Drukke nacht voor politie Huttendorp \>J Regenbuien zorgen voor wateroverlast op het eiland Middelharnis weert tereclit 180.000 kippen Carillonconcert Een elk jaar weerkerende les karels Bouwleges vertonen grote verschillen nDöreai ■(xMfnnaard Omloopbestuur zoekt motorrijders en internetters www.knopsbv.nl autoschade 1^ Visser Visser Rabobank Middelharnis onder water Visser Mettbelen Goedereede goedkoopste gemeente instaüatiebedrijf geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. Opel-nleuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen GARAGE ÊCnÖpS OPEL voor auPorJjdeM mtplezier BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 W^ Buitengebieden droog i%w¥«» i£ ISO 9002 HiBls^we&oin in de ROTTERDAM - Uit liet KvK-rap- port Bouwleges 2001-2002 dat giste ren verscheen, blijkt dat er per gemeente enorme verschillen bestaan in de hoogte van de bouwle ges. In een uiterste geval bedraagt dat verschil meer dan 12.000. Rapport Vrijdag 9 augustus 2002 74e jaargang nr. 7127 Ruim een halve eeuw geleden -om precies te zijn 57 jaar terug - werd de geschiedenis der mensheid op 9 augustus blijvend veranderd. Europa verkende voorzichtig de wonden die geslagen waren na zoveel jaar Nazi-dreiging of -bewind Er werd orde op zaken gesteld, het herstel werd aarze lend ingezet Tegelijkertijd bleek al dat de bondgenoot in het Oosten, de Sovjetrepubliek geen gemakkelijke 'vriend' zou zijn. Stalln had zijn eigen programma. In het Verre Oosten waren de Amerikanen gereed voor de definitieve afrekening met Japan. De militaire vooruitzichten waren somber Japan zou zich, zo was de verwachting van velen, tot het uiterste verdedigen. En dat zou weer aan duizenden Amerikanen het leven kosten. Het eilandenrijk met de goddelijke keizer bleek een moeilijke tegenstander. Japan wist waar het aan toe was. Een week eerder hadden in Potsdam de drie grote mogendheden, de Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie de eisen op tafel gelegd: ontruiming van alle bezette gebieden; ontwapening van de strijdkrachten; vernie tiging van de Japanse oorlogsindustrie; Inkrimping van het Japanse grondgebied tot de vier hoofdeilan den; bezetting door de geallieerden van belangrijke Japanse strategische punten, een bezetting die zou duren tot er vrije verkiezingen zouden komen en Japan een democratische regering zou hebben. Dat was nogal wat De eisen waren te begrijpen. Het waren -vooral de laatste- wel typisch Westerse eisen. Verandering van het staatkundig bestel houdt immers verandering van de cultuur van de overwon nene in, in dit geval een bestuurscultuur waarin de keizer onschendbaar is. Wat de wereld niet wist, was dat de Amerikaanse pre sident Truman een nieuw wapen In de strijd kon gooi en om de eisen kracht bij te zetten. Waarschijnlijk heeft hij op 24 juli al besloten de atoombom te gebrui ken. Daarmee zou ongetwijfeld een eind aan de oor log gemaakt kunnen worden en zouden de levens van velen gered worden. Ongetwijfeld was bekend dat het in Japan ook veel levens zou kosten. Hoeveel? Het bleef een vraag. Jarenlang koortsachtig onderzoek zou nu in de prak tijk worden afgerond Niemand wist wat zo'n bom in de praktijk zou uitrichten. Zoals zo dikwijls hebben de beleidsmakers een beslissing moeten nemen op grond van berekeningen. Doden op papier zijn niet meer dan getallen. Toch moet het ook dan nog een moeilijke beslissing geweest zijn, een beslissing die veel betrokkenen later achtervolgd heeft. Het ethische probleem dat met de bom geschapen werd, ging het menselijke bevattingsvermogen te boven. We weten het: op respectievelijk 5 en 9 augustus 1945 werd het aanschijn van Japan geschonden en dat van de wereld drastisch veranderd. Nog steeds staat het verstand stil als we foto's van de verwoeste steden Hirosjima en Nagasaki zien. Op 10 augustus verklaarde de Japanse regering zich bereid te onderhandelen. Er was slechts één voor waarde: er mochten geen eisen gesteld worden ten nadele van de keizer Op 15 augustus maakte de kei zer zelfde onvoorwaardelijke capitulatie bekend van het Japanse Rijk. In