VRIJWILLSGERS- WERK e 11) i c fe Aardappel demodag Kinderdagen bij de RTM-Stoomtram Womt kDaad PREDIKBEURTEN Jeduthun Wandelexcursie Cybercamping Goeree Overf lakkee Goeree A Overf lakkee Cor Hameeteman in Flakkeecialiteiten EIIAnDEII-rilEIJWS De Korte Zendings- school start met 20 deelnemers in de Westduinen Aangepaste kerkdienst Hulp bij de Bijbelstudie Verloving, Huweiyk. Jiiblleum of een dhderfeestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal Op welk terrein? Het werk van ambtsdragers Weet een vrijwilliger zich ook geroepen? De motivatie W. H. Velema Zondag 18 augustus 2002 WESTMAAS - Woensdag 28 augustus organiseren Praktijkon derzoek Plant&Omgeving B.V. (PPO BV) en Nedato een groots opgezette aardappel demodag. De ZAAK De vakanties lopen ten einde of zijn voorbij. Dan is er ruimte en ook aandacht voor aller lei activiteiten buiten het dagelijkse werk. Ik vat ze samen onder het kopje vrijwilligers werk. Ik zeg niet dat er naast het verplichte dagelijkse werk alleen maar vrijwilligers werk bestaat. Er ligt ook nog wel een terrein tussen in. Daarover wil ik het nu niet heb ben. Volgens Van Dale betekent vrijwiUi- gerswerk, werk dat iemand vrijwillig op zich neemt. Als tweede betekenis gaat het over werk dat iemand belangeloos verricht. Dus waarvoor zij of hij niet gehonoreerd wordt. Zou dat wel in de afspraak opgesloten lig gen, dan gaat het over een soort dienstver band, hoe bescheiden daarvoor ook betaald wordt. Het tegenwoordige gebruik van de term vrijwilligerswerk ziet op het vrijwillig op zich nemen van werk en het feit dat dit belangeloos wordt verricht; dus zonder dat men darvoor een vergoeding vraag of toege zegd kiijgt. Ergens las ik dat vijfentwintig procent van onze bevolking vrijwilligers werk doet. Dat is een behoorlijk percentage. Ik kan dit getal niet controleren maar ga af op de betrouwbaarheid van mijn zegsman. Op welk terrein wordt er vrijwilligerswerk verricht? Op elke terrein waar hulp nodig is of diensten gewenst zijn. Wij denken vanuit de kerk al gauw aan kerkelijke vrijwilligers werk in het kader van dienstverlening en hulp aan gezinnen, alleenstaanden of bejaarden; al of niet tot die hulp uitgenodigd door de dia kenen van de gemeente. Maar ook zonder diaconale aansporing of uitnodiging wordt er veel vrijwilligerswerk gedaan. Üc noem een aantal mogelijkheden: een politiek partij, een belangenvereniging, een onbetaalde neven- dienst in het kader van het onderwijs - bij voorbeeld hulp bij het lezen in de Nederland se taal aan allochtone kinderen -, een vereni ging die ontspanning voor ouderen of jongeren organiseert, allerlei levensbeschou welijke organisaties. Laat ik er een in het bij- zonder noemen die mijn volle sympathie heeft: de Nederlandse Patiëntenvereniging. Hiermee zeg ik niet dat andere verenigingen buiten mijn belangstelMng vallen. Het zal duidelijk zijn dat vrijwilligerswerk niet bij voorbaat een christelijk stempel hoeft te dra gen. Er zijn tal van niet-christenen die waar devol vrijwilligerswerk doen. Waarschijnlijk zal hun motivering verschillen van die van christenen. Dat hoeft aan de kwaliteit van hun werk geen afbreuk te doen. Waarschijn lijk zal het anders gericht zijn, maar hun inzet hoeft niet minder intensief te zijn. Een vraag in kerkelijke kring zal zijn, of het werk van ambtsdragers ook vrijwilligers werk genoemd mag worden. Om het mijzelf wat gemakkelijk te maken begin ik met te zeggen dat ambtsdragers - dus niet alleen predikanten - dikwijls een beroep doen op gemeenteleden om zich voor vrijwilligers werk te geven. Dat geldt niet alleen oudere gemeenteleden maar evenzeer jongeren. Maar nu de ambtsdragers zelf. Ik kan onder een bepaald gezichtspunt de vervulling van hun ambt als vrijwilligerswerk bestempelen. Ik moet er wel wat aan toevoegen. Het is vrijwilligerswerk