Spanning en zenuwen bij Oostflakkeese schoolkinderen Dag van de rijopleidingen Expositie in Ebbe en Vloed geopend Kort avondje 'planscliade' Extra kerkdienst Viswedstrijd 'de Viscromte' Door eendraciit tot Gods eer c.b.s. 'de Bronwint wisselbeker tijdens verkeersquiz EllAtlDEtl-IIIEUWS Abonneert U op Ei landen-Nieuws Conceil: in Dirksland Franse orgelmuziek Kerkdiensten Ger. Gem. Surfer in problemen en bootje op de keien Presentatie Muziekschool Goeree-Overflakkee Op de basisscholen in de gemeente Oostflakkee was de don derdag van vorige week een dag vol zenuwen en spannin gen voor de leerlingen van groep 7. Met een examen en een quiz stond deze dag voor hen geheel in het teken van 'ver keer'. En daarbij konden ze slagen of zakken, winnen of verliezen... Examen Quiz Uitslag en prijsuitreiking KAPELLE - Op zaterdag 8 juni geeft Henk G. van Putten een orgel concert op zijn eigen pas gerestau reerde Batz-Witte orgel in de Ned. Herv. Kerk van Kapelle. GOES - Op zaterdag 8 juni 2002 hou den Verkeersscliool Dek en ANWB Rijopleidingen open dag vanaf 10.00 tot 16.00 uur op het verkeersoefenter- rein aan de Olympiaweg in Goes. OUDE TONGE - "Een kunstexpositie in een verzorgingshuis; het is geen alledaags verschijnsel", zo begon directielid Nattekaas van Ebbe en Vloed zijn welkomswoord tijdens de opening van de expositie van Josina van Prooijen. GOEDEREEDE - Gemeentebode Hans Bechtum van de gemeente Goe- dereede hoefde tijdens de gemeente raadsvergadering van 30 mei slechts één pot koffie te zetten. Binnen drie kwartiertjes waren alle agendastuk ken de revue gepasseerd. Voor het vol gen van een goede politieke discussie lijken de burgers in Goedereede aan gewezen te zijn op de commissieverga deringen. Want aantrekkelijk was het afgelopen donderdag zeker niet. Autobedrijf Verduijn Vaststelling jaarrekening Jeugdactiviteit in Ooltgensplaat De groep van c.b.s. 'De Bron' te Oude Tonge, Was reeds eerder het theoretisch verkeersexamen afgelegd, donder dagmorgen was het praktijkexamen aan de beurt, waarbij voor schoolkinderen de fiets het voertuig bij uitstek is. Honderd en tien kinderen stonden die morgen daarom in de startblokken bij christe lijke basisschool 'de Bron' te Oude Tonge, om vandaar af door het dorp te rijden, langs 14 controleposten waar 30 vrijwilligers zich had den opgesteld om het verkeersgedrag van de jonge examenkandi- daatjes te toetsen. Veel kinderen waren echt zenuwachtig, maar mag 't ook? 't Was tenslotte een echt examen! Maar toen 's avonds in m.f.g. "Grutterswei' de uitslag werd bekend gemaakt, bleken ze mooi allemaal geslaagd te zijn! In de gemeente Oostflakkee is 't alleen de gewoonte dat de leerUn- gen, vóórdat ze horen of ze geslaagd zijn of niet, meedoen aan een verkeersquiz. Ze krijgen dan - namens elke school een groep - een aantal vragen voorgeschoteld, waarbij ze kunnen kiezen uit drie mogelijke antwoorden: A, B, of C. In de zaal is voor elk van die ant woorden een vak afgebakend: vak A, vak B en vak C. Direct nadat de vraag geklonken heeft, stormen de kinderen luid joelend naar het let tervak dat correspondeert met het door hen gekozen antwoord. Het juiste antwoord krijgen ze vervolgens te zien als in de zaal een bel reuze enthousiast met hun welverdiende beker. rinkelt en een lampje gaat branden bij de letter boven het correct gekozen vak. De kinderen die het juiste antwoord gekozen hebben, kunnen bij de quizleiding een balletje ophalen en dat in de mand van hun groep gooien. Welke groep op die manier de meeste punten ver zamelt, heeft gewonnen en mag een wisselbeker in ontvangst nemen. Daarnaast worden er drie bekers uitgereikt, goed voor een eerste, tweede en derde prijs. En natuurlijk zorgde die quiz - georganiseerd door 3V0-afdeling Oostflakkee - donderdagavond voor de nodige spanning onder de leerlingen van de zeven deelnemende basisscho len. Omdat het de 25e keer was dat de verkeersquiz gehouden werd, maakte ditmaal burgemeester Van Pelt van de gemeente Oostflakkee de uitslagen bekend en reikte hij de prijzen uit. De Oude Tongse scholen scoorden het hoogst.