Opnieuw aanpassing snellieidremmer Korteweegje Dirksland Restauratie 'de Doele' nagenoeg voitoi ÜPAKKER 0900-8844 Creatieve middag innaard Barbecue Wandelexcursie door De Kleistee EUROPAIUIN Nieuwe directeur Groene Scliool Examen EHBO chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Nieuw boek over agrarisch verleden Goeree-Overflakkee Derde keer Jeugdkerk op Flakkee Twee Flakkeese brandweer ploegen gaan door naar landskampioenschappen Politie dikwijls te laat voor spoedmeldingen Oostflakkee Commissaris van de Koningin verricht officiële openingshandeling Jeugddienst Exoduskerk Oud papier Steliendam •32'f2- A-^ Dinsdag 4 juni 2002 gang 108 0,13 pm) Havendag Deze week verschijnt Middelhamis B.V. Ontstaan 'de Doele' Schutters en rederijkers Herensociëteit Verval en herstel Lavendel Sfeermaker voor tuin en terras. De hele zomer lang paars en geurig. MOOI WEER mmMiitii Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee Middelhamis - Politiepersoneel van het Bureau Middelhamis hield zaterdagavond en -nacht toezicht op het uitgaanspubliek tij dens de Havendag. Daarbij werden op de Vissersdijk en Voorstraat vijf personen aan gehouden wegens belediging en baldadig heid. Tevens werden tien bonnen uitgeschre ven aan wildplassers. In de avond en nachte lijke uren werden enkele vernielingen gepleegd op Den Diek en werden van vijf auto's de banden lek gestoken. Als onderdeel van het meekrapproject is een boek samengesteld met de titel 'Het landle ven op Goeree-Overflakkee in het begin van de 20e eeuw'. Behalve interviews met oude re streekgenoten bevat het boek ook infor matie over de meekrapteelt en de wijze waarop 'meekrap' in onze jaren weer op Goeree-Overflakkee herleeft. Het eerste exemplaar van 'Het landleven op Goeree- Overflakkee wordt vrijdag 7 juni a.s. in Cul tureel Centrum het Diekhuus door Jan Trompper aangeboden aan gedeputeerde van de Provincie Zuid-Holland ir. M. Hout man, waarna het vanaf zaterdag 8 juni in de boekhandel te koop ligt voor 11,99 euro. 'Het landleven op Goeree-Overflakkee' wordt uitgegeven door Boekhandel Vroe- gindeweij, in samenwerking met uitgeverij Deboektant. Aanstaande zondagavond 9 juni zal er voor de derde keer een jeugdkerk gehouden worden, opnieuw in 'het Prieel' bij recre atiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk. Spreker is David Scheermeijer, jeudleider uit Vlissingen, verder is er natuurlijk ook weer muzikale ondersteuning. Als je al eens bij de jeugdkerk geweest bent, pro beer dan deze keer eens iemand mee te nemen. Ben je nog niet geweest en spreekt deze uitnodiging je aan? De opzet is inter kerkelijk en de toegang is vrij. Iedereen is welkom! De aanvang is 20.00 uur; er wordt begoimen met koffie/thee, waarna de Jeugdkerk zelf beginnen zal om 20.30 uur. Na afloop wordt er weer koffie, thee en frisdrank geschonken en kun je praten, vragen stellen en andere jongeren ontmoe ten. Dit is de laatste jeugdkerk vóór de zomervakantie, dus mis het niet! Kijk ook op de site: www.eilandjeugdkerk.nl. In De Lier werd afgelopen zaterdag een gewestelijke brandweerwedstrijd in de Hoofdklasse gespeeld. Dat is de koningsklasse van de brandweerwed strijden. Daarbij kan zich alles aan dienen waarmee de brandweer in de praktijk te maken krijgt en waarbij meerdere eenheden worden ingezet, alsmede een officier van dienst voor de coördinatie. Dit jaar deden voor het eerst twee ploegen van Goeree- Overflakkee mee in deze klasse: de ploeg van Dirksland en een gecombi neerde ploeg van de brandweer Mid delhamis, Stad a/h Haringvliet en Nieuwe-Tonge. De ploegen kregen een melding van een ongeval met