Dr. Pelie nieuwe chirurg Van Weel-Bethesda zielcenhuis Uitzonderlijke trouwplek voor bruidspaar in Dirksland 0900-8844 EUROPAIUIN Geen extra subsidie voor levensloop- bestendig bouwen ■^Minnaard Staver nog steeds in rode cijfers Interview 'de Regenboog' in Koffie Radio Plus Waarom ga jij naar de kerk? De Christenvrouw afd. Dirksland lilitaire oefening op Havenlioofd Middelliarnis Van Duitsland naar Dirksland: Jeugdicoor 'Juventa' begint weer %99 Kerkdiensten Ger. Gem. A-^ Dinsdag 10 september 2002 nr. 7136 Brand in woning Spannend, leuk en mooi Van Duitsland naar Dirksland Toekomst Deze weken wor^t in het gemeentehuis van Dirksland hard gewerkt aan de verbouwing van de raad- en trouwzaal. Nu is dat voor de gemeenteraad geen pro bleem. Als die wil vergaderen trekt de vroedschap gewoon in verenigingsgebouw 'de Schakel'. Maar wat doe je als er voor je huwelijksvoltrekking geen trouw zaal beschikbaar is...? Duik je dan met Je genodigden ook een verenigingsgebouw in? Wellicht had dit tot de mogelijkheden behoord, maar voor een passende oplossing werd in ieder geval wel gezorgd. Calluna Prachtige heideplant, bloeit tot diep in het najaar. In diverse l<leuren. MOOI WEER. Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid 6oeree-Overflai(kee HERKINGEN - Vrijdagmorgen omstreeks negen uur ontstond er brand in een woning aan de Molendijk. De bewoonster was de avond daarvoor vergeten om de frituurpan uit te zetten. Deze had vlam gevat op het moment dat zij de kinderen naar school bracht. De keuken was geheel uitgebrand en de brandweer, die snel ter plaatse was, kon een deel van het plafond nog tijdig blussen. De gehele woning werd door het vuur be schadigd. Er vielen geen gewonden. Op zaterdag 14 september zal een interview worden afgegeven door Joost van Welsenis en Anneke van Balen, medewerkers van kin derspeelplaats 'De Regenboog' in Middel- hamis, i.v.m. hun laatstgehouden aktie. Dit zal gebeuren in het aktuaUteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar. Kof fie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 (vrije ether). Het jeugdverenigingseizoen van de Gere formeerde Gemeenten gaat weer van start. Daarom wordt op 13 september a.s. in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland een -16 Appèl avond gehouden, waar de heer A. Karels hoopt te spreken over het thema: 'Waarom ga jij naar de kerk?'Alle jongeren van 12 tot 16 jaar zijn van harte welkom zijn. De Appèlavond begint om 19.30 uur. MIDDELHARNIS - De Bouwvereni ging Sommelsdijk hoeft niet te rekenen op meer gemeentelijke subsidie bij de bouw van levensloopbestendige wonin gen. De corporatie had een verzoelc ingediend bij de gemeente, waar het col lege van B&W wel gehoor aan wilde geven door de subsidieverordening en de beleidsregel 'aanvullend gehandicap tenbeleid' aan te passen. Maar de gemeenteraad van Middeiharnis was het daar donderdagavond niet mee eens. De subsidie is bedoeld om een positieve prikkel te geven aan het beter toegankelijk maken voor gehandicapten van woningen en openbare gebouwen. Na het verzoek van de Bouwvereniging Sommelsdijk om de bijdra ge te verhogen, wilden B&W de subsidies als volgt aanpassen: voor een individuele woning maximaal 3.000 euro (in plaats van bijna 4.538 euro) en voor een nieuwbouw- of renovatieproject maximaal 50.000 euro (in plaats van 18.151 euro). Het voorstel kreeg alleen steun van de Chris tenunie. De PvdA wilde het oude bedrag voor individuele woningen handhaven, maar een amendement in die richting werd door de overige fracties weggestemd. Waar de sociaal-democraten probeerden een betere gemeentelijke prikkel voor levensloopbe- stendig bouwen te bereiken, vond de rest van de raad - minus de ChristenUnie - dat de subsidiebedragen niet moeten worden gewijzigd. Daarbij wezen de diverse woordvoerders op de maatschappelijke taak van woningcorpo raties - CDA-er Dillingh had het zelfs over 'morele