- Christelijke basisschool 'de Bron' sleepte met 154 punten de Ie prijs - dus ook de wisselbeker - in de wacht, terwijl rooms katholieke ba.sisschool 'de Nobelaer' met 151 punten op de 2e plaats eindigde. De derde prijs behaalde openbare basisschool 'Ollie B. Bommel' te Den Bommel met 149 punten. De groepen die deze drie scholen vertegenwoordigden, gingen er dus met een prachtige beker vandoor. "Maar de anderen hebben niet ver loren, hoor" zo troostte burgemeester Van Pelt, "zij hebben haast gewonnen, of bijna haast gewonnen, of haast bijna haast gewon nen..., enz.!". Zo eindigde Christelijke basisschool "t Kompas' te Den Bommel op de vierde plaats met 142 punten, christelijke basis school 'de Hoeksteen* te Ooltgensplaat op de 5e plaats met 133 pun ten, openbare basisschool 'de Regenboog' te Ooltgensplaat met 130 punten en room katholieke basisschool 'de Achtsprong' te Achthui- zen met 120 punten. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187] 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-raail: Algemeen'agebr-dewaal.com fonder vermelding van 'adv' oï 'adm'j tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag siultingstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14,00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8,30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld, Advertentie-acquisitie: A. J, van der Velden, 06-.50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: .J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius'ïgebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8.90. Per jaar €33.60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Zaterdag 8 juni organiseert de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee een aantrekkelijk concert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Het concert zal wor den gegeven door Marriët Kaasschieter, sopraan; Juliette Hoeksema, dwarfluit en Lenie de Meij, harp. Toegang: €7,00, schoHeren, 65+ en CJP: 4,50 en kinde ren t/m 12 jaar gratis. Aanvang: 20.00 uur. De organisatie nodigt u van harte uit dit concert bij te wonen. Het concert heeft als thema 'Parijse orgel- meesters'. Er worden werken uitgevoerd van A. Guilmant, C. Franck (2e choral j en de gehele 2e Symphonic van Ch. M. Widor. Dit concert is tevens een jubileumconcert, want Henk G. van Putten is deze maand 45 jaar kerkorganist. Aanvang 20.00 uur. Toegang bedraagt 4,50 euro (CJP/Pas 65/ kinderen tot en met 15 jaar 3,50 euroj. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. MELISSANT - Woensdag 5 juni 19.30 uur ds. J. Kareis. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 5 juni 19.30uurds.J. de Pater, NIEUWE TONGE - Donderdag 6 juni 19,30 uur ds. D. de Wh. NIEUWE TONGE - vrijdag 7 juni, 14.15 uur Ds. J Kareis fhuw. bev.j. OUDDORP - \rijdag 7 juni. 14.30 uur Ds. W. J. Kareis fhuw. bev. bruidspaar Hak-Jansen). SOMMELSDUK fN.H. Kerk) - woensdag 5 juni 19.30 uur Ds. A Simons uit Gouds waard, org. Comité Gereformeerde Bij belstichting afdelina G&O. Omstreeks 19.00 uur afgelopen donderdag werd de bemanning van de reddingboot 'Griend' opgepiept voor een surfer in pro blemen ter hoogte van De Punt op het Gre- velingenmeer. De surfer, die materiaalpech had, werd door de 'Griend' opgepikt en vei lig aan de wal gebracht. Voor deze melding waren tevens politie en ambulance gewaar schuwd, maar na medisch onderzoek kon de ca. 25-jarige Duitse surfer naar huis. Omstreeks 21.00 uur werd de bemanning van de 'Griend' opnieuw opgepiept. Nu was er een melding binnengekomen van een bootje dat bij Herkingen op de strekdam lag. Echter, door een passerend schip werd het bootje losgetrokken en naar Herkingen gesleept. Daarom konden de 'Griend' en een bergingsboot die inmiddels was ingescha keld, huiswaarts keren. Uitslag van de op 1 juni jl. gehouden wit- viswedstrijd van H.S.V. 