gevaarlijke stoffen op een bedrijventerrein. Ter plaatse gekomen kwam de bedrijfsleider naar de bevelvoerder om het ongeval te bevestigen en te wijzen op meerdere slachtoffers. In verband met de aard van het incident moesten de spuitgasten hun chemicaliënpak aan en vervolgens vier slachtoffers redden. Elders op het terrein zat een man met zijn hand in een versnipperaar bekneld en intussen kwam een schilder (met gasfles) vertellen dat hij alles onder controle had. Toen die zijn verhaal gedaan had, volg den twee enorme explosies en ontstond er brand in een opslagloods. Korte tijd later kwam een fietser vertellen dat hij langs het nabij gelegen kanaal een aanrijding met een auto had gehad en dat niet hij maar de auto te water is geraakt en nu op de bodem van het kanaal Ugt met het slachtoffer er nog in. Door deze melding werd het voor de officier van dienst noodzakelijk om de bestrijding van het incident op te schalen naar 'grote hulpverlening'. De in te zetten voertuigen waren 3 tankautospuiten, een hulpverle ningsvoertuig, een autoladder, een wateron- gevallenwagen, een officier van dienst en een regionaal officier gevaarlijke stoffen. Als verrassend eindresultaat van deze brand weerwedstrijd eindigde de groep van brand weer Middelhamis op de eerste plaats met een totaal aantal punten van 1286 en werd Dirksland met slechts twee punten verschil (1284) tweede. Hiermee hebben beide groe pen recht op deelname aan de landelijke wedstrijden voor het kampioenschap te Zaandam op 5 oktober a.s. Op woensdag 12 juni organiseert de Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee een creatie ve middag voor de jeugd van Oude Tonge in het Infocentmm aan de Bemhardstraat 27 in Oude Tonge. Deze middag kunnen de kinde ren een vaderdagcadeau maken. De kinderen kuimen zich opgeven via een lijst op school. De kosten bedragen 1,50 per kind. De mid dag wordt gehouden van 13.30 tot 14.45 voor kinderen van groep 1 t/m 3 en van 15.00 tot 16.15 uur voor kinderen van groep 4 t/m 8. Voor informatie kunt u bellen met de SWO via 641344. Van de geleider met gele zuilen heeft het landbouwverkeer geen last meer; wat overbleef is een visuele markering. Aan het Korteweegje in Dirksland heeft de gemeente Dirksland inmiddels al heel wat verspijkerd aan snelheidremmende maatre gels. Als de ene maatregel getroffen was, bleek die zoveel hinder te veroorzaken dat er een andere voor in de plaats werd gebracht. Nu is er de verkeerssituatie opnieuw gewij zigd. Ditmaal werd de verkeersgeleider met de bekende gele reflecterende zuilen - ter hoogte van huisnummer 53 - verwijderd en vervangen door een visuele markering. De geleider met gele zuilen veroorzaakte nogal wat overlast voor brede(re) landbouwvoer- migen. Vanwege de zuilen moest dit verkeer dikwijls over de aan de zijkant van de weg aangebracht opsluitbanden rijden. Daardoor ontstond regelmatig schade aan de voertui gen en aan de opsluitbanden. Daarom werd besloten om de zuilen weg te halen en de verkeersgeleider te verlagen. De werkzaam heden zijn inmiddels uitgevoerd en daardoor zijn er voor het landbouwverkeer nauwelijks obstakels meer, terwijl er toch nog sprake is van een visuele markering, waarvan gehoopt wordt dat deze de snelheid nog enigszins zal beperken. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Een gegarandeerde aanrijdtijd van maximaal 15 minuten voor spoedmeldingen in de gemeente Oostflakkee kan de politie niet waarmaken. Dat zegt een functionaris van politiedistrict De Eilanden. Op Goeree- Overflakkee rijdt maar één wagen voor directe hulpverlening (dhv) en aftiankelijk van waar zich die bevindt op het moment dat er een spoedmelding binnenkomt, is de dhv- wagen snel of niet snel ter plaatse. Vanwege de ligging van het Oostflakkeese is het voor de poUtie nauwelijks mogelijk om daar bin nen de ümiet van een kwartier ter plaatse te zijn. Een simpele oplossing zou zijn om een tweede dhv-wagen in het gebied te installe ren, maar theoretisch komt er per 24 uur voor het gehele eiland slechts 1,8 dhv-mel- ding binnen. Vanuit dat oogpunt bezien is het inzetten van een tweede wagen - met twee extra politiemensen - geen optie, vindt de politie. Daarom is ze hard op zoek naar alternatieve oplossingen om toch binnen de gestelde tijd ter plaatse te kunnen zijn. Ove rigens komt dit probleem ook elders in het land voor, in gebieden die binnen het district verder afgelegen zijn. Attentie, attentie. Mogen wij even jullie aan dacht? Zaterdagavond 15 juni willen we met elkaar gaan barbecuen. En via deze weg willen we jullie daar van harte bij uitnodigen. Zoals altijd beloofd het weer een gezellige, maar vooral een 'lekke re' avond te worden. Dus heb je zin in een avondje culinair, geef je dan snel op bij Piet (tel. 484845) of bij Jantine (tel. 483526). De deelnamekosten bedragen 5 euro en we star ten om ongeveer 19.00 bij verenigingsge bouw 'de Hoeksteen' aan de Ring te Mid delhamis. Tot ziens op 15 juni! Het OJW team OUDDORP - Het IVN Goeree-Over flakkee, VVV Ouddorp en het Zuid- Hollands Landschap organiseren zaterdag 8 juni een excursie door De Kleistee, een natuurterrein midden in het schurvelingengebied bij Ouddorp. Een restant van een schurveling is aan het openbare Kerkepad in De Kleistee te zien. Aan de noordkant van de wal len groeien o.a. de eikvaren en ver schillende korstmossen. Wie een kijkje temg in de tijd wil nemen kan naar De Kleistee waar nog steeds Middel eeuwse landschapsstmcturen zijn terug te vinden. De Kleistee was van oorsprong de naam van de boerderij midden in het schur- veüngengebied, gemetseld met klei uit de polder. De eerste boerderij was dus met klei uit de polder gemetseld, maar verder is De Kleistee een gebied met veel zand. De boer derij is inmiddels gesloopt, maar de plaats is goed terug te vinden aan de hand van de fmitbomen en de afwijkende plantengroei. Op een van de akkertjes is meekrab aange- SOMMELSDIJK - Op zaterdag 8 juni a.s. wordt het monumentale pand 'de Doele' aan de Sint Joris Doelstraat te Sommelsdijk opnieuw in gebruik genomen. Sinds vorig jaar is het gebouw aan een grondige restauratie onderwor pen geweest, waardoor 'de Doele' in oude luister is hersteld en - zowel van buiten als van binnen - een juweel is gewor den in de oude dorpskern van Sommelsdijk. De restauratie is uitgevoerd in opdracht van de Stichting Monumenten Behoud, onderdeel van de Stichting voor Sociale en Maat schappelijke Belangen te Sommelsdijk. De officiële ope ning zal worden verricht door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, de heer J. Frans- sen. Daartoe zal - na ontvangst in een feesttent op het Marktveld vanaf 10.15 uur - om 10.45 uur een bijeenkomst worden belegd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Sommelsdijk. Vanaf 13.00 uur zal 'de Doele' worden opengesteld voor het publiek. Wanneer Philips van Bourgondië, Heer van Sommelsdijk, na de vol tooiing van de inpoldering in 1465 besluit tot het stichten van het dorp Sommelsdijk, ordonneert hij tevens de oprichting van de wapengilden of schutterijen - in onze dorpsgemeenschappen een reeds lang vergane folklore, maar toentertijd een wezenlijk onderdeel van de structuur en de cultuur van een dorp. De schutters hebben - al stellen ze in miUtair