M^J^ Uitvoering Muziekschool i y^arlinda Bedrijfsopvolging in de landbouw verschilt per land Kommer Akershoek Ouddorp Fusie voor SPD'en in Zuid-Holland Mfü^^M ONDERHOUDSMONTEUR SORTEERMACHINE OPERATOR PRODUCTIEMEDEWERKERS Nederlandse boeren en tuinders werken wereldwijd Nieuwe aardappelen 1 na 17.00 uur gesloten! ALLROUND CHAUFFEURS (m/v) Uw Echte Bakker is met vakantie van 27 mei t/m 8 juni ECHTEBAKKER I Dames, allemaal opgelet! 1 Dienst voor belangstellenden Blauwe ochtendwaas >J^—-^ Tere tinten Eigen gevoel Niet ver uiteen Stationsweg 15, Ouddorp Tel. (0187) 681352, fax (0187) 683826 Doré Fa. van Prooyen Gebr de Waal t Drukkerij Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. De modellenboeken voor Gebr. de Waal Drukkerij k n voor specialistische eierensorteermachine (m/v) voor bakwagen, oplegger en aanhanger (m/v) die van aanpakken weten en waar hygiëne hoog staat (m/v) Sfeer van ochtendlicht inkleuren met planten Denkend aan de ochtendzon zien we vooral zachte tinten voor ons. Dan zijn het kleuren als wit, roze en blauw die de sfeer in de tuin bepalen. Kijk ^s^l eens in uw tuin waar het ochtend- ^v Ucht valt. Met de juiste planten is ^fyC^^/ op die plek de sfeer van de prille dag nog duidelijker voelbaar te maken. Dat is het mooie van de dag: het licht verandert continue. Verge lijk het ochtendlicht, de mid dagzon en het avondrood en (jJujifl^^^^''i'Oe^V beleef het ritme van de dag. p ''i ffH^tL ^^^^hcTn Veel vaste planten lenen zich uitstekend om die prille ochtendsfeer uit te beelden. Daarbij denken we niet alleen aan planten die bloeien in zachte tinten. Ook de bladkleur speelt een rol. Neem het blad van diverse hosta's, Het blad van bijvoorbeeld hosta 'blue angel' is blauwgroen. Als je één kleurnuance met de och tenddauw vereenzelvigt, dan is het juist die blauwe waas die over zo'n hostablad ligt. Hoe belangrijk de bladkleur bij deze Hosta is, blijkt ook wel uit de naamgeving. 'Blue angel' verwijst daar name lijk naar. Want de bloem is mooi wit. Tere bloemkleuren komen we ook tegen bij Scabiosa caucasica. Deze vaste plant uit de Kaukasus heeft prachtige, lichtblauwe bloe men. De akelei is er in zachte in elkaar overvloeiende tinten. Eigen lijk is elke akelie - ongeacht de kleur - mooi bij dat typische och tendlicht. Het Hgt gewoon in de aard van de plant. Onder de daglelies (hemerocallis, zie foto) zitten prachtige roze en witte soorten die het stukje tuin waar het ochtendlicht valt, kunnen inkleuren. 'Catherine Woodbury' is bijvoorbeeld heel zacht Ula, maar heeft een warm geel hartje. 'Luxury Lace' is lavendelblauw en 'Joan Senior' tenslotte is praktisch wit met een heel bijzondere groen gloed over zich. Frisser kan de ochtend nauwelijks beginnen. Ook onder de tuingeraniums (ook wel: ooievaaarsbekken zitten prachtige kleuren die de dag inlui den. Ach, er zijn zoveel vaste planten die passen in de sfeer van het och- tendUcht. Kijk eens bij de tuincentra naar de verschillende soorten Astilbe, klokjesbloemen, eendagsbloem en het Zeeuws knoopje. Moeilijk kan de keuze niet zijn. Ga op uw gevoel af. Wat de een 100% passen vindt bij de bijzondere ochtendsfeer, beleeft de ander heel anders. Er is max één ding belangrijk: u moet zich happy voe len bij de sfeer die uw tuin uitstraalt, of dat nu 's ochtends, 's mid dags of's avonds is. Deze zachtgetinte daglelie (Heiiierocallis) is vooral in het ochtendlicht een plaatje, ijmo: pph) MIDDELHARNIS - De Muziekschool Goeree-Overflakkee wil iedereen harte lijk uitnodigen voor een uitvoering van de blokfluit- en gitaarleerlingen van de Muziekschool op vrijdag 31 mei in het Diekhuus aan het Beneden Zandpad 7. Vanuit de grote blokfluitafdeling van de muziekschool zijn deze avond de eerste tot en met vijfdejaars leerlingen aan de beurt. Het betreft ongeveer 35 leerlingen in de leeftijd van zes t/m veertien jaar. De instrumenten die bespeeld worden zijn de sopraan en de altblok fluit. Solisten, duo's, trio's en groepjes presenteren zich met allerlei stukjes uit diverse methodes en soms ook met CD-begeleiding. Docente EUy Bakker maakt er elke uitvoe ring weer een sprankelend geheel van, dat in dit geval wellicht ook heel aantrekkelijk is voor iedereen die overweegt met om blokfluit spelen te beginnen. Docent Leo Verkerk is niet minder enthousiast