RduLuLam Wasgoed 1+1 dagen Nieuws Toeristendag Herlcingen Cursus: Help Varia (2) Na zonneschijn komt regen... PREDIKBEURTEN uit de kerken Fietstocht Adullam Vakantie 'Ons Koor' Extra kerkdienst Bingo avond GEHANDICAPTEN ZORG EIIAIIDEtl-niEUWS Oud papier Goedereede in Dirksland Alom geciteerde woorden Alles werd getoond ■V-..A, Een heilige van de hedendaagse samenleving Premier Kok STICHTING Zondag 4 augustus 2002 mm»s:a/mmm In veel kranten zijn deze woorden geciteerd. Martin Fortuyn, een broer van Pim, heeft ze uitgesproken. Als ik de kranten mag geloven deed hij dat zaterdagavond na de begrafenis in Provesano. Eerlijk gezegd was het woord show al eerder in mijn gedachten gekomen. Het had toen niet direct een positieve bete kenis. Ik heb er Van Dale's Groot Woorden boek van de Nederlandse Taal eens op nage keken. Ik wilde weten of mijn enigermate denigrerend gebruik van het woord show in dit verband, ook op het Woordenboek terug gaat. Het merkwaardige is dat de drie bete kenissen die Van Dale van show geeft, niet in deze richting wijzen. Wel vermeldt Van Dale onder 2: amusementsvoorstelling met variété. Daarbij lezen we: dat is alleen maar voor de show, om aandacht te trekken, voor de schijn, voor de vorm. Het is moeilijk denkbaar dat de broer van Pim Fortuyn deze betekenis in gedachten had bij zijn commentaar na de begrafenis. Ook de beide andere betekenissen die Van Dale geeft gaan voor deze begrafenis niet op. Wat heeft Fortuyn er dan mee bedoeld? Het antwoord blijft voor mij een kwestie van raden. Mag ik proberen een omschrijving te geven. De moord op Fortuyn en alles wat daarop gevolgd is, de eerste begrafenis op Driehuis- Westerveld, het onder pubUeke belangstel ling opgraven van de kist, het vervoer via Rotterdam Airport naar het marmeren praal graf, - mede doordat de televisie alle onderdelen van het gebeuren uitvoerig heeft weergege ven - heel Nederland werd er getuige van gemaakt; zelfs het sluiten van het graf in Provesano kon door belangstellenden wor den gevolgd. Het werd in Nederland en daar buiten getoond. Dat tonen kun je omschrij ven als showen. Het wil zeggen: belangstel lende kijkers er deelgenoot van maken. Zou De shmi is over de broer van Fortuyn bedoeld hebben: Het deelnemen aan al deze gebeurtenissen is nu over. Het graf - als definitieve rustplaats - is gesloten. Nu is er - uiteindelijk - aan het uiten van die wekenlange belangstelling een eind gekomen? Er werd aan toegevoegd: "Hopelijk krijgen de familie en vooral de bevolking van Provesano nu eindelijk de rust die hen toekomt", zo las ik in het Neder lands Dagblad. Ik hoor in de uitdrukking ook iets van: het is genoeg geweest. Er moet aan die massale publieke belangstelling een ein de komen. Het gebeuren is met de begrafenis van Fortuyn in Italië ten einde. Evenals het graf moet nu de publieke aandacht gesloten worden. Toch kan ik met deze toelichting, hoe begrij pelijk en billijk ze mij voorkomt, niet vol staan. Ik hoor in het woord show in dit ver band iets van wat Van Dale, zij het terloops, vermeldde. Daar wil ik nog iets over zeggen. Hoe komt het dat Fortuyn niet alleen in het laatste jaar van zijn leven, maar ook na zijn dood zo vereerd is. Soms had ik het gevoel dat het in de rouw om zijn sterven en in de belangstelling voor zijn begrafenis en zijn graf om een heilige van de eenentwintigste eeuw ging. Men voelt dat ik hier zinspeel op de verering van heiligen in bepaalde kerke lijke kringen. Vaak heb ik de afgelopen weken gedacht: moderne mensen, ja de moderne samenle ving kennen ook heiligen en vereren op een geseculariseerde wijze hun heiligen, Pim Fortuyn was een van hen. Hij was voor een deel van het Nederlandse volk een moderne, wereldlijke heilige. Op de dag van zijn eer ste begrafenis heb ik een geweldige tegen stelling gevoeld tussen wat er in de Rotter damse kathedraal gebeurde en hoe de men sen buiten langs de route en op de begraafplaats zich gedroegen; zelfs tot lang na de dag van de