Vroegindeweij opent Fiat Topolino museum Mixtoernooi bij TVO Vier najaarsconcerten Stichting W.W.Z Gift voor Calando Nieuw zangseizoen Con Amore Taf eiten nisseizoen van start Laat je stem horen! Ophalen oud papier Natuurexcursie naar Groene Strand :iiillgigl;:g|iii(|ipt^ EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 m 'm Vooraf Dag 1 (vrijdag) Dag 2 (zaterdag) Dag 3 (zondag) Dag 4 (maandag) Dag 5 (dinsdag) Dag 6 (woensdag) m^K Dag 7 (donderdag) Dag 8 (vrijdag) f^^^^^^/'^W^'^p!il'J^%'0jfS!^^l!^Ê^!$i?fll'^ '■':H:::lK-!!$!^li Battenoord - Oud-wethouder Vroegindeweij van de gemeente Middelharnis opende zater dagmorgen in Battenoord het Fiat Topolino museum. Het museum is een initiatief van Topolino-liefhebber Rein Osinga. Door middel van de onthulling van een karakteristiek miniatuurautootje werd het museum officieel opgesteld voor publiek. Het museum bevindt zich in het voormalig pand van Rijkswaterstaat bij de haven van Battenoord. DIRKSLAND - Hengelsportvereniging De Viscromte heeft bij haar 40-jarig bestaan ook aan Calando gedacht. Zij schonken een bedrag van 400,-- Het bestuur van Calando is hun bijzonder dankbaar voor deze gulle gift. Dirksland - Na de zomerstop van enkele weken gaat het christelijk jongerenkoor "Con Amore" uit Dirksland weer van start. D.V. 29 augustus hopen we in Melis hof te Melissant om 19:45 te beginnen met het nieuwe zangseizoen 2002/2003. Naast de opname van een totaal nieuwe CD met orkestbegeleiding, medio november DV, hebben we in de komende periode weer vele mooie uitvoeringen op het programma staan, waarin wij ons, grotendeels vernieuw de, repertoire ten gehore hopen te brengen. Om een indruk te geven; Dirksland met mannenkoor Groot Rotterdam, er staan 2 kerstconcerten in Tholen en Zierikzee op het programma, de herdenkingsdienst van de watersnoodramp met mannenkoor Con For- za, ons traditionele oranjeconcert in Dirks land, een uitvoering in de visafslag te Stel- lendam. Bij alle uitvoeringen zullen diverse bekende instrumentalisten ons begeleiden. Natuurlijk hebben wij daarbij, naast Gods hulp, de trouwe inzet van onze leden hard nodig! Hierbij roepen wij een ieder op om, zoals elk jaar, weer trouw de repetitieavon den te bezoeken, zodat we met elkaar aan een mooi zangseizoen kuimen gaan werken. Uiteraard is iedereen die interesse heeft ook van harte welkom om vrijblijvend een repe titieavond mee te zingen en de sfeer van ons koor te kunnen beleven. Wij repeteren elke veertien dagen van 19:45 uur tot 22:00 uur in Melishof te Melissant. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.25; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmttngstermtjn ouerlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per Jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze Ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Sommelsdijk - Tafeltennisvereniging DES '85 gaat het seizoen weer begin nen op maandag 2 september in Recreatiecentrum De Staver te Som melsdijk. Na een aantal maanden zomerstop gaan we weer met frisse moed beginnen en proberen er weer een sportief en gezellig seizoen van te maken. Ook de competitieteams gaan weer vaii start, dit seizoen weer met 3 teams. Het eerste team is afgelopen seizoen kam pioen geworden in de 3e klasse en gaat dus nu proberen in de 2e te overleven. Het twee de team heeft zich gehandhaafd in de 3e klasse en het nieuwe derde team start in de 5e klasse. Natuurlijk is er ook plaats voor recreatieve