als het om de eveneens omvangrijke gitaar afdeling van de muziekschool gaat. Naast uiteraard de kleinere bijdragen van de solisten, duo's en trio's wordt veel muziek gespeeld door grotere gitaarensembles. U kunt genieten van onder andere een Bourree uit Frankrijk en Tiritomba en Santa Lucia uit Italië uitge voerd door het Jong Flakkee Gitaar Ensemble. De volwassen zullen u deze avond veras sen met bijvoorbeeld een uitvoering van de Habanera uit de 'Carmen' van G. Bizet. De toegang van het concert is gratis. Bedrijfsopvolgers in de Nederlandse land- en tuinbouw hebben vooral last van hoge grond- en quotumprijzen. Wordt de opvolging in Nederland ver geleken met die in een zestal Europese landen, dan is alleen de situatie in Denemarken nog zwaarder. Daar ligt de overnameprijs dichter bij de marktwaarde, waardoor de opvolger veel schulden moet maken. De verschillen tussen de onderzochte landen zijn zowel terug te voeren op fiscale en financiële voorzieningen als op principes van vererving en opvolging. Dat blijkt uit een onderzoek naar de bedrijfsopvolging in verschillende landen, dat het LEI heeft uit gevoerd in opdracht van het ministerie van LNV. Het onderzoek richt zich op Neder land en zijn belangrijkste concurrenten op landbouwgebied: Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Spanje en het Verenigd Konink rijk. Het verschil in positie van de opvolgers in deze landen wordt meer bepaald door de verervings- en opvolgingspraktijk dan door financiële en fiscale regehngen. Belangrijke punten zijn of de boerderij in zijn geheel wordt overgenomen en hoe ver de overige erfgenamen moeten worden gecompen seerd. In de praktijk kunnen drie typen over dracht worden onderscheiden; In Frankrijk en Denemarken wordt het bedrijf gewoon lijk als één geheel overgedragen, waarbij de overige erfgenamen worden gecompenseerd (Frankrijk) of aan de ouders de volle markt prijs wordt betaald (Denemarken). In Zuid- Europese landen zoals Spanje wordt de boerderij meestal gesplitst en onder de erf genamen verdeeld. Een derde type over heerst in de drie andere landen, waaronder Nederland. Hier blijft het bedrijf als één geheel voortbestaan, maar vanwege de financiële en economische druk worden de claims van mede-erfgenamen zoveel moge lijk beperkt. Marktwaarde en fiscale waardering Naast de verervingpraktijk zijn ook de werkelijke en de door de fiscus bepaalde waarde van het bedrijf belangrijk voor de kosten van de opvolging. De waarde van de gemiddelde boerderij ligt in Nederland heel hoog in vergelijking met andere lan den, met het Verenigd Koninkrijk op de tweede plaats. Dit komt doordat de bedrij ven hier relatief groot zijn en de productie middelen duur. De waardebepaling is in de successiewetgeving geregeld. Wanneer een boerderij beneden de geschatte waarde wordt overgedragen, moeten successie- of schenkingsrechten worden betaald. Dit betekent dat familiekapitaal wordt overge heveld naar de fiscus, wat men vaak zal willen voorkomen. De regelingen voor waardebepaling lopen per land uiteen. In Nederland kunnen tot 2002 productierechten worden overgedra gen tegen de boekwaarde en grond tegen de waarde in verpachte staat. Vooral in grond gebonden sectoren ligt de overnameprijs daardoor een stuk lager Ugt dan de markt waarde. Vanaf 2002 geldt de 'going-con- cem' waarde van de onderneming als geheel als basis voor de overdrachtswaarde. In Denemarken kan de opvolger het bedrijf overnemen tegen een geschatte prijs die 15% hoger of lager ligt dan de werkelijke waarde. Franse opvolgers rnoeten de andere erfgenamen compenseren op basis van de marktwaarde van het vermogen. In Duitsland lopen de regelingen per deel staat uiteen van een overname op basis van de Einheitswert (een lage fiscale standaard) tot overname tegen marktwaarde. In Spanje kan de opvolger de delen van de andere erf genamen kopen op basis van de boekwaar de; maar voor grond geldt wel een markt conforme waardebepaling. In het Verenigd Koninkrijk kunnen ouders het bedrijf bij hun leven aan de opvolger overdragen, zonder dat hij daarvoor hoeft te betalen of belasting verschuldigd is. Bij overdracht na overlijden van de ouders wordt uitgegaan van de markt waarde. De vraag is in hoeverre de andere landen voorzieningen voor opvolgers kennen die Nederland zou