Battenoordsedijk "Ii|n Maatje" van zolder ii l GEZOND WEL J Neus-, keelamandelen en H trommelvliesbuisjes Drukwerk nodig? PublieksrooDonte politiebureau Hellevoetsluis vernieuwd WÊÊÊÊÊÊSÊ^^^^b^^^UÊÊ^^^Ii, N H M N N N 'ffj^^^^^^M Deel 10 Dijken behoren tot een geweldig cul tuurbezit en wij dienen daar in Nederland erg zuinig op te zijn! Dijken bieden nu eenmaal bescher ming tegen het water en dat zullen dijken altijd blijven doen daar waar men leeft onder de zeespiegel. Dijken hebben ook een eigen karakter. Dat kan bepaald worden door de bebouwing van boerenspulletjes en dijkhuisjes waardoor een eigen teke ning in het landschap ontstaat maar ook door de begroeiing van een dijk. Niet elke dijk vertoont eenzelfde flora ook al lijken de verschillen in begroeiing soms klein. Tenslotte kan een dijk door beplanting aan karak ter winnen. U moet eens opletten als een met bomen beplante dijk door de beheerder - meestal stiekem - wordt gerooid. De kaalslag die dan ontstaat veroorzaakt nog jaren aaneen een onwerkelijke aanblik waaraan de natuurliefhebber moet wennen. Er zijn op Goeree-Overflakkee vol doende voorbeelden hiervan te geven. Van Erkel De dijk Meijer Korteweegje Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren' Telefoon (0187) 471020 Middelharnis - Tweeënhalf jaar heeft hij op de schuurzolder gebouwd aan 'Mijn Maatje'. Op de zolder omdat vader Blok de benedenverdieping graag als schuur wilde behouden in plaats van bouwplaats. Afgelopen dinsdag werd 'Mijn Maatje' uit de zolder getild voor een reis naar de plaats waar de boot thuishoort; het water. De 21-jarige Pieter Blok heeft het 'scheepsbouwvirus' aan zijn vader te danken. Ook hij bouwde eerder een boot in diezelfde schuur. Pieter zocht 2 M jaar geleden een type boot wel ke precies binnen de afmetingen van de zolder paste; het werd het type Islander. De bootnaam is afgeleid van de doopnaam van Pieters vriendin die overigens het nodige schilderwerk ver richtte. Voor het verplaatsen van 'Mijn Maatje' werd het dak, dat overigens toch aan vervan ging toe was, opengebroken. Een stelling werd neergezet van waaraf het voor de hoogwerker een klein kunstje was om de boot op de tractor te krijgen. Een dezer dagen wordt de boot opgetuigd en krijgt zij een plaatsje in de haven van Middelharnis. U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Het menselijk lichaam staat voort durend bloot aan ziekmakende virussen en bacteriën, bijvoorbeeld door het voedsel dat gegeten wordt of de lucht die ingeademd wordt. Dat we daar - gelukkig maar - niet altijd ziek van worden, hebben we te danken aan onder andere de aman delen in de neus- en keelholte. Oorontsteking Trommelvliesbuisjes VoorHchting n PAGINA 4 De mmp van i353 Ook de Battenoordsedijk bood een fraai aanzicht in het landschap van Nieuwe Ton- ge. De Ramp van 1953 heeft echter een grote verandering aangebracht in het eer tijds vertrouwde beeld dat deze dijk bood. Met betrekking tot het totaal van alle neder zettingen kon men na de Ramp wel spreken van een algehele gedaanteverwisseling. Er zijn vele woningen verloren gegaan en deze verdwenen voorgoed uit het landschap. In één van die woningen op de Battenoordse dijk woonde eens de familie van Erkel. Het huisje behoorde tot de boerderij van Paul Vreeswijk - zie deel 7 -. Men noemde op Flakkee zo'n woning een 'arebeiershuusje'; een bedrijfswoning zegt men tegenwoordig. Toch woonden in zulke huisjes vaak grote gezinnen. Johannes van Erkel