Youtii Alpha Engelse organist in Brouwersliaven Landgoed Mildenburg bosvijver rijker FNV-ouderenadviseur wijst u de weg Nationale Gezondheidstest Stopvei^oeding voor vissers opengesteld ^mmM PilMIElEii^lllEtn^ Stellendammers succesvol met garnalenpellen Inschrijving Omloop nog open Kerkdiensten Ger. Gem. EIUVnDEtl-tllEIJWS Nilllws Pm di ^^iihaen Fusieperikelen Kinderkledingbeurs BROUWERSHAVEN - Op woensdag 28 augustus komt Peter Bannister uit Parijs naar Brouwershaven om een concert te geven op het orgel van de Grote of Sint Nicolaaskerk aldaar. Programma M (2) MIDDELHARNIS - Wijkgroep Mid- delharnis-Zuid en Peuterspeelzaal Pippeloentje organiseren ook dit najaar weer een kinderkledingbeurs. Op 24 augustus om 10.00 uur wordt de starthandeling verricht voor de aanleg van een bosvijver op het land goed Mildenburg in Oostvoorne. Mil denburg is gelegen in de kern van Oostvoorne en is in beheer bij het Zuid-Hollands Landschap. Als oudere heeft u meer rechten dan u denkt. Maar vaak weten mensen niet welke! Veel ouderen zitten met vragen over hun financiën, hun woonomstan- digheid, hun pensioen of hun ziekte kostenverzekering. Bijvoorbeeld op welke subsidies heb ik recht bij mijn gemeente en hoe vraag ik die aan? Adviseur Vragen Middelharnis - Afgelopen half jaar hebben een drietal studenten (Gerben Hoekman, Mare Otterspeer en Jos 't Mannetje uit respectievelijk Dirks- land, Nieuwekerk a/d IJssel en Stel lendam van de Hogeschool Rotter dam hun afstudeeropdracht bij het waterschap Goeree-Overflakkee uit gevoerd. Nadat zij succesvol afgestu deerd zijn en vervolgens de Civiel Award hebben gewonnen is in het vakblad Land en Water het volgende artikel verschenen. Afgelopen jaar heeft het waterschap Goeree- Overflakkee een faalkansenstudie naar de gevolgen van extreme neerslag uitgevoerd, waarbij onder andere werd onderzocht hoe landelijk en stedelijk water binnen een peil- gebied losgekoppeld kunnen worden. Als basis dient een regionale faalkansnorm wel ke voor landelijke gebieden 1:30 jaar en ste delijk gebied van 1:100 jaar is. Omdat water niet zomaar aan de rand van een dorp stopt met stromen, is de keuze gemaakt dat de zwaarste functie bepalend is voor het hele peilgebied. Uit de analyse bleek dat grote delen van het beheersgebied, mede om de functie-indeling, niet voldoen. Een nadere differentiatie is gewenst. Een waterhuis houdkundige scheiding tussen landelijk en stedelijk gebieden is een potentiële maatre gel. Hiervoor is een inventarisatie gemaakt voor een drietal woonkernen op Goeree- Overflakkee. Conclusie van het onderzoek is dat deze scheiding in beginsel mogelijk is, maar per locatie zal dit maatwerk vergen. Aanleiding Voorgeschiedenis de analyse van het watersysteem MIDDELHARNIS - Tijdens de Nationale Gezondheidstest, van 16 tot en met 23 september, kannen 6.000 Nederlanders gratis laten tes ten hoe fit en gezond ze zijn. Probleembeschrijving Uitgangspunten Potentiële oplossingen -"-' 'f^^1^S!^^lf^'W''^' V:è^r^^^ii;?/f0:^é t::^k0!^ï::m;;im:g0 DINSDAG 20 AUGUSTUS 2002 Peter Bannister werd in 1966 in Londen geboren. Maar vandaag de dag woont hij in Parijs en is daar freelance musicus. Na zijn studie aan het Royal College of Music in Londen en het King's College in Cambridge, waar hij zich achtereenvolgens bekwaamde als pianist, musicoloog, organist en improvi sator, vertrok hij naar Parijs om compositie te gaan studeren. Zijn docenten waren in Londen o.a. David Sanger, Nigel Allcoat en John Butt. Hij deed er ook onderzoek voor de bekende dirigent Christopher en in Parijs was de in Libanon geboren Naji Hakim zijn coach. Bannister behaalde diverse prijzen voor piano, improvisatie en compositie in Wales, Frankrijk en Duitsland. Hij gaf con certen als solopianist en -organist in Enge land, Oostenrijk, Kroatië, Duitsland, Neder land, Italië, Polen, Zwitserland en de USA. Hij gaf colleges en meestercursussen in Kro atië, Zweden en Noord Amerika. Als bege