DE TWEEDE KAMER ALS WACHTKAMER eth t eb PREDIKBEURTEN Herbestrating in Den Bommel Plons Woord I I Düüd 5 Straatbarbecue in Sommelsdijk Getuigen gezocht Oud papier Stellendam EIIIVtlDEn-niEUWS SchurvelJngentocht Zomeravond in het Schurvelingengebied Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Zomeravond in liet Schurvelingengebied Tot er iets leuks langskomt Eigen belang veiliggesteld Bespottelijk Vaker meegemaakt Welk arbeidsethos? W. H. Velema Ingezonden: Zondag 14 juli 2002 Het IVN Goeree-Overflakkee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hollands Landschap organiseren woensdag avond 17 juli een wandelexcursie door De Kleistee, een natuurterrein midden in het schurvelingengebied bij Ouddorp. Een restant van een schurveling is aan het openbare Ker kepad in De Kleistee te zien. Het IVN Goeree Overflakkee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hollands Land schap organiseren op woensdagavond 17 juli om 19.00 uur een wandelexcur sie door De Kleistee, een natuurter rein midden in het Schurvelingenge bied bij Ouddorp. Een restant van een schurveling is aan het openbare Ker kepad in De Kleistee te zien. Wie een kijkje terug in de tijd wil nemen kan naar De Kleistee, waar nog steeds Middel eeuwse landschapsstructuren zijn terug te vinden. De Kleistee was van oorsprong de naam van de boerderij midden in het Schur velingengebied, gemetseld met klei uit de polder. Die boerderij is gesloopt, maar de plaats is goed terug te vinden aan de hand van de fruitbomen en de afwijkende planten groei. De eerst boerderij was dus met klei uit de polder gemetseld, maar verder is De Klei stee een gebied met veel zand. Excursiegegevens Locatie: De Kleistee; Ziet, de Bruidegom komt! Gebr. de Waal Drukkerij Het is bijna niet te geloven dat een minister, nog wel vice-premier van het tweede kabinet Kok, deze woorden durft te gebruiken. Zij stapt nog niet op als Kamerlid. Ze gebruikt haar positie als wachtkamer tot er iets leuks langskomt. Ik heb eigenlijk geen woorden om mijn verontwaardiging over de uitspraak van mevrouw Jorritsma uit te drukken. Ze was in voor de voorzitterszetel van de Twee de Kamer. Haar partij heeft haar met nadruk kandidaat gesteld tegenover het lid van de fractie, de heer Weisglas. De Kamer was wijzer dan de VVD-fractie en koos niet mevrouw Jorritsma maar de heer Weisglas. Na zo'n echec (enigermate te vergelijken met het afvallen van mevrouw Netelenbos in de race om de positie van Commissaris van de Koningin in Noord-Holland) kon mevrouw Jorritsma toch niet gewoon op haar zetel rn de Kamer blijven zitten. Ze sloot zich aan bij hen - uit haar en ook uit een andere partij - die plaats willen maken voor een andere generatie Kamerleden. Dat zou te prijzen, ware het niet dat de motive ring om voorshands aan te blijven onvoor stelbaar is. Ze blijft tot er iets leuks langs komt. Haar gevoel te moeten (mogen) opstappen wordt bepaald door de vraag of ze een leuke baan aangeboden krijgt. Zolang dat niet het geval is - en niemand weet hoe lang dit wachten duurt - blijft ze volksverte genwoordiger in Den Haag. Haar kamerzetel dient haar als wachtkamer voor het vinden van een leuke job. Je moet maar durven! Ik wil wel weg, maar stel mijn eigen belangen veilig. De Kamer is van minder betekenis dan een leuke baan waarin ik mezelf kwijt kan - keimeüjk min stens zo goed als in het ministerschap -. Dan zwijgen we nog maar over de financiële kant van deze Kamerwisseling. Mevrouw Jorrits ma gebruikt haar Kamerzetel ortl zelf goed weg te komen. Ieder mag bij dat goed weg- komen denken waaraan hij wil - zelf heeft ze geen beperking aangebracht -. Eigenlijk is zo'n pubheke uitspraak een sollicitatiepro ces daarnaar, zonder dat ze zelf