was gehuwd met Wil- helmina Kievit. Zij hadden dertien kinde ren: Jannetje, Johanna (Anna), Sien, Marie, Frans, Steintje, Jacob, Mie, Ger, Riek, Johannes, Chris en Dirkje (Dirk). Toen alle kinderen, behalve Chris en Dick, reeds getrouwd waren en dus 'het huis uit waren', kocht vader Van Erkel in 1948 of 1949 een huis aan het eind van de Battenoordseweg, waar eerst de familie Holleman had gewoond. De woning stond heel dicht aan de binnenkant van de Buitendijk. Het stond daar in een rustige omgeving. Aan de ene kant had men een mooi uitzicht op het pol derlandschap van Battenoord en aan de andere kant keek men tegen de voor dien tijd nogal hoge dijk aan. Achter deze dijk lag het gors. Vanuit dat gorsgebied lieten weidevogels en steltlopers zich duidelijk horen. Vooral zoon Chris zal het geroep van de grutto's, de kieviten, de kluten, de scholeksters en de tureluurs goed hebben weten te onderscheiden. 's Zaterdagsavonds was het bij moeder Van Erkel een gezellig samen zijn. Wie van de familie door omstandigheden niet verhin derd was, bracht steevast een bezoek aan de 'ouderlijke woning'. "Wij gingen altijd heel goed met elkaar om", zo verzekerde mij Dick van Erkel. De meeste kinderen woon den in de buurt. Zoon Jaap woonde bijvoor beeld op Battenoordsedijk 20, zoon Frans woonde ook op de Battenoordsedijk en wel op nummer 24. Dochter Jannetje woonde in de Burgemeester Sterkstraat hoek Duiven- waardsedijk. Dochter Dick was inmiddels gehuwd met Johannes van Heemst. Zij woonden in bij de ouders van Johannes in het Korteweegje. Hemelsbreed niet ver van elkaar. Overal langs de kust en vooral in de polder gebieden langs de buitendijken heerste er op die zaterdag 31 januari 1953 een onheil spellende sfeer. Op elke dorpskade van ons Landingsplaats voor helikopters op de Oude- landsedijk te Sommelsdijk. Op deze plaats zijn talrijke mensen afkomstig uit Nieuwe Tonge vei lig geland. eiland kon men zijn ogen niet geloven bij het zien van zoveel water dat alsmaar bleef stijgen. Iedereen sprak over die hoge water standen bij laagtij en degene die met het verloop der getijden ook maar enigermate op de hoogte was, hield zijn hart vast. Johannes van Erkel met zijn vrouw Wilhel- mina en zijn zoon Chris moesten het huis aan de Battenoordseweg verlaten. Van Erkel had die dag al verschillende keren gezegd: "Dat redden we niet!" Zij zouden naar Nieuwe Tonge gaan lopen. Net op het tijdstip dat zij zouden vertrekken kwam Koos van der Maas met zijn taxi aangere den. Hij stopte en vertelde dat hij naar Bat tenoord ging om mensen op te halen. Dat bood de mogelijkheid om vrouw Van Erkel mee te laten rijden tot aan de Battenoordse dijk waar haar zoon Jaap woonde. "Rijd jij maar mee met Koos dan lopen wij wel naar Nieuwe Tonge", riep Van Erkel met enige stemverheffing vanwege het lawaai van de storm. Vrouw Van Erkel moet nog gezegd hebben dat zij naar haar zoon ging, om daar te verdrinken... Haar man en haar zoon Chris liepen naar Nieuwe Tonge. Niet ver van de Battenoord seweg in zuidoostelijke richting stonden twee boerderijen. De ene aan de Tussendijk was bewoond door de familie Nagtegaal, de moeder van Johanna van Dreunen, hun zoons Joost en Jacob en hun dochter Leen- tje Elisabeth verdi'onken. Maarten Nagte gaal overleefde de Ramp. De andere boer derij stond aan de Blaakweg en werd bewoond door de familie Pieterse. Van de familie is de moeder Cornelia Maria Jacobs en twee zoons, Anthonius Johannes en Johannes