Historisch hoekje Zaterdag 21 september veiling in 'De Samaritaan' Eilandelijke molens te bezichtigen tijdens Open IVIonumentendag Aanmeldingsformulier donateur Het wapen op de ^€^/i: (^-kn'd M Toogdag GBS in Rehoboth-kerk te Barneveld voor biologische geitenmelkproducten EIIAilD0l4llEUljia DiRKSLANDSE SlUIS VAN 167^ Monumentenmarkt Ned. Herv. Gemeente Goedereede Cursus Yoga voor ouderen (55+) gros Beperkte groeimogelijkheden Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes VRWDAa 6 SEPTEMBER 2002 In 2000 werd de aanzet gegeven tot restauratie van de Dirksland- se Sluis van 1672. Er kwam een plan om deze sluis in de West Havendijk geschikt te maken voor doorspoeling van de water partijen in woonwijk de Kleine Boezem en de sluis tevens op te knappen als cultuurhistorisch landschapselement. De sluis is nu zo goed als klaar. Van een verge ten stukje steen is een functioneel poldermonument gemaakt. Op 11 september kan de gerestau reerde Dirkslandse Sluis van 1672 officieel in gebruik worden genomen. BARNEVELD - De Gereformeerde Bijbelstichting (GBS) belegt op D.V. zaterdag 12 oktober a.s. de 37e jaar lijkse toogdag. Plaats van samen komst is de Rehoboth-kerk aan de Nairacstraat te Barneveld. De vlakbij gelegen Markthal zal worden ge bruikt als overblijfruimte tussen de morgen- en middagbijeenkomst. -/> Van de in Nederland geproduceerde geitenmelk wordt twee derde (meestal in verwerkte vorm) geëxporteerd. De binnenlandse consumptie neemt gelei delijk toe. Ongeveer 7% van de gei tenmelk komt van biologische bedrij ven. In 2001 telde ons land 56 biologi sche bedrijven met melkgeiten, met in totaal 10.000 dieren. Ook van deze biologische melk neemt de afzet toe, zij het dat de groei de laatste tijd afvlakt. Voor vergroting van de afzet zou vooral de buitenlandse markt moeten worden ontwikkeld. Een knel punt vormt het seizoensgebonden karakter van het aanbod. Alleen in de zomerperiode zijn er voldoende biolo gische geitenmelkproducten om de handel te bevoorraden. Dat conclu deert het LEI na een verkenning in opdracht van het Ministerie van LNV. Ketensamenwerking Buitenlandse markt Kostprijs Den Bommel: Achthuizen: Oude Tonge: Nieuwe Tonge: Stad aan 't Haringvliet: Sommelsdijk: Dirksland: Herkingen: Stellendam: Goedereede: Ouddorp: PAGINA H yëü!M%1§!M^i!!M'!0!i^^J!§0J0, '-^,;ï:^??3'^?i^0 Foto buitenfront (Arnold Theis) schreven de weduwe Van Dam en Adria- nus, Hendrik, Leonardus en Crina van Dam. Lijsten van landpachten tienden in West- voome over de 16de en 17de eeuw boden aanknopingspunten met Goedereede. Leo nardus van Dam was vermoedelijk een zoon van Comelis Adriaansz van Dam, die burgemeester was van Goedereede en rond 1644 naar Rotterdam verhuisde. Dit vermoeden werd in het gemeentearchief van Rotterdam bevestigd. Wapensteen Een vraag die in het restauratieplan aan de orde kwam: Wat staat er op de wapen steen in het buitenfront van de sluis, van wie is dat wapen? De wapensteen was zo verweerd, dat de afbeelding niet precies te ontcijferen was. Door het jaartal 1672 op het binnenfront van de sluis werden we in het begin op het verkeerde been gezet. Dit jaartal deed aanvankelijk vermoeden, dat het om een inundatiesluis ging, gebouwd in de Derde Engelse Oorlog (1672-1674) om een lan ding en opmars van de Engelsen te bemoeilijken. Er was in 1672 een reële dreiging van de Engelse vloot. Het gerucht ging zelfs dat de Engelsen op Flakkee geland waren. Veel bewoners probeerden toen het eiland via Ooltgens- plaat te verlaten. Er was van 1672 tot 1674 ook een legereenheid van de prins van Oranje in Dirksland gelegerd. Zulke zaken spreken tot de verbeelding, maar er is geen bewijs gevonden dat de sluis van 1672 speciaal gebouwd werd om de polder Dirksland onder water