Intentieverklaring getekend in Ebbe en Vloed Nieuws 'De Doele' toonaangevend pand in historische dorpskern Sommeisdijlt uit de kerken EIIAtirai-tttEtllii^ Rhïana van Kempen zwemt 7 regionale Kringtitels bijeen! Rabbijn in Exodusl^erli Opbrengst collecte Astma Fonds "SPINAS Onder het motto 'Voel met ze mee' collecteerde ruim 55.000 collectanten voor het Astma Fonds om de kwaliteit van leven van mensen met astma of COPD (dit staat voor chronische bronchitis en longemfyseem) te verbe teren. De opbrengst voor de collecte in Sommelsdijk bedroeg 1941,30 euro. Het Astma Fonds collecteert om men sen met astma of COPD een zo opti maal mogelijke gezondheid en vol waardig bestaan te bieden. (vervolg van voorpagina) Twee maal SMB Restauratie 'de Doele' Geen museum I 1 Openingsdag in historische sfeer DINSDAG 4 JONI2002 OUDE TONGE - De stichting Ebbe en Vloed te Oude Tonge, Woongoed Flakkee te Mlddelharnls en de ge meente Oostflakkee hebben op 27 mei 2002 de Intentie uitgesproken om gezamenlijk een proces in te gaan om te komen tot verbouw en/of nieuw bouw (transformatie) van het huidige Ebbe en Vloed naar een modern op de eisen van deze tijd ingerichte zorgin stelling met enige verpleeghuisbed den. Het huidige gebouw van de stichting Ebbe en Vloed, met 87 plaatsen verzorging en 10 verpleging, voldoet niet meer geheel aan de nieuwe gedachten omtrent zorgverlening binnen en buiten de muren van het verzor gingshuis. De maatschappelijke tendens naar extramuralisering van de zorg (zorg bij de mensen thuis brengen) en als gevolg daar van de ontwikkeling van scheiding van wonen en zorg heeft er toe geleid, dat direc tie en Raad van Toezicht van Ebbe en Vloed van mening zijn dat transformatie van gebouw en zorg nodig zijn. De Woningbouwvereniging Woongoed Flakkee, die zowel woningen bezit in de gemeente Middelhamis als in de kern Oude Tonge is graag bereid de nieuwbouw te realiseren. Naast het nieuwe verzorgingste huis zal een 64-tal levensloopbestendige woningen (luxe woningen, met name voor senioren) worden gebouwd in de gemeente Oostflakkee. Deze woningen met extramur ale zorg zullen enerzijds dienen om een aan tal van de huidige bewoners van Ebbe en Vloed te herhuisvesten en anderzijds om een bijdrage kunnen leveren aan de toenemende behoefte aan voor senioren geschikte wonin gen in de gemeente Oostflakkee. De gemeente Oostflakkee spant zich in de vereiste toestemming van de provincie voor de extra levensloopbestendige woningen te verwerven en zal na succesvolle afronding vkn het proces meewerken via de ruimteUjke ordeningsprocedure de gewenste ontwikke- Ung mede mogelijk te maken. Op korte terjnijn zal een haalbaarheidson derzoek worden verricht naar de haalbaar heid van de transformatie van het verzor gingstehuis. Naast de nieuwbouw van een nieuw Ebbe en Vloed en de genoemde levensloopbestendige woningen zal tevens onderzocht worden of een aantal geïnteres seerde flankerende instellingen met nieuw- bouwwensen kan meedoen in het proces. Voor meer informatie kunt u terecht bij dhr T. W.van der Steen van Woongoed Flakkee, tel 0187 471071 of dhr W. L. C. Nattekaas van Ebbe en Vloed, tel 0187 641844. Ook in het laatste weekend van de jaarlijkse ZRO kringkampioenschappen bleek Rhiana van Kempen van zwemclub 'de Schotejil' uit Middelhamis in staat om haar run op regionale zwemtitels, net als vorige week, te continueren. Met winst op resp. lOOm vrij (1.06.05), 50m vrij (clubrecord in 29.06), lOOm rugslag (1.16.67) en tenslotte de 50m rugslag (33.95) bracht zij haar persoonlijk aantal kringtitels voor het jaar 2002 op