Anthonius verdronken. Al deze boerenmensen hebben hun hofstede niet op tijd verlaten of niet kunnen verlaten met het zeer noodlottige gevolg. Beide boerderijen stonden in de Battenoordsepolder. Maar wat stond er aan de Battenoordsedijk te gebeuren? In de vroege morgenuren van die onvergetelijke datum, zondag 1 februari stroomde het water met zo'n kracht door de polder dat het wel moest uitlopen op een enorme catastrofe. De Buitendijk van pol der Battenoord is op zoveel plaatsen tege lijk bezweken waardoor als het water een waterlawine de polder kon binnenvallen en overmeesteren. De kracht van het water viel door niets en niemand meer te stuiten. Velen werden in hun slaap verrast. Vooral op het gedeelte waar twee families van Van Erkel en de familie Meijer woonden zou het niets ontziende water een vreselijke tol eisen. Slechts weinige minuten zou het gaan duren waarin enige woningen totaal vernietigd werden. Op het stukje Batte noordsedijk stonden drie woningen aan elkaar gebouwd. De bewoners waren de families Jan Kom, Jaap van Erkel en Flip Meijer. De familie Kom bevond zich te Utrecht en mocht zeer zeker van een geluk spreken. Maar met de twee andere families zou het zeer slecht aflopen. Tussen alle rumoer en chaos in wist Jaap van Erkel zich vast te grijpen aan een tak van een pas ont wortelde boom. Met uiterste krachtsinspan ning wist hij zich ternauwernood te redden. In diezelfde boomkruin - er heeft daar maar één grote boom gestaan - heeft ook buur man Flip Meijer zich vast weten te grijpen met in één van zijn armen een dochtertje stevig omklemd. Zij moesten een titanen strijd leveren tegen het vreselijke natuurge weld om te kunnen overleven. Flip's zoon tje Krijn heeft evenzo aan de voortdurend bengelde takken gehangen maar dit kind moest de strijd tegen de overmachtige zee opgeven. "Papa, ik kan niet meer vasthou den", moeten de laatste woordjes zijn geweest van de in de diepte verdwijnende jongen. Noch zijn buurman Jaap, noch zijn eigen vader waren bij macht de jongen tus sen de zwiepende takken alsnog te kunnen redden. Ontzettend!!! Als de elementen razen op een manier zoals toen op de Battenoordsedijk het geval was, was er bijna geen redden meer aan. Wist Jaap van Erkel zich te redden; zijn vrouw Lijntje Adriana van Putten en hun 4-jarig dochtertje Wilhelmina Maria verloren in die koude woestemij het leven. En de moe der? Zij was toch naar de dijk gevlucht? Ook zij, Wilhelmina Van Erkel-Kievit ver loor in dat enorme geweld haar leven. Zij werd 66 jaar. Flip Meijer bleef met zijn dochtertje in leven en konden samen worden gered. Maar zijn vrouw Pietertje van Splunder kwam om het leven evenals hun vier andere kinderen: Krijn 2 jaar, Adriaantje 9 jaar, Cornelia 8 jaar en Jannetje 7 jaar!Flip Meijer kreeg later meer bekendheid toen hij in dienst kwam bij supermarkt Jac. Her mans in de Binnenweg te Sommelsdijk. Weinigen van de vele klanten die er dage lijks hun boodschappen kwamen doen zul len van bovenstaand drama hebben gewe ten... Het kon gewoon niet dramatischer. Dat zou men kunnen denken. Maar een eindje ver der op stond een vrijstaand huis, nummer 24. Daar woonde Frans van Erkel met zijn vrouw Josina Pietemella de Munck en hun vier zonen of zoontjes. Johannes Cornells 15 jaar, Cornells 9 jaar, Willem Jacob 7 jaar en Adrianus 3 jaar. Het hele gezin is omgekomen. Daar is geen redding mogelijk geweest In diezelfde contreien verloor ook de 48- jarige Alexander Hobbel het leven. Hij