Overvraagt de gemeente de dominee? PI?ea5(BEURTEN Muziekexamens Crea-ochtend Nu dan, kinderen, hoort naar mij Zorg onder aandacht formateur „Eilanden-nieuws" Maart van de Klooster in Flakkeecialiteiten EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Ophalen oud papier Ledenvergadering Gezondheid Service Zondag 23 juni 2002 harmonie-fanfare-brassband Gebr. de Waal Drukkerij Tot de keus van dit onderwerp kom ik door dat ik het verslag las over een studiedag die in Kampen is gehouden. De bijeenkomst was georganiseerd door de (synodaal) Gere formeerde Universiteit aldaar, samen met het Evangelisch Werkverband. Dit Werkver band is een beweging binnen de Samen-op- Weg-Kerken "die biddend wil zoeken naar geestelijke vernieuwing". Een vooraan staand predikant in die beweging is Ds. J. Esbach. Hij doet soms pittige uitspraken. Een daarvan trof ik aan in het verslag van de bijeenkomst in het Reformatorisch Dagblad van 11 juni; "Ook als predikant moet je nee leren zeggen. Je kunt eenvoudig niet alles. Bouw daarom een relatienetwerk op. Doe je dat niet, dan ben je voordat je het weet onderhoudsmonteur." Dit is een nogal kras se uitspraak. Het voordeel van zo'n formule ring is wel dat je erbij stilgehouden wordt. Een predikant als een (geestelijke) onder houdsmonteur. Op zichzelf is er voor die typering nog wel iets te zeggen. De herderlijke zorg voor de schapen van de kudde moet iets weg hebben van betrokkenheid bij hun geestelijke wel zijn. Het is alleen de vraag of je daarmee heel het werk van de pastor hebt getypeerd. Prof. Jonker zei op die bijeenkomst dat dominee's een van de laatste ongedifferen tieerde beroepen hebben. "Ze moeten alles kunnen. Bovendien moeten zij op het per soonlijke vlak bij de gemeente in de smaak vallen en dienen zij professioneel bezig te zijn", om maar niet meer te noemen. Een ongedifferentieerd beroep Inderdaad, een ongedifferentieerd beroep. We kunnen enkele hoofdtaken aanwijzen: prediking, pastoraat, catechese en leiding geven aan het gemeenteleven. Tegenwoor dig wordt dat vaak gemeenteopbouw genoemd. Zeker, er zijn onder de predikan ten mensen met een speciale taak, gevange nis-, ziekenhuis-, legerpredikanten en zij die zich geheel aan het bejaardenpastoraat wij den. Doch de meeste predikanten vinden hun taak in een gemeente. Daar wordt van alles (om niet te zeggen alles) van hen verwacht. Ruim twee jaar geleden heb ik al eens MÊÊÊÊ 'V^Vii jufj^*^lf^l geschreven over het werk van de predikan ten, naar aanleiding van de resultaten van een enquête. Wie de kerkelijke en ook de dagbladpers volgt, weet dat dit onderwerp steeds weer aan de orde komt. Dat geeft mij de vrijmoedigheid er nog eens op terug te komen. Het antwoord op de vraag in de titel zal per gemeente (wellicht ook per kerkver band) verschillend zijn. Als een gemeente door een vorige predikant verwend is met bezoeken, heeft zijn opvolger het niet gemakkelijk. Hij zal dan misschien wel te horen krijgen wat een van de in Kampen aanwezige predikanten vertelde dat hem is overkomen bij een kennismakingsbezoek: "De vorige dominee kwam elke week." Ik kan me voorstellen dat niet iedere dominee aan die verwachting kan voldoen. Ooit sprak ik een gemeentelid wiens predi kant een behoorlijk grote gemeente te bear beiden had (om het zo maar te zeggen). Deze dominee deed ook nog flink wat werk buiten zijn gemeente, in de breedte van de kerken. Mijn gesprekspartner zei: Onze dominee deed veel werk ook buiten de gemeente, maar hij was er in de gemeente en bij de mensen, als men hem nodig had of als hij zelf meende dat hij er nodig was. Ik ken de dominee van wie dit gezegd werd. Hij is een man die zijn werk goed organiseert en zijn tijd goed indeelt. Hij heeft een pastoraal hart en leeft mee met de mensen, door persoon lijke en door indirecte contacten. Hij heeft niet alleen een pastoraal hart, maar ook een fijne (pastorale) neus voor waar men hem nodig heeft. De dominee en andere werkers Met het bovenstaande heb ik getracht een wat meer pastorale omschrijving te geven van wat Ds. Esbach noemde het opbouwen van een relatienetwerk. In die uitdrukking hoor ik vooral dat