Geref. Gemeente Dirksland verwisselt deze week van kerkgebouw Vele handen maakten licht werk I Nieuw boek over leven en werken op de Zuid-Hollandse eilanden Een preek met een verhaal Opbrengst ANGO-collecte Inloopconcert in Kapelse Kerk Bibliotheek Eben Haëzer EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Excursies op Slikken van Flakkee GEHANDICAPTEN ZORG Avond Fietstocht Belgische organist in Kapelle Van Neusden bij Doopsge zinde Gemeente Opbrengst collecte Maag Lever Darm Stichting Kerkdiensten Ger. Gem. ANGO (Algemene Nederlandse Ge handicapten Organisatie) hield in de week van 10 tot 15 juni haar nationa le collecte voor mensen met een handi cap. De opbrengst van de collecte in Middelharnis en Sommelsdijk was respectievelijk 1492,10 en 1928,91 euro. Op zaterdag 6 juli is de uit Hasselt afkomstige organist, Johan Hermans, te gast in de Ned. Herv. Kerk te Kapel le. Het fraai gerestaureerde Batz-Wit te orgel zal dan weer klinken tijdens dit concert. Zijn programma zal bestaan uit werken van o.a. Guilmant, Lemmens Boëllman, Mozart, Liszt en Lefebure-Wely. In het juninummer van het kerkhisto risch tijdschrift Oude Paden is een artikel opgenomen van de heer A. J. Nehs, dat handelt over een bijzondere dominee. Het betreft ds. H. Bax, die van 1865 tot 1867 de Hervormde Gemeente van Ouddorp diende. 'ilglgggi Op zondag 30 juni spreekt in de avonddienst van de Doopsgezinde Gemeente Oud dorp Arnold van Heusden, directeur van de Evangeli sche Alliantie. Herkingen - In de Maag Lever Darm Week van 18 tot en met 22 juni vond de collecte plaats van de Maag Lever Darm Stichting. De opbrengst in Herkingen bedroeg 365,- euro. Kerkdienst Ger. Gem. in Ned. Aan het eind van de kerkdienst in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersedijk te Dirksland, is zondagavond de kanselbijbel dichtgeslagen en werden er na de dienst de kerkdeuren - in die hoedanigheid - voorgoed gesloten; dit na bijna 75 jaar als bedehuis te hebben gediend. Een aantal jaren geleden heeft de kerkeHjke gemeente besloten tot de bouw van een nieuwe kerk. En nu die voltooid is, hoopt ze die morgen, woensdag 26 juni, in gebruik te nemen. Vandaar dat haar predikant, ds. A.M. Den Boer, de laatste zon dag in het oude kerkgebouw min of meer in het teken van afscheid deed staan; met name in de avonddienst, toen hij zijn hoorders Psalm 90 het voorlezen en hen toesprak uit het eerste gedeelte van 1 Johannes 2:18 'Kinderkens, het is de laatste ure'. Na het uitspreken van de zegen aan het eind van de dienst las de predi kant enkele verzen uit Prediker 3 en sloot hij af met de woorden er is een tijd om af te bre ken en een tijd om te bouwen'. Terwijl de gemeente Psalm 119 vers 45 zong, 'O Heer, u woord bestaat in eeuwigheid', werd de kansel bijbel dichtgeslagen, om D.V. morgenavond weer geopend te worden bij de ingebruikne ming van het nieuwe kerkgebouw op de hoek van de Staakweg/Mozartsingel. De kerkdienst vangt dan aan om 19.00 uur. Morgen wordt het nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. OUDDORP - Als we terug zien op de zes weken dat we nu werken met het nieuwe systeem dan kunnen we zeer tevreden zijn over het resultaat, er zijn bijna geen proble men geweest. De wachtrijen voor de balie zijn nu voorgoed voorbij. We zijn blij dat zowel het boekenaantal als het lezersaantal groeit. Heeft u ook interesse kom dan op donderdagmiddag tussen 15:30 en 16:30 uur of tussen 18:30 en 20:30 uur eens langs. We wijzen de lezers er verder op dat het eerste uitleentermijn van 6 weken nu verstreken is dus let op en lever uw boeken tijdig in. Bibliotheek Eben Haëzer clir. streektJiad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerlus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Het oude kerkinterieur, voorgoed verleden tijd: de kerkbanken worden deze week gedemonteerd en gaan op transport richting Oekraïne, waar ze in kerken aldaar opnieuw zullen worden gebruikt. In Nederland zijn er bijna twee miljoen men sen met een functiebeperking. Door hulp middelen en dankzij diverse regelingen, wordt een deel van de belemmeringen die deze mensen in het dagelijks leven onder vinden weggenomen. Helaas blijkt dit echter lang niet