spelers om een balletje te slaan. Ben je geïnteresseerd kom dan gerust eens langs; voor de jeugd van 19.00-20.00 uur en de senioren vanaf 20.00 uur tot 22.30 uur. Wil je meer weten over de club neem dan contact op met Johnny Mijs tel: 0187 - 651695 of kijk op www.des85.nl NIEUWE TONGE - D.V. dinsdag 3 september houdt zangvereniging Ad- vendo een open zangavond. Het koor telt veertig leden maar is altijd op zoek naar versterking. Advendo repeteert elke dinsdagavond van 20:00 tot en met 22:00 uur in Elim. Het gebouw aan de Ned. Herv. Kerk aan de Zuiddijk te Nieuwe Tonge. Het koor zingt voornamelijk Psalmen en geestelijke liede ren, die zij ten gehore brengt in verzorgings huizen en bejaardenhuizen. Ook worden er uitvoeringen gegeven met andere koren in verschillende kerken. Wanneer u/jij nieuws gierig bent geworden kom dan zeker naar de open zangavond op 3 september. Iedereen is welkomEventuele inlichtingen kunt u ver krijgen bij de secretaresse van Advendo, mevrouw Bolle, via telefoonnummer 0187- 652560. Ooltgensplaat - Zaterdag 31 augustus wordt er een mix toernooi georgani seerd bij tennisvereniging Ooltgens plaat. De organisatie van dit toernooi wordt verzorgd door Bert en Juliette Lening. Alle seniorleden van de vereniging kunnen hieraan deelnemen. Wel moeten zij dan even contact opnemen met het echtpaar Lening. Als afsluiting van het toernooi wordt er een fantastische rijsttafel neergezet waaraan de deelnemers zitting hebben. Het mix toernooi is altijd een prettige manier om met elkaar kennis te maken en/of de banden weer even aan te halen. De wedstrijden bestaan name lijk iedere keer uit verschillende deelnemers en steeds weer andere partners. ledere deel nemer telt zijn eigen gewonnen en verloren games zodat aan het eind van de dag een der de, tweede en eerste plaats wordt verdeeld. Het toernooi begint om 10.00 uur maar iedereen wordt vanaf half tien verwacht met de koffie. Tevens kan men dan het speel schema bekijken om te zien wie met wie en tegen wie er wordt gespeeld en het tijdsche ma met baanverdeling ligt dan ook ter inza ge. Na het succes van de vorige toernooien is het nu de beurt van Bert en Juliette om er een geslaagde dag van te maken. Dat is hen ove rigens wel toevertrouwd want het is niet voor het eerst dat zij dit toernooi organise ren. Er is enorm veel animo om met dit toer nooi mee te mogen doen want het sluit mooi aan na een lange vakantie. Alle extra calo rieën kunnen dan weer verwerkt worden. Ook voor de talrijke nieuwe leden is het een prettige gelegenheid om met de andere leden kennis te maken. Deelname is gratis. Wilt u nog meer informatie dan is het telefoonnum mer van Bert en Juliette 0187-632086. MIDDELHARNIS - Dinsdag 3 september vanaf 18.00 uur wordt het oud papier opge haald in Middelharnis. Deze maand is de noordelijke wijk aan de beurt (o.a de Ring en het Oostvoorgors). De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de Ned. Herv. Kerk. Gaarne het papier goed gebundeld buiten zetten. OOSTVOORNE - Het Zuid-Hollands Landschap organiseert zaterdag 31 augustus om 10.00 uur een natuurex cursie naar het Groene Strand. Een ervaren natuurgids zal u rondleiden door dit nog tamelijk onbekende natuurgebied. De naam zegt het al, het betreft hier een voormalig strand wat door afsluiting van het Brielse gat is afgesneden van de zee. Nu bestaat het gebied uit vochtige valleien, lage duintjes, uitgestrekte rietvlakten en stru weel. Wanneer je