Na dertig jaar IE 0900-8844 Weer drugsproducent in Stad aan 't Haringvliet Fruit piulcicen Kleding voor Oeicraïne Martin Mans terug op Goeree-Overflaldtee 1,- korting innaard \omiHe Superstar Omloopjournaal Autoshow bij finish Omloop Fcimm inspraakperiode van start Kinderrommelmarkt Shoarmazaken onder extra toezicht karets. aufoscnade www.knopsbv.nl Natuurexcursie op de Hellegatsplaten fchn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-Hollandse en zeeuwse eilanden bisser Meubelen 1, - korting voor lezers Eilanden Nieuws oaOdGHSffl GARAGE Itfidps Visser ècYisser Automobielbedrijf Flakkee B.V. ft Stad a/h Haringvliet - Begin juli ontdekte de politie nog een professioneel XTC-laboratorium in Stad aan 't Haringvliet. Deze week, en eigenlijk nog geen straat verderop, ontmantelde het personeel van de Wijkpolitie Goeree- Overflakkee in een loods aan de Voorstraat een grote hennepkveekerij. Sarte^ wdËkom in de laSommelsdQk. Duo Gavotte Martin Mans Concert Op vertoon van deze kortingsbon krijgt u op de entreeprijs van het concert van Duo Gavotte op zaterdag 31 augustus in de Hervormde Kerk in Dirttsiand. De bon is geldig voor maximaal 4 personen. instattatiebedrijf .|^ISOi002 Fusie waterschappen: Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen OPEL Yoor autorJJdeM met plezier BARENDRECHT*TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Dertig jaar geleden werd de wereld opgeschrikt door een rapport over de toestand van de aarde en de voor uitzichten die de mensheid op midden lange termijn had Dat document kreeg de naam Rapport van de Club van Rome mee. Die stad was de vergaderplaats van een aantal bezorgde particulieren die in 1970 de Sys tem Dynamics Group van het Massachusetts Institute of Technology (MIT) vroegen een studie te maken van de trends en wisselwerkingen van een beperkt aantal factoren die de samenleving op onze aarde bedrei gen. Daar was natuurlijk wel eerder over nagedacht, maar dit instituut beschikte over de rekenapparatuur (com puters) om de ingewikkelde problematiek die achter de vraag schuilging binnen een redelijke tijd zichtbaar te maken. In het rapport werd de stand van zaken nagegaan van de groeiende wereldbevolking, de voedselvoorraad op aarde (en de bereikbaarheid van landbouwgrond), de voorraden fossiele brandstoffen (kolen, olie, gas enz.), de industriële productie per hoofd van de (wereld)bevolking en de daarmee gepaard gaande vervuiling. Verder werden deze componenten in aller lei toonaard tegen elkaar afgewogen. Het resultaat van dat onderzoek was schokkend. Glashelder werd duidelijk dat we op deze aarde in een gesloten systeem leven, waar we als wereldbevolking eindige voorraden tiebben en moeten zien ons vuil kwijt te raken. Bij ongewijzigd beleid zou het er met zo'n (halve) eeuw niet zo best voorstaan. Het sterke van het rapport was dat dat in grafieken en rekenmo dellen haarfijn werd aangetoond. De invloed van de Club van Rome was toen groot. Veel ontwikkelingen op het gebied van het milieu zijn toen gestart. Binnen de gereformeerde gezindte was het een "oog-opener" om na te denken over het rent meesterschap. Het sterke van het rapport (en de erop volgende) was de helderheid, de laagdrempeligheid -een leek kon het volgen- en het feit dat alles in groeicurven kon worden weergegeven. Er viel vrijwel niette discussië ren over de uitkomsten. Die golden haast als dogma ta. Er viel niet aan te tomen. Dit laatste was ook de zwakte van het onderzoek. Te weinig heeft men zich toen afgevraagd of de aanna men vooraf wel deugden. Achteraf bleek bijvoorbeeld dat er veel grotere voorraden brandstof