Overdenking Pro Life zorgverzekeringen presenteert projectvoorstel voor Icennisoverdraclit Drukwerk nodië? uit de Heilige Schrift Woofd Daad I^^fiRMEUlii^, HET KIJKVENSTER ifconcF Samenwerken in palliatieve zorg: Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee pracht modellenboek PAGINA 5 wus^ VRWDAG7JÜNI2002 Blik op kerk ^^y en samenleving Cj Waarnemer 4. UOCHTURETEHINHOUO mmMiGEMMü Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 VtaTCIllüE KOElHaiT UCaF SOPPEN SaSUE EN UIISKE EIEPEN BEViaaEN Voorafgaand aan het Zorgcongres dat afgelopen maandagavond in de Prins Mauritsscholengemeenschap te Mid delharnis werd gehouden, werd in dezelfde school een besloten bijeen komst belegd waarin het projectvoor stel 'Pilot kennisoverdracht van hos- picezorg in een netwerk' werd gepre senteerd. Ondersteuning Pro Life Kennisoverdracht door samenwerking Stervenskunst Straks qehoorteki jdiq? IS geooortenaartjes noaia'. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 - Bespreekbaar - Politiek en recht - De uitspraak Dat de wereld en de samenleving veranderd zijn na 11 september van het vorige jaar, of na 6 mei van dit jaar, geloof ik niet. Dat de terroristische aanval op het W.T.C, en de moord op Pim Fortuyn gevolgen zouden hebben, dat kon iedereen van tevoren op z'n vingers uittellen. We weten nu in ieder geval dat ook in ons land moslims werden of worden opgeleid om deel te nemen aan de jihad. Dat sta it vast nu we met zekerheid weten hoe de twee mannen uit Eindhoven in Afghanistan om het leven zijn gekomen. En dat linkse milieugroepen gevaarlijker zijn dan n.en tot nog toe had gesuggereerd, is ook duidelijk sinds bekend is dat Volkert van der G. de vermoedeUjke moordenaar is van Pim For tuyn. Dingen die voorheen afgedaan werden als Indianenverhalen zijn tenminste weer bespreekbaar geworden. En sinds belangrij ke personen brieven thuis bezorgd krijgen met kogels erin, en op grond daarvan over heidsbescherming genieten, kunnen we ook niet meer in slaap gesust worden met het geruststellende Uedje dat het hier allemaal zo'n vaart niet loopt... Wat het nodige stof deed opwaaien was de strafklacht die het advocatenduo Spong en Hammerstein indiende. Zij hebben politici en journalisten officieel aangeklaagd wegens het aanzetten tot haat. Ze zouden daarmee voldoen aan een wens van wijlen Fortuyn zelf, die vond dat hij met zijn opvat tingen eigenlijk vogelvrij verklaard was. Alles mocht in dit land over hem gezegd worden: hij was een populist en een fascist, en zelfs een vergelijking met Adolf Hitler was voor zijn tegenstanders niet te bar. Anderen zeggen: Ja, maar Fortuyn zelf kon er óók wat van! Hij heeft ook mensen die zijn inzichten niet deelden aan de schand paal gezet. Zoiets hoort nu eenmaal bij de politieke discussie. En politiek en recht moet je van elkaar scheiden. Wat we wel kunnen constateren is dat in dit land steeds vaker de rechter wordt ingescha keld. Wie zich verongelijkt voelt, die stapt meteen naar de rechter. Deze bizarre ont wikkeling kan ertoe leiden dat de ene burger de andere bestrijdt met rechtsregels die uit- eindeüjk zijn bedoeld om wat orde te schep pen in de samenleving. Voor de rechter wordt het in dit geval moei lijk om een uitspraak te doen. Want de media zullen er als de kippen bij zijn om de rechter van partijdigheid te beschuldigen. Terwijl, als de rechter de zaak niet ontvankelijk ver klaart, de kans groot is dat men de conclusie zal trekken dat dus de ander straffeloos voor rotte vis kan worden uitgemaakt. ^•'- /O Oio, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Op