Nieuws uit de kerken Geslaagde voorspeel- middag 'de Deltastreek' Good Luck moeite met degradant Optreden Chr. Duivelands Mannenkoor Visuitslag h.s.v. 'de Viscromte' Burgers in de kou... Provincie Zuid-Holland beantwoordt vragen over Sommelsdijkse bodemverontreiniging Opstaptijden busreis Laurenskerkconcert Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 2002 Ophalen oud papier Sommelsdijk P.V. De Snelpost te Dirksland Uitslag van de op 25 Mei jL gehouden witviswedstrijd van H.S.V. 'de Vis cromte' aan het Voorns kanaal; aantal deelnemers 35. Nog 30 kanshebbers op de titel! De uitslagen van de 4e ronde: Rhiana van Kempen halverwege Kring 2002 al op 3 maal goud Ingezonden: (2) Bodemsanering: 1) parkeerterrein Postkantoor Mid delhamis (het Knooppunt) en 2) West Krakeelstraat Sommelsdijk (wasserij Wilca). Enige tijd geleden heeft Statenlid K. van de Ketterij vragen gesteld in de Statencommissie Groen, Water en Milieu inzake de bodemverontreini ging op de hoek West-Achterweg/ West Krakeelstraat te Sommelsdijk, dit naar aanleiding van een ingezon den stuk in Eilanden Nieuws van 29 maart jL Eind april hebben gedepu teerden van de provincie Zuid-Hol land L. E. van der Sar en L. M. Huizer de vragen schriftelijk beantwoord. Zaterdag 25 mei jl. organiseerde muziekschool 'De Deltastreek'een voor speelmiddag in verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede. Onder leiding van saxofoondocente Ankie Loos zetten zo'n 15 Stellendamse en Goereese saxo- foonleerlingen hun beste muzikale been tje voor. Op de foto Geerte Rijpma in volle actie met haar zeer moeilijke en ook zeer moderne solo 'Quatre Miniatu res', intens beluisterd door een geboeid publiek. Onderstaand nog eenmaal de opstapplaatsen en -tijden voor de busreis naar het concert van morgenavond (29 mei) in de Laurens- kerk te Rotterdam, waaraan de koren 'In Touch' en 'Creation' van Ad de Joode medewerken en de organisten/pianisten Arjan Huizer en Martin Mans. Het concert begint om 20.00 uur. Ouddorp, 18.00 uur, busstation; Goederee, 18.05 uur. Vissersweg; Stellendam, 18.15 uur, busstation; Mehssant, 18.20 uur. Plein Dirksland, 18.25 uur, ziekenhuis; Sommelsdijk, 18.30 uur, Rrakeelstraat; Middelhamis, 18.35 uur, gemeentehuis; Nieuwe-Tonge, 18.40 uur, tankstation Neüsse; Oude-Tonge, 18.45 uur, busstation; Achthuizen, 18.50 uur. Schaapsweg; Numansdorp, 19.00 uur, rijksweg A29. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 25 mei deel aan een wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 455 km. In concours waren 358 duiven die om 07.30 uur met ZW wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.06.01 uur en haalde een snelheid van 1649.75 m.p.min. De gede tailleerde uitslag luidt: M. v. d. Baan 1, 12, 29, 45, 53, 54, 61, 62, 68, 72, 73, 74, 79, 95, 98, 116; J. C. Rood- zant 2, 3, 17, 19, 40, 59, 63, 67, 70, 78, 84, 94, 104, 119; N. Doom 4, 9, 28, 50, 60, 86, 105; P. C. van Alphen 5, 16, 23, 25, 26, 33, 35, 48, 75, 77, 83, 106, 107, 109; J. M. D. van Rutten 6, 13, 27, 30, 31, 43, 51, 66; L. V. d. Baan 7, 11, 22, 34, 44, 58, 89, 91, 93, 99,101,108,113,114,115,117; A. Zoon 8, 10,14,21,38,69,82; L. S. v. d. Baan 15,24, 55,90; A. de Leeuw-van Weenen 18,56,57, 80, 81, 96; A. P. de Vogel 20, 39, 71, 85; Rien Doom 32, 52, 76, 87, 102; L. Tijl 