Boerenwens: uitdeuken na Paars Jaap Kroonenbui^ concerteert in Zierikzee Nietiw^s M t>izrziist^z ili^ii^4iiiiiiii Drukwerk nodig? Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes (Pijpershoeckse Verzamelingen 14) Weekmarkt Goedereede met zomers tintje -se s^\ Landbouwp raatje De Haagse rollen worden gedraaid. De paarse politiek maakt plaats voor een nieuw geluid. Wat kan een nieuwe kabinetsploeg betekenen voor de boe ren? Kijken boeren uit naar verande ringen? Er is eigenlijk maar één wens: tijd voor uitdeuken na paars. Haagse ruimte is beperkt Boer vraagt respect S^W^ Met het programmaboekje in de hand en de autoroute er nog bij, verschenen ze afgelopen zaterdag in Ouddorp, op zoek naar hun wortels, hun familie, hun verleden, hun voorgeslacht, blij dat ze eindelijk de bestemming bereikt had den, want de afstand was voor velen erg groot en de reis onbekend. Drukkerij Gsbr. do Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 •f mg mi mf mi mi mi •y K* "y k* k* my HOEKSCHE WAARD Ook in het asiel gaat de vakantietijd STICHTING beginnen Op dit moment zitten er ^jg^g^ggLANG met veel honden m het asiel, maar kat ten des te meer. Er is een ruime keus aan kittens, maar ook verschillende leuke volwassen katten. Van deze groep wil ik weer eens een aantal aan u presenteren. Terwijl ik bezig ben met het schrijven van dit stukje gebeurt er van alles om mij heen. De kattenverblijven worden schoonge maakt, de honden worden op de wei gezet en er wordt volop opgeruimd na de jaarlijkse barbe cue, afgelopen zaterdag, voor alle vrijwilligers. Mocht u trouwens nog wat tijd over hebben, de dieren van het asiel zien u graag komen! Er zijn allerlei werkzaamheden en we zijn al blij met een dag in de twee weken. Flodder Bas VRIJDAG 12 JULI 2002 door B. Schouwing Met de paarse kleur hebben de boeren niet veel op. Acht jaar paars landbouwbeleid heeft geleid tot nare ervaringen op het boe renerf. De drie landbouwministers (Van Aartsen, Apotheker en Brinkhorst) bejubel den hun politieke kunsten in het landbouw beleid. In schril contrast daarmee klonken de klaagzangen vanaf het platteland. Boeren erkennen dat de landbouwpolitieke armslag beperkt is. Zeker, er zijn ook goede dingen tot stand gebracht in de tijden van Kok I en II. Maar vraag de boer naar zijn eerste en grootste ergernis. Hij weet zich in een hoek gedrukt, in zijn aanzien aangetast en meer dere malen zelfs zwaar beledigd. Boeren zijn gefrustreerd omdat 'hun" land bouwminister laatdunkende, beschuldigen de en zelfs beledigende woorden sprak over de landbouw en de mensen die in de agrari sche sector werken. Dat is herhaaldelijk gebeurd tijdens de paarse politieke heer schappij. Ér is dan ook maar één boeren wens: hoogtijd om de landbouw uit te deu ken na de vele paarse stompen. Binnenkort start de nieuwe kabinetsploeg. Krijgt de politiek een andere snit? Wat mag de boer verwachten van het nieuwe Haagse geluid? Al te grote verwachtingen mogen niet worden gekoesterd. Per slot van reke ning is de beleidsruimte erg klein en zal de boer het in de komende jaren zelf moeten uitdokteren. Boeren moeten rekening houden met drie trends: de maatschappelijke veranderingen in eigen land, de politieke koers van de Europese Unie en de mondialisering van het handelsverkeer (en dus ook van de land bouw). De samenleving bepaalt meer en meer het klimaat voor de boer. Boeren, burgers en buitenlui moeten een alliantie aangaan. Daarmee worden zaken als