VIJFENTWINTIG JAAR LATEI e t f) i t Fietsen door Dirksland Windpark 'De Plaet' PREDIKBEURTEN eiiahdeii-iiieuws Kindermiddag Inloopconcert Singelkerk Pinksteren vandaag Tont en oud Kerkdiensten Ger. Gem. Herdenking Nadere gegevens Nog eenander punt Een misser Nader onderzoek nodig Zondag 19 mei 2002 Maandag 20 mei 2002 (vervolg van voorpagina) Financieringsconstructie Uitvoering De ramp op Tenerife is precies vijfentwintig jaar later herdacht. Op 27 maart jl. was er een korte plechtigheid op de begraafplaats Westgaarde in Amsterdam, en daarna een besloten bijeenkomst met ongeveer achthon derd genodigden in de RAI. Er is over deze grootste ramp uit de burger luchtvaart een boek verschenen met de titel 'Tragedie op Tenerife. Optelsom van kleine missers'. Het is geschreven door de journa listen Jan Reijnoudt en Niek Sterk. Allerlei facetten van deze verschrikkelijke ramp worden in dit boek belicht. Het gaat me in dit artikel om een bericht dat na de verschijning van dit boek bekend is geworden. Eerst even terug in de tijd. De Spaanse autoriteiten hebben in het offi ciële rapport de schuld volledig aan de Nederlandse gezagvoerder toegeschreven. De eerste piloot, Veldhuyzen van Zanten, behoorde tot de elite van de KLM-vliegers. Hij was betrokken geweest bij de introductie van de Boeing 747. Zelf in Amerika getraind, verzorgde hij de instructie van andere KLM-piloten. Ik vermeld deze gegevens, omdat nauwe lijks te verwachten is dat zo'n ervaren vlie ger, behorende tot de top van de captains, zo maar de baan op zal gaan om te vertrekken. Er moet meer aan de hand zijn geweest dan gesuggereerde onachtzaamheid of haast bij deze ervaren gezagvoerder. Dat werd al vrij snel naar voren gebracht in een rapport dat door de Rijksluchtvaartdienst is opgesteld. Door gebrek aan medewerking van de zijde van de Spaanse autoriteiten konden deze onderzoekers slechts vermoedens uiten, maar geen feiten vaststellen. Na de publicatie van het hierboven genoem de boek zijn er nadere gegevens bekend geworden. In het Reformatorisch Dagblad van 23 maart schrijven de genoemde auteurs er over. Zij hebben contact gekregen met een Belgische dame die ten tijde van de ramp achtentwintig jaar was. Zij heet Christine Beauvois. Zij was in 1977 reisleidster van Airtour Belgium. Op die bewuste zondag middag had ze een groep van driehonderd landgenoten ingecheckt, terwijl ze daarna een nieuwe groep opwachtte in de aan komsthal. Plotseling komt de directeur van de luchtha ven naar Christine en haar vriendin. Deze had sinds enige tijd een hechte relatie met de dhecteur van de luchthaven. Deze man begint in het Spaans te vloeken en zegt (ik citeer letterlijk uit het RD-artikel): "Die schoften in de toren waren naar de voetbalwedstrijd aan het luisteren. Hoe is het mogelijk. De imbecielen. Ze weten dat het onverantwoord en verboden is." Hij raast nog even verder. Dan zegt hij: "Geen woord hierover of ik vermoord jul lie. Zwijg alsjeblieft, meisjes. Zwijg." Dan beent hij weg, aldus de beide verslagge vers. De beide dames zullen deze woorden letter lijk uit de mond van de directeur van de luchthaven hebben weergegeven. Volgens de echtgenoot van mevrouw Beau vois is het op Tenerife een publiek geheim dat er in de verkeerstoren niet alleen naar de voetbalwedstrijd werd geluisterd, maar ook gekeken via een kleine zwartwit-televi- sie! De Rijksluchtvaartdienst-onderzoeker Klaare weet voor honderd procent zeker dat op de banden van de verkeerstoren geluiden te horen zijn van een voetbalwedstrijd. Er was echter niemand te vinden die wilde bevesti gen dat die geluiden te horen zijn. Er komt nog een tweede gegeven bij. Diver se ooggemigen hebben gezien dat er een gecombineerde radio/cassetterecorder uit de verkeerstoren is gevallen of gegooid. Het luchthavengebouw grenst aan de verkeersto ren. Mensen in dat gebouw hebben de val of de afworp van de cassetterecorder goed kun nen waarnemen. Tot zover wat ik uit het artikel in het Refor matorisch Dagblad wil weergeven. Beide journaüsten