een totaal van 7 stuks! In totaal zwommen de Schotejillers in de afgelopen twee wekenden maar liefst 23 ereplaatsen bij elkaar en wer den 2 clubrecords verbeterd in het 50m bad van Dordrecht. Ook andere leden van 'de Schotejil' afvaar diging vielen dit weekend in de prijzen. Zo behaalde Iris Oostdijk zilver op de 50m vrij (29.86) en op de lOOm rugslag (116.68), ter wijl ze 3e werd op de 200 vlinderslag. Rian- ne Noordijk eindigde als 2e op de 200m vlinderslag. Willemijn Veltman wist op de 200m schoolslag beslag te leggen op de 3e plaats met een tijd van 3.14.43. Leander Noordijk tenslotte werd tweemaal 3e bij de heren. Eerst op de 200m rugslag in een tijd van 2.31.67 en later ook nog op de lOOm vlinderslag in een verrassend snelle 1.07.84. Samenvattend was de balans na 6 Kring wedstrijden verspreid over twee weekenden MIDDELHARNIS - Zondag 9 juni heeft de Exoduskerk rabbijn dr. Zwi Marx uitgenodigd als gastspreker, lussen 16.00 en 17.00 uur zal hij spre ken aan de hand van het thema: 'sjoe melen met de waarheid?' ledere godsdienstige traditie poneert bepaal de waarheden. Een bekende waarheid in de joodse traditie is bijvoorbeeld 'de eenheid van God' of 'zes dagen arbeiden, en de zevende dag behoefje geen arbeid te doen'. Maar wil je deze waarheden opleggen of afdwingen, dan beland je al snel in een onverdraagzaam fundamentalisme. Er zijn vele dikke boeken te vullen met verhalen over onverdraagzaamheid in de naam van een bepaalde waarheid. Rabbijn Marx zal proberen ook met behulp van gestelde vra gen in te gaan op het vraagstuk van waarheid en compromis. Hij heeft onlangs een boek- geschreven over 'gehandicapt zijn en de joodse wetten'. Aan de dienst in de Exodus kerk werkt ook het mannenkoor Ons Koor voor de Schotejil als volgt: Rhiana van Kem pen 7x goud, bis Oostdijk 3x zilver en 2x brons, Rianne Noordijk 2x zilver, Willemijn Veltman lx zilver en 2x brons en Leander Noordijk 5x brons. De damesestafette van de Schotejil behaalde eveneens een bronzen plak. Het Astma Fonds zet zich al sinds 1959 actief in voor mensen met astma of COPD. Sinds die tijd is al veel bereikt, onder andere door onderzoek dat wordt gefinancierd door het Astma Fonds. Zo is er onlangs een mole cuul ontdekt dat mogelijk een rol speelt bij benauwdheid. Daarmee kan misschien een antwoord worden gevonden op de vraag waarom de één wel astma krijgt en de ander niet. Toch is er nog veel werk te verzetten, bijvoorbeeld op het gebied van voorlichting en belangenbehartiging. "Zo gaan we de komende tijd veel doen voor mensen met COPD," aldus Jos Zoun, directeur van het Astma Fonds, "bijvoorbeeld door mensen actief te ondersteunen bij het stopen met roken". Het aantal mensen met astma of COPD neemt nog steeds toe. Het werk van het Fonds wordt geheel gefinancierd met giften van particuheren en het bedrijfsleven. De steun van het Nederlands publiek is dus nog steeds hard nodig. Heeft u de collectant gemist, dan kunt u uw bijdrage overmaken op giro 55055. NED. HERV. KERK Beroepen te Harderwijk, A Bloemendal te Meeuwen; te Moerkapelle, J. Geene te Kat wijk aan Zee. Bedankt voor Kinderdijk-Middelweg, G. Wassinkmaat te Hoevelaken; voor Strijen (wijk 2), J. Snaterse te Nunspeet (wijk 5); voor Vlaardingen, W. J. Mout te Nieuw poort. GEREF. KERKEN. Beroepen te St. Jansklooster, K. Snijder te Paesens-Moddergat en Lioessens. Beroepbaar gesteld door de classis Appin- gedam, na een periode van emeritering wegens arbeidsongeschiktheid, A. Landman te Delfzijl. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Winsum, G.H. Hutten te Frane- ker-Sexbierum. Aangenomen naar Soest-Baam, R. ter Beek te Capelle a/d Ijssel-Noord CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leeuwarden, M.P. Hofland te Emmen. Bedankt voor Vhssingen icm Middelburg, G. M. Bijkerk te Heemskerk; voor Zwaag- westeinde, G. M. Bijkerk te Beverwijk en Westzaan. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Utrecht en Zeewolde, J. Bou- ma te Kampen GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moerkapelle M. Karens te Werkendam; te Utrecht, W. Visscher te Amersfoort. Bedankt voor Hendrik-Ido-Ambacht, M. Karens te Werkendam; voor Kampen en voor Ridderkerk-Slikkerveer, P. van Ruiten berg te Chilliwack (Canada) OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ede, A. Kort te Rijssen. Niet alleen de geschiedenis van schutterij en rederijkers gaat terug tot ver in de geschie denis, ook de zorg voor de armen in Som melsdijk gaat terug tot begin I6e eeuw en daannee ook de historie van de Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belangen (SMB). Toentertijd sprak men van de Heili ge Geest Meesters, later van de Armenmees ters van de Grooten Armen. Gedurende eeu wen hadden deze de zorg voor de amen in de gemeente en ook hier geldt dat de zorg zich aanpaste aan de maatschappelijke ontwikke- Ungen. Toen de Algemene Bijstandswet werd inge voerd, betekende dat de doodsteek voor de armenzorg. Vrijwel overal werden de daar toe gevestigde organisaties opgeheven, maar niet in Sommelsdijk. Door tussenkomst van de rechter bleef daar - als enige op Goeree- Overflakkee - een stichting aanwezig die in haar gebied de sociale en maatschappelijke belangen wilde blijven behartigen en daar voor op zoek ging naar nieuwe doelsteUin- gen. Die vond ze onder andere in het financieel ondersteunen van verenigingen en instanties - in principe op Middelhamis' grondgebied - die voor het realiseren van plannen over onvoldoende middelen beschikken. Zo heeft de SMB financieel bijgedragen in de restau ratie van de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk en aan het Streekmuseum. Verder heeft ze, in een tijd waarin veel beeldbepalende oude panden moesten ver dwijnen voor nieuwbouw, als doelstelhng aangenomen het behoud van cultuurhistori sche panden. Om dat beter mogelijk te maken werd in 1987 door het College van Regenten van SMB een particuUere stichting opgericht: de Stichting Monumenten Behoud, die eveneens als SMB afgekort wordt en ook hetzelfde bestuur heeft. De Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belangen is de moeder van de Stichting Monumenten Behoud. Daarbij stelt 'moe der' voor aankoop- en restauratieprojecten de financiën ter beschikking. Stichting Monumenten Behoud voert de projecten uit. Jaarlijks rekenen ze met elkaar af. Momenteel heeft de stichting ruim twintig panden in eigendom en heeft ze als particu liere stichting inmiddels voor een bedrag van ongeveer 3 miljoen euro gerestaureerd in de oude dorpskernen van de gemeente Middelhamis, waarvan 'de Doele' het meest recente project is. De Stichting Monumenten Behoud werkt bij haar restauratieprojecten al jaren samen met het Goese architectenbureau Rothuizen, Van Doom en 't Hooft, dat zeer kundig is op het gebied van restauraties. Voor 'de Doele' wilde Stichting Monumenten Behoud het casco uit laten voeren op basis van architec tuur en aannemerij (Boeter Sommelsdijk), het interieur wilde ze hoofdzakelijk in eigen beheer uitvoeren. Om zich hierbij te laten adviseren is de Stichting in aanraking geko men met de heer Ad van der Blom, hoogge- kwaUficeerde docent kunsthistorie, en met mevrouw