woonde op nummer 124 in een eigen onderkomen op het erf van de familie Hob bel. De oudste dochter van Johannes van Etkel en Wilhelmina Kievit heette Jannetje. Zij was gehuwd met Jacob Timmer. Zij hadden vier kinderen: Janny, Mimi, Lenie en Johannes (Hans). Hans Timmer heeft in 1993 (40 jaar na de Ramp) een artikel in het Eilanden Nieuws geschreven waarin hij de verschrikkingen van die Rampnacht en de dagen erna heeft beschreven. Alle aandacht ging in het relaas uit naar zijn lieve moeder Jannetje van Erkel die na een hachelijk avontuur de Ramp niet heeft overleefd. De familie Van Erkel heeft een verschrikkelijk lot moeten ondergaan. Moeder Wilhelmina Van Erkel-Kievit verloor naast haar eigen leven ook nog het leven van haar dochter Jannetje, haar zoon Frans, haar schoond ochters Josina en Lijntje, haar kleinzoons Johannes, Cornells, Willem en Adrianus en haar kleindochtertje Wilhelmina Van Erkel, het kind dat naar haar vernoemd was. Tien slachteroffers uit één familie, uit één buurt, uit één dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge waar in totaal 85 mensen het leven hebben verloren op één dag. Het jongste kind van Johannés van Erkel en Wilhelmina Kievit was Dick. Geruime tijd voor de Ramp was zij gehuwd met Johan nes van Heemst. Zij woonden in bij de ouders van Johannes, die in het Korteweeg je woonden. Zijn ouders waren Abraham van Heemst en Neeltje Dekker. Met de Ramp - hoe vaak zal deze tijdsaanduiding intussen zijn herhaald - woonden Johannes en Dick met hun eerste kind die twee jaar was, dus in, maar ook een dochter van de familie van Heemst met haar man en baby van een halfjaar uit Waddinxveen waren op bezoek. De hele familie is in die vroege morgenuren wakker geworden door het geluid van stromend water. Zij konden niets anders doen dan zo gauw mogelijk naar boven vluchten. "Het water steeg enorm snel", vertelt Johannnes. De zondag moest boven worden doorgebracht. De maandag brak aan. Toen de waterstand met het eerste laagtij wat gedaald was zag de familie Van Heemst kans om twee weckflessen uit het bovenste boord van een kast te halen. In de ene fles zaten peertjes op sap en in de ander koekjes. De inhoud ervan werd voor de kin dertjes bestemd, de volwassenen namen niets. Er werd weinig of niet gepraat. Het wachten was op redding, die naar men dacht en hoopte, wel op gang zou komen. s Maandags kwam een tweetal Nieuwe Tongenaren op een bijzonder primitief in elkaar geflanst vlot van wat olievaten en wat planken aangevaren. Zij kwamen de kinderen ophalen. Kinderen moesten het eerst worden bevrijd of gered. De familie Van Heemst gaf de twee kinderen mee waarvan men nu zou kunnen denken: "gebeurde dat zomaar?". Maar nu leven wij niet in die omstandigheden van het opge sloten zijn op een zolder die amper droog was gebleven. De andere dag, dinsdag 3 februari, werden de zes mensen van de familie Van Heemst afgehaald door militai ren met een vlet met een buitenmotor. Dat ging regelrecht naar de Nieuwe Tongse 'Hoagte' waar het café van Piet van Wenen als crisiscentrum was ingericht. Daar kwa men zij het verschrikkelijke nieuws over het lot van vele familieleden en vrienden te horen. En dat was hartverscheurend. Zij werden geëvacueerd. De reis ging via het tramstation van Nieuwe Tonge waar zij met tientallen dorpsgenoten plaats namen in een amfibie- of landingsvaartuig. Deze zet te over de onder water staande wegen koers naar Dirksland. Johannes van Heemst zag een dezer