de verpakking van de vochtvreter die we hebben gekocht staat dat men het zakje met inhoud niet mag inademen. Betekent dit dat de gebruikte stof erg schadelijk is? Antwoord: Meestal wordt gebruik gemaakt van calciumchloride. (calcium is kalk, calci- umchloride een kalkzout) Dit wordt ook gebruikt bij de bereiding van geneesmidde len en in de conservenindustrie, hetgeen voor u een bewijs kan vormen dat het niet alleen onschadelijk is, maar bovendien juist goed voor mens en dier moet zijn. In een 'vochtvreter' gaat genoemde stof een ver binding aan met water resp. waterdamp en dan ontstaat geleidehjk een andere chemi sche verbinding en is de vulling van het apparaat uitemdelijk uitgewerkt. Er ontstaan heus geen schadelijke bijproducten geduren de de tijd dat de waterdamp wordt aange pakt. Mogelijk is natuurUjk wel dat per pro duct toevoegingen worden gebruikt, die mogelijk enigszins schadelijk zouden kun nen zijn bij te intensieve inademing. Bij nor maal gebruik hoeft u echter niet bezorgd te zijn voor uw gezondheid. Wat mag er wel in brandnetels zitten, dat ze zo gezond zijn als 'men' zegt? Antwoord: Brandnetels bevatten veel kalk, ijzer en nog andere mineralen, maar het belangrijkste is dat ze behoren tot de zeldza me planten die ons veel vitamine D kunnen leveren en die kan vooral de 50-plussers hel pen in de strijd tegen de verradelijke botont- kalking (osteoporose) omdat ze onmisbaar is voor de juiste opname van kalk in ons lichaam. Maar dan moet u die brandnetels lüet koken, want dan vernietigt u te veel van deze nuttige vitaminen. In welke voedingsmiddelen zit de stof licori ce? Is dit een E-nummer en is zoethout ook een E-nummer? Antwoord: Licorice of liquorice (Glycyr- rhiza glabra) beter bekend bij ons als zoet hout wordt in ons land ai eeuwenlang gebruikt om lekker op te kauwen. Ook wordt het al heel lang gebruikt in drankjes en pillen tegen verkoudheid en aangetaste kelen. Het voedingsmiddel wordt verder gebruikt in snoepgoed zoals in allerlei soorten drop, alcoholische dranken, tabak en cosmetica. De plant is inheems in Zuid-Europa en Azië. Licorize heeft geen E-nummer. Vanwege het gevaar voor nitraat moet men kroten niet opwarmen. Betekent dit dat men beter geen gekookte kroten of groenten kan kopen? Antwoord: Bieten ofwel kroten worden voorgekookt voor het gemak van de huis vrouw, omdat ze zo lang moeten koken en daarbij een onaangename geur verspreiden. Daarom vond men vroeger in grote plaatsen de bieten- of krotenkokers, die grote hoe veelheden tegelijk gaar afleverden. Wie ze kant en klaar in huis haalt, hoeft ze alleen maar even op te warmen. In de zomer en nazomer kunt u bij de groenteman gerust van die losse voorgekookte bieten kopen, want die zijn dan kort daarvoor op de akker geoogst en hebben daardoor een laag nitraat gehalte, precies als de gesneden bietjes in potjes, die de bekende fabrikanten via krui deniers en supermarkten aanbieden. Gewaarschuwd is er uitsluitend voor pro ducten met hoge nitraatgehalten en die komen meestal 's winters en in 't vroege voorjaar uit de broeikassen van kwekers die graag hun gewassen sneller en groter willen laten groeien door extra bemesting en tnschakeUng van een aantal uren kunstücht tijdens de nacht. In dat geval kan het nitraat gehalte flink stijgen, precies als bij bleeksel derij, postelein, raapstelen, radijs, spinazie, gewone sla en veldsla uit de kassen van dgl. beroepstelers. Wat betreft de groenten uit eigen moestuin kunt u gerust zijn, die wor den doorgaans niet overbemest of met axtra kunstücht