anderen in het pastorale werk ingeschakeld worden. Hiertegen heb ik op zichzelf geen bezwaar. Het lijkt me goed dat ambtsdragers en gemeenteleden in het bezoekwerk ingeschakeld worden. Alleen, dat ontslaat de predikant niet van zijn her derlijke taak om ook zelf de mensen te bezoeken. Mij lijkt het noodzakelijk dat een predikant na de intrede in de gemeente, de eerste tijd besteedt aan kennismakingsbezoeken. Hij moet de mensen Ln hun thuissituatie ontmoet hebben. Dan kan hij zich ook wat voorstel len bij de gezichten die hij zondags in de kerk voor zich ziet. Ik besef heel goed dat sommige predikanten zullen zeggen: U zoudt de omvang van mijn gemeente eens moeten kennen. U zoudt eens moeten weten met welke problemen ik mij hier en daar dringend en uitvoerig moet bezighouden. Wat blijft er dan nog voor tijd over om van huis tot huis kennis te maken? Toch zou dat mijn ideaal zijn. Ik zou met de kerkenraad een plan bespreken waardoor ik aan dat verlangen (en voornemen) uitvoe ring kon geven. Zelf heb ik in de zestiger jaren een redelijke grote stadsgemeente gediend. Ik weet dus wel waarover ik spreek - een keer zelfs vier begrafenissen in een week -. Ik zie er niet aan voorbij dat het pastorale werk nu, veertig jaar later, zwaarder is dan toen. Het vraagt meer geestelijke inspanning en ook meer tijd. De herder Maar toch. Graag wil ik benadrukken dat een predikant medewerkers om zich moet hebben - ambtsdragers en mensen die toege rust door de Geest, pastoraal vrijwilligers werk kunnen doen. Die werkzaamheden zul len de taak van de predikant verlichten. Ze zullen echter zijn werk niet kunnen overne men. Het is waar wat in Kampen is gezegd: "een van de laatste ongedifferentieerde beroe pen". Zelf heb ik dat het boeiende gevonden in het predikantswerk. Een gemeente zal daarmee rekening moeten houden en de dominee niet mogen overvragen. Niet iedere predikant zal het kunnen doen zoals ik hier boven mijn collega beschreef: hij was er als hij er moest zijn. Toch zou dat voor mij het ideaal zijn. Daarbij merk ik wel op dat het de predikant zelf is, die met pastorale fijnge voeligheid bepaalt waar en wanneer hij ergens nodig is. De echte herder houdt van de schapen en kan niet zonder de schapen. Ook het omgekeerde geldt: de schapen kun nen niet zonder hem. Terwijl ik dit schrijf besef ik wel een voor recht het is dat we deze zin ook nog eens mogen neerschrijven met HERDER in hoofdletters. Een pastor staat immers in Christus' dienst ten gunste van de gemeente. W.H. Velema Zaterdagmorgen om 9 uur vertelt Maart van de Klooster uit Dirksland zijn levensver haal aan Jan Lodder in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee. Maart werd 58 jaar geleden in Ouddorp geboren. Na zijn schooltijd werd hij groen teboer, vrachtwagenchauffeur, visboer en werkte hij 10 jaar bij de ECT. Nu is hij die renspecialist en eigen baas. In zijn vrije tijd trekt hij er graag op uit. Hij reed zelfs een keer mee met de Trans-Siberië-express van Moskou naar Peking. Dinsdag om 18.00 uur wordt het programma herhaald. De komende acht weken zal het program ma 'Ontwaakt Radio' gaan over het 'Leven'. De vraag zal dan aan de orde komen; 'is het leven ontstaan door evolutie of door schepping? Tot welke redelijke conclusies kunnen wij komen als wij ons ontzagwekkende universum beschouwen en om ons heen op onze planeet, de aarde, rondkijken. Maandagavond om negen uur wordt dit onderwerp behandeld in 'Ont waakt Radio' op Radio Flakkee. De herha ling is dinsdag om 16.00 uur. De presenta tie is in handen van Nick Ehbel. clir. streeliblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag siuitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur siuitingstermijn overlijdensbericliten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november, Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. G. R. Mauritz, Rotterdam en '18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haè'zer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur kand. G. R. Mauritz - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.30 uur ds. P. C. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. C. Gielen en 18.30 uur ds. J. Geene, Katwijk aan Zee - Vrijdag 28 juni: 15.00 uur ds. J. W. van Estrik, huwelijksbevestiging Peter Grinwis en Ellen Meijer. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en 18.00 uur na- betrachting Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en .18.30 uur ds. D. A. J. Sonneveld. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. A. de Groot, Bleskensgraaf, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. A. J. O. v. d. Wal - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. Schultink. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. J. Gorissen, Katwijk en 18.00 uur ds. J. van Belzen, Maassluis - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. W. van Estrik - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. van Asselt Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Ver waal - CAMA 10.00 uur A. Post. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur kand. S. A. Doolaard, Kloetinge en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. A. van de Weerd - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk en 14.30 uur ds. A. van Houdt. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder. Donderdag 27 juni: 14.15 uur ds. A. Belder, huwelijks bevestiging van Jeroen van der Velden en Esther Bakker - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. Smit, Putten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, Ede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, bediening Hei- hge Doop en 18.00 uur ds. S. J. Verheij, Polsbroek - Ger. Kerk 10.00 uur dr. J. C. de Moor en 18.00 uur drs. H. P. de Goede. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. J. H. Becker en 18.00 uur de heer P. de Jong. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! SOMMELSDIJK - Op maan dag 24 juni a.s. zal in de hele wijk 'Westplaat' te Som melsdijk het oud papier ingezameld worden. U wordt verzocht het oud papier gebundeld gereed te zetten. Om 18.30 uur (half zeven) start de groep ophalers in de Jacob Catsstraat. De opbrengst komt ten goede aan het werk van de Zending der Gereformeerde Gemeenten. Overal in Nederland waren ze weer te zien de afgelopen weken: vrolijk wapperende vlaggen met schooltas, uitgestoken door geslaagde eindexamenkandidaten. Niet alleen in de hoogste klassen van de middel bare scholen heeft de examenkoorts geheerst, ook bij de verschillende muziekop leidingen op Goeree-Overflakkee is de laat ste weken hard gestudeerd om het felbegeer de papiertje te behalen. Want ook al betreft het hier voor de leerlingen de uitoefening van hun hobby, de opleiding wordt door leerlingen en docenten zeer serieus geno men. De drie samenwerkende opleidingen voor harmonie, fanfare en brassband op Goeree Overflakkee - Stichting Muziekon derwijs Oostflakkee, Regionale Muziek school Goeree Overflakkee en Muziek school De Deltastreek - organiseren hun examens in de laatste week van juni. Een kleine 40 leerlingen zullen examen doen op A, B of C niveau. Een spannende tijd voor de leerlingen, die allen lid zijn van een muziekvereniging, die bij één van de opleidingsorganisaties is aan gesloten. De eisen, die aan de examenkandi daten worden gesteld, zijn opgesteld door de Inspectie Kunstzinnige Vorming van het Ministerie en Uggen op een zeer hoog niveau. Dat betekent dat ook de prestaties van de - veelal jonge - muzikanten respect afdwingen. Het theorie-examen wordt, gelijktijdig met de gehooroefeningen schrif telijk afgenomen, maar voor de praktijkexa mens zullen enkele examencommissies de instrumentale prestaties van de leerlingen beoordelen. Aan het eind van de examenweekop zater dag 29 juni, staat een officiële diploma-uit reiking op het programma waarbij, naast de familie van de kandidaten, iedereen van har te welkom is. Voorafgaand aan de uitreiking zullen verschillende kandidaten enkele van hun examenstukken nog eens ten gehore brengen. De diploma-uitreiking wordt gehouden van 16.00 uur tot 16.45 uur in de grote zaal van het Diekhuus aan het Beneden Zandpad te Middelhamis. Daar zal de wet houder De Jong van de gemeente Middel hamis, samen met oud-wethouder