M DE DOELE OPEN DAG Brussel wil visvloot inkrimpen Preekdienst GBS Waterdagen in Zuid-Holland mcwm PRO LIFE KQnif^woud karels. autoschade str&efcbUxd op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Politiek in de l<ritiel<e fase tussen kamer en straat QSQciBfflmi i^yMinnaard \%serMettbelen www.knopsbv.nl 8 JUNI 2002 Lawaai boven nachtelijk Ouddorp Looptraining in Dirksland Bustocht naar Floriade Nieuw visserijplan: 'weinig vernieuwend' Verkoping bij Geldershof Rommelmarkt Middelhamis Fietstocht t.b.v. Roemenië gaat toch door! ■^^T^L^ 3 geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. instattatiebedrijf Fa. J. van Wijk LOODGIETERS INSTALLATIEMONTEURS CV-MONTEURS Hart£tt|k weltoïBln de ühowrooniTaa Opel-nleuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen .O. GARAGE KMpS ^^ST Wisser Visser BARENDRECHT •TEL. 0180-642 111 WIDDELHARNIS»TEL0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Sint Joris Doelstraat 32 Sommelsdijk 13.00 - 16.00 uur Nederland voldoet Hervorming Goereese reacties ■i£ ISO 9002 Administratie- en assurantiekantoor Uw adviseur in de regio voor Vrijdag 31 mei 2002 g Het lijkt alsof de nationale politiek weer in vertrouwd vaarwater Is beland. Er is een werkbare meerderheid. Er wordt onder leiding van Informateur Donner druk geïnventariseerd welke koers zal worden uitgezet Wat er aan resultaten van die informatie naar buiten komt, wijst erop dat er inderdaad keuzen worden gemaakt die in tiet Parlement wel moeten leiden tot geduchte oppositie. Wat dat betreft, lijkt het erop dat het in Den Haag, maar ook op 'straat', weer levendig zal worden. De kiezer heeft ditmaal ondubbelzinnig gesproken. 'Paars' is voorbij. Het is onthutsend hoe snel een voor het oog succesvol beleid in een halfjaar tijd is weg gewerkt. Het grote onbehagen kreeg een 'gezicht', letterlijk en figuurlijk In de persoon en ideeën van de heer Fortuyn. Wij zullen natuurlijk nooit weten wat er gebeurd zou zijn als Fortuyn niet was neergeschoten, maar waarschijnlijk zou de uitslag dezelfde tendens hebben gehad. De 'man op de straat' was het ondoor zichtige van Paars beu. Partijen bij elkaar brengen, die qua Ideologie niet bij elkaar horen, leidt tot een breed politiek midden. In een tijd van materiële welvaart kan dat nog. Er Is dan veel ongenoegen af te kopen. Zod ra er op grond van tegenvallende economische cijfers echte keuzen moeten worden gemaakt, zijn er pro blemen. Die kunnen dan alleen maar ten koste van eigen identiteit van de regeringspartners worden opgelost. Gevolg Is een gesloten bolwerk, waarbinnen fractiediscipline de verschillen binnenkamers houdt We hebben het bij Paars zien gebeuren. Het CDA is weer terug In het centrum van de politiek Daar heeft deze partij altijd gezeten. Dat was tot frus tratie van de andere grote partijen. Wie in het centrum zit, kan kiezen, naar links of naar rechts. Wie macht heeft, dreigt arrogant te worden. Dat wordt vroeg of laat afgestraft door verbitterde tegenspelers die een monsterverbond sluiten. We hebben het zien gebeu ren. Maar goed, het CDA is terug in het centrum. De LPF zorgde ervoor dat de klassieke keuze centrum links/centrum-rechts in feite niet opging. Dat is ook bij de WD erkend. Na begrijpelijk tegensputteren is frac tievoorzitter Zalm aangeschoven. Daarmee is de oude tegenstelling in de Kamer weer terug. Het is nu afwachten wat de LPF doet. Zal het een frac tie blijken of een verzameling individuen, waarvan een aantal de eigen kansen afwacht? In het eerste gevai is er de kans dat deze partij een blijvende plaats in de samenleving krijgt. In het tweede geval zal zwak opdeden tot ruzie leiden en zullen andere partijen er alles aan doen om de LPF bij volgende verkiezingen 'leeg te eten'. Tot nu toe werken de LPF-ers onderde heer Herben - tegen de verwachting In - het programma heel goed af De sfeer bij de onderhandelingen Is goed. ZIjweten van geven en nemen en in de Kamer stelde de heer Jansen van Raay zich kandidaat voor het voorzitter schap. Tactisch was dit een prima zet, er werd seri eus en ludiek met hem gediscussieerd, de LPF hoor de er helemaal bij en hij kon zich een royaal verliezer tonen. Inmiddels zijn