vanaf de boulevard van Oostvoome uitkijkt over het Groene strand lijkt het een ondoordringbaar gebied. Een deel van dit nog jonge natuurgebied wordt begraasd en is daardoor veel toegankelijker dan het op het eerste gezicht lijkt. Hier vindt u een rijke flora, veel soorten vlinders en zeker ook een aantal vogels. In het gebied heeft een natuurherstelproject plaatsgevon den waardoor de Lagune is ontstaan. Hier staat een vogeluitkijkpunt waar vanuit u ganzen, eenden en zwanen kunt observeren. De gids staat garant voor een afwisselende en leerzame wandeling. Om 10:00 uur ver trekt de gids vanaf paviljoen Duinrand aan de Strandweg in Oostvoome. De excursie voor leden van het Zuid-Hollands Land schap is gratis. Niet leden: volwassen 2,25 en kinderen 0,45. Vooraf aanmelden is noodzakelijk, telefonisch tussen 09.00 en 13.00 uur via 0181-483909. DIRKSLAND - De Stichting Wereld Wijde Zending-concerten organiseert in het komende najaar vier prachtige gevarieerde najaarsconcerten met diverse bekende koren,solisten en musici. 5 oktober Koor- en samenzangconcert in Herv. kerk te Tholen. - Chr. Urker visserskoor Crescendo 0.1.V. L. Kramer en H.Hoeve, piano. - Chr. Thools mannenkoor Rehoboth o.l.v. K. v/d Steenhoven en B. Bout, orgel. Aanvang 19.00 uur. Kerk open 18.15 uur. Toegang volwassen: 5,-. Kind t/m 12 jaar: 2,50. Kaartverkoop start op maandag 2 september via boekhandels 1, 2, 3, 4, en 5 (zie onder) of telefonisch via: 0187-603510 en 0166-672003. 2 november Koor-,instrumentaal- en samenzangconcert in de Herv. kerk te Dirksland. - Jongerenkoor Con Amore o.l.v. W. A. den Hertog en R. van Ommen, orgel - Mannenkoor Groot Rotterdam o.l.v. M. van Noort en J.Belder, orgel - Jan Mulder, vleugel en orgel. - Marjolein de Wit, dwarsfluit. Aanvang: 20.00 uur. Kerk open: 19.15 uur Toegang volwassen: 4,-. Kind t/m 12 jaar: 2,50. Kaartverkoop start op maandag 7 oktober via boekhandels 12 en 3 (zie onder) en telefonisch via: 0187-603510 of 602612. 7 december Kerstconcert met veel samenzang in de Maria Magdalenakerk te Goes. - Groot samengesteld mannenkoor (De Lofzang uit Goes en Elim uit s' Graven polder), o.l.v. A. Overbeeke en K. v/d Steenhoven H.Ruitenbeek en J. Oreel, orgel. - Groot samengesteld jongerenkoor (Con Amore uit Dirksland en Jigdaljahu uit Barendrecht, o.l.v. W.A. den Hertog en R. van Ommen, orgel. - Pieter Heykoop, orgelsoli en begeleiding samenzang Aanvang: 20.00 uur. Kerk open: 19.15 uur. Toegang volwassen: 4,-. Kind t/m 12 jaar: 2,50. Kaartverkoop start op maandag 11 november via boekhandel 2, 3 en 5 (zie onder) en telefonisch via: 0187-603510. 14 december Kerstconcert in de Herv. kerk te Tholen - Groot samengesteld jongerenkoor (Con Amore en Jigdaljahu) o.l.v. W.A. den Hertog en R. van Ommen, orgel. - Lydia Struijk, sopraan - Hendrie Westra, marimba - Henk-Jan Drost en Stephan Koppelaar, trompet - Pieter Heykoop, orgelsoU en begeleiding samenzang Aanvang: 20.00 uur. Kerk open: 19.15 uur. Toegang volwassen: 5,-. Kind t/m 12 jaar: 2,50. Kaartverkoop start op maandag 18 november via boekhandel 1,2,3,4 en 5 (zie onder)en telefonisch via: 0187-603510 en 0166-672003. Verkoopadressen 1Boekhandel Akershoek - Ouddorp 2: Boekhandel v/d Boom - Sommelsdijk 3: Boekhandel Oostdijk - Tholen 4: Boekhandel Kleppe - Scherpenisse 5: Boeldiandel Hoekman - Yerseke Kortom, iedereen die van koor-, samenzang en instrumentale concerten houdt gaat een mooi concertnajaar tegemoet met de W.W.Z. U kunt deze agenda