kunnen overnemen. In Nederland is de maatschapsconstructie met de daaraan verbonden fiscale voordelen een belangrijk instrument. Andere landen ken nen bijvoorbeeld een startersrekening (Denemarken), een regehng voor uitgesteld loon (Frankrijk) of een bijdrage in de instal- latiekosten. Voor sommige Nederlandse opvolgers zoiiden deze specifieke regelin gen ook gunstig kunnen uitwerken. Alles bij elkaar genomen, ontlopen de voorzieningen in de zes landen elkaar wat reikwijdte betreft niet zoveel. Per jaar vestigen zich zo'n 250 tot 350 Nederlandse boeren en tuinders in het buitenland, de meeste in West-Europa of Noord-Amerika. De overige trek ken naar alle windstreken. 1\iinders richten zich vooral op Spanje, de Ver enigde Staten en Kenia. Akkerbou wers kiezen meest voor Oost-Europa, en ook de meeste melkveehouders blijven dichtbij, met het accent op Denemarken. Varkenshouders heb ben een voorkeur voor Duitsland. Dat blijkt uit een inventarisatie die het LEI heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van LNV, LTO-Neder- land en de Christelijke en Katholieke emigratiecentrales. De emigranten komen niet uit één bepaalde sector, maar zij vertegenwoordigen alle tak ken van land- en tuinbouw. Het zijn in het algemeen goede ondernemers en zo staan ze in het buitenland ook bekend. Ervaring en voldoende startkapitaal zijn belangrijke fac toren om te slagen. Betere mogelijkheden voor bedrijfsontwikkeling door lagere kos ten voor grond, productierechten en soms arbeid vormen vaak het motief voor emigra tie. Daarnaast vindt een aantal emigranten Nederland steeds 'boeronvriendelijker'. In het algemeen integreren de Nederlanders vrij gemakkelijk in het buitenland, maar zij houden vaak nog lang nauwe banden met Nederland of met andere Nederlanders in hun omgeving. Dat geldt vooral in landen met een sterk afwijkende cultuur. Een deel van de ondernemers die een bedrijf in het buitenland starten, houdt ook een ves tiging in Nederland aan; vandaar de bena ming semigranten. Ook van de echte emi granten houdt een deel zakehjke contacten met Nederlandse bedrijven. Soms gebeurt dit binnen productie- en afzetketens die van uit Nederland worden geregisseerd. Voor beelden daarvan zijn te vinden in de bloe menteelt in Kenia of de aardappelteelt in Polen. De relaties met Nederlandse leveran ciers of afnemers worden overigens alleen aangehouden als dat zakelijke voordelen biedt. Als het land van vestiging even goede of betere voorwaarden biedt, gaat de keus al gauw in die richting. In veel productietak- ken blijven de geëmigreerde boeren en tuin ders korter of langer gebruik maken van het Nederlandse kennisnetwerk, bijvoorbeeld door middel van vaktijdschriften. Emigratie zal zich de komende jaren blijven voordoen, maar het is niet duidelijk of ze zal toenemen. Er zijn wel factoren die in die richting werken, zoals de steeds schaarser wordende ruimte in Nederland, de uitbrei ding van de EU die tot meer zekerheid leidt voor vestiging in de toetredende landen, en in het algemeen de verdere internationalise ring van de agrosector. Ondanks die interna tionalisering blijken in veel landen in de praktijk grote barrières te bestaan voor het verwerven van grond, gebouwen en produc tierechten. Onbekendheid met fiscale wet geving en levensomstandigheden leidt ook nogal eens tot teleurstellingen. Het onder zoek concludeert dan ook dat ondernemers die emigratie overwegen, belang hebben bij goede juridische, economische en sociale voorlichting. TE KOOP Boomvliet 9, Dirksland Tel. 60 23 76 Langeweg 13i^ 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 p 3240AAMiddelhamis Tel: (0187) 47 10 20 Fax:(0187)48 57 36 Verlovingskaartjes Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaar ten worden bij u thuis gebraclit, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony u Marlinda is vrijdagavond 24 mei, vrijdagavond u k 31 mei en vrijdagavond 7 juni I Zandpad 68, Mlddelharnis, (0187) 48 00 72 J X M STELLEND AM - Te midden van vele gebeurtenissen in onze maatschappij zijn mensen op zoek naar houvast en geborgenheid. Op allerlei manieren wordt daar invulling aangegeven. In de Bijbel wordt ons verteld dat we daarin een beroep op God mogen doen. Het blijkt dat veel mensen daar verder over willen na denken. Om die reden