verantwoordelijkheid' - en de onno digheid om corporaties en projectontwikke laars te spekken met gemeenschapsgeld. "De trend is levensloopbestendig bouwen", zei Lodder van Algemeen Burger Belang (ABB). "Dat hoef je niet te stimuleren, omdat die woningen toch wel worden gebouwd. Een positieve prikkel vanuit de gemeente, dat is echt een gepasseerd sta tion." MAKELAARDIJ Middeiharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw wori'mg Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middeiharnis Tel. (0187)48 2606 Voor 'de Christenvrouw', afd. Dirksland is het nieuwe seizoen weer aangebroken. Zoals gewoonlijk wordt begonnen met een koffie ochtend, morgen - D.V. 11 september 2002 - om 9.30 uiir in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek'. Ds. Tekelenburg uit Sprang-Capelle hoopt deze morgen na te denken over het onderwerp: 'Omgaan met generatie verschil'. Ook zustervereniging Sommelsdijk/Middelhanüs zal deze morgen aanwezig zijn. Gasten en leden zijn van har te welkom. Van 23 t/m 26 september a.s. vindt bij het Havenhoofd van Middelhamis een militai re oefening plaats door een legeronderdeel uit het Veluwse Garderen. Het kleine bos- complex tussen de laad- en loswal en het Havenhoofd zal gedurende die periode dienst doen als centrale plek van de oefe ning. De gemeente Middelhamis heeft op verzoek van de Landmacht die locatie ter beschikking gesteld. De oefening zelf heeft als onderwerp 'elektronische oorlog voering'. Dit betekent dat men zich voor namelijk zal concentreren op het militaire berichtenverkeer. In dat kader vindt de oefening gelijktijdig plaats aan de over kant van het Haringvliet. Ook houdt de oefening in dat met militaire voertuigen wordt gereden, zoals vrachtwagens, jeeps en een enkele pantserwagen. Sinds begin deze zomer heeft het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirks land een nieuwe chirurg: dr. M(artin) Pelle. Een gepromoveerd allround chirurg, die zich liever niet toelegt op specialismen binnen zijn vakgebied, maar die graag de gehele chirurgie beheerst. Ook ziet hij zich niet graag als medicus die in hoofdzaak oog heeft voor de technische kant van zijn vak, maar die ook het voortdurend contact met zijn patiënten hoog in het vaandel heeft, tot de nazorg toe. "Een beetje ouderwets misschien", zegt hij voor zichtig lachend. Maar duidelijk mag in ieder geval zijn dat hij het belang rijk vindt om als arts naast zijn patiënten te staan, om mens te zijn met zijn medemens. Rustig en beheerst, maar ook spontaan doet deze 41-jarige chirurg zijn verhaal. Z'n accent verraadt omniskenbaar zijn Duitse afkomst; en hoewel hij een viertje voor zijn leeftijd heeft staan, doet zijn verschijning vermoeden dat hij beduidend jonger is... Rustig blijft hij ook als een zojuist ingeplan de spoedoperatie voor over enkele uren ineens wat uitgesteld blijkt te moeten wor den. Direct moet het hele OK-team ervan in kennis worden gesteld en moeten voor de betreffende patiënt nog de nodige maatre gels worden getroffen. Maar Pelle houdt het hoofd koel en beheerst regelt hij 't allemaal, om daarna gewoon de draad van zijn verhaal weer op te pakken. Wat trok dr. Pelle om chirurg te worden? "Het leuke van dit beroep is dat je elke keer weer voor nieuwe situaties staat. Dat maakt het spannend. Op één moment neem je een besUssing over wat volgens jou het beste is voor je patiënt en waarbij je vóóraf al het eindresultaat voor ogen hebt. Maar het móóie ervan is om mensen te helpen die behoorhjk last van een aandoening hebben en daar door een operatie dikwijls goed van af kunnen komen. En als dat lukt geeft je dat een geweldig gevoel. En als dat niet lukt, blijf je je afvragen: 'heb ik wel de juiste keu zes gemaakt, de juiste beslissing genomen, élles gedaan wat ik kon doen? Ja, dan hg je wel eens wakker..." Op school - vóór zijn medische opleiding - heeft Pelle veel gesport en kwam hij nogal eens in