'de Viscromte' aan het Voorns kanaal; aantal deelnemers 46. VakA: No. 1, R. Monster9.240 gr. No. 2, L. Meersman2.880 gr. No. 3, J. Bruggeman2.080 gr No. 4, W, Schaaf2.020 gr. No. 5, J. Jordaan1.340 gr. No. 6, A. Koole1.260 gr No. 7, T. v.d. Poel1.180 gr No. S, A. Schaaf1.140 gr. No. 9, J. Mastenbroek1.100 gr. No. 10, P. Looij920 gr VakB: No. 1, R. Rijke12.540 gr. No. 2, K. Koert12.260 gr. No. 3, B. Jordaan6.980 gr. No. 4, J. Visser6.9S0 gr. No. 5, W. Mehssant6.020 gr. No. 6, J. Woifert5.400 gr. No. 7, P. V. Nimwegen3.760 gr. No. 8, L. Breederveld3.000 gr. No. 9, A. Netten2.180 gr' iNo. 10, J. V. Broekhoven1.220 gr. De volgende witviswedstrijd wordt op ]5 juni a.s. gehouden in het Haringvliet Sas. Inschrijven van 7.15-7.45 uur; vissen van 9.00-14.00 uur. MIDDELHARNIS - Graag wil de Muziek school iedereen, maar vooral de kinderen die een instrument willen gaan bespelen uit nodigen voor een muzikale kennismaking met de prestaties van de groepen Algemene Muzikale Vorming (AMV) en van diverse instrumentalisten op vrijdag 7 juni in het Diekhuus. Docent Peter van Deerse heeft tij dens de AMV-lessen met ongeveer 30 kin deren fleeftijd groep 4 basisschool) een heel leuk programma ingestudeerd. Veel liedjes en klank.spelletjes met behulp van het Orff- instrumentarium passeren de revue. Bij elke uitvoering van de AMV-klassen is het weer verbazingwekkend hoeveel muzikale basis begrippen de kinderen zich in een jaar tijd al eigen hebben gemaakt. Uiteraard is dit voor een belangrijk deel de verdienste van de docent, die overigens steeds zorgt voor wer kelijk prachtige gitaar begeleidingen. Natuurlijk moet hierbij gezegd worden dat het enthousiasme van de kinderen een belangrijke factor is. Verder zal deze avond opgeluisterd worden met bijdragen op de blokfluit, dwarsfluit, viool, gitaar, harmo nie/fanfare-instrumenten, keyboard en piano. Deze instrumentale bijdragen zijn vooral bedoeld om de AMV-kinderen, die nog een instrument moeten kiezen, kennis te laten maken met de diverse mogelijkheden die de muziekschool te bieden heeft. U begrijpt dat ook kinderen die geen AMV- onderwijs gevolgd hebben, maar die toch ook een instrument willen gaan bespelen deze avond extra welkom zijn. Aanvang van de presentatie in het Diekhuus te Middelhar- nis is 19.00 uur. Op D.V. zaterdag 15 juni organiseert het christelijk mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp een zomerconcert in verenigings gebouw 'Eben-Haëzer te Ouddorp, waaraan het uit Stellendam afkomstige christelijk mannenkoor 'Door eendracht verbonden' medewerking zal verlenen. Onder leiding van de dirigenten Jan Bezuijen en Come de Geus zullen de beide koren zowel afzonder lijk als gezamenlijk psalmen en gezangen ten gehore brengen. Naast de koren en diri genten zullen Marjan van Oostenbrugge en Johan van Broekhoven zorgen voor begelei ding op het orgel. Ds. W. L. Smelt uit Stel lendam verzorgt de meditatie, De deuren van verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3 in Ouddorp gaan om 19.00 uur open, het concert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis, wel zal er gecollecteerd worden ter bestrijding van de onkosten. Op het programma staat o.a. Psalm 23, 'Vaste Rots' en 'Jeruzalem'. De samenzang bestaat uit o.a. gezang 121 'God roept ons broeders tot den daad' en Psalm 95 'Komtt), laat ons samen Isrels Heer...,met Godgewijde zang ontmoeten' Voor geïnteresseerden is er de mogelijkheid met één van de voertuigen een proefrit te maken. Nabij deze locatie zal ook het CBR vestiging Goes open dag houden en rijproe ven afnemen bij rijbewijsbezitters en kan er een theorie proefexamen worden gedaan; de ideale gelegenheid om ook hier een bezoek aan te brengen en achter de schermen van dit instituut te kijken.Op deze dag zal .stuntrijder Arian van Zweden om 13.30 uur een demon stratie motorbeheersing geven op het ver- keersoefenterrein De