36, 37,47,49,64,65,92,97,103,110,112,118; H. Klink 41,42,46, 88,111; P. Kagchelland 100. MroOELHARNIS - Zaterdag 25 mei was korfbalvereniging VIOS (N) uit Numansdorp te gast in Middelhamis. In klasse 3C is het dit jaar tot de laatste speeldagen spannend. Echter voor VIOS (N) staat al enkele weken vast, dat ze vol gend seizoen in de vierde klasse uitko men. Good Luck probeert daarentegen nog zo hoog mogelijk te komen op de ranglijst, maar een kampioenschap zit er ook niet meer in. Bij Good Luck stond Leo van der Made, na lang blessureleed, weer in de basis en tevens speelde hij zijn laatste thuiswedstrijd in het eerste van Good Luck. Volgend seizoen speelt Van der Made in de wat lagere teams van Good Luck. De bank was gevuld met Liesbeth Los, Britt Abbas, Arjan Zon dervan en Gijsbert Gille. VIOS (N) nam in het begin van de wedstrijd het initiatief en kwam vrij snel drie doelpun ten voor op de korfballers uit Middelhamis. Good Luck bleef cool en speelde wat slim mer, met name in de rebound. Dit resulteer de in een 8-5 voorsprong voor Good Luck toen scheidsrechter De Jong de eerste helft affloot. In de tweede helft ging Good Luck gewoon door, maar op een gegeven moment leek VIOS (N) de remmen los te gooien en ging het erg onbevangen spelen. Hierdoor, en mede dankzij vreemde beslissingen van de scheidsrechter en enkele fouten in de verde diging van Good Luck, kwamen ze zelfs op een 10-12 voorsprong. Good Luck bleef drak geven op de verdediging van VIOS (N), waardoor de scheidsrechter de bal een aantal malen op de stip legde en Good Luck naast VIOS (N) kon komen. Met nog zo'n 10 minuten op de klok werden Liesbeth Los en Arjan Zondervan in het veld gebracht. Good Luck ging vanzelfsprekend nog voor de vol le winst en kreeg deze ook, want bij 14-12 floot scheidsrechter De Jong voor het laatst. Hierdoor bleef VIOS (N) nog steeds op O punten staan en Good Luck behaalde haar 14e punt van het veldseizoen. Volgende week speelt Good Luck bij de mogelijke titelkandidaat, Terda uit Breda, de laatste wedstrijd van het seizoen. Doelpunten Good Luck: Jan-Willem de Vos (5), Marcel Kievit (4), Samantha Krijgsman (2), Ingmar Adam (1), Marielle de Looze (1) en Leo van der Made (1). NIEUWE TONGE - Het Christelijk Duivelands Mannenkoor houdt zater dag 1 juni om 19.30 uur een zang avond in de Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwe-Tonge. Het koor komt op uitnodiging van het Chris telijk Jeugdkoor 'Bid en Zing' naar Nieuwe Tonge toe. Dit koor staat onder leiding van dirigent D. Struijk, en deze is wel bekend in onze regio. Zij worden op het orgel begeleid door organist Stephan Fohner. Verder zal Gerco Brauwer de kinderen begeleiden op zijn panfluit en ook solo's ten gehore bren gen, samenzang zal zeker niet ontbreken. Het Christelijk Jeugdkoor 'Bid en Zing' staat onder leiding van dirigent, pianist en organist Peter Wildeman. Naast dit koor is Peter ook dirigent van diverse gemengde, jongeren- en mannenkoren. Ook ^s organist heeft hij reeds jaren een goede naam opge bouwd in heel Nederland. Hij componeert en arrangeert zelf muziekstukken voor koren en orgel. Deze avond zal Peter vanachter de piano begeleiden en solo spelen. Op de avond zal een collecte worden gehouden voor het logeerhuis van de Stichting Adul- lam 