IE 0900-8844 Met de old-timer trekker in coionne naar Limburg De 'ark' Middelharnis i(^innaard Burgemeester bezoekt eerste drieling Wereldwinkel Middelharnis EHBO-cursus Beleidskeuzes leiden tot Itrimp intensieve veeliouderij Demodag op 2 augustus Inloopconcert in Goereese toren deels fout met plannen agrariërs Gezamenlijke dienst EIUVIIDEn-IIIEUWS Prinses Margriet haalt patiënt van boord Expositie in Tlieetuin Vrijwilligers gezocht U zoekt iets speciaals^ voor uw drukwerk? wordt niet verbrand, maar verkocht! AJ^ DEN HAAG - De gemeente Middel harnis heeft op Goeree-Overflakkee een paar fouten gemaakt met de uit breidingsplannen voor een aantal akkerbouwbedrijven. Middelharnis B.V. Lezers van weten het BETER. Voerkosten Milieu-eisen Handelsliberalisatie li 2002 mg Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflald^ee Man in elecktrocar te water BRIELLE - Donderdag rond het middaguur raakte een 58-jarige Rotterdammer in z'n elektrocar bij de Brielse Haven onwel. Met z'n vervoermiddel belandde hij vervolgens in het water, waar omstanders hem op de kant brachten. Het slachtoffer werd door GGD-personeel naar het Ruwaard van Put- tenziekenhuis in Spijkenisse vervoerd. Skate-ongeval OUDDORP - Op de Vrijheidsweg kwam kort na twaalf uur een 63-jarige vrouw uit Scharendijke tijdens het skaten ten val. De vrouw liep daarbij polsletsel op en werd onwel. Zij werd voor onderzoek naar het zie kenhuis in Dirksland vervoerd. Op zaterdagmiddag 31 augustus van 14.30 tot 15.30 uur - dus voorafgaand aan het beiaardconcert - zullen Jan Bezuijen en Jan van der Ligt een inloopconcert verzorgen in de Toren van Goedereede. Zij spelen dan sonates voor viool en klave cimbel van Johann Mattheson, Georg Phi- lipp Telemann en Georg Friedrich Handel. Jan Bezuijen behoeft als alom bekend orga nist, beiaardier en koordirigent hier natuur lijk geen nadere introductie. Jan van der Ligt (1942) is nog een onbekende in het culturele leven op de eilanden. Hij kwam in 1997 vanuit Den Haag naar Ouddorp. Hij is organisatieadviseur en heeft van zijn hobby viool spelen in zijn leven een soort tweede beroep gemaakt. Hij speelde in diverse orkesten en kamer- muziekensembles. Tot hij 10 jaar geleden een blessure opliep die hem het spelen voor langere tijd praktisch oimiogelijk maakte. Gelukkig keerde het tij ten goede en speelt hij weer. De beide Jannen hebben elkaar enige tijd geleden per toeval ontmoet en kwamen tot de ontdekking dat er voor hen mogelijkheden konden liggen voor samen werking op het muzikale vlak. De eerste samenkomsten wekten zoveel enthousias me en gaven beide zoveel plezier dat ze besloten ook anderen te laten delen in hun speelplezier. Dat gebeurt nu op 31 augustus voor het eerst tijdens het inloopconcert in de Toren van Goedereede. Bewust is gekozen voor een inloopconcert als een uiting van het feit dat muziek een onderdeel is van het normale alledaagse leven. Ze houden meer van de informele sfeer dan van een formeel concert waar je opgeprikt bij hoort te zitten. Klavecimbel- bouwer Matthijs Mijnders uit Goedereede stelt voor deze gelegenheid een van zijn instrumenten ter beschikking. De toegang tot het concert is vrij. U betaalt alleen toe gang tot de toren. Dat blijkt uit een recent door de Raad van State gepubliceerde uitspraak over het bestemmingsplan Buitengebied. Zo hebben de gemeente en de provincie Zuid-Holland, die het plan heeft goedgekeurd, ten onrechte de bouw van een nieuw akkerbouwbedrijf