Spannende tijden LITIE Romantiek en nostalgie op cd met verhalen In het Ouddorps \>J Advendo zingt... zingt u mee!?! Zomerfeest Hernesseroord Beroepen Cursus EHBO Sommelsdijk Wegafsluiting Hennepkwekerij in Oude Tonge ontmanteld Van Weel-Bethesda ontvangt pluim van patiënten ■(•Minnaard www.knopsbv.nl Vuurtorenconcert autoschade Bea Poortvliet in Flakkeecialiteiten oateDïïQffim i"^ Visser Visser 3>x52 P)<G> (i^^ 'fel Woninginbraak chirurgie en gynaecologie hoog gewaardeerd Den Haag (AD) - De patiënten in het Van Weel-Bethesda ziekenhuis heb ben veel waardering voor de infor matievoorziening en bejegening die zij krijgen van artsen en verpleeg kundigen in Dirksland. De afdelin gen chirurgie en gynaecologie beho ren met hun serviceverlening tot de koplopers in ons land. Automobielbedrijf Flakkee B.V. HarteBjk weUasin in de simgmoomvaa, \1sser Meubelen I -^ GARAGE KnÖpS instmiatiehedriif IttiraS. fi^lSO9002 BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 ^NjjSE mi\Q^ BEW. EX Vrijdag 28 juni 2002 74e jaargang nr. 7H5 In Den Haag wordt nog steeds geïnformeerd. De drie partijen CDA, LPF ên WD werl<en gestaag aan de uitgangspunten voor een nieuwe rege ring. Hobbel na hobbel worden genomen. Daar bij komt: hoe langer de periode duurt, hoe meer de onderhandelaars tot elkaar veroordeeld raken. Of moet het zijn: hoe groter de kans dat de onderhandelaars er als een team uitkomen? Het lijkt erop dat het laatste het geval zal zijn. Het is echter niet genoeg als de onderhande laars tot zaken kunnen komen (overigens praten we dan natuurlijk over teams, elke fractie zal zijn specialisten immers voortdurend achter de hand houden). Momenteel wordt er van uitgegaan dat er nog voor het reces (4 juli) een debat in de Kamer zal zijn over het bereikte akkoord. Dan zal blijken hoe de fracties, ook van de beoogde coalitie over het resultaat denken en hoeveel speelruimte zij de nieuwe regering zullen geven. De politiek moet veranderen. Het debat moet gevoerd worden waar dat hoort, in de Kamer en niet in torentjesoverleg en dergelijke. Dat zal waar zijn. De burger heeft blijk gegeven van afkeer van de gevoerde politiek. 'Den Haag' doet maar wat In plaats van te luisteren naar wat de burger bezighoudt, wordt diezelfde burger geacht zich te voegen naar de regels en wetten die de overheid maakt voor elk probleem. De ervaring is -of dat terecht is of niet- dat de over heid daarbij werkt vanuit een Ivoren toren en .nauwelijks blijk geeft te weten waar het over gaat Die stemming bepaalde de uitslag van de laatst gehouden verkiezingen. De uitslag daarvan is mede bepaald door de moord op Fortuyn, maar wie zich daarmee verontschuldigd heeft er nog steeds niets van begrepen. De informatieperiode verschilt niet veel van eer dere. De spelers houden zich aan de spelregels. De fracties doen dat ook. Ze houden zich rustig, als er al kritiek is, wordt die binnenskamers behandeld. Er moet ten slotte ook nog een rege ring worden gevormd. Alleen als het functioneel is, kan een openbare hint zin hebben. Zo was er ineens de waarschuwing vanuit CDA-kringen dat de heer Balkenende bepaald nog niet aan het oogsten is. Het gedachtegoed van deze par tij, zeker zoals het door een linkervleugel wordt ingevuld, zou niet uit de verf komen. Waarvan acte. Zoals het er nu uitziet heeft de WD minder last van dit soort correcties. Wie veel verloren heeft en daarna min of meer gevraagd wordt toch mee te doen, doet er goed aan stilletjes te halen wat er te halen is. Fractievoorzitter Zalm doet dat bekwaam, waarbij hij maar al te goed weet dat een deel van de LPF-fractie sterk in de richting van de WD zal denken. Daarmee zijn we bij de zwakste schakel van het geheel: de LPF en de LPF-fractie. De achterban van de LPF kristalliseert uit Wie daar uiteindelijk aan de touwtjes zullen trekken, dan wel het Rotterdam-Rijnmond Inbraak OOLTGENSPLAAT - Woensdagmorgen vroeg ontdekte de 28-jarige bewoner dat er was ingebroken in zijn woning aan de Voor straat in