'De Mantelienge' in Ouddorp. Dit logeerhuis is bedoeld voor thuiswonende gehandicapte kinderen, zij kuimen dan fijn een weekje uit logeren, terwijl thuis de ouders wat meer tijd vrij kunnen maken voor de rest voor het gezin. Er zal een korte meditatie worden verzorgd door ouderling W. Guijt, deze hoopt ook de avond met ons te begirmen en weer af te slui ten. VakA: No. 1 J. de Visser31.080 gram No. 2 C. Westdijk27.080 gram No. 3 J. Mastenbroek21.800 gram No. 4 R. Rijke19.400 gram No. 5 L. Meersman12.600 gram No. 6 J. Velthuis11.760 gram No. 7 T. v.d. Poel10.860 gram No. 8 J. Jordaan10.640 gram No. 9 G. Legierse10.420 gram No. 10 W. Netten9.640 gram VakB: No. I A. Schaaf17.640 gram No. 2 J. van Splunter17.180 gram No. 3 M. Aartsen14.340 gram No. 4 A. Koole10.400 gram No. 5 M. Knops3.260 gram No. 6 D. Mierop2.940 gram No. 7 L. Doomhein2.820 gram No. 8 F. v.d. Bruggen1.780 gram No. 9 A. Netten1.580 gram No. 10 P. v.d. Groef1.340 gram De volgende witviswedstrijd wordt gehou den op 1 Juni a.s. in het Voorns kanaal. Inschrijven van 07.15-07.45 uur, vissen van 09.00-14.00 uur. Na 4 ronden gespeeld te hebben zijn er nog vele kandidaten voor de titel. De op voor hand bestempelde favorieten doen het mstig aan. Zij spelen rustig op remise, afgewisseld door een spaarzame overwiiming. Dat geeft andere spelers de kans om een voorsprong te nemen en zodoende de favorieten te ontlo pen. Dat betekent wel dat er scherp gespeeld moet worden door deze outsiders. De partij tussen twee van dit soort, speelden dan ook met veel aanvalsdrift. Mat in 1 dreiging, was meer regel dan uitzonderingen in de partij Jan van Dam tegen Sjaak Hennekes. Deze laatste won dan ook fraai met Dame en paard tegen een koning in zijn hemd. ledere toeschouwer, die keek naar de partij tussen Maart van der Waal tegen Ronald Sparreboom, gaf geen eurocent voor Maart. Ifij stond maar liefst 2 volle torens achter. De meeste toeschouwers liepen verder om naar andere partijen te kijken. Toen ze terag kwamen was het ongeloof van de gezichten af te lezen. Maart van der Waal had zijn ach terstand omgezet in een wiimende steUing! Hoe dat heeft kunnen gebeuren weet nie mand. En zeker verliezer Ronald Sparre- boom wilde er niets van weten. Met een slap handje feliciteerde hij Maart met deze vreemde overwinning. De laatste drie ronden moeten nu toch echt het kaf van het koren gaan scheiden. Door al deze vreemde uitslagen maakt bijna iedereen nog kans op een beker. Tijd voor de grote jongens om te laten zien dat ze de beste zijn! Bord Witspeler Zwartspeler 1 J.H. van Dam J. Hennekes 0-1 2 M.L. v.d. Waal R. Spatreboom 1-0 3 K. Hameeteman R. v.d. Wende Rem. 4 G.J.H. V. Genderen F. Lesuis 1-0 5 J. Boeter H. Becker 1-0 6 A.L. Mourik M. Verolme Rem. 7 T.C. van Prooyen C.J.Smit Rem. 8 L.J.F. v.d. Ouden L de Haan 1-0 9 W.T.Breen C.Bakelaar Rem. 10 J.Santifort W.J.Tanis 1-0 11 W.J. Tanis-Koole R.Bom 0-1 12 B.Loosjes D. Mulder 1-0 13 KW.Wijnands J. Noordijk 1-0 14 M. Lagendijk L.C. Struik 1-0 15 J.P. Bosch J.W. Budding 0-1 De vijfde ronde wordt op maandag 27 mei gespeeld in de Victoriahal te Dirksland. De volgende topduels staan op het programma: Sjaak Hennekes tegen Maart van der Waal. Voor meer info kunt u ook kijken op websi te http://www.flakkee.net/~schaken/kgo. NED. HERV. KERK Beroepen als zendingspredikant, in op dracht van de Geref. Zendingsbond voor het toerustmgwerk van het Nambia Evangelical Theological Seminary te Windhoek/Nami bië, C. van Dam en voor de arbeid ten dien ste van de National Evangelical Church in Beiroet/Libanon, W. P. K. L. van Sanne (voor beiden p/a HKI te Utrecht); te Pijn- acker (wijkgem. de Akker), N. M. Boot te Axel; te Vriezenveen (wijkgem. 