altijd voldoende. Mensen vallen dan net buiten een regeling, of komen voor kosten te staan die nergens vergoed worden. De opbrengst van de ANGO-collecte is bedoeld voor deze mensen. ANGO beschikt over het CBF-keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Het geld komt dus gegarandeerd goed terecht. Directeur Auke Porte van ANGO is blij met het resultaat van de collecte. "Dit kan alleen maar dankzij de geweldige inzet van velen, de organisatoren van deze collecte en de meer dan dertigdui zend collectanten natuurlijk. Vrijwilligers die de tijd hebben genomen zich in te zetten voor de belangen van mensen met een han dicap. Geen fonds kan zonder deze vrijwilli gers doen waar ze voor staat. Ook de ANGO niet. Dankzij hun werk en door de bijdragen van de Nederlandse bevolking, kan ANGO ook dit jaar weer veel gehandicapten helpen. ANGO is een organisatie met ruim 17.000 leden. Mensen met een handicap die zelf opkomen voor hun rechten. ANGO heeft een website en geeft het blad AanZet uit. Daar naast kunnen leden terecht voor belastingad viezen en juridische bijstand. Je hoeft overi gens geen lid te zijn van ANGO om een beroep te doen op het ANGO-fonds. Mensen die financiële steun willen kunnen contact opnemen met het ANGO-hoofdkantoor in Amersfoort: 033-4654343. Op zaterdag 29 juni a.s. geeft de vaste orga nist van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, Henk G. van Putten, aldaar een gratis orgel concert. Hij zal composities spelen uit ver schillende stijlperioden, zodat het prachtige gerestaureerde BatzAVitte-orgel in al zijn klankkleuren te horen zal zijn. Het conceit wordt van 15.00-16.00 uur gegeven. Luiste raars hoeven tijdens dit concert niet het vol ledige programma bij te wonen, maar kun nen naar believen komen en gaan. Program ma's zijn in de kerk aanwezig. Iedereen is van harte welkom. Tot en met 22 augustus wordt weer, iedere donderdagmorgen, een excur sie gehouden over het afgesloten deel van de Slikken van Flakkee. Vanaf 2 juli tot en inet 27 augustus gebeurt dat ook op de dinsdagmorgen. Tijdens de excursie is er een uitstekend uit zicht op de grazende Fjordenpaarden en Heckrunderen en vertelt de beheerder over het beheer en de begrazing van dit voor Nederland unieke natuurgebied. Daarnaast zijn de Slikken een bijzonder bloemrijk landschap dat broedgelegenheid beidt aan talloze weide- en watervogels. De kosten bedragen voor volwassen 5,50 euro, kinderen tot en met 12 jaar en houders van de 65+ betalen 4 euro, kinderen tot 3 jaar mogen gratis mee. Zowel op de dinsdag als op de donderdag start de excursie om 10.00 uur vanaf de boerderij van Staatsbosbeheer aan de Bouwdijk 11 in Melissant., waar u vervolgens ook wordt teruggebracht. De excursie duurt circa twee uur. De kaarten zijn te koop bij het VVV-Ouddorp, bij de VVV/ANWB in Middelharnis en het VVV- steunpunt in Herkingen. Telefonisch reser veren is niet mogelijk! Op donderdag 11 juli en 22 augustus worden speciale avondexcursies georganiseerd waarbij gekeken wordt naar reeën, die zich vooral op dit tijdstip laten bewonderen. Aan vang: 19.30 uur, einde circa 21.30 uur. Comité Nieuwe Tonge e.o. voor Stichting Adullam Gehandicaptenzorg hoopt op dins dag 2 juli een fietstocht te organiseren. U kunt starten tussen 18:00 en 19:30 uur bij de Oranje-Nassauschool aan het Korteweegje 7 te Nieuwe Tonge. Er zijn twee routes te fiet sen van 15 en 25 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 euro per persoon en 5,50 euro per gezin. Onderweg zijn diverse consump ties te verkrijgen. Bij het startpunt is ook een verkooptafel met speelgoed en kaarten. De opbrengst van deze fietstocht komt ten goe de aan de Stichting Adullam Gehandicapten zorg. Johan Hermans volgde muziekstudies aan het Lemmensinstituut te Leuven, Luik en in het Italiaanse Toscana. Hij bekroonde zijn studies met het Diplöme Supérieur voor orgel aan het Luiks conservatorium. Hij is leraar orgel aan verscheidene instellingen voor muziekonderwijs, waaronder het Ste delijk Muziekconservatorium en de muziek- humaniora Kindsheid Jesu te Hasselt. In die zelfde stad is hij titularis-organist van het goed bewaard gebleven en historisch belangrijke Cavaillé-CoU. orgel in het Pro vinciaal Heiligdom van de Heilig Hartkerk en kathedraalorganist voor het Bisdom. Is solist in binnen- en buitenland, geeft lezin gen in o.a. Amerika en Japan. Maakte ver schillende opnames voor radio en een solo- CD. Samen met anderen werkt hij aan een ruimere verspreiding van de orgelliteratuur. Aanvang van het concert: 20:00 uur. Toe gang: 4,50 euro (CJP/Pas 65/t/m 15 jaar 3,50 euro). Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. Ds. Bax begon als vrijzinnig predikant te Lage Vuursche, maar werd daar, volgens zijn eigen zeggen door genade 'van een vij and tot een vriend gemaakt'. Hierdoor werd ds. Bax een zeer rechtzinnig predikant, die het langst in de Hervormde Gemeente van Doomspijk stond. Het artikel beschrijft de bekering van ds. Bax en zijn verdere levens gang tot aan zijn overlijden in 1911 te Erme- lo in de psychiatrische inrichting Veldwijk. In zijn Ouddorpse tijd maakte hij de redding mee van de schipbreukelingen van het stoomschip 'Cornelia', dat op 'den Oosterd' gestrand was. Deze reddingsactie door de dappere Ouddorpers Pieter Kasteleijn en zijn broers Jacob en Willem Kasteleijn, alsmede Cornells van der Klooster kostte later het leven van genoemde Pieter Kasteleijn. Hij liet een jonge vrouw met vijf kindertjes ach ter, waarvan de oudste nog geen zes jaar was! Ds. Bax liet een preek over Romeinen 6 23 van zijn hand in druk verschijnen. De opbrengst van deze preek stelde hij ter beschikking aan de weduwe van Pieter Kas- telijn, Bastiaantje Verhage. Zij vertrok enke lejaren later, in 1872 met haar kinderen naar Amerika. In het eindej aarspakket 2001 verstrekte de kerkenraad van Hervormd Ouddorp ge noemde preek, gedrukt in hedendaags Nederlands aan de bejaarden van de gemeente. Voorin stond de levensbeschrij ving van ds. Bax en de gebeurtenissen rond de redding van de opvarenden van de 'Cor nelia'. Het artikel in 'Oude Paden' is verluchtigd met prachtige foto's van ds. Bax en zijn gezin alsmede de verschillende kerken en pastorieën. Zo ook een prachtige opname van de otide pastorie van Ouddorp. Voor liefhebbers van 'bevindelijke' kleine kerk geschiedenis biedt Oude Paden heel veel! Het is een uitgave van Uitgeverij de Groot Goudriaan in samenwerking met Uitgeverij Kok te Kampen. Het adres is: Oude Paden, Postbus 5018, 8260 GA Kampen, (tel. 038- 3392578). Abonnementsprijs 19,- per jaar (vier nummers), losse nummers in de boek handel verkrijgbaar, 5,25. Het kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente van Dirksland nadert zijn voltooiing. De laatste hand is inmiddels gelegd aan het terrein rond de kerk. Veel vrijwilligers hebben het afgelopen half jaar hun werk verricht in en rond het kerkge bouw. Vijftig vrijwilligers hadden zich opgegeven voor de aanleg van het parkeer terrein, zodat elke zaterdag een groep van ongeveer 10 man bij toerbeurt aanwezig waren om letterlijk hun steentje bij te dra gen. Ruim de helft van het parkeerterrein, zo'n 85 plaatsen, werd aan gelegd door vrij willige handen. Ook de plaatsing van de lichtmasten, fietsenrekken en het uitrijden van de tuingrond was vrijwilUgerswerk. Het materieel, de keten en de opslagruimte werd ter beschikking gesteld door aannemingsbe drijf Winkels uit Ouddorp, die ook de rest van het terrein heeft aangelegd. Maar achter de schermen werd ook hard gewerkt. Voorbereiding en planning hebben ook avonden werk gekost. De plaatselijke bakker voorzag elke zaterdagmorgen de vrij willigers van gebak bij de koffie, een mevrouw uit de kerkelijke gemeente stond de hele morgen soep stond te koken en ande ren zorgden er trouw voor dat de soep en het gebak tijdens het zware werk werden rond gedeeld. Met dankbaarheid wordt terug gezien op het vele werk dat door vrijwilligers is verzet, waardoor een flinke som geld kon worden bespaard. De Evangelische Al-liantie is een kleine, hardwerkende organisatie met een grote samenbindende en opbouwende invloed in veel gemeenten in Nederland. Sinds een aan tal jaren is het merendeel van Nederland officieel buitenkerkelijk. Van jongeren onder de 25 jaar gaat hooguit nog 25% regel matig naar een kerk.Gelukkig zijn er broed plaatsen van hoop en initiatief: levende gemeenten, waar