er al een paar heilige huisjes van 'links' gesneuveld zo lijkt het Dat vraagt om oppositie. Langzaamaan komt die op gang. Daarbij wordt al met een schuin oog naar de vakbeweging gekeken. De burger bij de politiek betrekken, is ook de burger uit de tent lokken, de straat op. Helgrote verschil met de jaren zestig, zeventig van de vorige eeuw is dat 'linkshet monopolie van de staat, van de buitenparlementaire beweging niet meer heeft. Achter de opkomst van de LPF roeren zich krachten die eensdeels deze partij als kanaal voor verwezenlijking van vragen en ideeën zien. Daar is niets mis mee. Anderzijds is er ook veel ongecontro leerde beweging die de LPF als naam zal gebruiken, maar In feite autonoom Is. Dat is zorgelijk. Het zal de kunst zijn om de komende jaren het politie ke debat zo terug te krijgen in het Parlement dat de 'straat' de wind uit de zeilen wordt gehaald. Anders Is het spelen met vuur. SOMMELSDIJK - Het comité van de Gereformeerde Bijbelstichting afdeling Goeree-Overflakkee hoopt op D.V. woens dag 5 juni een dienst te houden. De dienst vindt plaats in de Nederlandse Hervormde Kerk van Sommelsdijk. In de dienst gaat Ds. A. Simons uit Goudswaard voor. Aan vang 19.30 uur. De opening wordt verzorgd door de plaat selijke predikant Ds. J. C. den Toom. Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 O! VISKOTTERTUIGAGE - GAS - WATER - WARMTE Provincialeweg 10, 3252 LR Goedereede Tel. (0187) 49 22 24, b.g.g. 49 13 55 Fax (0187) 49 33 90 Met SPOED gevraagd: MAKELvAARDIJ Aliddefharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 SommelstBjIise Haven 19, 3a45MA Sommdsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer \m^ Ungawag Middelhamis Tel. (0187) 47 67 67 OPEL yaff/- mPorJ/den mePplezier REGISTERACCOUNTANTS Verschillende inwoners van Ouddorp heb ben zich in de nacht van afgelopen maandag op dinsdag afgevraagd wat het helikopterla- waai boven hun omgeving te betekenen had. Een aantal van hen heeft daarom de politie gebeld en gevraagd wat er aan de hand was. Het bleek om een zoekactie te gaan naar een man die met zijn fiets vanaf een camping vertrokken en sindsdien vermist was. Omdat de man niet zonder medicijnen kon, was het gewenst dat hij op tijd gevonden werd. Daarom zijn, ondanks het nachtelijke uur, verschillende inwoners van Ouddorp spon taan mee gaan zoeken. In de loop van dins dag bleek de man weer veilig terecht te zijn. Vanaf maandag 3 juni is er wekelijks van 19:00 tot 20:00 uur een goede en verant woorde looptraining. Hiervoor wordt verza meld bij Home Service Dirksland. Of je nu een zwemmer, fietser, schaker of gewoon een luilak bent; joggen en/of hardlopen is voor ieder een goede basis. Het is gezond, sportief en gezellig om met elkaar te trainen. Kledingadvies: goede sportschoenen, trai ningsbroek, t-shirt en trui/jasje. Het doel is gratis op een prettige manier met wat men sen te trainen, zodat hardlopen leuk wordt. Meer informatie bij André van der Meijde via 602971. Op woensdag 10 juü a.s. organiseert VVV Ouddorp een bustocht naar de Floriade Wereldtuinbouwtentoonstelling. Voor slechts 34,50 p.p. (incl. entree) rijdt u in een luxe touringcar naar deze leukste tuin van Nederland. De Floriade is een prachtig decor voor kunst, cultuur, evenementen en voor tuinliefhebbers een waar paradijs met diverse rozentuinen en vele intemationEile tuinen. Kinderen kunnen zich uitleven in één van de speeltuinen of op de waterfietsen. Kortom: een belevenis voor ogen, oren, neus en mond! Aanmelden kan t/m 6 juü aan de balie van V W Ouddorp aan Zee of Middel hamis, of telefonisch: 0187-681789. Opstapmogelijkheden: om 9.00 uur vanaf het parkeerterrein van WV Ouddorp aan Zee of om 8.40 uur vanaf 'De Staver' te Middelhamis. Organisatie: VW Ouddorp aan Zee. Op 21 en 22 juni staat heel Zuid-Hol land bol van de wateractiviteiten. De provincie organiseert dan voor de derde keer haar Waterdagen. Ook op Goeree-Overflakkee, met name in Stellendam, zal aandacht worden besteed aan de dagen. Op vrijdag 21 juni zal er voor basisschool leerlingen een rondleiding worden georga niseerd bij het pompstation in Ouddorp. Rijkswaterstaat stelt voor diezelfde groep leerlingen