Echtpaar Riedijk-de Geus 65 jaar gehuwd Snuffelmarkt Carillonconcert Medische hulp Reeënexcursie met WNF Oostflakkee heeft duurste bouwleges WEKEN Herkingen beleeft zonnige toeristendag Vals alarm door kind Ouddorpse cam- pingbaas kapt ille gaal bomen Nederlandse vissers willen stoppen ■(•Minnaard Radio Rijnmond in Ooitgensplaat EUROPAIUIN Bingo in Middelharnis MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Vitex Heerlijk geurende nazomerbloeier met blauwe bloemen. -9f95 MOOI WEER^X^ Dinsdag 13 augustus 2002 74e jaargang nr. 7128 Herkingen - "Ili ben d'r eentje in hart en nieren" is het antwoord van de heer Riedijk; op de vraag of hij zijn hele leven in Herkingen heeft gewoond. Afgezien van een korte periode tijdens de 2e Wereldoorlog bleef het echtpaar Riedijk-de Geus het plaatsje aan het Grevelingenmeer trouw. Nu al weer precies 65 jaar deden zij dat samen. Voor die bijzondere gelegenheid kwam deze middag burgemeester Boonstra van de gemeente Dirksland op bezoek. De heer Riedijk werd twee dagen voor kerst, op 23 december 1919 in Herkingen geboren. Zijn echtgenote op 11 januari 1916 te Dirksland. Het echtpaar kreeg vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens. De oudste wordt nu bijna 65 jaar. Alle vijf zijn getrouwd en zorgden voor maar liefst 64 klein en achterkleinkinderen. De heer Riedijk werkte zijn hele leven als landarbeider/landknecht, met name bij de Gebroeders Wamaer. Tot slot wil hij nog wel kwijt dat alle dank bij hem en zijn vrouw uitgaat naar het Almachtige Opperwezen. "65 jaar samen is bijzonder, maar dat alleen dankzij Hem", aldus de heer Riedijk. OUDDORP - Tijden een zogeheten milieuvlucht van de Milieupolitie werd achter een camping in Ouddorp een grote bomenkap gesignaleerd. Omdat bekend was dat daar onder meer eiken stonden die wel dertig jaar oud waren, werd besloten een buitengewoon opsporingsambtenaar te alarmeren. De ambtenaar is samen met een medewerker van de Milieupolitie een kijkje gaan nemen. Het bleek dat er over een lengte van 125 meter diverse boomsoorten, zoals eiken, meidooms en iepen waren gekapt. Tevens had men een groot aantal braamstruiken geruimd. Deze kap- en snoeiwerkzaamhe- den brengen het milieu veel schade toe. De bomen en struiken stonden op een zoge naamde schurveling. Dit zijn aardewallen die rondom de akkers op de Kop van Goeree worden aangetroffen. Het zijn beschermde landschapselementen die cultuurhistorisch van belang zijn en die bovendien grote eco logische waarde hebben, omdat er bijzonde re planten en dieren op voorkomen. Kortom, het schade toebrengen aan schurvelingen en kap van bomen is in strijd met de wet. De eigenaar van de camping vertelde aanvanke lijk een heel ander verhaal. Hij zou het uit voerende bedrijf opdracht hebben gegeven tot het snoeien van een aantal bomen en struiken, maar wat er uiteindelijk allemaal was gekapt, daar had hij echt geen opdracht toe gegeven. Verbaasd Het loonbedrijf dat de bomenkap had uitge voerd reageerde erg verbaasd. Het had een afspraak met de eigenaar van de camping waarin stond, dat er alleen een aantal over hangende takken en struiken zouden worden gesnoeid. Echter, tijdens de uitvoering van de werkzaamheden had de campingeigenaar de uitvoerders opdracht gegeven tot de bomenkap. De uitvoerders hebben de werk zaamheden gewoon uitgevoerd, omdat zij dachten dat de opdrachtgever de vergunnin gen wel allemaal in orde zou hebben. De eigenaar van het loonbedrijf zei zich dan ook niet schuldig te voelen. Na behandeling van de zaak door het