van Genubo BV (een bedrijf van de megavarkenshouder Van Genugteh) tegengehouden. Middelhar nis wees de bouwaanvraag af omdat het nieuwe akkerbouwbedrijf, dat bij een bestaande varkenshouderij moet komen, minder dan 50 hectaren zou beslaan. Maar de Raad van State stelt vast dat Genu bo over 59 hectaren beschikt, terwijl de gemeente slechts uitging van 39 hectaren. Volgens Genubo ligt de bulk van de 59 hectaren in Middelharnis en een deel elders op het eiland. Ook A. Struik mag volgens de Raad van Sta te aan de Vroonweg een nieuw akkerbouw bedrijf beginnen. Struik wil het bedrijf van een bestaand akkerbouwbedijf afsplitsen, maar kreeg daar van de gemeente geen toe stemming voor. De gemeente zal die fout moeten her stellen. Overigens zijn alle andere bezwaren verworpen. Zo meenden de Brabantse megavarkenshou der A. van Genugten dat Middelharnis en de provincie Zuid-Holland met oneigenlijke middelen uitbreiding van zijn varkenshou derijen heeft tegengehouden. A. van Genug ten en zijn broer J. van Genugten eisten meer mogelijkheden om de oppervlakte van hun bedrijven aan de Vroonweg en Groeneweg in Middelharnis fors uit te breiden. Zij wil den de varkens meer vloerruimte te geven. Immers, door de nieuwe wetgeving op het gebied van dierenwelzijn is de toegestane minimumoppervlakte per varken van 0,7 m2 naar 1 m2 verhoogd. Door het uitbreidings verbod van Middelharnis kunnen de Van Genugtens alleen aan de welzijnseisen vol doen als ze het aantal varkens terugbrengen. Dat is volgens Van Genugten niet de bedoe ling van de welzijnswet. De broers hebben immers milieuvergunningen voor tiendui zenden dieren. Maar door de uitspraak zul len ze het aantal varkens fors moeten ver minderen. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Zondag 4 augustus is er geen dienst in de Gereformeerde Kerk van Ooltgens- plaat. Om 10:00 uur vindt een geza menlijke dienst plaats in Den Bommel. De avonddienst blijft ongewijzigd. Zaterdagmiddag 27 juli maakte de Stellen- damse reddingboot Prinses Margriet de maandelijkse oefentocht, toen zij door de Kustwachtpost Ouddorp werd gealarmeerd voor de sportvisboot SpeciaUst 2. Eén van de zeven aan boord zijnde personen, een inwo ner van Antwerpen, was onwel geworden en reeds buiten bewustzijn. De sportvisboot zette koers naar de uiterton van het Slijkgat en op 5 mijl NW daarvan kwam de Prinses Margriet langszij. Twee opstappers gingen over om de toestand van de patiënt op te nemen. In overleg met een arts van de Radio Medische Dienst werd de man per brancard overgebracht naar de reddingboot en zuur stof toegediend. In allerijl werd de patiënt naar de buitenhaven van Stellendam ver voerd, waar een door het Kustwachtcentrum gewaarschuwde ambulance reeds gereed stond om de man naar het ziekenhuis in Dirksland te vervoeren. Herkingen - Tekenen en schilderen zijn altijd de hobby geweest van Kobie Bos uit Nieuwe Tonge. Zij heeft daarvoor verschil lende cursussen gevolgd. Het werd serieu zer, toen zij les ging nemen bij Mieke van Aken, vooral voor de techniek, die zij van haar zo bewonderde. Kobie was toen al bezig met het ontwikkelen van een eigen stijl, hetgeen door Mieke van Aken gestimu leerd werd. Zo kon Kobie al snel op eigen benen staan. Haar werk komt voort uit haar gevoel en ze vindt dan ook, dat je er beter naar kunt kijken dan erover praten. Dat 'ernaar kijken' kan nu in Theetuin de Bon- gerd in Herkingen. Het aantal geëxposeerde werken is niet groot, want