volgende activiteiten zullen plaatsvin den: rijvaardigheidstest voor auto (CBR), theorie proef examen (CBRj, oefenen bij zondere verrichtingen met auto met aan hangwagen CCBR-DEK), proefrijden met auto en motor (DEK en ANWBj, proefrijden met vrachtwagen en vrachtwagen met opleg ger (DEKj, proefrijden met personenbus ("DEKj, slipdemonstraties (DEKj en behen- digheidstesten (DEK). Eén van de rij- instructeurs van DEK zal met de BE combi natie (auto met aanhangwagen) voor het CBR de bijzondere verrichtingen oefenen. Verder zullen verschillende gespecialiseer de instructeurs met geïnteresseerden proef rijden met motor, auto, auto met aanhanger, vrachtwagen, vrachtwagen met oplegger en bus. Op het unieke verkeersoefenterrein kunnen zelfs 17-jarigen al beleven wat het is om in een auto of op de motor te rijden. Er is een speciaal parcours uitgezet voor zowel de motoren als personenwagens. Met de andere voertuigen (auto met aanhanger, bus, vracht wagen, truck met oplegger) wordt over de openbare weg gereden en hiervoor is een rij bewijs voor de personenwagen vereist. Tij dens de open dag worden allerlei slipdemon straties met verschillende voertuigen ver zorgd. Ook behendigheidstesten maken deel uit van het programma. Voor informatie over de verschillende mogelijkheden van de praktijk opleidingen kan men terecht in de partytent op het ter rein. Hier kan men ook uitgebreide informa tie krijgen over de verschillende theorie opleidingen, het chauffeursdiploma en vei- ligheidstrainingen. Voor alle praktijkoplei dingen geldt dat er gekozen kan worden voor het nemen van losse lessen, een compacte opleiding in 8 tot 12 weken of een 5 of 10- daagse opleiding. Voor de motor en de auto met aanhanger is er zelfs de mogelijkheid van een 2- en respectievelijk 1-daagse oplei ding met aansluitend examen. Net als op andere open dagen van de verkeersschool wordt een grote belangstelling verwacht. Nattekaas luistert naar de uitleg van kunstenares Van Prooijen. De expo.sitie werd afgelopen vrijdagmiddag officieel geopend in de ontvangsthal van het verzorgingshuis in Oude Tonge, Directielid Wim Nattekaas heeft veel affiniteit met kunst en cultuur. Hij was eerder werkzaam voor de landelijke Raad voor Cultuur en als lid van de gemeenteraad van Middelhamis is hij fanatiek pleitbezorger voor meer cultuur uitingen. Nattekaas heeft een aantal doelen met deze expositie. Hij wil enerzijds ama teurkunstenaars van Goeree-Overflakkee de mogelijkheid bieden om hun werk te laten zien. Anderzijds kunnen bewoners en cliën ten genieten van de geëxposeerde kunstwer ken. Hij is ervan overtuigd dat er veel oude ren zijn die kunst waarderen."Er zitten altijd werken tussen waarin ouderen hun vroegere woonomgeving en landschapjes in herken nen. Bovendien wordt de levendigheid in het verzorgingshuis vergroot doordat iedereen de expositie kan bezoeken", zo stelt Natte kaas. Dat Josina van Prooijen als eerste haar werk exposeert is niet toevallig. Zij en Wim kennen elkaar al jaren als oud collega's van de Stichting Bejaardenwerk Middelhamis en na het verbreken van het werkcontact heb ben zijn hun vriendschappelijke relatie voortgezet. Josina exposeert een zeer geva rieerd aanbod. Landschapjes, bloemen en modern werk, wisselend uitgevoerd in aqua rel, olie en acryl. Josina schildert al ruimt tien jaar en volgt nog steeds cursussen om haar technieken te verbeteren. "De werken zijn te koop tegen alleszins redelijke prij zen", volgens Josina. De expositie is op alle dagen van de week van 09.00 tot 19.30 uur te bekijken op de begane grond van het verzorgingshuis Ebbe en Vloed aan de Washingtonstraat 2 in Oude Tonge. Bij de receptie ligt voor belang,stel- lenden een prijslijst van de geëxposeerde werken klaar. Het Shell-station aan de Oosterweg in Ouddorp. Het overgrote deel van de agenda bestond uit verzoeken voorplanschade waarbij verschil lende burgers en een bedrijf een financiële compensatie