begrafenis. Welk graf heeft de laatste jaren zoveel bezoekers getrokken als dat van Fortuyn? Mijn conclusie, die steeds duidelijker en sterker werd, is deze: onze moderne samen leving kent ook haar heiligen. Niet zo veel. Fortuyn is er één van geweest. Niet omdat hij het evangelie predikte, al verwees hij soms naar een bijbelwoord, maar omdat hij de mensen in hun hart trof. Hij wist te ver woorden wat mensen aanvoelen. Het gebrek aan herkenning van wat hen beweegt en van datgene waar ze naar hunkeren, bracht hij onder woorden. Ze herkenden in zijn woor den zichzelf. Dat lijkt mij de reden waarom Pim Fortuyn een heilige van de eenentwin tigste eeuw genoemd zal worden. Men ver sta mij wel - tegen het licht van al het voor gaande - een wereldse heilige. Voor mij als belijdend christen is het een wonderlijke zaak dat onze samenleving, die zich van kerk en christendom afwendt, toch haar heiligen kent en vereert. Dat moet iedereen te denken geven, zowel gelovigen als niet-gelovigen. Er is in het mensenhart een behoefte aan meer dan alleen materie. Die behoefte wil bevredigd worden. Er moet aan voldaan worden. Pim Fortuyn heeft de snaar geraakt en de toon gevonden, die men sen in het materialistische klimaat van onze tijd naar meer verwijst/doet verlangen dan hun dagelijkse ervaring. Denkend vanuit het christelijk geloof kan ik over heiligheid en heiligen niet spreken zon der de heiligheid van God centraal te stellen. Dat die centrale notie gemist wordt, geeft aan het woord show een horizontale, om niet te zeggen een horizontalistische invulling. Misschien dat ik daarom bij het woord show een diepe onbevredigdheid blijf voelen. Is er niet meer dan een show aan het einde van het leven? Ik voeg er nog een alinea aan toe. Premier Kok heeft in zijn afscheidsinterview voor de televisie gezegd, niet te weten waar het gro te verlies van zijn partij (PvdA), en van de drie regeringspartijen, aan te wijten is. Hij is er naar op zoek en denkt er over na, zei hij. Mijn advies aan de heer Kok, nu weer gewoon staatsburger, zou zijn: Laat het fenomeen Pim Fortuyn eens goed op u inwerken. Waarom wordt in verband met zijn optreden over een show gesproken? Ik geef de vraag ook aan de lezers mee. W.H.Velema Op D.V. donderdag 6 augustus organiseert het Adullam comité Ouddorp haar jaarlijk se fietsdag. U kunt kiezen uit twee routes: 30 of 50 km. De start is tussen 10.00 en 12.00 uur bij hervormd verenigingsge bouw 'Ében-Haëzer', Preekhillaan 3 in Ouddorp. Komt allen! In verband met vakantie zal er door de mannen van mannenkoor 'Ons Koor' de komende eerste zaterdag van augustus géén oud papier in Sommelsdijk worden opgehaald. Zet u dan dus niets buiten, maar wacht tot de eerste zaterdag van sep tember. Mocht u teveel oud papier hebben staan, dan kunt u het zelf altijd even naar de containers aan de Molenweg in Mid- delharnis brengen. Heeft u vragen, bel dan met Guus Oomes, tel. (0187) 485288. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuld-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of'adm') tarief per mm 0,25: contracttarieven op aanvraag slmtmgstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per Jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. J. Joppe, Sirjansland; 11.00 en 18.30 uur Ds. B. Reinders, Maartensdijk. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. B. Reinders en 18.30 uur ds. J. Joppe - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00, 10.30 en 18.30 uur ds. G. J. Mink, Kampen - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, 11.15 uur Duitsta lige dienst en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Kooien, IJsselstein; 17.00 en 18.45 uur ds. R. van Kooten, Zeist. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smek en 18.00 uur ds. J. Kool- en, IJsselstein - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede; 18.30 uur mw. H. de Jong. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Werkendam - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. T. Keuning en 18,30 uur ds. A. G. Tol - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur kand. T. R. Treur, Kesteren. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar, Ermelo en 18.00 uur ds. J. H. Lammers, Krimpen aan den IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10,00 uur kand, L, de Wit, Amemuiden en 18.00 uur dr. P. H. van Harten, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds H. C. Bultman, Schoonhoven - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Waveren - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. G. L. den Boer, Utrecht. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. J. Nap en 17.00 uur ds. J. H. Verwaal - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur leesdienst - Cama Christengemeente 10.00 dhr. E. de Water. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9,30 uur en 18.00 uur kand. J. A. J. Pater, Veen- endaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 ds. J. Vis, Meerkerk en 18.00 uur ds. J, Harte- man, Hilversum - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15,00 uuur ds. C, de Jong ste, Tholen, STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10,00 uur kand, F, J, M, van Veld huizen, Delft en 18.00 uur ds. J. Willem- sen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 uur ds. M. van Krimpen, Dordrecht en 18.00 uur ds, W, Speelman, Barendrecht. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 ds. A. Vos, Aalburg en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw, en St, Joosland - Ger. Kerk 10,00 uur dhr, K, Baas en 18.00 uur dhr. M. Jansen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. B. van den Akker, Nieuwer- kerk aan den IJssel en 18.00 uur ds, A. van Wijk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur geza menlijke dienst in Den Bommel en 18.00 uur dhr. K. Baas, LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Rijssen. De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo Goedereede haalt morgen, zaterdag 3 augus tus, weer oud papier op in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bij zetten; dit is geen probleem! Apollo verzoekt u of u het oud papier voor 08:30 uur goed gebundeld buiten wilt zetten. We beginnen met een raadsel: het zit een week in een ton en het heeft rafels. Goed geraden. Het is wasgoed. Maar er is was goed en wasgoed. Naast was goed natu urlijk. Vandaag over Flakkees wasgoed. Heel bijzonder wasgoed, menig wasvrouw beet hierop haar tanden stuk. Anders gezegd, het was niet schoon te krijgen, Daarom: grijp alle blauwsel dat voorhan den is en alle wasborden in een straal van ±100 meter en ga aan de slag. De was- slag. Die moet u kunnen winnen. Glansrijk zelfs. In vroeger tijden was de was iets magisch. Het woord was had een mystieke klank. Maandag: wasdag. Maar ook op andere dagen van de week hing de was te kijk, te wapperen aan de lijn. Dat laatste woord verandert regelmatig van betekenis. Eerst wapperde de vlag hoog in top, daarna wapperde de was aan de lijn en tegen woordig is het wappen. De was is gewoon gebleven, alleen de lijn is veranderd in een droger. Een wasdroger wel te verstaan. We gaan een wasje verder, sinds kort is er politiek wasgoed. Nee, niet de kleding van de dames en heren politici maar hun poli tieke doen en laten. Die is gekleurd na tuurlijk, het politieke wasgoed kan niet zonder kleur en fleur. In tegenstelling tot witte was die vuil en grauw is. Was moet schoon worden, ziedaar een waarheid als een waston. Witwassen herkrijgt heden ten dage haar oorspronkelijke betekenis. Eertijds was de was een tijdrovend werk. Gegoeden beste den het waswerk uit. Witwasserijen haalden op en brachten thuis. Het buiten de deur laten wassen en/of strijken is weer in. Gespecialiseerde bedrijven doen goede zaken. In de meeste huishoudens verrich ten vernuftige machines waswerk. Witte (onschuldige?) was, bonte of gekleurde was? Op 60° of 90"? De vuile was moet u niet buiten hangen. Eerst