VAN 159, NU Programma Open Monumentendag 2002 Concert Chr. Oratorium Vereniging voor 'Bonisa'-zending in Herv. Kerk Dirksland Najaar, tijd voor bezinnning in sfeervolle herfsttuin fv^ Bi^ii:iïliliiili^li Öe betere stoffeerders hebben het! Sionióu liiHiiii^lllliilill y*-' rgron-dei||i|^^|i6k';:abonnëé'r'M^ heerlijk comfortabele en luxe vloerbekleding van BeWe past in iedere woonstijl in 12 eigentijdse kleuren wol is puur natuur o zeer sterk en veerkrachtig o perfect isolerend o bestand tegen vuil en stof o voor'n gezond binnenM'n^tót GRATIS INTERIEURADVIE? i^RATis Gelegd xtrappenteg^ i iSlWKBliiiiiiii ite||ji^i|||ii|l|||i MIDDELHARNIS Activiteiten GOEDEREEDE Activiteiten OOSTFLAKKEE DIRKSLAND GOEDEREEDE -^ Amerikaanse sering Intens ?^'^-'^'§T;?-'^?^^^W/''^^fc'' Üsi^l ^^^^^,^,^^^^=W§ê ^^^'^PPW^^ÏP^^IKJ^^Ï^^^ VRIJDAG 13 SEPTEMBER 2002 3240 AD Middelhamis Zaterdag 14 september a.s. is het wederom Open Monumentendag. Tal van oude gebouwen zijn op die dag voor een ieder gratis toeganke lijk. Met name de kerken, molens en musea staan centraal. Boven dien worden er nog enkele andere activiteiten georganiseerd. De meeste gebouwen zijn geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. Historische kerkgebouwen De VVV/ANWB Overflakkee heeft in samenwerking met de gemeenten Dirks- land, Middelharnis en Oostflakkee een boekje uitgegeven over historische kerk gebouwen. Op Oveiüakkee staan veel ker ken. Een groot deel ervan is ouder dan honderd jaar. In dit boekje zijn die oude kerkgebouwen nader beschreven. Tal van wetenswaardigheden over deze soms eeu wenoude kerken worden nader belicht. U kunt op die dag bijvoorbeeld een kerken padroute volgen. Deze uitgave is op Open Monumentendag gratis te verkrijgen op het VVV/ANWB-kantoor aan het Vinger- ling te Middelharnis en bij verschillende opengestelde monumenten. Opengestelde monumenten in de gemeente Middelharnis: - de kerkgebouwen van de Hervormde gemeenten te Middelharnis en Som- melsdijk; - de kerktoren van Middelhamis; - de molens te Sommelsdijk, Nieuwe- Tonge en Stad aan 't Haringvliet; - de Rooms-Katholieke Kerk te Middel hamis; - de Remonstrantse Kerk aan de Voor straat te Sommelsdijk; - het Rien Poortvlietmuseura te Middel hamis; - het Streekmuseum Goeree-Overflak- kee te Sommelsdijk; - de Doele te Sommelsdijk; - de Rarekiek aan de Kerkstraat te Som melsdijk. - Jaarmarkt: In de Ring en rond het kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Middelhamis wordt door de Restauratiecommissie van de kerk een jaarmarkt met rommelmarkt en boedel veiling georganiseerd. Er is van alles te koop en te doen en het belooft weer een gezellige drukte te worden. - Ouderwets snoepgoed: In het gezellige Streekmuseum Goeree- Overflakkee is in het dorpswinkeltje ouder wets snoepgoed te koop. Kom snel, want op is op! - De Doele te Sommelsdijk: Na een grondige restauratie is het gebouw 'De Doele' aan de St. Joris Doelstraat in oude luister hersteld. Het pand is niet alleen van buiten een bezienswaardigheid, ook het interieur is bijzonder stijlvol. De leden van de Stichting Monumentenbeheer, verant woordelijk voor de restauratie en eigenaar van De Doele, vertellen u meer over het pand en het werk van deze Stichting. - Tussen kunst en kitsch: In samenwerking met amateurarcheolgen- vereniging 'De Motte' is de heer R Krijgs man, antiquair te Middelharnis, in het pand 'Groot Rapenburgh' Kerkstraat 3 te Sommelsdijk aanwezig om uw 'antieke' voorwerpen te bekijken en gratis