Kunst in Ebbe en Vloed Nieuwe leesboeken "Oe Jiotty ^Sltci Pe^er Bes^rp-an Nacht van Gebed 2002 Strandwandeling Zomertoer Urker Mannen Ensemble EIIAf«HSn41IEyii/l PAGINA 11 VRMDAfi 24 MEI 2002# ||MMM3€MMMMÏ«%MMMMMMMMM%%^MMMMMM^MMMMMMMMMMM De Wurft Kreatief v.o.f. denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. JT^iA VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ OUDE TONGE - Josina van Prooijen uit Dirksland exposeert haar werk in verzorgingsliuis Ebbe en Vloed. De expositie is alle dagen van de week geopend van 09.00 tot 19.30 uur op de begane grond van het verzorgingshuis in Oude Tonge. Het is geen alledaags verschijnsel; een kunst expositie in een verzorgingshuis. In Ebbe en Vloed is dat binnenkort het geval. Vanaf 31 mei exposeert Josina van Prooijen uit Du-k- land haar werk in Ebbe en Vloed. Directiel id Wim Nattekaas heeft veel affiniteit met kunst en cultuur. Hij was eerder werkzaam voor de landelijke Raad voor Cultuur en als lid van de gemeenteraad van Middelhamis is hij fanatiek pleitbezorger voor meer cultuur uitingen. Nattekaas heeft een aantal doelen met deze expositie. Hij wil enerzijds ama teurkunstenaars van Goeree-Overflakkee de mogelijkheid bieden om hun werk te laten zien. Anderzijds kunnen bewoners en cliën ten genieten van de geëxposeerde kunstwer ken. Hij is ervan overtuigd dat er veel oude ren zijn die kunst waarderen. "Er zitten altijd werken tussen waarin oude ren hun vroegere woonomgeving en land- schapjes in herkennen. Bovendien wordt de levendigheid in het verzorgingshuis ver groot doordat iedereen de expositie kan bezoeken", zo stelt Nattekaas. Dat Josina van Prooijen als eerste haar werk exposeert is niet toevallig. Zij en Wim ken nen elkaar al jaren als oud collega's van de Stichting Bejaardenwerk Middelhamis en na het verbreken van het werkcontact hebben zijn hun vriendschappelijke relatie voortge zet. Josina exposeert een zeer gevarieerd aanbod. Landschapjes, bloemen en modem werk, wisselend uitgevoerd in aquarel, olie en acryl. Josina schildert al mimt tien jaar en volgt nog steeds cursussen om haar technie ken te verbeteren. "De werken zijn te koop tegen alleszins redelijke prijzen", volgens Josina. De expo sitie wordt op 31 mei om 15:00 uur door Wim Nattekaas geopend. De expositie is vervolgens op alle dagen van de week van 09:00 tot 19:30 uur te bekijken op de begane grond van het verzorgingshuis Ebbe en Vloed aan de Washingtonstraat 2 in Oude Tonge. Bij de receptie ligt voor belangstel lenden een prijslijst van de geëxposeerde werken klaar. Een leuke decoratie met weinig middelen. Tegenwoordig wordt er veel gewerkt met verhardingsmid del dat gebruikt wordt voor Beel den en sculpturen voor buiten. Men kan hier ook een leuke deco ratie mee maken voor binnens huis. Nodig: Paneel of stuk hout Zijden bloem(en) Spijkertjes Zwarte decoratieverharder Bmshkwast Acrylverf in de gewenste kleur Neem het paneel of gewoon een stuk ruw hout, naar wens met of zonder lijst. Vroeger had men wel eens een bos plas tic of zijden bloemen. Neem er daar een van en bevestig die met twee kleine spij kertjes op het paneel. Zet alles in de zwarte decoratieverharder. Laat het goed drogen. Zonodig twee maal bewer ken. Ga nu de lijst en de bloem bmshen met koper of zilverkleurige acrylverf. Het bmshen gaat als volgt, neem een stugge kwast, doe er verf op en veeg het mees te op een stukje keukenpapier. Ga nu met de vrijwel droge kwast over het ruwe hout. Veeg tot je de gewenste kleur hebt bereikt. Steeds nieuwe verf nemen. Als het werkstuk met vernis behandeld wordt kan het ook naar buiten. Hout, spijkertjes en een zijden bloem heeft u vast wel in huis.De bruhskwast, verf en verharder zijn verkrijgbaar bij De Wurft Kreatief, die weer zorgde voor het idee van deze creatie. Na plaatsing van deze mbriek kan het werk ook bezichtigd worden in de winkel in Dirkslaad. Hobbywinkel en M Cursussen gs Stationsweg 15, 3247 BW Dirksland Tel. (0187) 60 11 24 Fax (0187) 60 58 62 Voor de veertiende