in de nacht kunstmatig opgefokt, dus die kunt u beslistveiUg consumeren. De meeste diepvriesgroenten uit de winkel wor den bereid van 's zomers op de koude grond gekweekte gewassen die minder nitraat bevatten dan die uit de kassen. Het nitraat zelf kan geen kwaad, maar wel het nitriet dat daaruit kan ontstaan bij afkoeling en bewa ring. Gekookte restjes kunnen daarom beter niet bewaard worden, ook het gebruik van het kooknat, waarin veel nitraat verzameld is, voor de bereiding van soep of dgl. moet beslist worden afgeraden. Bij groenten uit pot of bHk is sprake van veel minder omzet ting van nitraat in nitriet omdat ze snel zijn afgekoeld, 's Winters kunt u nitraatrijke groenten beter afwisselen met nitraatarme producten en bij twijfel aan de herkomst, de voorgekookte bietjes gebruiken voor een rauwkostslaatje. Hoe voorkom ik plasjes water op de koel kast? Antwoord: Met veel vochtige lucht in de keuken is condens moeilijk te voorkomen. Ventileer meer met afzuigkap of ventilator en open (blijvende) luchtroosters. En leg een handdoek over de koelkast, dan zet zich daar minder damp af en wordt het condenserende vocht uit de lucht opgezogen. Nadat hij een nieuw balkonhek geschilderd had, zei 4^ schilder dat wij het geregeld moesten afsoppen. Wat kan hij daarmee bedoelen? Antwoord: MaandeUjks afsoppen van het verfwerk buiten voorkomt aantasting van de verf, en daarna van het hout, door de lucht vervuiling en de zure regen. Neem dus lei dingwater in plaats van regenwater voor dat sopje. Zijn schrijver en tekenaar van de strips over Suske en Wiske dezelfde persoon? Antwoord: Het is de Belg WiUie van der Steen die de figuren bedacht en ging tekenen en er de verhalen bij fantaseerde. Gezien het grote succes is er een grote studio ontstaan, waar onder zijn leiding tal van nieuwe strips zijn ontworpen en uitgewerkt voor publica tie m vele landen. De zaak staat onder lei ding van Paul Geerts, die een tijdje geleden een strip 'Het Witte Wief aan de historie van het landgoed Kemhem bij Ede wijdde. Ik ben zelf kippen gaan houden, maar vraag me af hoe lang ik de vers gelegde eieren kan bewaren. Antwoord: Dat is niet op een dag af te bepa len. Als u er een haan bij hebt, zijn de eieren bevrucht en dan zullen ze bij kamertempera tuur sneller bederven dan de onbevruchte eieren die u in de winkel koopt en die u zult rapen als er geen haan aanwezig is. Maar wat de één nog best eetbaar vindt, acht een ander al bedenkelijk. Men is het immers ook nooit eens over 'verse eieren'. Velen vinden ze pas op smaak komen, als ze zo'n dag of drie, vier oud zijn. En zelfs een 'kakelvers' gekookt ei riekt bij het pellen naar zwavel waterstof. (H2S) Drie weken bewaartijd Ujkt ons wel de uiterste termijn. In een (goed afgestelde) koelkast, dus bij 4 a 5 graden, kunnen vers geraapte eieren wel vijf tot zes weken goed blijven. Alleen moeten ze dan geregeld gekeerd worden, om te voorkomen dat de dooier helemaal naar één kant zakt en de luchtkamer te groot wordt. Johannes 17:21 "Opdat zij allen één zijn, gelijkerwijs Gij Vader in Mij, en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, opdat de wereld gelo- ve dat Gij Mij gezonden hebt" Christus' Kerk is één in Christus. Dat is niet slechts een vrome wens. Dat is niet alleen een hartelijk gebed. Dat is een machtige reaUteit vanaf het eerste begin tot in de ein deloze eeuwigheid. Zo belijden wij het iedere zondag met de woorden van de vroege kerk: "ik geloof één heilige, algemene, christelijke kerk, de gemeenschap der heiUgen". Toch bidt de Heere Jezus om eenheid. Want