te taxe ren. U heeft vast nog wel iets thuis liggen waarover u meer wilt weten. Schroom niet en kom langs. In Goedereede wordt de Monumentendag om 10.00 uur geopend door het spectacu laire laten springen van het spui aan de Markt. Gedurende de gehele dag zijn er in Goedereede beiaard- en orgelbesprekin gen. Daarnaast is er een fotopuzzeltocht georganiseerd (verkrijgbaar in de toren) met het onderwerp 'historische ramen' Verder heeft de Stichting Open Monumen tendag Goedereede een speciale uitgave van het Goerees Gemeenteblad verzorgd met bijdragen over de 'Gouden Leeuw' en paus Adrianus VI. Het blad is verkrijgbaar bij het Torenmuseum. In Goedereede: - 11.00 uur: stadswandeling o.l.v. deskundi ge gids (vertrek vanaf de Markt); - 14.00 tot 16.00 uur: ringsteken rond de haven van Goedereede. Twintig aanspan ningen met in stijl geklede koetsiers nemen deel aan de kampioenschappen ringsteken. - Vanaf 16.00 uur: gratis concert 'Wind kracht 10' in Torenmuseum Goedereede; - Monumentenmarkt (met verse gebakken vis) rond de Hervormde kerk; In Ouddorp: - Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis: mini tentoonstelling rond het thema 'han del'; - regelmatig rondleidingen in de kerktoren; - gids van Zuidhollands Landschap aanwe zig bij 'de Schans'; - RTM-museum (de Punt): diverse activitei ten rond het thema 'handel', met o.a. kle- derdrachtshow. Opengestelde monumenten: - Rooms Katholieke Kerk Oude-Tonge (van 10.00-16.00 uur); - de molens te Oude-Tonge, Den Bommel en Achthuizen; - Rooms-Katholieke Kerk Achthuizen, met mogelijkheid tot torenbeklimming (10 00- 16.00 uur). Opengestelde monumenten: - Hervormde Kerk; - St. Jozefkapel Melissant (van 12.00-16.00 uur); - de molens te Dirksland en Herkingen. Opengestelde monumenten: - Törenmuseum Goedereede; - Hervormde kerk Goedereede (rondleiding om 10.30 en 11.30 uur); - Pausenkamer in de 'Gouden Leeuw' te Goedereede; - de molens van Goedereede, Stellendam en Ouddorp; - Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis D.V. 28 september a.s. organiseert de Werkgroep Goeree-Overflakkee van de Stichting Bonisa Zending een koor- en samenzangavond t.b.v. Hulp aan Leprapatiënten en Kindertehuis Chi na. Medewerking verleent Christelij ke Oratorium Vereniging 'Middelhar nis' onder leiding van Rinus Verhage met Wim Diepenhorst aan het orgel. Het doel van deze avond is meer bekendheid te geven aan het werk van de Bonisazending. Mevrouw Mijnders-van Woerden, op richtster van deze zending, zal een en ander vertellen over het werk in China. Diverse nieuwe projecten zijn in de afgelopen tijd op wonderlijke wijze op de weg van de Bonisa Zending geplaatst. De nood is groot en hulp is dringend nodig. Het is dan ook bijzonder fijn dat de COV geheel belangeloos haar medewerking voor deze avond wil geven. Bijna ieder jaar geeft de COV een concert in de Hervormde kerk van Dirksland. Dit keer is het een bijzonder concert. Er wordt geen entree gevraagd maar een collecte gehouden voor twee doelen van de Bonisa Zending, nl. medische zorg in een Lepradorp en zorg voor vondelingen en gehandicapte kinderen in China. Een lepradorp ligt aan het eind van een val lei of op de top van een berg, uren verwij derd van de bewoonde wereld. Er wonen tussen de 20 en 60 mensen in zo'n 'dorp', in de meest bizarre omstandigheden. Verstoten door hun familie verblijven deze mensen in hutjes die meer op krotten lijken. Op een rij tje zitten ze te wachten op het medisch zen dingsteam, dat