3), J. Sna- terse te Nunspeet; te Wouterswoude, P. den Ouden, kandidaat te Nieuw-Lekkerland (toez.) Beroepbaar gesteld: B. A. Rose, Boxtel; A. G. Neels-Los, Zaandam. Aangenomen naar Heelsum-Kievitsdal, W. P. van der Aa te Renkum; naar Leiden (Marewijk), J. van der Meijden te Harder wijk; naar Veenendaal (wijkgemeente 'Dragonder'), C. van de Scheur te Wouden berg; naar Veessen, J. Stap, kandidaat te Veessen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-Overschie (SoW Gemeente), D. Visser te Broek op Langedijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Heemse, A. de Braak te Den Boer; naar Soest-Baam, R, ter Beek te Capelle a/d Ijssel-Noord. Beroepen: te Zuidbroek, E. J. Meijer, kandi daat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden, M. P. Hofland te Emmen. Bedankt voor Delft, M. Hoogenbirk te Veenendaal. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg, P. G. Sinia te Rijsbergen (NB) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldooms, W. Karens te Wer kendam; te Utrecht, W. Visscher te Amers foort; te Zwijndrecht, P. van Ruitenberg te Chilliwack (Canada). Bedankt voor Hendrik-Ido-Ambacht, M. Karens te Werkendam; voor Kampen, P. van Ruitenburg te Chilliwack (Canada); voor Rotterdam-Zuid, W. Visscher te Amers foort. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ede, A. Kort te Rijssen. In het weekend van 25 juni heeft een ca. 15 zwemmers tellende delegatie van zwemclub 'de Schotejil' deelgeno men aan het eerste deel van de jaar lijkse Kringkampioenschappen in het 50m bad van Aquapulca te Dordrecht. Blikvanger namens de Schotejil was wederom de 13-Jarige Rhiana van Kempen, die Kringkampioene werd op de 50m en lOOm vlinderslag in respectievelijk een clubrecord van 31.64 en een tijd van 1.18.18, en op de 200m rugslag in een tijd van 2.47.71. Behalve voor Rhiana van Kempen waren er ook ereplaatsen voor o.a. Iris Oostdijk, Rianne Noordijk en Wille- mijn Veltman bij de meisjes en voor Leander Noordijk bij de heren. Iris Oostdijk (16) zwom op de 200m ragslag naar het zilver in 2.49.50 en behaalde op de 50m vlinderslag met 33.69 een 3e plaats. Rianne Noordijk (17) won het zilver op de lOOm vlinderslag in een tijd van 1.26.20. Willemijn Veltman (18) werd tweede op de lOOm schoolslag in 1.28.41 en 3e op de 50m vlinderslag in 3415 Leander Noordijk behaalde bij de heren driemaal een bronzen plak en wel op de 200m vlinderslag (2.50.68), de lOOm mg- Vreemd dat in 2000 wél op twee locaties in de gemeente Middelhamis verkennend onderzoek werd uitgevoerd naar bodemver ontreiniging, maar dat in oktober 2000 alleen op locatie 1) nader onderzoek werd verricht, gevolgd door een saneringsplan in december 2000 en saneringswerkzaamhe- den die heden in volle gang zijn, maar op locatie 2 niet! Vergissing in het spel mis schien, per ongeluk op de verkeerde plek begoimen? 