zij is niet snel klaar - er zijn heel wat uren verstreken voor een schilderij van haar hand af is. Wél zijn het stukken van flinke afmetingen, waarop een heleboel te zien is. De schilderes uit Nieuwe Tonge is blij met deze expositie, omdat die haar gelegenheid biedt haar gevoelens met anderen te delen. Te zien gedurende de maand augustus van 10.30 tot 22.30 uur, dagelijks, behalve op donderdag. Den Bommel - Op 5 juli werd bij Hugo en Anja Floorijp in Den Bommel een drieling geboren: Lisa, Jochem en Romy. Een primeur voor de gemeente Oost- flakkee, want niet eerder is dit in deze gemeente voorgekomen. Dat was reden voor burgemeester Van Pelt om de drie nieuwe inwonertjes een bezoekje te brengen. Gewapend met een taart, gemaakt van luiers, een tegoedbon voor gratis luiers voor de drieling en een bos bloemen voor de kersverse ouders, is de burgemeester naar Den Bommel gegaan om de drie baby's welkom te heten in de gemeente. Dogisterij Van Loon uit Oude-Tonge, waar de tegoedbon besteed kan worden, heeft toegezegd dat er voor Lisa, Jochem en Romy een leuke verassing klaar ligt als de ouders voor de eerste keer luiers komen halen in de drogisterij. Heeft u al eens het verschil geproefd tussen ananas uit blik en ananas uit blik? Dan moet u de ananas uit Zuid- Afrika eens proberen, van Fair Trade. Ook uit blik, maar wat een smaakver schil! De achtergrond: Op de Oostkaap in Zuid- Afrika is de werkloosheid groot. Echter, ruim 400 mensen vinden er werk bij de Sum- merpride-fabriek waar ananas wordt ver werkt en verpakt. Summerpride is eigendom van de 55 boeren die de ananas aanleveren. Zowel de fabriek als de boerderijen hebben werknemerscomités die maandelijks met het management overleggen. Bijvoorbeeld over de hoogte van het salaris en betere huisves ting voor de werknemers. Maar ook over het oprichten en ondersteunen van scholen. Want onderwijs is zó belangrijk voor een goede toekomst, voor de kinderen én voor het 'nieuwe' Zuid-Afrika. De Wereldwinkel aan het Nieuwdorp 50 - beter bekend als Spuiplein - is iedere vrij dagavond open van 18.00 uur tot 21.00 uur, en iedere zaterdag van 09:00 uur tot 17:00 uur. Veel parkeerplaatsen! Volgende week in deze krant een lekker en makkelijk recept met deze ananas. September start bij EHBO Middelhar- nis/Sommelsdijk een cursus EHBO, ver- bandleer en hartreanimatie. Deze cursus zal op donderdagavond worden gegeven. Wilt u zich hiervoor opgeven of heeft u vragen bel naar Betsy de Rek (483545) of Theo van Biert (482763). De Vrijwillige Thuishulp Centrale heeft vele mogelijkheden voor vrijwilUgerswerk. De centrale zoekt hiervoor enthousiaste mensen die zich enkele uren per week willen inzetten voor een ander. Dit is óók bij u in de buurt! Meer weten? Kijk op www.handjehelpen.nl of vraag informatie aan bij het hoofdkan toor: 078-6483730. Driejaar geleden gingen ze met z'n vieren, nu met z'n zevenen: Peter Witte, Joan Sperling, Kees Moerker- ke, Gert-Jan van Splunder, Jan Mierop, Saskia Breen en JenniÈ Moerkerke, allemaal op 'n old-timer trek ker naar Limburg, waarheen ze vorige week woens dagmorgen vanaf Oostdijk vertrokken. Opnieuw ging het richting Panningen, waar afgelopen zaterdag een show van oude trekkers werd gehouden, waaraan de jonge gasten hebben meegedaan. Peter reed op 'n Farmall McCormick D-430 uit 1958, goed voor 30 pk's, Joan vertrok op 'n 18 pk's leverende Porsche AP17 uit 1951, Kees verkoos een Massey Ferguson 65 uit 1985 met 56 pk, Gert-Jan