nog eens over lezen op onze website: www.wwz-concer- ten.nl Wij raden u aan om tijdig uw kaarten te kopen. Wij hopen u op deze concerten te mogen ontmoeten. Allen hartelijk welkom if'? Dagboek Kenia 'imsi JÊ, World Servants is een interkerkelijke organisatie die met inzet van honder den vrijwilligers bouwprojecten uit voert in landen waar de nood groot is. In twee of drie weken tijd bouwen groepen jongeren en volwassenen met de plaatselijke bevolking scholen, ker ken, huizen en klinieken. Het doel van World Servants is tweeledig. Ener zijds gaat het om het bieden van struc turele hulp aan mensen in nood, anderzijds worden deelnemers heel direct betrokken bij ontwikkelings hulp. De slogan van World Servants is dan ook: 'bouwen aan jezelf door te bouwen voor een ander'. Deze zomer - van 12 juli tot 1 augustus - ging Jan- tine van Heemst uit Nieuwe Tonge mee naar een project in Kenia. Voor het Eilanden Nieuws hield zij een dag boek bij. Vandaag deel 1 uit "Dag boek Kenia" World Servants heeft 38 mensen bij elkaar gebracht uit heel Nederland die in Kenia zul len gaan bouwen voor anderen en aan zich zelf. Er zullen twee huizen worden gebouwd naast een christelijke meisjeskostschool, waar onder andere Maasai-meisjes worden opgevangen en onderwezen, maar vooral ook gered van een huwelijk op een te jonge leeftijd. De huizen zijn bedoeld voor gezin nen van leraren, zodat die dicht bij de school kunnen wonen. De meisjes die op de school zitten komen van heinde en ver en zolang ze op school zijn kunnen ze niet uitgehuwelijkt worden, wat soms al gebeurd als ze nog maar 10 jaar oud zijn. Verder zal er kinder werk gedaan worden op scholen in de omge ving van Kajiado. Dat houdt in dat er met een groepje van ongeveer zes mensen een Bijbelverhaal wordt verteld en/of uitge beeld, er worden liedjes aangeleerd en gezongen en een werkje gedaan. Naast deze hoofdactiviteiten wordt er aandacht besteed aan cultuur. Met een klein groepje bezoeken we een Maasai-familie, een ontwikkelings project en de plaatselijke markt. Aan het eind van het verblijf hebben we er als groep voor gekozen om nog een safari van twee dagen te maken, die verder los staat van het project. Hier volgt dagboekverslag van de tijd die wij als projectgroep in Kenia hebben doorge bracht vanuit mijn visie. De dag van vertrek. Eigenlijk ben ik gisteren al vertrokken, toen ging ik namelijk van Flakkee naar Rotterdam en vandaag zal ik dus vanuit Rotterdam vertrekken naar Schip hol. Minstens tien keer heb ik al in- en uit gepakt, de inhoud nog eens kritisch bekeken, tas gewogen, zware, eventueel onnodige dingen eruit gehaald en tas weer dichtge daan. Vijftien kilo, lijkt veel, maar voor drie weken Afrika, inclusief kinderschaartjes, kleurpotloden en broodbeleg, is het erg wei nig. Het inchecken verloopt goed en de extra kilo's worden zonder probleem door de vin gers gezien. De vlucht van Amsterdam naar Nairobi duurt acht uren en dan stappen we uit op Jomo Kenyatta. Het is dan al donker en nog vrij warm. Karibu! Welkom in Kenia. De dominee en het hoofd van World Ser vants Kenya en Gracie, die ons vaak zal ver gezellen, heetten ons hartelijk welkom. Ze gaan met ons mee naar de bus die al gereed staat en onderweg krijg ik gelijk een cursus Swahili aangeboden. Na een kort praatje met John (WSK), kennen we een paar woordjes: jambo, habari en asante. Meer konden we na acht uur vliegen niet opnemen. We wachten op de bus, het duurt wel even, maar