Ooitgensplaatse bouwvereniging zet zich voor welzijn in Ooitgensplaat in Hoe verder? Woongoed Flakkee nieuwe eigenaar 'Sjaloom' Joodse feesten Kledingbeurs Gezocht: een ton euro's voor nieuwe tuin De Regenboog/D n Duijt Brandweer Goedereede naar landskampioenschappen Gemeente Middelhamis sluit 2001 af met overschot van ruim drie ton Witviswedstrijd h.s.v. 'de Viscromte' Start tafeltennisseizoen bij Burning Rubber in Ooitgensplaat Gerard Davidse exposeert in 't Blaeuwe Huus U zoekt iets spe voor uw drukw^ EIÜVtlDEtl-niELWS Geen steun voor PvdA-idee Melissant Gedenksteen gelegd bij bouw levensloopbestendige woningen Minpunt Aanwinst Meer op stapel De gemeente Middelhamis heeft het jaar 2001 afgesloten met een overschot van bijna 305.000 euro op de jaarrekening. Dit bedrag gaat in zijn geheel naar de algemene reserves. Preventie en bestrijding MKZ: Je bent niet de enige Ontmoetingsgroep voor jongeren met een ouder/verzorger met psychiatrische en/of verslavingsproblemen Start van de groep Actie Tuin Aan de Marijkestraat en de Margriet straat in Ooitgensplaat werd vorige week donderdagmiddag de 'eerste steen' gelegd - een herinneringssteen - van 10 levensloopbestendige wonin gen, een nieuwbouwproject van de Plaatse woningbouwvereniging 'Beter Wonen'. Aan deze gelegenheid werd een officieel tintje gegeven en pen ningmeester Jacques van Eek van 'Beter Wonen' lichtte - nadat hij wat specie onder de steen had gelegd - een en ander toe in verenigingsgebouw 't Centrum, op een steenworp afstand van het nieuwbouwproject. Zorgplicht "In een tijd van een toenemend aantal koop woningen in Nederland tóch huurwoningen bouwen? Levensloopbestendige wonin gen?" zo vroeg Van Eek de aanwezigen af. Hij legde uit dat dit alles te maken heeft met de schreeuwende behoefte aan dat soort woningen. "De vergrijzing neemt toe, als mede de daarmee gepaard gaande zorg. Dit gaat ook Ooitgensplaat niet voorbij. Per dag neemt de vraag naar levensloopbestendige woningen toe, waardoor de wachtlijst steeds groter wordt. Als sociale vereniging beschouwen we de zorgplicht voor de plaat selijke bevolking als onze taak, om hen de helpende hand te bieden om zo lang en goed mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen in de voor hen zo vertrouwde dorps gemeenschap. Het geeft het bestuur een goed gevoel als je op deze manier de locale gemeenschap kunt dienen door middel van deze woningen voor ouderen." Wel het Van Eek niet onaangeroerd dat de bouwvereniging bij de reaHsering van het project op 'een minpunt' stuitte. "Als we terugkijken op de voorbereidingen van deze bouw, werd het duidelijk dat er van over heidsinstanties geen medewerking was te verwachten. Door de provincie wordt onvol doende of helemaal geen contingent afgege ven en als dat al het geval is, zijn commer ciële projectontwikkelaars of de gemeente je vaak voor. Zo is het voor de sociale volks huisvesting een pittige opgave om überhaupt te kunnen bouwen." Daardoor zat er voor de Plaatse bouwvereni ging niets anders op dan bestaande wonin gen, die niet meer aan de eisen van deze tijd voldeden, te slopen en op dezelfde locatie nieuwe te bouwen. "Maar zelfs dan wordt het je nog moeilijk gemaakt daar voor een klein gedeelte van de kavel, dat eigendom was van de gemeente, prijzen worden gevraagd die gelijk zijn aan de markt van commerciële projectontwikkeling. Dit heeft ons als bestuur zowel emotioneel als finan cieel geraakt", zo liet de bouwvereniging horen. Een en ander heeft tot gevolg dat 'Beter Wonen' voor Ooitgensplaatse begrippen een redelijk forse huur heeft neer moeten zetten. Niettemin blijkt voor de xvoningen voldoen de belangstelling te bestaan én prijst de bouwvereniging zich gelukkig met de één malige subsidie van f 70.000, die ze via het ISGO mocht ontvangen. En nu mag het resultaat er zijn. De woningen zijn afgestemd op de eisen van deze tijd, met name op het gebied van huisvesting van ouderen. De voorzieningen in dg woningen zijn aangebracht in