v V Jiartoek 2002 Scholier^Mi helpen molenaar LITIE Eerste inentingsronde op het eiland voorbij Extra ïtieia^to vom Ouddorp Eiaa)ndelijk nieuws 0900-8844 Amnesty Internationars Verloving, HuweHjk. Jubileum Speciale toezicht op camping routes FAMILIEBERICHTEN DANKBETUIGING ANTHONIJ GERARDUS STOOP DANKBETUIGING JOHANNA VAN DONGEN Hartelijk bedankt allemaal! -<:-=^ Ga je mee...? Waar zijn ze mee bezig? Beoordeling Conclusie Klaasjan Rentes, molenaar van de Dirkslandse molen 'De Eendragt', is al enige tijd bezig om geld in te zame len voor de aanschaf van nieuwe molenstenen. Omdat deze stenen erg kostbaar zijn, besloot Rabobank West- Flakkee de molenaar een handje te helpen door een bal lonnenwedstrijd te organiseren op de Dirkslandse basis scholen 'Prins Maurits', 'De Inktvis' en "t Startblok'. W^W' 0,13 pm) Getuigen oproep of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal i' 'illffl0^ÊII!lf$li§§^^ ■v;:--'"f^-iï^^ft^0l^^!W^^^^^S^r^^^^B^^^ï^v^'^ VRIJDAG 12 JULI 20Ö2f Voor de vele liefdevolle en hartelijke bewijzen van medeleven die wij van u persoonlijk en schriftelijk mochten ontvangen na het overlijden van mijn heve schoonvader en onze opa betuigen wij u onze hartelijke dank. In het bijzonder gaat onze dank uit naar het verple gend personeel van 'Ebbe en Vloed' voor de lief devolle verzorging. Corrie van Wijk en Gerda van Vugt voor het ver zorgen van de uitvaartdienst. Begrafenisverzorging Van Wageningen voor de correcte begeleiding en uitvoering van de begrafe nis. Laura Stoop-de Geus Lex en Ilonka Oude Tonge, juli 2002 Uw warme belangstelling en medeleven na het overlijden van onze lieve zus, schoonzus en tante in de vorm van brieven, kaarten, telefoontjes, con- doleancebezoek, aanwezigheid bij de rouwdienst en de begrafenis heeft ons diep getroffen. Wij zijn u daar heel dankbaar voor. In het bijzonder bedanken wij dr. DuUemond en dr. Van der Velde en assistentes van het Van Weel- Bethesda ziekenhuis, verplegend personeel en vrij willigers van Calando, doktoren van de Daniël den Hoedkliniek, alsmede begrafenisverzorging I. van Wageningen en medewerkers voor de correcte uit voering van de begrafenis. Rie en Jan Krijtenberg-van Dongen Teunie en Leen Wessels-van Dongen neven en nichten Middelhamis, juli 2002 Bij deze wil ik iedereen bedanken die mij voor, tijdens en na mijn operatie en tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis heeft bijgestaan. Tevens dank aan familie en alle mensen die mij bedachten met veel kaarten en attenties. Maar bovenal dank aan de Heere die alles zo wel heeft gemaakt. Nogmaals bedankt, mede namens mijn vrouw en kinderen. D. Kievit Herkingen, juli 2002 Langs deze weg willen wij u hartelijk bedanken voor de vele mooie kaarten, bloemen, telefoontjes en felicitaties die wij van u mochten ontvangen ter gelegenheid van ons 50-jarig huwelijksjubi leum. Mede door dit alles werd het voor ons een onver getelijke dag. Jaap en Cor Kleijn Hoge Pad 2, kamer 212 Ouddorp mm In deze rubriek besteden we elke week aandacht aan een compu terspel voor de jeugd. We nemen samen met de jeugdige lezers een kijkje in het wereldje van de persoontjes van het spel, maar ook willen we op deze wijze ouders inzicht geven in de ach tergronden ervan. Zo zal wor den beoordeeld of het spel geschikt is voor de leeftijdsgroep waar het voor bedoeld is, maar ook of het doel van de educatie ve spelen kan worden behaald. We proberen een zo helder mogelijk beeld te geven van de vormgeving van het spel, waar bij ook wordt gelet op de aanwe zigheid van geweld en grof taal gebruik. In eerste instantie zul len spelen van de firma Transposia uit België worden behandeld. Maandelijks wordt aan deze rubriek een prijsvraag verbonden, waarvoor boekhan del Vroegindeweij uit Middel- harnis een cadeaubon beschik baar stelt, die in hun winkel besteed kan worden aan multi- mediaproducten van Transpo sia. ...met Mia Muis. Mia's oma is ziek geworden en heeft aan Mia gevraagd of zij medicijnen wil halen. Ze geeft glimmers mee om de medicijnen te betalen, maar een gemene rat pakt deze af. Mia moet nu eerst de glim mers weer opzoeken voor