zijn rede staat een opmerkelijke passage: Teneinde verder bloedvergieten en mis schien welde volledige vernietiging van de menselij ke beschaving te voorkomen zullen wij. Langzaam was doorgedrongen welke krachten de Amerikanen met hun bommen beheersten. De vernie tiging van de mensheid was binnen bereik De duivel se verleiding... en gij zult als God zijn, wasbijnawer- kelljkheld. We weten inmiddels dat de beide bommen meer heb ben betekend dan een afrekening. Zij waren een uit daging voor derden. Er is een nieuw tijdperk mee Ingeluid. Wat wij de Koude Oorlog zijn gaan noemen Gas - Water - Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI draaide voor een groot deel om het bezit van en het tegen eikaar opbieden over atoom wapens. Wapens die niet alleen een enorme vernietigingspotentie heb ben, maar ook door de vrijkomende straling nako mende generaties hebben beïnvloed, of bij gebruik zouden beïnvloeden. Wapens die momenteel voor sommige volken meer een last dan een "lust" zijn, omdat er geen geld Is om ze in conditie te houden. Wapens die in handen zijn van regimes die als bandietenstaten worden geken schetst. Dat er aandacht geschonken wordt aan de 'bommen' van 57 geleden is terecht Menselijkerwijs gesproken hebben de weeën en naweeën van Hirosjima de wereld tijdens de wapenwedloop behoed voor nog erger Daarnaast Is 'de bom' een voorbeeld gebleven van hoe de mens omgaat met datgene wat God in de Schepping aan mogelijkheden heeft gelegd. Elke vin ding heeft twee mogelijke toepassingen, positief en negatief; in het voordeel der mensheid en In het nadeel. Dat geldt In het groot en in het klein, zolang de wereld zal bestaan. Dat Is de les voor wie Hirosjima herdenkt. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Ouddorp - In de nacht van woensdag op donderdag speelde zich rondom het cen trum van Ouddorp een aantal incidenten af. Zowel in een discotheek als op het parkeerterrein voor de Albert Heijn ont stonden kleine opstootjes tussen aange schotenjongeren. Verder werd de ambu lance naar Ouddorp geroepen voor een jonge toerist die waarschijnlijk iets te veel had gedronken en daardoor onwel werd. Op pagina 4 leest u een uitgebreid verslag van de Ouddorpse nachtdienst waarmee onze verslaggever meeliep. In de zomermaanden heeft de politie een extra auto in Ouddorp gestationeerd. Elke nacht tussen 21:00 en 05:00 uur richtten twee poütieagenten zich speci fiek op het uitgaansgebied en de routes naar campings in de badplaats. Ooltgensplaat - Zoals ieder jaar wordt er in 2002 weer een huttendorp in Ooltgensplaat gemaakt in samen werking met de Stichting Welzijns werk Oostflakkee. Alle kinderen van de basisschool kunnen zich aanmelden. Dit geldt voor alle kinderen uit Ooltgensplaat en omgeving. Het hutten dorp wordt gebouwd op het terrein achter het park De Ventjager. Het huttendorp begint op dinsdag 27 augustus om 09:00 uur tot en met vrijdag 30 augustus. Neem je eigen conser- venblik mee voor het bewaren van de spij kers. Op vrijdagavond is er een groot vreug devuur om 19:00 uur. Op maandag 26 augustus zijn er vanaf 19:00 tot 20:00 uur vierdagenkaarten te verkrijgen bij W. de Bonte, Weespad 19 en bij Pb. Van der Groen, Emmstraat 9. De kosten voor deze kaart zijn 4,50. Dagkaarten zijn verkrijg baar bij de ingang en bedragen 1,25. Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Ooltgensplaat - Zoals bekend zal op vrij dag 23 augustus en zaterdag 24 augustus a.s. de 13e omloop van Goeree Overflak- kee weer plaatsvinden. Voor deze omloop is het bestuur nog op zoek naar een aantal vrijwilligers. Om het verkeer te regelen wordt nog motor rijders gezocht. Van de motorrijders wordt verwacht dat zij op plaatsen waar verkeers knelpunten worden verwacht, het verkeer in goede banen zullen leiden. Motorrijders die de omloop een warm hart toedragen en op de vrijdagmiddag/avond en of zaterdag van de 13e omloop beschikbaar zijn worden van harte opgeroepen zich aan te melden. Voor de tijdswaameming is het omloopbestuur op zoek naar een aantal vrijwilligers die bereid zijn diskettes met tijdsgegevens bij controle posten op te halen en deze via hun eigen computer bij hen thuis via het internet te ver sturen. Een computer met intemettoegang en een diskettestation is voldoende. 