overleg met verzorgings huis 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge en met architectenbureau Gestel te Middelhamis; aannemersbedrijf Kroon te Den Bommel voert de bouw uit. Naar verwachting zullen de woningen - "een aanwinst voor onze gemeenschap", aldus een trotse Van Eek - volgende maand in gebruik kunnen worden genomen. De bouwvereniging liet echter weten dat er nog meer op stapel staat. Graag zou ze haar zorgplicht voor ouderen in Ooitgensplaat willen uitbreiden met een aantal soortgelijke woningen én met een multifunctioneel gebouw ten behoeve van de zorgsector. "We vinden het als bestuur namelijk van groot belang dat de huisvesting van ouderen zowel als de aanwezige medische zorg in ons dorp gewaarborgd kan blijven. We zullen dan ook onze uiterste best doen om de lokale over heid te overtuigen van deze toegevoegde waarde en hen mee te laten denken om het vervolg van onze bouwplannen te concreti seren" zo gaf Van Eek tenslotte aan, nadat hij de gedenksteen in de gevel van één van levensloopbestendige woningen had aange bracht. De comiimssie Kerk en Israël van de Gereformeerde kerk te Middelhamis nodigt iedereen hartelijk uit voor een open avond. Ds. L.J. Lingen zal dan een lezing houden onder de titel 'wor tels van bezieling, een trektocht door de Joodse feestkalender'. Aan de hand van Joodse symbolen en voorwerpen volgt hij de gang van het Joodse nieu we jaar dat op 7 september is begon nen. Joodse feest- en gedenkdagen komen ter sprake. Tevens wordt de vraag gesteld naar de betekenis ervan voor christenen. Iedereen is welkom op deze avond, maandag 23 septem ber, in de Geref. kerk, Julianaweg 64, Middelhamis. Aanvang 20.00 uur. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sLuitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 1440 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Een idee van de PvdA-fractie om een deel van het overschot, 100.000 euro, te bestemmen voor het snel repareren van wegen en paden, kreeg donderdagavond onvoldoende steun. Naast de twee sociaal-democraten in de raad van Middelhamis, stemde alleen de fractie van Algemeen Burger Belang vóór. PvdA-er Hooyman, die eerder al over een historische avond had gesproken omdat ABB voor het eerst een voorstel betreffende de Westplaat had gesteund, sprak van een historische coalitie: PvdA en ABB. De andere partijen in de raad vonden het idee wel sympathiek, maar te weinig onderbouwd om zich erachter te scharen. Ook zeiden de tegenstemmers liever het door wethouder Slootweg aangekondigde onderhoudsplan af te wachten. Bij de behandeling van het agendapunt 'vaststelling gemeenterekening 2001' grepen de meeste raadsfracties de gelegenheid aan om soms zeer gedetailleerd in te gaan op het gevoerde beleid, ook al was dat in het verslagjaar nog in handen van een andere coahtie (SGP PvdA, VVD, terwijl nu SGP ChristenUnie en ABB het college vormen). VDB 78 zat in beide gevallen in de oppositie en kon dus vrijuit kritiek leveren. "Het college is er niet in geslaagd alle vormgegeven beleid uit te voeren. Het is spijtig om dat te moeten vast stellen", aldus Nattekaas van die partij. CDA-er Dillingh sloot darbij aan: "Er is veel werk verricht, maar ook veel werk blijven liggen." Van Es (VVD) had een ander probleem met de gemeenterekening 2001. Hij had ontdekt dat er op verschillende terreinen beleid in wordt aangekondigd. "Ik heb liever een discussie vooraf', aldus het liberale raadslid, die als voorbeeld de vestiging van een 'open jongerencentrum' noemde. Hoe voorkom en bestrijd je mond- en klauw zeer? Die vraag staat centraal in een breed opgezet onderzoek van de Kenniseenheid Maatschappij van Wageningen Universiteit en Researchcentrum. Uitvoerenden zijn de leerstoelgroep Agrarische Bedrijfseconomie en het LEI. Zij ontwikkelen momenteel een methodiek waarmee de effecten van te kie zen maatregelen kunnen worden doorgere kend. In dit 'integrale evaluatiekader' wor den niet alleen veterinaire en economische