IE Leerlingen Prins Mauritssctiooi lands- kampioen bij Goldbergwedstrijd! ItiameetiemaH DE DOELE OPEN DAG POLITIE \>J 0900-8844 Opening De Doele CityTec en eilandelijke gemeenten ondertekenen intentieverklaring inzake openbare verlicliting 67 jaar getrouwd Dwangsom tegen veehouder gehandhaafd Rommelmarkt in Ebbe en Vloed ■(yMinnaard www.knopsbv.nl \1ssef Meubelen Primeur op Goeree-Overflakkee: 8 JUNI 2002 Rotterdam-Rijnmond 0,13 pm) Auto in sloot Snelheidscontrole geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso HarteBJtc weikom fn de sbsmtoomvm foSoQiaielsdgfc. Automobielbedrijf Flakkee B.V. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning actief in beeld en geluid Sint Joris Doelstraat 32 Sommelsdijk 13.00 - 16.00 uur Bijzondere muziekavond te Middelharnis Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer eGARAOE Knöps Langewea MWdelharnis Tel. (0187) 47 67 67 OPEL voor auPorJjden mtplezier Woninginbraken V"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Vrijdag 7 juni 2002 74e jaargang nr. 7109 district De Eilanden Basiseenlield Goeree-Overflakkee Oude Tonge - Woensdagmiddag rond 15.30 uur raakte een 22-jarige vrouw uit Oude Tonge met haar auto in een sloot langs de N215 bij de Tonisseweg bij Oude Tonge. De vrouw kwam met de rechterwielen van haar auto in de berm. Toen zij dit corrigeerde kwam zij op de linkerweghelft terecht. Om een tegenligger te ontwijken stuurde de vrouw weer naar rechts Door deze manoeu vre dook zij met de auto de sloot in en sloeg over de kop. Het slachtoffer, dat Ucht gewond raakte, werd uit haar auto gehaald. Stad aan 't Haringvliet -.De verkeerspolitie hield woensdagmorgen een radarsneUieids- controle op de Lieve Vrouwepoldersedijk bij Stad aan 't Haringvliet. Hier werd tussen 08.30 en 10.30 uur gecontroleerd. 80 van de 330 gecontroleerde automobilisten reden harder dan 30 km/uur. Ter plaatse waren wegwerkzaamheden. Hoogste snelheid 71 km/uur. Sommetsdijicse Haven 19, 324SMA Sonmetsdfjk, tel. (0187) 48 33 28 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Morgen vindt de (her)opening plaats van het geheel gerestaureerde pand De Doele aan de Sint Joris Doelstraat te Sommelsdijk. De officiële openings handeling zal 12:00 uur worden ver richt door de Commissaris van de Koningin te Zuid-Holland, de heer J. Franssen. Vanaf 13.00 uur is een ieder van harte wel kom om dit unieke pand te bekijken. Voor een hapje en een drankje kunt u terecht bij de partytent op het Marktveld. Eveneens zullen daar een aantal stands aanwezig zijn met diverse activiteiten. Ook de kinderen zullen zeker aan hun trekken komen met een aantal Oudhollandse spelen. Uiteraard is het Streekmuseum de gehele dag geopend en is de toegang geheel gratis. U bent van harte welkom tot 16.00 uur. In verband met de festiviteiten worden een aan tal straten tijdelijk afgezet. Vrijdagmiddag 7 juni en zaterdag 8 juni is het Marktveld onbereikbaar voor auto's. Op zaterdag zal de Dubbele Ring de hele dag zijn afgesloten en tussen 11.30 uur en 13.00 uur de St. Joris Doelstraat. De 4 burgemeesters en CityTec ondertekenen de overeenkomst V.l.n.r.: CityTec dir. Greuter en de burgemeesters Sinke, Van Pelt, De Vries en Boonstra. De 4 burgemeesters van de gemeenten op Goeree-Overflakkee onderteken den dinsdagmiddag 4 juni jl. een over eenkomst met CityTec B.V. voor het beheer en onderhoud van de openba re verlichting. Hiermee worden goede afspraken gemaakt op welke manier en volgens welke service de straatver lichting onderhouden en vernieuwd gaat worden. Ook de eilandbewoners zullen meer betrokken worden bij het in goede staat houden van de straat- verUchting. Totaalpakket Iedereen is gebaat bij een goede verUchting op straat. Vroeger was de verkeersveiligheid de belangrijkste reden voor een goede straat- verUchting; de laatste jaren is hierbij vooral de sociale veiligheid belangrijk, en daar hoort een ander soort verlichting bij met een andere vorm van onderhoud en service. In