Ooltgensplaat. Het cylinderslot van de voordeur was verbroken, waarna de woning was doorzocht. Uit de woning wer den diverse goederen meegenomen. Tevens werden er autosleutels ontvreemd, waarmee de auto van de bewoner, een VW Golf, die voor de woning op straat stond geparkeerd, werd weggenomen. MroDELHARNIS - Maandagmorgen vroeg ontdekte de 44-jarige bewoonster, dat er was ingebroken in haar woning aan de Langeweg te Middelhamis. Onbekenden waren via een klapraam aan de achterzijde de woning binnengegaan. Uit de woonkamer werd een tas weggenomen met daarin onder andere geld en bankpasjes. Oude Tonge - Woensdagmiddag rond half vier werd er een heimepkwekerij ont manteld aan de Stationsweg. Er werd in het pand door personeel van een verzeke ringsmaatschappij een onderzoek naar brandveiligheid gedaan en daarbij werd de hennepkwekerij ontdekt. In de woning werden meerdere zakken wiet aangetrof fen. Zowel de wiet als de voor de groei benodigde apparatuur werden in beslag genomen en vernietigd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bewoners van het pand. gesprek binnen de partij in goede banen zullen lelden, is afwachten. In ieder geval is duidelijk dat het medium internet daarbij een rol zal spe len. Kiezers kunnen steeds hun mening kwijt en zullen door de macht van het getal sturen. De eerste tekenen daarvan zijn al gesignaleerd Nu kozen die zelfde kiezers een fractie, mensen die zonder last en ruggespraak zullen opereren. Formeel is elke gekozene vrij in zijn doen en laten. In de praktijk werkt de volksvertegen woordiger vanuit het gedachtegoed van een par tij In de praktijk werkt hij of zij ook in het team wat dat gedachtegoed in de samenleving gestal te wilgeven: de fractie. CDA en WD hebben wat dat betreft een voor sprong op de derde partner, de LPF, als het gaat over de beoordeling van de stukken. Ook de oppositiepartijen hebben die voorsprong. Neemt de fractie van de LPF hun werkwijze over dan is er een probleem: zij zullen het verwijt krijgen zich nu al te laten inkapselen. Daarbij komt de vraag in hoeverre het gedachtegoed van de heer Fortuyn gemeengoed is onder de LPF'ers. Gaat de LPF op een onorthodoxe wijze het onderhandelingsresultaat te lijf dan is er ook een probleem: verschillen kunnen door derden afgestraft worden en het tekort aan ervaring komt aan het oppen/lak. Tot nu toe gaat alles met de drie partijen boven verwachting. De LPF gedraagt zich volwassen, zij het dat er zo nu en dan plaagstoten worden uitgedeeld. De gevestigde politiek moet niet denken dat alles voor zoete koek wordt geno men. Vandaar ook de aanval op demissionair minister De Vries van Binnenlandse Zaken. Vol gens de LPF moet hij nu aftreden, hij was immers verantwoordelijk voor de veiligheid van Fortuyn. Dat er een commissie nagaat wat er nu echt gebeurd Is, doet er kennelijk niet toe. Die werkt veel te traag. Minister De Vries stelde dat hij die commissie niet voor niets heeft Ingesteld. Hij heeft dus gelijk dat hij nu niet aftreedt Tegelijkertijd kan hij geen goed meer doen bij velen, want die commissie wordt nu gezien als een methode van de oude politiek om de zaak te rekken. De LPF heeft dus groot gelijk om de minister op zijn ver antwoordelijkheid aan te spreken, zegt men. Waarschijnlijk zullen we de komende tijd meer van dit soort redeneringen gaan meemaken. Je kunt een procedure waar niets mee mis is open breken door ze aan de kaak te stellen als vertra gingstactiek, verhulling of wat dan ook. Zulk soort redeneringen zijn moeilijk rationeel te atta queren en emotioneel doen ze het goed bij hen die 'Den Haag' eigenlijk hebben afgeschreven. De LPF zal dit middel wel moeten hanteren wil het de band met de kiezers -dat is wat anders dan een vaste achterban- behouden. De onderhandelingen verlopen goed. Er is geen reden te twijfelen aan de mogelijkheid van een gedegen kabinet Het debat in de Tweede Kamer wordt minder voorspelbaar Met de mogelijkheid van een niet officieel, maar wel effectief internetreferendum