goed wassen en dan verder zien. Ab iedereen zijn of haar steentje bijdraagt komt het goed. Was goed wordt: is goed. Het duurt nog even, maar we willen jullie toch al laten weten dat op dins dag 20, woensdag 21 en donderdag 22 augustus de 1+1 dagen weer worden gehouden in sporthal De Gooye. Tijdens deze dagen zijn er leuke dingen te doen zoals toneel, knutselen, bijbelverhalen, spelletjes, zingen, muziek en nog veel meer. Het thema dit jaar is: Zéker weten! We beginnen 's morgens om 09,00 uur en gaan door tot 12,00 uur. Behalve donderdag 22 augustus, dan gaan we door tot 13,00 uur omdat we dan met elkaar pannenkoeken gaan eten. Dezelfde avond komen we van 19,00 tot 20,00 uur bij elkaar voor de slot- avond, waarbij alle vaders, moeders, opa's, oma' s en iedereen die zin heeft ook uitgeno digd zijn, We hopen tijdens deze dagen weer heel veel kinderen te ontmoeten. Deze dagen zij voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Wanneer je dit bent, dan ben je van harte welkom! Vanaf 08.30 uur staan de deuren van De Gooye open om je in te laten schrij ven, de entree bedraagt 50 eurocent per dag. Wil je meer weten? Bel 602990, NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Giethoorn, W, L, de Jong, kandidaat ter Utrecht; naar 's Graven deel, J. Jongejan, kandidaat te Dordrecht, GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Ferwerd i.c.m. Blija, C. M. de Vries te Schoonoord; naar Rijnsburg, R. Hoekstra te Den Haag. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Rozenburg, R.J. Blok te Vlaar- dingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Randburg (ZA), J. Beens te Nijkerk. Bedankt: voor Emmeloord, M. Karens te Werkendam, voor Lisse, J. Schipper te 's- Gravenpolder. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen: te Goes, D.G. Durieux te Amsterdam-Zuid, Midden in het hoogseizoen, op zaterdag 10 augustus, wordt in de Spuij van Herkingen een toeristendag gehouden. Dit evenement begint om 10,00 uur en zal rond 20,00 uur afgelopen zijn. Kom eens rondkijken en doe mee met verschillende activiteiten die er voor zowel toeristen als eilandbewoners te vinden zijn. U kunt op de toeristendag o.a.: een helikopterrondvlucht maken, eten en drinken op het gezellige terras en rondkijken op de knusse braderie. Voor kinderen is er een springkussen, ze kunnen paardrijden met manege Oostmoer, een rondje maken in de leuke zweefmolen en waterspuiten met de brandweer. Vanaf 11.00 uur kunt u met een grote kraan maar liefst 45 meter hoog de lucht in. De vele schapen die op de dijken grazen, is natuurlijk echt iets wat bij Herkin gen hoort. Verschillende schapen zullen die dag ook worden geschoren. Ook Herkingse landbouwvoertuigen zullen op de toeristen dag te zien zijn. Om 19.00 uur zal er een openluchtconcert worden gegeven door pia nist Arjan Huizer en panfluitist Fryda van der Velde. Zij zullen een licht klassieke improvisatiestijl ten gehore brengen. Benieuwd hoe dat zal klinken? U bent van harte welkom. De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u kijken op de website: www.toeristendag.nl. Dirksland - Vindt u het een geruststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? Wilt u weten wat u moet doen als uw dochtertje haar vinger in het stopcontact steekt? Leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omgeving zo veilig mogelijk maakt? Dan is de cursus 'Help' net iets voor u. Tijdens deze cursus leert u welke gevaren zich in en om huis voor kunnen doen en hoe ongelukken voorkomen en behandeld kun nen worden. Tevens leert u welke ziekte beelden bij welke ziekte horen en wanneer u een arts moet raadplegen. Na de cursus voelt u zich zekerder en weet u wat u moet doen in noodgevallen. De cursus start 24 september van 20:00 tot 22:15 uur in Dirksland. Voor meer informatie en aanmelding kunt u bellen met de Gezondheid Service tijdens werkda gen van 09:00 tot 12:00 uur op nummer 0181 626226. Dr. B. J. Wiegeraad, Licht en uitzicht door de Psalmen. Uitgeverij Barnabas, Hee renveen. Paperback. 