hebben niet alleen met hun boek, maar ook met dit artikel in het Refor matorisch Dagblad een primeur. Hier wordt de ontbrekende schakel aange wezen. De woorden van de directeur van de luchthaven - vooral het dreigement met de dood - zijn overtuigend. Er is in de verkeer storen onoplettendheid geweest. De ben geneigd te zeggen: mentale afwezigheid. De conclusie is voor mij onontkoombaar dat dit mede, zo niet de voornaamste oorzaak van de ramp is. Deze conclusie is des te meer voor de hand liggend, omdat de verkeersleiders opvallend rustig zijn, terwijl de Amerikanen vrezen dat het KLM-toestel vertrekt op het moment dat zij nog op de startbaan rijden. Het is een enorme misser dat in het Spaanse rapport van dit alles geen melding wordt gemaakt. Waarom dat niet is gebeurd, is dui delijk. Tenerife moet van schuld worden vrijgesproken. De KLM-gezagvoerder is de enige schuldige. Je vraagt je onwillekeurig af hoe het moge lijk is dat mevrouw Beauvois deze medede- Ung vijfentwintig jaar voor zich heeft gehou den. In het artikel worden enkele mogelijke, verklarende oorzaken aangevoerd. Het past mij niet voor dat verzwijgen een verklaring te geven. Wel moet ik zeggen dat het onmogelijk hjkt dat deze Belgische dame vrede heeft kunnen hebben met dit zwijgen. Dat de scherpe kantjes van de her innering afgaan, is mogelijk. Dat ze kort na de ramp en in de periode dat de rapporten gepubliceerd worden is blijven zwijgen, moet een bepaalde reden gehad hebben. Geen mens kan zo maar vergeten wat ze over de (of een) mogelijke oorzaak heeft gehoord. Het zou mij niet vreemd voorkomen, dat het zwijgen haar te zwaar is geworden. Na vijfentwintig jaar zal er geen mogelijk heid meer zijn tot juridisch verhaal op grond van deze feiten. Toch üjkt het mij, vooral met het oog op de nabestaanden van de gezagvoerder en voor de reputatie van de KLM gewenst, dat er alsnog onderzoek wordt gedaan. Dat is voor de lucht havenautoriteiten op Tenerife niet aangenaam. Voor een bühjke beoordeling van wat voor vijfentwintig jaar is gebeurd, is het wel nodig. Het gaat over de grootste ramp in de burger luchtvaart. Dan moeten alle feiten en gege vens in het onderzoek betrokken worden, ook al is dat na vijfentwintig jaar. De jour nalisten Reijnoudt en Sterk zullen niet ver moed hebben dat hun boek zo veel zou los maken in de herinnering en het hart van de betrokken reisleidster. Ik las het boek al enkele weken voordat de herdenking plaats vond. Ik heb nu te meer respect voor de schrijvers. Dat de waarheid nu ten volle aan het licht kome en de naam van gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten gezuiverd worde van een blaam waarmee Spaanse autoriteiten hem hebben belast. Ik pleit vanuit ethisch gezichtspunt voor een hernieuwd onderzoek. W. H. Velema Eerste Pinksterdag OUDDORP-Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. Kot Borssele. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Kos ter en 18.30 uur ds. J. P. Vlasblom (pre dikant Dcazia-ziekenhuis) - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur ds. J. Smink (Duitstalige dienst) en 18.30 uur ds. J. Smink (Welkomst- dienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00,10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. J. Kop pelaar, Abbenbroek - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. G. Arensman en 18.00 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. J. K. Abbink, Vriezen- veen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. mw. D. Ferwerda en 17.00 uur ds. A. Fèr- werda - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. chr. streeicblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.45 uur ds. J. het Lam, Wezep, we beginnen met het zingen van enkele Pinksterliederen en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur Dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.00 uur zingen Pinksterliederen; 10.15 uur ds. J. Willemsen en 15.30 uur samenzang- dienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de