P'^LITIE 0900-8844 \>J Harde wind Gemeente Dirksland drie rijksmonumenten rijiter De eerste Stapjes,.. bezorgt KNRM Ouddorp flink werk Innaard Carillonconcert Goedereede oflOtBomam Bespeling historisch iierkorgel Dirksland John Stegers bergt open zeilboot 2>2^52 ei 'IS chr. streékblad op gereformeerde grondslag ^^^^iii^„,,,^r^voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Laatste kans voor schitterende zomer avond wandelingen door Kwade Hoelt 4-^ Visser Visser tmÊm \1sser Meubelen WWW.KNOPSBV.NL kams. ii£ISO9002 autoschade 1^ m Rotterdam-Rijnmond Inbraak bestelbus BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 NIIDDELHARNIS» TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? Voor de koop of verkoop van uw woning instattatiebedrijf Ha^ipc we&OBt In de gg#P^f^ fffl»e«|Ktei Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde i<om wordt geiezen. Vrijdag 26 juli 2002 74e jaargang nr. 7123 Deze week trad het kabinet Balkenende aan. Van daag vindt liet debat in de Tweede Kamer plaats over de regeringsverklaring. Daarna gaan we een paar weken reces in. Welverdiende rust, die onge twijfeld gebruikt zal worden om de punt op de begrotings-l te zetten. Regeren is vooruitzien, maar ook afzien. Intussen zijn de eerste strubbelingen een feit. Een staatssecretaris ging slordig om met de gegevens over haar verleden. De LPF zit er maar mee en moe(s)t op zoek naar een vervanger. En vice-premier Bomhofkan zijn wonden likken. Allerwegen is men van mening dat hij niet sterk optrad in deze zaak. Gevolg was dat premier Balkenende de zaak recht moest zetten. Diezelfde minister (van de LPF) wenst het vertrek van een topambtenaar van zijn ministerie (Volksgezond heid). Waarom is niet helemaal duidelijk De één zegt omdat die ambtenaar kritiek had op de paragraaf in het strategisch document die gaat over 'zijn' depar tement, de ander beweert dat de man in het verleden niet geïnteresseerd genoeg rondliep op congressen waar de huidige minister ook aanwezig was. Naar de mening van minister Bomhof wel te verstaan. Hoe dan ook, de minister van Binnenlandse Zaken wenst de topambtenaar niet te ontslaan. De zaak ligt echter wel op straat Als de man zich nu kan handhaven, is hij een hele goede. Openheid in het bestuur heeft ook zijn schaduwzijden. Uiteraard zijn de oppositie en de media er als de kip pen bij om dit soort zaken uit te pluizen. Het is hun rol. De één omdat vanaf het begin moet worden aan getoond hoe slecht het land toe is met een centrum rechts kabinet De ander omdat de burger er recht op heeft te weten hoe hij geregeerd wordt Vandaag zal erin de Kamer ongetwijfeld over gesproken worden. Het lijkt er dus op alsof alles gaat zoals het altijd al ging. En toch ook weer niet Pim Fortuyn heeft wel wat wakker geschud. De kiezer was met hem het 'Haags gekonkel'zat Diezelfde kiezer houdt nu goed in de gaten wat er gebeurt. De heerMelkert een baan bij de Wereldbank? Gekonkel, de LPF had daar niet aan mee mogen doen. Herben bedreigd, LPF in last Minister Bomhof mag geen topambtenaar ontslaan? Het zou wel eens in zijn voordeel kunnen werken. Hiermee wordt immers maar weer eens bewezen dat ambtenaren te veel macht hebben. Kortom het kabinet Balkenende zet koers in een 'kie- zerszee' waarvan de golfslag absoluut niet is te voor spellen. Oude getljdenstromen blijken in grillige golf- patronen veranderd, zandbanken blijken op drift. De samenleving is een ongewisse factor geworden. Het ongenoegen van 15 mei is niet weg te masseren met een beetje geven en nemen en verder op de oude voet door te gaan. Als dit kabinet niet luistert naar de resonantie in de maatschappij wordt er op een of ander moment afgerekend, ook (zeker) met de LPF IVIen zal op zoek gaan naar en volgende Identifica tiefiguur of men zal niet stemmen. Zowel het een als het ander kan desastreus zijn. te dat doemdenken? We hebben nu toch een kabinet? Toch niet Balkenende is niet te benijden. Zwaar eco nomisch tij een regeringsploeg die voor een deel het 'vak' nog moet leren en een Kamer als tegenspeler die met de dag meer nieuwe, onervaren leden krijgt En geen 'kiezersvolk' waarop je kunt blind varen. Dat betekent dat de sentimenten in de samenleving waarschijnlijk makkelijker te bespelen zijn (door regering, oppositie, media) waardoor de kiezersgunst met het onderwerp kan veranderen. Ga er maar aan- Ook daarom Is het nog eens goed In herinnering te roepen dat een volk die regering krijgt die het waard is Regering krijgt, dat wel. Er Is ontzaglijk veel geanalyseerd en becommentarieerd de afgelopen weken. Dat is een goede zaak. Politiek moet leven onderde mensen. De vraag dringt zich op hoeveel er voor deze nieuwe regeringsploeg is gebeden; zoals dat hoort. Er is gespeculeerd over het christelijk gehalte of inbreng in deze regering. Over de wijze waarop de heer Balkenende met de C van het CDA zal omgaan, is flink gesomberd. Nogmaals: is er voor hem en voor de regering gebe den? Op en onderde kansel? Hebben wij.Dat bet aamt een volk. De zomer is bijna voorbij en zo ook uw kans om Kwade Hoek bij avond te verken nen. Een excursie is altijd weer een ontdek king, ook als je ergens vaker bent geweest. Door de bril van een kenner zie je meer! In de maand augustus nemen de gidsen van rVN u graag mee door Kwade Hoek. Er valt heel wat te zien en te beleven tijdens zo'n avondwandeling. Prachtige planten zoals heemst en rolklaver staan in bloei. De brui ne kiekendief zweeft boven het gebied en met een beetje geluk zie je een lepelaar of zilverreiger. In verband met de groeps grootte is aanmelding vooraf noodzakelijk bij VVV Ouddorp, telefoon (0187) 681789. De excursies zijn gratis voor leden van Natuurmonumenten en Het Zuid-Hollands Landschap, niet-leden betalen 2,25 en kinderen tot en met 12 jaar 0,45. Vergeet uw verrekijker niet mee te nemen. Wie meer wil weten over dit bijzondere landschap met planten en dieren, moet zeker meegaan. Excursieprogramma augustus: dinsdag 6 augustus 19.00 uur dinsdag 13 augusms 19.00 uur dinsdag 20 augustus 19.00 uur woensdag 21 augustus 19.00 uur dinsdag 27 augustus 19.00 uur district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Verkeersongeval OOLTGENSPLAAT - Een 24-jarige motor rijder uit Turnhout kwam maandagmiddag op rijksweg N59 ten val. Omstreeks drie uur reed de motorrijder op de N59 komende uit de richting Willemstad. Op een gegeven moment wilde hij een auto hnks inhalen en kwam daarbij in de mid denberm terecht en viel. De 24-jarige bestuurder Uep voetletsel op en zijn 26-jari- ge passagiere armletsel. Ze zijn beiden naar het Ruwaard van Puttenziekerihuis te Spijke- nisse gebracht. Inbraak auto OUDDORP - Maandagavond tussen kwart over zeven en kwart over acht werd op de Vrijheidsweg ingebroken in de daar geparkeerd staande auto van een 50-jarige man uit Arnhem. Na het in slaan van de achterruit van de auto en vernieling van een portierslot werden uit de kofferbak onder meer een handtele- foon, fotocamera, enkele sieraden, diverse pasjes en persoonlijke beschei den weggenomen. Inbraak auto MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen deed een 28-jarige bewoonster van de Rotten- burgseweg aangifte van inbraak in haar bij de woning geparkeerd staande auto. In de nachtelijke uren had men na het inslaan van een portierraampje uit de wagen het frontje van de radio/cd-speler weggenomen. Oude Tonga - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een bestelbus, die geparkeerd stond op een bedrijventerrein aan de Stationsweg. Uit de bus werden onder meer lasapparatuur, boor- en slijpmachines en andere gereedschappen weggenomen. REGISTERACCOUNTANTS Door de harde wind had de bemanning van het KNRM-station Ouddorp woensdag 23 juli een drukke dag. Het begon omstreeks 15.30 uur, toen de kustwacht post Ouddorp de bemanning van de reddingboot Griend oppiepte voor een zinkende zeilboot. Die had ter hoogte van de Kabbelaarsbank zoveel water binnen gekregen dat ze op punt stond te zinken. Door een passerende boot werden de onfortuinlijke zeilers aan boord genomen. De Griend heeft vervolgens een sleepverbinding met de zeilboot gemaakt en deze naar de Ossenhoek gesleept. Op de terugweg zag de bemaiming van de Griend dat er op de Hompelvoet een catama ran lag. Bij die boot waren geen personen aanwezig. Daarop heeft de kustwacht post Ouddorp contact gezocht met de op de Hompelvoet aanwezige vogelwachter. Die deelde mede dat de twee opvarenden van de catamaran net bij hem aangekomen waren. Ze konden niet