opzicht niet veel voor - een min of meer bescher mende functie voor de nederzettmg, maar ook treden ze op bij onder meer het bestrijden van brand. Zo stelt PhiUps van Bourgondië in 1465 twee schuttersverenigingen aan: de Edele Voet- of Kruisboog Sint Joris en de Edele Handboog Sint Sebastiaan. Daarnaast bekrachtigt hij in 1515 het reglement van het gilde van de rederijkers, de 'Caamer van Rethorica'. De rederijkers houden zich bezig met de letterkunde: gedichten en toneelstukken maken om daarmee in het openbaar op te treden, bedoeld om de melanchoUe en zwaarmoedigheid bij de mensen te verdrijven. Immers, de 'gewone' man of vrouw kan noch lezen noch schrijven. Vandaar dat het rede- rijkersgilde in Sommelsdijk zich siert met de naam 'Hoe Langer Hoe Liever', met als zinspreuk 'Met harten minnende' Aan de Sint Joris Doelstraat beschikken de schutters en de rederijkers over een vergaderkamer, maar die wordt zo bouwvallig dat een nieuw onderkomen gewenst is. Zo verrijst in 1768 op dezelfde plaats een nieuw statig gebouw: 'de Doele'. Later, met de opkomst van het vuurwapen - de busse - treedt in Som melsdijk een nieuw schuttersgezelschap aan: de 'Schutterij binnen Sommelsdijk', met als zinspreuk 'Getrouw tot der Doodt'. Ook zij willen aanspraak maken op gebruik van 'de Doele', maar daarin kan 'de gevestigde orde' zich beslist niet vinden. Er ontstaat een onder- hnge dorpsstrijd over het gebruik van 'de Doele', wat in 1632 voor de Ambachtsheer van Sommelsdijk, Francois Van Aerssen, reden wordt om opheffing te gelasten van de Edele Handboog Sint Sebas tiaan en van de Rederijkerskamer. Hij sommeert hen 'den Doele met aankleve van dien, benevens stukken en brieven' over te dragen aan de 'Schutterij binnen Sommelsdijk'; die beschikt immers over veel modemer en doeltreffender wapens. Onder het Franse bewind wordt in 1804 de schutterij ontbonden: ze zouden als patriotten eens gevaarlijk kuimen worden voor de Fran sen. En om 'Vrijheid, Gelijkheid en broederschap' tot uiting te bren gen, worden van 'de Doele' de wapenschilden van de gevel afgekapt. Niettemin blijft de behoefte om in zeker verband bijeen te zijn. Daar door ontstaat in het begin van de 19e eeuw de 'Heerensociëteit', die in de rechten treedt van de voormalige schutters en rederijkers, de bezittingen daarvan overneemt en daarmee ook 'de Doele' in gebruik krijgt. Deze vereniging functioneert later onder diverse namen, zoals 'Schuttersdoele' en 'Sociëteit Rethorica'. Verder wordt 'de Doele' mede gebruikt door onder andere het ijk- wezen, de Sommelsdijkse Polder, leesgezelschappen, een biblio theek, zanggezelschappen en landbouwonderwijs. Zo past het gebruik van 'de Doele' zich in de loop der jaren aan de maatschap pelijke ontwikkelingen en behoeften aan. Kort voor 1940 - de Tweede Wereldoorlog op handen - wordt de soos gesloten, al blijft het bestuur van de 'Sociëteit Rethorica' bestaan. Momenteel opereert ze meer als heemkundige vereniging. Omdat het onderhoud aan 'de Doele' wel geld kost maar er geen inkomsten meer zijn, komen de 'Sociëteit Rethorica' en de gemeen te Middelhamis in 1976 overeen dat de sociëteit 'de Doele' aan de gemeente verkoopt. Hoewel met gelden - beschikbaar gesteld door de Lion's Club en de advocaatfabriek - 'de Doele' een facelift kreeg, gaat de staat van het gebouw in de loop der jaren erop achtemit en raakt het geheel in desolate toestand. Wel maken het Streekmuseum en Amateurarcheologenvereniging 'de Motte' er nog gebruik van. Intussen wil de gemeente Middelhamis weer van het gebouw af en als mogelijke kandidaat wordt onderhandeld met de Sommelsdijkse Stichting Monumenten Behoud, die - als onderdeel van de Stichting Sociale en Maatschappelijke Belangen - sinds 1987 al diverse histo rische panden in eigendom en gerestaureerd heeft. Het is 2000 als deze stichting ook 'de Doele' verwerft. En omdat er voor het jaar 2000 nog rijkssubsidie loopt voor renovatie van het dak van dit mar kante gebouw worden restauratieplannen nu versneld ter hand geno men. Uiteindelijk wordt in 2001 overgegaan tot algehele restauratie, die eind in het voorjaar van 2002 voltooid wordt. 