leider en koorleider werkte hij o.a. samen met dirigent Simon Rattle en diverse inter nationale operasolisten. Het concert in Brouwershaven heeft een zeer gevarieerd programma. Men kan werken beluisteren van klassieke componisten als Frescobaldi, Bach (o.a. enkele delen uit Kunst der Fuge) er. yincd. i,/iaar ook vler ken van Vierne en Widor (een deel uit diens Symphonic Gothique) en zelfs van de opera componist Verdi (Agnus Dei uit zijn Requiem bewerkt door Liszt) ontbreken niet. De compositorische gaven van de con certgever kan men horen in zijn uit 2001 daterende werk Menorah, de naam van de zevenarmige in de Joodse eredienst gebrui kelijke kandelaar. En ten slotte wordt het majestueuze eerste deel uit de derde sonate van Mendelssohn uitgevoerd. Na afloop van dit laatste concert van deze zomerserie - dat om 20.00 uur begint - is er zoals gebruikelijk gelegenheid om onder het genot van koffie, thee of fris na te praten en met de concertgever van gedachten te wisse len. COLIJNSPLAAT - Al enige jaren zijn de bovenste plaatsen bij het Open Nederlands kampioenschap Garnalenpellen voor onze zuiderburen. De Belgische pellers bleken ook tijdens de Visserijdagen van 2002 in Colijnsplaat de besten te zijn. De hoogst geëindigde Nederlanders bleken allen afkomstig uit Stellendam. In de dames categorie werd M.P. Jansen uit Stellendam in de eindrangschikking derde. Achter de Belgische dames Berlinda Bmynsteen en Vera Kyndt. Bij de categorie heren was Stel lendammer G. Kooijman de beste Nederlan der. OOLTGENSPLAAT - De Stichting Om-loop Goeree-Overflakkee heeft nog voldoende plaatsen voor lopers die alsnog met de dertiende editie van de tocht willen meedoen. Zowel indi viduele lopers als estafettelopers kun nen zich opgeven. Inschrijfformulie ren ktinnen verkregen worden bij de VVV's op het eiland en het secretari aat van de Omloop. OUDDORP - Donderdag 22 augustus 19:30 uur Ds. P. Mulder uit Dordrecht. OUDE TONGE - Donderdag 22 augustus 19:30uurDs.J. de Pater. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel, (0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv" of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Adpertentie-acquisttie; A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, lel. (0187)47 10 22. privé (0187)60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8.90. Per Jaar €33.60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze In dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om Ingezonden tekst In te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de Inhoud van wat lezers schrijven. Deze week las ik in de krant het fusieplan van de zeven waterschappen in Zuid Hol land Zuid. Daarin werd duidelijk omschre ven wat de bedoeling was, werd een termijn genoemd, waar men bezwaar kon maken en stukken liggen ter inzage bij elk van de waterschapen. Kortom een duidelijk mede deling naar eventueel belanghebbenden. Kortgeleden stond eveneens in de krant te lezen over een fusieplan tussen Stichting Serviceburo en Stichting Bejaarden werk, beiden te Middelharnis. De voorstellen waren bij de Kamer van Koophandel in Rot terdam gedeponeerd. Dat was de hele berichtgeving. Geen stukken bij de stichtin gen zelf en geen termijn van inspraak werd vermeld. Een uiterst summier stukje voor zo'n belangrijke stap. Ik vraag me af of deze procedure wel juist is? En is deze dan rechts geldig? Men moet toch iedereen de gelegen heid geven bezwaren kenbaar te maken? Naam en adres bij redactie bekend Geachte heer Hoogzand, Met grote betrokkenheid lees ik uw artike len, die u in het "Eilanden Nieuws" pubü- ceert over De Ramp van 1953. Graag laat ik u weten, dat ik veel waardering heb voor deze aanloop naar de herdenking van de ramp, D.V. volgend jaar. Het is goed, dat de gebeurtenissen weer beschreven worden. Zij, die het meegemaakt hebben, worden er weer bij bepaald en onze jongeren gaan er naar vragen. U zult er heel wat uren aan besteden en mede