Hospicezoii; op de agenda Berging van de 'Kursk' i^AmeMiiEims Bijzondere muziekavond Opbrengst collecte Ultieme wendbaarheid... ...ga voor een Honda Inzameling voor Oost-Europa Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker in Middelhamis Mirjam Kievit turnkampioene van Nederland Schaakkamploenschap Goeree-Overflakkee 2002 VRIJDAG 31 MEI 2002 MIDDELHARNIS - In maart 2002 heeft minister Borst de kamer per brief laten weten de financiering voor hospicezorg rond te hebben. Deze doorbraak heeft ervoor gezorgd dat zorgverzekeraar ProLife hospicezorg nu expliciet in haar polisvoorwaarden aan de orde heeft gesteld. Dit betekent concreet dat de eigen bijdrage voor palliatieve zorg in een hospice nu ook vergoed kan worden. HonrckA. www.janvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Brielie In de maanden juni en juli van dit jaar worden vrouwen die geboren zijn in het jaar 1957 in de regio's Voorne-Putten, Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree- Overflalikee opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker. De vrouwen worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de vijfjaar een uitnodiging voor het onderzoek. Ver volgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onder zoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombose- dienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaeco loog, dan kan zij het antwoordformulier terugsturen naar de GGD. Dit formulier is bijgesloten bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Chantal van der Klooster wint zilver HILVERSUM - Zaterdag 25 mei organiseerde de KNGU de Nationale Finale LOS in Hilversum. De 36 bes te turnsters per niveau hadden zich voor dit evenement geplaatst. Er waren 4 turnsters van Flakkee die aan deze finale mochten deelnemen. In een serie van zes beschrijft N.J. Ouwehand, bestuurslid van het sleep- vaartmuseum in Maassluis, het ver loop van de berging van de Kursk. De Russische onderzeeboot die op 12 augustus 2000 zonk in de Barentsz Zee ten gevolge van een toen nog door onbekende factoren veroorzaakte explosie. Geschiedenis van de onderzeeboot Laatste uren Concurrentie ^«,c« si, i& lè i& 1^ I& li& I& iS- «l& STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD De nieuwe kanshebbers Aanraken is zetten De eindspurt Daarnaast heeft ProLife een project geïni tieerd waarmee ervaring en know how die inmiddels in de acht bestaande High Care hospices is opgebouwd, wordt overgedragen aan ongeveer veertig andere hospices in Nederland. Hiermee wil ProLife de palUatie- ve netwerken op een professionele wijze ondersteunen. De details van de plannen zul len op maandag 3 juni, tijdens een perscon ferentie in Middelhamis, bekend worden gemaakt. De High-care hospices hebben als doelstel ling het bieden van zo goed mogeUjke pal liatieve zorg aan de aan hun zorg toever trouwde patiënten. De hospices die zich heb ben verenigd in de Associatie van zelfstandige high-care hospices, hebben in de loop der jaren veel kennis en ervaring opgedaan met het verlenen van palliatieve zorg. De Associatie draagt mede zorg voor het creëren van een veilige plaats om te ster ven, maar vooral ook voor mogelijkheden om de laatste levensfase te verlichten. Het pilot project dat deze maand van start is gegaan richt zich op de overdracht van de binnen de high-care hospices aanwezige kennis en ervaring biimen het netwerk. Daarnaast is de pilot erop gericht om ook op andere plaatsen in het netwerk een veihge plaats voor de laatste levensfase te bieden. Van de 135.000 personen die in 1997 in Nederland stierven, maakten 55.000 een ter minale fase door. Ongeveer tweederde van hen overleed aan kanker. De vergrijzing en de toename van het aantal alleenstaanden en de daarmee gepaard gaande terugloop van mantelzorg leiden ertoe dat in de komende decennia de behoefte aan palliatieve zorg sterk zal toenemen. Volgens het CBS moet men t.o.v. 1995 in 2030 rekenen op een toe name van 61% van het aantal stervenden. De behoefte aan palliatieve zorg zal met mini maal hetzelfde percentage stijgen. Zowel deskundigheid als aanbod zal moeten wor den aangepast cq. Vergroot om in de stijgen de behoefte kunnen