haar deuren open en houdt een educatieve dag bij het Expo Haringvhet. Zaterdag 22 juni vinden bij het Expo Haringvliet wederom verschillende kinder activiteiten plaats en zullen er informatieve stands staan met betrekking tot de Zuid- Hollandse Waterdagen. Ook kunt u een rondvaart maken met de ijsbreker Jan Blan ken. Hellevoetsluis is door de provincie aangewezen als één van de drie festivitei tensteden. Op zaterdag 22 juni houdt de provincie open huis. In die plaats laat de provincie onder andere zien wat zij doet op het gebied van (water)recreatie en hoe uw STELLENDAM (ANP/ND) - De Europese commissie wil de Europese vlssersvloot drastisch inkrimpen. Nederland zou daardoor volgens het Produktschap Vis ongeveer zestig kotters moeten inleveren. De Nederlandse visserij wereld rio^geert met gemengde gevoelens op het langverwachte visserijplan van EU-conunissaris Fischler. Naast de inkrimping van vloot wordt de subsidie op nieuwbouw van kotters afgeschaft, er komt extra geld voor omscholing van vissers, er komt een gezamenlijke controle op illegale vangst en de jaarlijkse strijd rondom de visquota wordt afgeschaft door het vaststellen van de quota's op basis van een meerjarig beheersplan. De EU-ministers van Visserij moeten zich nog buigen over de voor stellen van Fischler. De verwachting is dat name de zuidelijke lidsta ten zich zullen verzetten. Zij hebben jarenlang geprofiteerd van de nieuwbouwsubsidies. De EU wil geen overheidssteun meer uittrekken om een vloot te moderniseren die nu al veel te groot is, zo stelt Fischler. De steun mag alleen worden gebruikt voor maatregelen die de veiligheid aan boord vergroten, zonder de capaciteit uit te breiden. Het geld dat bespaard wordt met afschaffen van de nieuwbouwsubsidies wil de EU gebruiken om vissers die de sector willen verlaten, aan vervan gend werk of een goed pensioen te helpen. Het Produktschap Vis vindt de voorgestelde reductie van kotters absoluut te hoog ondanks het feit dat zij onderkent dat de visserijdruk in de meeste wateren te hoog is. Maar het produktschap wijst op het feit dat zonder subsidies en met de huidige quota de Nederlandse vloot tot nu toe economisch rendabel is gebleken. Johan Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond verwacht om diezelfde redenen dat de saneringsplannen grotendeels aan Nederland voorbij gaan. "Nederland heeft sinds eind jaren tachtig al zo'n 250 kotters ingeleverd. Bovendien stelt Nederland als enige in Europa een maxi mum aan het aantal zeedagen". Ben Daalder van de Federatie van Visserijverenigingen sluit zich hierbij aan. "Wij voldoen al tien jaar aan alle eisen en bUjven binnen de vangstquota". Met de afschaffing van de nieuwbouwsubsidie is de Nederlandse visserij wel tevreden. In tegenstelling tot andere landen in Europa heeft Nederland vele jaren geleden elke vorm van subsidie op de bouw van visserij schepen afgeschaft. Dat heeft volgens het Produktschap Vis jarenlang onge lijke concurrentieverhoudingen met zich meegebracht. Ook het geza menlijk controlebeleid en het verdwijnen van de jaarlijkse 'wed- De binnenhaven van Stellendam. Strijd' rondom het binnenhalen van quota's wordt bemoedigend genoemd. Eén Europa betekent volgens de Nederlandse vissers ook één gezamenlijk beleid. Fischler maakt zich al geruime tijd zorgen over de visbestanden. In de nieuwe voorstellen erkent Fischler dat het beleid van de afgelopen jaren niet goed is geweest. In feite zelfs mislukt is. "Voor de visserij is het nu vijf voor twaalf. Als we nu de moed niet kunnen opbrengen om de sector drastisch te hervormen, zal de Europese visserij lang zaam ten onder gaan. De wanhopige race om vis moet stoppen!" Belangrijkste doelstelling is voor Fischler 'een kleinere, maar levens vatbare EU-vloot' te creëren. Interim-directeur L.X. den Hollander van United Fish Auctions (waaronder de visafslagen van Scheveningen, Colijnsplaat en Stel lendam vallen) vindt dat Fischlers visserijplan weinig nieuwe ele menten bevat. "Je zou in feite kunnen concluderen dat Nederland als voorbeeld heeft gediend voor dit visserijplan. Aan veel elementen voldoet de Nederlandse visserij al!" Den Hollander vindt het