Tiggel- man, de diploma's uitreiken. De Stichting Welzijnswerk Oostflak kee organiseert een crea-ochtend voor volwassen in het Infocentrum aan de Bernhardstraat 27 te Oude Tonge. De ochtend zal gehouden worden op woensdag 3 juli van 09.30 tot 11.30 uur. Het onderwerp is 'Patchwork', men kan een mooi voorwerp maken van patchwork. Graag naald, spelden en schaar meenemen. De kosten bedra gen 3,50 euro per persoon inclusief koffie en materiaal. Indien u belang stelling heeft bent u van harte welkom en kunt u zich aanmelden bij de SWO (641344) tot en met maandag 1 juli. Op de markt is uw gulden een daalder waard. Marl<ten zijn er in soorten en maten. De gewone weekmarkt, de boeken markt, de vlooienmarkt, de rommelmarkt, de paardenmarkt en de kaasmarkt. Of de openingszin overal van toepassing is weet ik niet, maar op de markt bent u als u goed oplet goedkoper uit. Sokken, auto's, groenten en eieren zijn er vaak stukken goedkoper. Alle waar is naar zijn geld. Dat geldt ook op de markt. En goedkoop is duurkoop, luidt een veelgehoord gezegde. Maar dat het op de markt heerlijk winke len is vindt iedereen. 'Hij is van alle markten thuis.Dat kan van de bekende Han de Laar zeker gezegd wor den. Hij heeft een voorkeur voor bepaalde markten: de thuismarkt is favoriet en niet de uitmarkt. Daar is wel uiteenlopend ver tier, maar niet naar zijn smaak. Liever bezoekt Han een boekenmarkt, of een vlooienmarkt, gecombineerd met modeb- poortreinen. Dat is pas markten. Ontspo ren is er niet bij. Daar kan hij naar hartelust snuffelen in boeken van reeds lang vergeten schrijvers en schrijfsters. Op zoek naar dat ene exem plaar van de in de vergetelheid geraakte streekromanschrijver. Of het in dialect geschreven epos van de reeds lang overle den gemeentesecretaris. Wat een geluk als de boekenspeurder iets van zijn gading vindt. Een vondst en dat voor weinig geld. Geen geld zeggen ze hier. Het wordt een boekendag in de ware zin van het woord. Een marktdag ook. Ab de markt sluit, dalen de prijzen van sommige producten soms fors. Kamerplan ten ed. worden vooreen habbekrats van de hand gedaan. De marktkooplui willen zoveel mogelijk los huiswaarts. Dat lukt maar al te vaak. Zij bieden goede kwaliteit voor een redelijke prijs. Waar vindt u het nog? Helaas vinden meer en markten plaats op zondag. Zondagsmarkten. Vanouds in Lon den en Antwerpen. Nu in Beverwijk en ver der overal waar marktkooplui (zondags)handel zien. Bijna overal dus. Meer kijkers dan kopers vaak. Op die manier worden markten tot plaatsen van tijdverdrijf. Eindeloos slenteren langs kra men met zeer uiteenlopende waren. Inclu sief eten en drinken. Daar loopt het meest al op uit. Totdat de markt sluit. Op woensdag 26 juni wordt van 20.00 tot 22.00 uur de Algemene Ledenvergade ring van de Gezondheid Service gehou den in Hotel Atlas aan de Groene Kruis weg 11 te Spijkeiüsse. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Naast bespreking van de jaarrekening heeft u tevens de mogelijk heid gebruik te maken van een tweetal diensten van Gezondheid Service, te weten stoelmassage en voetreflexzone- therapie. De stukken voor de vergadering kunt u opvragen bij Gezondheid Service (0181) 626226 tussen 09.00 en 12.00 uur. "Beste kinderen, ik zou het fijn vinden als jullie allemaal heel wijs waren. Wijsheid is veel beter dan geld of mooie kleren, of prachtige huizen, of paarden en koetsen. Met mensen die niet wijs zijn, gaat het bijna nooit goed. Ze zijn bijna nooit gelukkig. Mijn lief ste wens voor al die jongens en meisjes, van wie ik zoveel houd, is dat ze heel wijs mogen opgroeien.'Maar hoe moeten we wijs wor den?', zal iemand van jullie misschien vra gen. 