te zetten. Nader archiefonderzoek heeft uitgewezen, dat de sluis is gebouwd als uitlaatsluis voor een gezamenlijke uitwatering van de polders Dkksland, Roxenisse, Oud Melis sant en Alteklein. Daartoe werd de bestaande uitlaatsluis in de Dirkslandse havendijk vernieuwd. Dijkgraaf van de polder Dirksland was destijds Leonaidus van Dam. Het ligt voor de hand dat zijn familiewapen op de sluis kwam te staan. De heer M. Zaaijer in Den Haag zocht in het Nationaal Archief (voorheen Alge meen Rijksarchief) familiewapens Van Dam voor ons op. We kwamen uit op een wapen met een blauw veld waarop een ster en wassende maan van goud. Leonardusvan Dam JioJl. Wapen familie Van Dam volgens collectie Rietstap t Handtekening Leonardus van Dam, uit archief waterschap Goeree-Overflakkee. Een soortgelijk wapen staat op de Dirks landse watermolen van 1731. Daar gaat het om het wapen van Witte van Dam, een famiUelid van Leonardus van Dam. Familierelaties en menselijke verhoudin gen maken bouwwerken extra interessant. De belangstelling voor de familie Van Dam nam toe, toen we in het polderar chief naast Leonardus van Dam, dijkgraaf en schout van Dirksland, ook Adrianus van Dam aantroffen. Adrianus was admi nistrateur van de extra heffing, die de ingelanden van Dirksland, Roxenisse en Alteklein gedurende driejaar voor de sluis moesten betalen. Voor de antecedenten van Leonardus van Dam konden we in eerste instantie in het genealogisch streekarchief in Dirksland terecht. Daar vonden we dat in mei 1671 in de Dirkslandse kerk werden inge- In de high society van Rotterdam In het Rotterdamse gemeentearchief is veel te vinden over Comelis van Dam en we mogen concluderen dat de familie Van Dam uit Goedereede in de hoog ste kringen van Rotter dam verkeerde. Comelis van Dam was omstreeks 1633 in Rot terdam getrouwd met Alida Verhaven, doch ter van eén kaaskoper. In Goedereede kreeg het echtpaar waarschijnlijk Maria, Leono ra, Crina en Adrianus. In Rotterdam werd in 1645 Heinderick gedoopt, in 1647 Lee- naert, in 1648 Petronelle en in 1651 Cor- neüjs. In Rotterdam maakte Comelis van Dam als schepen deel uit van het stadsbestuur en hij was er kapitein van de burgerwacht. Hij was bij rijke handelaren, bewindheb bers van de VOC en stadsbestuurders kind aan huis. Zijn zuster Petronella woonde ook in Rotterdam en was getrouwd met de invloedrijke Pieter Blanckert. Ook de zus ter van zijn vrouw was getrouwd met een belangrijke stadsbestuurder. De famiUe Van Dam woonde op de Schie- damsedijk. De dochters Maria en Leonora werden uit gehuwelijkt aan de gebroeders Van Gijbe- landt te Rotterdam, die afkomstig waren uit Sommelsdijk. Zoon Hendrik trouwde in juni 1671 te Dirksland met de rijke Jacomina Wittens, een jonge weduwe. Trouwgegevens van Adrianus, Crina, Leonardus en Comelis jr heb ik in Dirks land en Rotterdam niet gevonden. In 1660 maakten Comelis van Dam en Alida Ver- haven een wederkerig testament. In 1663 overleed Comelis. Hij werd in Rotterdam begraven. Via Dirksland Waarom de familie Van Dam in 1671 naar Dirksland kwam, is me niet duide lijk. Was het de economische recessie, de dreiging van de Derde Engelse Oorlog en het feit dat de Schiedamsedijk op de frontlinie lag? Of was door relaties geregeld dat Leonardus dijkgraaf in Dirksland kon worden? Wat bracht een familie, die de luxe van de toplaag van Rotterdam gewend was, er toe naar Flak kee te komen? Duidehjk is dat de gebroe ders Van Dam hier niet slecht terecht kwamen. Hendrik werd in 1673 baljuw van Middelhamis en leidde op kosten van zijn vrouw een vrolijk en avontuurlijk leven. Adrianus had werk als administra teur en Leonardus werd dus dijkgraaf en schout van Dirksland. Mogelijk vertrok Adrianus met zijn moeder Alida Verhaven en zuster