op de achtergrond. We gaan spannende tijden tegemoet Dit blijkt uit een onderzoek naar informa tievoorziening en bejegening onder 42.000 patiënten in 42 ziekenhuizen, dat de Con sumentenbond gisteren publiceerde. Het is de tweede keer dat de bond ziekenhuizen langs de meetlat legt. Drie jaar geleden werden acht ziekenhuizen in de regio Utrecht vergeleken. Over twee jaar wil de Consumentenbond alle honderd zieken huizen onderzoeken. De bond vergelijkt ziekenhuizen op aspecten die consumenten belangrijk vinden. Het onderzoek wijst uit dat veel patiënten vinden dat ze te weinig informatie krijgen over bijwerkingen en alternatieven voor behandelingen. Ook zeggen zij dat zij onvoldoende kunnen meebeslissen over hun behandeling en dat zij tegenstrijdige informatie van het perso neel krijgen te horen. Bovendien missen veel patiënten hulp en steun van hun arts. De Consumentenbond constateert dat het ene ziekenhuis duidelijk beter hierin is dan het andere. Hoewel een échte nummer 1 ontbreekt scoren kleinere ziekenhuizen zoals Meander in Baam en Van Weel- Bethesada in Dirksland het hoogst bij een tweetal specialismen. geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 MAKELAARDIJ fAiddelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Nieuwe Tonge - Op dinsdag 2 juli zingt het Christelijk Gemengd Koor Advendo in de Nederlandse Hervorm de kerk aan de Kerkring in Nieuwe Tonge. De aanvang is om 19:30 uur. Deze avond was in de eerste plaats georga niseerd voor de kerktelefoonluisteraars in de gemeente. Het bestuur van Advendo wil de avond een open karakter geven. Met andere woorden: u wordt hierbij heel harte lijk uitgenodigd om deze avond mee te maken. Vele maanden is het koor onder lei ding van de heer H. Weiss in Hervormd Verenigingsgebouw Elim bij elkaar geweest om de liederen in te studeren. Ver der is er tijdens de avond volop gelegen heid voor samenzang. Voor het koor is het bovendien de afsluiting van het seizoen. Het koor hoopt enkele maanden van de vakantie te genieten om daarna uitgerust het nieuwe seizoen te beginnen. Het Christelijk Gemengd Koor Advendo zoekt nog steeds nieuwe stemmen in het bijzonder doet zij een beroep op de man nen. Wellicht dat de zangavond op 2 juli een mooie gelegenheid is om u aan te mel den als nieuw lid! Sommelsdiikse Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer I v_«/ Langeweg MWdsIharnis Tel. (0187} 47 6? 67 OPEL voor MPorJJdeM met plezier j Gas - Water - Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 'TXissen de hoagten'. Dat is de titel van een cd die volgende week donderdag 4 juli wordt gepresenteerd tijdens een bijzondere bijeenkomst in de doops gezinde kerk te Ouddorp. 'T\issen de hoagten' bevat een serie verhalen in het Ouddorpse dialect, omlijst met sfeervolle pianomuziek. Ouddorper Pau Heerschap, leraar Nederlands en kenner van de eilandelijke dialecten, vertelt de verhalen en zijn dorpsge noot Piet Westhoeve, pianist, organist en koordirigent, tekent voor de muziek. Heerschap luistert al jaren alle mogelijke bijeenkomsten en avondjes op met zijn voor drachten in de taal van zijn dorp. "Nadat ik in opdracht van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek een dialectboek over Goeree-Overflakkee had gemaakt, werd ik door de lagere school van Sommelsdijk gevraagd om iets over dialecten te vertellen. Dat was in 1987. Mijn praatje viel zeer in de smaak", bhkt de Ouddorper vijftien jaar terug in de tijd. Daarna is het hard gegaan. Heerschap werd - en wordt - overal gevraagd en omdat hij er zoveel plezier in heeft, zegt hij zelden 'nee' Aha-erlebnis "Het is herkenbaar, het zijn alledaagse tafe relen van vroeger", verklaart Piet Westhoe ve deze grote belangstelling. Heerschap zelf: "Het kan ook taai zijn, maar als ik merk dat een verhaal niet aanslaat, kom ik met voor beelden. Dan trekt een kleinere verhaalUjn de aandacht. Soms varieer ik, soms vertel ik hetzelfde. Verhalen kunnen een leuke aanzet hebben, maar uitgaan als een