maal wordt op vrijdag avond 24 mei, vanavond dus, op initiatief van de stichting Open Doors, in verschillen de plaatsen in België en Nederland een 'Nacht van Gebed' georganiseerd. De bedoeling van deze Nacht is dat men zich in gebed inzet voor geloofsgenoten die vele nachten moeten doorbrengen in gevangenis sen of politiecellen. In 2001 hadden 172 organisatoren zich aangemeld. Dit jaar ver wacht de organisatie dat vanavond in 230 plaatsen 's nachts gebeden wordt. In de betreffende plaatsen zullen meer dan vijfen twintighonderd mensen van verschillende kerkelijke achtergrond samen die nacht bid dend doorbrengen. Na een algemene inlei ding worden, in korte gebedsrondes, video programma's vertoond, afgewisseld met tij den voor gebed en pauzes. De videobeelden gaan over landen waar christenen om hun geloof worden vervolgd of verdmkt. U wordt uitgenodigd om de Nacht van Gebed bij te wonen in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp, aanvang 21.00 uur, einde 24.00 uur, zaal open 20.30 uur. De 'Nacht van Gebed' gaat vooraf aan de 'Zondag voor de Lijdende Kerk' - de eerste zondag na Pink steren, waarop in honderden kerken in Nederland en België, in preek en liturgie aandacht wordt gevraagd voor christenen die om hun geloof worden vervolgd of verdmkt. Voor meer informatie: 0187-682720 of 0187-682999. Op ons programma staan nog 2 avonden ZAJW: 1 juni en 22 juni aanstaande. Als God het wU, hopen we 1 juni naar het strand te gaan. Uitwaaien na vermoeide en inspan nende studie-uurtjes! We vertrekken om 18:30 uur vanaf de parkeerplaats bij Ehm. Op de deelnemerslijst staan al aardig wat namen, maar we regelen gewoon een extra auto zodat jij ook mee kunt! Opgeven kan bij Corrie (651523) voor 1 juni en ook voor de laatste ZAJW-avond van dit seizoen op 22 juni. Dan is er een barbecue en de ZAJW- video. Fijn, dat er op de zaterdagavonden zoveel trouwe bezoekers zijn! De minder trouwen bezoekers zijn zeker niet minder welkomTot ziensCommissie ZAJW ZEELAND - Het bekende Urker Mannen Ensemble, bestaande uit twaalf zangers, start onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink haar zomertoer 2002 met een drietal con certen in Zeeland. Met medewerking van organist Martin Mans concerte ren de zangers in Tholen, Zierikzee en Middelburg. Het Urker Mannen Ensemble bestaat uit 12 zangers met een geschoolde stem en een grote ervaring als koorzanger. Sinds sep tember 2000 staat het uniek gezelschap onder leiding van dirigent Pieter Jan Leus ink. In een relatief korte periode smeedde hij de stennmen tot een geheel en steeg het niveau van het Urker Mannen Ensemble. Tijdens de zomertoer 2001, met vele dmk bezochte concerten door geheel Nederland, bleek het publiek onder de indrak van de zang. Het ensemble kreeg grote bekendheid door hun tv-optreden in het kader van de her denking van de ramp in Volendam. Vele reacties van kijkers en talloze uitnodigen voor optredens waren het gevolg. De zan gers die naast hun hobby veelal ook een dmkke baan hebben zien kans om zich, naast alle repetities, vrij te maken voor ruim dertig'concerten per jaar. Het Urker Mannen Ensemble maakte een CD met de titel 'Een lied voor mijn Koning' waarvan de landelijke verkoop een groot succes is. De optredens worden gegeven in de tradi tionele Urkerdracht wat een extra dimensie geeft aan het geheel. De concerten in Zeeland vinden plaats op vrijdag 28 juni in de Hervormde Kerk van Tholen (20.00 uur), op zaterdag 29 juni zijn er 2 concerten. Om 15.00 uur in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en 20.00 uur in de Oost kerk van Middelburg. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar voor Tholen bij Boekhandel Oostdijk en de VVV-kantoren in Yerseke, St. Maartensdijk, Goes en Wemelding. Voor Zierikzee bij het VVV en Evangelische Boekwinkel in Zierikzee en voor Middelburg bij het VVV en de Bmna in Middelburg. Het is ook mogelijk om telefonisch kaarten te reserveren via 0525-684819. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com DE VERDWAALDE PUL Een prettig leesbaar boek van Anke Tuin hout is de roman De Verdwaalde Pijl, uitge geven door Kok. Deze paperback met 349 pagina's en een omslagillustratie van Bas Mazur, plaatst de lezer een eind temg in de tijd, naar het begin van de veertiende eeuw. Aleid is de enige dochter van Jacotte, krui denkenner en vroedvrouw in een oud Neder lands dorpje aan de kust. Wanneer haar moe der al in het eerste hoofdstuk dodelijk wordt getroffen door een pijl, blijft Aleid als wees achter. Dat blijft voor haar niet zonder con sequenties. Een meisje, laten we zeggen jon ge vrouw, is niet veilig alleen op de wereld. Al is Jacotte niet echt opgenomen in de dorpsgemeenschap, er zijn toch mensen die menen zich over Aleid te moeten ontfermen. Aleid, zelfstandig mens, wilde veel hever op zichzelf blijven wonen en kan zich niet best schikken in haar onderdanige positie. Bovendien heeft zij thuis in de nalatenschap van haar moeder een kistje gevonden met daarin een penning die wel eens iets te maken zou kunnen hebben met haar vader, dus met haar afkomst. Immers, vlak voor haar dood vertelde haar moeder dat Aleid 's vader, die ze nooit gekend had, best nog in leven zou kunnen zijn. Aleid neemt een kloek besluit, ze gaat haar vader opzoeken. BOEKEN EN MUZIEK Sa Voorstraat 41-3245 BG Sommelsdijk Tel, (0187) 4826 14-Fax (0187) 4845 20 De reis zal voeren naar Chicester, een plaats naam die op de munt te lezen is. Zo'n reis is ongetwijfeld een hachelijk avontuur, dat ze niet zonder hulp van anderen kan volbren gen. Ze beseft dat heel goed en ze weet ook nog niet goed hoe ze haar zoektocht moet organiseren. Maar gaat op reis, op hoop van zegen. Al spoedig maakt ze kennis met twee jonge mannen en een jonge vrouw, de rid ders Roderick en Reinald, met jonkvrouw Marike. Aleid, die er uitziet als een bede laarskind, maar al snel opvalt door haar nobel karakter, wordt door de twee ridders opgevangen en meegenomen naar het Fran se hof. De hooghartige Marike, die is uitge huwelijkt aan Reinald, krijgt tegen haar zin in Aleid als persoonlijke verzorgster aange wezen. Dat Reinald gecharmeerd is van Aleid, en Aleid van Reinald, weet zij met haar vrouwelijke intuïtie perfect aan te voe len. Er leeft een diepe haat in haar en zij deinst er niet voor temg om alles te doen wat in haar vermogen ligt om Aleid te vemede- ren en ongelukkig te maken. Aleid wordt intussen naar Engeland gesmokkeld om haar zoektocht voort te zet ten. Hoe dit avontuur en deze romance ver der loopt, zullen we nog niet verklappen. Een lekker boek voor een aantal lange win teravonden in de sfeer van de middeleeu wen. ISBN 90 435 0326 6, nugi 341, prijs: 18,10 euro. Sinterklaas Het üjkt wat onlogisch om buiten de Sinter klaastijd een boek over Sinterklaas te recen seren. Maar wie weet, is het alvast een idee voor de volgende decembermaand, bij leven en welzijn. Het boek 'Sinterklaas' is van de hand van W.G. van de Hulst en met deze uit gave, van CaUenbach, beleefde dit 48 pagi na's tellende boek een zesde dmk. Het ver haal gaat over de jongen Klaas, die het maar slecht getroffen heeft tegen Sinterklaastijd. Zijn vader zit op zee en zijn moeder heeft haar voet verbrand, zodat niemand met hem mee kan om de intocht van Sinterklaas te beleven. Hij heeft zich eenzaam temgge- trokken op het strand. Opeens komt er over zee iets roods aandrijven. Wat kan dat zijn? Het üjkt wel.ja, het is de muts van Sinter klaas! Wat gaat Klaas daarmee doen? Een echt knus Van de Hulst verhaal, verrijkt met illustraties van W.G. van de Hulst jr.. geschikt om voor te lezen voor kindertjes vanaf vier j aar. Vanaf zes j aar kuimen kinde ren, die lezen op AVI niveau, er zelf mee in een hoekje duiken. ISBN 90 266 1097 1, Nugi 220/240, prijs: 8,60 euro. N.a.v.: - De Verdwaalde Pijl, door Anke Tuinhout, uitg. Kok; - Sinterklaas, door W.G. van de Hulst, uitg- CaUenbach. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR WMtdlJk 46-48. 