Crina na enige tijd naar Goede reede, waar de famihe Van Dam land bezat. Comelis van Dam was een van de bedijkers van de Grote Zuiderpolder (1652/53) en het in deze polder gelegen huis Oostdam was eigendom van de fami lie Van Dam. Waar Leonardus van Dam gebleven is, weet Lk nog niet. Misschien is hij naar Delft gegaan en daar in 1686 in de Oude Kerk begraven. Cathy Westdorp De morgenbijeenkomst van de toogdag begint om 10.30 uur. De opening heeft plaats door ds. P. Blok uit Kootwijkerbroek, voorzitter van de GBS. Daama hopen te spreken ds. F. Mallan uit Alblasserdam en ds. C. Hogchem uit Bame- veld. De pauze wordt gehouden van 12.30 tot 14.00 uur. Vervolgens hopen tijdens de middagbijeen komst ds. K. Hoefnagel en ds. A. Vlietstra, beiden uit Katwijk aan Zee, te spreken. De sluiting zal worden verzorgd door ds. A. J. Wijmnaalen uit Vianen, tweede voorzitter van de GBS. De Rehoboth-kerk ligt vlakbij het NS-sta- tion te Barneveld. In de middagpauze is er mime gelegenheid om aan de boekentafels in de kerk en de Markthal Bijbels, psalmboeken en andere uitgaven van de GBS te kopen. De GBS werd in 1966 opgericht met als doel het handhaven en het bevorderen van het gebmik van de Bijbel in de Statenvertaling. In dit kader worden vele Bijbels gratis ver spreid in gevangenissen en zorgcentra. De eerste toogdag werd gehouden op 20 augustus 1966 in Rotterdam. Daama is het een vaste gewoonte geworden om elk jaar bijeen te komen. Het werk van de GBS wordt gesteund door meer dan 38.000 donateurs. GOEDEREEDE - Als Hervormde Gemeente van Goedereede hopen wij u te ontmoeten rondom en in het monumentale gebouw van de voorma lige 'St. Catharijne Kerk' op de Monumentendag: 14 september aan staande. De kerk wordt de hele dag opgesteld voor bezichtiging. U kunt dan ook vragen stellen aan mensen die er veel van weten, over de kerk en het De Koff-orgel. Om 10:30 en 11:30 uur zal de heer F. van der Laan vertel len over de ontstaansgeschiedenis van ons monumentale kerkgebouw en u rondleiden. Vanaf 10:15 uur tot 16:00 uur zullen diverse organisten het bijzondere orgel bespelen. U kunt mstig in een bank plaatsnemen, om te luisteren zolang u wilt! Ook zijn er evange lisatie-medewerkers aanwezig, zodat u, als u inhoudelijke contacten zoekt bij hen terecht kunt. Het thema van deze dag is 'handel'. Wij vullen dit thema in door kraampjes aan het Kerkepad te zetten met de nodige handel. Wij nodigen u uit om hier een kijkje te nemen en het niet bij kijken te laten... U vindt hier niet alleen de traditionele produc ten van de streek: warm gebakken vis, gar nalen, oliebollen, pannenkoeken en een kof- fieterras. Maar ook bloemen en planten, eigen gebakken koekjes; boerderijkaas, Goereese port en speciale kinderactiviteiten zoals envelop trekken, sjoelen en een grab belton. Wij heten u namen de Hervormde Gemeente van Goedereede 14 september van harte welkom tussen 09:00 en 16:00 uur in onze kerk. Hervormde Gemeente Goedereede OUDE TONGE - Gezondheid Servi ce, de ledenorganisatie van de Zorg en Welzijn Groep, is op 10 september weer gestart met een cursus Yoga voor Ouderen (50+). Vanaf dinsdag 10 ^QfP GH september 2002 ^-** kunt u van 13.30 tot 14.30 uur yoga gaan beoefenen in de Gmtterswei in Oude Tonge. Sommige huisartsen raden het hun patiënten aan. Door yoga gaat u zich soepeler bewegen en komt u tot mst. Daarnaast heeft yoga een positie ve invloed op klachten als: hoge bloeddmk, hyperventilatie, stress, spanningshoofdpijn en nek- en mgklachten. Voor 12 bijeenkom sten van een uur betalen leden van Gezond heid Service 60,00 en niet-leden 100,00. Gezond ouder worden wil iedereen, maar heb je dat zelf in de hand? Voor een deel wel. Een gezonde levenswijze draagt daar aan bij, maar ook uw geest moet