waren dan eerst aangenomen. Het zal duidelijk zijn dat met andere beginwaarden heel andere resultaten worden bereikt. Verder is in de loop van deze dertig jaar ook duidelijk geworden dat uiteindelijk de grafieken die het onheil voorspellen (dat deden ze) de wereld niet zouden veranderen, maar dat het ging (gaat) om een mentaliteitsverandering bij de mens. Er gaan momenteel stemmen op die de voorspellin gen van toen wat bagatelliseren. Ach, de toestond van de aarde is veel beter dan op grond van die bereke ningen kan. De voorraden zijn veel groter, de mens is creatief en redt zich wel met gemanipuleerd voedsel, enzovoorts. Het is niet verstandig zo te redeneren. In die dertig jaar zijn er in het milieu dingen voorgevallen die regel recht te passen zijn in het schema van 'de Club'. Te denken valt aan de verhoogde koolzuurgasconcentra tie, luchtverontreiniging, niet gestructureerde hout kap, langzame opwarming van de aarde en dat soort zaken. De laatste weken zijn we nog eens met de neus op de feiten gedrukt als het gaat over de wateroverlast. De mens kan ook te veel willen beheren, beheersen, kanaliseren en wat niet al. Daarnaast wordt de vraag gesteld of er nu werkelijk wat verandert aan het kli maat of dat over 'toevalligheden' moet worden gesproken. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee Inbraak woning Middelhamis - Maandagmorgen ontdekte een 46-jarige bewoner van een woning aan de Prins Bemhardlaan te dat onbekenden in de nachtelijke uren hadden ingebroken. Via een openstaand raam aan de achterzijde van de woning, was men het huis binnengeko men. In de woonkamer werden enkele laden van kasten doorzocht, waarbij onder meer een portemonnee, een fotocamera en een mobiele telefoon werden meegenomen. Motelkluis ontvreemd Goedereede - In de nacht van maandag op dinsdag werd door onbekenden ingebroken in een motel aan de Provincialeweg in Goe dereede. Uit de receptieruimte werd een vrij zware kluis met inhoud weggenomen. Rond half twee dinsdagmiddag werd de inmiddels opengebroken kluis, gevonden op de Zuid weg in Ouddorp. Wat er precies uit de kluis, waarin nog diverse papieren lagen, werd weggenomen is nog onduidelijk. Ouddorp - Woensdag 28 augustus is er op het parkeerterrein bij 't Blaeuwe Huus (VVV) een kinderrommelmarkt. Kinderen kunnen een plaatsje reserveren op het kan toor van het VVV-Ouddorp. Deelname kost 1,36 per marktplaats. MAKELAARDI, Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesttaat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Er is reden te over om bezorgd te zijn voor de dag van morgen.Wat dat betreft staan nog veel signalen op rood. Die bezorgdheid hoeft echter niet krampachtig te zijn. Dat is wellicht de grote fout geweest in de reacties op het Rapport van 1972. Veel meer moeten we investeren in verstandig rentmeesterschap, sober, verantwoord, creatief Ten diepste hebben we ons bezig te houden met onze leefomgeving, met de planeet die aarde heet, als arbeiders in de wijngaard. We zijn gasten en vreem delingen, gastarbeiders zogezegd. Als het goed is gaan die na de arbeid naar Huis. Gods medearbeiders. Of graaien we de boel nog bij elkaar, om te eten, te drinken en vrolijk te zijn? Die vragen zijn in 1972 gesteld. Die vragen gelden nog. Het Rapport van de Club van Rome vroeg om een mentaliteitsverandering van de mens. Dat was nog niet zo'n gekke vraag. geeft rijplezier de ruimte! Avensis '-■\,m^s^ Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 /Qo Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 tMpSia«s«ïs.