nu voor de derde keer in hun dorp komt. Er komt een man naar ons toe 'lopen', op z'n knieën, want voeten en enkels heeft hij niet meer. Bij anderen is te zien hoe de lepra hun handen en ogen heeft aangetast. De mensen zijn blij dat er iemand komt die hulp biedt, een hartelijk woord heeft en Hefde geeft. De enige watervoorzie ning is een gemetselde bak waar regenwater in opgevangen wordt. De bak is bijna leeg want de regentijd is nog niet begonnen. Tot onze grote schrik zwemmen er twee grote STICHTING ZENDING vissen in. Een tekst uit de Bijbel komt in onze gedachten. 1 Johannes 3:17: Zo wie nu het goed der wereld heeft en ziet zijn broeder gebrek hebben en sluit zijn hart toe voor hem, hoe blijft de liefde Gods in hem? Hier móet hulp komen. Er zijn nog veel meer Lepradorpen in de Yunnan provincie en er komen per jaar 500 patiënten bij. Na een zendingsavond in Middelharnis, in juni, kon een begin worden gemaakt met 30 operaties. Verder is er het probleem van vondelingen en gehandicapte kinderen. Nog altijd heeft China het systeem dat een echtpaar maar één kind mag hebben. Komt er zonder bijzonde re toestemming toch een tweede kind, dan kunnen de ouders een forse boete verwach ten. Bij een derde kind wordt het nog drama tischer. Ouders krijgen 5% salarisverlaging, geen ziektekostenverzekering meer, geen zwangerschapsverlof en het kind krijgt over al de laagste plaats. Abortus is aan de orde van de dag. Willen de mensen geen abortus, dan rest er vaak niets meer als de baby te vondeling te leggen voor het politiebureau of een kindertehuis. Voor gehandicapten kinderen is geen opleiding of goede verzor ging in China. We hoorden van een intelli gent maar blind meisje dat woonde tussen kinderen met een verstandelijke handicap. Wat zouden we graag helpen, zodadt bijv. dit meisje braille kan leren en een goede opleiding kan krijgen, zoals bijv. in Neder land. Dat er (fysio)therapeuten kunnen komen, enz. We zijn de COV met dirigent Rinus Verha ge en organist Wim Diepenhorst zeer erken telijk dat ze hun normale concert willen hou den voor de Bonisa Zending. Er is een prach tig programma ingestudeerd. Van J. C. F. Bach kunt u luisteren naar het indrukwek kende motet voor vierstemmig koor en orgel: Wachet auf ruft uns die Stimme. Van Mendelssohn wordt gezongen 'Aus tiefer Not', de woorden en melodie van Psalm 130 van Maarten Luther en I waited for the Lord met een dubbele sopraansolo. Verder wordt muziek uitgevoerd van de Engelse compo nist Stanford, o.a. How beauteous are their feet, het Magnificat en Nunc Dimittis in B en een Te Deum in C. Prachtige Duits- en Engelstalige Kerkmu ziek waarvan u de vertaling in het Neder lands in het programmaboekje kunt vinden. Het belooft al met al een unieke avond te worden die wij van harte bij u aanbevelen. Wij maken u er nog op attent dat er enkele verkooptafels zijn met boeken, Chinese arti kelen, houtsnijwerk, advocaat, zelfgemaak te kaarten en andere leuke cadeau-artikelen. De avond begint om 19.30 uur. Toegang vrij. Allen hartelijk welkom. BOSKOOP - Iemand is in de herfst van zijn leven, wordt wel eens gezegd. Voor velen biedt die fase van het bestaan de ruimte om terug te blikken op ^s| ?in- het leven. Het is de tijd van bezin- "V^ V> ning. In wezen is het met de herfst, ^r- i het jaargetijde zoals we dat nu voor de deur hebben, niet anders. Die sfeer van bezinning vinden we ook terug in de tuin. Planten in tere kleuren en heel fijn, sierlijk blad kunnen die sfeer verster- ^Jfl/^ ^^^^^107^^ ken. -'A*W /-i^>-.