nP Rise; Un pretpark voor brandweerlieden! £en onverwachte thuiskomst Nationale molen en gemalendag Bovenbouwkoor Prins Maurits in de gevangenis Vakantie eiAtfiraf-itiEuws Sj 1^. PAGINA 9 VRIJDAG 10 MEI 20Ci J GOEDEREEDE - Het CVB hoopt op donderdag 16 mei weer bijeen te komen in verenigingsgebouw Oost dam te Goedereede. De avond die in het teken staat van 'vakantie' vormt het slot van het seizoen van de vereni ging. Op zun Oudurps èschreeve Abdu Het tehuis DIRKSLAND - Zaterdag 11 mei, gelijktijdig met de Landelijke Fietsdag, wordt de Nationale molen gemalendag georgani seerd. Waterschap Goeree-Over- flakkee kan deze kans niet voorbij laten gaan en maakt gebruik van de gelegenheid om het gemaal Smits in Dirksland voor pu-bliek open te stellen. Steun ,-?ï?i'^^-'«5?ft?^^SBW^gcK^ii^^^i^:? j5& üetpCus van ie. werddvermdert in. min, gaat Jozef dan weer de gevangenis in? Ms alles weer draait om het 'zijn of niet zijn', moet !Mozes dan weer vluchten naar de. woestijn? Als de slang weer ontwaaJ(t in steden en dorpen, wordt 'Domed dan opnieuw Voor de leeuwen geworpen? Ms !Haman. weer op het toned gaat verschijnen, Moet Mordechai dan geruisloos verdzoijnen? Ms Izéèdvoor velen de ster wee.r zal zijn, Wordt 'Elra dan vogelvrij in dat afgodsdomein? O, "f^gning van Israël, gedenfiaan hxin lijdenl U zvLt toch llw vallet eindeloos Iqistijden? 11 èeioofde dat het zwaard eens tot ploeg wordt gesmeden; verhoor onze èede: 'geef Vrede, geef vrede!' Het programma deze avond is uitbesteed aan Holland International in samenwerking met het reisbureau van Fraassen uit Middelhamis en Arke Reizen. Het belooft een mooie avond te worden om alvast in vakantiestem ming te komen. Aanvang 19.30 uur. As brandweerconmiandant van Aluchemie kwam ik nog al us bie Rise op de Maasvlak te. Wannéér je déêr nog noejt èweesd bint, kan je je eige dur géén voorstellieng van maeken wat ze déér allemaele ooverhoap kunne haele op gebied van de brandbestrie- dieng. Op hut terrein hewwe de mêêst uutieenlo- apende oefensituaties uut èbeeld in naeè- boots woore. Zoeoas un flet mit weuniegen in un parkeergaraazij dur onger, un stik auto- wegt wéér ze vurkêérsongelokken op in sae- ne kunne zette, gedeelten van de zwaere industrie om de bedriefsbrandweeren dur gericht op kunne laete oefenen. Ze beschik- ke dur zelfs oover un trein ,un bus, un metro in un eelektriesentram. Hut is zelf zoeo dat ur in de haeve bie Rise un schip ligt of èmeerd, wêêr allerhande brandjes in èanseneerd kunne woore, want de brandbestriedieng op un schip is un hêêl aor senaario dan op hut land. Mar je komt ur oak un staepel containers, un vhegtuug, tanks in alle soorten in maeten in allerhande voertuugen teegen. Je zal niejt gauw kunne zeage dat je déêr niejt doel gericht kan oefe ne mit je korps. Hurlie vurzurge eigeluk alle brandweerop- leidiengen van brandwacht toet onger- brandmêéster toe. Mar de wat kleinere bedrieven kunne oak dur meedewearkers ur un bedriefs-hulpvurlieenieng cursus laete volge. Wat teegenwoordug un vurplichtieng is voor de elk bedriefHut is zelf zoeo dat je un deemonstraosi vlamme in de panne kan mee maeke, want dur bin dur nog al wat die in paniek mit de brandende parme vet góó laope of onger de waeterkraene zette. Je weet niejt wat ur dan gebeurt as je dat doewt, ieen borrelglaesi waeter bie hut brande vet is in staet om hêêl je keuken in lichtelaoje te zeten (hut vurmeenegvuldegt zun eigen mit un factor 70). Leevensgevaerluk! noeojt doewe dus.' Nae deeze deemonstraosi kriege de deelne mers de gelegenheid om hut zelf op de juis te menier te doewen. Dat is dan as volgt; wannéér je mit de frituurpanne bezug bint mot je dur voor zurge dat hut passende dek sel van de panne in de buurte van je panne ligt. Wannéér de vlamme in de panne sloeot onmiddellijk hut gas uut doewe, in hut dek sel van je of op de parme laege, dan is dur niks in de weege. Mar un cursus kleine blusmiddels behoeort oak toe de meugelukheeden bie