voorzien. Het pilot pro ject is geïnitieerd door de Stichting ProLife. Deze stichting is gelieerd aan ProLife Zorg verzekeringen, een christelijke zorgverzeke raar die haar zorgverzekeringen heeft afge stemd op specifieke zorgbehoeften van christenen. In de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan te Middelhamis wordt D.V. zaterdag 8 juni a.s. een bijzonder concert gegeven, geheel verzorgd door leden van deze gemeente. Het programma dat uitgevoerd zal worden biedt veel afwisseling. Het orgel wordt bespeeld door verschillende leden, er zal in familieverband gespeeld worden op orgel, fluit, citer en trompet, er is solozang, een zanggroepje, er zijn fluitensembles en ver schillende verenigingen zullen iets ten geho re brengen. De samenzang zal begeleid wor den door de organist Jaap Hollaar. De avond begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Wel zal er gecollecteerd worden voor de bouwkas. De kerk is open om 19.00 uur. Een ieder is hartelijk welkom! De collecte voor het Nederlands Astmafonds heeft in de gemeente Middelhamis het prachtig bedrag van 2.757,67 euro opge bracht. Ieder die hieraan zijn of haar bijdra ge geleverd heeft, hartelijk dank. Slagveld 19, 3231 AN Brielie Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mail: info@janvandijk.nl Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogeüjk. In de baarmoederhals kuimen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker in Nederland inge voerd. Na invoering van dit bevolkingson derzoek is het aantal vrouwen dat baarmoe derhalskanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Het GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten over dit onderzoek kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 09:00 tot 14:00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het telefoon nummer 0181-652440. Voor Olympia Dirksland was dat de 14-jari- ge Arlette Wagenaar. Zij had deze prestatie voor het 5e jaar op rij geleverd, dat was al uiüek. Arlette komt dit seizoen voor het eerst uit bij de junioren en mmt niveau 2. Arlette mmde een prima wedstrijd en haar punten waren: sprong 8,6 brug 8,6 balk 9,15 vloer 9,05. Haar totaal van 35,400 punten leverde de 9e plaats op, zij bleef maar 0,5 punten verwijderd van het brons. Bij de jeugd was het de beurt aan Chantal van der Klooster, deze 12 jaar oude mmster van Sparta Stellendam mag zich sinds vori ge maand al districtskampioene noemen. Chantal turnde één van haar beste wedstrij den ooit, zij maakte nauwelijks fouten. De jury had het in deze categorie erg moeilijk, want de verschillen tussen de turnsters waren gering. Chantal was toch duidelijk beter dan het merendeel van de overige turnsters. Haar punten: sprong 8,55 brug 9,25 balk 9,2 en vloer 8,9. Dat maakte een totaal van 35,900 punten en Chantal ver diende daar de zilveren medaille mee. Tus sen heel veel topverenigingen deed Sparta Stellendam uitstekend mee. Bij de pupillen I, die niveau 5 moesten turnen en in 1992 zijn geboren, waren het zelfs twee turnsters van Sparta Stellendam die zich voor deze finale hadden geplaatst. Zowel Margré Plas als Mirjam Kievit deden mee. Mirjam had al eerder dit seizoen de volgen de prestaties neergezet: kampioene van het rayon, de regio en het district. Alleen de nationale titel ontbrak nog aan haar erelijst. Beide meiden heten prima oefeningen zien, zij maakten weinig fouten. Margré scoorde iets beter op sprong en brug, maar Mirjam liet zien dat ze van topklasse is op vloer en vooral op de balk. Haar puntentotaal van 36,600 leverde het kampioenschap van Nederland op. De gouden medaille was voor de 10 jaar oude Mirjam van Sparta uit Stellendam. Margré eindigde op de 6e plaats met 36,00 punten, zij bleef maar 0,1 punt verwijderd van het brons. Het was dus een uitstekend verlopen kampioenschap voor de vier Flakkeese tiunsters. We keren terug naar de Kursk om enkele belangrijke gegevens te noteren. Het schip werd ontworpen door het technisch bureau Rubin, de Russische instantie die al sedert 1901 marineschepen, in het bijzonder onder zeeboten, ontwerpt en laat bouwen. In 1992 werd te Severodvinsk de kiel gelegd en in 1994 werd het 155 meter lange