Veiliger op valcantie met juiste bandenspanning Opnieuw brand bij Le Due Finefood in Dirlcsland Rechter: Woord Daad Rabo helikopteractie groot succes! 'natte vinger bij afhandeling schadeclaim' eiAIHHef-tllEUia Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee i^^cste kinderen/ ^Hnl 7 ^nnï [Qf stap) bt ^nnï 8 UTRECHT - Bijna 5 miljoen Neder landers zullen deze zomer opnieuw per auto afreizen naar vakantieoor den. Voor vertrek wordt aan bijna alles gedacht om zo veilig mogelijk op vakantie te gaan: van een goede route beschrijving tot een servicebeurt voor auto, caravan of aanhanger. Helaas vergeten veel vakantiegangers om hun bandenspanning te controleren. Minder kans op slippen Puzzelteghment Q/nyduto '•kaA e7(5c)bcK«) (M5c)bc)\f) PACSNA13 VRIJDAO 31 JUNI 2002 Momenteel rijdt 50% van de Nederlandse automobilisten met een onjuiste banden spanning. Hierdoor hebben deze auto's een slechtere grip op de weg, want vooral bij zachte banden is de kans op sUppen groter. Tevens veroorzaakt een te lage bandenspan ning een langere remweg, waardoor de onveiligheid toeneemt wanneer een automo bilist plotseling moet remmen. Een lage ban denspanning zorgt ook voor meer sUjtage aan de banden. Het is daarom altijd belang rijk om te zorgen dat de bandenspaiming in orde is. "Tijdens de zomervakantie, wanneer 65% van de vakantiegangers voor een korte vakantie en 50% van de vakantiegangers voor een langere vakantie per auto naar het buitenland gaat, is het daarom extra belang rijk om aandacht te besteden aan de banden spanning van de auto," aldus Sonja Munnix, programma-adviseur Het Nieuwe Rijden, namens Novem. Een juiste bandenspanning vergroot de veiligheid voor automobilisten, omdat de kans op slippen aanmerkelijk ver kleind wordt en de remweg verkort wordt. Naast veiligheid zorgt een juiste banden spanning ook voor meer ontspannen rijden, omdat de juiste spanning comfort biedt. Daarnaast biedt de juiste bandenspaiming ook een direct voordeel voor de automobi list: wanneer maandelijks de bandenspan ning van de auto gecontroleerd wordt, kan dat op jaarbasis tot 250,- euro aan brandstof kosten besparen. Ook ondervindt de auto band bij een te lage bandenspanning een gro tere slijtage en is de band sneller aan vervan ging toe. Per jaar worden door Nederlandse automobilisten 35.000 autobanden meer aangeschaft dan wanneer er met de juiste bandenspanning zou worden gereden. Wan neer alle automobilisten in Nederland op dit moment met de geadviseerde bandenspan ning zouden rijden, zou er jaarüjks 110 mil joen liter brandstof bespaard worden. Volgens Munnix is de controle van de ban denspanning eenvoudiger dan veel mensen denken: "De adviesspaiming van de banden staat in het instructieboekje van de auto en wordt vaak ook vermeld op een sticker aan de binnenkant van de deurstijl of het klepje DEN HAAG - Het ministerie van Binnen landse Zaken moet de schadeclaim van siermaisteler A. Korteweg uit Oude Tonge zorgvuldiger behandelen. Dit vindt de Raad van State. De zaadteler ontving in 2000, wegens het verlies van zijn oogst in het extreem natte najaar van 1998, omgerekend 13.500 euro. Volgens de landbouwer is dat maar een kwart van de werkelijke schade die hij heeft geleden. Zijn maiszaad Sabine is een exclusieve siermaissoort die een kiloprijs opbrengt van 80 euro, zo beweerde de agra- van de tankdop. Er staan meestal meerdere adviesspanningen genoemd. De normale