effecten voor de landbouw meegenomen, maar ook gevolgen voor andere sectoren zoals toeleverende en verwerkende bedrij ven en toerisme en recreatie. Daarnaast wordt rekening gehouden met de sociaal- psychologische gevolgen. Op donderdag 17 oktober worden de resultaten van het onder zoek op een congres gepresenteerd. Om het evaluatiekader te ontwikkelen zijn studies verricht naar de effecten van de MKZ-crisis in 2001. Daarbij is gelet op de kwantitatieve gevolgen voor landbouw, agribusiness, toerisme en recreatie. Maar ook de kwalitatieve gevolgen die verband houden met communicatie en met maat schappelijke waarden en zorgen zijn in kaart gebracht. Tijdens het congres in de Reehorst in Ede zal minister Veerman van LNV een eerste reac tie geven op de aanpak en resultaten van het onderzoek. Vanuit het bedrijfsleven zal de heer van Gisbergen (LTO-Nederland) het onderzoek van commentaar voorzien en namens andere maatschappehjke organisa ties gebeurt dat door mevrouw Beckers van de stichting Natuur en Milieu. Op de website www.wageningen-ur.nl/mkz vindt u meer informatie over het congres en Uitslag van de op 7 september jl. gehouden witviswedstrijd van hengelsportvereniging 'de Viscromte' aan het Zuiderdiep; aantal deelnemers 33. VakA: No. 1, B. Jordaan12.860 gram No. 2, T. v.d. Poel10.560 gram No. 3, C. de Jager8.360 gram No. 4, A. Koole6.220 gram No. 5, J. van Broekhoven4.120 gram No. 6, T. Pijl3.140 gram No. 7 H. Jordaan1.900 gram No. 8 R Schaaf1.300 gram No. 9, W. Melissant540 gram No. 10, C.Westdijk400 gram VakB: No. 1, L. Meerman.....12.700 gram No. 2, J. Visser7.360 gram No. 3, P.vanNimwegen6.140 gram No. 4, A. Schaaf5.920 gram No. 5, P. Looij5.360 gram No. 6, L. Breederveld3.200 gram No. 7, L. Doomhein2.860 gram No. 8, J. Mastenbroek2.120 gram No. 9, R v.d. Groef1.700 gram No. 10, C.PijI1.520 gram De volgende wedstrijd is een witviswed strijd op 14 september a.s. in het Voorns- kanaal. Inschrijven van 07.15-07.45 uur, vis sen van 09.00-14.00 uur. over de wijze waarop u zich daarvoor kunt aanmelden. Daarnaast biedt de site inzicht in doel, opzet en voortgang van het project als geheel, U kunt er bijvoorbeeld een aantal tussenresultaten en werkrapporten raadple gen. Tevens vermeldt de site de namen en adressen van de belangrijkste contactperso nen. De stichting peuterspeelzaal De Bezi ge Bijen te Melissant organiseert op woensdag 9 oktober van 19.00 tot 22.00 uur en op donderdag 10 oktober van 9.00 tot 10.00 uur een kleding beurs voor najaars- en winterkle- ding-, kindermeubilair, speelgoed, etc., in de 'Melishof' te Melissant. Inleveren van goederen kan op woensdag 2 oktober van 19.30 tot 20.30 uur en donder dag 3 oktober van 9.00 tot 11.00 uur. De goederen dienen schoon en heel te zijn. Gelieve geen ondergoed in te leveren. Van de opbrengst is 35% bestemd voor de peuterspeelzaal. Het bestuur kan niet aan sprakelijk gesteld worden voor eventuele zoekgeraakte artikelen. Ophalen van geld en niet-verkochte artike len kan op maandag 14 oktober van 20.00 tot 20.30 uur. Tijdens de beurs van donderdag ochtend is kinderopvang mogelijk. De kos ten hiervan bedragen 1,20. Dinsdag 24 september begint de Plaatse tafeltennisvereniging Burning Rubber alweer aan haar 1 Ie seizoen. Deze vereni ging heeft als thuisbasis verenigingsgebouw 't Centrum in de Van Weelstraat. De start is om 19.00 uur voor de jeugd en zij trainen en spelen tot 20.00 uur. Daarna zijn de senioren aan de beurt om er lustig op los te slaan. In principe kunnen zij tot 23.00 uur de tafels geselen. In de grote toneelzaal staan vier tafels opgesteld, zodat iedereen voldoende aan bod kan komen. Tussendoor kan er een verfrissing worden genuttigd. Het is een gezelligheidsclub die nog geen competitie speelt. Wel is er behoefte aan meer seniorle den zodat competitiespelen tot de mogelijk heden behoort. Daarnaast zijn ook jeugdle den van harte welkom om met vriendjes en vriendinnetjes een leuk balletje te slaan. Tevens is er een vacature voor