informatiemarict Deltanatuur sluit af met debat Gemeentesecretaris Hariy Scholtens uitgezwaaid in Goedereede Niet zwemmen in Krammer en Voliceraic Haringvliet- oversteek 2002 *r^^j"j?_^frj Rectificatie Website Oostflakkee stijgt met stip! EUROPAIUIN *Een man met doorzettingsvermogen en ambitie' S'i^^ AM Provincie: Dampende sigaren Goede raad 'Van bedreigingen kansen maken, boeren moeten voldoende worden gecompenseerd' Deltanatuur. Een veelomvattende naam die al verschillende keren in de belangstelling heeft gestaan en die dat in de toekomst ook nog heel wat keren zal doen. Deltanatuur is een samenwerkingsverband tussen diverse overheidsorganisaties die, in samenspraak met mede betrok ken partijen als overlegpartners, een nieuwe invulling willen geven aan natuur, recreatie en veiligheid in het Zuid-Hollandse deel van het Del tagebied. Omdat er - zo vindt de overheid - een tekort is aan natuur voor ontspanning, een tekort aan ruimte voor planten en dieren én (in bepaalde seizoenen) een tekort aan ruimte voor overtollig rivierwater, wil men aan die problemen in één klap een einde maken door vanaf de Biesbosch tot de Noordrand van Goeree-Overflakkee en de Zuidrand van Rotterdam grote (natte) natuurgebieden te realiseren. Robuuste barbecue Genieten met deze barbecue van s weerbestendig beton. Ind. grillrooster. MOOI WEER Complex Informatiemarkt MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Stellingen Debat Dinsdag 16 juli 2002 74e jaargang GOEDEREEDE - Het moest er natuurlijk toch van komen, een offi cieel afscheid voor gemeentesecretaris Harry Scholtens van zijn gemeente Goedereede. Maar eigenlijk zag hij zoiets, bescheiden als hij is, helemaal niet zitten. "Degenen die mij kennen, weten dat ik hier tegenop zie en zelfs een hekel heb aan dit soort bijeen komsten, omdat de vlekjes die aan iedere koe zitten soms zo gemakkelijk worden vergeten," aldus Scholtens. Temidden van familieleden, raadsle den, personeel en andere bekenden liet hij het allemaal maar over zich heenkomen. Natuurlijk waren er onvermijdelijk de nodige toespraken en cadeaus en waren er bloemen voor Hetty Scholtens, maar eerlijk is eer lijk, achteraf moest hij bekennen dat het hem toch wel goed had gedaan. Burgemeester Sinke beet het spits af met een toespraak waarin hij terugkeek op de lange staat van dienst van Scholtens. Bijna vijfentwintig jaar, van december 1978 tot augustus 2002, was deze werkzaam in het gemeentehuis, zij het met een onderbreking van driejaar. "Het college van B&W heeft hem tussentijds één keer ontslagen," zo ont hulde Sinke tijdens zijn toespraak. "Maar wel op eigen verzoek! In 1988 vertrok Har ry namelijk om zijn geluk te beproeven in Westvoome. Na drie jaar kwam hij echter alweer terug naar Goedereede als chef Algemene zaken en loco-secretaris." In november 1992 werd Harry Scholtens ver volgens benoemd tot gemeentesecretaris als opvolger van Vogelaar. In 1995 kwam er een andere burgemeester, in de persoon van C. Sinke. De samenwerking tussen de gemeentesecretaris en de nieuwe burge meester verliep goed, zo liet Sinke de aan wezigen weten. "Zijn carrière wordt geken merkt door ambitie en doorzettingsvermo gen. Een echte selfmade man die door hard studeren en hard werken ver komt in het leven. Nu doet hij weer een stap verder en dat gunnen wij hem van harte." De provincie Zuid-Holland heeft geconstateerd dat er veel giftige blauwwieren zijn in het water van de Krammer bij Oude Tonge en het Vol kerak bij Ooltgensplaat. Blauwwieren kunnen gezondheidsklachten veroor zaken als men het water binnenkrijgt. Klachten die dan kuimen optreden zijn: maag en darmklachten, hoofdpijn, duizelig heid en huidirritatie. De provincie Zuid-Hol land ontraadt daarom om er te gaan zwem men. Elke twee weken controleren de water kwaliteitsbeheerders en de provincie de kwaüteit van het oppervlaktewater. Er wordt gecontroleerd op bacteriën, helderheid en blauwwieren. Als eenmaal blauwwieren in het water voorkomen dan blijven ze naar alle waarschijnlijkheid de komende maanden