BijU Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur leden cie. eredienst - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. D. J. Bud ding, Waarder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, openbare geloofsbe lijdenis en 18.00 uur kand. mr. J. Kooy, Barendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur samenzang; 10.00 uur ds. H. A. Samsom, openbare geloofsbe lijdenis en 18.00 uur ds. P. van Duijven- boden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur Th. Kok, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterliederen; 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, openbare OOSTVOORNE - Het IVN organi seert samen met het Zuid-Hollands Landschap op woensdag 22 mei om 14:00 uur een kindermiddag voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. Het eerste deel van de middag wordt over het strand gewandeld en materi aal bekeken en verzameld. Na een korte pauze waarbij de kinderen iets te drinken aangeboden krijgen wordt er met de verzamelde materfalen bui ten op het strand geknutseld. Kinderen vinden het heerlijk om buiten bezig te zijn, daarom organiseren het IVN en het Zuid-Hollands Landschap regelmatig kindermiddagen in de natuur. Deze keer wordt de middag op het strand van Oost- voome gehouden. De kinderen gaan in klei ne groepjes op pad onder leiding van een ervaren natuurgids. Onderweg wordt gezocht naar aanspoelsels zoals schelpen, botjes en hout. Het materiaal wordt verza meld en meegenomen. Na de pauze wordt dit materiaal gebruikt om iets moois mee te maken. De begeleiding zorgt voor touw en andere hulpmiddelen. De wandeling start om 14:00 uur op de parkeerplaats vlak voor de opgang naar het strand van Oostvoome. De kosten bedragen één euro per persoon. Opgave is verplicht via het telefoonnummer 0181-483909. geloofsbelijdenis en bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Her kingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur drs. A. S. Rienstra. Tweede Pinksterdag OUDDORP-Herv. Gem.Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, openbare geloofs- behjdenis - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. J. Tanis - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bevestiging nieuwe lid- matne. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt, openbare geloofsbelijde nis. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur ds. G. D. Hoff, Dodewaard - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. H. van Harten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. R den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur in Q T Tc fi 1 c NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. J. van Eckeveld, Kockengen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. geen dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. geen dienst - Ger. Kerk geen dienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. van Duivenboden. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich betracht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. In tegenstelling tot wat David Hoogzand in het Eilanden Nieuws van 7 mei jl. schrijft met betrekking tot de geslechte kastanje boom aan de Molenweg te Sommelsdijk, plaats ik graag de volgende kanttekening- Het waren dus niet alleen 'uitgelote' kinde ren die deelnamen aan het planten van de kastanje ter ere van het huwelijk van Juliana en Bernard op 7 januari 1937. Er waren nog zoveel andere kinderlijke belangstellenden bij het planten van de kastanje aanwezig, zo ook ondergetekende met zijn broer Gijs. Neemt niet weg dat ik David's suggestie om mettertijd een nieuwe kastanje te plaatsen (met hekwerk) van harte toejuich. H, Visser, Kluut 46. Sommelsdijk Jong en oud. In die volgorde. Niet: u bent zo jong als u zich voelt. Of: velen luillen wel oud worden maar iveinigen willen oud zijn, maar een stulije voor het beiiende duo jong en oud. Jong en oud zijn van Jiarte welkom. Kortom, jong geleerd is oud gedaan, de rest mag u zelf invullen. Invul- wedstrijd voor jong en oud: xvie de jeugd