Gracie zegt: "the Europeans have watches, but the Africans have time!" en zo is het. De bus zal ons naar Kajiado brengen, waar we drie weken zullen verblijven. We rijden door een heuvelachtig landschap, roodbruin, met hier en daar een paar lage struiken en een boom. De grond is erg droog en stoffig. Af en toe zie je een Maasai achter zijn kudde koeien, opvallend in zijn felrode kleden. Ook signaleren we zebra's en struis vogels. Na een paar uur rijden komen we aan in Kajiado. Nadat we de spullen opgeruimd hebben en de klamboes boven onze bedden hangen, gaan we naar de SDA-kerk, bij de bouwplaats, waar we hartelijk verwelkomd worden. We krijgen een rondleiding door de school en maken ook kennis met de meisjes van de school. Daarna gaan we naar de Afrikaans metselen. bouwplaats, waar de fundering van de huizen al ligt. Ernaast lig gen stenen, heel grote stenen... waar we dus mee moeten bou wen. Er wordt met ons gebe den, voor veiligheid en voorspoed in het bouwen, 's Avonds wacht ons een ven'assing, onze 'buur meisjes' van de AIC Girlsschool komen zingen. Wat een stemge luid zeg! Ze vragen ons ook een liedje te zingen, een beetje beschaamd laten we wat horen...dat klinkt toch wel iets anders... Vandaag is het zondag. Na het ontbijt hebben we een Goede Morgen Gesprekje in een klein groepje. Daarna gaan we naar de kerk. Het koor zingt wat liedei'en, het klinkt fantastisch, 's Middags ben ik met een groepje naar de m (ongeveer 600!) buurmeisjes geweest. Door een paar meisjes worden we mee naar een klaslokaal genomen. Ze zingen voor ons en laten een traditionele dans zien. Gaaf! Als ze zien hoe enthousiast we reage ren, laten ze ook horen dat ze geweldig kun nen rappen en improviseren. Later op de middag laat John (onze gids) ons Kajiado zien. We maken kennis met verschillende mensen uit het dorp. De eerste bouwdag begon al heel vroeg. Zes uur opstaan was ons verteld, maar iedereen was al veel eerder wakker. Een aantal men sen was die nacht ziek geworden. Hun maag was in opstand gekomen tegen alles wat we niet gewend zijn. Op de bouwplaats aange komen wordt er voor ons en de Keniaanse bouwvakkers gebeden. Vervolgens wordt het werk verdeeld. Ik ga stenen sjouwen, het is even wennen maar toch valt tien kg. per steen best mee... "Vandaag heb ik kennis gemaakt met Ruth. Ze vertelt erg veel over zichzelf en beantwoordt al de vragen die ik durf te stellen over het leven in Kenia. Ik sta verbaasd over haar openheid en zij verbaast zich erover dat wij zo weinig over onszelf vertellen en over ons geloof. De eerste wederzijdse cultuurschok. Vandaag gemetseld en gevoegd, tenminste., een poging gedaan. Het viel echt niet mee. Eerst genoeg cement op de muur, dan een gigantisch zware steen optillen en dan maar hopen dat i'e past, want ze hebben allemaal een andere maat en zijn ook niet allemaal even recht. Van een Keniaanse metselaar horen we keer op keer dat de steen eraf moet omdat hij of te hoog of te laag is... De manier waarop dit gezegd wordt, ergert me mateloos. En ik ben niet de enige die dit zo ervaart. Het commanderen, alles zonder als jeblieft en dankjewel, valt vooral bij de vrouwen niet goed. Deze volgende cultuur schok zal later verklaard worden door Jasper (opzichter op de bouw). Die middag bezoeken we een Maasai-fami lie. Ze wonen een eind van Kajiado vandaag, ver van de geasfalteerde weg. Met de pick up rijden we naai' hen toe. De manjatta ligt verscholen tussen bomen en