voedselzeker heid, voedselveiligheid, welzijn dieren en milieuvriendelijkheid opgepakt. In de komende jaren wordt de boer afgerekend op zijn vermogen om de signalen uit de samen leving goed te vertalen in zijn bedrijfsvoe ring. Boer en maatschappij: naarmate die relatie wordt gekoesterd, zullen het bestaansrecht en de toekomst van de land bouw worden gegarandeerd. Boeren mogen niet al te veel verwachten van de Haagse landbouwpolitiek. Daarvoor is immers geen ruimte, want landbouwbeleid is meer en meer Europees beleid geworden. De laatste jaren wordt de landbouwpolitiek uit gestippeld in Brussel. Europese landbouw ministers spreken met elkaar af welke speel ruimte de Europese boeren wordt gelaten. Als de lijnen op Europees niveau zijn uitge zet, mogen de diverse nationale regeringen voor de uitwerking en de uitvoering zorgen. Er is in Europa de laatste jaren een nieuwe trend zichtbaar. De Europese landbouwmi nisters moeten op cruciale politieke momen ten hun meerdere erkennen in de Europese Top van regeringsleiders. Het lijkt er op dat de Europese Top de landbouwpolitieke koers vaststelt en dat de Europese Landbouw raad (de club van Europese landbouwminis ters) als vazallen in dat politieke spoor moe ten lopen. Deze Europese ontwikkeling heeft alles te maken met de globalisering of mondialise ring. Boeren constateren dat de handelspoli tiek - en dus ook het landbouwverkeer - zich gaat afspelen op wereldniveau. Europa is slechts één partij in dat spel en zal moeten manoeuvreren met andere continenten (Amerika, Australië, Azië). De markt voor landbouwproducten is mondiaal geworden. Boeren ervaren dat signalen uit andere werelddelen serieus te nemen zijn. Deze sig nalen werken door in het dagelijkse doen en laten op en rond het boerenerf Blijft er dan niets meer te wensen voor de boer, nu Den Haag een andere politieke kleur krijgt? Er zijn geluiden die het land- bouwministerie willen afschrijven en die een landbouwminister als een 'uit de tijd-feno meen' zien. Dat zou funest zijn voor de Nederlandse landbouw. Wat mag de boer verwachten van Den Haag? Als de politieke lijnen (ook op landbouwgebied) worden getrokken op hoger (niet nationaal) niveau, blijft er voldoende huiswerk voor Den Haag. De koers moet immers worden uitgewerkt en uitgevoerd. De Haagse politici hebben daar de handen vol aan. Boeren hebben ook op dat gebied hun wensen: wees bij de uit werking van het beleid praktisch en verzand niet in een onontwarbare regeldrift. Den Haag kan veel verbeteren op het gebied van de regelarij. Versimpeling zal het motto moeten zijn. Vraag bijvoorbeeld de veehou der wat dat betekent, hij zal een hartenwens hebben, namelijk de mestregels kunnen vee! simpeler. Boeren hebben het land aan de gigantische administratieve lastendruk. Zij kunnen veel winnen als een nieuw kabinet met de bezem door administratieland gaat. Wellicht de grootste winst is door de boer te behalen als Haagse politici meer erkenning en respect tonen voor de landbouwers. Het imago van de landbouw behoeft snel verbe tering. Boeren kijken uit naar een nieuw kabinet en naar een nieuwe landbouwminis ter. Al is het maar om meer respect voor alle werkers in de landbouw. Een kabinet met ministers die de agrariërs als volwaardige spelers in onze samenleving erkennen, bete kent een onvergetelijk winstpunt. Het is hoog tijd dat de deuken die de boeren heb ben opgelopen in het paarse tijdperk zo vlug mogelijk worden gerepareerd. Op woensdag 24 juli a.s. geeft de Maassluisse organist Jaap Kroonen- burg een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Op het programma staan werken van César Frank, Camille Saint-Saëns, Charles Marie Wider en Alexandre Guilmant. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de entree bedraagt 5 voor volwasse nen en 3 voor scholieren en houders van een seniorenpas. Jaap Kroonenburg kreeg op achtjarige leef tijd zijn eerste pianolessen van Simon Zee- gers (Sint-Pancras), daarna volgden orgel lessen van Bram Bruin en Kees Bornewas- ser (Alkmaar). Na het behalen van zijn HBS-B diploma zette hij zijn studie voort aan de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1972 afstudeerde als natuurkun dig ingenieur. In deze periode waren Piet van Amstel en Jan J. van den Berg zijn orgeldocenten. Bovendien ontving hij al vanaf 1968 interpretatielessen van Feike Asma. Die adviseerde Jaap Kroonenburg een orgeldiploma te behalen. Met als docenten Kees Bomewasser, Koos Bons en Toon Spijker, slaagde Kroonenburg voor het theoretisch gedeelte van het orgeldiplo ma B met bijvak piano (staats-examen). In 1981 behaalde hij het solistendiploma orgel onder leiding van André Verwoerd, verbon den aan het Rotterdams Conservatorium. Als organist is Jaap Kroonenburg werk zaam geweest in Sint-Pancras en Heiloo; vanaf 1972 is hij verbonden als organist van de Grote Kerk van Maassluis, eerst als tweede organist naast Feike Asma en na diens overlijden in 1984 als vaste bespeler van het beroemde Garrels-orgel. Jaap Kroonenburg is voor radio en tv diver se keren te beluisteren geweest, spelend op orgels in o.a. Kampen, Dordrecht, Gorin- chem en Maassluis. Ook heeft hij diverse plaat- en CD-opnamen gemaakt, waaronder ook met het Rozenburg's Mannenkoor en met het gemengd koor 'Vocal Devotion' (voorheen het Henry Blackmon Koor) uit Maassluis. Ook maakte hij samen met de sopraan Alisa Kasmir een CD met, naast populaire zangstukken en enkele orgelwer- ken, het prachtige 'Miroir de Peine' van Hendrik Andriessen. Ook is er een CD ver schenen met (laat-)romantische orgelwer- ken van Nederlandsche componisten en één met bekende en onbekende werken uit de romantiek. In 2001 is een aanvang gemaakt met het opnemen van alle koraalbewerkin gen van Feike Asma in de Grote Kerk te Maassluis, hiervan zijn inmiddels 3 cd's uitgegeven. Vanwege zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur is Jaap Kroonen burg door de Société Académique d'Educa tion 'Arts, Sciences et Lettres' te Parijs in 1991 onderscheiden met de zilveren medaille. Ze kwamen van verre Ca. 180 Hameetemannen, of welke variatie van de naam ze ook mogen dragen, bezochten de familiedag. Uit alle delen van het land verschenen ze: Godefridus Peterus Hameteman uit Lijnden, Peter Hameteman uit Haarlem, Klaasje Hoek- Hameetemen uit Ouddorp, Wim Hameeteman uit Maastricht, Minekee Sperling-Hameetman uit Ouddorp, Jacob Haamee- te uit Goedereede, Petra Hameeteman uit Californië, Lydia en Liesbeth Hameeteman uit Rotterdam, Evert Hameeteman uit Australië, Johanna Haameete uit Oude Tonge, Leendert Hameete uit Dirksland, Theo Hameeteman uit Bergen op Zoom, Adriana Johanna Heerebeeke-Hameeteman uit Best, Bas Hameete uit Boskoop, Krijn en Siet Hameeteman uit Middelharnis, Goverdina Adriana Hameeteman uit Roosen daal, Nico uit Amersfoort, Sijke Hameeteman-Gercama uit Rotterdam, Gijsbert Karel Hameetman uit Hendrik Ido Ambacht, Cornells Hameter uit Voorschoten, Jan Hameet man uit Maassluis en tientallen anderen, al of niet vergezeld van hun echtgenoot/echtgenote. Twee heren staan wat ver dwaasd bij de receptie op de achtergrond. "Moeten jullie je niet inschijven?" "Dat doen onze vrouwen wel. 