3241 QV Mld(j*lhim[* T«l. (0187) 4B304» 14S2844 - Fm (0187) 485461 FmMl:Ho«n(tor<«lk1B,32S3AK OuMoip T»). (0187) 881276 - F«x (0167) BB361S In het dagelijks leven is Peter Bestman werkzaam bij de Bedrijfsbeveiliging van Shell Pernis. Peter beoefent naast zijn werk een niet-alledaagse hobby. Hij leidt jon ge herdershonden op tot gecertificeerde politiehonden. Samen met Hans Knops richtte Peter Bestman in 1977 de Politie honden Vereniging Middelhamis op. Hij had toen al een paar jaar evaring met deze sportieve hobby. De P.V. Middelhamis is een kleine vereniging van 8 personen. Een hechte club, waarbij men zich kan aansluiten wanneer men een hond wil (laten) opleiden tot politiehond. Na verloop van tijd wordt duidelijk of een hond geschikt is voor zijn nieuwe taak. Wie maar even tijd heeft, komt op maandag om zeven uur naar de trainingsavond. Het lukt niet altijd om er elke maandag te zijn Toch hebben sommigen er wel wat voor over om binnen deze club bezig te zijn. Een van de leden, van beroep politieagent, woont in Brielle, werkt in Den Bosch en komt hier trainen. Nota Bene! Op de avond dat onze krant te gast was bij de training, is behalve Peter en Hans, ook Hein-Jan van der Kamp naar de training gekomen met een van zijn honden. "Mensen denken wel eens dat politiehonden agressief zijn, maar dat is niet zo. Normaal gesproken is een politiehond een lieve hond. Hij of zij heeft een sociaal karakter en is te vertrouwen", zegt Peter Bestman. Hij heeft zijn eigen Mechelse herder Rudy meegebracht. "Rudy is een Gecertificeerde Politiehond van VA jaar oud, met een lief karakter. Met Rudy kun je gewoon spelen, kijk maar." Als bewijs laat Rudy zich op de grond rollen en laat onderdanig zijn blote buik zien. "Honden die in opleiding komen worden op hun karakter geselecteerd. In het boekje dat wordt uit gegeven door de KNPV, de Koninklijke Nederlandse Politiehon den Vereniging, staan adressen waar een geschikte hond te vin den is. Een beetje kenner ziet zo, welke hond in een nest wel of niet geschikt zal zijn voor de opleiding. Negen van de tien poli tiehonden zijn tegenwoordig Mechelse herders. Vroeger werden ook wel bouviers geingezet, maar herders blijken toch beter geschikt om te worden opgeleid. Niet allemaal natuurlijk, verge leken met andere rassen scoren deze het best. We starten met een hond als hij of zij ongeveer 1 jaar jong is. We starten met gehoor zaamheidsoefeningen. Als een hond niet gehoorzaamt, kun je het wel vergeten. Dan wordt het een levensgevaarlijk dier. En die kun je natuurlijk niet gebmiken." "We trainen elke maandagavond en zaterdagmorgen op ons eigen terrein achter het voetbalveld van DES in Dirksland. 's Zomers zijn we woensdagsavonds op het oefenterrein in Stellendam te vinden. In samenwerking met deze voetbalvereniging wordt dit terrein door ons team afgehuurd van de gemeente Dirksland. We gaan het hele jaar door; zowel 's zomers als 's winters. In het win terseizoen verlichten metershoge Uchtmasten het veld waar de honden hun volledig opleiding volgen. Alles wat nodig is om te trainen is aanwezig. Tussen de struiken hebben we diverse hin dernissen, zoals een hek, de springkuil, en de springschutting. Verder doen de natuurlijke bossages dienst als schuilplaats voor 'boeven' en op het mime veld kan de hond flink vaart maken bij zgn. steloefeningen." Vroeger organiseerde de Politiehonden Vereniging Middelhamis wel demonstraties voor het publiek. Maar organisatorisch kwam daar teveel voor kijken voor de kleine club. Wie wil, kan een maandagavond training van dichtbij bekijken. Het veld is dan twee uur lang een ware demonstratie van vaardigheden, zowel van de honden als van de trainers. De trainers en hun honden ken nen in de opleiding drie afdelingen met oefeningen. Oefening 1 in afdeling 1 is die van gehoorzamen en volgen. Heel simpel lijkt het, gewoon, naast de trainer lopen. Zitten of liggen als die opdracht klinkt, en weer mee lopen als dat gevraagd wordt. Maar het vergt heel wat van de hond. Daarna worden drie voor werpen