'De Doele' is nu één van de meest representatieve voor het publiek toegankelijke monumenten van de gemeente Middelhamis geworden. (vervolg op pagina 5) plant, dit plantje werd vroeger gebruikt als oranjerode verfstof. Bij de productie van chemische versloffen is dit plantje verdwe nen. Vroeger werd het massaal geteeld. De aanvang van de excursie is 14:00 uur bij het toegangshek aan de Dijkstelweg 19 in Ouddorp. Beschermers van het Zuid-Hol lands Landschap en FVN-leden mogen gratis mee. Niet leden betalen 2,25 euro en kinde ren tot en met twaalf jaar mogen voor 0,45 euro mee. Aanmelden is verpUcht en kan telefonisch bij het VVV-Ouddorp via 0187- 681789. DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Op zondag 9 juni organiseert de Exoduskerk een jeugddienst. Het thema van deze dienst zal zijn: Wie Durft!?! De aanleiding voor dit thema ligt bij het tegenwoordig veel bespro ken zinloos geweld. Ook op het eiland Goe ree-Overflakkee komt dit voor! Pastor Claes van de Penitentiaire inrichting van Rotter dam/Middelburg zal met de jongeren naden ken over dit onderwerp. Zorg dat je erbij bent! De dienst begint om 10.00 uur. Sommelsdijk - Lucien Schoonwater is de nieuwe vestigingsdirecteur van de Groene School in Sommelsdijk. Hij wordt hiermee de opvolger van de heer J. Groeneveld die om persoonlij ke redenen in april zijn functie heeft neergelegd. De Raad van Toezicht van de Edudelta Onderwijsgroep, waaronder de Groene School valt, is verheugd dat het is gelukt om op korte termijn in een goede opvolging te voorzien in de persoon van de heer Schoonwater. De nieuwe vestigingsdirec teur is al langere tijd aan de school verbon den, achtereenvolgens in de functie van docent, coördinator leerwegondersteuning en directeur VMBO. In de afgelopen periode hebben de leerlin gen van groep 8 van de School met de Bijbel uit Sommelsdijk EHBO Jeugd A gevolgd. Alle leerlingen deden examen en zijn geslaagd. Het examen werd afgenomen door mevrouw A. Groenendijk. De lessen werden gegeven door Atie Hollaar geassisteerd door Tinie Blok. Dit zijn de namen van de geslaagden: Lennard van Biert, Gerdine Buskoop, Joline Buth, Kathinka van Dijk, Lisette Dijkgraaf, Annet van Galen, Come Groeneveld, Ingeborg Hoek, Jente van Hol ten, Peter Hout, Mels de Jonge, Bart Joppe, Germa Kamp, Mieke Korpershoek, Ardwin Kot, Gerriëtte Nelis, Jacco Nieuwland, Wil liam van Nimwegen, Ricardo Nogueira Fer- reira, Jan-Willem Pieterse, Soenita Ram- dayal, Ruben Rink, Gerjanne Rottier, Crista de Ruiter, Neely van der Sluijs, Maartje Ver kerk, Heleen Visser, Lerta van der Vlugt, Anne Volwerk, William Weeda, Charlotte de Haan, Christine Huisman, Rianne Jansen, Nicole Kardux, Stephan Koppelaar, Heidi van der Linden, Aron Nijsse en Willemijn Villerius. Op zaterdag 8 juni hoopt de financiële com missie van het Open Hervormd Jeugdwerk uit Steliendam weer oud papier op te halen in het dorp. Om 09.00 uur wordt begonnen op de Molenkade, Nieuweweg en de School straat. Wik u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Liever geen karton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1