Christus centraal staat, waar gebed, verwachting, evangelisatie en hulpverlening er helemaal bij horen. Een aantal gemeenten en organisaties heeft juist in deze tijd een nieuwe visie gekregen voor evangelisatiewerk en gemeente- opbouw. Uiteraard hebben die gemeenten en organisaties allerlei eigen verbanden. En samen hebben ze een breder werkverband: De Evangelische Alliantie. Voor samenwer king, studie, onderlinge hulp, nieuwe initia tieven. Gemeenten van allerlei signatuur zijn deelnemer van de EA. De EA organiseert toerusting voor gemeen teteams, houdt gemeenteopbouw-conferen- ties, is één van de motoren achter het project 'Geloven in de toekomst', waar gemeenten worden gestimuleerd op het gebied van gebed, evangelisatie en diaconaat. Voor tie ner- en jeugdleiders alsmede voor kinder werkers en ouders van kinderen worden gro te toerustingsdagen georganiseerd. De EA is initiatiefnemer van het milieu- en armoede- project Time to Turn en is samen met Youth for Christ, TEARfund, de Ronduitclub, het Christelijk Studiecentrum, Jeugd met een Opdracht en Dorkas betrokken bij dit pro- jekt. De EA is partner in de Alphacursus in Zo'n twee miljoen Nederlanders kampen regelmatig met buikklachten. Slechte voe ding kan een oorzaak zijn. Maar niet zelden is er echt iets mis van binnen. Soms duurt het jaren eer de doktoren uitvinden wat er dan precies aan de hand is. "Voor goede raad kunnen alle buikpatiënten bij de Maag Lever Darm Stichting terecht." Hebt u de collectant gemist, dan kunt u uw bijdrage storten op gho 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwegein. Voor vragen over spijsvertering kunt u de infolijn bellen: 0900 - 2025625 (10 eurocent per minuutO op werkdagen van 14:00 tot 17:00 uur. OUDE TONGE - Dinsdag 25 juni (van avond) 19.30 uur Ds. M. Karens. DIRKSLAND - Woensdag 26 juni 19.00 uur Ds. A.M. den Boer (ingebruikname nieuwe kerk). MELISSANT - Donderdag 27 juni Ds. J. Schipper uit 's Gravenpolder. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 26 juni 19.30 uur Ds. J. M. Kleppe uit Apeldoorn. MELISSANT- woensdag 26 juni 19.30 uur kandidaat T. R. Treur uit Kesteren. Nederland en participeert in de Zendtijd voor Kerken. Eens per twee maanden wordt het blad IDEA uitgegeven, waarvan Arnold van Heusden de hoofdredacteur is. Het is de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp een genoegen u uit te mogen nodigen deze kerk dienst bij te wonen. Zondag 30 juni, 18.30 uur. lo Oostvoome werd afgelopen zaterdagmorgen het boek gepre senteerd 'Leven en werken op de Zuid-Hollandse eilanden', geschreven door mevroiiw G.A. Klok van den Brink. Haar interesse in klederdrachten is mede te danken aan het feit dat zij een groot deel van de vorige eeuw heeft meegemaakt. Zij heeft de mensen gekend, die halverwege de 19^ eeuw geboren zijn. Hun leefwijze, opvattingen en verhalen gunden haar een blik in de vroegere levensomstandigheden. Als jong meisje keek zij al geboeid naar de diverse drachten. Van moeder kreeg zij haar eerste klederdrachtpopjes en later begon zij gaandeweg aankopen te doen van kleding en sieraden. Ook ging zij zich in de loop der jaren in de materie verdiepen om thans uit te komen bij dit rijk geïllustreerde boek. Voor de kleding van de meisjes werd in vroeger dagen gespaard. Maar de meisjes van 1885 waren het daarmee oneens. Zij spaarden liever voor een fiets. En uitspraken zoals 'in je oude goed wordt het meeste geld verdiend' geeft de nuch terheid aan van de eilandbewoners. Op de feestkostuums - het trouwpak altijd in stijl - gaat de schrijfster diep in. Ook worden de 'mutsen' van de diverse drachten op deskundige wijze toe gelicht, van ondermuts tot gouden krullen. Naast kleding en sieraden, gebonden aan gebruiken en tradities, wordt in het boek uitgebreid aandacht besteeed aan alles in en om de woning uit vervlogen tijd, zoals meubelen, kleinmeubelen en gebruiksvoorwerpen. 'Leven en werken op de Zuid-Hollandse eilanden' is een mak kelijk leesbaar, maar zeer gedetailleerd boek over de geschie denis van de eilandbewoners. Het is te koop voor 31,50 euro en kan worden besteld bij A. van Hulst, tel.: 0181-417327.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2