63 pagina's. Ds. Wiegeraad, hervormd emeritus-predi- kant, stelde eerder een bundeltje meditaties samen naar aanleiding van het boek Job. Nu overdenkt hij een aantal passages uit de Psal men. Elk stukje eindigt met een kort gedicht en een gebedsregel. Ds. W. Silfhout, Zalig in leven en sterven. Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paper back. 151 pagina's. Kent u de zaligsprekingen? De meesten van de geregelde bijbellezers kennen de zalig sprekingen uit Mattheüs 5 en Lukas 6 wel. Wist u dat er heel wat meer zaligsprekingen in de Bijbel staan? In de Psalmen. Maar ook in het boek Openbaringen. De zeven zalig sprekingen uit dit laatste bijbelboek vormen de stof voor de meditatie in deze bundel overdenkingen. De schrijver is sedert enige tijd predikant van de Gereformeerde Gemeente te Capelle aan den IJssel. Leer- Drs. W. Kats, Oud en wijs genoeg. Momenten van bezinning bij het ouder worden. Uitgeverij Barnabas, Heeren veen. Paperback. 143 pagina's. Meditaties, aangereikt aan ouderen - voor een moment van bezinning. Individueel of samen in een gespreksgroep. Telkens naar aanleiding van een Schriftwoord. De schrij ver is emeritus-predikant van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Dr. J. Hoek, Gemeente-zijn, dat houdt wat in. Uitgeverij Boekencentrum, Zoe- termeer. Paperback. 133 pagina's. Dit boek verscheen in de reeks Bouwen aan de gemeente. De hierin verschijnende boe ken gaan in op de onderscheidene aspecten van het gemeente-zijn. De publicaties rich ten zich op kerkenraden, gemeenteleden en kerkelijke werkers. Drs. M. van Campen en dr. J. Hoek vormen samen de redactie. Mooie en goede dingen over de gemeente Gods worden in dit boekje gezegd. Treffend is de onderscheiding die dr. Hoek aanhoudt als hij de bijbelse gegevens aangaande de gemeente op een rij zet. Vijf hoofdgestalten: de lerende gemeente, de vierende gemeente, de pastorale gemeente, de getuigende gemeente en de dienende gemeente. Overi gens, welbeschouwd vijf activiteiten. Toch wordt ook gewezen op Maria aan de voeten van de Heere Jezus... In de tweede helft van het boekje gaat de schrijver nader in op een aantal begrippenparen: eenheid en verschei denheid, jongeren en ouderen, ambten en gaven. De minder-dan-één-pagina over 'de vrouw in het ambt' munt helaas niet uit door overtuigingskracht. Verder een boekje waar uit best veel te leren valt. Alister McGrath, Jezus. De God die mens werd. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeter- meer. Paperback. 121 pagina's. De wereldbekende theoloog en publicist Alister McGrath, rector en docent in Oxford, schreef een boek over wat in de theologie de Christologie heet: de leer aangaande Chris tus, de Zoon van God. McGrath is geen modieuze theoloog die schrijft wat de moderne mens lezen wil, zoals theologen als Kuitert en Den Heijer dat doen. Hij trekt Jezus niet naar omlaag, alsof Hij met meer dan een weliswaar bijzonder, maar toch aan ons allen gelijkwaardig mens was. McGrath: "Hij die er was vanaf het begin. Hij die God was, werd een mens om ons te verlossen", McGrath belijdt op grond van de Schriften en in de lijn van het klassieke christelijke belijden dat we in Christus' aangezicht nie mand anders dan God Zelf zien. Verder belijdt hij ook de historische werkelijkheid van Zijn aanwezigheid op aarde, inclusief de feitelijke en dateerbare opstanding uit het graf. Nadruk ligt in dit boek op de unieke plaats die de Heere Jezus inneemt in het gro te verlossingsgebeuren dat van God is uitge gaan. Daarentegen is dit boek over de toe passing van dat heil in Christus minder uit voerig. Dat is weliswaar niet het centrale thema, maar in de Schrift Zelf - bijvoor beeld in Paulus' brieven - is het 'in Christus zijn' (wie en hoe?) onlosmakelijk aan de heilsfeiten verbonden. Toch een heel lezens waardig boek! Dr. J. de Vuyst, Het Evangelie naar Johannes. Een inleiding, vertaling en toe lichting. Uitgeverij