waartoe ambtsdragers zich - om het plechtig te zeggen - van Gods wege geroepen weten. Ze worden tot deze taak in de gemeente immers door de gemeente en, zo heet het officieel, mitsdien door de HEERE zelf geroepen. Vandaar dat ze bij hun bevestiging in het midden van de gemeente ook de roeping met hun jawoord beantwoorden. Maar toch, binnen dit kerkelijke kader doet een ambtsdrager vrijwilligerswerk. Ouder lingen en diakenen worden voor hun kerke lijke diensten niet betaald. Er kunnen heel persoonlijke omstandigheden zijn, waarom ze neen zeggen op hun roeping door de gemeente. Uiteraard is dit artikel niet bedoeld om daartoe aan te sporen. Het tegendeel is het geval. Overigens kan er soms een conflict ontstaan tussen reeds aan gegaan vrijwilligerswerk en de roeping tot het ambt in de gemeente. Beide kunnen niet altijd tegelijkertijd vervuld worden. Dan moet er gekozen worden. Over deze 'botsing van plichten' zal menig predikant op zijn studeerkamer met een geroepen ouderling of diaken een gesprek hebben gevoerd. Ik benader het vrijwilligerswerk nu van de andere kant. Als een gemeentelid zich tot vrij willigerswerk op haar of zijn weg geplaatst ziet worden, moet zij (of hij) dat dan ook niet als een roeping zien? Er vond geen officiële stemming plaats, maar de uitnodiging om dit vrijwilhgerswerk te gaan doen was toch wel een uitnodiging van Hogerhand. Ik ken bestuursleden die zo hun plaats in een bestuur hebben ingenomen of hun werk in een bejaar den- of verzorgingshuis zijn gaan doen. Eigenlijk kan een christen vrijwilligerwerk niet doen, zonder ervan overtuigd te zijn dat er op dit of dat terrein - welk het dan ook is - een taak van Gods wege voor hem of haar ligt. Het woord vrijwillig duidt aan dat de ene mens de andere er niet toe verplichten kan. En dat er geen honorarium of beloning in welke vorm ook voor gevraagd wordt. Bc zou er nog aan toe willen voegen dat er in het vrijwilli gerswerk ook wat gemakkelijker gewisseld kan worden. We gebruiken daarvoor wel de term switchen. Niet altijd op dezelfde plaats. Voor een christen zal de motivatie zijn dat zij of hij het doet om Christus' wil: uit Hefde tot Christus en uit liefde tot de medemens, ook al presenteert die medemens zich in de vorm van het bestuur (de voorzitter) van een organisatie. Persoonüjk ben ik van mening dat ieder mens tien procent van zijn tijd aan vrijwilligerswerk zou moeten besteden. U begrijpt, dat is naar analogie van de tienden in het Oude Testa ment. Het vrijwilligerswerk wacht op u. Wacht u van uw kant daar ook op? Wat een voon'echt om vrijwilliger te zijn in dienst van Christus en van de medemens. Tenslotte ver meld ik dat ik met genoegen het juli/augustus nummer 2002 van het blad Dienst heb gele zen, een blad voor diakenen en andere hulp verleners in de vrijgemaakt Gereformeerde Kerken. Het is een nummer dat voor een deel aan vrijwilligerswerk is gewijd. 1^ o co c -se e: DO O Zaterdagmorgen om 09:00 uur is Cor Hameeteman te gast in het programma Flakkeecialiteiten van Radio Flakkee. Cor werd 57 jaar geleden in Ouddorp geboren. Hij verhuisde naar Tholen en werd daar leraar Nederlandse geschiede nis. Daarna verhuisde hij naar Middel- hamis en werd hij leraar op de Prins Mauritsschool. Maar de politiek interes seerde hem ook. Enige jaren was hij gemeenteraadslid van Middelhamis. Over deze onderwerpen zal Cor a.s. zaterdag praten met de presentator Jan Lodder. Bovendien vertelt hij over zijn hobby's: genealogie en klederdrachten en vertelt hij leuke verhalen over het plaatsje Tholen. De herhaling van Flak keecialiteiten is dinsdag om 18:00 uur. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVEI^TENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv* of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sluiiingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingslermtjn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduerteiitie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VUlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8.90. Per Jaar 33.60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. R. Veldman, 11.00 en 18.30 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartensdijk. Eben-Haëzer: 9.00 uur kand. G. A. van Ginkel en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. H. Zaadstra en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezin de Gem. 9.30 uur de heer W. Tanis, 11.15 uur Duitstalige dienst en 18.30 uur de heer W. Tanis (welkomstdienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. bedie ning Heilige Doop - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. P. Roozeboom. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. J. K. Abbink, Vriezenveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. Tj. Hamstra - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. G. C. de Jong, Sliedrecht - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland en 18.00 uur ds. J. C. den Toom. Vrijdag 23 augustus: 14.00 uur ds. J. C. den Toom, huwelijksbevestiging Adwin van der Sluijs en Tamara Verweij - Lukaskapel HDG 10.15 uur Dr. T. E. van Spanje - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Ch. Dunker - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. H. J. v. d. Sleen (H.A.) - CAMA Christengemeente 10.00 uur J. van den Burg. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Vuuren, Barendrecht en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur ds. C. Romkes en 17.00 uur mevr. ds. J. J. van Zoelen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. B. van Zuijlekom en 16.45 uur lees dienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Penning, Streefkerk en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets, Stolwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H, A. Sam- som - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur ds. W. Praamsma. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Den Doolaard, Kloeünge en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. van Gorsel, Bergambacht en 18.00 uur Dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer Baas en 18.00 uur de heer Jansen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. kand. mr. J. P. de Man, Rosmalen. Op D.V. 29 augustus zullen de zangrepetities van Jedut hun weer beginnen. De zeer deskundige leiding van het koor is in han den van Jan Wisse. Mocht u interesse heb ben om te komen zingen, schroom dan niet en kom dan donderdag 29 augustus langs. Meer informatie volgt nog. Ooit was kamperen een combinatie van romantiek en afzien. De kampeerders van het eerste uur waren pioniers en liefheb bers van de natuur. Ze trokken er op uit met primitieve tenten en andere kam- peerbenodigdheden. Met primus en tent- stokken. Alle benodigdheden waren loodzwaar en tegen een stootje bestand, net als de kampeerder zelf. Ze gingen op de fiets richting bos en strand, het avon tuur tegemoet. Ook op het gebied van de kampeerrecreatie stond de tijd niet stil. De tent en andere benodigdheden wer den steeds lichter. Er kwamen aluminium haringen en zelfs de scheppen voor de watergreppels verschenen in opvouwbare en lichtgewicht uitvoering. Niets stond de kamperende wereldreiziger meer in de weg. Met superlicht kampeergas, alumi- niumpannen en een vederlichte zaklan taarn bereikte hij de moeiteloos de top pen van de dichtstbijzijnde Ardennen. Nieuwe uitvindingen deden hun intree. Zo kon het gebeuren dat een pionier na twee nachten op z'n lichtgewicht matras z'n intrek nam in het eerste de beste hotel om aan het eind van de vakantie fit en geheel uitgerust huiswaarts te gaan. Het was weer geweldig geweest. De mobiele telefoon voorkwam dat het thuisfront wist waar hij in werkelijkheid geweest was. En de foto's? Ach, het was zo mooi maar ook vermoeiend geweest. Vergeten dus. Contacten met collega kampeerders waren er in eenzaamheid nauwelijks geweest. Volgend jaar weer, zeker? 