spanning geldt voor gewone ritten met een a twee personen. Voor auto's met een zware belading, zoals bijvoorbeeld voor vakantie gangers, en voor rijden met een hogere snel heid geldt de hogere adviesspanning." Om de juiste spanning te behouden is een maan delijkse controle van de banden nodig, aan gezien elke band geleidelijk lucht verliest. Het meten van de bandenspanning is een voudig en de banden kunnen bij eUc tanksta tion, autobedrijf of erkende bandenspecialist gecontroleerd worden. Daarnaast is het een eenvoudige handeling om de banden bij te pompen, waardoor de banden op de juiste spaiming komen. riër. De kiloprijs waar de minister op uit komt, 22 euro per kilo, is volgens de Raad van State "met de natte vinger tot stand gekomen". Het hoogste rechtscollege heeft het ministerie opgedragen uit te leggen waar deze kiloprijs vandaan komt, want dat wordt nergens duidelijk gemaakt. De Raad van State had echter ook een teleurstellen de mededeling voor Korteweg, want voor de door hem beweerde kiloprijs zijn even min bewijzen. De minister moet aan Korte weg wel 1.800 euro proceskostenvergoe ding geven. De landbouwer verloor in 1998 zijn volle dige oogst van 680 kilo siermaiszaad. De wateroverlast ontstond toen overtollig water uit de bebouwde kom van Oostflak- kee naar overloopgebieden aan de Zuiddijk werd gepompt. Een aantal landbouwgebie den met regenschade werd in 1998 door het kabinet aangewezen als WTS-gebied (Wet tegemoetkoming schade bij extreem zware regenval). Bij de Raad van State lopen nog enkele tientallen hoger beroepszaken van ontevreden agrariërs. r^ co co co ro l, Stuur je oidossingen aan fcet eind van (ie maand Baar OamKOf EHaoden-Nieuws,, Postbus 8, 3249 AA Middelfaarnis. 2. Peaf maand zijn er lOOèiaOpiuntente verffemen. Zelfgemaitóe raad sels voorzien van (^lossing leveren I5«trapaateBop. Stuur al en toe een brieQe, dat wordt bemitwooHl. 4, BijSOOjpuotettoat- vaog je een boefeea- bonvan 10,-, 0 Ga je vlug mee aan de gang met de raadsels van deze keer? Ze zijn met moeilijk en leveren lekker 30 punten voor je nieuwe bon op. In dit min of meer Bijbels puzzeltje moeten jullie steeds een letter erbij zoeken (vanaf 2 t/m 5 en vanaf 7 t/m 10). Let op, want de lettervolgorde varieert iedere keer. Een paraplu staat schuin mssen de twee helften getekend. Het antwoord op de vraag boven de opgave is te vin den in de dikomlijnde balk 1 en 9. Lever alle antwoorden in! L Ouderwets woord voor papa. 2. Eerste vrouw uit de Heilige Schrift. 3. Paardenkleur uit Openbaringen, geen witte, rode, zwarte. Maar 4. God wil al 't vee steeds spijzen,(Ps. 147:5 berijmd). 5. Bek van een vogel. 6. Zoon van Juda. (Gen. 38:3) 7. Asahel was licht als een (2 Sam. 2:18). 8. Naar beneden. 9. Dit viel tijdens de zondvloed. 10. Andere naam voor Moormannen. Waar hoopt Niels v.d. Wekken (Dirksland) in de vakantie te belanden? Adriaan Heystek (Sommelsdijk) Op je verjaardag was het leuk. Van je boe- kenbonnen schaf je Arendsoogboeken aan. Mooie verhalen zijn dat. Zelf spaar ik Big- glespockets en Hardy's. De meeste interesse heb ik voor oude dierenverhalen zoals Ti-it, 4e ijsvogel en Sluwardi, de bunzing enz. Marjolien Schrier ('s Gravenpolder) Was de vakantie gezellig? Met de schoolreis deden jullie België en Bosbad Hoeven aan. Bij jullie vandaan is dat natuurhjk maar een wipje. Wat bekeek je precies in het buiten land? Amanda Schaaf (Dirksland) Heel prettig dat je start met meedoen. Wel kom hoor! Fijn dat we gelijk je leeftijd en adres weten. Een foto van jezelf zou ook gewaardeerd worden. Stuur maar eens wat op. Je brief zag er keurig verzorgd uit zeg. Karinda Huizer (Zwijndrecht) zag een raar stel vakantiegangers bij de globe staan. Help jij deze mensen om de het juiste land en hoofdstad bij elkaar te zetten? 