gezond blij ven. Ook hebben veel ouderen last van stress, en yoga is in het huidige jachtige leven een manier om zowel lichaam als geest te verzorgen. Door ademhaUngstechnieken en lichaamshoudingen leert u zich beter te ontspannen en komt zo tot innerlijke mst. Dan staat u sterker in het leven en kunt u pro blemen gemakkelijker aan. Elke les bevat nieuwe elementen waarvan een aantal in de loop van de cursus verder uitgebouwd wordt. De docent gaat in op uw persoonlijke mogelijkheden en u oefent op uw unieke wijze. Elke les eindigt met een uitgebreide ontspanningsoefening. Aan het einde van de les voeh u zich ontspannen en toch vol energie. Yoga is niet zweverig, kom het ervaren! Voor informatie of aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service, bereikbaar op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur via tele foonnummer (0181) 626226. LNV liet het onderzoek uitvoeren op advies van de Task Force Marktontwikkeling Bio logische Landbouw, die daartoe een verzoek had ontvangen van de Vereniging Biologi sche Geitenhouders Nederland. De VBGN wil op basis van de verkerming en van een gelijktijdig uitgevoerd onderzoek naar de methodiek van kostprijsberekening in de biologische geitenhouderij een concept ont wikkelen voor ketensamenwerking. De afzet van biologische geitenmelkproduc ten is vooral geregeld via boerderijwinkels, boerenmarkten en natuurvoedingswinkels. De supermarkt speelt hierin geen rol. Voor vergroting van de afzet zou er meer aanbod moeten komen van wintermeik. Daarnaast zou de buitenlandse markt moeten worden ontwikkeld. Voorlopig lijken alleen natuur voedingswinkels in Duitse stedehjke gebie den hiervoor perspectief te bieden, en op langere termijn wellicht de Duitse super markt. Vanuit Frankrijk, Engeland en Dene marken mag nauwelijks vraag naar het Nederlandse product worden verwacht. Oos tenrijk is een concurrent op onze export markt. Bij een verdere professionalisering van de biologische geitenhouderij neemt de behoef te toe aan inzicht in de kostprijs van de melk en melkproducten, vooral met het oog op een meer gestmctureerde samenwerking in d^ keten. Op verzoek van het ministerie fieeft bet LEI in overleg met het bedrijfsle ven de uitgangspunten voor zo'n kostprijs berekening in kaart gebracht. Voor een realistische kostprijs verdient het aanbeve ling uit te gaan van biologische bedrijven met grasland en minimaal 50 melkgeiten. Tevens zou een onderscheid moeten worden gemaakt tussen bedrijven die de melk zelf verwerken en bedrijven die aan zuivelfabrie ken leveren. De berekening zou kunnen worden gebaseerd op gegevens van minstens 15 bedrijven van beide categorieën. Veilingmeester Jaap Bakelaar met 'de Razenberg SOMMELSDIJK - De bazar in verpleeghuis 'De Samaritaan' dit jaar op 27 en 28 sep tember, brengt altijd een grote hoeveelheid antieke en oude voorwerpen met zich mee. Deze keer wordt het een bijzondere bazar, want dit jaar wordt die gecombineerd met de bazar van verzorgingshuis 'De Goede Ree'. U begrijpt dat daardoor dit jaar de rommel markt veel omvangrijker wordt dan andere jaren, met als gevolg dat er ook meer bijzon dere artikelen binnenkomen. Natuurlijk wil de organisatie deze artikelen niet zomaar wegstoppen tussen de gewone rommel marktspullen. Daarom wordt er op zaterdag 21 september vanaf 14.00 uur een veiling georganiseerd, zodat iedereen een kans krijgt om mee te bieden. De veilingmeester heeft veel mooie stukken bij elkaar verza meld; momenteel staat daar al een gedeelte van in de hal van het verpleeghuis. Tussen de ingebrachte goederen zit ook dit jaar weer een schilderij van de bekende Razenberg, voor verzamelaars zéker interessant! Wie alles op het gemak wil bekijken, kan terecht tijdens de 'kijkuren' op