aanwezig. Pas bij een langdurige koude periode zal het blauwwier weer verdwijnen. Voor de meeste actuele informatie is de zwemwatertelefoon van de provincie Zuid- Holland op werkdagen te bereiken tussen 08:30 en 16:30 uur via 070-4417550. De kwaliteitsgegevens zijn ook op te vragen via het internet: www.phz.nl of op NOS-tele- tekstpagina 725. In de loop van de tijd maakte de gemeente secretaris vele ontwikkelingen mee. Com plexe regelgeving, mondige burgers en assertieve bestuurders zorgden voor sterke veranderingen binnen de gemeente. Ook de bestuurders waren soms zeer verschillend in aanpak. Sinke: "Die varieerden van bestuurders die dampend aan de sigaren de stukken bekeken tot jonge en ambitieuze wethouders. Van bestuurders die enkele keren per week op het gemeentehuis ver schenen onder het motto 'is er nog wat secretaris', tot wethouders die het besturen van de gemeente tot hun dagelijks taak beschouwen. Hoe verschillend ook, het ver trouwen dat zij in je stelden was je volko men waard." Ook roemde Sinke de wijze waarop Scholtens de reorganisatie had aan gepakt. Een enerverende en leerzame klus, waarvoor de gerneente hem veel dank ver schuldigd is. Als bhjk van deze waardering overhandigde de burgemeester zijn secreta ris tenslotte een fraaie laptop. Meer cadeaus kwamen er van de gemeente raadsleden, die gezamenlijk hadden bijge dragen aan een schilderij van de Goereese schilder Hans Doheslager, en van het per soneel. Marius Kraak, die namens de laat- sten een handige Dremel met toebehoren overhandigde, wilde toch nog wel even iets kwijt over zijn voormalige baas. "Ik waar schuw maar even dat je Harry niet voor negen uur 's morgens moet benaderen. Dan is hij niet aanspreekbaar. Misschien handig als ze dat alvast in Middelhamis weten." Tenslotte sprak Scholtens zelf ook nog de aanwezigen toe. "Als organisatie hebben we roerige tijden achter de rug die niet altijd even gemakkelijk waren," zo richtte hij zich met name tot het personeel. "Toch blijkt nu dat er voor veel dingen oplossingen zijn die je niet voor mogelijk houdt. Gooi kaders van je af en kijk naar de toekomst en laat elkaar niet los!". Tevens keek hij even terug op zijn samenwerking met de andere bestuurders. "Collegevergaderingen waren een belevenis, van ultrakort tot superlang, vergezeld van koffie of aangebrande aard appels!." Over zijn benoeming tot gemeen tesecretaris vertelde Scholtens, dat deze door het CDA was goedgekeurd na een zorgvuldige ondervraging van wethouder Visser."Die had zo een geheel eigen asses sment methode." Tenslotte gaf hij de hoof den van dienst, collegeleden en fractievoor zitters nog wat goede raad mee. Of zij die oppakken is een ander verhaal, maar in ieder geval kan Scholtens nu gerust vertrek ken naar Middelhamis. In Goedereede wordt op dit moment nog hard gewerkt aan zijn opvolging. Evenals vorig jaar zal zwemclub 'de Stelle' ook in het komende seizoen weer een Haringvlietoversteek orga niseren. Na het doorslaande succes van de afgelopen jaren, mocht deze zwemtocht niet meer op de evenemen tenkalender van de Stellendamse zwemclub ontbreken! Dit jaar zal de Haringvliettocht worden georgani seerd op zaterdag 24 augustus, vanaf 15.30 uur aan de Hellevoetse kant van het Haringvliet (vanaf het clubhuis van catamaranvereniging 'Hellecat')- Ook dit jaar worden de deelnemers weer met de door Albert Heijn te Ouddorp gesponsor de bus naar het startpunt gebracht en zullen de zwemmers wederom aankomen in de jachthaven 'Marina Stellendam'. Om opti male veiligheid te waarborgen, zal de vaar geul ter hoogte van de binnenhaven van Stel lendam tijdens deze zwemtocht afgesloten worden voor alle scheepvaart. Na aankomst kunnen de deelnemers van een welverdiende douche genieten, die gratis ter beschikking wordt gesteld door hoofdspon sor 'Marina Stellendam'. Bovendien zorgt 'Marina Stellendam' ervoor dat een ieder die de oversteek haalt een vaantje als herinne ring mee krijgt. Het staat iedereen vrij om zich voor deze zwemprestatietocht van 3,1 km in te schrij ven. De