daarom vind ik het fijn, u te laten weten, dat u deze artikelen beslist niet vergeefs schrijft. Zelf hoop ik in de kerkdienst, die ik op 3 februari in mijn gemeente hoop te leiden, ook aandacht aan de ramp te besteden. Werkendam heeft ook wel wateroverlast gehad, maar gelukkig in bepei'kte mate. Maar in januari 1995 zagen we de hoge waterstanden in de rivier en toen beseften we, hoe betrekkelijk onze veilig heid isNaar aanleiding van uw artike len kwamen allerlei herinneringen op, met name nu u onlangs over Battenoord en Nieu we Tonge schreef. Ik vond het fijn, eens op uw artikelen te reageren. Veel sterkte toege wenst bij dit toch wel omvangrijke werk. Ds. W. Arkeraats, Werkendam De verkoop Van goede, tweedehands (win- ter)kinderldeding zal plaats vinden op vrij dag 11 oktober van 19.00 tot 21.00 uur in het gebouw van de peuterspeelzaal aan de Kas tanjelaan te Middelharnis. Goede en schone kinderkleding - geen ondergoed - vanaf maat 86 kan op woensdag 9 oktober van 9.00 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur worden ingeleverd bij het gebouw aan de Kastanjelaan. 1/3 deel van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal en de wijkgroep; 2/3 deel is voor de inbrenger van de kleding. De kinderkleding die niet verkocht is, kan op maandag 14 oktober tussen 19.00 en 19.30 uur weer worden opgehaald. Alles wat niet wordt opgehaald gaat naar een kindertehuis in Roemenië. Voor informatie over de beurs kunt contact opnemen met Simone Kiewiet (484415) of Liesbeth Gerlings (483352). Op een grasland in het landgoed zal de bos vijver gegraven worden. Het wordt een rui me vijver met zeer flauwe oevers waardoor er groeiplaatsen ontstaan voor een grote ver scheidenheid aan vooral water- en oever planten. Deze verscheidenheid zorgt op haar beurt weer voor verschillende soorten insec ten, zoals libellen en vlinders. De vijver zal tevens gedeeltelijk bijdragen aan de ontwa tering van de omgeving. Het zand dat vrij komt bij het graven zal voor een deel gebruikt worden voor het beter begaanbaar maken van enkele paden in het bos. De uit voering van dit project wordt financieel mogelijk gemaakt door EMO, Europees Massagoed Overslagbedrijf, een groot bedrijf, dat gevestigd is op de Maasvlakte. De starthandeling wordt vemcht door direc tieleden van EMO en van het Zuid-Hollands Landschap. De starthandeling zal gevolgd worden door een 'bindings'activiteit; er zal een begin worden gemaakt met het op een symbolische manier verspreiden van het vrijkomende zand op enkele paden in het bos. Als het project gerealiseerd is, zal Mil denburg een prachtige bosvijver rijker zijn. MIDDELHARNIS - Zondagavond saai? Als het aan het team van de Youth Alpha ligt, dit jaar niet meer. Ben je tussen de 16 en 20 jaar oud, dan is het mogelijk om vanaf 29 sep tember aanstaande 10 zondagavon den en een weekend een gezellige tijd te hebben met leeftijdsgenoten. ledereen die meer over het christelijk geloof te weten wil komen, meer duidelijk heid wil krijgen over z'n eigen geloof of zin heeft om de 'basics' van het geloof op te frissen is van harte welkom op de Youth Alpha in het Diekhuus te Middelharnis. Youth Alpha is een vrijblijvende kennisma kingscursus met het christelijk geloof. Een Youth Alpha-avond begint altijd met een gezamenlijke maaltijd. Vervolgens wordt een thema geïn-troduceerd en is er gele genheid om daarover in kleine groepen van gedachten te wisselen. Daarna is er meest al nog gelegenheid om iets te drinken. De Youth Alpha is in de eerste plaats gezellig, alles gebeurt in een relaxte sfeer. Iemand noemde het: de leukste manier om meer over het geloof te weten te komen. Geïnteresseerd? Bel voor meer informatie of om je op te geven naar: Anneke van Dijk: 0187-603687 of Johannes van der Heide; 06-48493010 na 19.00 uur). Meer informatie is ook te krijgen op de vrijetijds- en cursusmarkt die 7 september op het Diekhuusplein wordt gehouden. Anderen hebben weer