Ella Venbroek, meesteres in het ontwerpen en vervaardigen van historische kunstvoorwerpen. En onder hun advies is het gehele interieur van 'de Doele' geworden wat het nu is: vanaf de voordeur tot de De fraaie gevelstenen zijn in oude luister hersteld. bovenverdieping een eenheid in rococostijl, geheel uitgevoerd naar hoe volgens aanname 'de Doele' er oorspronkelijk uitgezien moet hebben. Daarbij is alles wat werd uitgevoerd historisch onderbouwd, vanaf bouwsporen onderzoek tot afstemming met gelijkwaardi ge historische objecten. Omdat er maar wei nig origineels aanwezig bleek, zijn veel zaken gereconstmeerd. Van plavuizen- tot eikenvloeren, van deurpanelen en -omamen- ten tot lambriseringen, van snijraam tot raamluiken en van schouwhaarden tot muur- betegeling toe, alles in harmonie op elkaar afgestemd, zowel qua stijl als in kleurstel- ling, geschilderd in Paleis, Noordeinde- groèii. Verder is het gehele pand voorzien van alle modeme faciliteiten die een gebouw tegen woordig heeft: niet alleen een keukentje en sanitaire voorzieningen maar ook een trap- Uft, verwarming, airco op de bovenverdie ping, projectiemateriaal, enz. Daarbij zijn de 'noviteiten' zo optimaal mogelijk wegge werkt dat ze de historische sfeer nauwelijks aantasten. Op de benedenverdieping bevindt zich de oude ontvangstmimte van de schutterij, met een fraaie kastwand met kroonkuif en een schouw met omamenten en een nieuw ont- De gevelstenen, die thans zijn aangebracht in één van de muren van de rederijkerskamer. worpen logo voor de SMB, dat zeer toepas selijk het wapen van Sommelsdijk is gewor den. De bovenverdieping wordt bijna geheel in beslag genomen door de oude rederijkers kamer, waarbij in één van de muren direct de oude gevelstenen van de rederijkers in het oog springen met daarop de teksten 'Hoe Langer Hoe Liever' en 'Met Harten Mirmen- de'. De SMB wil van 'de Doele' geen museum maken, maar een gebruikersruimte. Zo moe ten gezelschappen er hun intrek kunnen nemen voor bijv. vergaderingen, lezingen, een gesprek of niveau, personeelstrainingen, bedrijfs- of familiefeestjes, enz. Zelfs voor huwelijksvoltrekkingen zou 'de DoeJe' een zeer geschikte en fraaie mimte zijn. Het allereerste gebmik van 'de Doele' zal de opening zijn, a.s. zaterdagmorgen, geheel in historische ambiance in de oude dorpskem van Sommelsdijk, compleet met schutters en rederijkers; bewoners in de omgeving zullen gevraagd worden deze dag de vlag uit te wil len steken. De commissaris van de Konin gin, die de openingshandeling zal verrichten, zal met paard en koets door oud Sommels dijk worden gereden en afgeleverd worden bij de Ned. Herv. Kerk, waarin het Meekrap koor zal zingen. Na enkele toespraken zal vanaf het Marktveld een historische optocht door de Kerkstraat richting 'de Doele' trek ken, waar de Commissaris het monumentale gebouw officieel in gebmik zal nemen. Na het officiële gedeelte zal, vanaf 13.00 uur 'de Doele' ter bezichtiging open worden gesteld voor het publiek. Op het Marktveld zullen dan kraampjes staan van onder ande re 'de Motte' en 'Meekrap', er zullen oud- Hollandse kinderspelen worden gehouden, het Streekmuseum is gratis toegankelijk, de muziekschool zal een bijdrage aan de feeste lijkheden geven en voor de kinderen zal een ballonwedstrijd worden georganiseerd. Kortom: heel de Sommelsdijkse gemeen schap wordt betrokken en is welkom rond om de opening van haar luisterrijk herstelde monument 'de Doele'. -43- Toch doen geen van beiden een poging de lichten te ontsteken. De man aan het roer heeft bepaald katte- ogen. Zonder aarzelen