in Zijn Kerk op aarde is onderlinge eenheid vaak ver te zoeken. En de wereld staat er bij, en kijkt ernaar. Wat is het erg dat persoonlijke twisten schei ding maken tussen christenen. Wat is het erg dat de een voor de ander de minste niet wil zijn. Wat is het erg dat bijzaken opgeblazen worden tot scheiding makende hoofdzaken. Wie van Christus is, zal zoeken naar eenheid met alle anderen die Gods Naam ootmoedig vrezen. In het eigen dorp, op het eigen eiland, in het eigen land, zelfs wereldwijd tot aan de uiterste einden der aarde. Als een heiüge roe ping, om Jezus' wil. En toch, juist als het je gaat om Hem is een heid op zich niet het hoogste doel. Eenheid mag lüet ten koste gaan van Zijn waarheid. De Heere Jezus bidt om eenheid in Hem, een heid in het ware geloof, eenheid in het vaste fundament van Zijn onfeilbare Woord. Wie in het zoeken naar eenheid afwijkt van de gehoorzaamheid aan Gods Woord heeft het over een heel andere eenheid dan de een heid waarvoor Christus bidt. Juist in deze eenheid luistert het nauw. "De Heere kent degenen die Zijne zijn, en een iegelijk die de Naam van Christus noemt, sta af van onge rechtigheid (2 Timotheüs 2:19)". Dat is radicaler dan menigeen het horen wil. Want je kunt niet omwille van de eenheid aan vaarden wat de Koning van de Kerk ver biedt. En bovendien: welk getuigenis gaat er naar de buitenwereld uit van christenen, van gemeenten, van kerken die openlijk afwijken van de gehoorzaamheid van Christus? Ware eenheid is er alleen in Hem Die bidt: "opdat zij allen één zijn". Neemt u dit gebed werkeUjk serieus, van welke kerk u ook bent? Zoekt u eenheid, ook over kerkmuren heen? Zoekt u déze eenheid? "Ik ben een vriend, ik ben een metgezel van allen die Uw Naam ootmoedig vrezen, en leven naar Uw Goddelijk bevel... (psahn 119:32, ber.)". Wapenveld J.B. ten Hove, v.d.m. Zorgverzekeraar Pro Life ondersteunt pallia tieve en hospicezorg van harte en wil er alles aan doen dat Nederland deze vorm van zorg - zorg voor terminale patiënten en hun fami lie - 'normaal' gaat vinden en dat zorgver zekeraars het ook in hun pakket op gaan nemen. Pro Life heeft daarom de hospice zorg gewoon in haar zorgpoUs benoemd (zowel ziekenfonds als particulier), evenals bijvoorbeeld tandarts- en kraainzorg. Ook steunt Pro Life een project waarin de erva ringen van twee bestaande hospices voor palliatieve zorg de basis en het uitgangspunt vormen voor de overdracht van kennis en ervaring aan nieuwe netwerken waarbiimen palliatieve zorg verleend zal worden. Het zou immers inefficiënt zijn als elke nieuwe organisatie voor palUatieve zorg opnieuw het 'hospicewiel' uit zou moeten vinden. Om aan een en ander gestalte te geven heeft relatiemanager Dolf Lok van Pro Life haar nieuwe polisvoorwaarden waarin hospice zorg expliciet is opgenomen - én het pilot- projectvoorstel maandagavond gepresen teerd en overhandigd aan CDA-Tweede KamerHd de heer dr. A. Mosterd, aan de voorzitter van de Projectgroep Integratie Hospicezorg Jonkheer Beelaerts van Blok land en aan mevrouw C. van Tol-Verhage, directeur van hospice 'Kuria' te Amsterdam en tevens voorzitter van de Associatie High Care Hospices. De Wereld Gezondheidsorganisatie om schrijft palliatieve zorg als 'de continue, actieve en integrale zorg voor patiënten en hun naasten, door een multiprofessioneel team, op het moment dat medisch gezien geen genezing meer wordt verwacht'. Het doel van palUatieve zorg is om voor deze patiënten en hun naasten de hoogst mogelij ke kwaliteit van leven mogehjk te maken, üi dat ücht bezien zijn hospices een 'veilige plaats' om te hjden - onlosmakelijk verbon den aan de laatste levensfase - én om dat hj den te verUchten, zo schrijft Pro Life in haar projectvoorstel. Binnen die vorm van ster vensbegeleiding vindt deze zorgverzekeraar euthanasie niet passen. Namens haar citeer de Lok ter verduideUjking prof. dr. G.A. Lindeboom, die reeds in 1960 stelde dat de bestemming van de medische praktijk (de zorg in de breedte) typisch ethisch is. 