een sollicita tiebrief hoeft te schrijven. De pers brengt haar beschikbaarheid voor wat ze leuk vindt wel over. Degene die haar in dienst wil nemen moet zichzelf maar melden. Als het thuisadres onbekend zou zijn dan is het post busnummer van de Kamer gegarandeerd safe voor de aankomst van de uitnodiging. De lezer voelt: ik spot er een beetje mee. Mevrouw Jorritsma maakt zichzelf en de politiek bespottelijk. Ik zie in deze wijze van doen niets minder dan een minachting van de volksvertegenwoordiging; scherper nog, van het volksvertegenwoordiger zijn. Nadat zij minister is geweest, op twee verschillen de departementen elk vier jaar, zoekt zij een ander emplooi. Haar Kamerzetel is het opstapje naar een nieuwe baan, naar iets leuks. Men kan geen andere conclusie trekken dan dat de gewone politiek - te weten het Kamerhdmaatschap - een springplank is naar een betere, een aardiger positie. Wat een roeping zou moeten zijn wordt gedegra deerd tot een middel om een betere positie te hcrci ken We hebben dit de laatste jaren vaker gezien. Het is algemeen bekend dat sommige Kamerleden juist met het oog op 'iets aar- digs' hun kritiek niet uitspraken. De beoog de baan, van welke aard en op welk terrein dan ook, zou hun kunnen ontgaan. Dit is de verzieking van de poUtiek. Volksvertegen woordiger te (willen) zijn om een betere positie in de maatschappij te verwerven. Dan is het volksvertegenwoordiger-zijn geen taak, geen zaak, geen zorg op zichzelf. Het wordt gedegradeerd tot een middel om wat beters, wat leukers te bereiken. Mevrouw Jorritsma zal het debat over het regeerak koord waarschijnlijk nog als Kamerlid mee maken. Haar hoofd en hart kunnen er niet meer bij zijn. Zij is immers vervuld van iets anders, leuks. Welk arbeidsethos Ugt er achter zo'n uit spraak? Ik kan geen andere formulering vin den dan je positie niet van harte en met al je krachten vervullen, maar haar gebruiken om vooruit, hogerop te komen. Ik vind het onbe grijpelijk dat een politica na acht jaar minis terschap zich zo in haar kaart, beter nog, in haar hart laat kijken. Dat hoort ook bij onze tijd: de openheid over motieven die zijn ingegeven door het eigenbelang. Men hoeft zich voor zo'n publiek getuigenis - vroeger zouden we het woord biecht gebruikt hebben - niet te schamen. Breng het najagen van eigenbelang maar gewoon op straat: zelfs als je dat doet via een ja-woord waarmee je je tot dienen van het publieke belang verplicht. Vanuit mijn jeugd heb ik ontzag meegekre gen voor mensen die het publieke belang dienden, op welke post dan ook. Ze hadden voor mij als kind en jongeling iets van de onkreukbaarheid die bij dat ambt of die posi tie paste. Ik herinner me nog hoe geschokt ons gezin was, toen bleek dat een voorzitter van een christelijke vereniging gefraudeerd had. Dat was voor velen eigenlijk onmoge lijk: deze voorzitter van een landelijke ver eniging een fraudeur! De laatste vijftien jaar - of iets korter - ben ik ervan overtuigd geraakt dat ook mensen op hoge posten in onze samenleving - op politiek, sociaal of wetenschappelijk terrein - hun eigen belang blijken te stellen boven de zaak die ze dienen. Voor een aantal moet ik het iets milder formuleren: Dat ze bij de dienst aan de publieke zaak, hun eigen belang niet vergeten. Ze laten die belangen gelijk opgaan, hand in hand. Hoe staat het met het publieke ethos van de enkeling? Een merkwaardig geformuleerde vraag. Immers de enkeling heeft zijn eigen ethos. Een publiek ethos is een andere zaak. Toch her haal ik de vraag, nu op deze manier: Hoe staat het met het ethos van de enkeling als hij de publieke zaak dient? Mevrouw Jorritsma geeft onbeschaamd een duidelijk antwoord: Ik bezet mijn zetel tot er iets leuks langs komt. Hoeveel