't Is htin dag vandaag, wij hebben hier niets te vertellen. Je weet toch wel wat je zo aanricht in een goed huwelijk?" Lijdend zien ze er niet uit, dus het zal allemaal wel meevallen. Wat onwennig gaan sommigen de grote zaal in de 'Dorps- tienden' te Ouddoip binnen; het is hun eerste keer en ze weten niet wat hen te wachten staat. Ieder krijgt een sticker in een bepaalde kleur, dat is de hoofdtak en daarop een plak ker in weer een andere kleur. Dat is de familietak. Diezelfde kleuren hangen in de zaal en zo kunnen ze snel hun familie vinden. Met een historisch overzicht van het ontstaan van de verschillende takken bij de nazaten van Adryan Arents Hay- meetman wordt door Cor Hameeteman de middagbijeen komst geopend. Ieder is erg nieuwsgierig wat er nu voor nieuws te melden valt en dat is veel. In die 12 jaar heeft de computer zijn intree gedaan en is internet voor velen gemeengoed geworden. Een familieoverzicht uitdraaien is in een handomdraai gebeurd, maar kostte toen dagen werk om het te tekenen. Verschillende nazaten van Hameetman-emi- granten zijn ondertussen via peoplesearch op internet opge spoord. De familie breidt zich gestaag uit. Het grote moment van de groepsfoto en de foto's van de tak ken breekt aan. Fotograaf Hans Hameeteman en zijn vrouw Rosie helpen fotograaf Hugo allemaal keurig op een mooie foto te krijgen. En dat dit is gelukt, is hierboven te zien. Dan volgt er een optreden van Maaike Melissant, Els Warnaer, Wil Pater en Teun Meijer, allen in klederdracht. Ze showen hoe het was tussen 1850 en 1900 om in klederdracht te lopen. Vergeten zijn we het hoe het werkelijk was en even proeven we een vleugje van de verloren gegane glorie. Daarmee oogstte het kwartet veel belangstelling en een warm applaus voor hun aandeel in dit familiegebeuren. "Je bent knapper dan straks in je gewone pakkie", roept een vrouw van de overkant. Ja, oud of jong kreeg status en allure in deze dracht en dat is iets dat je van de hedendaagse mode niet zo vaak kunt zeggen. Na de broodmaaltijd volgt er een puzzel- of wandeltocht langs de 'roots'. Nellie Hameeteman verteh over die ene tak, die als eerste het eiland verliet en in Drente verdienstelijk werk verrichtte bij de Maatschappij van Wel dadigheid. Dan volgt nog een verhaal in onvervalst Ouddorps dialect. "Als ik u allemaal zo samen heb gezien vandaag, dan denk ik dat er één eigenschap is die we als takken in ieder geval gemeen hebben en dat is eigenwijsheid". Een daverend applaus van de partners onderstreept die waarheid en daar mee is deze geweldige dag afgelopen. "Hopelijk tot de vol gende keer" roept Alida Wilhelmina Vogels, "want het was geweldig!" Gewapend met een genealogie onder hun arm gaan ze naar huis, nieuwsgierig of ze er al in staan, stel je voor. Al sinds jaar en dag kunnen de inwoners van Goedereede op de donderdagochtend op de weekmarkt terecht voor hun verse groente, brood, vis, kaas of vleeswaren. In de zomer maanden trekt de weekmarkt van Goederee de niet alleen de inwoners van het culturele stadje, maar ook de vele toeristen die op Goeree-Overflakkee neerstrijken. Om deze reden hebben de gemeente, het VVV, Rabo bank West-Flakkee, Port Zélande en