nachtkaars. Een leuke clou is belangrijk. Vaak hebben mensen in het publiek een Aha-erlebnis. Zo van: dat deed opoe nog, of tante. Dit is een betere manier om bewust met het dialect om te gaan dan zo'n geforceerde campagne." Heerschap heeft de wind mee, want de laat ste jaren is er een ware dialectenrenaissance aan de gang. "Voor de taalkunde vormt het dialect een soort reservoir, zoals de bodem dat is voor de archeologen." Bijna twee jaar geleden kreeg Pau Heer schap een uitnodiging om zijn Ouddorpse verhalen te vertellen tijdens de uitreiking van de restauratieprijs in het Rien Poort- vlietmuseum. Piet Westhoeve zou er ook zijn, en wel om de feestelijke bijeenkomst op te luisteren met pianospel. Spontaan ont stond bij beide dorpsgenoten het idee om er een gezamenlijk optreden van te maken. Westhoeve zocht passende muziek bij de voordrachten van Heerschap en het optreden in Middelhamis leverde zoveel enthousiaste reacties op dat het duo besloot de samenwer king voort te zetten. Bandje Enige gezamenlijke optredens volgden. Westhoeve: "Na afloop vroegen de mensen vaak: 'heb je geen bandje?' Vorig jaar heb ik een cd opgenomen met pianomuziek, dus het lag bij mij nog allemaal vers in het geheugen hoe dat allemaal in zijn werk gaat. Het is veel werk - de opnames en alles eromheen - maar het was wel een leuke periode." Het resultaat van die inspanningen is er bijna. Heerschap: "Wij willen gewoon wat leuks bieden, op regionaal niveau." "Maar wel met kwaliteit", vult Westhoeve aan. "Die verha len van jou zijn niet alleen heel leuk om naar te luisteren, maar hebben ook een cultureel- historische waarde. De muziek die ik erbij gezocht heb - een aantal Lieder ohne Worte van 'Mendelssohn-Bartholdy - past goed. Het is romantische pianomuziek die aansluit bij de schilderachtige, romantische verha len." Wijze van leven "Een mooie eenheid", luidt het oordeel van de verhalenverteller. "Romantiek en nostal gie. Leven en dood, de hele wijze van leven komen op de cd tot uiting." Bij het verhaal over 'het hof' - die Heerschap tegenwoordig beheert als een wilde natuurtuin en die, van wege het fotogenieke uiterlijk, een zekere aantrekkingskracht heeft op bmidsparen - speelt Westhoeve het toepasselijke Lente lied. Bij het 'verhael van Be'ie in Jaop', waarin problemen met kunstgebitten aan de orde komen, kJinkt ook in het pianospel de dia loog door. "De liederen zijn op zich al prach tig" zegt Heerschap, "maar door de verhalen toe te voegen wordt het nog aardiger." Veel verhalen hebben een humoristische strek king, maar al met al geven ze toch een getrouw beeld van het oude Ouddorp. Hoe het huis was ingericht, wat men zoal at, wat de vaste gewoonten waren (de wasbeurt op zaterdag!), hoe de natuur emit zag, het komt allemaal aan de orde. Naast de soms vette knipoog wordt de tragische noot niet verme den. Nestor Op de cd staan niet alleen verhalen van Pau Heerschap zelf, maar ook van Klaas Kaste lein, de nestor van de Ouddorpse dialectver- halen, die veelvuldig publiceerde in het Eilanden Nieuws. Kastelein ontvangt op 4 juli de eerste cd. Bezoekers van de presenta tiebijeenkomst in de doopsgezinde kerk kun nen de cd met korting kopen. Het plaatje kost dan 10 euro in plaats van de 12,50, die bij de meeste boekhandels op het eiland en bij de VVV in Ouddorp moet worden neer geteld. Uiteraard vertolken Heerschap en Westhoeve volgende week donderdag ook enige nummers. De avond begint om 20.00 uur en de toegang (inclusief programma en consumptie) bedraagt 5 euro. 