wachtenden zijn er voor haar? Van aanrijding tussen roodgrijze motor fiets en rode Toyata Corolla op maandag avond 8 juH jl. tussen 21:40 en 21:50 uur op de N57 nabij de verkeerslichten even buiten Ouddorp. De motorrijder is na de aanrijding - waarbij de motor aanzienlij ke schade aan de kuip moeten hebben opgelopen - doorgereden. Willen eventuele gemigen van het onge val, of ieder die rond de genoemde tijd twee motoren- heeft gezien, die zich met grote snelheid richting Stellendam ver plaatsten, zich melden bij de politie Bureau MiddeUiamis op nummer 0900- 8844. Tenslotte een verzoek aan de motorrijder en bezitter van waarschijnlijk een rode Suzuki GSX 600F. Deze keer bent u door uw onverantwoord wegge drag - en gelukkig een snelle reactie mij nerzijds - door het oog van de naald ge kropen. Laat een ander niet met de scha de zitten. Meldt u zich. Zoveel geluk is éénmalig. Bel M. Tanis (0187-682447) of de politie Bureau Middelhamis. Op zaterdag 13 juli hoopt de Financiële Commissie van het Open Hervormd Jeugd werk oud papier op te halen in Stellendam. De ploeg begint om 09.00 uur op de Molen kade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het papier goed gebundeld en tijdig gereed zetten. Geen karton. Bij voorbaat dank! chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 e-mail; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. G. Meuleman, 11.00 en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. G. Meuleman. Woensdag 17 juli, Dorps kerk: 19.30 uur ds. D. J. Budding, Waar der - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. E. H. v. d. Weide en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. van Otterloo, 11.15 uur Duitstalige dienst en 18.30uurds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. L. C. V. d. Eijk. MELISSANT- Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. P. J. Voets, Stolwijk en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk geen opgave - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Nobel, Genderen, doopdienst en 18.00 uur ds. P. Nagel, Vlaardingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. C. Oorschot, Tholen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. M. Slootmans - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. B. Duister hof - CAMA Christengemeente - 10.00 uur kinderdienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt, Ede en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst br. Driesse en 18.00 uur stu dent Huijgen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00uut drs. S. J. van der Vlies - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. Meijer en 18.00 uur ds. A. Bel der - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooy, Barendrecht en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.00 uur ds. J. C. Schuurman, Rid derkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Ausma en 18.00 uur de heer K. Baas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur kand. C. P. de Wildt - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. P. C. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur prof. dr. C. Graafland, Gouda en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. G. Hoo- gerland - Ger. Kerk 9.30 uur de heer Jansen en 18.00 uur drs. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje. Op zaterdag 13 juli, morgen dus, wordt het kniispunt Koningin Emmaplein, Voorstraat en Kerklaan in Den Bommel herbestraat. De werkzaamheden beginnen om 07:00 uur en zullen tot 17:00 uur duren. Voor auto's zal een omleidingroute mogelijk zijn. Vracht verkeer voor het achterliggende industrieter rein (Bosland) dient rekening te houden met volledige afsluiting. Water is nat, altijd en overal. Na een eer ste kennismaking met zwemwater, pootje baden op het strand, volgde later onver- mijdetijk het zwembad. Een kunstmatig meer met kil water, zwembandjes, zwem badgeluiden en andere attributen. Zwem les. Met voor sommigen warm- of koudwa tervrees. De tijd van strenge badmeesters en jufs, de commando's en het snerpende geluid van het fluitje is voorbij. Vandaag de dag wanen we ons in de (sub) tropen: palmen, warm water, plan ten, golven en de glijgoot. Prestigeobject van menig zwemoord. Ook hier geldt: hoe langer, hoe liever. Met licht en geluid, hoe meer, hoe beter. Iedereen wil erin. Je glijdt steeds sneller en belandt aan het eind van de waterrit in een uitzwembad. Uitrusten doen we in de bruistobbe. De mogelijkheden van het nieuwe zwemmen zijn bijna onbeperkt, bruisend van energie verlaten we het geurige kruidenbad om daarna in de wildwaterbaan het klotsende water te trotseren. Op het droge zwembadgangers observeren, levert verrassende gezichtspunten op. Oma met kleinkind, broer en zus houden een klassiek watergevecht, een jong stel heeft alleen oog voor elkaar. Ze genieten elk op hun eigen manier. Toch leiden 'gewone' zwembaden tegenwoordig een niet al te florissant bestaan. Ze moeten opboksen tegen bungalowparken met supersonische waterwerelden, tegen de stranden ab het mooi weer is, en daarenboven lijkt gewoon zwemmen voor velen niet attractief genoeg. De kil betegelde en met weinig voorzienin gen uitgeruste zwembaden trokken relatief meer bezoekers dan hun gemoderniseerde opvolgers. De bekende Sportfondsenbaden en grote buitenbaden werden destijds in de vakanties en op vrije dagen goed bezocht. Een dagje of half zwemmen was een uitje. De damp van chloor, de soms ontoereikende sanitaire voorzieningen en andere ongemakken nam je voor lief. Plons was een attractie van de natte orde. Het was dringen bij de enige duikplank die het bad rijk was. Met buffet had een beperkt assortiment eet- en drinkwaren, omkleedhokjes waren er altijd te weinig maar de sfeer was geweldig. Je ging altijd met een goed gevoel naar huis, voor wei nig geld had je je urenlang vermaakt. Helaas is ook pions voorgoed voorbij. Ook dit jaar wordt door de Werk groep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk Ouddorp een schurvelingentocht georganiseerd. Dit jaar op dinsdagavond 16 juli. De tocht begint om 19:00 uur. Onder begeleiding van ervaren gidsen begint u aan een ongeveer twee uur duren de tocht langs verscholen akkertjes en ter reinen waar verder niemand toegang heeft. Onderweg wordt er tekst en uitleg gegeven over de aanwezige flora en fauna. Na afloop staat er een lekker bakje koffie/thee of limonade voor u klaar! Deelname is gra tis maar een kleine bijdrage is welkom in de bus bij de uitgang van de kerk. Verza melpunt is de ingang van de Gereformeer de Kerk aan de kant van de Dorpstienden in Ouddorp. Wie een kijkje terug in de tijd wil nemen kan naar De Kleistee waar nog steeds Mid deleeuwse landschapsstructuren zijn terug te vinden. De Kleistee was van oorsprong de naam van de boerderij midden in het schurvelingengebied, gemetseld met klei uit de polder. De eerste boerderij was dus met klei uit de polder gemetseld, maar ver der is De Kleistee een gebied met veel zand. De boerderij is inmiddels gesloopt, maar de plaats is goed terug te vinden aan de hand van de fruitbomen en de afwij kende plantengroei. De aanvang van de excursie is 19:00 uur bij het toegangshek aan de Dijkstelweg 19 in Ouddorp. Beschermers van het Zuid-Hollands Land schap en IVN-leden mogen gratis mee. Niet leden betalen 2,25 euro en kinderen tot en met twaalf jaar mogen voor 0,45 euro mee. Aanmelden is verplicht en kan telefonisch bij het VVV-Ouddorp via 0187-681789. 