'Intemet- vrijwilligers' die dicht bij controleposten wonen zullen voor de uren dat de betreffen de post geopend is, op eigen gelegenheid heen en weer pendelen tussen de controle post en hun thuiscomputer. Bent u bereid uw steentje bij te dragen aan, meldt u dan aan via onderstaande nummers of het emailadres van de omloop. De instruc tieavond voor vrijwilligers zal plaatsvinden op woensdag 21 augustus aanstaande. Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met het secretariaat. E-mail: omloop@flak- kee.net. Telefonisch via 0187-643968 (fax 0187-643947). Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Langeweg Mlddeiliarnis Tel, (0187) 47 67 67 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis - De hevige regenval in de nacht van dinsdag op woensdag Leeft op verschillende plaatsen op Goeree-Overflakkee voor overlast gezorgd. Met name in Middelharnis bleek de riolering de grote hoeveel heid water niet goed te kunnen ver werken. Daarnaast beleefden veel campinggasten op het eiland een sla peloze nacht. De overlast beperkte zich voornamelijk tot in de bebouwde korrmien van het eiland. Verschillende kelders, straten en schuurtjes stonden voor korte tijd blank. Het Water schap Goeree-Overflakkee meldde geen bij zondere gevallen van wateroverlast. In de polder van Dirksland was mim 50 mm water gevallen en rond de gemeente Middelhamis werd ongeveer 32 mm neerslag gemeten. Het waterschap heeft wel de gemalen Smits en Koert - welke in de bovengenoemde gebieden malen - bijgesteld. Dit bijstellen houdt in dat de waterinlaten worden gesloten en het peil wordt verlaagd met ongeveer 20 mm ten opzichte van het zomerpeil. Door het verlagen van het peil ontstaat er ruimte voor het water vanuit de polder om richting het gemaal te stromen, waarna ook dit kan worden afgevoerd. Veel water kwam vanuit de riolering van de bebouwde kom van Mid delhamis. De gemalen zijn al enige dagen bezig met het wegvoeren van het overtolUge regenwater. Rabobank blank Eén van de meest gedupeerde bedrijven in Middelhamis is de Rabobank aan de Lange- weg. 's Morgens ontdekten medewerkers dat het achterste en laagst gelegen gedeelte van het gebouw onder water was gelopen, hi de gangen, twee spreekkamers, de keuken, kan tine, de postkamer en het Trefpunt - het con greszaaltje van de bank - stond een laagje van 15 centimeter. Twee afvoerputten bij de De hrandvieer pompt hei water weg bij de personeelsingang van de Rabobank. ■■■hI^ Deze paarden nabij Stellendam liadden enige dagen extra drinlcwater tot hun bescliikking. personeelsingang hebben de enorme hoe veelheid water niet goed kuimen verwerken. Het water liep vervolgens onder de perso neelsdeur het gebouw binnen. Het onder water gelopen gedeelte van de Rabobank is pas sinds 1999 in gebruik. De werkzaamhe den in de bank zijn gewoon doorgegaan. Als een geluk bij een ongeluk bleek de compu- terroom droog te zijn gebleven. In deze kamer staat het gehele computemetwerk waarop de bank in Middelhamis draait. Enkele medewerkers zijn tijdelijk verhuisd naar een andere kamers in het gebouw. Klanten hebben geen hinder ondervonden van de wateroverlast in het bankgebouw. De sloten en plassen in de buitengebie den van Goeree-Overflakkee hebben de hevige regenval goed verwerkt. Dit is grotendeels te danken aan de tijd van het jaar. De grond is in tegenstelling tot in de winter veel beter in staat het regenwater op te nemen zodat het niet direct - en tegelijk - de sloten instroomt. Daarnaast zorgt het volop groeiende gewas voor minder druk op de sloten doordat het gewas op het land enige tijd water vast kan houden. Den Haag - De gemeente Middelhar nis heeft terecht de bouw tegengehou den van een stallencomplex met 180.000 slachtkuikens aan de Kruis weg. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep uitgemaakt. Het plan voor de bouw van het omvangrij ke complex met vijf pluimveestallen komt van het akkerbouwbedrijf van De Winter en Hennink. Zij vingen bij de rechtbank in Rotterdam eerder al bot en beproefden in mei hun geluk in hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag. De hoogste besmursrechtbank onderschrijft de beshs- sing van de gemeente dat het gewenste intensieve veebedrijf niet in overeenstem ming met het bestemmingsplan Landelijk gebied Middelhamis/Sommelsdijk. De belangrijkste reden van de geweigerde bouwvergunning is dat De Winter en Hen nink te weinig grond hebben om straks hun kippenmest uit te rijden. De advocaat van de akkerbouwers vindt dat de gemeente dit argument niet mag gebrui ken in een bestenmiingsplanprocedure. Daarin mag de gemeente alleen mimtelijke argumenten aanvoeren zoals bijvoorbeeld het oppervlak of de hoogte van een stal. De mestafzet is een kwestie die beoordeeld moet worden op grond van de miüeu- en mestwetgeving, stelt de advocaat. Zowel de rechtbank als de Raad van State verwerpen deze stelUng. De twee rechtscolleges rede neren dat ook de mestafzet mimtelijke gevolgen heeft. Want als een akkerbouwer veel eigen grond heeft om zijn mest uit te rijden, kan hij grotere stallen bouwen met meer dieren erin. De gemeente heeft de eis van mestafzet op eigen grond dan ook terecht gesteld. De gemeente Middelhamis sprak zich jaren geleden al uit tegen nieuwe vestiging van intensieve veehouderijen. In 1994 keurde de toenmalige Kroon dit bestemmingsplan goed. KEMA CERTtFlCaTE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Goedereede - Morgen, zaterdag 10 augustus zit Wim Ruitenbeek op de klokkenstoel in Goedereede. Deze veelbelovende jonge bei aardier (Nijkerkerveen 1978) studeert voor de tweede fase bij de Nederlandse Beiaard school bij Bernard Winsemius. Het Interna- tionale Beiaardconcours te Enkhuizen in 2002 wist hij al op zijn naam te schrijven. Wim zet een uiteenlopend en humoristisch programma neer met Johann Straus, liedjes van Annie M.G. Schmidt en vier lovesongs. De grote Bach ontbreekt uiteraard ook niet; van hem wordt een bewerking van de vierde cellosuite gespeeld. Het concert vangt aan om 16:00 uur en het programma wordt onder in de toren door de 'Vrienden van de Goe- reese Beiaard' kosteloos verstrekt. 4 '«7 /q '^e^ Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 SwnmetStBjkse Haven 19, 324SMA Sofflnrelsdp, tel. (0187) 48 33 28 In Schoonhoven, de duurste gemeente, betaal je bij een gelijke bouwsom meer dan acht keer zoveel dan in Goedereede, de goedkoopste gemeente. In Schoonhoven bedraagt de hoogte van de gemiddelde bouwleges 14.308,28 en in Goedereede is het gemiddelde bedrag bepaald op 1.667,00. Ten opzichte van vorig jaar zijn in de gemeenten Brielle en Korendijk de tarieven met de helft verhoogd en heeft Maassluis haar tarieven zelfs verdubbeld. De gemeenten bepalen de hoogte van de bouwleges aan de hand van de bouwsom. Uitgaande van een gemiddelde stijging van de bouwkosten in 2001 met 5 bedraagt de stijging van de gemiddelde bouwleges 4,71 Bouwleges moeten aan gemeenten worden betaald voor het verkrijgen van een bouw vergunning. De kosten die een gemeente maakt voor het afgeven van de vergunning mag zij via leges verhalen. Het totaal van de inkomsten uit leges mag lüet meer zijn dan kostendekkend. Uit het onderzoek komt naar voren dat gemeenten in hun berekeningswijze onderling veel van elkaar verschillen: de ene gemeente berekent zaken anders dan de andere. De KvK is een groot voorstander van eenzelfde toedeling van de werkelijk gemaakte kosten, waarbij gemeenten eenzelfde mate van efficiency zouden moeten nastreven. De Kamer van Koophandel Rotterdam onderzoekt jaar lijks de lokale lasten van bedrijven. De regio van de kamer beslaat 48 gemeenten die onderling, met de cijfers uit het voor gaande jaar (2001), en met de gemiddelde lokale lasten in Zuid-Holland en in Neder land worden vergeleken. Het rapport Bouwleges 2001-2002 is een onderdeel van deze lastenvergelijking, waarvan het resterend deel begin september zal ver schijnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1