ze de medi cijnen voor haar oma kan gaan halen. Als jij haar helpt, samen met de vriendjes uit het huis van oma, komt het allemaal vast wel goed. Ook dit is een leerzaam spel, waarin verhaalvorm wordt afgewisseld door (soms pittige) opdrachten. Deze eerste versie in de Mia-serie gaat voorname lijk over taal en de kinderen kunnen hierin zelf hun niveau bepalen, ook aan de hand van hun leeftijd. Mia 1 is een spel dat volgens Trans posia geschikt is voor kinderen in de leeftijd van 5-10 jaar. Voor de klein sten moet dit echter wel onder bege leiding van een oudere worden gespeeld omdat sommige opdrachten nog te moeilijk zijn. Tot de leeftijd van 12 jaar is het spel nog boeiend genoeg. De aankleding is ook erg leuk, doordat Mia echt in een huis rondloopt met 3-D effect. Op de woordkeus valt niets aan te merken, terwijl in het spel ook niet méér geweld voorkomt dan dat de rat Mia's glimmers afpakt; eigenlijk kun je hierbij nauwelijks van geweld spre ken. Mia lis een erg leuk spel dat door kin deren vanaf 7 jaar zelfstandig kan worden gespeeld en dat leuk blijft tot de leeftijd van ongeveer 12 jaar. Geen geweld, geen grof taalgebruik en een erg leuke aankleding. Kortom: een leuk en leerzaam spel voor kinderen uit de groepen 3/4 tot 8 van de basis school. Mia 1 is ondermeer verkrijgbaar bij Boekhandel Vroegindeweij op D'n Diek te Middelharnis. De jaarboeken van Amnesty Interna tional verschillen gewoonlijk niet zoveel van elkaar. Doorgaans zijn het opsommingen van wat wereldwijd met gevangenen gebeurt wat niet mag gebeuren. Ook het jaarboek 2002 bevat die opsomming. Het documenteert buitengerechtelijke exe cuties in 47 landen, uitvoering van dood straffen in 27 landen, 'verdwijningen' in 35 landen, marteling en mishandeling in 111 landen en gewetensgevangenen in minstens 56 landen. Deze mensenrechtenschendingen vonden - in 2001 - plaats in 152 landen. Amnesty International heeft goede redenen om te vermoeden dat de werkelijke cijfers veel hoger liggen. 11 september Maar wat óók een belangrijke plaats in neemt in het jaarboek 2002 zijn de gebeurte nissen van II september 2001 en de gevol gen daarvan voor de veiligheidspolitiek in een groot aantal landen. Belangrijke veran deringen vonden plaats, waarbij de mensen rechten flink inleverden. Verschillende lan den die zich aansloten bij de 'strijd tegen het terrorisme' grepen dat aan om binnenlandse onderdrukking op te voeren, mensenrechten te ondermijnen en de stem van politiek andersdenkenden te smoren. Tot de antiter reurmaatregelen behoorden onbeperkte gevangenneming zonder proces, speciale gerechtshoven gebaseerd op geheime bewijsvoering en culturele en religieuze beperkingen, soms leidend tot een schaduw- rechtssysteem. Ook werden regeringen terughoudender bij het bekritiseren van het binnenlandse beleid van andere landen. In 2001 werden lang geaccepteerde mensen rechten standaarden weer ter discussie gesteld door landen die ooit ijverden voor hun totstandkoming. Al tientallen jaren gehanteerde standaarden als bijvoorbeeld de Geneefse Conventies werden ten tijde van het Afghanistan-conflict in twijfel getrok ken. De behandeling van gevangen in Guantanamo lijkt er bij regeringen toe geleid te hebben te geloven dat de onmenselijke behandeling van gevangenen nu acceptabel is. Angst mag niet overwinnen Amnesty International stelt dat mensenrech ten niet ondergeschikt mogen worden gemaakt aan veiligheid. Ook moet nimmer worden toegestaan dat politieke en economi sche belangen de mensenrechtenagenda stu ren. Daarnaast wijst Amnesty op het klimaat dat na 11 septemJjer is ontstaan waarin bui tenlanders afgeschilderd zijn als bron van terrorisme. Anmesty stelt: "Angst mag niet De winnaars zijn: - Shirley Lako van OBS 'de Inktvis'reis afstand ballon 303 kilometer; - Amoud Lugtenburg van CBS 'Prins Maurits', reisafstand ballon 247 kilome ter; - Tijs de Groot van CBS "t Startblok', reisafstand ballon 186 kilometer. Op 17 mei 2002 zijn door de leeriingen 650 ballonnen de lucht in gelaten. Voor elke ballon heeft de Rabobank één Euro beschikbaar gesteld. Er is dus een totaalbedrag bijeengebracht