vragen over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Voor veel ouderen is het moeilijk om een weg te vin den in het doolhof aan regeltjes en mogelijk heden. Daarom hebben veel mensen drem pelvrees om naar hun rechten te informeren. Dat is jammer, want er zijn veel regelingen waar ouderen van kunnen profiteren. De FNV heeft daarom de ouderenadviseur in het leven geroepen. De ouderenadviseur is iemand bij wie ouderen terecht kunnen met al hun vragen rondom gemeentelijke subsi dies, maar ook over hun AOW, over huur subsidie, over de ziektekostenverzekering etc. De ouderenbegeleider van de FNV gaat op verzoek met u mee naar de diverse instan ties om uit te zoeken wat uw rechten zijn, om samen met u een formulier in te vullen of om misschien wel Tafeltje-dek-je aan te vragen. Daarnaast organiseren de ouderenadviseurs soms informatiebijeenkomsten over speciale thema's. De ouderenbegeleiders zijn speciaal geschoold om ouderen zo goed mogelijk te begeleiden in hun eigen gemeente. Zij krij gen een opleiding waarin ondermeer de AOW, de Wet Voorzieningen Gehandicap ten en regels rond huursubsidie aan bod komen. Daarnaast hebben de ouderenbeoe- leiders een goed overzicht van alle gemeen telijke voorzieningen per regio. Zo weten ze precies waar u moet zijn met uw vraag, Vaak kunnen ze uw vraag al direct beantwoorden. Er zijn nu zo'n 110 ouderenadviseurs - in dezelfde leeftijdscategorie als de doelgroep - verspreid over het hele land. Als u lid bent van de FNV kunt u gebruik maken van de diensten van de ouderenadvi seur. Wist u trouwens dat FNV Bondgenoten voor oudere leden een speciale Rechtenkaart heeft gemaakt, waarin duidelijk staat waar u recht op heeft? Als u ook wilt weten waar u in uw regio terecht kunt met uw vragen, bel dan met het algemene nummer van FNV Bondgenoten 0900-9690 en vraag naar de ouderenbegeleider bij u in de buurt Drijven op het land Tijdens de hevige neerslag in september 1998 hebben grote delen van het beheersge bied van het Waterschap Goeree-Overflak kee te maken gehad met wateroverlast. Akkerlanden stonden onder centimeters water, wegen waren onberijdbaar en stuwen overstroomden Deze overlast heeft bij het waterschap veel vragen opgeroepen over het functioneren van de waterhuishoudkundige infrastructuur op hun Zuid-Hollandse eiland. De organisatie was al enige tijd actief met een herijking van de waterhuishoudkun dige infrastructuur en de wateroverlast in september 1998 heeft de noodzaak van het onderzoek extra onderstreept. Naast de over last waren ook de voorspelde klimaatveran deringen reden om het functioneren van de waterhuishoudkundige infrastructuur te laten onderzoeken. Als eerste is er samen met WLDelft hydrau lics en Nelen&Schuurmans een opzet gemaakt voor een analyse van het watersy steem. Voor de opzet heeft een nieuw opge richte, eilandelijke stuurgroep een regionale noiTn opgesteld voor wat wel en niet meer toelaatbaar is als regenwateroverlast. Regio naal, want tot op heden ontbreekt nog een landelijke norm. De breed gedragen regionale faalkansnorm geeft aan met welke frequentie maximaal 5% van het gebied 1 tot 2 dagen enkele cen timeters onder water mag staan. De stuur groep heeft hierbij het economisch optimum als uitgangspunt gehanteerd, waarbij het huidige grondgebruik basis is voor de toe laatbare frequentie. Zo is bepaald dat akker bouwgebied maximaal één keer per 30 jaar (1:30) last van water mag hebben en stede lijk gebied op 1:100. Het vaststellen van de normen vond plaats op het niveau van hele peilgebieden, dus niet op perceelniveau. De zwaarste functie in een peilgebied dicteerde de norm, waarbij stedelijk gebied het zwaarst weegt. Na de opzet is met het model Sobek RR het watersysteem geanalyseerd. Er is zowel naar de huidige situatie gekeken als naar een situ atie met 20% meer neerslag voor 2050 Uit deze analyses kwamen een aantal opmerke lijke conclusies. Ten eerste voldeden in de huidige situatie