'De medische grondsituatie is overal daar waar een zieke een arts om hulp vraagt. De zieke is een mens die door zijn Uchameüjke of Dolf Lok van Pro Life zorgverzekeringen overhandigt het pilotproject-voorstel aan mevr. C. van Tol-Verhage. Links van haar Jonkheer Beelaerts van Blokland, rechts Tweede Kamerlid dr. A. Mosterd. geestelijke gesteldheid nood verkeert. Hij vraagt in die nood de hulp van iemand, van wie hij mag veronderstellen dat hij die geven kan en wil. In de arts ontmoeten elkander twee mensen: één die lijdt en één die tracht te lenigen. Deze ontmoeting draagt een men selijk - dus ook een zedelijk - karakter, dat bepaald wordt door de eerbied en de liefde, die men de ander als schepsel en beelddrager Gods verschuldigd is', aldus Lindeboom. "Een prachtig woord uit 1960, maar ook voor de 21e eeuw", vindt Lok. "Pro Life wil dat tot uitdrulddng brengen in haar intense aandacht voor palliatieve en hospice zorg". De behoefte aan en de vraag naar deze zorg zal fors stijgen. Zowel de deskundigheid als het aanbod zullen moeten worden aange past/vergroot om in die stijgende behoefte te kunnen voorzien. Daarbij zal samenwerking noodzakelijk zijn. Ook maatschappelijke en politieke ontwikkelingen stimuleren de opbouw van regionale netwerken van pallia tieve zorg. Alle high-care hospices in Neder land maken deel uit van zo'n netwerk, maar hun partners (ziekenhuizen, thuiszorg, ver pleeghuizen, e.d.) beschikken in het alge meen nog niet over de specialistische kennis en ervaring van de hospices, dus verlenen die op een andere wijze palUatieve zorg. Via 1^ c c o QQ 00 o 00 ro een pilotproject, waarbij twee high-care hos pices zijn betrokken - 'Calando' te Dirks- land en 'Rozenheuvel' te Arnhem - wordt gestreefd om die specifieke kennis en erva ring over te dragen en breder toegankelijk en inzetbaar te m^en. Daarbij wil Pro Life een stuwende kracht zijn. Mevrouw Van Tol van de Associatie High Care Hospices gaf aan heel blij te zijn met zoveel steunbetuiging. "Met palliatieve zorg komt het hart terug in de zorg" Ook Tweede Kamerlid Mosterd vindt dat de aandacht voor deze zorg moet worden ver groot, ook in de politiek en bij de zorgverze keraars. En Jonkheer Beelaerts van Blokland sprak zijn "hulde voor dit initiatief' uit. Met zijn projectgroep zette ook hij zich naarstig in voor netwerkvorming in de palliatieve zorg. "Bij levenskunst moet je niet alleen denken aan het leven in zijn ademtocht, maar ook aan stervenskunst. Dan sta je er alleen voor, al hoort 't ook bij het leven. Hospicevoor- zieningen zijn de enige die die specifieke zorg en behandeling geven die stervenden behoeven. Dat is zorg op maat, toegesneden op de behoefte van deze patiënt. 