«fc De voormalige bakkerij in de Voorstraat bleek te zijn verbouwd tot hennepkwekerij. Hier werden woensdagmiddag 1800 hennepstekken, 500 hennepplanten en de voor de groei benodigde apparatuur aangetroffen. Bij aankomst van de politiemensen werden in het pand drie matmen en een vrouw, afkomstig uit Stad aan 't Haringvliet, Sommelsdijk, Vlaardingen en Rotterdam, op grond van de Opiumwet voor nader onderzoek en verhoor aangehouden. Eerder die morgen werd door de politie ook een inval gedaan in een loods aan de Dwarsstraat in Ooltgensplaat. In de loods werden twee hennepkwekerijen aange troffen. In totaal werden zo'n 3300 hennepplanten, alsmede de voor de groei benodigde apparatuur in beslag genomen. De 60-jarige eigenaar van de loods werd aangehouden. Tevens werd de stroom voor de kwekerij illegaal afgetapt. Ouwerkerk - Boerderij De Stelle in Ouwerkerk biedt de mogelijkheid om op actieve wijze met het platteland ken nis te maken. Omdat het zo'n ontzet tend leuk bedrijf is waar jong en oud zich met 'puur natuur' prima kunnen vermaken, stelde het VVV-Ouddorp een middagarrangement samen. Ontvangst is op het terras voor of in de boer derij-ontvangstruimte met een kopje thee/koffie of frisdrank. U maakt kennis met de boer die u meeneemt naar de kleinfruit- kwekerij en daar van alles vertelt over onder andere de aardbeien, bessen, bramen en frambozen. Vervolgens neemt u een kijkje in de fritittuin en bij de dieren. Ter afsluiten wordt de nostalgische, ambachtelijke jam keuken en boerderijwinkel bezocht. Hier vandaan neemt u uw bakje mee om 250 gram fruit zelf te gaan plukken. De kinderen kunnen na afloop nog eens heerlijk in het strohol gaan rollebollen. Deelname kost 5,- per persoon. Reserveren is verplicht en mogelijk tot en met de dag voorafgaande de excursiedag aan de balie bij het VVV-Oud dorp. De eerste volgende excursiedag is op woensdag 28 augustus. Goeree-Overflakkee - De Keuringsdienst van Waren zal vanaf nu extra controles uit voeren bij shoarmazaken in de regio. Tijdens de eerste drie weken van juni zijn in de provincies Zuid-Holland en Zeeland 256 shoarmazaken door de Keuringsdienst van Waren geïnspecteerd. Ruim 70% van de bezochte shoarmazaken bleek niet aan de Warenwet te voldoen. Tijdens deze contro lebezoeken is maar liefst 68 maal proces ver baal opgemaakt en zijn er 136 schriftelijke waarschuwingen gegeven. De inspecties richtten zich met name op hygiëneaspecten. SofflmetscBjtise Haven 19, 3245 m Sommetsttijk, tel. (0187) 48 33 28 Ooltgensplaat - Op donderdagavond 29 augustus kunt u weer goed gedra gen (kinder)kleding afgeven bij fami lie Saarloos aan de Weesmolenstraat 2-4 te Ooltgensplaat. De famüie mocht drie weken geleden weer een aantal dagen in de Oekraïne aanwezig geweest zijn. Ze hebben het kledingdepot en kindertehuis van Oost Europa Zending in Beregowo bezocht en gezien hoe noodz^e- lijk het is om mensen van hun eerste levens behoefte te voorzien:voedsel en kleding. Eind september zal er weer een transport verzorgt worden vanuit Oost Europa Zen ding te Krimpen a/d Lek. U kunt kleding afgeven tussen 19.00 -19.45 uur. Alvast har telijk dank! DIRKSLAND - Op zaterdag 31 augustus aanstaande con certeert Martin Mans in de Hervormde Kerk van Dirks- land. De in Melissant geboren organist geeft samen met Noortje Middelkoop een zeer gevarieerd zomerconcert. En alleen de lezers van het Eilanden Nieuws kunnen dit bij zondere concert voor een gereduceerde prijs bijwonen! Tijdens het concert brengen de twee topmusici een programma met zeer veel afwisseling. Zo spelen ze geestelijke en klassiek repertoire. Maar ook de traditionele Roemeense Volksmuziek zal niet ontbre ken. Ook zal Martin Mans