'Waar de nood het hoogst is, is de redding nabij' was toch regel geworden? Zeer vreemd dat op locatie 1) sprake is van een niet urgent geval van verontreiniging (zonder humane bedreiging) maar dat op locatie 2) sprake is van bodemverontreini ging van de hoogste graad, waarvan de humane bedreiging irmiiddels bekend is gemaakt maar nog officieel moet worden vastgesteld omdat van het 'nader' onderzoek (bewust?) werd afgezien. Vreemd dat de burgers, wiens gezondheid bedreigd wordt via het gif in/op locatie 2) eerst twee jaar geen antwoorden van de Gemeente en het ISGO kregen op hun door onrast gevoede vragen; ze kregen de indmk dat ze aan het lijntje werden gehouden. Vreemd dat pas na langdurig aandringen door juristen van de particuUere verzekerin gen van de betreffende burgers eindelijk in april 2002 een voorlichtingsavond werd aan geboden. Echter, zonder excuses, geen toe zeggingen tot nader onderzoek en een sane ringsplan. Niets van dat al. Ook vreemd dat zowel de Gemeentelijke als de Provinciale overheid, met al haar wetten en regels, zegt niet in te kunnen grijpen, niet de vervuiling tot stoppen kan dwingen, niet tot de benodigde daden over kan gaan. Wegen de belangen van de gezondheid van die burgers minder zwaar dan de voortgang van prestigieuze bouwprojecten? Dan laatje burgers toch echt in de kou staan! De burger heeft gestemd en politieke ver schuivingen veroorzaakt. Er moest iets ver anderen. De burgers gaven aan dat lokale zaken anders behartigd zouden moeten wor den. Hoop is nu gevestigd op de doortasten de besluitvaardigheid, opetiiartigheid, eer lijkheid en humaniteit van het nieuwe Colle ge en de Gemeenteraad van Middelhamis. Met de meeste hoogachting voor de gezond heid van kinderen en buren op de West- dijkaan het Spui (inclusief mijn gezin) Voor deze: Gep van Middelkoop, Westdijk 5, Sommelsd^k Zaterdag 1 juni is de eerste zaterdag,van de nieuwe maand, de dag dat in Sortunelsdijk (met uitzondering van de Westplaat) oud papier wordt opgehaald door de mannen van Marmenkoor 'Ons Koor'. Ze gaan om 9 uur 's morgens op pad en zijn in de regel tegen 12 uur klaar. Wilt u het oud papier goed ver pakt en op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten? Als u het papier in dozen ver pakt, dan graag de bovenzijde dichtmaken. U kunt het papier natuurlijk ook met behulp van touw of tape/plakband bundelen. Even tueel karton alstublieft ontdoen van plastic en piepschuim. Het papier en karton wordt verzameld in de containers aan de Molen weg in Middelhamis. Mocht u tussendoor een stapel papier of karton kwijt willen, dan kunt u het daar zelf 24 uur per dag in één van de containers van het marmenkoor neerzet ten. slag (1.08.66) en de 50m ragslag (31.89). Een verrassende prestatie was er tenslotte nog voor de damesestafette 4x1 OOm wissel slag, bestaande uit Iris Oostdijk, Connie Wielaard, Rhiana van Kempen en Willemijn Veltman, die voor het eerst in de geschiede nis van 'de Schotejil' een ereplaats wist te behalen op de Kringkampioenschappen, met de bronzen medaille in een tijd van 5.12.81. De gedeputeerden delen desgevraagd mee dat de informatie in het ingezonden stuk in grote lijnen klopt, maar door de schrijver op een aantal punten wel is aangedikt. De stof fen waarmee de bodem ter plekke is veront reinigd zijn wel