vaartuig te water gelaten. De voor een onderzeeboot enorme afmetingen moge blijken uit een vergelijking met bijvoorbeeld de lengte van een Jumbojet, die ca. 70 meter lang is, of een Nederlandse conventionele onderzeeboot •die ongeveer half zo lang is. Eén jaar later werd de Kursk in dienst gesteld bij de Noor delijke vloot. Varend aan de oppervlakte heeft het vaartuig een waterverplaatsing van 14.700 ton, geheel onder water zelfs 24.000 ton. De maximum snelheid, eveneens onder water, is 30 knopen, hetgeen overeenkomt met bijna 55 kilometer per uur. De energie voor de machine wordt geleverd door twee nucleaire reactoren aan boord. Verticaal opgestelde kruisraketten die zowel een con ventionele als een nucleaire lading kunnen vervoeren vormen, tezamen met de al eerder genoemde horizontaal in het schip liggende torpedo's, het voornaamste wapen aan boord. De EERSTE ACTIES Nadat de Kursk in de Barentsz Zee, op zo'n 140 km Noordoost van Moermansk, was gelokaliseerd en het voor de Russen duide lijk was dat zij met eigen middelen te weinig konden doen (onder meer een reddingscap sule waarvandaan het toegangsluik tot het schip onder de omstandigheden bleek rüet te kunnen worden geopend en minionder zeeërs die niet tegen de stroom bleken opge wassen), werd de van alle kanten aangebo den buitenlandse hulp voorzichtig deels geaccepteerd. Noorse en Schotse duikers werden aangevoerd met de schepen Nor mand Pioneer en Seaway Eagle, die voor dit soort werk speciaal zijn uitgerust. De onder zeeboot lag op 108 meter diepte in een blub- berachtige bodem met een Uchte slagzij. De eerste tv-camera van de Noren werd op 20 augustus neergelaten en een dag later slaag de een duiker er in het luik van een van de nooduitgangen van het vaartuig open te maken. Het schip bleek vol water te staan en het proberen alsnog mogelijke overlevenden te redden had geen zin meer. Het eerste lichaam kon worden geborgen. Ook de Rus sische autoriteiten zagen in dat er niets meer te redden viel en besloten 23 augustus tot een dag van rouw te verklaren. Een dag later werd aan nabestaanden de gelegenheid geboden zich per passagiersschip naar de plaats van de ramp te laten varen en daar deel te nemen aan een plechtigheid ter nage dachtenis van de omgekomenen. President Poetin, aanvankelijk op vakantie en ogenschijnlijk niet zo betrokken bij de ramp, beloofde de nabestaanden dat de onderzee boot hoe dan ook zou worden geücht, zodat de omgekomenen zouden kunnen worden begraven. Al op 24 augustus 2000, terwijl de Noren nog met hun bergingspogingen van üchamen bezig waren, werden door de Rus sen verkennende besprekingen geopend met bekende bergingsbedrijven zoals Smit hiter- nationale. Behalve door dit bedrijf waren er bij de Russen ook aanbiedingen binnengeko men van het Belgische becWjf Scaldis, van Heerema en van het Amerikaans/Noorse bedrijf Halliburton. Later sloot WijsmuUer zich nog aan bij de Belgen, die op die manier dachten betere kansen te hebben. Hoewel Scaldis het eerste bedrijf was dat zich daad- werkehjk in St. Petersburg meldde en kenne- Ujk over goed doorgerekende plannen beschikte, besloten de Russen tot zorgvuldige bestudering van alle prijsaanbiedingen. In de tussentijd kwamen hartverscheurende feiten aan het licht. Op 26 oktober 2000 werd op de Russische televisie een gedeelte uit een briefje voorgelezen dat werd gevon den in de jaszak van het inmiddels geborgen lichaam van luitenantkapitein Kolesnikov. Het bleek dat 23 opvarenden zich tijdeUjk hadden weten te redden in het 9e comparti ment, achter in het schip. Zij moeten nog 4 tot 6 uur hebben geleefd en waren zich er ter dege van bewust dat hun laatste uren waren aangebroken. Kolesnikov eindigde zijn briefje aan zijn vrouw met de woorden "groet iedereen en wanhoop niet". Het is nauwelijks voor te stellen wat een mens in dergelijke omstandigheden doormaakt. Dat de man in kwestie nog de moed kon opbren gen in het donker een briefje te schrijven, maakte in Rusland bijzonder veel emoties los. Later bleek ook luitenant ter zee Borisov een briefje te hebben nagelaten. Daarover is minder bekend gemaakt. De combinatie Heerema, Smit en Hallibur ton leek aanvankelijk