'Nee,' had hij aarzelend gezegd 'ik denk het niet.' Hij had bijna uitgeroepen: nooit meer kamperen zonder m'n laptop of nog liever m'n geliefde PC. Maar dat kan beste man. Om de hoek is een heuse cybercamping. Daar kun je computeren zoveel als je wilt. En tegelijk ben je aan het kamperen. In tent of caravan. Doek je lichtgewicht tentje en andere spullen maar op. Het mobieltje aan de kant. Pak PC of laptop en ga naar de computercam- ping. En voortaan gewoon de waarheid spreken. Cyberleugens zijn er al genoeg. ZEIST - De Korte Zendingsschool (KZS) is op 12 augustus van start gegaan met twintig deelnemers. Opvallend is de gevarieerde kerkelijke achtergrond van de deelnemers; zij komen uit de Nederlands Hervormde Kerk, de Christelijk Gereformeerde Kerk, De Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), de Baptistengemeente en de Vergadering der Gelovigen. De KZS is een samenwerking- siniriatief van De Wittenberg Christelijke Hogeschool en Toerustingscentrum te Zeist), de Evangelische Theologische Hoge school (Veenendaal) en het Bijbelinstituut België (Heverlee). De Korte Zendingsschool biedt zendingwerkers en andere betrokkenen die niet in staat zijn een volledig bijbel schooljaar te doen of erover nadenken om een één- of meerjarige opleiding te volgen op het gebied van zending of werelddiako- naat, de mogelijkheid om twee weken lang zendingsonderwijs te volgen. Op vrijdag 23 augustus zal de diploma-uitreiking plaats vinden. Op de terreinen van PPO aan de Groene weg 3 in Westmaas kunt u van 10:00 uur tot 20:00 uur kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen op aardappel- gebied. Een greep uit het programma: Rooidemonstratie met zelfrijdende bun kerrooiers van Amac, Dewulf, Grimme en Netagco-AVR. De machines worden ingezet op een demoveld van 6,5 ha Frieslander en 4 ha. Felsina. Er zijn diverse lezingen verzorgd door verte genwoordigers van Nederlandse Kali- Import Maatschappij, PPO en Nedato, Euronext, ABN-AMRO en Amstellease. Verder is er een overdekte bedrijveninf- omarkt met een scala aan bedrijven die actief zijn binnen de aardappelbusiness. Kortom een dag die een bezoek meer dan waard is. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, de toegang is gratis. Het IVN Goeree Overflakkee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hollands Land schap organiseren op zaterdag 24 augustus om 14.00 uur een wandel excursie door de Westduinen, een uit gestrekt natuurgebied ten westen van Ouddorp. De natuurgids laat u de mooiste plekjes zien met de prachtige witbloeiende herfstschroe- forchis. Een unieke kans om deze bijzonde re orchideeën van dichtbij te bewonderen.De Westduinen is een uitgestrekt gebied met golvende duingraslanden. Enkele droge, kale toppen worden afgewisseld met laagge legen vochtige duinvalleien. Al sinds de middeleeuwen graast er vee. Hierdoor krij gen struiken en bomen geen kans om te groeien en blijft het unieke voedselarme grasland behouden. Dit grasland vormt een goede leefomgeving voor plantensoorten die op voedselrijkere plaatsen al lang zijn ver dwenen. U gaat ook door de krrieën om aller lei andere kleine plantensoorten te bewonde ren. Datum: zaterdag 24 augustus Tijd: 14.00 uur (tot 16.00 uur) Vertrek: Bij werkschuur aan West duinweg 37 in Ouddorp Kosten: excursie voor leden van het Zuid-Hollands Landschap gra tis niet leden: volwassenen 2,25 en kinde ren 0,45 Aanmelden: opgave verplicht, mogelijk tot en met vrijdag 23 augustus, telefonisch tussen 10.00 en 16.00 uur (0187) 68 17 89 SOMMELSDIJK - Op zondag 25 augustus is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Ned. Hervormde Kerk te Sommelsdijk waarin hoopt voor te Ds. J.C, den Toorn. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. Wie zich bezig wil houden met de bestude ring van de Bijbel, heeft tegenwoordig met te klagen over hulpmiddelen voor dat doel. Afhankelijk van het niveau waarop men aan Bijbelstudie wil doen, is er een scala aan schriftelijke en zelfs digitale hulpmiddelen voorhanden. Een bezoek aan een christelijke boekhandel kan daarvan direct overtuigen. En er is zelfs zoveel op de markt dat enige hulp en begeleiding bij de keus wenselijk kan zijn. Hier ligt onmiskenbaar een uitda ging voor de, christelijke boekenverkoper, die zich zijn adviserende taak bewust zal moeten zijn. Maar daarvoor moet hij zelf wel zijn waar kennen... De laatste tijd kwamen mij enkele nieuwe uitgaven op het gebied van de Bijbeluitleg onder ogen, die ik hier noemen wil. Bij uit geverij Groen te Heerenveen verscheen eni ge tijd geleden een boek dat ik wel een stan daardwerk zou willen noemen. De titel is: 'Inleiding op het Oude Testament'. Het betreft de vertaling van een oorspronkelijk Amerikaans werk, geschieven door de hoog leraren R.B. Dillard en T. Longman III. Ik vind het een heel waardevol boek dat brede aandacht verdient. Van elk oud-testamen- tisch Bijbelboek wordt de historische achter grond geschetst, vervolgens wordt een zoge naamde literaire analyse gegeven en de theo logische boodschap wordt kort weergegeven. Tot slot worden lijnen naar het Nieuwe Testament getrokken. Voor ver dere studie per Bijbelboek verwijzen de schrijvers naar de titels van andere boeken en artikelen. Met name de hervormde predi kanten dr. M.J. Paul en drs. H.J. de Bie heb ben zich voor deze uitgaaf beijverd. Het uit gangspunt van deze 'Inleiding' is beslist Bij belgetrouw. De schrijvers erkennen het Oude Testament ten volle als het gezagheb bende Woord van God. Daarom kan ik dit boek zónder meer aanbevelen. Een recente uitgaaf die hetzelfde uitgangs punt in Schriftvisie laat blijken, is het boek met de titel 'Elk Hoofdstuk apart. Door de Bijbel van kaft tot kaft'. Ook hier is sprake van een vertaling uit het Engels. De schrijver is Warren Wiersbe, predikant in Chicago. Het is eenvoudiger van opzet dan het andere. Het wil een studieboek zijn dat het lezen in de Bijbel gemakkelijker maakt. En daarbij komt heel de Bijbel aan de orde. Dat laat de ondertitel wel zien. Ik citeer uit de inleiding: "De Bijbel is Gods Waarheid. Die waarheid wordt op verschillende niveaus gepresen teerd. De grondslag is de historische waar heid, de weergave van feiten en woorden, waarbij echte mensen en echte gebeurtenis sen betrokken zijn. Uit deze feiten leren we de leerstellige waarheid over God, de mens, de zonde, behoud en tal van andere onder werpen. Natuurlijk moet het eindresultaat de praktische waarheid zijn..." Enkele regels verder laat de schrijver blijken dat dit laatste nas het geval zal zijn "als we worden onder wezen door de Geest van God". Ook in dit studiewerk wordt Bijbelboek na Bijbelboek successievelijk doorgewerkt. Daarbij wordt elk Bijbelhoofdstuk als een eenheid gezien. Dat geeft wel eens iets gewrongens; anderzijds levert dat heel wat verrassende inzichten op. Bij het boek is een CD-rom gevoegd met diverse Bijbelvert alingen, kanttekeningen, voetnoten en ver- wijsteksten. Het wordt eentonig: ook het derde boek is een vertaling uit het Engels. De schrijver Gordon D. Fee is hoogleraar aan het Regent College in Vancouver. Hij schreef een prak tische handleiding voor de 'Exegese van het Nieuwe Testament'. Zo althans luidt de titel, Het boek wil een hulp zijn voor pastores, voorgangers en evangelisten bij de voorbe reiding van hun preek en Bijbelstudie. De schrijver neemt de lezer als het ware bij de hand om