Rise, want wannéér je un brandblusser èkocht heit om in je auto, boat, kerreven of voor in je huus te hangen göó je dat dieng ieerst niejt pre- beere want dan heije dur mks méér an, mar warmêêr je die blusser dan echt us un kêêr noeodug mocht hewwe (wat niejt te hoopen is) weet je in je paniek niejt hoe of dat dieng wearkt. Dit kan je zelfs as vurieenege un daegje doewe, (in plekke van hut jaerlukse vurieeniengs reisje) nae of laop van hut nut- tege kan je mitje groep in hut restorantuut- steekend dineere. Sonmiege firma's van brandweermatriaolen in blusmiddels gave in geeve bie Rise nog al us un deemonstraosi, hier voor woordt dan hut kader van de brandweerkorpsen uut ènoeodugd. Die dee- monstraosies waere nog al van vurschillen- de aerd. Zoeo gaf Kenbri Valve uut Stellen- dam un sjoow mit un Amerekaans brand- weervoertuug. Oak bin'k nog us naer un deemonstraosj van un brandweervoertuug èweesd wéér twiee straehnotoren op stonge om dun brand as hut waere uut te blaezen. Deeze voertuugen woore bie oliebrande in hut Midden-Oeosten in èzet. In de vrieje lacht. Mar dur wier oak wel deemonstraosies op kleiner schael ègeeve. Op un kéér wiere we uut ènoeodugd voor un sessie blusse mit un Schuum Vormend Middel (SVM). Un olie brand blusse wier bie de man an de strael- puupe un vest an hao wéér un liter of vuuf- tien SVM in zat. Op zich niejt vurkéérd want de straelpuupvoerder kon op die meniere zun eige beeter vurplaetse dan wannéér hie ofhankeluk was van un vaetje mit SVM dat bie zun stong. Nae un uutleg oover hut schuumvest in zoeo, begong de deemonstraosi de olie brand wier an èstooke toe die ieenmael brande ontstong ur un flinke hitte zoeo dat iederieen achteruut liep, oak de man die de uutleg ègeeve hao. Noe stóó dur op alle bedrieveri ift W Bdflek in oak bie Rise noe- oddoesen, in geval van brand of dat ur un chemische vloeistof oover je heene komt, loap je naer zoo'n does wéér un roeoster in zit. Wannéér je op dat roeoster goot stoó begint dun does te stoamen van booven in oak van opzieje. Je voelt hut al an komme? De bewuste man, keurig in un driedéêlig pak, liep oak achteruut pursies op zoo'n does! Groóte hielariteit onger de toeschou wers, hie hao gêên droagen draed mêêr an zun lief. Van de deemonstraosi kwam niejt veel méér terechte. Noe is bie Rise oak hut Maritiem Trainings centrum (MTC) onger èbrogt, die binne gespecialiseerd in hut ooverleeven op ziee. Hier mit sloeo ze twiee vliegen in ieene klap, want wannéér de meedewearkers van de booreilanden bie Rise konmie voor un viertraining kunne anpersant bie de MTC de training ooverleeve op ziee doewe. Hier voor hewwe ze de beshikking oover u groot zwembad (wêêr mieenige gemieente jeloers op zouw weeze). In dat zwembad kunne ze hut mêêst ondienk baere slechte weer nae bootse, zoeoas sturm mit orkaankracht, wêêr bie de golven meeters hoage woore, regen, bUksumschichten mit onweer. Bie al dat slechte weer motte de cursisten hut booreiland of hut schip vurlaete in dan mar zieje dat ze dur eige in un opblaesvlot kun ne kriege. Toedat ze dan uuteindeluk deur un heliekopter die booven in hut zwembad langs reels loapt èred woore. Van achter glas kan de instructeur de cursisten volge, in konne wiele oak kieke naer al die vurrich- tingen. Déêr naest beschik de MTC oak oover un vaheddiengboat die van un hoagte van zoo'n 20 meeter booven hut waeter èlanseerd kan woore. Un jaer of wat èlee waere we mit un groep brandweeroffisieren uut de regio Zuud-Hol- land -Zuud un daegje bie Rise te gast. 