inschrijfkosten bedragen 5,00 per persoon. De inschrijfformulieren liggen gereed aan de kassa van zwemcomplex "t Zuiderdiep'. Ze zijn tevens verkrijgbaar door een aan jezelf geadresseerde en van voldoende port voorziene enveloppe te stu ren naar Gerrit Koese, Gladiolenpad 3, 3251 CM Stellendam. Let op: de inschrijvingen moeten uiterlijk 17 augustus bij de organisa tie binnen zijn. Aanmeldingen na deze datum worden niet meer geaccepteerd, dus ook niet op de dag van de oversteek! Naast deelnemers zijn uiteraard ook begelei ders van harte welkom op de Haringvlieto versteek. Heeft u een boot of kano en wilt u meehelpen met de beveiliging van deze tocht? Bel dan één van bovenstaande num mers. De organisatie stelt uw medewerking zeer op prijs! Voor meer informatie kunt u terecht bij zwemcomplex "t Zuiderdiep' (0187- 491543) of bij Gerrit Koese (0187-492005). De website van de gemeente Oostflakkee is met stip gestegen naar de 18e plaats op de ranglijsten van Webdam en Advies,Over- heid.iJ. Webdam en Advies.Overheid.nl zijn de belangrijkste kwaliteitsmonitoren van gemeentelijke websites. Zij beoordelen de sites van alle Nederlandse gemeenten op zaken als gebruiksvriendelijkheid, (bestuur lijke) informatie, inhoud en kwaliteit van de dienstverlening, etc. Webdam beoordeelt op dit moment 378 gemeenten en Advies.Over- heid 460. Op beide ranglijsten, die met grote regel maat worden aangepast, staat de site van Oostflakkee op de 18e plaats. De site staat tussen de websites van grote steden als Zoe- termeer, Eindhoven en Amsterdam. De Oostflakkeese site is sinds 14 december officieel on-Hne. Sinds die tijd wordt met name door de webmaster, Christa de Ridder, hard gewerkt aan de verdere ontwikkeling. Zo worden nagenoeg alle diensten van de gemeente toegelicht in de zogenaamde pro ductencatalogus, kunnen veel gemeentelijke formuheren gedownload worden, worden gemeentelijke projecten toegelicht, staat het allerlaatste nieuws èn de gemeentelijke publicaties op de site, etc. Ook kan men zich abonneren op agenda's en verslagen van de vergaderingen van de gemeenteraad en de raadscommissies en wordt een fotopresentatie gegeven van mooie plekjes in de gemeente. Kortom: vol doende reden om eens een kijkje te nemen op www.oostflakkee.nl. De expositieruimte van Delta Expo was omgebouwd tot informatiemarkt DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Daartoe werkt de projectorganisatie van Deltanatuur aan de verwerving en inrichting van land en zoekt ze actief naar ideeën en initiatieven in de regio, die aansluiten op de doelstellingen van Deltanatuur. Zo kunnen er kansen ontstaan om aan te sluiten bij reeds lopende projecten, maar vooral zullen door landaankoop en landruil een geheel nieuwe natuurontwikkehng in gang worden gezet, dit door middel van afzonderlijke natuurpro jecten in het gehele gebied. In 20LO loopt het project Deltanatuur af. Dan moet in totaal 3000 hectare nieuwe natte natuur gereali seerd zijn. Het kabinet reserveerde er ruim 15 miljoen euro voor. 't Mag duidelijk zijn dat bij realisering van dergelijke plannen vele belangen gemoeid zijn en dat er ook even zovele belangenbe hartigers bij betrokken zijn. Dat zijn onder andere het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de Dienst Landelijk Gebied, de Provincie Zuid-Holland, Vereni ging Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap, WLTO/In Natura, de Provincie Noord-Bra- bant, de Waterschappen en de Gemeenten. Deltanatuur is dus een complex van veelom vattende terreinen en betrokken partijen; van laatstgenoemde zien sommigen vooral of uitsluitend voordelen in Deltanatuur, ande ren - met name landbouwers - zijn er beslist niet blij mee. Om - voor zover op dit moment mogelijk - over het Deltanatuurproject Noordrand Goe ree-Overflakkee meer duidelijkheid te ver schaffen, werd in het Delta Expo gebouw te Stellendam afgelopen woensdag een infor matiemarkt belegd die voor iedereen vrij toegankelijk was, met de mogeHjkheid om deel te nemen aan verschillende excursies. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Afgelopen vrijdag werd al gesproken over de Toeristendag in Herkingen terwijl het bericht handelde over het programma van de jaarmarkt in Herkingen. De toeristen- dag is op 10 augustus. Binnenkort volgt hier meer informatie over of kijk op www.toeristendag.nl. Voor kinderen was er een waterspel en een Levend Ganzenbord. En 's avonds werd ter afsluiting een debat gehouden met bestuur ders en vertegenwoordigers van belangenor ganisaties. De Expositieruimte van Delta Expo was deze dag ingericht als informatiemarkt met stands van de diverse partijen die bij Delta natuur betrokken zijn, onder andere van de Provincie Zuid-Holland, Rijkswaterstaat, het Waterschap Goeree-Overflakkee, het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten, Breed Overleg Deltawateren, de Vereniging Natuur- en Landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee en de ANWB. Medewerkers van deze instanties stonden belangstellenden te woord over de werk zaamheden die ze verrichten en hun stands lagen vol met informatie daarover én over hun rol in of visie op Deltanatuur. Bijvoor beeld het op een kier zetten van de Haring- vlietsluizen, de plannen voor een integrale zoetwatervoorziening, de plannen voor natuurontwikkeling in de omgeving van het Zuiderdiep. Daarnaast konden presentaties worden bijgewoond over enkele mogelijke Deltanatuurprojecten op Goeree-Overflak kee en konden films worden bekeken van de watersnoodramp van 1953 en de opbouw van de Haringvlietsluizen. Tijdens de informatiemarkt konden bezoe kers schriftelijk reageren op een vijftal stel lingen die rond Deltanatuur waren geformu leerd en die op enkele opgestelde panelen gepresenteerd werden. Onder de stellingen hingen tientallen kaartjes, waarop bezoekers hun reacties konden geven - uiteindelijk ble ken de panelen daardoor meer een klaag muur te zijn geworden. In ieder geval zou-, den deze stellingen centraal staan tijdens het slotdebat dat 's avonds volgde. Ze luidden als volgt: 1. De dynamiek van de zee (zout en getij den) hoort hier thuis; 2. Deltanatuur is een verrijking voor Goe ree-Overflakkee; 3. Landbouw heeft toekomst op Goeree- Overflakkee; 4. De nieuwe namur is er vooral voor mensen; 5. Deltanatuur slaagt alleen door samenwer king in de regio. Bij de opening van de informatiemarkt werd loco-burgemeester Slootweg van de ge meente Middelhamis uitgenodigd om op één van de stellingen alvast te reageren. Hij koos de derde en wellicht meest gevoelige, en maakte daarbij duidelijk dat hij op het eiland alleen toekomst voor de landbouw ziet als er van bedreigingen kansen worden gemaakt. Tijdens het slotdebat konden de aanwezigen door middel van het opsteken van kaartjes aangeven of ze met de stellingen, die stuk voor stuk werden behandeld, konden instemmen of niet. Een rode kaart wilde zeg gen: 'oneens!' en een groene: 'akkoord'. Op pittige wijze werd het debat geleid door een tv-presentatrice, die de panelleden in eerste instantie gelegenheid gaf om aan te geven of zij 'iets hebben' met Deltanatuur. Voor waterschapper Van der Vlugt was dat een duidelijke zaak: voor de instantie die hij ver tegenwoordigt had Deltanatuur niet gehoe ven. Maar omdat een nieuwe zoetwatervoor ziening - nodig i.v.m. het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen - daar een onder deel van vormt, is dat hetgeen het water schap aan Deltanatuur bindt. Daartegenover stelde de heer Haanstra van landbouworga nisatie WLTO dat Deltanatuur en landbouw niets met elkaar te maken hebben. "Deltana tuur is geen kwestie van duurzame land bouw. En als ze je huisje met een bulldozer komen wegschuiven omdat er grond nodig is voor natuurontwikkeling, kun je niet zeggen dat er nog veel kansen voor je overblijven. Het wordt zelfs diefstal als er niet voldoende voor wordt terugbetaald!" Tegenovergestelde belangen dus en dat bleek in het verdere van het debat telkens '^^^^- (vervolg op pagina 5) Enkele bezoekers leveren hun bijdrage aan 'de klaagmuur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1