meer tegen de harde wind in terugvaren naar de Kabbelaarsbank. Daarom heeft De Griend ook deze catamaran mid dels een sleepverbinding teruggebracht. Maar nauwelijks een half uur na terugkeer op het station werd weer een beroep op haar gedaan. Nu bleek dat door de harde wind drie surfers op de Stampersplaat in de pro blemen waren gekomen. Ze werden boord van de Griend genomen en naar de haven van Bommenede gebracht. Op de terugweg zag de bemanning dat er aan een steiger op de Veermansplaat een motor jacht lag. Opvallend was hoe die boot erbij lag, nl. dwars op de wmd en de golven. De schipper van die boot deelde mede dat hij motorproblemen had en dat hij, samen met zijn vrouw, het niet aandurfde om naar de vaste wal te varen. Ook die boot werd op sleep naar de haven van Bommenede gebracht. Na wederom nog geen halfuurtje op het sta tion te zijn terug geweest, werd de beman ning opnieuw opgepiept. Nu bleek het te gaan om een motorboot met motorstoring ter hoogte van de Kabbelaarsbank. En ook die boot, met aan boord vier opvarenden, werd door de Griend naar de haven van Scharen- dijke gesleept. Terug op het station was het inmiddels 01.30 uur. Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 ^Qn Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com MAKELAARDIJ Middelbarnis B.V. Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)4826 06 Op zaterdag 27 juli aanstaande om 16.00 uur zal in de reeks zomerconcerten op het caril lon van de Goereese toren de beiaardier Klaas de Haan een concert geven. De Haan is behalve beiaardier van Laren, Rhenen, Bolsward en Slotermeer, ook cantororganist van de Spiegelkerk te Bussum. Daarnaast geeft hij als gastbeiaardier veelvuldig con certen in biimen- en buitenland. Klaas de Haan zal in Goedereede werken brengen van onder meer J. S. Bach, L. van Beethoven, W. Pijper, A. PiazoUa en een eigen compositie. Het uitgebreide program ma is onder in de toren bij de 'Vrienden van de Goereese Beiaard' kosteloos te bekomen. Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI Soffitnelsdtjicse Haven 19, 324S MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Langeweg Middelhamis Tel. (0187)47 67 87 lOPEL voor mtorJIden met plezier i Sinds enige weken is de gemeente Dirksland drie rijksmonumenten rij ker: de watertoren, de rooms-katlio- lieke parochiekerk te Melissant en het toegangshek bij de Nederlands Her vormde kerk te Dirksland. Staatsse cretaris Van der Ploeg (Cultuur) heeft zijn besluiten tot aanwijzing als beschermde monumenten eind juni bekendgemaakt aan de gemeente raad. Watertoren De watertoren aan de Oudelandsedijk is in de jaren 1939-1941 gebouwd naar een ont werp van J. Gerber. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die een belangrijke stem injiet kapittel heeft bij het aanwijzen van rijksmonumenten, prijst het zorgvuldig vormgegeven uiterlijk in de architectuurstijl van de Delftse School, waarvan de toren geldt als een bijzondere voorloper. Daar naast heeft de watertoren cultuurhistorische waarde vanwege zijn betekenis voor de geschiedenis van de watervoorziening op Goeree-Overflakkee. Voorts noemt de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het feit dat de toren met zijn 62,5 meter één van de hoogste watertorens van Nederland is. De grote mate van gaafheid, de herkenbaarheid en de 'situationele waarde' in het vlakke pol derlandschap (een bijzonder 'landmark') waren tot slot ook overwegingen om het ruim zestig jaar oude gebouw als rijksmonu ment aan te wijzen. Rooms-katholieke parochiekerk Evenals de watertoren wordt de rooms- katholieke parochiekerk te Melissant gezien als een bouwwerk met cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde. De kerk is in 1900 gebouwd in opdracht van het bisdom Rotterdam. Architect A. Bruning ontwierp het gebouw, een zaalkerk met een sacristie en twee kamers, in een sobere, landelijke stijl met neogotische invloeden. Het aanvan kelijke plan om een grotere kerk (met toren en schoolgebouw) te bouwen ging niet door, omdat het bisdom de parochie Melissant daarvoor te klein vond. De gerealiseerde kerk, die inmiddels meer dan honderd jaar oud is, is van belang als voorbeeld van de kerkbouw in kleinere Nederlandse kernen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is onder de indruk van de samenhang tussen interieur en exterieur, de herkenbaarheid van de kerk en de grote mate van gaafheid, ondanks het feit dat het oorspronkelijke altaar niet meer in het gebouw is te vinden. Toegangshek Het toegangshek van de Nederlands Her vormde kerk te Dirksland (eveneens een rijksmonument), gelegen aan de westzijde van de Voorstraat, is geplaatst in het laatste kwart van de negentiende eeuw. Het hek werk, dat medio jaren negentig nog een schilderbeurt heeft gehad, heeft typische neogotische details. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg vindt dat het hek redelijk Onder andere om haar herkenbaarheid in het vlakke polderlandschap is de watertoren aangewezen als rijksmonument. De rooms-katholieke kapel te Melissant wordt gezien als een bouwwerk met cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde. Het toegangshek van de Herv. Kerk kent neo-gotische details. gaaf bewaard is gebleven en dat het een mar kante afscheiding vormt tussen openbaar en particulier gebied. Ook de 'ensemblewaar de' van het hekwerk in relatie tot het kerkge bouw speelde een rol bij de aanwijzing als rijksmonument. Rijksmonument Watertoren, parochiekerk en toegangshek zijn officieel geregistreerd als rijksmonu ment. De Monumentenwet (1988), op grond waarvan de aanwijzing altijd plaatsvindt, heeft als doel om monumenten van bouw kunst en archeologie te behouden. In de wet telijke bepalingen wordt steeds een afwe ging gemaakt tussen het algemeen (cultuur historisch) belang en het particuliere belang (van de gebruiker). Het is niet zo dat aan een beschermd monument niets mag worden veranderd, maar voor wijzigingen moeten Burgemeester en Wethouders wel een ver gunning verstrekken. De watertoren is daar van een goed voorbeeld: het onderste deel krijgt de bestemming van horecagelegen heid. In totaal telt de gemeente Dirksland nu 28 rijksmonumenten. '.■r-X'Towwjjoc-swww Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel^187-651396 KEMA CtfiTIFlCftTE 36570 Morgen, zaterdag 27 juU, kunt u van 10.00-12.00 uur de Hervormde kerk van Dirksland weer bezichtigen. Het is dan zeker interessant om eens stil te staan bij het histori sche Künckel-orgel. De orgelkast dateert uit 1700 en het binnenwerk uit 1807. Het mooie instrument heeft twintig sprekende stemmen, waaronder een prachtige Holpijp 8 vt. Roerfluit 8 vt en een bijzondere Carillon 3 st. Omdat uit het oeuvre van Künckel nog slechts een drietal kerk- orgels overgebleven is, heeft het Dirkslandse instrument niet alleen in muzikaal, maar ook een historisch opzicht waarde. Natuurlijk moet een historisch orgel worden onderhouden, en op gezette tijd zelfs worden gerestau reerd. Ook het orgel van Dirksland is aan restauratie toe. Dit zal begin 2003 van start gaan. Gezien de hoge kosten die dit met zich meebrengt, is een gift daarvoor natuurlijk bijzonder welkom. Benieuwd hoe het Künckel-orgel in Dirksland klinkt? Dan bent u van harte welkom om a.s. zaterdag van 11.00-11.30 uur te luisteren naar prachtig orgelspel in verschillende muziekstijlen. Overigens vindt dit half uur orgelspel iedere zaterdag plaats. Maandag 22 juli om 14.10 uur werd de bemanning van de Stellendamse reddingboot voor het Haring vliet door de Kustwachtpost Ouddorp gealarmeerd. Door het zeiljacht 'Zeehoning' was een open zeil- bootje op het Haringvhet aangetroffen, zonder bemanning. Ter plaatse aangekomen nam de redding boot het bootje van het zeiljacht over en ging zoek slagen maken, samen met de politieboot F 954 en de reddingsbrigade uit Hellevoetsluis. Tegelijkertijd werd telefonisch contact opgenomen met de jachtha ven in Stellendam met de vraag of daar wellicht een dergelijk bootje vermist werd. Na 20 minuten zoeken kwam het bericht dat het bootje inderdaad vanaf het strand achter de jachthaven was afgedreven. Daar werd het bootje dan ook naar teruggebracht en de 'John Stegers' kon terugkeren naar haar station. Een ieder dient goed op zijn materiaal te letten en er voor te zorgen dat het goed vast ligt en niet weg kan drij ven, zo vindt de KNRM. Het onnodig in actie komen van hulpverleners kan daarmee worden voorkomen. f 'i A i I i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1