kankerverwekkend, maar pas ^s men er langdurig en in hoge concen tratie aan wordt bloot gesteld. Op de vraag of de verontreiniging inmiddels is gestopt deelt de provincie mee dat de gemeente Middelhamis hier geen eenduidig antwoord op geeft. Binnenkort zal de milieudienst ISGO, in samenwerking met de Milieupolitie, in het kader van de Wet milieubeheer een controle instellen bij het vervuilende bedrijf. In het kader van de Wet milieubeheer en de Wet bodembescherming is de verontreini ging wat handhaving betreft een grensgeval, zo deelt de provincie mede. Daarom zijn hier zowel de gemeente Middelhamis als de pro vincie Zuid-Holland bevoegd om op te tre den en hebben gedeputeerde Huizer en wet houder Slootweg van de gemeente Middel hamis besloten om onderzoeks- en saneringsmaatregelen af te dwingen op grond van de Wet bodembescherming. Wel ke saneringsmaatregelen nodig en mogelijk zijn, is afhankelijk van de resultaten van een nader onderzoek, dat dit jaar nog wordt uit gevoerd. Als de bodemverontreiniging onder de Wet bodembescherming kan worden gebracht, zal de termijn van saneren afhangen van de urgentie. Als de locatie 'zeer urgent' wordt verklaard, dient binnen 4 jaar na afgeven van de beschilddng te worden begonnen met de sanering. Als er een beschikking komt dat de locatie 'urgent' is, zal de sanering vóór 2015 moeten plaatsvinden. Het is bij de provincie niet bekend waarom de gemeente de omwonenden zo laat heeft ingelicht. Het laatst uitgevoerde bodemon derzoek stamt uit januari 2000. De provincie is half mei 2001 door de gemeente op de hoogte gebracht van de verontreiniging. Na een aantal ambtelijke overleggingen is op januari 2002 door gedeputeerde Huizer besloten, in overleg met wethouder Sloot weg, dat in deze zasük de provincie verder het voortouw zal nemen. De gemeente gaf aan dat ze niet over de deskundigheid beschikt om de saneringszaak tot een goed einde te kuimen brengen. Direct hiema is een gesprek gevoerd met de veroorzaker van de verontreiniging en heeft de provincie aange geven dat er op korte termijn een voorlich tingsavond voor bewoners zal worden gehouden. Ook als er een afgerond nader onderzoek ligt of als er belangrijke ontwik kelingen op de locatie zijn te melden, zullen de bewoners op de hoogte worden gehou den, zo deelt de provincie mee. Aan de hand van de huidige onderzoeksge geven verwacht de provincie niet dat de bodemverontreiniging nu of op korte termijn humane-risico's met zich meebrengt, ook niet op de lange termijn. De verontreinigen de stoffen zullen zich hoofdzakelijk in de diepte verspreiden en niet horizontaal. Maar om hier 1(X)% zekerheid over te krijgen is een volledig nader onderzoek nodig. Er zijn thans nog geen onderzoeken in opdracht van de provincie uitgevoerd. Zij vindt dat (aanvullend) nader onderzoek moet worden uitgevoerd in opdracht van de ver vuiler. Als deze weigert, zal de provincie overwegen om een onderzoeksbevel te laten uitgaan. -41- Janus probeert het nog eens. "Jij bent toch Henk van Wingerden, jij bent bij ons geweest in Zuid-Frankrijk, je hebt mij dikkels genog gezien. Ik zag jou bij die vent uit de auto stappe. Je mot nie meer naar die goser toe gaan, die vent die deugt nie, neem dat van me an. Hee, wat doe je nou, wacht es effe, ik. Ze zijn op de Dam en