de nieuwe overeenkomst is omschreven wat van CityTec verwacht mag worden. In meerdere opzichten is het een bijzondere overeenkomst te noemen. Niet alleen wordt het beheer en onderhoud van de openbare verlichting erin geregeld, maar ook de ener gielevering voor de verlichting, het verhel pen van kabelstoringen, advisering, de ver nieuwing van de straatverlichting, e.d. Kort om, een totaalpakket, waardoor een gunstige overeenkomst kon worden afgesloten. Historisch moment met primeur Voor CityTec-directeur ing. P. Greuter was de ondertekening van de overeenkomst een 'historisch moment, met een primeur'Niet alleen omdat het 7 jaar geduurd heeft voor dat de overeenkomst er lag, maar ook omdat de 4 gemeenten op het eiland de eerste zijn die met CityTec een overeenkomst aangaan inzake de openbare verUchting. Met de ondertekening van deze overeenkomst heb ben de partijen de intentie en het vertrouwen in elkaar uitgesproken om de komende 5 jaar de huidige straatverlichting naar een hoger kwaliteitsniveau te brengen. CityTec CityTec is geen nieuw bedrijf. Het is een 100% dochteronderneming van ENECO. Zij is opgericht in 1998 toen het beheer en onderhoud van de openbare verlichting niet meer door het energiebedrijf mocht gebeu ren, maar geprivatiseerd werd. Al enkele jaren onderhoudt zij de openbare verlichting op Goeree-Overflakkee, alsmede in het grootste deel van Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland. Daarvóór gebeurde dit onder de vlag van ENECO, maar een goede overeenkomst en werkafspraken ontbraken daarbij. CityTec heeft al die tijd gezorgd dat 'het licht bleef branden' Eén aanspreekpunt Door de deze week ondertekende overeen komst is voor de openbare verUchting één aanspreekpunt ontstaan, ook voor storingen. Zowel de gemeentebesturen als CityTec wil len daarbij vooral ook de inwoners op het eiland betrekken. Via de gemeentebladen en -gidsen en via de intemetpagina's van de gemeente en van CityTec wordt voortdurend aangegeven waar en hóe burgers storingen aan de straatverlichting kunnen doorgeven. Het algemene storingsnummer van CityTec luidt: 010-8908950. Nieuwe Tonge - Gisterenmiddag bezocht burgemeester De Vries-Hom- mes van de gemeente Middelharnis het echtpaar Melissant om hen te feli citeren met hun 67 jarig huwelijk. Hiermee is het echtpaar uit Nieuwe Tonge het trouwste en oudste echt paar in de gemeente. Het echtpaar Melissant is in Nieuwe Tonge zeker niet onbekend. Jaren hebben ze er hun manufacturenhandel gehad. Mevrouw MeUssant (90 jaar) heeft haar hele leven op het dorp gewoond. Haar man (91 jaar en bekend als Cor, de koopman) is geboren in Herkingen en kwam via omzwervingen via verschillende dorpen in Nieuwe Tonge terecht. Daar leerde Cor dan ook zijn huidi ge vrouw kennen. En dat resulteerde in een huwelijk dat al 67 jaar lang mag duren. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)4826 06 DEN HAAG/MELISANT - Het is raadsman Van Groningen niet gelukt om de Raad van State in Den Haag ervan te overtuigen dat het gemeente bestuur van Dirksland agrariër A. Goedegebuur uit Melissant ten onrechte bedreigt met een dwangsom wegens het opslaan van een aanzienlij ke hoeveelheid hooi en stro. Het gemeentebestuur van Dirksland vindt dat Goedegebuur ten onrechte niet beschikt over een milieuvergunning en schreef hem enige tijd terug aan het stro en hooi te verwijderen. Als hij zou weigeren, zou hij dagelijks een dwang som van 2.268,90 euro verspelen. Raadsman Van Groningen stelde dat agra riërs voor de opslag van hooi en stro geen afzonderlijke milieuvergunning hoeven te hebben. De opslagactiviteiten moeten vol gens hem namelijk gerekend worden tot de 'normale bedrijfsactiviteiten' van de vee houder. Nu Goedegebuur voor zijn veehou derij een milieuvergunning heeft, mag hij ook stro en hooi opslaan, meent hij. De mate waarin hij dat doet, zou niet van belang zijn. Het gemeentebestuur stelt dat zo'n omvang rijke opslag van stro en hooi als Goedege buur er op