's Ochtens kreege we uutleg in un video oover Rise, nae un uutsteekende lunsj wiere we rond èleid oover hut terrein, in bekeeke de booven ènoemde lokaosies. De meugelukheid bestong oak nog om dêél te neemen an un oefenieng mit vier, ze zou- we un Flashoover naebootse (dat is un brand die onger bepaelde omstandugheeden op un geeven oagenblik in un gebouw oover je heene kan komme) om dat mee te maeken is un hêêle apparte gewaerwoordieng. Mar je kon oak dêêlneemen an un lanseerieng mit de valreddiengsboat. Omdat ik al 'k weet niejt hoe veel brandjes mee èmaekt hewwe koos ik dan oak voor de val reddiengsboat. Mit un man/vrouw of tie- ne kreege we ieerst un vidieo te ziejen hoe of ieen in aore in zun werk gieng. Allemaele in un oranje ketelpak beklomme we dun toren want hut boatje lag op 20 meeter booven waeter. We wiere allemaele netjes vast èbonge zelfs je hoad wier vast èzet van wee ge de klap op hut waeter. An de daomes vroege ieerst of dat ze in vurwaehting waere want as dat zoeo was moste ze dur uut, bleek van niejt, dus kon al lus deur góó. Nae hut oftellen van dortien naer nul liet hut boatje laos in hoarde je hut rammele oover de reels, dan kwam ur un oagenblik van doeodse stil te, 't was net of datje in un flewieele zak zat. Ongeloaffeluk, dat duurende mar un paer seconden. Om dan mit un gigantische klap op hut waeter terechte te kommen, nae hut starten van de moter voere ze naer de kant wêêr we allemaele nog un beetje beduust uut komme steppe, 'k Mot zeage hut was un hêêle apparte gewaerwoordieng om dat us mee te maeken Laeter hewwe'k hut wel us an Gerda vurteld dat ik in dat boatje èzeete hao, toe mun op de Maaesvlakke langs Rise reeje, weetje wat ze zei; "je bint in bleuft un kwaejoon! 't Is mar goewd dat ik hut niejt èweete hewwe dat je déér in èzeete heid." Hellevoetsluus, voorjaer 2002 de groewten van Job in Gerda Padmos Het was een enorme verrassing toen Janneke Blok vorige week op een late avond plotseUng bij haar ouders op de stoep stond, 's Morgens nog had ze vanuit Beit Jala gebeld om ze met hun 40-jarig huwelijksjubileum te felicite ren. Afgelopen dinsdag is Janneke weer naar Jemima in Belt Jala terug gegaan. In de tien dagen die ze in Nederland geweest is, heeft ze heel wat keren haar verhaal moeten vertel len. Beit Jala bevindt zich namelijk in Arabisch gebied en wordt zeer regelmatig in het nieuws genoemd. Vanaf het balkon van hui ze Jemima kunnen ze de Geboortekerk in Bethlehem zien. Er is daar de laatste tijd, en niet alleen de laatste tijd, best wat gaande geweest. En nog steeds verschuilen zich daar Palestijnen die de Israëli's graag in handen zouden willen krijgen. Meer nog dan van de belegering van de Geboortekerk ondervinden Janneke en haar collega's op dit moment hinder van het straatverbod. Langs het tehuis rijden de tanks, die de zaak onder controle houden. Af en toe wordt het uitgaansverbod voor enkele uren opgehe ven. Dan krijgt de bevolking de gelegenheid boodschappen te gaan doen. Niet alles wat ze zouden willen kopen, is te krijgen. De winkels hebben nauwelijks de mogelijkheid hun voorraad aan te vullen. Ten gevolge van de onrust is er in het tehuis elke dag een kor te bespreking, waarbij eventueel te nemen maatregelen worden besproken, die in een veiligheidsplan worden vastgelegd. Hut is allemael goewd ofèloape; v.l.n.r. instructeur MTC, M. Storm. mevr. v. d. Most, J. Padmos, mevr. Guldemond en K. Koster. Maar de grootste zorg op dit moment is hoe het leven van Abdu kan worden gered. Ze moeten daarvoor driemaal per week naar het Shaare Zedek-ziekenhuis in Jeruzalem, omdat er in Palestijns gebied geen mogelijk heden zijn. Abdu is een Arabisch jongetje van zeven jaar met een groeistoornis. Hij heeft daarnaast een ernstige nierziekte en moet hiervoor gedialyseerd worden. Ondanks het straatverbod krijgen de vrij willigers van Jemima toestemming om met een busje, waarop een Nederlandse vlag is bevestigd, op weg te gaan. Uiteraard zijn aan de behandeling van Abdu nogal wat kosten verbonden. Hoe kan Jemima dat blijven betalen? De kosten zijn ongeveer 1000 euro (f 2200) per week. Er zijn enkele mensen die tot nu toe een groot deel van de financiering voor hun rekening hebben genomen, maar de vraag is hoe de behandeling op lange ter mijn betaald kan blijven worden. Een nier transplantatie wordt overwogen, maar daar voor is Abdu op dit moment nog