dagen nog in gedachten dat Tal, een bijnaam voor de Dirkslander J. Groe nendijk, met een stok drijvende pakken stro en andere obstakels weg duwen als ware het ijsschotsen die de vaart konden belem meren. In Dirksland aangekomen werden zij met een binnenvaartuig verscheept naar Hellevoetsluis. Daar vandaan reisden zij naar de Ahoy-hal in Rotterdam om tenslotte in Waddinxveen te arriveren. Vader Van Erkel met zijn zoon Chris wer den per helikopter vervoerd van Nieuwe Tonge naar Sonmielsdijk. Aan het begin van de Oudelandsedijk net buiten de bebouwde kom waar een flink aantal nog jonge populieren moesten worden omge zaagd, was een landingsplaats voor de heli's in orde gemaakt. Daarvan zijn hon derden foto's gemaakt. Van Erkel met Chris werden naar Rotterdam geëvacueerd. Chris van Erkel leed aan suikerziekte. Hij kreeg algemene bekendheid toen hij in dienst trad bij de Dijkring Flakkee. Ik zie hem nog lopen over de buitendijken, rugzak om zijn schouder en altijd zijn hondje in de buurt van hem. Zijn taak was mollen van gen want mollen moesten uit de dijklicha- men worden geweerd. "Het ergste van alle belevenissen en door stane ontberingen vond ik dat er geen afscheid kon worden genomen va n onze moeder en van al onze verdere familiele den. Bij het vernemen van de feiten waar, wanneer en hoe de arme slachtoffers wer den aangetroffen moest men die zelf ver werken. Verdriet, verslagenheid en altijd durende rouw was het smartelijk gevolg van deze wrede Ramp", zo formuleerde een overlevende het kort en bondig. Wordt vervolgd. D. Hoogzand Hellevoetsluis - De geheel verbouwde publieksruimte van het politiebureau Hellevoetsluis is medio juli met een feestelijk tintje geopend. De nieuwe ontvangstruimte oogt nu zeer modern en er zijn nu twee nieuwe aangifte ruimtes die de privacy van de bezoe ker waarborgen. De directeur Interne Bedrijfszaken van de politie, H. Karreman, had de eer om de rüeuwe ruimte te openen. Dit deed hij door een lichtkrant in de ontvangstruimte te onthullen. Hij wist zich daarbij goedkeu rend gadegeslagen door de burgemeesters van de drie gemeenten op Voorne. De ser vice aan het publiek ging tijdens de feeste lijke ingebruikneming overigens gewoon door, waardoor ook enkele bezoekers getuige waren van de opening. Alle aan wezigen waren erg positief over het nieu we interieur. Het oude interieur stamde nog uit 1985 en kon niet meer als arbeids- en publieks vriendelijk worden beschouwd. De bezoe ker deed aangifte aan een tafeltje naast de baHe, wat niet echt een goede plek was voor het bespreken van privé-gevoelige zaken. Door de bouw van de twee aangif teruimtes kunnen de bezoekers nu in alle rust en privacy aangifte doen. Ook de nieuw in de ruimte aangebrachte licht krant is een extra middel bij het streven naar optimale serviceverlening aan bezoe kers. Hét aanpassen aan de eisen van deze tijd werd al langer als noodzakelijk gezien. De verbouwing werd onlangs in korte tijd gerealiseerd en de oplevering viel mooi samen met de nieuwe openingstijden van het bureau Hellevoetsluis aan het Brugge hoofd 11. Het bureau is van maandag tot en met vrijdag geopend van 08:00 tot 22:00 uur. Op dezelfde dijk dichtbij de landingsplaats. In het midden Prins Bernard in gesprek met wethouder J.H. Dijkers. Op de voorgrond de jonge Jan Meijer van wie deze foto afkomstig is. Neus- en keelamandelen bestaat uit lymfe klierweefsel. Dit weefsel haalt als het ware de ziekmakende bacteriën en virus sen