wel merkwaardig dat vanuit de EU geen enkele reactie is gegeven op het door de vissers opgezette Groenboek, waarin zij zelf hun visie geven op duurzame visserij. "Daarnaast ontbreekt in het plan een goede evaluatie van het beleid dat de afgelopen tien jaar is gevoerd. Nergens is terug te lezen wat er nu precies fout is gegaan en wat men daarvan heeft geleerd. Dat zou toch het uitgangspunt moeten zijn voor het opzetten van een nieuw beleid!?!" Ex-schipper en tegenwoordig CDA-raadslid in gemeente Goederee de, D. Pijl noemt de voorgenomen sanering van de Nederlandse vloot te drastisch. "De laatste jaren zijn alleen al in Nederland 250 kotters verdwenen. Dus als er dan nog eens tientallen kotters wegmoeten! Dat heeft de Nederlandse visserij niet verdiend. Wij hebben ons keu rig aan de regels gehouden. En het plan is wel erg gebaseerd op de slechte bestanden in de Noordzee aan kabeljauw en heek. Dat terwijl onze vloot zich voomameUjk bezig houdt met het vangen van platvis zoals tong en schol." De plannen voor het omscholen van de vissers bevreemdt Pijl. "Je ziet bijvoorbeeld in Stellendam dat er juist een enorm tekort is aan mensen om de nog aanwezig kotters te kunnen bemannen. Ze worden van heinde en ver gehaald." Pijl pleit ervoor om het geld voor omscholing juist te gebruiken om het tekort aan bemanning weg te werken. Wanneer de visserijministers zich over de voorstellen van Fischler buigen is nog niet bekend. voet droog worden gehouden. Op deze dag kunt u ook met bestuurders en ambtenaren praten over uw provincie. Verder kan men in Hellevoetsluis opnames bijwonen van het programma 'Te land, ter zee en in de lucht'. Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 ORGVERZEKERINGEN Bel voor gratis informatielofferte. Boezemweg 26 3247 BB DIRKSLAND Tel. (0187)602365 Zie advertentie Pm Life elders in deze krant DIRKSLAND - Op woensdag 19 juni zal er op het terrein van Zorgcentrum Geldershof een verkoping worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor het aanschaf fen van materiaal voor de recreatieactivitei ten van de bewoners. Er staan een groot aan tal marktkramen met onder andere gebakken vis, patat, oliebollen, poffertjes etc. De kok serveert voor u op bestelling een heerlijke cafetariamaaltijd naar keuze. Tevens is er een rommelmarkt en verkoop van handwer ken. De kinderen kunnen sjoelen en blikken gooien. Speciaal voor hen is er ook een cre- atiefkraam. U bent van harte welkom tussen 10.30 en 18.30 uur. De bewoners, vrijwilli gers en medewerkers zullen u gastvrij ont vangen. Op zaterdag 8 juni wordt er van 9.00-16.00 uur rommelmarkt gehouden in en bij het jeugdgebouw van de R.K. kerk aan de Lan geweg te Middelhamis. Er worden diverse goederen aangevoerd, waaronder speelgoed, boeken, klein huisraad, campingspuUen, etc. Ook zullen er kmukplaetjes, huisvlijt en plantjes te koop zijn. De opbrengst komt ten goede aan het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West-Nederland. STELLENDAM - Op D.V. 15 juni organiseert het Ned. Herv. Roemenië- comité een fletstocht ten behoeve van haar werk in Roemenië. U kunt star ten tussen 18.45 uur en 19.00 uur bij gebouw De Schuur, Bosschieterstraat 1, te Stellendam. Er is enige verwarring ontstaan over de datum van de fietstocht. Omdat er meerdere activiteiten in Stellendam zouden plaatsvin den, was in het kerkblad vermeld dat de datum van de fietstocht verzet zou worden. Echter, de overige activiteiten gaan niet door, zodat de fietstocht nu wél doorgang zal vinden op zaterdag 15 juni a.s. De organisa tie verwacht dat deze actie, evenals vorig jaar, een groot succes zal worden. Daarom is ze reeds bezig met alle voorbereidingen om opnieuw veel mensen te mogen begroeten tijdens deze actie. Uiteraard komt de opbrengst daarvan ten goede aan het werk dat het comité voor Roemenië organiseert. Zij ziet u graag op 15 juni mssen 18.45 uur en 19.00 uur in gebouw De Schuur, waar vandaan u de fietsroute kunt starten. Voor meer informatie neemt u contact op met mevrouw W. D. Both, tel.: (0187) 493858, of met de secretaresse van het comité, B.E Smelt, tel. (0187) 491209.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1