'Tussen de hoagten' is vrijwel geheel een eilandelijke productie. De techniek was in handen van Westend Audio in Ouddorp en de vormgeving van het hoesje werd ver zorgd door beeldend kunstenaar Hans Dolie- slager uit Goedereede. Alleen de mastering van de tape gebeurde buiten Goeree-Over flakkee: in Rotterdam. "Iedereen die het dia lect een warm hart toedraagt zal genieten. Dat kunnen we garanderen", prijst Pau Heer schap 'Tussen de hoagten' aan. "En de ver haalkunst", antwoordt Westhoeve op de vraag waarom iedereen de cd zou moeten kopen. "Tja" reageert Heerschap, "dialect kun je nu eenmaal beter horen dan lezen." Ondertiteling Ze zijn allebei blij dat het dialect nog veel wordt gesproken op Ouddorp. De grootste bedreiging is volgens Pau Heerschap door gaans de nieuwbouwwijk met 'import'. "Aan de andere kant", relativeert Piet West hoeve direct, "kinderen van nieuwe Ouddor- pers nemen het dialect vaak feilloos over." Scholieren komen ook regelmatig af op de voordrachtsavonden. Toeristen trouwens ook. En als ze het taaltje dan niet begrijpen? "Dan doe ik af en toe wat ondertiteling", lacht Heerschap. De cd kunnen ze ook gerust kopen, want die bevat een verklarende woor denlijst. OUDDORP - De voorbereidingen op de koor- en samenzangavond aan de voet van de vuurtoren zijn nagenoeg allemaal afge rond. Het programma staat vast en het draaiboek Ugt klaar. Het koor Deo Cante- mus en de muzikanten hebben zich er op voorbereid en verheugen zich op dit unieke concert dat zal plaatsvinden op zaterdag 29 juni. Hopelijk zijn de weersomstandighe den op deze dag goed zodat dit concert in de openlucht gehouden kan worden. Het concert begint om 19:30 uur. Iedereen wordt verzocht om zelf stoelen mee te nemen. Er zijn wel stoelen beschikbaar voor mensen met een handicap. In de buurt van de vuurtoren is voldoende parkeergele genheid geregeld. Vrijwilligers zullen de verkeersstroom in goede banen leiden. Een liturgie zal aanwezig zijn en aan het slot zal er een collecte gehouden worden om de onkosten van dit concert te dekken. Mocht het weer tegenvallen, dan wordt er uitge weken naar de sporthal Dorpstienden. (Bij twijfel kunt u aan het einde van de middag bellen naar 0187-083431). Iedereen is van harte welkom en neem anderen mee! Ook dit jaar organiseren de medewerkers van Zuidwester regio Goeree Overflakkee, tezamen met de cliënten en hun ouders, weer een zomerfeest op het terrein van Hernesser oord, en wel op zaterdag 6 juli a.s. Er komt een braderie waar zelfgemaakte artikelen aangeboden worden en een rommelmarkt waar overtolUge spullen worden aangebo den. Ook is er een tweede hands boeken markt. Dit alles wordt aangevuld met een rodeostier, kop van Jut, draaimolen, muziek, demonstraties modelbouw, enz., enz. Alle ingrediënten om er, net als andere jaren, een gezellig feest te maken zijn aanwezig. Ieder een is hartelijk welkom! Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Naast de Gereformeerde Gemeente van Dirksland heeft ook de Gereformeerde Gemeente Ouddorp een beroep uitge bracht op kandidaat A. Verschuure uit Gouda. Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel-0187-651396 KEMA CERTIFICATE 3ES70 Weet u wat te doen bij ongelukken? Weet u wat te doen bij brandwonden? Kunt u reanimeren? 90% van de onge vallen gebeuren in en om het huis. De nieuwe EBHO cursus in Sommelsdijk start medio oktober. Opgave bij mevrouw. K.Klein (0187-486174) of mevrouw T. Blok (0187-485108). In verband met het verwijderen van een hoog teportaal wordt in de avond en nacht van 1 op 2 juli afrit 14 (Rozenburg, Havens 4250- 5225) in de richting Europoort-Rotterdam tij delijk afgesloten. Van 19:00 uur tot 06:00 uur zal het verkeer worden omgeleid via afrit 15 middels bebording met de letter 'R'. REGISTERACCOUNTANTS Zaterdagmorgen om 09.00 uur ontvangt Jan Lodder in zijn programma 'Flakkeecialitei ten' op Radio Flakkee een pastoraal mede werkster. Het is Bea Poortvliet uit Dirks land. Zij werd 55 jaar geleden geboren in Herkingen. Ze verdiende haar brood als gezinsverzorgster, als docente levensbe schouwing en als maatschappelijk werkster. Nu is zij pastoraal werkster in Brielle. Regelmatig houdt zij in het verzoekplaten programma 'Muzikale Hartewensen' op Radio Flakkee een korte overdenking. Over deze onderwerpen, en nog veel meer, vertelt zij zaterdagmorgen in 'Flakkeecialiteiten'. Dinsdag om 18.00 uur wordt het programma herhaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1