voordat hij er erg in heeft, is Henk op een rijdende tram gesprongen en heeft hij het nakijken. Hij holt nog even achter de tram aan, maar deze zet vaart en is niet meer te achterhalen. Het zijn geen al te mooie woorden die over Janus' lippen komen. Nou had-ie beet en op het nippertje ontsnapt de vis. Wat besluiteloos kijkt hij rond. Weer op de trap pen gaan zitten? Nee, hij zal maar naar z'n hotelletje gaan en een stevige borrel neme. Nog drie dagen dan zit z'n vakantie erop. Hij kan eigenUjk geüjk wel naar huis gaan. 's Kijke, de kerre- mis is nou in Schagen of nee, al in Den Helder. Mor gen gaan ze naar Friesland, zondag keime ze dan in leeuwarden begiime. Daar blijve ze tot en met woens dag en dan op Drente an. janus zucht diep. "Hij ken beter z'n koffertje pakke en de trein naar Den Helder neme. Sjeffie is toch niet te vinde. 't Lijkent wel of die hipnotiseur em verstopt heeft." Terwijl hij tegen het paaltje van de tramhalte leunt, zoeft een zwarte Mercedes voorbij. De chauffeur neemt Janus met een medelijdende blik op. Om z'n dunne lippen kralt een raadselachtige glimlach. Terwijl Janus op z'n kamer de ene borrel na de andere laat verdwijnen, zit in het oude kraakpand een lange blonde jongen te roken. Z'n handen beven, in z'n ogen Ugt een afwezige blik. Het is stil in de kale raimte, de meeste meisjes en jongens zijn de straat op, de radio zwijgt. Als de deur opengaat en Sjaak biimenkomt, kijkt niemand op. Cor zuigt net een injectiespuitje vol. Annelies rookt en Sjoukje en Bert üggen met een gelukkige glimlach om hun lippen, ieder in een wrak ke tuinstoel te slapen. Sjaak steekt z'n hand op en zegt vriendelijk gedag. Verrast kijkt hij rond. Zo stil heeft hij het hier nog nooit aangetroffen. Hij doet een paar passen naar het midden van de grote kamer en bhjft dan als aan de grond genageld staan. "Daar zit Henk! Geen twijfel aan, hij is het!" Vlug gaat hij naar hem toe, trekt een stoel bij en gaat naast hem zitten. Henk merkt niets, hij rookt. Sjaak legt z'n hand op Henks arm. "Ik ben blij dat ik je tref, Henk", begint hij op zachte toon. "Ga je mee met me?" Henk kijkt hem niet begrijpend aan. "Ja", zegt Sjaak vriendeüjk, "je vader en moeder ver langen zo naar je en Ineke ook." Komt er een bük van herkenning in Henks ogen? Als het zo is, dan is die bük toch direkt weer verdwenen. "Schei er eens uit met roken Henk, je maakt jezelf kapot zo. Ik weet een betere weg om uit alle ellende te komen." Met enige spanning wacht Sjaak op en reaktie. Als het waar is dat die vent hem nog onder hypnose heeft, is alle moeite tevergeefs, weet hij. Dan kan hij praten als Bragman maar dat zal niet helpen. Zou Henk weten wie hij eigenlijk is? Zou die ellendeling hem weer teraggebracht hebben uit de ban waarin hij hem gevan gen had? Om hem over te laten in de handen van de drags? Hij zal z'n naam nog eens noemen. Hoewel, als die smff gaat werken, - z'n sigaret is voor meer dan de helft op - dan kan hij praten en vragen wat hij wil, Henk is dan niet in staat normaal te denken, laat staan te antwoorden. O, daar heb je het al. Sjaak zucht. Hij ziet hoe er een gelukkige glimlach op Henks gezicht komt. Een laatste trek en Henk is niet meer te bereiken. Maar Sjaak is vastbesloten om hem nu niet alleen te laten. Hoe lang zou die