stuurt hij zijn scheepje de brede rivier op en hoewel het hier veel mstiger water is, min dert zijn maat wat vaart. De motor tjoekt nu bijna onhoorbaar. Het is al ver na middemacht als ze met hun schip het haventje van een klein dorp binnenvaren. "Dat hebben we weer gefikst Jaap", zegt de smurman, "we zijn ze vannacht weer te slim af geweest." Op de kleine kade staat een dure Mercedes, de motor van de prachtige auto ronkt zacht. De mannen leggen de boot vast, de chauffeur van de Mercedes zet zijn wagen pal naast de boot. Slechts een betoimen rand scheidt auto en schip. "Prachtig op tijd", zegt hij zacht. Vliegensvlug worden enkele plastic vuilniszakken overgedragen van de zacht deinende boot naar de koffermimte van de auto. Het is in een oogwenk gebeurd en terwijl de chauffeur bijna gemisloos weg rijdt en pas buiten het dorpje zijn lichten aanzet, tuft de motorboot zacht het haventje uit, de brede rivier weer op. Niets hermnert aan de dingen die daamet zijn gebeurd. Of toch wel, want op de betonnen rand van de kade hgt een kleine pakje, het is in grijs papier gewik keld. Zeker uh één van die vuilniszakken gevallen. Als het water in het haventje al weer mstig tegen de kade muur kabbeh, draait een poUtieauto de kade op. Er springen twee agenten uit. De maan is achter de wol ken tevoorschijn gekomen en verlicht duidehjk de wal en het water. De beide mannen lopen op de kaderand toe. Bijna gelijktijdig zien ze het pakje. Terwijl één van hen het opraapt, tuurt de ander luisterend over het water. Verbeeldt hij het zich of hoort hij het zwakke geluid van een wegvarende motorboot? Hoe dan ook, ze zijn te laat. Met een gevoel van teleurstelling gaan ze temg naar de wachtende poUtieauto. "De tip was goed Rinus, maar de tijd klopte niet." Z'n collega zegt lüets. Hij weegt het pakje in z'n hand. "Twee a driehonderd gram, schat ik. Wie weet hoeveel ze bij zich hadden, de smeerlappen." In een luxe kamer in het Hiltonhotel zit de man met de donkere hypnotiserende ogen. Om zijn duime üppen speelt een zelfvoldane gümlach. Prachtig gelukt weer. Rima plekje, dat verlaten haventje. Een vette buit deze keer, twintig kilo hasj en vijf kilo heroïne. Hij zal het Henk weer in kleine porties naar de Torensteeg laten brengen. Tjonge, wat aanvankelijk als een spelletje - een soort wedstrijdje met madame Weleda - is begon nen, is bittere ernst geworden. Die knul is als was in z'n handen. Hij moet toch eens zorgen, dat hij hem kwijtraakt. Z'n langste tijd in Amsterdam zit er op. Dan laat-ie hem wel achter in de Torensteeg of in dat oude kraakpand, kan Janus hem redden van de drugs. Ha, ha, die Janus, hij had mooi het nakijken op de Dam. Wat is iedereen in de weer om Henkie weer bij z'n pappa en mamma te brengen. Even fronst hij zijn wenkbrauwen. Die twee dames, daar moet hij niets van hebben. Die zijn hem steeds opnieuw te slim af. Enfin, na de pauze ging alles goed, toen waren die tegen krachten weg. Een paar godslasterlijke woorden rollen over zijn lippen. De haat tegen al wat God dient en de Heere Jezus Uefheeft, spuwt hij m die woorden uit. Wat deden ze bij zijn kerk weken geleden? De groot ste had hij bijna te pakken, het is dat haar vriendin zo hard claxoneerde. Als hij over veertien dagen naar Zwitserland vertrekt is hij overal vanaf. Janus zal Sjef- fie vergeefs zoeken. Die is in België verdronken. Daar heeft hij gezeur genoeg over gehad. Maar ja, als je denkt dat je zwemmen kunt en je kunt het niet, dan is het je eigen schuld als je verdrinkt. Weg met alle romp slomp. Volgende week nog een lading hasj en hero en dan