struiken. We worden verwelkomt door de heer des huizes, een goede vriend van de familie, één van zijn 'aasai-familie waar we op bezoek zijn geweest. twee vrouwen en een paar kinderen. In het hutje praten we met hen over hun manier van leven en vooral over hoe zij omgaan met financiën. Het is een geweldige ervaring, het hutje van koemest en hout is heel erg donker, want er zijn maar twee raampjes van 10 bij 10 centimeter maar toch vrij ruim. Als we weg gaan, delen we cadeautjes uit aan de kinderen, de vrouw en geven een voedsel pakket aan de man. Ze zwaaien ons uit en lopen terug naar hun manjatta. 'Kajiado, zes uur, tijd om op te staan', op deze inmiddels vertrouwde manier worden we gewekt. Na het ontbijt en GMG, lopen we naar de bouwplaats. Het halfuurtje lopen is echt genieten; de omgeving die doet den ken aan de film 'The Lion King', het is heel stil, hier en daar staat een klein huisje tegen bruinrode heuvels met wat groen. De blauwe lucht met bijna Hollandse stapelwolken en soms als het helder is zie je de besneeuwde top van de Kilimanjaro. Na de lunch, maken we met ons groepje een cultureel uitstapje, naar de markt in Kajiado. Op de markt is het druk en warm en er wordt van alles aangeboden. Kleding en schoenen, nieuw of gebruikt, groenten, geiten, felge kleurde Maasai-kleden en sieraden met kraaltjes. John onderhandelt voor ons en we vertrouwen volledig op hem, want zelf heb ben we geen idee van prijs en waarde van de spullen. Op de terugweg komen we langs een klein winkeltje waar we cola kunnen kopen, wat door iedereen grif gedaan wordt. Rustpauze... veel drinken dus. Vandaag gaan we met ons GMG-groepje naar het Masai Rural Development Program. Tot mijn grote verbazing staat er een gigan tische Friese koe op de muur geschilderd! (Op heel veel winkeltjes of bedrijfjes staan de aangeboden producten op de muur geschilderd.) We maken kennis met Daniël, hij kent World Servants van eerdere projec ten. Daniël legt uit wat het MRDP beoogt en doet. De aanpak van het ontwikkelingspro gramma doet nogal westers aan, heel doel gericht en efficiënt. Het MRDP is gericht op de ontwikkeling van de Maasai, op verschil lende gebieden. De deelnemers kunnen een cursus volgen of opleiding die kan duren van enkele maanden tot een paar jaar. Ze leren hoe ze meer kunnen verdienen aan hun koei en en hoe ze die het best kunnen verzorgen. Bij het MRDP hebben ze naast een hele kud de 'gewone' koeien ook zestien Friese koei- ei\ lopen! Een heel raar gezicht, een zwart witte koe tussen al dat bruin en grijs. Van oorsprong zijn de Maasai nomaden met als vee alleen koeien, ze verbouwen dan ook niets. Degenen die deelnemen aan het pro gramma wordt geleerd om groenten te ver bouwen en bijvoorbeeld ook kippen te hou den. Verder hebben ze verschillende imga- tiesystemen ontwikkeld die heel eenvoudig zijn en goedkoop, zodat ze ook echt gebruikt kunnen worden door de Maasai. De Maasai die deelnemen aan het programma, nemen de kennis mee naar huis en kunnen deze doorgeven aan anderen. Ik was erg onder de indruk van het programma, omdat het erg goed aansluit bij de cultuur van de Maasai en het lijkt me erg effectief. De rest van de dag zijn we gaan bouwen. Het begint er al aardig op te lijken, we raken ook steeds meer geroutineerd. Die avond was er geen pro gramma. Hele dag gebouwd. Het is erg warm, maar met het weekend in het vooruitzicht is het goed te doen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2