de beste papieren voor een berging te hebben. Tenslotte had den zij destijds al een plan gemaakt voor de berging van de in 1989 gezonken kemon- derzeeër Komsomolets. Die ligt echter op 1680 meter diepte in de Noordelijke Ijs zee, hetgeen een eventuele berging uiterst gecompliceerd en ook bijzonder kostbaar maakt. Men besloot daarop die onderzee boot alleen maar af te dekken in de hoop dat verdere radioactieve vervuiling zou kunnen worden voorkomen of tenminste beperkt. Op 12 januari 2001 werd door de beide Nederlandse bedrijven en hun Amerikaanse partner een bergingsplan voor de Kursk gepresenteerd. Men had er goede hoop op dat de financiering door de Russen een min der groot probleem zou worden, omdat ongeveer twee maanden eerder de Kursk- Foundation was opgericht door een aantal politieke kopstukken. Deze stichting had een inspanningsverplichting gepubliceerd, waarin met zoveel woorden werd verklaard dat men ernaar zou streven 50% van de benodigde bergingssom bijeen te krijgen. Het plan van de Nederlanders en Amerika nen hield onder meer in dat men het kraanei land Thialf van Heerema zou gebruiken voor de hijs werkzaamheden en een zgn. Giant- ponton van Smit voor het transport van de Kursk. Dat plan voorzag eveneens in het eerst ver wijderen van het voorschip van de onderzee boot. In grote trekken zou het gebruik van de ponton overeenkomen met de later gebruik te methodiek, zij het dat men dit drijvende vaartuig niet voor hijswerk zou gebruiken en men dus kon volstaan met andersoortig gereedschap aan dek, dat louter zou dienen om de onderzeeër eronder op zijn plaats te houden. Smit en Heerema wüden echter niet zwart op wit beloven dat de Kursk nog in 2001 boven water gehaald zou worden en bovendien eiste het consortium financiële garanties, waarmee de Russen een probleem bleken te hebben. N. J. Ouwehand Volgende week vrijdag in het Eilanden Nieuws deel 3 van 'de berging van de Kursk'. In het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis is een unieke wisseltentoonstel- ling te zien met de titel 'De Kursk - De Berging'. Het museum gevestigd aan de Hoogstraat 1-3, is op alle dagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur behalve op maan dag. m —.m ^m ^m Heeft u ook dat verslag gelezen in de krant over de rottweilerpup die in een huis in Rotterdam was achtergelaten en van honger en dorst is gestorven. Wat moet dat diere een vreselijk dood hebben gehad en dan die angst.Je zal zo'n baas of bazin treffen als hond zijnde. Wij hopen van harte dat onze honden nooit in de handen van zo'n figuur terecht komen, maar gelukkig hebben wij onze controleurs die na een aantal weken gaan kijken hoe het met het dier van de Dierenstee gaat. Deze keer beginnen wij met een knaagdier, een grijze rat van onge veer vier weken gevonden op de Golfbaan van Barendrecht. Rat zoekt een mooi nieuw hok met een lief baasje waar hij de rest van zijn rattenleven mag blijven. Karabas is een Sint Bernard, langharig, driekleurig en ongeveer twee jaar, een gecastreerde reu. Het kruikje met cognac is hij kwijtgeraakt. Hij is wel op zoek naar een leuke baas met een grote tuin. Karabas is vriendelijk voor kinde ren, lief voor katten en andere honden, maar dan moeten het wel teefjes zijn. Hij kan alleen thuisblijven en gaat graag mee in de auto. Moofy en Shadow zouden graag samen een nieuwe baas krijgen. Moofy is een klei ne bruine hond, een gesteriliseerd teefje van ruim vier jaar en Shadow is een zwarte reu van ruun drie jaar. Allebei üeve hon den, goed voor katten, lief voor kinderen en zij vinden het niet erg om alleen thuis te bhjven. Shadow üjkt veel op een zwarte labrador en hij zwemt graag. Allebei gaan zij graag mee in de auto. Wegens ziekte van hun baas zijn zij bij ons ondergebracht. Eigen lijk passen deze dieren in elk gezin. Smokey is een Tibe taanse Spaniel, een ge castreerde reu van ruim elf jaar. Hij lijkt veel op een grote Pekingees. Het is een vriendelijke hond, niet te groot, beige, bruin en wit. Hij is lief voor kinderen, is niet gewend aan katten en wij weten niet of hij alleen thuis kan blijven. Voor Smokey zoeken wij een plaatsje in een rustig gezin waar hij veel aandacht