worden er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp diensten voor belangstellenden georganiseerd: Laagdrempelige kerkdiensten waarin de waarde van het christelijke geloof op heldere wijze uit eengezet wordt. Op zondagavond 26 mei staat er weer een dienst voor belangstellenden op het programma. Ds. Taco Koster is de voorganger en medewerking wordt verleend door het koor Debarim. Het orgel wordt bespeeld door de bekende organist Martin Mans. Een extra reden om te komen. Het samenzijn begint om 18:30 uur en iedereen is van harte welkom! ROTTERDAM - SPC Gouda, SPD Zuid- Holland Zuid en Stichting R'go onderzoe- lien de liomende maanden of zij volgend jaar als een gezamenlijk ondersteuningsor ganisatie voor mensen met een handicap verder kunnen. De drie werken nu als afzonderlijke sociaal pedagogische diensten in een eigen regio. Bij een fusie ontstaat er een organisatie voor Midden-Holland, Rijnmond en Zuid-Holland Zuid. Een werkgebied met ruim 1,8 miljoen inwoners. Hiervan hebben 190.000 mensen te maken met een handicap of chronische ziekte. De organisaties hebben bij elkaar 370 medewer kers en 500 vrijwilligers. Reden voor de samenwerking zijn de landelijke ontwikkelingen rond het ontwikkelen van een nieuw soort SPD. De 31 sociaal pedagogische diensten in Nederland hebben de uitdaging van het ministerie van VWS opgepakt om hun orga nisaties om te vormen tot ondersteuningsorgani saties voor mensen met een handicap en chro nisch zieken. Dit heeft gevolgen voor het huidi ge takenpakket en de organisatieschaal. Op dit moment praten de SPD'en en het ministerie over de precieze inhoud van het takenpakket. Het is in ieder geval duidelijk dat de nieuwe SPD'en naast de zorgketen komen te staan om hun handen vol ledig vrij te hebben voor het ondersteunen van mensen met een handicap. Dit betekent in ieder geval dat SPD'en zelf geen geïndiceerde zorg meer zullen verlenen. Alle kennis en activiteiten moeten bij deze veranderingen wel behouden blijven en als het kan ook uitgebreid worden naar nieuwe doelgroepen. Bijvoorbeeld mensen met een psychiatrische aandoening. Om goed aan te kunnen sluiten bij lokale en regionale ontwikkelingen, om goed op eisen van klanten in te kunnen spelen en om aan eisen van kwaliteits-, financieel- en personeelsbeleid en continuïteit te kunnen voldoen is schaalvergro ting aan de orde. De directies van de drie SPD'en hebben besloten om de discussies en besluitvorming landelijk niet af te wachten, maar met elkaar alvast te verken nen wat de meerwaarde van een fusie kan zijn voor verdere regionalisering en samenwerking. Het plan is om in september 2002 een formeel voornemen tot fusie te kunnen voorleggen aan besturen, raad van toezicht, ondememings- en cliëntenraden. De Boed BV zoekt voor het pakstation te Nieuwe Tonge Functie-eisen: - IVITS werk- en denkniveau; - Goede motivatie en inzicht; - Voldoende kennis van zowel elektronisch als mechanisch werkende machine; - Zelfstandig kunnen werken; - Bereid zijn groot onderhoud te verrichten in de tijd dat de machine niet productief is. Wij bieden u: - Een vast salaris (volgens CAO eierhandel) of hoger naar kennis en prestatie. Functie-eisen: - Rijbewijs BOE; - Chauffeursdiploma; - Representatief handelen tegenover onze relaties; - Bereid zijn om 50 uur per week te werken; - Bereid zijn om de auto's zelfstandig te laden met rolcontainers. Functie: - Het instellen van eisorteermachine voor verpakkingen, Inkjet, computer enz. Functie-eisen: - Minimaal MAVO, computerkennis en logisch nadenken. Functie: - Het inpakken van klein verpakking in kratjes of dozen; - Het verrichten van aanverwante werkzaamheden. Functie-eisen: - Ervaring is in aanvang niet noodzakelijk; - Goed in teamverband kunnen werken. Natuurfarm De Boed biedt u: - Een uitdagende functie in een snel groeiende onderneming; - Een leuke baan voor mensen die willen; - Een vast salaris (volgens CAO eierhandel); - Onregelmatigheidstoeslag (indien van toepassing); - Prestatietoeslag; - Spaarloonregeling; - 8% vakantiegeld. Bent u de juiste kandidaat? Dan kunt u schriftelijk reageren, d.m.v. een brief met cv. Natuurfarm De Boed BV, t.a.v. de heer J. H. de Boed, Krommeweegje 6, 3244 LL Nieuwe Tonge. Tel. (0187)65 18 88.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 10