hem stap voor stap door het proces van bestudering en uitleg van de Bijbeltekst te leiden. Het boek geeft heel veel. Ook heel veel goeds. Maar - als ik het goed zie - daar om eigenlijk toch weer te weinig. Er komt zoveel aan de orde dat het daarom hier en daar een wat oppervlakkige indruk geeft. De waarde van dit boek ligt voor mij vooral in de verwijzingen naar de andere literatuur. Verder wil ik nog wijzen op een studieboek van eigen bodem: een nieuw deel in de prachtige serie 'Commentaar op het Nieuwe Testament', waaraan vooral de naam van prof. dr. J. van Bruggen verbonden is. Ande re medewerkers zijn prof. dr. L. Floor en prof. dr. P.H.R. van HouweUngen. Van de hand van de laatste verscheen een verklaring van Paulus' brieven aan de Thessalonicen- zen. Ik moet het bij deze aankondiging laten want ik had nog geen gelegenheid met de inhoud van dit boek nader kennis te maken. Maar de naam van de schrijver geeft wel ver trouwen. In dit verband noem ik nog het handboek dat ik zelf - ik kan wel zeggen: vrijwel dagelijks - hanteer: 'Holy Bible. Thompson Chain Reference Edition', een uitgaaf van Hod- der&Stoughton te Londen, te verkrijgen zowel in de King James Version als in de New International Version. Voor wie de Engelse taal enigszins beheerst: bijna een 'must' voor de bestudering van de Bijbel. Een 'Fundgrube' van bijna tweeduizend pagina's in dundruk met zo ontzaglijk veel gegevens dat je er nooit in uitgestudeerd raakt. Ik zal het nu niet verder aanduiden, maar wie dit boek eenmaal tot zijn beschik king heeft, grijpt er altijd weer naar. Dat is althans mijn ervaring. Misschien is er ooit nog eens een uitgever die het wagen wil om dit handboek voor ons taalgebied uit te geven. Boven al het vorige gaan voor mij echter nog twee andere Bijbelverklaringen. Dat zijn allereerst de kanttekeningen op de Staten vertaling. Een monument van Godsvrucht en wetenschap! En verder de onvolprezen negen-delige 'Letterlijke en praktikale ver klaring van het Oude en Nieuwe Testament' van Matthew Henry. Moge ons lezen en bestuderen van de Bijbel door de Heere Zelf gezegend zijn! N.a.v.: Raymond B. Dillard en Tremper Longman III, Inleiding op het Oude Testament. Uitge verij Groen te Heerenveen. Gebonden. 584 pag. Prijs 56,72. Warren Wiersbe, Elk Hoofdstuk apart. Door de Bijbel van kaft tot kaft. Uitgeverij Mede- ma te Vaassen. Gebonden. Met CD-rom. 479 pag. Prijs 29,50. Gordon D. Fee, Exegese van het Nieuwe Testament. Een praktische handleiding. Uit geverij Boekencentrum te Zoetermeer. Paperback. 208 pag. Prijs 17,92. Dr. P.H.R. van Houwelingen, Tessalonicen- zen. Voortgezet basisonderwijs. Uitgeverij J.H. Kok te Kampen. Gebonden. 269 pag. Piijs 22,95. J.M.J. Kieviet De stoom- en motortrams rijden speciaal voor kinderen. OUDDORP- De RTM organiseert op 21 en 22 augustus de speciale Kinderdagen. Uiter aard rijdt de RTM-Stoomtram, voorzien van een speciaal gezichtje. Ook de andere voer tuigen hebben een gedaanteverandering ondergaan. Op de remise rijdt een miniatuurtrein waar op mee gereden kan worden en is er gele genheid tot gezichtenverven en T-shirts beschilderen zodat de kinderen 'in stijl' de tram in kunnen. Ouders betalen de volle mep 4,-) maar de kinderen mogen mee voor 1,-. De trams rijden vanaf 11:30 uur, de laatste rit is om 16:00 uur, volgens een anderhalfuur dienstregeUng. Bij grote druk te aangevuld met een extra motortram een half uur later. Op zaterdag 24 augustus staat de RTM- remise weer vol met de kleine treintjes. Uw overbodige modellen kunt u kwijt, "nieuwe en gebruikte modellen kunnen worden aan geschaft in een aansprekende omgeving. De modeltreinenruilbeurs is geopend van 11:00 tot 17:00 uur. Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail nflar: algemeen@gebr-dewaal.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2