uit het voedsel dat we tot ons nemen en uit de door ons ingeademde lucht. Daar naast zijn de keelamandelen ook betrok ken bij de aanmaak van opbouw van afweerstoffen. Deze functie geldt met name in de peuter en kleuterleeftijd. Ontstekingen Soms schieten de amandelen echter in hun afweerfunctie tekort. Zij kunnen zo verza digd worden met virussen en bacteriën dat de amandel ontstoken raakt. Dat uit zich dan in een chronische verkoudheid (een verkoudheid die langer dan zes weken duurt). In eerste instantie zal de arts pro beren om deze problemen met medicijnen als antibiotica te behandelen. Als dit niet voldoende helpt, is het verwijderen van de neusamandel vaak de beste oplossing. Vanwege de functie bij de opbouw van afweerstoffen probeert men de keelaman delen zoveel mogelijk te sparen. Maar als ook deze chronisch ontstoken blijven, kan het zinvol zijn de keelamandelen toch te verwijderen. Ook zal voor verwijderen gekozen worden als de keelamandel der mate groot is dat het voedsel er niet meer langs kan of dat er ademhalingsproblemen ontstaan. Een chronisch ontstoken neusamandel kan ook mede de oorzaak zijn van het ontstaan van oorontstekingen. De neus- en keelhol te staat immers via een buisvormige struc tuur - de buis van Eustachius - in verbin ding met het middenoor - de ruimte achter het trommelvlies -. Via deze buis kunnen bacteriën en virussen het middenoor berei ken en daar een ontsteking veroorzaken. De functie van de buis van Eutachius is het toevoeren van lucht naar het middenoor. De buis opent zich bij het geeuwen en slik ken. Vooral bij peuters en kleuters komt het vrij vaak voor dat de buis van Eustchi- us niet optimaal werkt, waardoor er onvol doende lucht in het middenoor komt. Het slijmvlies van dit middenoor kan daardoor zoveel slijm gaan produceren dat deze U ruimte vol raakt met vocht. Het trommel- M vlies kan dan niet meer genoeg trillen, waardoor gehoorverlies optreedt. Als deze situatie langer dan een aantal maanden blijft bestaan zal de arts besluiten tot het 1 plaatsen van een trommelvliesbuisje. Dit is een buisje dat de functie van het mid- U denoor overneemt. Nadat een sneetje in M het trommelvlies is gemaakt wordt het vocht uit het middenoor gezogen en het buisje in het trommelvlies geplaatst. Het U buisje blijft dan een aantal maanden zitten [1 en groeit er na verloop van tijd zelf weer uit. Het verwijderen van de neus- en/of u keelamandelen wordt vaak gecombineerd H met het plaatsen van een trommelvlies- Li buisje. Soms volstaat het echter in alleen M een sneetje in het trommelvlies te maken U om zo het vocht weg te krijgen. Het verwijderen van neus- en keelaman- delen en het plaatsen van trommelvlies- u buisjes zijn ingrepen die de K.N.O.-artsen h in het ziekenhuis regelmatig uitvoeren. U Om de, voornamelijk jonge patientjes en hun ouders zo goed mogelijk voor te'berei- kj den worden er in het ziekenhuis vooriich- tmgsmiddagen georganiseerd. Door mid- del van een videofilm en een presentatie U van anesthesiepersoneel en polikliniek- personeel wordt men zo doeltreffend U mogelijk geïnformeerd over de ingreep, de f] voorbereiding en de eventuele nazorg. Voor informatie over deze middagen kunt U u zich wenden tot het bureau patiënten- f' vooriichting in het ziekenhuis. Uiteraard \i kunt u zich ook wenden tot de behandeld f K.N.O.-arts. D.G. van Hasselt (K.N.O.-arts) H ^3^ ::3: :3c: ix: :3c: :zc: :33

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4