na houdt behoorlijk wat bijwer kingen heeft. Zo is er sprake zijn van exti^a geluidsoverlast in de omgeving vanwege de vele transportbewegingen. De Raad van Sta te oordeelt nu dat de gemeente zich terecht op het standpunt stelt dat er voor de opslag een miUeuvergunning aangevraagd moet worden. In een milieuvergunning staan voorschriften ter voorkoming van overmati ge hinder in de omgeving. Het Haags rechts college noemt het aannemelijk dat de opslag extra hinder voor de omwonenden met zich meebrengt. Nu er geen milieuverguniüng ligt, wapperde de gemeente terecht met een dwangsom, oordeelt de Raad. Het rechtscol lege vindt wel dat de gemeente met het opleggen van de dwangsom iets te scheutig is geweest. Het bedrag dat de agrariër dage lijks moet betalen, blijft hetzelfde, maar het maximaal aan dwangsommen te verspelen bedrag wordt gehalveerd tot 22.689,01 euro. "Het is allemaal leuk en aardig, maar ik MIDDELHARNIS - Wie denkt er nou bij na hoe je een kaars aansteekt? Je schrapt een lucifer af of zet je aanste ker aan en... klaar! Waarom zou je het moeilijker maken als het zó mak kelijk kan? Toch hebben de afgelopen maanden heel wat scholieren er zich suf over zitten piekeren hoe het wél moeilijker kan: een machine ontwer pen die in minimaal 20 stappen en binnen maximaal 5 minuten een kaars aansteekt, terwijl je daarbij maar één handeUng mag verrichten om het cir cus in werking te zetten. Zó'n machi ne luistert naar de naam 'Goldberg- machine'. En het ontwerpen daarvan vormt jaarlijks een wedstrijdthema voor leerlingen van middelbare scho len. Op vrijdag 24 mei jl. werd die voor de derde keer uitgeschreven door de afdeling Laboratoriumtechniek van Hogeschool Larenstein te Velp. Voor de éérste keer deden hieraan ook leerlingen van de Christelijke scho lengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis mee. En., ze werden meteen landskampioen! Goldberg Rube Goldberg (1883-1970) was een Ame rikaanse striptekenaar en beeldhouwer, die vaak heel ingewikkelde machines tekende die de simpelste handelingen, zoals het omslaan van een bladzijde, konden uitvoe ren. In zijn cartoons nam hij vooral het onvoorwaardelijke Amerikaanse geloof in de technologie op de hak. In 1948 won hij de Pulitzer Prijs - de hoogste prijs in de Ameri kaanse journalistiek - voor een tekening waarop werd gewaarschuwd tegen het atoomwapen. Ook richtte hij de Amerikaan se vakbond van cartoontekenaars op. Maar het grootste succes van Goldberg waren zijn idiote uitvindingen, die niet alleen op de lachspieren werkten maar ook knutselaars inspireerden. Zo wordt sinds 1987 door heel Amerika de Rube Goldberg Machine Con test gehouden, waarin teams van scholen en universiteiten elkaar bestrijden. Goldbergmachine Een Goldbergmachine is een ingewikkeld apparaat waarbij allerlei alledaagse (hulp)middelen en onderdelen op een idiote of ingenieuze wijze aan elkaar verbonden zijn, waardoor de machine in staat is een zeer eenvoudige handeling te verrichten. Voorwaarde is wel dat het apparaat in mini maal 20 stappen en binnen maximaal 5 minuten zijn 'opdracht' klaar heeft. En natuurlijk moet het ding ook echt werken, gebruik makend van alle biologische, natuurkundige of scheikundige processen die maar voor handen zijn en waarbij de ene stap binnen de machine weer de volgende teweeg brengt. Het bouwen van een Gold bergmachine past heel goed in de doelstel- Ungen van het vak Techniek op de scholen. 