heeft, heeft de en wie oud is bezit kennis en levenswijsheid. Of gingen uw gedachten uit naar geld en goed? Vroeger werd aan 'oud zijn' veel waarde gehecht, het oudste standbeeld of de oudste stadsrechten waren hoog verheven boven zalien van recenter datum. De oudste stad en de vermeende oudste taal genoten veel aanzien. Dat gold ooft oude mensen, de raad der oudsten loas een invloedrijlie kring, vraagbaak en symbool van levens wijsheid in dorp of stad. De ouder-en-wijzer werd overal in ere gehouden. Ouderen werden beleefd gegroet en aan hun uitspraken luerd waarde gehecht. Van daag de dag lijkt het tegenovergestelde het geval. De woorden van grootouders worden op voorhand naar het rijk van de fabelen verwezen. 'Opa Die leeft nog in zo onge veer de Middeleeuwen. 'De senioren liebben hun eigen gedachten over de jeugd. 'Jonge ren, luister. Al is liet maar even. Jullie wor den hopelijk ook eens oud, misschien den ken jullie dan nog eens aan onze raadge vingen. Alles wat jong is draaft maar door, steeds sneller. Flitsendet; moet ik zeggen, met com puter en modernste mobiele telefoon. Een scooter of ander mobiel gerei maakt de eigentijdse jonkheid compleet Maar jong en jeugdig volkje, denk al rijdend en soms tegelijk telefonerend (slechte combinatie trouwens) eens aan vroeger. In die tijd werd, hoe ouderwets het ook klinkt, de basis gelegd voor het moderne heden. En levens wijsheid is iets dat met de jaren komt, dus ondanks ouderdom en gebreken blijft die wijsheid voorbehouden aan oudei'en. Zij kunnen het over het algemeen goed vin den met de jeugd, want zij zijn zelf ook jong geweest. En bij alles wat verandert is één ding Jietzelfde gebleven: voor de wind is het prima varen. Voor jong én oud. RIDDERKERK - Op zaterdagmiddag 25 mei speelt Arie de Korte op het beroemde Van den Heuvelorgel in de Singelkerk te Ridderkerk. Hij speelt werken uit de orgelli teratuur, die velen zullen aanspreken, van Buxtehude en Micheelsen tot Jan Zwart. Ook nu weer een inloopconcert in de Singelkerk waar iedereen welkom is om te luisteren naar het mooie orgel. De Singelkerk is een kerk met een warme sfeer en het orgel spreekt tot veler verbeelding. Het concert vangt aan om 15.00 uur, en de toegang is gratis. HERKINGEN - Woensdagavond 22 mei 19.30 uur Ds. L Schipper. OUDE TONGE - Donderdagavond 23 mei 19.30 uur Ds. M. Mondria. STAD aan 't HARINGVLIET - Donder dagavond 23 mei 19.30 uur ds. A. B. van der Heiden. "Whitefield bezocht ons ongeveer midden oktober 1740. Hij preekte hier vier maal in de kerk. De gemeente was bijzonder aange daan door iedere preek. Bijna de hele gemeente was in tranen. Whitefields pre ken waren zeer geschikt voor onze stad. Zij bevatten juist datgene wat onze stad nodig had. Hij bestrafte ons vanwege onze terug val en deed dit op een zeer aangrijpende wijze. Hij stelde ons de grote genaden, die wij ontvangen hadden, voor ogen als een reden om tot God terug te keren. Onmid dellijk na de preken ontstond een opgewek ter geestelijk leven onder de gelovigen. Maar later verspreidde de opwekking zich vooral onder de jongeren. Er ontstond een diepe bekommering onder hen vanwege hun Christus-loze staat, welke bekomme ring uitmondde in veel hoopvolle bekerin gen. Velen, zeer velen in Northampton spreken van het begin van nieuwe gedach ten, nieuwe begeerten en een nieuw leven vanaf de dag waarop zij Whitefield Chris tus hoorden verkondigen. Zo schreef ds. Jonathan Edwards over zijn gemeente in Northampton in Nieuw-Enge- land (USA). En over de wonderen die er door een krachtige werking van de Heilige Geest plaats vonden. Een heuse opwekking! Enkele jaren daarvoor was er eveneens iets dergelijks gebeurd. Helaas was de gemeente inmiddels weer ingezonken en waren met name de jonge mensen onverschillig gewor den. Maar nu werd de Geest van God vaar dig. "Er was", zo schrijft Edwards verder, "bijna geen enkele persoon in de stad - oud of jong - die onberoerd bleef over de grote zaken van de eeuwigheid. En er was bijna geen gezin ofwel één of twee