vroegen. Vier Ouddorpse fami lies zullen binnenkort een extra aantal euro's op hun bankschrift aantreffen, zo stelde de gemeenteraad vast. Eén daarvan ondervond hinder van het complex waarin sinds kort winkelketen Kruidvat is gevestigd. De ande ren kregen hun planschade toegewezen voor de extra (ge]uids)overia.st en het 'verdwij nen' van het uitzicht na de bouw van het Shell-station aan de Oosterweg in Ouddorp. G. Moerkerk van de Christenunie verbaasde zich hierbij nog wel over de voorafgesloten planschadeovereenkomst. De te ontvangen bedragen voorde drie families stonden daar in al vast. Wethouder Lokker toonde zich juist tevreden met het afgesproken bedrag. "Het is een zeer redelijk bedrag waarmee alle betrokken partijen tevreden kunnen zijn. Een overeenkomst met een open eind, zoals u voorstelt, is niet te sluiten. Dat zou ik zelf ook niet doen." SGP'er Human toonde na behandeling van de planschades zijn tevre denheid over het advie.sbureau wat de gemeente Goedereede hiervoor inschakelt. "De SAOZ (Stichting Adviesbureau Onroe rende Zaken) blijkt wederom erg deskundig en onafhankelijk te kunnen werken. Dat mag ook een keer gezegd worden!" Autobedrijf Verduijn en Zn. uit Ouddorp had eveneens een vergoeding gevraagd voor de .schade die zij ondervonden van de was- straat van het Shell-benzinestation. Hier werd de planschade afgewezen. Tot verba zing van eigenaar J.K. Verduijn nam geen van de raadsleden het woord over dit agen dapunt. "Ik geloof dat de gemeente denkt dat ik tegen het Shell-station ben, maar dat is niet waar", zo reageert Verduijn. "Ik heb alleen bezwaar tegen die wasstraat van de Shell. Ons bedrijf heeft daar aantoonbare schade van!" Het autobedrijf van Verduijn aan de Hazersweg was in 1998 de eerste in Ouddorp met een wasstraat. "Na de komst van de Shell-wasstraat in 2000 zijn er ruim zeventienhonderd minder wa.sbeurten per jaar gedraaid. We hoopten in vier jaar op een groei van wassingen van plusminus tiendui zend per jaar, dan zou onze investering ren dabel zijn geweest. Maar nu zien we elk jaar een dalingIk heb al bij de bouw van onze wasstraat bij de gemeente aangekaart, ondersteund door een onderzoek, dat één wasstraat rendabel is voor Ouddorp. En als zo'n nieuwe ondernemer dan nog eens met acties een gratis wasbeurt aanbiedt na zoveel keer tanken... tja, daar kunnen wij niet tegenop!" Verder vindt de heer Verduijn het jammer dat de christelijke partijen een was straat die ook op zondag open is hiermee ondersteunen. Ondanks de afwijzing stuurt de heer Verduijn alle raadsleden binnenkort een brief om nogmaals duidelijkheid te ver schaffen rondom zijn ingediende planscha de. De gemeente Goedereede sluit de jaarreke ning 2001 af met 466.780,62 euro 'in de plus'. Het bedrag wordt ondermeer besteed aan het vervroegd afschrijven van de school gebouwen in Stellendam. Daarnaast gaat er een flink bedrag in het bekende reservepotje en wordt een boete van een lening vervroegd afgelo.st. Natuuriijk waren de raadsleden verheugd over het positief saldo. Wel gaf het VGB de nieuwe schatbewaarder Grinwis de opdracht goed te kijken naar 'de lucht in de rekening' die er volgens de partij zeker inzit. Daarbij is het voor het VGB duidelijk dat belastingverhogingen vooriopig niet aan de orde moeten zijn. Wethouder Grinwis beloofde "vanzelf sprekend te kijken naar de luchtmogelijk- heden" maar zoals het een man van de schatkist betaamt blijft "voorzichtigheid" geboden. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 19 juni een verras singsmiddag voor de jeugd van Ooltgens plaat. Deze wordt gehouden in 't Centmm aan de Van Weelstraat 10. De middag is voor alle kinderen van groep 1 t/m 8 van de basisschool. De kosten bedragen 2,50 euro per kind. Aanmelden kan tot en met woens dag 12 juni via een briefje op school of bij de SWO (641344). De middag begint om 12.00 uur en duurt tot 14.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2