al 16 van de 91 peilgebieden niet aan de regionale norm. Op de termijn van 2050 loopt het aantal falende peilgebie den op tot 28. Ook de mogelijke maatregelen zijn met het model berekend. Een opvallende uitkomst was dat het langer vasthouden van water in de hogere peilgebieden in veel gevallen effectiever zal zijn dan het aanbrengen van extra open waterberging in de lagere gebie den. Op basis van de uitkomsten van deze De test, die sinds 1999 elk jaar plaatsvindt, is een initiatief van de Nederlandse Hart stichting en wordt ondersteund door het ministerie van VWS. Doel is Nederlanders meer te laten bewegen en inzicht te krijgen in hoe beweeglijk en fit de Nederlandse bevolking is. Elke deelnemer ontvangt een 'fitheidsprofiel' en een advies over bewe ging en leefstijl. Ook is aan de Nationale Gezondheidstest een grootschalig weten schappelijk onderzoek verbonden onder leiding van TNO Arbeid. Dit onderzoek beantwoordt vragen over 'overgewicht in relatie tot bewegen en arbeid'. Iedereen tussen de 16 en 65 jaar kan aan de test mee doen. Fitnesscentra, gezondheidscentra en fysiotherapiepraktijken over het hele land hebben hiervoor ruimte beschikbaar gesteld. Aanmelden kan via de website of op tele foonnummer 0800-52288837. analyse heeft het waterschap Goeree-Over flakkee nu de eerste Wateropgave opgesteld en is er een uitvoeringsplan gemaakt. De eerste maatregelen zijn al genomen en vele andere zijn in voorbereiding. Toch blijven er een aantal belangrijke vra gen open. Zo heeft de keuze 'de zwaarste functie bepaald de norm' tot gevolg dat veel peilgebieden toch een norm hebben van 1:100. Ook al is 85% van het grondgebruik akkerbouw. Dit is omdat het inUggende ste delijke gebied waterhuishoudkundig niet gescheiden kan worden van de rest van het gebied. Met andere woorden: indien het gehele peilgebied bij de analyse de norm van 1:100 niet haalt, voldoet op papier het hele peilgebied niet. Uit de berekeningen blijkt echter ook dat de norm voor akkerbouw van 1:30 echter wél vaak gehaald wordt. Hier mee komt het waterschap voor een keuze: worden er maatregelen uitgevoerd die het gehele gebied naar 1:100 tillen (waarbij de lagere functies dus extra bescherming krij gen) of wordt het gebied opgeknipt en wor den maatregelen alleen voor de zwaardere functies uitgevoerd? Hiermee komt ook het principe van 'niet afwentelen' uit het water beleid 21e eeuw om de hoek kijken. De maatregelen in het landelijke gebied moeten vooral gericht zijn op het beschermen van het stedelijke gebied. Die bescherming moet dan ook betaald worden door de groep die daarvan het meest profiteert. Aan de andere kant profiteren de overige functies ook van het hogere beschermingsniveau. En dat is niet alles. In en rond het bestaand stedelijke gebied zijn ook de nodige proble men met wateroverlast. Hoewel extreme neerslag vaak de directe oorzaak is, spelen andere faalmechanisme zoals grondwater en overstorten ook een rol. Als de bescher mingsmaatregelen ook uitgevoerd worden in en rond het stedelijke gebied, dan kunnen grondwater- en overstortproblemen meelif ten met de oplossing voor de regenwater- overlast Dat meeliften opent weer andere mogelijkheden, want als hierbij het creëren van voldoende openwater rond steden wordt meegenomen, dan krijgen andere functies meer kans. Denk aan de verbetering van de waterkwaliteit, de recreatie en een betere landschappelijke aankleding. Dit aspect is inmiddels als belangrijk item opgenomen in het Waterstructuurplan van het waterschap onder de term 'waterbalkons' en zal tevens een aspect zijn in het Landschapsontwikke lingsplan dat voor het gebied in ontwikke ling is. Nu ontstaat de vraag of er een zekere mate van scheiding gewenst is tussen stede lijk en landelijk water en zo ja of die ook te realiseren is. Doelstelling studie stedelijk water Om dit probleem verder in beeld te brengen, hebben begin januari 2002 drie afstudeer ders civiele techniek van de