'De Prinsjesmet hun wisselheker hij de door hen ontworpen (/oldhertimiiihine. Goldbergwedstrijd Iedere middelbare school in Nederland heeft aan het begin van het schooljaar informatie over de wedstrijd gekregen, dus van iedere middelbare school kon een team meedoen. Uiteindelijk werden dat er zes. Dit jaar deed voor de eerste keer ook een team mee van de MiddeUiamisse 'Prins Maurits', bestaande uit zeven leerlingen uit de 2e klas VWO die zich als team 'de Prins jes' noemden. Het waren Dennis Flikweert, Gruson Klaasse, Sander Mes, Job Jan Sim- melink. Peter Tieleman, Robert Vroege en Anton van Wijk. Maandenlang, vanaf sep tember vorig jaar, zijn ze bezig geweest om - onder leiding van techniekdocent Hoek- man - hun Goldbergmachine te ontwikke len, zowel tijdens de technieklessen als in 'overgebleven momentjes'. En op vrijdag 24 mei zijn ze met hun 'Goldberg' naar Velp gereden, waar ze de hele ochtend de tijd kre gen om hem op te bouwen en te testen. En groot was hun verrassing toen 's middags uitgerekend zij de eerste prijs kregen! Daar bij beoordeelde de jury de machine op ver schillende punten, zoals 'ingeniositeit', 'cre ativiteit' en 'esthetica' (is het werkelijk een Goldbergmachine?), maar ook op de toege paste principes en noviteiten. Prins Maurits-Goldberg Zo werd de 'Prins Maurits-Goldberg' opge bouwd met houten balkjes en latjes, touw tjes, een computeronderdeel, een transfor mator, een citruspers, magneten, slangetjes, een lichtsensor, vochtvoeler, lichtschake- laar, elektromotor, gasaansteker, fietswiel, lego, e.d., terwijl het geheel in werking gezet door het aansteken van magnesiumlint. Uit eindelijk werd het fietswiel in beweging gezet en de daarop bevestigde kaarsen stuk voor stuk langs de gasaansteker gebracht. De hele vinding bleek goed voor een prachtige wisselheker. Afgelopen woensdag presen teerden 'de Prinsjes' hun Goldberg in de aula van de Prins Mauritsschool. COMBI OUDDORP- W»l]troat 35 Td (OIBT] 6S16I2 fax 683734 l)ENESS^ Prinishap Hogcuoni 172 rri. {0111) 462400 vrees dat we niet meer kunnen innen", reageert de woordvoerder namens het gemeentebestuur, C. Overweel. Volgens hem heeft de rechtszaak zó lang gelopen dat de termijn van zes maanden overschreden is, waarbinnen de dwangsom opgeëist zou kun nen worden. Hij oppert dat de agrariër nu een nieuwe dwangsom aangezegd kan wor den. Daar zal het plaatselijk bestuur een besUssing over moeten nemen. Hierbij wordt u herinnerd aan het bijzondere concert dat a.s. zaterdag 8 juni (aanvang 19.30 uur) wordt gegeven in het kerkgebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan te Middelharnis. Het programma zal geheel worden verzorgd door de vele talentvolle leden die de gemeente binnen haar muren heeft. Zo is er een boeiende variatie aan instrumentale bijdragen, aan solo- en groepszang, door jongeren zowel als door ouderen. Maar ook u mag uw bijdrage leveren, met name aan de samenzang; deze staat onder leiding van de bekende organist Jaap Hol laar. Er zal geen entreegeld worden gevraagd; wel is er na afloop van het concert een collecte ten bate van de bouwkas van de gemeente. De kerk is open om 19.00 uur. U komt toch ook? Bijzonder welkom! De jaarlijkse rommelmarkt/bazaar van verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' in Oude Tonge is op zaterdag 8 juni van 10.00 tot 16.00 uur. De rommelmarkt is buiten bij de hoofdin gang. Het verzorgingshuis heeft veel spullen verzameld. Met de vrijwilligers en bewoners hoopt men er een fijne marktdag van te maken, uiteraard kan dat alleen als u langs komt! "Wij zorgen dat u van alles kunt kopen, zodat u niet met lege handen of met een hongerig gevoel naar huis gaat. Met het Rad van Avontuur en enveloppen trekken kunt u leuke prijzen winnen die door allerlei bedrijven aan ons geschonken zijn." Het ver zorgingshuis is te vinden aan de Washing- tonstraat 2. Middelharnis Tel. (0187) 47 67 67 GOEDEREEDE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een woning aan de Waterpoortstraat door een raam te verbreken. De bewoonster werd wakker van geluiden in de woning en zag de inbreker beneden staan. De inbreker liep weg toen hij de vrouw zag. Het is onduide lijk of de inbreker wat heeft weggenomen. OUDDORP - In dezelfde nacht werd er ingebroken in een woning aan de Marijke- weg. De achterdeur van de woning werd ver broken waama men binnen kon komen. Er werd onder andere een mobiele telefoon, een horloge en een rijbewijs meegenomen. REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1