1^ co ro Datum: 17juü; Aanvang: 19.00 uur; Verzamelen: Bij toegangshek Dijkstelweg 19 in Ouddorp; Kosten: Beschermers van het Zuid- Hollands Landschap en IVN- leden: gratis. Niet-leden: vol wassenen 2,25 en kinderen tot en met 12 jaar 0,45; Kleding: wandelschoenen; Aanmelden: opgave verplicht bij VVV Ouddorp, tel.: (0187) 681789. De combinatie van de drie letters SRB is voor veel jongelui een begrip geworden. Ze staan voor: 'Stichting Reformatorische Bezinningsavonden'. In 1991 is het begon nen. Enkele jonge mensen namen het initia tief om op een zaterdagavond een dominee uit te nodigen om voor hen een bezinnende voordracht te houden. Door middel van een advertentie in het Reformatorisch Dagblad en door mond-tot-mond-berichten werden andere jongeren opgeroepen om erbij te zijn. Het sloeg aan. En zo gebeurt het nog steeds. In de aula van de Guido de Brès-school te Roterdam en in andere scholengemeenschappen in Goes, Amersfoort, Gouda en in Kampen. Door gaans om de veertien dagen. De avonden verlopen naar een eenvoudig concept: zin gen. Schriftlezing, gebed, de toespraak van de spreker van die avond, pauze, vragenbe- antwoording, gebed en zingen. En steeds zijn ze er. Vele honderden jonge mensen. Die op de zaterdagavond samen willen komen om te luisteren naar een lezing over een onderwerp uit de Bijbel. Wel 45 minuten lang. En daarna nog eens minstens drie kwartier naar de beantwoording van de vra gen. Natuurlijk heeft ook de onderlinge ont moeting plaats en worden er contacten gelegd. Af en toe zelfs voor het leven. Het hoofddoel van de avonden is echter bezin ning. Toen de SRB vijfjaar bestond, kwam er een bundel uit met een selectie van negen lezin gen, aangevuld met de vragenbeantwoor- ding. Het verbindende thema van dat boek is het gebed; de titel: 'Leer ons bidden'. Aan dat boek werkten onder meer mee ds. G.J. van Aalst en ds. P. Mulder (Ger. Gem.), ds. P. den Butter en ds. H. Polinder (Chr. Geref.), ds. W. Pieters (Ned. Herv.) en ds. J. van Prooijen (Oud-Ger. Gem.). Het heeft inmiddels zijn weg gevonden. Het diende nogal eens als belijdenisgeschenk of als afscheidsboek voor schoolverlaters. In 2001 vierde de SRB haar tienjarig jubi leum. Dat werd opnieuw de aanleiding tot de publicatie van een bundel met ooit gehouden lezingen. Nu met het thema van de eindtijd en de wederkomst. Acht predikanten hebben hun bijdrage ter beschikking gesteld en ook de destijds gestelde vragen met de gegeven antwoorden zijn afgedrukt. Over de zogenaamde 'laatste dingen' zijn al veel dikke boeken volgeschreven. Exegeti sche werken waarin de gegevens van de Schrift op de punt nauwkeurig worden nage gaan en alles keurig op een rij wordt gezet. Meditatieve boeken, geiicht op de wat meer gevoelsmatige overdenking van de beteke nis van Christus' wederkomst. Boeken die sterk gericht zijn op appèl tot bekering en voorbereiding op die grote dag. Rond dit thema zijn ook veel boeken verschenen die vol zijn van speculatie en zelfs (pogingen tot) minutieuze voorspelling van de dingen die komen gaan. In de hier gebundelde toespraken is het alle maal een beetje anders. Het zijn geen leer stellige uiteenzettingen, hoewel de gegevens van de Schrift uitvoerig aan de orde komen. Het zijn geen stichtelijke praatjes, hoewel de lezingen alle aanleiding geven tot nadere overdenking. Het zijn geen evangelisatietoe spraken, hoewel het appèl tot bekering en de ernstige roep tot bezinning in menige bijdra ge doorklinkt. De schrijvers hanteren de Bijbel niet als puzzelboek, hoewel er wel eens veronderstellingen worden gedaan die bij deze of gene vragen kunnen oproepen. Het belangrijkste kenmerk van deze lezin gen vind ik de persoonlijke directe toon en de ernstige manier waarop geprobeerd wordt het