voorlopig onderduiken in Zwitserland. In de stuurhut van een flinke motorboot staan twee mannen. Eén houdt het roer, de ander hangt tegen de zijkant van de hut. Hij heeft z'n ogen tot spleetjes geknepen en tuurt over het donkere water, dat aif en toe opglinstert als de maan vanachter een woUc tevoor schijn komt. "Ik heb een voorgevoel dat het misgaat vannacht Robert." De man aan het roer maakt een onverwachte beweging maar herstelt zich op het zelfde moment. "Jij bent gek", zegt hij heftig. "Dat idiote gedoe ook met dat Oui-jabord. Da's goed voor slappelingen en goed gelovige ouwe vrijsters." Z'n maat zegt niets. In ge dachten ziet hij het bord voor zich. Eerst kreeg hij de gekste woorden die niet uit te spreken waren. Maar geleidehjk aan werd het anders. En steeds opnieuw kwam het woord 'mislukking, mislukking' tevoor schijn. Hij gelooft er vast in. Honderden mensen heb ben immers zo'n bord en hoewel hij het eerst als een spelletje zag, is het bittere ernst geworden. Het Oui- jabord voorspelt de toekomst zo helder en duidelijk als het maar kan. Altijd raadpleegt hij het voor zo'n klus als vannacht. Het is nog nooit verkeerd gegaan. Wat het bord spelde, kwam uit. Nee, hij is er niet gemst op. Als ze de rivier opzwenken houdt hij goed de rechter oever in de gaten, maar er is niets verontmstends te zien. Of het moet de maan zijn, het is hier zo licht als de dag. Hoe meer landinwaarts ze varen, hoe helderder de lucht wordt. "Foute boel", mompelt hij zacht. Met een vreemd gevoel m de maagstreek ziet hij hun boot als een donkere vlek op de zilveren rivier. Ze varen dicht langs de oever, maar die geeft geen aasje scha duw. Ze kunnen dit akkefietje evengoed op klaarhchte dag proberen te rooien. Hij kijkt op z'n horloge. Eén uur, nog een kwartiertje. Ze zijn weer perfekt op tijd, net als veertien dagen geleden. Als de man voor wie de spullen bestemd zijn ook op tijd is, dan is het in vijf minuten bekeken. Hoewel ze op minder dan halve kracht varen heeft de boot een behoorlijke snelheid. Ze hebben het tij mee, het is vloed. "We zijn er", zegt de man aan het roer. Jaap loopt naar de voorplecht en houdt het touw gereed. De bolder waar het omheen gegooid moet worden is goed te zien in het heldere maanlicht. Op de kleine kade staat een auto. "Hij is er", mompelt hij opgelucht. Met afgezette motor glijdt de boot langs de kademuur. Jaap zwaait behendig de lus van het touw om de bolder. Een kleine schok, een licht gebonk tegen de halfvergane autoban den, die aan de kademuur hangen en het scheepje ligt stil. Zonder een seconde te verliezen duikt Jaap in het vooronder. Snel een greep achter een loze wand en met een volle plastic zak op z'n schouder springt hij aan wal. De koffermimte van de Mercedes staat al open. Vanuit het oude vervallen pakhuis op de kade volgen vier paar ogen in spanning het gebeuren. Meer dan drie uren hebben vier rechercheurs van de narcoticabrigade in het pakhuis doorgebracht. En niet voor niets. Even na middemacht was de melding doorgekomen van twee collega' s, die in hun Daf de monding van de rivier in de gaten hielden: "Motorboot vaart rivier op, snel heid ongeveer 12 kilometer." Het was een klein kunstje om uit te rekenen hoe laat die boot het haventje binnen zou lopen. Snel werden nu ook de vier agenten, die buiten achter het pakhuis ver dekt opgesteld stonden op de hoogte gebracht: "Kwart over één uiterlijk is de boot aan." De spanning steeg toen vijf over één een auto met gedoofde Uchten de kade opreed en met ronkende motor bleef staan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5