1. Finland. A. Ottawa. 2. 3. 4. 5. Verenigde Arabische Emiraten. Duitsland. Canada. Griekenland. B. Athene. C. Canberra. D. Helsinki. E. Lissabon. 6. Australië F. Abu Dhabi 7. 8. Irak. Indonesië G. Beriijn. H. Cairo. 9. 10. Egypte. Portugal. I. Djakarta. J. Bagdad. Jan Voogd en Krijn Grinwis stijgen op vanaf Delta Expo te Stellendam. Zaterdag 15 juni jl. kon een groot aantal nieuwe huizenbezitters hun toe komstige woning vanuit de lucht bekijken. In de maanden maart en april sloot menig huizenkoper een hypotheek af bij Rabobank Flakkee Oost of Rabobank West-Flakkee. Degenen die in de maanden maart en april teken den, werden hiervoor door Rabobank Flakkee Oost en Rabobank West- Flakkee getrakteerd op een extraatje: zij brachten deze klanten letterlijk in hogere sferen met een ludieke helikopteractie. Op de Blauwepannenweg in Oude Tonge en bij de Delta Expo in Stellendam werden de betreffende klanten opgewacht door medewerkers van de Rabobank. Kopje koffie erbij, een glaasje fris... En het zonnetje ging nog schijnen ook! Na de 'take-off' in de Prince-helikop- ter kon elke klant met twee personen een kwartier lang genieten van een prachtige rondvlucht boven de nieuwe woning en de wijde omgeving daarvan. In enkele gevallen kon de 'oude' woning van de klant ook meteen even mee bekeken worden. Als na elk kwartier de helikop ter weer landde, kwamen de mensen breed lachend de cabine uit en werden zij door hun hypo theekadviseur verwelkomd met een foto en een bos bloemen. De reacties waren alom posi tief, dus we mogen concluderen dat de actie enorm werd gewaardeerd. Voor inUchtingen omtrent hypotheken kunt u contact opnemen met Rabobank Flakkee Oost (tel. 647575) of Rabobank West-Flakkee (tel. 498888). Rond één uur in de nacht van afgelopen woensdag op donderdag werd in Dirksland de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand bij Le Due Finefood aan de Oosthaven- dijk te Dirksland. Daarom - en mede in verband met de aanwezige amoniakinstallatie in het bedrijf - werd vrijwel direct het sein middelbrand gegeven, waarop alle brandweer ploegen van de gemeente Dirksland uitrukten. Op het dak van het bedrijfspand bleek in de afvoer van bakdampen een geluidsdemper in brand te staan. De brand was ontstaan door dat bakdeeltjes (vetten en oliën) van de frituurovens via de afvoer in de geluidsdemper tot zelfontbranding waren gekomen. In een pogen het bedrijfspand enigszins te sparen was, vóórdat de brandweer ter plekke was, één van de omwonenden op het dak van het bedrijf geklommen om met een waterstraal te proberen het vuur te bestrijden en de metershoge schoorsteenpijp te koelen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd de man gesommeerd zijn gevaarlijke positie op het dak te verlaten. Met enkele stralen water had de brandweer het vuur snel onder controle. Ongeveer een uur later kwam ook een hulpverleningsvoertuig van de Rotterdamse brandweer ter plaatse om met behulp van een warmtebeeldcamera nog mogelijk aanwezige vuurhaarden op te sporen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 13