Openbaar Ministerie kreeg de eigenaar van de Ouddorpse camping een boete opgelegd van 450 euro mét de opdracht nieuwe bomen te planten. Goedereede - Donderdag 15 augustus is er een Vlooien/Curiosamarkt in Verenigings gebouw Oostdam aan de Jongkoenstraat 1. Hier zijn diverse kramen met allerlei gebruikte spulletjes. Die vragen om opnieuw gebruikt te worden! Er zijn ook verschillen de kramen met prachtige curiosa en verza melobjecten. Iedereen kan meedoen op deze gezelUge snuffelmarkt, ook kinderen. Voor meer informatie kunt u bellen met de heer Hijman via 06-16480807. De markt is open van 10:00 tot 16:30 uur. Stellendam - Een twintigtal Neder landse vissers wil er mee ophouden. Eigenaren van grotere kotters zien op de Noordzee door vangstbeperkingen en stijgende kosten geen toekomst meer. Het ministerie van Landbouw en Visserij bevestigde zaterdag dat er grote interesse is voor een saneringsregeUng die de vissers de mogelijkheid geeft aan de wal verder te gaan. Die regeling voorziet in een vergoe ding voor schepen die naar de sloop gaan en een uitstappremie voor oudere vissers. Eerder dit jaar lieten acht eigenaren weten te willen stoppen. Nu hebben vijftien vissers- bazen belangstelling getoond om te kappen. De regeling gold tot maart, maar het minis terie is bereid die te heropenen. Dat heeft het ministerie de visserbonden laten weten, aldus een woordvoerder. De nieuwe staats secretaris Odink van Visserij zal de komen de weken bekijken of daarvoor geld beschik baar is. Goedereede - Op zaterdag 17 augus tus zal de beiaard van Goedereede bespeeld worden door de heer Anne Kroeze. Hij is beiaardier te Leeuwarden en Emmel- oord en van de Grote of Sint Nicolaaskerk te VoUehove. Anne Kroeze heeft net een stu dieperiode in de Verenigde Staten afgerond alwaar hij al eerder de eerste prijs in de wacht sleepte bij het Internationale Beiaard- concours in Springfield, Illinois. Het klassie ke concertprogramma van aanstaande zater dag bestaat uit werken van onder meer F. Mendelssohn, Bartholdy, J. Haydn en wordt besloten met het sprankelende Carnaval Des Animaux van Saint Saens. Het uitgebreide programma wordt kosteloos in de toren uit gereikt. U kunt zich daar ook aanmelden als donateur van de Vrienden van de Goereese Beiaard. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)4826 06 Stellendam - Donderdag 8 augustus werd door de Kustwachtpost Ouddorp de andere Stellendamse reddingboot, de "Prinses Mar griet" gealarmeerd. Op de sportvisboot "Sirius"bevond zich een passagier, die hart- ritmestoomissen kreeg. Het werd medisch noodzakelijk geacht dat hij direct naar de wal gebracht werd. Een huisarts uit Ouddorp voer met de reddingboot mee. Ongeveer 3 mijl buiten de uiterton ontmoette de "Prinses Margriet" de "Sirius". De patiënt werd over genomen en onderweg door de arts ver zorgd. Bij het boothuis in de buitenhaven van Stellendam stond een ambulance te wachten om de man, afkomstig uit Beusi- chem, naar het ziekenhuis in Dirksland te brengen. Op vrijdag 16 augustus komt Radio Rijnmond naar Fort Prins Frederik in Ooitgensplaat voor een live radio uit zending. Drie keer per jaar maakt Radio Rijnmond een radioprogram ma vanaf een bijzondere locatie waar veel mensen recreëren. Dit is de zoge naamde Campingtour. Fort Prins Frederik is als één van de locaties uitgekozen uit de ruün 180 aanvragen die de omroep heeft ontvangen. De populaire presentator Hans van Vüet zal het program ma presenteren vanaf het podium op het plein van Don Jon, het hartje van het fort. Het