van 650. Dit bedrag, samen met andere giften, is nu voldoende om de molenste nen te bestellen. Aan elke ballon heeft de leerling een naamkaartje bevestigd. Veel kaartjes zijn gevonden en aan de scholen teruggestuurd. Voor de leer ling van elke school waarvan de ballon de grootste afstand heeft afge legd heeft de Rabobank een prijs beschikbaar gesteld van 50, s» Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Goedereede - Op zaterdag 29 juni tussen 02.00 en 03.30 uur is een 20-jarige man uit Goedereede ernstig gewond geraakt op het fietspad naast de N457 tussen Ouddorp en Goedereede. Hij reed toen met z'n racefiets tegen enkele betonnen stenen reed die op het fietspad waren gelegd. Het slachtoffer ligt momenteel nog zwaar gewond in het zieken huis. De politie, wijkpolitie Stellendam en Goedereede, vraagt getuigen van het onge val, dan wel personen die iemand hebben gezien die de stenen op dat fietspad heeft gelegd, zich te melden via telefoonnummer 0900-8844. winnen, fundamentele vrijheden mogen niet afbrokkelen en vooroordelen en intolerantie mogen niet de overhand krijgen." Voor informatie over - deelname aan - het werk van Amnesty International: www.amnesty.nl of regionaal: www.amnesty.flakkee.net of bel met Annet via 0187-485452. Ondanks de duim omhoog kijkt dit jongetje in Oude De afgelopen week is op Goeree-Over flakkee de eerste vaccinatieronde tegen meningokken afgesloten. Nadat al eerder de kinderen in de gemeente Goedereede voor een prik werden opgeroepen stelden woensdag 10 juli de sportcomplexen De Gooye in Dirksland en De Grutterswei in Oude Tonge hun zalen beschikbaar voor de vaccinatiecampagne van het GGD Zuidhollandse Eilanden. Van daag tenslotte, konden de kinderen met hun ouders uit de gemeente Mid delharnis terecht in sportcomplex De Staven Sinds kort blijkt dat meningokokken C infecties vaker voorkomen in Nederland dan vroeger. Het zijn bacteriën die hersenvhes- ontsteking (nekkramp) en/of bloedvergifti ging kunnen veroorzaken. De ziekte kan in Tonge tocli wat bedenkelijlc naar zijn 'priiczuster'. enkele gevallen zelfs dodelijk aflopen. Sinds vorig jaar zijn er vaccins die werken tegen de C-variant van de ziekte, ook bij heel jonge kinderen. Het ministerie van VWS heeft besloten alle kinderen en j ongeren tot 18 j aar die vaccinatie gratis aan te bieden, een vac cinatie die overigens niet verplicht is. Kin deren geboren na 1 juni 2001 krijgen de prik vanaf september 2002 aangeboden. Dit zal worden uitgevoerd door de consultatiebu reaus in het kader van het rijksvaccinatiepro- gramma, tegelijk met de eerste BMR prik. Voor meer informatie over de campagne kunt u terecht op het gratis telefoonnummer 0800-30008051 (op werkdagen tussen 09:00 en 21:00 uur). U kunt ook de website bezoe ken van het ministerie van VWS: www.vac- cinatie.minvws.nl. Bij de tweede ronde - na de zomervakantie - volgt de nog niet opgeroepen leeftijdsgroep van 6 tot en met 14 jaar. Deze vaccinaties worden uitgevoerd in de laatste twee weken van september. Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: algemeen@gebr-dewaal.com Ouddorp - Volgende week telt Ouddorp twee extra agenten die tijdens de nachtelijke uren de overlast van horecabe- zoekers in het zomerseizoen moeten beperken. Met name het weekend en de woensdagavonden hebben de speciale aandacht van de politie. Daarnaast is er met de gemeente, horeca, campings en twee taxibedrijven een shuttledienst van en naar het recreatiegebied opgezet om de jonge cam- pinggasten niet dóór Ouddorp - via de zogenaamde cam- pingroutes - naar de tent of caravan te laten lopen. Afgelopen dinsdag ontvouwden wijkagenten Bijl, Scheffers en Broe- re onder toeziend oog van burgemeester Sinke de plannen van aanpak voor het zomerseizoen in de badplaats. Naast een bijna voltallige gemeenteraad waren ook enkele betrokken bewoners plus hun belan genstichting ABC bij de bijeenkomst aanwezig. Stichting ABC (Advies, Bezwaar en Controle) werd na de zomer van 2000 opgericht door enkele verontruste bewoners langs de zogenaamde campingrou- tes, de routes die 's nachts door tientallen groepen jongelui