het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel de handen in elkaar geslagen om de weekmarkt in de zomer een feestelijk tintje te geven. Vanaf donderdag 18 juli tot en met donderdag 22 augustus zullen de zogenaamde seizoens- markten plaatsvinden. Naast de gebruikelijke marktkramen zal de weekmarkt in deze periode uitgebreid wor den met allerlei andere leuke en interessante marktkramen en activiteiten. Op 18 juli en 15 augustus worden er speciale themamark- ten georganiseerd die de moeite waard zul len zijn om te bezoeken. De markt op 18 juli zal in het teken staan van Historie Cultuur. Zo kunt u op deze weekmarkt deelnemen aan een culturele rondleiding door het stadje Goedereede. Hiernaast kunt u bij de diverse antiekkramen uw hart ophalen en genieten onder andere een tentoonstelling over de meekrapteelt op Goeree-Overflakkee. De weekmarkt zal op 18 juli van 08:30 uur tot 16:00 uur duren. Op donderdag 15 augustus worden de kinderen in het zonnetje gezet. Op deze dag worden er op de weekmarkt speciale kinderattracties georganiseerd, zoals bijvoorbeeld een clown, je kunt jè laten schminken, meedoen aan een ballon wedstrijd en er is een groot springkussen aanwezig. Verder kunnen op de markt nog tot 15:00 uur de eerder verspreide kleurpla" ten worden ingeleverd, waarvan de prijsuit reiking gepland staat voor 15:30 uur. SOMMELSDIJK •Ss •Sf «Qr i& Een mooie, rustige, wel wat schuwe poes is Donja. Ze is al een poosje bij ons, kan bij andere katten, maar ze zal ze niet echt opzoe ken. Donja is ongeveer drie en een halfjaar oud, cypers-grijs met wit. Ze zou het beste op haar plaats zijn in een rustig gezin met wat grotere kinderen. Ook een wat schuwere kat is Flippie. Dit is een mooie lichtrood met wit gecastreerde kater. Flip pie is nog net geen jaar en niet zo veel van mensen gewend. We zoeken voor hem een plekje in alweer een rustig gezin met wat grotere of geen kinde ren. Flippie is nog jong en een heel leuk dier dat nog alles kan leren. Ook nog jong. maar weer wat schuw is Oscar, een zwart met witte, uiteraard ook gecastreerde kater. Hij is ongeveer twee jaar oud en kan dus nog lang mee. Ook voor hem zouden we graag een plekje vinden. Mara is een cypers met wit gesteriliseerd poesje, ook wat schuw, maar nog lekker speels. Ze is ruim twee jaar oud en sociaal. Hier mee bedoelen we dat ze bij andere katten geplaatst zou kunnen wor den. Dit geldt trouwens ook voor Flippie. Donja en Oscar. Pimpa is min of meer een nestgenoot van Flippie. Ze komen \'an hetzelfde adres en oom Pimpa is wat schuw, maar een leuke jonge poes, die erg van klauteren houdt. Met wat geduld zal ze oparoeïen tot een zelfstandige, zwart met witte poes met een leuke witte vees over haar neus. Een kat die ook al langer bij ons is. is Cocu. Deze. ook weer zwart met witte gecastreerde kater is drie en een half jaar oud. Cocu saat het liefst een beetje zijn eigen gang en komt ook gi'aas; naai' bulten. Een plaatsje in een gezin met grotere kinderen waar hij lekker naar buiten kan zou ideaal zijn. Kittens zijn natuurlijk vertederend, maar een volwassen kat heeft ook zo zijn of haar \-oordeien. Ze hebben al wat meer karakter en zullen wat minder snel uw liuis erbouw en. De dieren en alle medewerkers van het asiel zien u graaa komen! Komt u eens kijken in De Dierenstee, Groene Kruiswc" 14a te Numansdorp (1086-655150). Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf I !:00 lor !6:00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6