Recreatiepark Fort Prins Frederik wordt momenteel grootscheeps gereno veerd en is in eigendom van De Ruiter Vast goed. Dertig jaar lang is er bijna niets aan het fort gedaan maar sinds enige tijd waait er een verfrissende wind door Fort Prins Frederik en over het park. Luxe caravans en fraaie chalets komen in de plaats van oude caravans en aangetinmierde schuren en alle mogelijke en onmogelijke bouwwerken. Deze worden in goed overleg met de eige naren vervangen. In het verleden konden de recreanten alleen maar de kavels waar ze op stonden huren van de voormalige eigenaar. De Ruiter Vastgoed heeft een ontwikke- hngsplan gemaakt en verkoopt de kavel aan de huidige eigenaren of aan de nieuwe klan ten die zich melden voor dit mooie stukje Flakkee. Irmiiddels zijn er al meer dan zeventig kavels verkocht. Er zijn ruim 250 kavels. Door de rigoreuze aanpak en het enthousiasme van de nieuwe eigenaar is er nu nationale interesse voor Fort Prins Fre derik en staat het Fort wat gebouwd is rond 1800 en deels zelfs in 1300 in de belang stelling van vele instanties, TV-program- ma's en trekt het veel mensen aan. Het regioteam Zuid-Hollandse Eilanden van het Wereld Natuurfonds (WNF) organiseert op dinsdag 20 augustus om 19.00 uur voor haar leden en/of voor Rangers met hun ouders/verzorgers/vriendjes een reeënexcur sie per kar op Goeree Overflakkee. Kosten 3,- per persoon. Rangers 1,- korting op ver toon van hun Rangerpaspoort. Aanvang om 18.45 uur op de Bouwdijk 11 te Melissant. Informatie en aanmelden bij Nel Gelderblom (telefoon 0181-636429) of Nel- leke v.d. Boogaard (telefoon 0181 637748). RUIM DtRKSUNil, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Rotterdam - De bouwleges in de gemeente Oostflakkee zijn gemiddeld een flink stuk duurder in vergelijking met de drie andere gemeenten op het eiland. Dit blijkt uit onderzoek van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. In het rapport worden de bouwleges in 2002 van de 48 gemeenten in het kamergebied met elkaar en met 2001 vergeleken. Alle gemeenten heffen bouwleges. Bouwleges moeten aan gemeen ten worden betaald voor het verkrijgen van een bouwvergunning. De kosten die een gemeente maakt voor het afgeven van de vergunning mag zij via leges verhalen. Het totaal van de inkomsten uit leges mag niet meer zijn dan kostendekkend. Gemeenten bepalen de hoogte van de bouwleges op de eerste plaats op basis van de hoogte van de bouw som. Naast dit basisbedrag moeten meestal toeslagen worden betaald, bijvoorbeeld als in verband met de voorgenomen bouw een welstand advies moet worden opgesteld of een grondonderzoek plaats moet vinden. De grote verschillen, zoals tussen de gemeente Oostflakkee en de gemeente Goedereede - de goedkoopste van alle onderzochte gemeenten - wordt veroorzaakt door de verschillend toepassen van toeslagen en andere berekeningswijzen. Goeree-Overflakkee Op de 48ste plaats staat Goedereede met 1738,-. Net als in 2001 bleek de gemeente Goedereede daarmee gemiddeld de goedkoopste gemeente. Op de 45ste plaats staat de gemeente Dirksland met 3894,66. Met 4721,05 legt de gemeente Middelharnis beslag op de 43ste plaats. Ver daarboven staat de gemeente Oostflakkee. Met de elfde plaats duidelijk de duurste gemeente op het eiland. Het gemid delde legesbedrag bedraagt in Oostflakkee 8281,73. Koploper in het onderzoek naar bouwleges in de regio Rotterdam is overigens de gemeente Schoonhoven: 14.943,62. Stijging Omdat gemeenten bouwleges berekenen aan de hand van bouwkos ten en deze aanzienlijk zijn