'Palliatieve zorg'dit woord moet de politicus méér in de mond gaan nemen. De behoefte eraan wordt in de samenleving alleen maar groter, daar moetje wat aan doen!" Bij drukkerij GEBR. DE WAAL Ugt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. -44- Duidelijk zagen ze dat er één persoon inzat, die toen hij het geluid van de zacht tjoekende motorboot hoorde, de auto uitkwam en zonder geluid te maken de koffer bak opende. Er wordt geen woord gesproken in het oude pakhuis. Ieder weet tot in de finesses wat zijn taak is. Op de beide invalswegen naar het dorpje staan tweemaal zes agenten. Zou de man op de kade kans zien in z'n snelle auto te ontsnappen, dan zal hij toch in de armen lopen van één van deze patrouiUes. Het kan niet misgaan! Als ook de tweede man uit de motor boot met een volle zak op zijn rug op de auto toeloopt, komen de rechercheurs in aktie. Vier sterke staaflan taarns zetten de Mercedes in helder Ucht. Even staan de drie mannen als vastgenageld. Dan volgen de gebeurtenissen elkaar in snelle volgorde op. Terwijl het 'Halt poütie' nog over de kleine kade klinkt, smijt de man die aan het roer stond, zijn zak met alle kracht die hij bezit in de richting van de vier recherchetrrs. De zak treft doel. Rinkelend valt een lantaarn over de hob belige keien. In de verwarring die hierop volgt, duiken Jaap en de chauffeur weg achter de auto. De laatste trekt een revolver en opent het vuur op de drie overge bleven lantaarns. Een kreet weerkUnkt. Eén van de rechercheiu-s valt gewond neer. Met een snelle bewe ging is de chauffeur bij het portier. Hij rukt het open en duikt naar binnen. Eer de andere poütiemannen, die van achter het pakhuis komen aanrennen, het kunnen beletten, trekt hij razendsnel op en zonder zich om iets of iemand te bekommeren spuit hij er vandoor. Hij merkt niet dat Jaap, die zich achter aan de auto vast hield enkele meters wordt meegesleurd. Het deert hem niet dat de rechercheur, die bij zijn gewonde collega is neergeknield, zo'n klap van de voorbumper krijgt dat hij over de gewonde heenvalt en stil bUjft Uggen. Temidden van al dat tumult, van al dat lawaai springt Jaaps kameraad aan boord, na eerst razendsnel het touw van de bolder losgemaakt te hebben. Hij start de motor, de schroef slaat achteruit en het scheepje maakt zich los van de wal. Terwijl één van de vier toegesnel de poUtiemannen zich over Jaap buigt, spurten de anderen op de motorboot af. De man aan het roer doet wanhopige pogingen zijn scheepje snel in het midden van het haventje te krijgen, maar het is te laat. De agen ten springen aan boord en na een kort gevecht wordt hij overmeesterd. Naar de beide posten buiteri het dorpje wordt doorgegeven dat ze uit moeten kijken naar een auto, die - waarschijnlijk met gedoofde Uchten - met grote snelheid het dorp zal verlaten. "De chauffeur is gewapend, hij staat voor niets!" Vloekend op al wat politie is, stuurt de hypnotiseur zijn wagen door de nauwe straatjes van het dorpje. Hij durft niet te stoppen om het kofferdeksel te sluiten. Hij zal maar denken dat hij niet gevolgd wordt voorlopig, ze hebben daar op de kade wel wat anders te doen. Stom- merds zijn het, vier man op zo'n karwei uit te sturen. Het hadden er minstens acht moeten zijn. Enfin, da's zijn zaak niet, de kunst is om zonder kleerscheuren dit verwenste dorp uit te komen. Plots schiet het als een schrik door hem heen: "Er staat natuurUjk een post buiten het dorp." Hij drukt op een knopje, de beide por tierraampjes gUjden geruisloos open. Hoeft-ie tenmin ste niet dwars door de raampjes te schieten. Zonde van de ruiten. Vast klemt hij de revolver in zijn linkerhand. Knappe kerel die hem tegenhoudt. Dacht-ie het niet, een poütieauto dwars over de weg. Roekeloos trapt hij het gaspedaal in, de wagen springt vooruit. Zo, nou even een paar blauwe bonen in de richting van de poü- tiewagen en dan ünks aanhouden, daar is de berm net breed genoeg. Haalt-ie gemakkeüjk. Boven het gegier van de banden uit