Kok, Kampen. Paper back. 114 pagina's. Al eerder verschenen vergelijkbare uitgaven van dr. De Vuyst over de Bijbelboeken Openbaring en Hebreen en onlangs over Filippenzen en de brief van Judas. De schrij ver is emeritus-hoogleraar Nieuwtestamen tische vakken aan de Theologische Universi teit te Apeldoorn. De schrijver heeft het evangelie van Johannes opnieuw vertaald en toegelicht. Wie een boek met breedvoerige beschouwingen zoekt, schaffe dit boekje niet aan. Wie een beknopte en Schriftgetrou- we gids wenst, waarin elk woord en elke ver wijzing getuigenis geeft van het luister- en invoelingsvermogen van de schrijver, die heeft iets aan dit geschriftje. Prof. dr. W. van 't Spijker, Bidden om te leven. Geloven in de weg van gebed en meditatie. Uitgeverij De Groot Goudri- aan te Kampen. Paperback. 158 pagina's. "Zonder gebed, meditatie en aanvechting wordt men geen waar christen", schijnt Lu ther eens gezegd te hebben. Hij zei het nog iets anders. Hij sprak over oratio, meditatio en tentatio - gebed, overdenking, aanvech ting... Over die drie 'bevindelijke' oefenin gen gaat dit fraaie boek, geschreven door prof. dr. W. van 't Spijker, de emeritus hoogleraar kerkgeschiedenis van Apeldoorn (Chr. Geref.). En Van 't Spijker zou Van 't Spijker niet zijn als daarbij dan niet veelvul dig Luther, maar ook Calvijn ter sprake komen. Het is daarom een heel leerzaam boek geworden. Hier en daar herinnert het aan het (voor mij) fraaiste boek van prof. Van 't Spijker: Luther, belofte en ervaring. U begrijpt het: van harte aanbevolen. Ds. P. Melis, De landbouwer van Abel- mehola. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 158 pagina's. Dominee Melis is predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Genemuiden, voorheen in Nieuw Beijerland, In dit boek zijn vijftien zogenaamde Bijbellezingen over het leven van de profeet Elisa gebundeld, Elisa - in het besef van velen was hij maar een kleine pro feet in vergelijking met zijn illustere voor ganger Elia, Dat staat nog te bezien, Elisa heeft in zijn lange profetenleven veel bete kend voor het volk Israël, En zelfs na zijn dood heeft de Heere nog getuigenis van zijn profetie gegeven. Ds. S. van Dorp, De Heere is mijn Herder. Meditaties over Psalm 23. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Gebonden. 155 pagina's. Psalm 23, de bekendste van alle Psalmen. Hier een boek dat in eenentwintig overden kingen de tere inhoud van deze Psalm nader open legt. Door een prediker die de geeste lijke betekenis ervan van binnenuit kende. Ds, Van Dorp, overleden in 1963, diende de hervormde gemeenten van Zegveld, Bode graven, Utrecht en Den Haag, Wijlen ds, W,L, Tukker schreef ter inleiding van dit boek: "Als een zoon uit het land van Lede- boer en uit de kringen van Ledeboer voort gekomen, wist ds. Van Dorp uitnemend de bevinding des geloofs, aan de Schriften ont leend, te vertolken," Aanbevolen! J.M.J. Kieviet UMMmk^t^ ■i:dX-^^i^pie^tii^.i':_' Ouddorp - Eenzaam en alleen staat dit tentje op het strand nabij Ouddorp, De eigenaar was afgelopen donderdag één van de weinige strandbezoekers. Dat was eerder de week wel anders. Het weer liet zich weer eens op haar typisch Nederlandse wijze gelden. Wisselvallig dus. De week werd begonnen met tropische temperaturen waarbij de zee en plassen op en rondom het eiland duizenden mensen verkoeling boden. Woensdagavond kwam er het onweer en donderdagmorgen werd Goeree-Overflakkee getrakteerd op een hevige regenbui. De tropische waarden van begin deze week zullen de komende dagen niet gehaald worden maar met een maximum 22 graden blijft het aangenaam zomerweer. Ger Gem Ouddorp - Dinsdag 6 augus tus 19:30 uur Ds, W, J. Karels uit Har-dinxveld-Giessendam. Ouddorp - Dinsdag 13 augustus vindt er een bingo plaats in M.F.G. De Doipstienden in Ouddorp. De opbrengst is voor Speeltuin De Flipjes. Aanvang 20:00 uur. De deuren van de zaal gaan om 19:30 uur open.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2