gestegen is er sprake van een stijging van de gemiddelde bouwleges ten opzichte van 2001De KvK Rotterdam gaat uit van een stijging van 5% van de bouwkosten. Daarmee bedraagt de gemiddelde stijging 4,25%. Bij de gemeente Goedereede liep die stijgingvan bouwleges nagenoeg gelijk aan het gemiddelde: 4,22%. Ten opzichte van 2001 steeg het bedrag bij de gemeente Oost flakkee met 4,44%, bij de gemeente Middelharnis met 7,36%. Groot ste stijger op Goeree-Overflakkee was de gemeente Dirksland met 8,22%. De Kamer van Koophandel is een groot voorstander van een zelfde toedeling van de werkelijk gemaakte kosten, waarbij gemeen ten eenzelfde mate van efficiency zouden moeten nastreven. De KvK Rotterdam onderzoekt jaarlijks de lokale,lasten van bedrijven. De regio van de kamer beslaag 48 gemeenten die onderling, met de cij fers uit het voorgaande jaar, en met de gemiddelde lokale lasten in Zuid-Holland en in Nederland worden vergeleken. Dit rapport met betrekking tot de bouwleges is een onderdeel van de lastenvergelij- king, waarvan het resterende deel begin september zal verschijnen. stellendam - Dinsdag 6 augustus werd er door de Kustwachtpost Oud dorp een bericht opgevangen van een jacht, op weg van Stellendam naar Hellevoetsluis, dat zinkende was. Onmiddellijk werd de bemanning van de reddingboot "John Stegers" opgepiept en het water op gestuurd. Ook kwamen de politie- boot P 31 en de heli, de blusboot van de brandweer, duikers, de reddingsbrigade en de sleepboot Ocean 5 in actie om hulp te ver lenen. Er werd echter geen enkel in nood verkerend jacht aangetroffen. Later bleek er in de jachthaven van Stellendam een jacht te liggen, waarop zich een kind bevond dat het noodbericht de ether in had gestuurd. Op 8 juni j.l. werd door kinderspel ook een soort gelijk alarm veroorzaakt, dat was toen voor het zeiljacht "Bobec", waarheen de "Prinses Margriet" uitvoer voor hulpverlening. De reddingmaatschappij neemt geen enkel risi co. Als zij een alarmmelding binnen krijgt gaat zij er direct op af, want als het een echt noodgeval is kunnen er mensenlevens mee gemoeid zijn. Elke seconde kan dan tellen. Aan de watersporters wordt met nadruk gevraagd hun kinderen, of andere onbevoeg den, niet te laten spelen met communicatie apparatuur. U ziet hierboven wat daar uit kan voortvloeien. De ANBO Afdeling M&W Flakkee orga niseert op zaterdag 17 augustus een extra bingoavond met prijzen in sportcomplex De Staver te Middelharnis. Aanvang 19:30 uur. Iedereen is van harte welkom. Naast Ouddorp zorgt ook Herkingen voor een dagje vertier voor de grote groep toeristen die dit doipje jaarlijks mag ontvangen. En natuurlijk genieten de eigen inwoners even zozeer van de zogenoemde Toeristendagen. Alhoewel de Toeristendag in Herkingen een nog niet zo lange historie kent als die in Ouddorp waren afgelopen zaterdag wel tientallen kraam- houders en enkele duizenden mensen te vinden in het plaatsje aan het Grevelingenmeer. Het prachtige weer in combinatie met een gevarieerd aanbod aan kramen en activiteiten zorg den voor een geslaagde dag. Eén van de verrassingen bleek het concert dat op het Spui werd gegeven ter afsluiting van de dag. Ruim 150 toeschouwers genoten in de buitenlucht van de zomerse klanken die Arjan Huizer en Fryda van der Velde uit de synthesizer en panfluit haalden. Ook het 'uitzichtbakkie' bleek wederom een succes. Via een grote kraan konden bezoekers 45 meter de lucht in voor een bijzondere blik op Herkingen en omgeving.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1