aanraking met blessures. Dat wekte bij hem de interes se voor hoe het lichaam werkt en leidde hem tot de studie geneeskunde. Dat was in 1984, in Aken. Een zesjarige en heel brede opleiding, zegt hij, waarbij diver se stages horen. Vooral de stages chimrgie trokken hem aan en deden hem besluiten om na zijn geneeskundig examen verder te gaan in de chirurgie. En dat betekende opnieuw zes jaar studeren. "Een periode waarin het erop aankomt dat je ook mentaal rijp wordt voor dit vak. Heel belangrijk", zegt Pelle. In 1997 was hij klaar. Maar in de tussentijd heeft hij in drie ziekenhuizen in Duitsland gewerkt: in de omgeving van Trier - Pelle's geboortestreek, in Saarburg - daar was hij Oberartz, en in Bad Driburg, waar hij als plaatsvervangend chef-arts leiding had over de chirurgie. Om de andere dag had hij daar dienst, óók 's nachts. Hierdoor was hij nau welijks meer thuis; en met een (Nederland se) vrouw en drie kindertjes was dat geen situatie om al te lang voort te laten bestaan. Zo werd de tij d rijp ora naar een andere betrek king uit te gaan zien; dat deed Pelle via inter net en daar vond hij de vacature voor chirurg in Dirksland. Het 'Van Weel' zei hem op dat moment nog niets, maar dat Dirksland vlakbij Middelhamis ügt, dat was hem en z'n vrouw beslist welgevallig: ze vonden Middelhamis zo'n aardig plekje toen ze daar op vakantie wel eens met de boot lagen. En Scharendijke - óók al in de buurt - was zo goed als een vaste vakantiestek geworden. Dus ging er een solli citatie naar Dirksland, waar hij op gesprek kwam én aangenomen werd. "Wat me hier in het ziekenhuis vooral opviel, was dat de mensen hier zo goed met elkaar omgaan", vertelt Pelle. "Er heerst hier een goede sfeer, met aardige mensen, 't Is een leuk en gezellig ziekenhuis. Ook de gro te betrokkenheid van het personeel bij hun werk en het ziekenhuis vielen me op, en de grote moderne O.K.'s." Met het oog op de toekomst hoopt Pelle dat het Dirkslandse ziekenhuis zijn grote belang stelling voor de bevolking zal behouden en vindt tój het belangrijk dat de patiënten voor al met moderne technieken en medicaties zullen worden behandeld. Daarbij doelt hij onder andere op een toenemende toepassing van laparoscopic: de kijkoperatie, waarbij in het lichaam van de patiënt 'slechts' twee gaatjes worden gemaakt, waar doorheen de operatie wordt verricht; de chirurg volgt daarbij zijn handeüngen op een beeldscherm. "Deze manier is voor de patiënt veel comfor tabeler", legt Pelle uit. "Hij heeft dan minder pijn en knapt sneller op". Tenslotte hoopt dr. Pelle dat de gezondheidszorg haar basis blijft behouden waarop in de toekomst het streek ziekenhuis zijn werk kan bhjven doen. Van de twee huwelijken die tijdens de verbouwingsperiode zouden worden afgesloten is één van de bruidsparen uitgeweken naar de raad- en trouwzaal in het gemeentehuis van Middelhamis, natuurlijk wél met de Dirkslandse ambtenaar van de burgerlijke stand. De andere huwelijksvoltrekking vond jl. vrijdagmiddag plaats en daarvoor hadden de Dirkslandse bruid Jessica Visser en haar Helle- voetse bruidegom Arnold Breuer molen 'de Eendracht' aan de Vroonweg in Dirksland uitgekozen. Graag verleenden de gemeente Dirksland en molenaar Klaasjan Rentes daar hun medewerking aan en zo kon het gebeuren dat voor de eerste keer, en bij wijze van hoge uitzondering, in de geschiedenis van Dirksland een huwelijk werd voltrokken in de molen! Daartoe had gemeentebode Teun Meijer 's morgens de benedenver dieping van de maalderij op orde gebracht en met bezemen gekeerd en had hij alle benodigde attributen - van toga tot ringenkussen - meegebracht, zodat er 's middags 'gewoon' gehuwd kon worden. Een beetje klein was het er natuurlijk wel: de twintig beschikbare plekken konden alleen ingenomen worden door de directe familiele den van het bmidspaar; maar omdat de molendeur open werd gehou den, hebben de overigen buiten welUcht toch nog