improviseren op het prachtige Dirksland- se orgel. Tijdens het concert staat de presentatie van de nieuwste CD 'Kinderconcert Volume 3' centraal. Panfluitiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans spelen jarenlang samen onder de naam 'Duo Gavotte'. In de schitterende instrumentale combinatie panfluit/orgel concerteren zij veelvuldig in binnen- en buitenland. In dit najaar zullen ze in AustraUë, op uitno diging van The Musicsociety aldaar een concert verzorgen. Hun muzikale aanpak kenmerkt zich door een sprankelende, frisse aanpak van de muziek. Of het nu gaat om een klassieke Badinerie van Bach, een eigen bewerking van Heilig, heilig, heilig of een virtuoze Roem eense dans: met geestdrift musiceren is hun devies! Noortje van Middelkoop ontwikkelde zich na haar conservatorium studie tot één van de meest toonaangevende panfluitisten van ons land. Ze maakte vele Cd-opnamen, onder andere de bekende Gavot teserie in samenwerking met Martin Mans. Ook trad Noortje veel vuldig op voor radio en TV. Buitenlandse concertreizen voerden haar door heel Europa, maar ook het pubhek in Canada en de Verenigde Staten ontvingen haar met open armen. Naast haar concertpraktijk geeft ze panfluitles aan gevorderde panfluitstudenten. Nederlands bekendste organist werd in 1965 geboren in Melissant. Zijn muzikale begaafdheid werd al jong opgemerkt. Op 7-jarige leef tijd ontving hij zijn eerste orgellessen van Cees het Jonk, op 11-jari- ge leeftijd begeleidde hij voor het eerst koren en een jaar later werd hij kerkorganist in zijn geboorteplaats. Momenteel is Martin organist in de Breepleinkerk en geeft hij jaarlijks ruim 150 concerten in bin- nsn- en buitenland. Daarnaast is hij gewaardeerd begeleider van veel solisten en koren, dirigent van drie grote mannenkoren uit Waddinx- veen. Woerden en Nijkerk, en schrijft en bewerkt Martin veel muziek voor orgel, koor en orkest in diverse bezettingen. Martin Mans wordt door liefhebbers en keimers vooral geroemd om zijn improvisatie talent. Het programma in Dirksland begint met een aantal eigen bewerkin gen van de concertgevers over geestelijke liederen. Daarna staan een aantal klassieke eigen bewerkingen op de lessenaar. Na de pauze heeft een concert een populairder karakter met onder andere klassie kers uit de Hollandse en Roemeense volksmuziek. Tussen de muzi kale blokken speelt Martin Mans orgehmprovisaties. Noortje van Middelkoop zal de verschillende onderdelen van het programma toe- üchten en iets vertellen over de vier panfluiten die zij bespeelt. In de pauze en na afloop van het concert is de nieuwe CD van het duo ver krijgbaar alsmede diverse andere Cd's en bladmuziek. Het concert vangt om 20:00 uur aan. De deuren van de kerk in Dirksland gaan om 19:15 uur open. De entree bedraagt 6,- per persoon en voor kinde ren beneden de twaalf jaar 3,-. Maar lezers van het Eilanden Nieuws krijgen exclusief 1,- korting op vertoning van de kortings bon. Er is alleen kaartverkoop aan de kerk voor aanvang van het con cert. 1 .j Middelharnis - Dit jaar is er de dertiende Omloop op Goeree-Overflakkee en Radio Superstar geeft u weer een volledig verslag van deze monstertocht. Vanaf vrijdagavond 23 augustus 18:00 uur tot en met zaterdag avond 20:00 uur. Dus ruim 26 uur lang Radio Superstar Omloopjoumaal op uw radio. Verzoekjes en faxen zijn natuurlijk van harte welkom. Telefoon (0187) 483852 fax: (0187) 482064. Radio Superstar, de lokale omroep voor de gemeente Middelhar nis, te ontvangen op 107.3 FM in de vrije ether en 105.9 op de kabel in de gemeente Middelhamis. Ooltgensplaat - Bij de finish van de Omloop van Goeree-Overflakkee in Ooltgensplaat wordt zaterdagmiddag tussen 15:00 en 16:00 uur de Topolini Club van de heer Ijzinga uit Nieuwe Tonge verwacht. Zij worden geës corteerd door de leden van de Club Karwei van Goeree-Overflakkee. Zij zullen hun oude, klassieke auto's opstellen op de Mest- kaai te Ooltgensplaat - bij de finish - en zul len daar een uur blijven. Voor liefhebbers van oud rollend materiaal wordt het dan ook smullen geblazen. Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 Den Haag - Tot en met 16 september 2002 liunnen belanghebbenden zich uitspreken over de plannen tot fusie van de waterschappen in het gebied Rijnland en in het gebied Zuid-Hol land Zuid. Volgens de fusieplannen worden de zeven waterschappen in het gebied Zuid-Holland zuid per 1 januari 2005 samengevoegd tot één nieuw waterschap. De provincie Zuid-Holland is verantwoorde lijk voor de organisatie van de waterschap pen in haar gebied. De fusies zijn volgens de provincie nodig om de krachten te bundelen en de eenheid van waterbeheer te versterken. Hierover is overleg gevoerd met de water schappen. De waterschappen in Zuid-Hol land Zuid onderschrijven de wenselijkheid van krachtenbundeUng, maar zijn zij ver deeld over de schaalgrootte en de vormge ving van de nieuwe structuur. Zo ziet het Waterschap Goeree-Overflakkee Uever een fusie met de vier omliggende waterschappen dan met de voorgestelde zeven waterschap pen. Voordat de Provincie Zuid-Holland haar definitieve besluit over de fusie neemt, worden de plannen nu ter inzage gelegd. Opheffing De op te heffen waterschappen in Zuid-Hol land Zuid zijn: De Brielse Dijkkring, Goe ree-Overflakkee, De Groote Waard, IJssel- monde. De Krimpenerwaard, De Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Het nieuwe waterschap dat na de fusie zal ontstaan, zo is de wens van de pro vincie (het waterschap Zuid-Holland Zuid), zal alle waterschapstaken verzorgen die nu nog door de zeven afzonderlijk worden ver richt. Hierbij gaat het om de volgende hoofdtaken: het beheer van de zee- en rivier waterkeringen, de zorg voor de waterhuis houding, de zuivering van afvalwater en het beheer van wegen buiten de bebouwde kom men. Bedenkingen Belanghebbenden kurmen zich tot en met 16 september 2002 uitspreken over de fusie plannen. Bedenkingen tegen de ontwerpbe sluiten kunnen schriftelijk gericht worden aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Postbus 90602,2509 LP Den Haag. Voor het ontwerpbesluit over Rijnland kunnen beden- Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer V».' Langeweg Middelhamis Tel. (0187)476787 Ooltgensplaat - Op zaterdag 31 augustus om 10:00 uur organiseert de Vereniging voor Natuur- en Land- schapsbescherming Goeree-Overflak kee een natuurexcursie op de Helle gatsplaten. Onder begeleiding van een gids zal onder andere een bezoek worden gebracht aan de vogelobservatiehut. De Hellegatsplaten is een voormalig getij dengebied dat sinds de afsluiting van het getij van karakter veran dert. Het gebied herbergt zilte vlaktes, bloemrijke ruigtes, bos en struweel, mede dankzij het gegraas van de kuddes Heckrun- deren en Fjordenpaarden. Het gebied is rijk aan vogel-, vlinder- en plantenleven. Verza melpunt: onder aan de dijk aan het eind van de Rietveldseweg bij Ooltgensplaat. EGISTERACCOUNTANTS kingen ook gestuurd worden naar Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Na het verstrijken van de inspraaktermijn worden de inspraak reacties verwerkt en nemen Provinciale Sta ten van Zuid-Holland in november 2002 een definitieve beslissing.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1