op het terrein neergelegd, die Rudy met zijn speumeus moet zoeken en bij de trainer temg moet brengen. Natuurlijk moet de hond door complimenten gesteund worden als hij het gewenste gedrag vertoont. Een houten kistje, dat als 'voorwerp' dienst doet, vertoont duidelijk de sporen van nagels (en tanden?) Vervolgens moet Rudy voedsel weigeren. Peter: "In Spanje is het een veelvoorkomende truc om politiehonden met lekkemijen te misleiden. Kijk: Rudy trekt zich plat op de grond temg. Alsof hij gif krijgt aangeboden. Hiema moet hij een jasje bewaken! Hij blaft als een bezetene als iemand probeert het jasje bij hem weg te halen. Na deze basis vaardigheden gaan we man- revieren. Hans, de huidige pakwerker van het team, steekt zich- nadat zijn armen als extra bescherming tegen het bijten stevig door Hein- Jan zijn ingezwachteld- in een speciaal pak. Zulke pakken wor den gemaakt door een bedrijf in Brabant of Limburg. Het is door de verschillende lagen, van onder andere leer en jute, super dik en loodzwaar. Het vergt wel spierkracht om hiermee te lopen en te fietsen! Hans, die fungeert als 'verdachte' verstopt zich tussen de Peter Bestman met zijn Mechelse herder Rudy. stmiken. Rudy moet hem opzoeken en luidkeels blaffend bij zijn slachtoffer te blijven staan. Bijten mag niet. Het gaat geweldig. Een andere oefening is iemand op de fiets te volgen. Ook daarvan volgt een demonstratie; uit de keet die achteraan op het terrein staat, komt een fiets met -ter bescherming van de hond- speciale gesloten wielen, waarop Hans zich uit de voeten maakt. De hond, die alleen al bij het zien van het pak volstroomt met adrenaline, is in no-time bij de 'verdachte'. Onvoorstelbaar, wat een snelheid zo'n dier in een halve minuut opbouwt. In afdeUng 2 moet de hond zwemmen. Dat gebeurt meestal in een kreek. Eerst moet hij 30 meter zwemmen. Dan moet hij leren te wachten in het water tot de opdracht om terug te komen klinkt. Dat is een wat moeilijkere opdracht. Daarna moet hij leren appor teren. Iets dat in een bepaalde richting is geworpen, terug te bren gen bij de trainer. Ook vanuit het water. In afdeling 3 volgen de moeilijkste oefeningen; de steloefenin gen. Hierbij moet de hond naast alle eerder geleerde vaardighe den ook leren stellen (iemand staande te houden), bijten en weer loslaten op conmiando. Peter: Dit zijn de moeilijkste oefeningen. Ze vergen veel concentratie van de hond. Je moet deze vaardig heden trouwnes wel bijhouden, ook bij een gecertificeerde hond, anders raakt hij zijn handigheid kwijt. De timing bijvoorbeeld, bij een steloefening, kan dan wel eens mis lopen. En ook dat kun je bij de politie niet gebmiken. De KNPV, waarvan ook de PV Middelhamis lid is, bezorgt een landelijke erkenning aan verenigingen die aan bepaalde eisen voldoen. Deze waardering moet ieder jaar opnieuw worden waar gemaakt; daarvoor moeten alle gegevens ter toetsing op tafel worden gelegd. Zij organiseren ook kampioenschappen. Hans Knops heeft eerder met een van zijn honden tot twee maal toe aan de landelijke kam pioenschappen meegedaan die in september worden gehouden in Den Bosch. Leuk! En goed voor de vereniging. Na de certificaat keuringen vinden diverse honden hun weg naar nieuwe bazen: politiehondenbrigades, beveiligings diensten, of diensten in het buitenland. Peter: "Nee, die taal vormt echt geen bezwaar. De hond reageert op de klank van je stem. Of dat nu hier is of in het buitenland, dat maakt echt geen verschil." Het neemt ongeveer 2M a 3 jaar tijd in beslag om een hond klaar te stomen. Vanaf 1977 zijn ongeveer 35 politiehonden door de vereniging opgeleid tot gecertificeerd politiehond. Dat zijn zo'n 7 of 8 honden per jaar. Een politiehond kan bij de verkoop wel 10.000 gulden opbrengen. Dat is wel een aantrekkelijk bedrag. Peter haalt zijn schouders op. "Je kunt er inderdaad dik geld mee geld mee verdienen, maar dat is voor ons niet aan de orde. Het moet wel een sport blijven."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 11