belang van de 'laatste' dingen aan het hart van jonge mensen te brengen. In dat opzicht geeft de titel de inhoud goed weer: de roep die klinkt in die aangrijpende gelij kenis van de tien maagden. Vijf van hen waren wijs. Vijf van hen waren dwaas. Ze wachtten allemaal op de Bruidegom. En toen klonk plotseüng de roep: 'Ziet, de Bruide gom komt. Gaat uit Hem tegemoet!' Het bleek echter dat de helft van hen niet daad werkelijk voorbereid was op de verschijning van de Bruidegom. Voor hen werd de deur van de bruiloftszaal gesloten. En dan eindigt deze gelijkenis met de vermaning: 'Zo waakt dan. Want gij weet de dag niet, noch het uur, waarin de Zoon des mensen komen zal!' Deze toon loopt door het hele boek heen. Het gewicht van de dingen wordt aan het hart van de jonge mensen gelegd... Ik zal geen poging doen de diverse lezingen te typeren. Wel geef ik de titels en de namen van de sprekers/schrijvers: 'De toekomst tegemoet', door ds. A. Moerkerken (Ger. Gem.). 'Het verlangen naar de hemel', door ds. A. Kort (Oud-Ger. Gem., destijds Ned. Herv.). 'Maranatha', door ds. F. den Butter (Chr. Ger.), 'Chiistus komt terug!', door ds. W. Silfhout (Ger. Gem.). 'De Ruiter op het witte paard', door ds. T. Ouwerkerk (Ned. Herv.). 'De jongste dag', door ds. D.J. Bud ding (Ned. Herv.). 'De hemel', door ds. M.M. van Campen (Ned. Herv.). 'De nieuwe hemel en de nieuwe aarde', door ds. A.A. Egas (Chr. Ger.). Op één inhoudelijk ding moet ik nog atten deren, en dat tot mijn spijt. In deze overden kingen over de eindtijd komt Israël maar sporadisch ter sprake. In twee van de acht lezingen komt de bekering van Israël een ogenblik aan de orde. Het meest uitvoerig daarover is ds. W. Silfhout. Laat ik in dit verband verwijzen naar iemand als Thomas Boston. Hij geloofde dat het gebed om het herstel van de kerk begint met het gebed om de bekering van Israël. "Ik ben er van over tuigd dat als wij bidden dat de wereld bekeerd moge worden in de weg die God heeft aangewezen, dat we dan het goede voor de Joden zullen zoeken. En des te meer we dit zullen doen, des te gelukkiger zal onze ziel zijn.. N.a.v.; Ds. D.J. Budding e.a.. Ziet, de Brui degom komt! Uitgeverij De Rams hoorn te Goes. Gebonden. 165 pagi na's. Prijs €14,00. Ds. G.J. van Aalst e.a., Leer ons bid den. Uitgeverij De Ramshoorn te Goes. Gebonden. 168 pagina's. Prijs €14,00. J. M. J. Kieviet Wederom hebben de bewoners van de Voor straat en Marktveld zich samengevoegd voor de jaarlijkse barbecue, die steeds hechter en gezelliger wordt. Met op de achtergrond een muziekje voor de kinderen waarbij de moe ders zich niet onbetuigd lieten en genoeglijk met hun kroost een dansje opvoerden. Men kan het tafereeltje vergelijken met de genoeglijkheid die ik me herinner uit de tijd na de 2e Wereldoorlog ('40-45) toen men heel veel buurtverenigingen had. Alleen toen nog geen barbecue maar spelletjes spe len met de hele straat. Ik had het voorrecht toen in Middelhamis bewoonster van die Voorstraat te zijn. De bezoekers van deze barbecue hebben weer mogen genieten van hun medebewo ners, drankjes, fijn vleesproducten - zelfs vegetarisch - en stokbrood met salades. Rond 20:00 uur toen het wat frisser werd verzorgden Floor en Johannes Nipius de vuurkorven en schaarde iedereen zich om het gezelUge vuur. Spontaan uit hun midden gingen drie dames even thuis koffie zetten en bleek dit een gezellige afsluiting te zijn. We danken Hanneke en Barbara met hun medewerkers voor de geslaagde barbecue. Ga zo door dames, proficiat met dit gebeu ren, tot een plezier van allen! Suze Kievit-van der Slik Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelhamis Tel: (0187)47 10 20 ^':-"/^ 48 57 36

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2