gelopen wordt na een avondje stappen in centrum van Ouddorp. De stichting inventariseert sindsdien alle klachten van geluidsoverlast en vanda lisme die zich in de betrokken straten voordoen. Daarnaast heeft ABC intensief contact met gemeente en politie. "Nooit een ideale wereld" Het probleem zal nooit helemaal opgelost worden zo klonk het wel luidend uit alle kelen. Maar de poütie heeft de afgelopen twee jaren samen met alle betrokken wel enkele maatregelen genomen waardoor zij de overlast hoopt te beperken. Ook deze zomer zijn er initiatieven daartoe genomen. Naast de extra agenten in juli en augustus is het wijkbureau in de Wilhelminastraat in de zomerperiode zeven dagen per week geopend van 10:00 tot 17:00 uur. "Een bijzondere situatie waarmee wij erg blij mee zijn en dat mag de burger ook zijn!", zo liet politieagent Scheffers weten. "Wij kunnen het namelijk niet alleen, wij hopen op een wisselwerking tussen politie en burger. U bent met meer ogen en met meer oren dan ons team. Meld alles wat u van belang acht. Denk niet: ze doen er toch niets mee!" Door de extra avonddiensten hoopt de politie in Ouddorp bij de 'voorkant van het probleem' te komen. Kennen en gekend worden is daarbij het motto. Met name rond de sluitingstijd zal het team zichtbaar aanwezig zijn in de omgeving van Swingcafé De Kreek en daar contact leggen met de jongeren. "Overigens is De Kreek een horecagelegenheid waar mee de samenwerking uitstekend is", zo wilde agent Broere wel even kwijt. "Als wij collega's uit Rotterdam overkrijgen is er vaak verba zing over het strenge beleid - ook buiten de eigen muren - van De Kreek. Sommige nemen het beleid van deze discotheek zelfs als voorbeeld mee naar het eigen district!" De aanwezige poUtieagenten hebben ook veel verwachtingen van de deze zomer opgestelde shut tledienst. "Weer zo'n goed voorbeeld waarbij verschillende partijen nauw samenwerken." Na het fiasco van de campingbus van vorig jaar rijden deze zomer verschillende taxibusjes in de piekuren via een tien minuten rooster van en naar de campings en het centrum van Oud dorp. Daarnaast ligt de tolerantiegrens deze zomer erg laag. Wild plassers krijgen bijvoorbeeld geen waarschuwing meer maar worden gelijk op de bon geslingerd. "Shuttle te duur" De genodigden waren zeer ingenomen met de initiatieven die ont vouwd werden maar hadden desondanks scherpe kritiek. De discus sie rondom de bereikbaarheid van en de lange wachttijden bij het 0900-8844 nummer blijft de gemoederen bezig houden. Een bewoner liet zelfs weten dat hij een dame bij het callcentrum moest uitleggen Vernielingen in de Dijkstelweg (arctueflOOÏ)' waar Ouddorp ook al weer lag. Op de vraag of de mensen langs de campingroutes niet het rechtstreekse nummer van de extra auto mochten hebben moest ontkennend geantwoord worden. "De 0900- problemen zijn bekend en inmiddels erkend. Er is veel veranderd bij het callcentrum maar het blijft mensenwerk. Maar ook via 0900-8844 moet u zeker in contact kunnen komen met de plaatselijke agenten." De bestuurders van de Stichting ABC verwoorden blij te zijn met de shuttlediensten. Zeker nadat vorig jaar de éénmalige nachtbus naar de campings geen succes bleek. De stichting zet wel vraagtekens bij de prijs. Een retourtje met de campingtaxi kost namelijk 2,50. "Da's een flink bedrag voor een jongen of meisje van 17 jaar die twintig dagen op een camping verblijft", zo vond ABC. "Een looppartij door Ouddorp bespaart dan rond de 50 euro. En dat bespaarde geld kan goed gebruikt worden voor hele andere zaken!" De politie toonde zich verheugd met de opmerking dat het wijzen naar de jonge cam- pinggasten als veroorzakers van de overiast iets te gemakkelijk wordt gedaan. "Inderdaad, ook wij als politie constateren regelmatig dat de overlast veroorzakende jeugd 'gewoon' aflcomstig is uit Ouddorp, Goedereede of Stellendam." Liever spreekt men vanaf nu over -jon ge- centrumbezoekers. Na het zomerseizoen nodigen de wijkagenten m de gemeente Goedereede alle betrokken nogmaals uit voor een eva luatie van het seizoen. t y i i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4