Hogeschool Rotterdam dit onderwerp als afstudeerpro ject aangepakt. De groep, welke zichzelf Afstudeergroep 'Deelgebieden stedelijk water' noemden, zou bezien of en hoe het stedelijke gebied zodanig waterhuishoud kundig te scheiden is van het landelijke gebied zodat de faalkansen eveneens gescheiden kunnen worden. Onder de voor waarde dat de waterhuishouding van zowel het landelijk als het stedelijk gebied onge hinderd kan blijven plaatsvinden. Tevens was het de opdracht de meerwaarde van een dergelijke oplossing voor andere functies in beeld te brengen. Daar komen een aantal interessante aspecten bij. Zo kan er niet eenvoudig een kade rond het stedelijk gebied worden aangelegd, doordat de riooloverstorten hun water kwijt moeten op het landelijk stelsel en ook staan er enkele hoofdgemalen midden in de woon kernen. Hoe kan er dan toch een scheiding komen? Voor de afstudeergroep waren verschillende criteria van belang. Allereerst diende de .faalkansenstudie als startpunt, waarbij de situatie voor 2050 werd aangehouden. Tevens moest de visie van waterbeleid 21e eeuw worden meegenomen, waarbij de trits 'vasthouden-bergen-afvoeren' als leidend principe werd beschouwd. Als basis werd een groot aantal gegevens gebruikt, zoals maaiveldhoogtes en gege vens uit de legger en het beheerregister van het waterschap. Hierbij is gekozen om drie specifieke knelpunten nader uit te werken, te weten de waterbeheersing rondom de kernen Stellendam, Oude Tonge en Den Bommel. Uit de faalkansstudie blijken dit de gebieden te zijn met de hoogste faalkansen. Voor dit onderdeel zijn de gemeenten benaderd voor algemene toehchting en aanvullende gege vens. De uiteindelijk conclusie is dat er inderdaad een scheiding is te maken tussen het stedelij ke en landelijke gebied. Voor de scheiding zijn twee methoden. Bij de eerste methode kan men het stedelijke gebied loskoppelen door een peilscheiding in de vorm van een waterkerende kade rondom het stedelijke gebied. Deze kan ruim om het stedelijk gebied heen worden gelegd, zodat plaatselij ke verhogingen en uitbreidingsruimte geen problemen geven. De kruisingen van de hoofdwatergangen met de kade worden daarbij voorzien van automatisch regelbare stuwen. Het waterschap heeft hiervoor reeds een concept laten ontwikkelingen, waarbij via geautomatiseerd bedrijf de peikegeling aangestuurd wordt door zowel bovenstroom als benedenstroom peil. Deze stuwen wor den nu al in het landelijke gebied toegepast. Verscheidene kleine verbindingen tussen het landelijke en stedelijke gebied worden los gekoppeld en omgeleid. Volgens deze methode is het stedelijke gebied waterhuis houdkundig losgekoppeld. De kaden en de automatisch regelbare stuwen zorgen voor voldoende bescherming van het stedelijke gebied bij hevige regenval. Binnen de stede lijke zone kan additioneel openwater worden aangelegd, als integraal onderdeel van het stedelijke gebied. Wel kan de stremming van de afvoer uit het landelijke gebied een pro bleem zijn. Maar er is nog een andere methode. Bij de tweede methode wordt het stedelijk gebied losgekoppeld door rondom het stede lijk gebied een kade aan te leggen. Bij deze methode wordt echter gekozen om de grens strak rondom de bebouwde kom te situeren en door te zetten naar de gemalen. Bij deze tweede methode is het belangrijk om over storten van het rioolstelsel te voorzien van - nu nog niet altijd aanwezige- terugslagklep pen. Dit om mogelijke overlast in het lande lijke gebied niet in verbinding te laten staan met het stedelijk gebied. De tweede metho de is in veel gevallen duurder dan de eerste methode, omdat steden niet altijd over vol doende ruimte beschikken om een eenvoudi ge grondkade te realiseren en er dus duurde re constructies nodig zijn. Bij de tweede methode hoeven, uitzonderingen daargela ten, geen extra stuwen geplaatst te worden en is het effect van de gemalen ook voor het landelijk gebied gewaarborgd. Van belang is wel dat