bereed 'n Deutz FTL514 met 15 pk-tjes in 't vooronder, de Fiat 315 uit 1966 van Jan stelt 35 pk ter beschikking, de Massey Ferguson 35 uit 1960, waarop Saskia naar Limburg reed, is 42 pk's sterk en McCormick DLD2 uit 1952 van Jennie levert niet meer dan 14 pk. Met elkaar hebben de jonge gasten veel vrije tijd nuttig besteed aan het opknappen van deze ouwe trouwe werkpaardjes, waaraan eigen lijk altijd wel wat te sleutelen valt. Wie dus denkt dat de jeugd tegen woordig alleen maar overlastveroorzakers bestaat of op hangplekken te vinden is, heeft het dus mis. Ook de dames van het zevental weten flink van aanpakken. Zo heeft Jennie al het spuitwerk aan de Porsche op haar naam staan! Die trekker kwam na de Limburgse reis van drie jaar geleden lelijk kapot terug, maar werd weer mooi opgeknapt, zodat 'ie 't woensdag wéér mocht proberen. Ook de Deutz liet het in 1999 al gauw afweten: bij Goedereede hebben ze 'em al op een kar moeten rijden omdat verder rijden niet zo verstandig Jeek. Maar nu liep 't ie weer als een naaimachientje. En zo gingen ze woensdag morgen rond half tien van start. De één pruttelend, de ander g'doen- kend, en weer 'n ander met een nóg ander geluid, maar zin leken ze er allemaal in te hebben. Alleen de Landini L25 (30 pk) uit 1953 deed 't heel stil: die liftte met Kees mee, op een kar die hij zelf gemaakt heeft. Achter 'n andere trekker hobbelde een kar met proviand mee, door het thuisfront met zorg klaargemaakt. En met 'n rustig gangetje - harder dan 20 km/u gaat 't niet - zetten de ca. 200 km. en 2 dagen lange tocht in gang. De zon brak juist door het sombere wolkendek heen en heeft het konvooi de rest van de dag niet meer in de steek gelaten. Ook het verdere van de reis is zeer voorspoedig verlopen, ondanks de leeftijd van de ouwetjes - de trekkers wel te verstaan. Na daarmee deze week eerst nog een rondte door Limburg te rijden, hoopt het stel a.s. donderdag weer op de basis terug te keren. De concurrentiepositie van de Neder landse varkens- en pluimveehouderij in Europa wordt zwakker. Lagere graanprijzen als gevolg van verande rend EU-beleid verminderen het Nederlandse kostenvoordeel inzake veevoer. Eisen op het gebied van miUeu en dierenwelzijn leiden tot hogere kosten en er is weinig ruimte voor schaalvergroting. Volgens toe komstscenario's met verdere handels liberalisatie en uitbreiding van de EU kan de intensieve veehouderij in Noord-Europa nog groeien. Maar het vestigingsvoordeel van zuidelijke lid staten neemt toe. Onder deze omstan digheden zal het aantal varkens- en pluimveebedrijven in Nederland teruglopen. Er blijft wel ruimte voor een economisch levensvatbare, maar kleinere sector. Een reconstructiebe- leid waarbij bedrijven in concentra tiegebieden nog kunnen uitbreiden, kan daaraan bijdragen. Dit conclu deert het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in een onderzoek naar de invloed van beleidskeuzes op de vestigingsplaats van de intensieve vee houderij. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van het ministerie van LNV. De Nederlandse intensieve veehouderij heeft lang kunnen profiteren van de invoer van goedkope veevoergrondstoffen als alter natief voor graan. Na verlaging van de graanprijzen in de EU als gevolg van de MacSharry-hervormingen, blijkt Nederiand het veevoerkostenvoordeel uit het begin van de jaren negentig grotendeels te hebben ver loren. Dit wijst op een verslechtering van de concurrentiepositie. De Nederlandse intensieve veehouderij heeft ook te maken met toenemende eisen op het gebied van milieubelasting en dierenwel zijn. Deze eisen leiden tot kostprijsverho- gende investeringen. Bedrijfsvergroting kan de afnemende marges nog maar beperkt compenseren, doordat verhandelbare mest quota een kostenpost zijn gaan vormen en lokale ruimtelijke verordeningen uitbreiding vaak in de weg staan. In concentratiegebie den voor intensieve landbouw, zoals die worden nagestreefd in de Reconstructiewet, kunnen sommige bedrijven wel verder groeien tot volwaardige spelers op de markt. Dit vraagt om een efficiënt en op regionaal maatwerk gebaseerd proces van ruimtelijke ordening. Als de markten wereldwijd geliberaliseerd worden, kan de intensieve veehouderij in een EU met 10 nieuwe Midden-Europese leden toch nog enigszins groeien. Die groei zal echter aanzienlijk kleiner zijn dan in Noord- en Zuid-Amerika. De grootste groei van zowel de consumptieve vraag als van productie en invoer wordt verwacht in Oost- Azië, waarbij China de boventoon voert. Binnen de EU zal de komende 10 tot 15 jaar geen massale verhuizing van productiecapa citeit naar Zuid- of Oost-Europa optreden. Noord-Europa blijft in het liberalisatiesce nario een aantrekkelijke plaats voor varkens- en pluimveehouderij. Wel zal een aanscher ping van eisen ten aanzien van milieu en die renwelzijn hier zwaarder wegen dan in de zuidelijke en oostelijke hdstaten. De milieu gebruiksruimte is in Noord-Europa al schaars en wordt hierdoor verder beperkt. Dit vertaalt zich onmiddellijk in hogere pro ductiekosten en in een vestigingsnadeel ten opzichte van de rest van Europa. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen® gebr-de De 'ark', het prachtige bouwwerk van de Vakantiebijbelweek van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp, wordt - in tegenstelling tot waarvan aanvankelijk werd uitgegaan - niet verbrand, maar verkocht. Eerst zag het ernaar uit dat het grote houten 'schip' als voer zou dienen voor een binnenkort te hou den kampvuur, maar er is een veel beter idee ontstaan! De ark zal nu bij opbod worden verkocht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de renovatie van het Gerefor meerde kerkgebouw. Tot na de schoolva kantie zal de ark ter bezichtiging blijven staan op het terrein van molen 'de Hoop' aan de Molenweg te Ouddorp. Middelharnis - Dit jaar wordt er op 2 augustus een oude motoren en oude autodemonstratie gegeven. Hiervoor wordt een parcours verreden via het Beneden Zandpad, Langeweg, Chr. De Vrieslaan en Beneden Zandpad, De start van de tocht is om 16:00 uur en duurt tot 20:00 uur. Tijdens de demonstratie zal het verlaten van de betreffende woonwijk enige problemen kunnen opleveren. Als uit- en inlaatpost fungeert de RuijterstraatAVilhelminastraat. Hiervan kunnen de inwoners gebruik maken tijdens de pauzes. Iedereen wordt verzocht de aanwijzingen van de politie en organisatie op te volgen. Parkeer geen auto's in de bovengenoemde straten. Voor kom dat u tijdens de wedstrijd met de auto de wijk moet betreden of verlaten. Let op de kinderen, ze steken vaak onverwachts over en vergeet uw huisdieren niet, houd ze thuis of aan de lijn. Voor de medewerking zegt de organisatie bij voorbaat dank en hoopt op een gezellige middag en avond. Voor meer inhchtingen over het evenement en de ver keersmaatregelen kunt u bellen met de organisatie via 483746 of 482794.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1