leden waren in het hart getroffen. Als sneeuwvlokken wer den ze de Heere toegevoegd". Deze krachti ge doorwerking van Gods Geest in Nort hampton en andere plaatsen in Massachusetts in de jaren 1740 en 1741 wordt wel 'The Great Awakening' genoemd. Boven dit artikeltje schreef ik 'Pinksteren vandaag'Het is de titel van een boek dat de noodzaak en de verwachting van een geeste lijke opwekking in onze eigen context aan de orde stelt. De schrijver is een Schotse domi nee en publicist, die zich al jaren lang beijvert het erfgoed van Reformatie en Puri tanisme aan de christenen van deze tijd (opnieuw) bekend te maken. Een zeer bele zen maai' vooral bewogen mens, deze Iain H. Murray, ooit medewerker van de bekende Londense prediker dr. Martyn Lloyd-Jones. Murray put in dit boek lessen, zowel uit de Heilige Schrift als uit de geschiedenis van de kerk, om de betekenis van 'opwekking' aan ons geslacht voor te houden. De kerkge schiedenis toont ons dat er perioden van gro te geestelijke bloei geweest zijn. Die God leeft nog! Zijn Geest is met Pinksteren uit gestort. En nog is Hij de Vertegenwoordiger van Christus op aarde. In zijn boek is Murray eerlijk over de stand van het geestelijke leven in onze dagen. Behalve Schriftkritiek en vrijzinnigheid zijn het ingezonkenheid en vormelijkheid ener zijds en activisme en fanatisme anderzijds die de kerk van Christus bedreigen. "De ken nis van Gods Woord neemt zienderogen af en het besef van het gezag en de betrouw baarheid van de heilige Schrift wordt minder en minder erkend." Over de situatie in de Engels-sprekende wereld: "De twintigste eeuw vertoonde een uitgebreider en langdu riger afwijking van het christendom der eeu wen dan van enige periode sinds de Refor matie kan worden gezegd!" Het is terecht gezegd. En het geldt misschien wel in gelij ke mate de Nederlandse situatie. Hoe spreekt Murray in dat kader over 'opwekkingen'? Wel, hij wil tussen twee gevaarlijke klippen door. Aan de ene kant is er gedachte dat er geen werk van God te sig naleren valt als er geen opwekking is. En aan de andere zijde zijn er die denken dat een geestelijke opwekking helemaal niet nodig, ja zelfs onmogelijk is. Murray hecht aan een goede definitie van wat een opwekking eigenlijk is en wat de kenmerkende eigen schappen ervan zijn. Hij sluit zich bij Edwards aan als hij er dit van zegt: "Waar het Woord van God zuiver wordt verkon digd, is de Heilige Geest altijd aanwezig. Daar wil Hij werken. Toch zijn er tijden dat God Zijn Geest geeft in een uitzonderlijke mate. Er is verschil in hevigheid en omvang. Het is een verschil in aard. Opwekking is een overvloediger gave van de Geest aan christe nen. De echtheid van een opwekking moet worden beoordeeld aan de hand van dezelf de maatstaven waaraan de echtheid van het hele christen-zijn moet worden getoetst. Dus niet aan de aanwezigheid van allerlei won- dertekenen, tongentaai en opwinding. Maar aan de 'gewone' tekenen van ware genade als: liefde tot God, eerbied voor Zijn Woord en persoonlijke heiligheid". Hij sluit zich aan bij woorden van ene James Robe (1742), die schreef: "De vruchten zijn: smart over de zonde, algehele haat daartegen, afzien van eigen gereclitigheid, omhelzing van God door het geloof in Jezus Christus, vernieu wing van het leven, liefde voor de gezegende Verlosser en gebed om de bekering van anderen Een belangrijke les uit de geschiedenis is voor Murray dat vooral de leer van het calvi nisme de bedding voor een geestelijke opwekking kan zijn. "Immers", zo zei hij in een interview, "wezenlijk voor het calvinis me is dat het de mens op een lage positie zet en God groot maakt Dat is nu net de kern van het bijbelse cJtristendom. Een prediking die de mens vernedert en God eert, is een prediking die de Heilige Geest beliaagt! Pinksteren vandaag. Murray voorzag de titel van zijn boek in het Engels van een vraagte ken: "Pentecost today? Dat is in de Neder landse uitgaaf verdwenen. Mag ik van de vertaalster zeggen: "Groot is uw geloof!"