zaterdag 21 septem ber van 10.00 tot 12.00 uur in de recreatie zaal van het verpleeghuis. Hier zal ook de veiling worden gehouden. Zaterdag 14 september 2002 wordt de landelijke Open Monumentendag gehouden. Vele monumenten zijn die dag opengesteld voor het publiek. Ook op Goeree-Overflakkee zijn dan veel monumenten te bezichtigen. Daaronder bevinden zich 11 koren molens, die eveneens zijn opengesteld. De molenaars staan op deze dag van 10.00 tot 17.00 uur klaar om u te ont vangen. Bij sommige molens is ook pannenkoekmeel te koop. Onder staand treft u een overzicht aan van de tijdens Monumentendag openge stelde molens. Op het perceel Molendijk 33 staat grondzei- ler 'De Bommelaer'. Het bouwjaar van deze molen is 1735. De molenaar is Arjan Mac- kloet. Op het erf van de firma van Reijen, Achthui- zensedijk 53, staat de uit 1852 gedateerde stelüngmolen 'Windlust'. De molenaar is Koos Pollemans. Molen 'de Korenbloem', een grondzeiler uit 1748, is te vinden aan Molendijk 101. De molenaar is Henk Star. Aan Molendijk 91 bevindt zich molen 'd' Oranjeboom'. Op deze grondzeiler uit 1768 is Ad Meijer molenaar. Ook in dit dorp staat aan de Molendijk een grondzeiler, genaamd 'de Korenaer' en stammend uit 1746. Co Campfens is hier molenaar. De meest volledige molen van de Molen- stichting is stellingmolen 'de Korenbloem' uit 1705, Westdijk 1 te Sommelsdijk. De molenaar is Marinus van Weenen. Stellingmolen 'de Eendracht' heeft een prachtige romp en staat aan Vroonweg 11 Deze molen dateert uit 1846 en is te bereiken via een lang toegangspad. Molenaar is Klaasjan Rentes. Aan Molendijk 69 staat een grondzeiler uit 1841, waarop Jan van Damme molenaar is. Hoog boven het dorp uit steekt vanaf Molen kade 3 de uit 1856 daterende witte stelling molen. Molenaar is Wim Ziekman. Op een kleine verhoging langs de Molenweg staat molen 'Windvang'. Het bouwjaar is 1791 en de molenaar is Wim de Vries. 1) Molen 'de Zwaan' is te vinden aan de Dorpsweg. Het bouwjaar van deze stelhngmo- len is 1846. De molenaar is Krijn van Koppen. 2) Molen 'de Hoop' aan Molenweg 26 is een stellingmolen uit 1845. Deze molen is geen eigendom van de Molenstichting, maar van het maaibedrijf firma P. Voogd. Molenaar Piet Voogd heeft de molen nog steeds in gebruik. Aankoop, restauraties en het jaarlijks onder houd van deze molens wordt de Molenstich ting mogelijk gemaakt door subsidies van het Rijk, Provincie Zuid-Holland, de gemeenten op Goeree-Overflakkee, Prins Bemhardfonds, Anjerfonds Zuid-Holland, De Vereniging, Dorp, Stad en Land, De Hol- landsche Molen, Rabobank, M.A.Ó.C. Gra vin Bylandt Stichting, A.N.W.B., diverse sponsors en donateurs. Voor de komende jaren staat er nog veel onderhoud aan de molens te gebeuren. Dit vraagt veel geld, méér dan de stichting op dit moment binnen krijgt. Daarom start de stichting op Monu mentendag een actie om meer donateurs te werven. Daartoe liggen in de molens aanmeldings formulieren klaar. Wilt u meehelpen om alle molens in goede staat te houden, wordt dan donateur van de Molenstichting. Kunt u niet naar de molens komen en u wilt toch donateur worden, stuur dan onder staand aanmeldingsformulier op naar Molenstichting Goeree-Overflakkee, Ant woordnummer 153, 3240 VB Middelharnis. U kunt een bijdrage storten op gironummer 36 90 654 of bankrekening 30 89 07 582 t.n.v. Molenstichting Goeree-Overflakkee te Middelharnis. Ondergetekende: Naam: Hr./Mw Adres: Postcode: Plaats: j Meldt zich aan als donateur van de Molenstichting Goeree-Overflakkee en maakt per I omgaande de eerste bijdrage van over op bankrekening 30.89.07.582 of I postbank nummer 30.90.654. De jaariijkse bijdrage bedraagt minimaal 13,00. Datum:Handtekenins I .J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 11