een jeugdbe geleider die, in wisselwerking met anderen, de jeugdgroep van 10 a 15 kinderen wat bij wil brengen en eventueel een uitwisseling met een andere vereniging wil verzorgen. Ook een kindertoemooi behoort tot de mogelijkheden. Opgeven kunt u zich bij Bert de Bruin, Slikdijk 17, tel.: (0187) 632193, of bij John Freen, Weespad 31, tel.: (0187) 630325. Ook kunt u geheel vrijblijvend een avondje mee komen spelen en zien hoe ont spannen het toegaat bij 'Burning Rubber'Er zijn genoeg leden die graag een tafeltennis- balletje met u willen slaan. Het seizoen duurt t/m mei. Kom gezellig een keer langs en speel een balletje mee, u bent van harte wel kom. Het lidmaatschap is slechts 50,00 per seizoen en voor jeugdleden slechts 12,50. Veel beweging voor weinig geld. Gezond en sportief naar het jaar 2003. Opgroeien in een gezin met een ouder/ver zorger die psychische problemen heeft, is vaak niet makkelijk. Ook niet als je op steun van familie en vrienden kunt rekenen. Er met anderen over praten is moeilijk. Zij kun nen namelijk nooit helemaal begrijpen wat het betekent om kind te zijn van een ouder/ verzorger die psychische problemen heeft. Echt invoelen wat dit betekent kan alleen maar iemand die in een soortgelijke situatie opgegroeid is. Om deze reden biedt de afde- Ung preventie van de Riagg Rijnmond Zuid een mogelijkheid om in een groep met elkaar ervaringen uit te wisselen. Deze groep is bedoeld voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar die een ouder/verzorger met psychische problemen hebben, en die bij elkaar steun, begrip en herkenning zoeken. Door met elkaar te praten en antwoord te krijgen op vragen als: "Soms is de sfeer thuis om te snijden, hoe kan ik hier mee omgaan?, of "Ik voel me voor alles zo verantwoordelijk, wat kan ik daar aan doen?", kunnen jongeren elkaar helpen om beter met hun eigen situ atie om te leren gaan. De groep start op woensdag 25 september 2002 en zal in totaal tien keer bij elkaar komen van 17.00-19.00 uur. Deze bijeen komsten worden gehouden in het gebouw van de Riagg in Spijkenisse: P. J. Bliekstraat 5. Inlichtingen en aanmelding Voor meer informatie en voor aanmelding kunnen belangstellenden op werkdagen con tact opnemen met Jelske van der Veen en Feücia Stoutjesdijk, afdeling Preventie tele foon (010) 4960535. Gerard Davidse ontdekte tijdens zijn oplei ding tot tuin- en landschapsarchitect in Boskoop, het plezier van tekenen in het landschap. Op vakantiereizen neemt hij altijd tekenmateriaal mee. Sedert beginjaren tachtig brengt hij veel vakanties door in Ouddorp. Toen hij in 1993 met de VUT ging, startte hij met het volgen van tekencur- sussen bij Alma Breve en Liesbeth de Kruijf aan de Vrije Academie te Vlaardingen. Nog t/m 27 september a.s. zijn Davidse's prachti ge schilderijen van o.a. de vuurtoren en de haven te zien in het VVV-kantoor aan de Bosweg 2 te Ouddoip. MIDDELHARNIS - Tot april 2003 organiseert kinderdagcentrum 'De Regenboog' in Middelhamis een actie om een speel- en belevingstuin te reali seren rondom het centrum voor kin deren met een ontwikkelingsachters tand of een verstandelijke of meer voudige handicap. De actie moet ruim 100.000 euro gaan opleveren. In het kinderdagcentrum 'De Regenboog' in Middelhamis krijgen de kinderen een dag programma dat er op gericht is de verdere ontwikkeling van het kind zo optimaal mogelijk te laten verlopen. 