^ '—1 Siergrassen doen dat heel sterk. Hoe mooi siergrassen zijn, komt goed tot uiting op zo'n vochtige, mistige herfstochtend. De waterdruppeltjes zitten als pareltjes op het blad en op de aren. Ook de manier waarop het siergras uit de ochtendmist tevoorschijn komt heeft iets mystieks: Grassen vórrrien de intrigeren de rustpunten in de tuin. Siergrassen die helemaal passen in de herfst- sfeer zijn het lampenpoetsersgras (Pennisetum). Zowel de aren als het blad zelf zijn uiterst sierlijk. Dit gras wordt ruim 0,5 meter hoog. Calamagrotstis - een gras waarvoor geen Nederlandse naam voor handen is - wordt zeker tweemaal zo hoog. Ook Calamagrotstis com bineert fijn blad met bijzonder fraaie, ijle pluimen. Veel kleiner en daarom zelfs voor een bak of kuip geschikt, is het blauwe zwenkgras (Festuca glauca). Dat heeft zeer dun blad en maakt van die mooie blauwgrijze polletjes. Tere herfstbloeiers Heesters en vaste planten die in de herfst (nog) bloeien, vallen extra op. Het zijn er niet zoveel. Wat in het najaar bloeit, heeft weinig con currentie. Toch is het begrip opvallen hier relatief. Want veel herfst bloeiers kenmerken zich door tere pasteltinten zoals zacht paars- blauw. Bovendien bloeien deze heesters of vaste planten met hele sierlijke aren of bloempluimen. Perovskia doet dat bijvoorbeeld. Het is een halfstruikje. Dat wil zeggen dat het geen heester is, maar ook geen vaste plant. Perovskia zit er een beetje tussen in. Het grijsgroe- ne loof is bijzonder fijn, terwijl de lange bloeiaren violetblauw zijn. Perovskia bloeit van de tweede helft van de zomer tot diep in het najaar. Twee heesters die voor de buitenstaander wel een klein beetje op elkaar lijken, zijn de Caryopteris en Ceanothus. De laatste wordt ook wel Amerikaanse sering genoemd. Dat mag u vergeten, want onder die naam treft u hem niet aan in het tuincentrum. Het maakt echter wel iets duidelijk over de bloem. Die lijkt wel wat op een sering. Alleen dan kleiner. Er zijn heel wat verschillende soorten, waaronder de hemelsblauwe Cenothus 'Glorre de Versailles'. Stuk voor stuk bloeien ze in de nazomer en gaan daarmee tot ver in het najaar door. Ceanothus wordt pakweg een meter hoog. Caryopteri heet in de tuin- boeken wel blauwe spirea. Ook dat zegt iets over de bloeiwijze. De bloemen vormen lange pluimen. Zit het weer een beetje mee, dan geeft deze laatbloeier net als Ceanothus kleur aan de herfsttuin. Dat gebeurt dan wel op een ingetogen manier, die past bij de sfeer van het najaar; de sfeer van bezinning. De tuin kan in de herfst ook uitbundig zijn. Sommige herfstkleuren zijn zo intens dat het lijkt of het blad licht geeft. Je zou bijna denken dat de herfsttuin wedijvert met de zomertuin. Wie laat de meeste en felste kleuren zien.Hoe bont de tuin in het najaar ook is, de sfeer is totaal anders dan in de zomer. Buiten ruikt het ook anders en het Hcht is niet te vergelijken met enkele maanden terug. De herfst zit letter lijk in de lucht. Er is zo weinig nodig om die sfeer in de tuin wat te benadmkken. Dat begint op het tuincentrum. Laat daar de verschil lende najaarsbloeiers eens op u inwerken. De kans is groot dat u plan ten ziet, die deze voor de herfst zo kenmerkende sfeer van bezinning, onderstrepen. Er zijn nogal wat heesters zoals Caryopteris die met hun pastelblauwe bloemen tot in het najaar de aandacht op zich vestigen, tjo:,: pph)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 14