'Wat moeten we doen om die wijsheid te krijgen waarvan u ons zegt dat die zo goed is?' Als je wijs wilt zijn, moetje God bidden om jou wijs te maken. Je moet Hem vragen of Hij Zijn Heilige Geest in je hart wil geven en je wijsheid wil schenken. Dat is het eer ste. Daar komt bij, datje Gods heilige Boek, de Bijbel, moet lezen. Daarin zul je ontdek ken wat de ware wijsheid is..." Ik ontleen deze vriendelijke woorden aan een sympathiek boek dat in vertaling wehs- waar splinternieuw is, maar dat in zijn oor spronkelijke staat uit een andere eeuw dateert - de negentiende. De oplettende lezer merkte dat al. De voorbeelden van rijkdom, in de eerste volzin, zouden wij nu anders kie zen. Het bezit van paarden en koetsen was destijds het kenmerk van de gegoede burge rij. De originele uitgaaf droeg als titel 'Child ren's Stories', vertellingen aan kinderen. Het zijn zeven verhalen, die de vorm hebben van zoiets als 'kinderpreken'. Op de omslag van het Nederlandse boek zijn kinderen afge beeld die aandachtig luisteren naar een oude man. Die man is ongetwijfeld dominee J.C. Ryle, de schrijver van dit boek. Hij vertelt ze het een en ander uit de Bijbel. Op een helde re en kinderlijke manier. Met de bedoeJing dat de kinderen zijn boodschap zullen begrijpen en die ter harte zullen nemen. Wie was J.C. Ryle? Hij was een Angücaans prediker in Engeland, die leefde van 1816 tot 1890. Hij staat bekend als bisschop Ryle, maar bisschop van Liverpool was hij pas vanaf 1880, dus de laatste tien jaren van zijn leven. Zijn grote betekenis heeft gelegen in zijn ijver tot leniging van zowel de geestelij ke als de sociale nood van het volk van Engeland van zijn dagen. In die volgorde; de geestelijke en sociale nood. Door middel van zijn indringende prediking trachtte hij de vrijzinnige geest van zijn eeuw te weerstaan en zijn hoorders op te wekken tot het zoeken van de Heere. Hij behoorde tot de zoge naamde Evangelical beweging in de staats kerk. Een beweging die in de lijn van de reformatorische en puriteinse predikers aan drong op persoonlijke vreze van de Heere. Hij had een woord voor het hart - bijbels, geestelijk, bevindelijk, maar tegelijkertijd ontdekkend en rechtstreeks heen wij zend naar Christus. Dat alles weerhield Ryle niet om zich ook bezig te houden met de maat schappelijke noden van zijn volk. Deze man, die dus in zijn ouderdom nog op de bisschopszetel terecht kwam, was ook betrokken op kinderen. Hij had ook echt de gave hun taal te spreken. Hij bedoelde hun hart te bereiken. Een klein voorbeeld: "Kin deren, al zijn jullie klein en jong. God let altijd op jullie. Hij ziet hoe jullie je thuis gedragen Hij let erop of jullie je gebed jes opzeggen of niet, en hoe jullie die opzeg gen. Hij let erop of je hebzuchtig bent, alleen maar aan jezelf denkt, dwars bent of liegt of iets pakt wat niet van jou is. Kortom: er is bij kinderen niets waar God niet op let... Nu zal ik jullie nog een beetje raad geven. Zeg elke morgen als je opstaat tegen jezelf: 'God ziet me. Laat ik leven als onder het oog van God'." Ik wil deze bundel met vertellingen aan kin deren hartelijk aanbevelen. Ze zijn heel geschikt voor de jongens en meisjes van (laat ik zeggen) acht tot veertien jaar. Het zijn niet de meest bekende gedeelten uit de Bijbel die behandeld worden. Ik noem enke le thema's. Het eerste hoofdstukje gaat over de twee beren uit 2 Koningen 2. Verder een kinderpreek over de vier dieren die genoemd worden in Spreuken 30: de mieren, de konij nen, de sprinkhanen en de spinnen. Een klei ne vertelling is gewijd aan 'het gelukkige kleine meisje' aan de hand van enkele woor den uit 1 Timothe?s. Het laatste hoofdstuk gaat over het vroeg zoeken van de Heere (Spreuken 8). Het boek eindigt als volgt: "En nu, beste kin deren, is het voor mij tijd om te vertrekken en om jullie te laten gaan. Misschien zal ik jullie op deze aarde nooit meer allemaal zo bij elkaar zien. Ja, ik weet het bijna zeker. Maar we zullen elkaar allemaal ontmoeten op de laatste dag. Ik hoop dat jullie zullen denken aan wat ik jullie heb verteld over de Heere Jezus Christus en over jullie ziel.Ont- houd dat ik graag wil dat jullie allemaal gelukkige kinderen zullen zijn, en om geluk kig te zijn, moet je de Heere Jezus Christus liefhebben." N.a.v.: J.C. Ryle, Nu dan, kinderen, hoort naar mij. Bijbelvertellingen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 79 pag. Prijs£9,00. J.M.J. Kieviet De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) vraagt formateur Donner om rekening te houden met het belang van een goede zorgverlening. Dit gaat duidelijk verder dan alleen