toestand van verdoving duren? Dat is nooit van te voren te zeggen. Enfm, ze weten op kantoor dat hij 'de straat op is'Zou hij even bellen dat hij beet heeft? Nee, beter van niet, als Henk hem ont snapt net als de vorige keer, dan zijn ze weer even ver. Hij gaat wat gemakkelijker zitten en haalt een boekje uit z'n tas. Goed dat hij die pocket er vanmorgen in deed. Waarom, weet hij eigenlijk niet. Het was zomaar een ingeving. Na nog een bük op Henk geslagen te hebben, verdiept Sjaak zich in zijn lektuur. "We krijgen volgende week huisbezoek." Meneer Van Wingerden schuift 'Kerknieuws' over de tafel naar zin vrouw. "Tweede bezoek, Roodbeen en Van den Bon- gerd." Mevrouw Van Wingerden leest zwijgend het korte berichtje in de kerkbode. Haar gedachten gaan terag naar verleden jaar, naar het uitgestelde huisbezoek. Wat is er in die tijd veel gebeurd! Henk is nu al bijna tien maanden weg. Toen ze dat eerste bericht over hem hoorden, dat hij in Amsterdam was gezien, hadden ze hoop gekregen. Wie weet hoe spoedig hij nu thuis zou zijn. Maar wat is het alles anders gelopen. Henk is nog steeds onbereikbaar. "Denk je ook aan het laatste huisbezoek?" Mevrouw Van Wingerden knikt. "Toen is het begon nen", zegt ze zacht. "Wie had ooit kunnen vermoeden dat één bezoekje bij die vrouw zulke gevolgen zou hebben." Rusteloos strijkt ze met haar hand over de kerkbode. "Te weten dat hij vlakbij ons is en toch onbereikbaar, het is soms niet om uit te houden. Als we Ineke niet hadden om voor te zorgen, zou ik er onderdoor gaan." Meneer Van Wingerden kijkt zijn vrouw vragend aan. "Alleen Ineke maar?" Beschaamd buigt Henks moeder het hoofd. "Jij hebt geüjk", zegt ze op vaste toon, "de Heere zorgt er voor, dat we niet bezwijken. Hij zal ons niet begeven, dat heeft Hij Zelf beloofd." "Dat hoor ik üever dan die klaagtoon van daarnet", antwoordt meneer Van Wingerden. "Kom, schenk nog maar eens een kopje koffie in, wie weet hoe spoedig we iets horen van hem", voegt hij er hoopvol aan toe. "Juffrouw Staat zit niet stil. Sjaak is elke dag op stap om iets van Henk te weten te komen. En vergeet Janus lüet", glimlacht hij. Terwijl mevrouw Van Wingerden naar de keuken loopt, laat Henks vader alle gebeurtenissen van de laat ste weken de revue nog eens passeren. Het telefoontje van juffrouw Staat, dat ze weer iets meer te weten zijn gekomen van de man, die op zo'n duivelse manier Henk in zijn macht kreeg. Janus, die zijn vriend kwijt raakte en nu dageüjks rondsjouwt door het hartje van de stad in de hoop iets van Sjeffie te weten te komen. Die zodoende ook heel goed Henk op het spoor zou kuimen komen. Meneer Van Wingerden neemt de krant op. Zijn oog valt op een klein berichtje: "AMSTERDAM, De negentienjarige Duitser J. B. Luke uit Stegen is woensdagavond in Amsterdam aan een overdosis heroïne overle den. Amsterdam, heroïne, Henk, Amsterdam, heroïne! In een dreigende cadans dreunen deze namen in zijn hoofd. Henk, heroïne, Amsterdam! O, dat niet. "Be waar hem daar voor Heere. Redt U hem uit de klauwen van satan, uit de wurgende greep van de drugs." Als mevrouw Van Wingerden met de koffie biimen komt, zit haar man rastig in zijn stoel de krant te lezen. "Nog nieuws?" vraagt ze als ze zijn kopje neerzet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5