te zwak. Jemima herbergt Palestijnse kinderen, die zwaar gehandicapt zijn en waarvan een deel door de ouders is verstoten. Er zijn 32 bewo ners in de leeftijd van 3 tot 26 jaar. Het personeel bestaat voor de helft uit Neder landse vrijwilligers, de andere helft uit Pale- Gemaal Smits in Dirksland, langs de provin ciale weg, zal zaterdag van 10.00 tot onge veer 17.00 uur opengesteld zijn voor publiek. Een van de fietsroutes op het eiland gaat precies langs het gemaal. Dat is dus de ideale gelegenheid voor nieuwsgierige fiet sers om even af te stappen. Op het gemaal zullen de hele dag waterschappers aanwezig zijn om de werking van het gemaal uit te leg gen en over de andere taken van het water schap uitleg te geven. Het gemaal zal aange kleed zijn met een heuse simulatie van het gemaal, voorlichtingsmateriaal en er zullen verschillende korte video's getoond worden. Voor de actieve fietser is het een mooie gele genheid om even uit te rusten, een verfris sing te nuttigen en een kijkje in de keuken van het waterschap te nemen. Tanks in de straten. stijnse betaalde krachten. De Nederlanders, waarvan Jaimeke er één is, hebben de leiding over de zorg; de Palestijnen werken mee in de dagbesteding of in de facilitaire dienst. Het werk is destijds opgestart door het echt paar VoUbehr, dat zich de nood onder deze kinderen aantrok. Het tehuis is uitgegroeid tot wat het nu is. Diep tragisch is dat mevrouw VoUbehr 2/< jaar geleden aan kan ker overleed. Haar man heeft het werk nog een tijdlang voortgezet. Na ruim 20 jaar moest hij afscheid nemen. Ondertussen is gezocht naar een opvolger, die gevonden is in het echtpaar Hoekstra, dat eveneens als vrijwilliger het werk in juni voorlopig voor een periode van twee jaar hoopt te gaan voortzetten. (Het Reformatorisch Dagblad wijdde er onlangs een uitvoerig artikel aan.) Daarnaast wordt uitgekeken naar mensen die zich als vrijwilliger voor de periode van minstens een jaar aandienen. Ondanks de politieke situatie en de gevaren die er zijn, hebben zich toch weer enkele vrijwilligers aangemeld. Daarin wordt Gods leiding gezien. Het werk mag doorgaan. Toch wordt er naar nieuwe vrijwilUgers uitgezien, omdat er nog zoveel te doen blijft. Ook vertrekken er meisjes omdat hun tijd voorbij is. Jemima moet het voor een groot deel hebben van donateurs. Wie zich uit oogpunt van christelijke naastenUefde geroepen voelt dit mooie werk te steunen, kan terecht bij het secretariaat van de stichting: Abelenlaan 23, 1829 EG Oudorp, tel. 072-5120641. Het Rabobankrekeningnummer is 367507560, ten name van Stichting Jemima te Nieuwe- Abdu op schoot. gein. U krijgt dan viermaal per jaar een nieuwsbrief toegestuurd, waarin u van de gang van zaken op de hoogte gehouden wordt. We wensen Janneke, die zich zo zeer met haar pupillen in Jemima verbonden weet, een rijk gezegende tijd in Beit Jala toe. J. van Hoorn, Middelharnis De bus met de vlag. Het bovenbouwkoor van de Christe lijke Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis heeft op haar tweejaarlijkse koorreis (24 april tot 4 mei) naar enkele voormalige Oostbloklanden, onder andere gezon gen in twee gevangenissen. Dit waren gevangenissen in Debrecen (Hongarije) en in Tirgu Mures (Roemenië). Dit was zeer indrukwekkend. Zeker toen er zo'n duizend mensen luisterden. Het gezon gene werd door bijna iedereen gewaardeerd. ledere bewoner van deze gevangenis heeft een evangelie van Johannes gekregen, een kladblokje geschonken door drukkerij De Waal en een pen die door verschillende bedrijven en de school beschikbaar was gesteld. Ook in kerken in Hongarije werd gezongen. In Tapszentmiklós en in het plaatsje Tiszac- sege op de Hongaarse Poesta. De eerste dag werd 's avonds een concert met een blazers ensemble gegeven in de Stadskirche van Eisenberg. De kerk waar ooit Luther eens preekte. Al met al was dit voor alle deelne mers een onvergetelijke reis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 9