er geen te kleine waterhuishoudkun dige eenheden ontstaan. Extra waterberging moet dan aan de randen buiten de stedelijke zone worden aangebracht. Beide methoden hebben zo hun voor- en nadelen. De gebieden Den Bommel, Oude-Tonge en Stellendam zijn volgens de twee basisme thoden onderzocht en dat resulteerden in verschillende varianten. De varianten zijn geselecteerd en getoetst volgens de volgen de criteria: kostenverwachting, te verwach ten onderhoud, inpassing van varianten bin nen stedehjke waterplannen, effectiviteit (faalkans), mogelijkheden voor uitbreiding en mate van acceptatie bij bewoners en agra riërs. Voor de beoordeling van het effect kan het - aangepaste - Sobek model weer gebruikt worden. Hiermee is een belangrijk toetsmiddel beschikbaar dat bovendien dient als communicatiemiddel met de gemeenten. Uitwerking Op basis van de bevindingen zal het water schap het een en ander nader uitwerken. Uiteraard in nauw overleg met de gemeenten en andere belanghebbenden. De koppeling met de bestaande en nieuwe plannen biedt meerwaarde voor het gebied. Daarbij moet water uiteindelijk meer sturend worden. (bron: Waterschap Goeree-Overflakkee) DEN HAAG/STELLENDAM - Afge lopen weekend werd de Vergoedings regeling voor uittredende vissers uit de visserij 2002 (VUVIS) weer open gesteld. De regeling komt in grote lij nen overeen met de Vergoedingsrege ling voor uittredende vissers uit de visserij zoals die in 1998 is uitgevoerd. VUVIS 2002 kent drie onderdelen: 'sane ring', 'vervroegde uitreding' en 'omscho ling'. Aanvragen kunnen worden ingediend door vissers; mensen die hun beroep uitoefe nen aan boord van een vaartuig dat in gebruik is voor de zeevisserij.Voor het onderdeel sanering komen vissers in aan merking waarvan de arbeids- of maatschaps overeenkomst is beëindigd als rechtstreeks gevolg van de sanering van het vissersvaar tuig waarop zij werkzaam zijn geweest. De hoogte van de bijdrage is afhankelijk van de leeftijd van de visser op het tijdstip van beëindiging van de arbeids- of maatschaps overeenkomst, met een maximum van 10.000,-Vissers die hun werk verliezen als gevolg van de "Regeling capaciteitsvermin dering zeevisserij 2002" kunnen niet aanvra gen in het kader van VUVIS 2002. Voor deze vissers zal na de afronding van deze saneringsaanvragen een soortgelijke vergoe dingsregeling worden opengesteld. Vissers die hun beroepsactiviteit beëindigen met het oog op vervroegde uittreding kunnen aan vragen in het onderdeel vervroegde uittre ding. De visser moet hiervoor ouder zijn dan 54 jaar en jonger dan 65 jaar. De vergoeding bedraagt €500,-per maand voor de maanden tussen de beëindiging van de arbeids- of maatschapsovereenkomst en de eerste van de maand waarin de aanvrager de leeftijd 65 jaar bereikt. Omscholing Naast vervroegde uittreding en sanering kent de regelmg nog het onderdeel omscholing. Deze subsidie kan alleen worden aange vraagd als de aanvrager geen subsidie heeft gekregen op grond een ander onderdeel van deze regeling. Vissers die jonger zijn dan 54 jaar en tenminste vijfjaar hun beroepsactivi teit als visser hebben uitgeoefend, komen voor dit onderdeel in aanmerking. De subsi die IS gelijk aan de werkelijke kosten van deelname aan de omscholingscursus, tot een maximum van 2.500,-. Tot 15 oktober Aanvragen kunnen worden ingediend tot 15 oktober 2002 bij LASER Dordrecht. Er is maximaal 600.000,- aan subsidiegelden beschikbaar. Toekenning van bijdragen en subsidies vindt plaats op volgorde van ont vangst van de aanvragen en tot het subsidie- plafond is bereikt. Als ontvangstdatum geldt de datum waarop de aanvraag volledig is, het indienen van 'pro-forma' aanvragen heeft dan ook geen zin. Voor het aanvragen van de brochure en het aanvraagformulier of meer informatie over deze regehng, kunt u bellen met Het LNV- Loket, telefoon 0800-22 333 22 of via het internet wwwuajiünvjil/loket.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2