'De Regenboog' wordt bezocht door kinderen uit Goeree- Overfiakkee en directe omgeving. Naast het dagcentrum is er het activiteitencentrum 'D'n Duijt' gevestigd, waar volwassen men sen met een verstandelijke handicap dagbe steding krijgen. Beide maakten deel uit van de Gemiva-SVG Groep, een organisatie die in deze regio ondersteuning biedt aan men sen met een ontwikkelingsachterstand of een handicap. Het gezamenlijke buitenterrein van 'De Regenboog' en 'D'n Duijt' voldoet op dit moment niet aan de eisen die de centra stel len. De speeltoestellen zijn verouderd en het terrein biedt de bezoekers geen tot weinig ruimte voor uitdagingen. Vandaar dat een ambitieus plan is opgezet om een nieuwe zgn. speel- en belevingstuin te creëren. Een tuin die speciaal gericht is op de belevings wereld van de doelgroep. De kosten van een dergelijke tuin zijn enorm hoog: ongeveer 160.000 euro. De Gemiva-SVG Groep heeft hiervoor inmiddels bijna 60.000 euro vrijge maakt. Voor het overige gedeelte hoopt de stichting een beroep te kunnen doen op de Flakkeese samenleving. Particulieren, ker ken, scholen en instellingen, maar ook bedrijven en de vier gemeenten op het eiland zijn en worden gevraagd hun bijdrage te leveren. De tuin is ontworpen door Sibylle Sintmaar tensdijk uit Ouddorp. Zij heeft ruime erva ring met het ontwerpen van karaktertuinen. De tuin die zij voor 'De Regenboog' en 'D'n Duijt' heeft ontworpen, is gericht op het optimaal stimuleren van de kinderen. In deze tuin kunnen kinderen leren, spelen, ervaringen opdoen en hun zintuigen (leren) gebruiken in een natuurlijke omgeving. In het ontwerp van de tuin zijn elementen zoals veiligheid, geborgenheid, herkenbaarheid, geuren, kleuren en geluiden zorgvuldig vorm gegeven. De sfeer is uitnodigend en prikkelend voor de bezoekers. Alles, van plant tot speeltoestel, is aangepast op de wensen en vaardigheden van de bezoekers van 'De Regenboog' en 'D'n Duijt'. Met het realiseren van de tuin zal de kwaliteit van de zorg voor de kinderen aanzienlijk toene men, zo verwacht het bestuur van 'De Regenboog' Gezien het grote bedrag dat met behulp van de (lokale) samenleving moet worden opge haald hebben 'De Regenboog', 'D'n Duijt' en Gemiva-SVG Groep besloten tot een maandenlange actie. Aansluitend hoopt men in september 2003 de nieuwe tuin daadwer kelijk te kunnen gaan gebruiken. Vertegenwoordigers van Woongoed Flakkee en Zorgcluster Goeree-Over- flakkee hebben op woensdag 4 sep tember 2002 de verkoopakte getekend waarbij het gebouw 'Sjaloom' van de zorginstelling in eigendom overgaat naar de woningbouwvereniging. Hier door wordt het scheiden van wonen en zorg vorm gegeven. Sedert enige jaren wordt op het ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu en het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport, m en na over leg met branchevertegenwoordigers van de corporaties en de zorginstellingen, het schei den van wonen en zorg gestimuleerd. De gedachte daarbij is dat zorginstellingen ver stand hebben van zorg en corporaties van gebouwen. Dat leidt tot beter en voordeUger beheer van de gebouwen en tot minder zor gen voor de zorginstellingen omtrent het beheer en onderhoud van hun huisvesting. Woongoed Flakkee en Zorgcluster Goeree- Overflakkeè hebben al begin dit jaar een intentieovereenkomst getekend over de overname van 'Sjaloom'. In november a.s. zal het andere zorggebouw in Middelhamis van de Zorgcluster, 'Refugium', in eigen dom aan Woongoed Flakkee worden over gedragen. Beide instellingen willen ook op andere ter reinen de samenwerking intensiveren. Zo wordt aan de Hoflaan in Middelhamis, ach ter het voormalige Enecogebouw, door Woongoed Flakkee een appartementencom plex van 16 woningen voorbereid en aan het Kortewegje in Sommelsdijk een kleiner complex van 6 appartementen, die alle voor de cliënten van Zorgcluster Goeree Over- flakkee zijn bestemd. Op zaterdag 14 september a.s. hoopt de bluseenheid Goedereede deel te nemen aan de Lan delijke wedstrijden te Houten. Deze wedstrijden in de klasse 112 worden dit jaar voor de eer ste keer georganiseerd. Bij 112 wedstrijden is het niet bekend welke opdracht men krijgt. Zowel brand, hulpverlening of een ongeval met gevaarlijke stoffen kan men verwachten. Doordat de groep Goedereede in 's Gravendeel een tweede plaats behaalde, en op de gewes telijke wedstrijden te Enkhuizen een eerste plaats wist te bemachtigen, mag zij in Houten aan de landelijke wedstrijden deelnemen. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algémöW

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2