enkele indmkken van de voltrekking op kunnen vangen. De vakantie is weer voorbij en daarom wil jeugdkoor 'Juventa' van de Geref. Gemeen te te Dirksland weer snel beginnen met de repetities. De eerste keer is op vrijdag 13 september om 18.45 uur. Het koor wil weer enkele nieuwe stukken leren en het bestuur hoopt dat de jeugdige zangers trouw elke vrijdagavond zullen komen en hun best zul len doen; dan zal de snoepdoos uit de kast worden gehaald! De eerste 2angvond is de Hervormingsavond (daarvóór zijn er nog maar 7 repetitieavonden...). Oók aan de kerstzangavond hoopt Juventa mee te wer ken. Dus het koorbestuur rekent op al haar jonge leden. Bij 'Juventa' zijn kinderen vanaf groep 4 die al een beetje kunnen lezen, van harte welkom. Pas als je 16 bent, wordt je er 'te oud' voor. Ook vriendjes of vrien-dinnetjes mogen meekomen, alsmede kinderen van andere dorpen (dan kunnen je ouders meteen naar de bibliotheek in één van de zalen van het nieuwe kerkgebouw). Als je met vervoer zit, kun je contact opne men met één van onderstaande bestuursle den: D. J. Grootenboer, tel.: 602506, C. Jelier, tel.: 602721 en A. van der Veer, tel: 609011. MIDDELHARNIS - Na de brand en de herbouw van recreatiecomplex De Staver in Middeiharnis was er reke ning mee gehouden: de eerste jaren zou de exploitatie niet kostendekkend zijn. Daarna zou het allemaal beter worden, luidde de stellige verwach ting. Die verwachting komt voorlopig nog niet uit. In 2001 bedroeg het tekort ruim 157.000 euro, in 2002 wordt een tekort voorzien van ruim 104.000 euro en voor volgend jaar houdt de beherende stichting reke ning met een tekort van 196.000 euro. Tekorten die moeten worden aange vuld door de gemeente Middeiharnis. Toen de gemeenteraad de begroting voor 2003 onder ogen kreeg was het wel even schrikken. "Ronduit een slecht resultaat", zei raadslid Van Es (VVD) donderdag tij dens de raadsvergadering. "En dat terwijl 2003 het jaar van de waarheid had moeten worden, het jaar waarin de investeringen zouden worden temgverdiend." Andere PAKKER DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 raadsleden misten het meerjarenperspec tief. "Een stabiel tekort moet mogelijk zijn", aldus De Rover van de ChristenUnie. "En wel door budgetfinanciering en pro ductieafspraken. Misschien moeten we wel naar een andere eigendomssituatie." Iedereen had lovende woorden over voor het schitterende complex en diverse raads leden zeiden dat zo'n goede voorziening ook best geld mag kosten. Maar wel binnen de perken. Vooral het zwembad, de tennis- hal en de horeca blijven financieel achter. Raadslid Nattekaas (Vooruitstrevend Dorpsbelang '78) stelde dat de exploitatie er wellicht beter uit zou zien als er bij de herbouw ook een buitenbad zou zijn gere aliseerd. CDA-er Dillingh was het daar niet mee eens: "Ik ben ervan overtuigd dat het tekort dan nog vele malen groter zou zijn." Ook Dillingh pleitte voor budgetfinancie ring. "Het wordt tijd dat we afstappen van open eind financiering. De tarieven met 60 of 70 procent verhogen kan niet, want dan ben je niet meer concurrerend ten opzichte van andere zwembaden op het eiland. Nee, De Staver moet het bruisende centrum van Goeree-Overflakkee worden en blijven." SGP'er Paul pleitte voor een professionele begroting en prestatieafspraken vanaf 2003. Wethouder De Jong (ChristenUnie) zei wel mogelijkheden te zien om het tekort van De Staver te verkleinen. "Privatisering is niet de oplossing", zei hij, "De oplossing is: bijsturen. We zullen met het stichtingsbe stuur gaan praten." DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond, 19.30uur, ds. A. Schot. NIEUWE TONGE - donderdagavond 12 september, 19.30 uur, ds. M. Karens. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 12 september, 19.30 uur, ds. J. de Pater (H.D.) OUDDORP - donderdagavond 12 sep tember, 19.30 uur, stud. G. Beens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1