maar: meer geld. Goede zorg is alleen moge lijk als er juist wordt omgegaan met ons zorgstelsel. Maar dan wel zorg in het licht van de beschermwaardigheid van het leven. Het platform 'Zorg voor leven', waarin de NPV is verte genwoordigd, schrijft een open brief aan de formateur. Op dit moment wordt er door de heer mr. J.P.H. Donner gewerkt aan het formeren van een kabinet. De partijen CDA, LPF en VVD zijn hierover in bespreking met de forma teur. Omwille van het vormen van gezamen lijk regeringsbeleid wordt her-en-der water bij de wijn gedaan. Dit is reden tot ongerust heid. Voor de NPV is dit aanleiding om de zorg onder zijn aandacht te brengen. Het wel en wee van de zorg raakt ons allen, vroeg of laat. Dat bleek ook op het zorgcongres dat op maandag 3 juni 2002 werd gehouden in Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelhamis. Brief aan Donner In een open brief aan de heer Donner wordt het belang van ons zorgstelsel met name genoemd. De brief is ondertekend door de heer dr. R. Seldenrijk, directeur van de NPV. Het is essentieel om een christelijke stem te laten horen, zeker op het gebied van de zorg. In de zorg gaat het namelijk om het leven en welzijn van mensen die allemaal optimale aandacht verdienen. De brief geeft invulling aan de bezorgdheid bij de huidige politieke ontwikkelingen. Keuzemogelijkheden In de brief wordt benadrukt dat de patiënt moet kunnen kiezen. Het gaat dan vooral om levensbeschouwelijke uitgangspunten. Wel ke zorginstelling? Welke behandeling? Nie mand mag dus gedwongen worden tot het ondergaan van principieel onaanvaardbaar handelen. Het democratische denken zegt dat de meerderheid beslist. Dit doet tekort aan mensen met principiële bezwaren. Deze bezwaren worden al te gemakkelijk als niet relevant van de hand gedaan. Ook de NPV wil voorkomen dat christelijke waarden en normen verschuiven naar de rand van de maatschappij. Basispakket zorgverzekering De poUtieke ontwikkelingen wijzen op de komst van een zorgverzekering op basis van een politiek vastgesteld collectief zorgpak- ket. Het voordeel van een pakket is dat de lasten evenwichtig worden verdeeld. Deson danks zijn er risico's verbonden aan dit zogenaamde basispakket. Er wordt veel gesproken over wat er opgenomen moet zijn in dit pakket. Binnen het zorgstelsel moet wel ruimte zijn voor een basispakket zonder gedwongen keuzes. Dit betekent dat er geen verplicht basispakket moet komen waarin principieel ongewenste behandelingen zijn opgenomen. Te denken valt aan abortus en euthanasie. De drang naar solidariteit mag niet leiden tot het verplicht meebetalen aan ethisch omstreden handelingen. Levensovertuiging Een principiële levensovertuiging wordt steeds meer verwezen naar de privé-sfeer. Zo ook in de zorg. Het wordt voor personeel met een christelijke levensovertuiging steeds moeilijker. Ook het afwijzen van sol- hcitanten met duidelijke principes, komt voor. Om christelijke zorgverlening moge lijk te houden, is volledige vrijheid van instroom van studenten en personeel met een christelijke levensovertuiging nodig. Geld is niet genoeg Het lijkt een gemakkelijke oplossing: meer geld voor zorg. Veel politieke partijen gebruiken deze slogan om kiezers te winnen. Toch worden hiermee de echte problemen niet opgelost. Het is dus een vorm van 'kie zersbedrog' De huidige situatie en ontwik kelingen vragen om een oplossing die het gehele zorgstelsel raakt, vandaar de brief. De opzet van de brief is zodanig dat deze breed gedragen wordt. De NPV wenst de heer Donner veel wijsheid toe. De volledige brief is te lezen op de website van de NPV (www.npvzorg.nl). NPV helpt zorgen Gelukkig kunnen wij in Nederland gebruik maken van vele zorgvoorzieningen. Hier voor zijn dag in dag uit veel mensen in de weer, mensen die onze steun verdienen. Het belang van verantwoor de zorg binnen een juist zorgstelsel moet meer benadrukt worden. De NPV wil zich hiervoor graag inzetten. Deelt u de zorgen van de NPV? Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelhamis Tel: (0187)47 10 20 Fax:(0187)48 57 36 W^lgXgXWISWWWWSIÊ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2