? Wat de vertaling van dit boek betreft: die vind ik op veel plaatsen niet gelukkig, dik wijls houterig en krom. Vorige boeken van Murray laten hem kennen als een bewogen en gepassioneerd schrijver. Dat komt in deze vertahng maar nauwelijks uit. Jammer! Toch bepleit ik ernstige en biddende over weging van wat hij ons in dit (vertaalde) geschrift biedt. Want de Geest van Pinkste ren werkt nog! N.a.v.: Iain H. Murray, Pinksteren van daag. Wat is de betekenis van opwekking in bijbels licht? Uitge verij De Banier te Utrecht Gebon den. 244 pag. Prijs €22,50. J. M. J. Kieviet DIRKSLAND - Morgen organiseert de acti-vlteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland een landelijke fietstocht in de omgeving en natuurgebieden van Dirksland. Deze dertig kilometer lange fietstocht kunt u beginnen tussen 10.30 en 12.00 uur vanaf het verenigingsgebouw Rehoboth aan de Geldersedijk. Uw lunchpakket kunt u rustig thuislaten want onderweg biedt de kerk u de gelegenheid om tegen redelijke prijzen broodjes, frites, snacks, snoep en diverse dranken te kopen. De kosten voor deelname bedragen voor +16 2,50 euro, -16 1,50 euro en voor een gezin maximaal 7,50 euro. Aan het einde van de tocht kunt u nog een keer wat gebruiken en zullen er tevens nog diverse artikelen te koop worden aangeboden. De opbrengst van deze dag is bestemd voor de nieuwbouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. Omdat NRE vlot, bondig en adequaat reageerde op het energie-aanbod van Delta- wind, is met het Eindhovense energiebedrijf een contract aangegaan voor 15 jaar. Daarbij is wel bepaald dat de door Deltawind gepro duceerde schone stroom geleverd moet kun nen worden aan iedereen die 't maar hebben wil. Volgens Middelbos bleek NRE voor Deltawind ook aantrekkelijker om energie aan te leveren dan aan Eneco. Hoewel Deltawind reeds jaren naar tevre denheid zaken deed met Rabobank Middel harnis heeft ze, op zoek naar een financier, vanuit concurrentieoogpunt verder gekeken dan naar alleen de Rabobank. Toch kwam volgens Middelbos de Rabo er opnieuw als meest aantrekkelijke geldschieter uit. Naast een goed financieel aanbod, bood de Rabo bank een goede begeleiding en had ze de minst ingewikkelde financieringsconstruc tie. De heer Van den Bos van Rabobank Mid delhamis gaf aan dat de financiering van een windmolenproject geheel past binnen filoso fie en de kernactiviteiten van de bank; duur zaam investeren staat immers hoog in het Rabo-vaandel. De financiering van het windpark komt neer op een leaseconstructie. Daarbij koopt een nieuw opgerichte b.v. - als dochteronderne ming van de Rabobank - het hele windmo lenpark tót op het moment dat het in gebruik wordt genomen. Daarna least Windpark De Plaet het project weer terug. Die constructie is fiscaal aantrekkelijk omdat de Rabobank haar investering in het windmolenpark af kan trekken van de winst van de Rabogroep. Het voordeel dat dit oplevert, brengt de bank weer terug naar het windpark door lagere leasetermijnen te berekenen. Het geld dat de Rabo-dochteronderneming voor haar inves tering in het windmolenpark nodig heeft, leent ze van Rabo Groen Management, en op haar beurt komt Rabo Groen Management aan geld door het uitgeven van Groen Obü- gaties, waarin iedereen kan beleggen. Van de ruim 24 miljoen euro stichtingskos- ten van dit windmolenproject wordt 1.044.000 euro gesubsidieerd door het C02- reductiefonds. Anderzijds betaalt Deltawind aan de pachters, die voor de realisering van het windmolenpark grond kwijt raakten, 15 jaar lang een flinke grondprijs vergoeding, waarvoor een Pachtfonds in het leven is geroepen. Bij de reaUsering van Windpark De Plaet is aannemersbedrijf Winkels verantwoordelijk voor de infrastructuur in de polder en is Ene- co Netdiensten verantwoordelijk voor de tracé netaansluiting. Naar verwachting zal binnenkort de eerste heipaal de grond in gaan, zal in november de eerste turbine wor den opgericht en zal volgend jaar april het park worden opgeleverd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2