krijgt. Dan hebben wij natuurlijk nog een aantal honden die al een paar weken bij ons logeren, dus zoekt u een leuke hond komt u dan eens kijken bij de Dierenstee. Ons adres: De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp (0186-655150). Onze openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. De vijfde ronde was een cruciale ron de. Het was voor de koplopers zaak om voor te blijven op de jagende meu te. Want de honger naar titel is dit jaar groter dan ooit. Iedereen lijkt een gooi te doen naar de hoogste plaats. Maar algemeen werd toch wel ver wacht dat de grote jongens orde op zaken zouden stellen. Een zo'n grote jongen is Martin Verolme. Al vijf keer eerder wist hij beslag te leggen op de titel. Maar dit jaar wil het niet zo vlot ten. Met 1 overwinning en 4 remises overtuigt hij niet. Tijd om u voor te stellen aan de nummer 1 op dit moment, Sjaak Hennekes, een jonge spe ler uit Oude Tonge die zijn studie fysiothe rapie combineert met zijn hobby schaken. Naast zijn schaakbord is vaak een fles bier te vinden. De brouwer van dit bier zou in de verte nog familie van hem kunnen zijn... Sjaak Hennekes speelt verfrissend schaak en durft aan te vallen. Ook deze ronde speelde hij volop op de winst. Tegenstander Maart van der Waal moest zijn koning omleggen. Een andere grote kanshebber is Jan van Dam uit Stellendam. Hij dwong zijn tegenstander tot opgave. Ook hij is van de nieuwe lich ting- Er werd ditmaal gespeeld m de Victoriahal te Dirksland - normaal gesproken een dans gelegenheid voor de jeugd. Het hele plafond hangt dan ook vol met verlichting: knippe rende lichten, draaiende lichten en gekleurde lichten, maar gewoon wit licht was er bijna niet. Het was dan ook een duistere bedoe ning. Op de tast moest er bijna geschaakt worden. Maar aanraken is zetten! De uitslagen van de Se ronde: 1. J. Hennekes-M.L. van der Waal...1-0 2. J. Boeter - G.J.H, van Genderen...rem. 3. J.H. van Dam- K. Hameeteman1-0 4. R. van der Wende - A.L. Mourik ...0-1 5. C.J. Smit - L.J.F, van den Ouden .rem. 6. R. Sparreboom - J. Santifortrem. 7. M. Verolme - T.C. van Prooyen...rem. 8. H. Becker - B. Loosjes1-0 9. R. Bom - W.T. Breen0-1 10. C. Bakelaar - P. Lesuis1-0 11. W.J.Tanis-M. Lagendijk1-0 12. J. de. Haan - K.W. Wijnandsrem. 13. J.W. Buddmg - W.J. Tanis-Koole ..1-0 14. D. Mulder-J. Noordijk0-1 15. L.C. Struik - J.P. Boschrem. Met nog twee ronden te spelen, zal nu blij ken wat de grote favorieten nog in petto heb ben. Helpers weg, de zesde ronde. Deze wordt op maandag 3 juni gespeeld in de Grutterswei te Oude Tonge. De volgende topduels staan op het programma: Bram Mourik tegen Sjaak Hennekes en Jan van Genderen tegen Jan van Dam. Voor meer informatie kunt u ook kijken op de website: http://www.flakkee.net/~schaken/kgo. De Oost-Europa Werkgroep Middel hamis houdt morgen een inzameling in de nieuwe loods aan de Westelijke Achterweg 20 in Sommelsdijk. De inzameling is van 09.30 tot 11.30 uur. De werkgroep kan de volgende materialen en spullen gebruiken zoals goed gebruikte, schone kleding, bedden, matrassen, kinder ledikanten, kinderstoelen, dekens, schoenen, brillen, fietsen, naaimachines, tuingereed- schap etc. Liever geen meubels. Ook is er grote behoefte aan wol voor het breien van dekens en kleding. Daarnaast is de vraag uit Roemenië gekomen of de werkgroep kan zorgen voor goede handzaaimachines. Wilt u nog eens kijken of er niet ergens eentje staat die toch niet meer gebruikt wordt? U zou er een boer in Roemenië een groot ple zier mee doen. Daar een transport naar Roemenië ongeveer 2500 euro kost, vraagt de werkgroep u, indien mogelijk, een minimale bijdrage van 1,15 euro. Mocht u bewogen zijn met het werk voor de arme naaste, en wilt u meer geven, dan stelt de Oost-Europa Werkgroep Middelhamis dit zeer op prijs. De nood, zowel materieel als financieel, is zeer groot. U kunt de werkgroep ook financieel helpen door een gift over te maken op rekening nummer 3420.07.408 bij de Rabobank t.n.v. Oost-Europa Werkgroep Middelhamis. Zijn er nog vragen over de werkgroep of het inza melen van goederen, kunt u bellen naar tele foonnummer 484228.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7