kUnken de felle knallen van de revol verschoten. Grimmig, vastbesloten zich er doorheen te vechten, bukt hij zoch over het stuur, mindert wat vaart, houdt dan even scherp naar links aan. In een flits ziet hij twee mannen wegspringen voor de aanstor mende wagen. "Precies de goede kant uit, kopje onder natuurlijk. De duivel moge ze halen!" Het ongelooflijke gebeurt. Zonder een krasje schiet hij rakelings langs de poUtiewagen. Met een klap is het kofferdeksel dichtgeslagen door een diepe kuil in de berm. Een blik in de achteruitkijkspiegel vertelt hem dat de achtervolging wordt ingezet. Ontspannen leunt hij achterover. Die blijft hij gemakkelijk voor. Lang zaam kruipt de kilometerteller naar de honderdtachtig. In het kleine dorp met z'n haventje en brokkeUge kade muur, is aUes in de omgeving van de haven in rep en roer. Wakker geworden door de ongewone geluiden worden ramen en deuren geopend. In nachtgewaad, met verschrikte ogen, komen de dorpelingen naar bui ten. Als ze merken dat er bij het haventje geloop en gepraat is, worden vlug wat kledingstukken aange schoten en haast men zich naar die plaats. Twee agenten houden daar echter de nieuwsgierige doipeUngen op een afstand. De rechercheur die zijn coUega wilde helpen en een klap van de bumper kreeg, is er erg aan toe. Er drupt bloed uit zijn oor en zijn pols slag is niet te voelen. Zijn collega heeft een schotwond in de heup, maar is bij kennis. Jaap zit tegen de muur van het pakhuis geleund. Z'n gezicht is ontveld en geschaafd en hij heeft waarschijnUjk twee vingers ge broken, die door één der agenten vakkundig verbonden zijn. De pijn verbijtend, vervloekt hij diep in z'n hart de man die hem op zo'n gemene manier in de steek liet. Als er een politieauto de kade oprijdt, kijkt hij amper op. Ze zijn er lelijk bij. Ze draaien voorlopig maanden de bak in. Hij wist het immers wel, het Oui-jabord loog er niet om. Robert kan nou wel zeggen, dat zo'n bord goed is voor slappelingen en ouwe vrijsters, het heeft z'n waarde bewezen. Wat het voorspelde is uitgeko men. Mislukking, mislukking, was steeds het woord dat het bord aangaf. Hij kijkt op. Met het blauwe zwaailicht aan, parkeert een ziekenwagen naast de poUtieauto. Twee mannen in witte jassen komen eruit en lopen op de gewonden toe. In het Ucht van de auto lampen onderzoeken ze snel en handig de beide man nen. Twee brancards worden uit de ambulance gescho ven en geen kwartier later güjdt de wagen geruisloos de kade af het dorpje uit. Jaap en Robert worden naar de politiewagen gebracht. Enkele ogenblikken later is de kleine kade verlaten. De motorboot ligt zacht te trekken aan zijn touwen. Twee agenten zitten in de stuurhut en bewaken het scheepje. De rivierpoUtie zal het straks ophalen. "Die halen we nooit in Kees." Gebogen over het stuur van de politiewagen haalt agent Kees van Weelden alles uit de auto wat er inzit. Maar de auto voor hen is verreweg de meerdere. Eer ze de wagen gekeerd had den was die vent in z'n sneUe Mercedes al kilometers ver weg. Via de mobilofoon zijn alle poUtieposten en -wagens op de hoogte gebracht. Hij móét in de val lopen. Kilometers lang is er geen enkele uitwijkmoge- lijkheid langs de rivier. "Trap em op z'n staart Kees, we züUen hem inhalen", zegt de man naast de chauffeur. "O, de smeerl.... Ambulance Kees."De chauffeur knikt. Hij had het al gezien. Met grote snelheid komt hen een wagen met blauw zwaailicht tegemoet. In een flits is hij voorbij. "We zuUen hopen dat het niet ern stig is", zegt hij zacht. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5