Wie schrijft er mee van en over Flakkee? "De lioi>Jby v^a.11 Cor ^SiW-i2,<2,t^r][iaLici Eiiim^UiEyii» Ultieme wendbaarheid.,. ...ga voor een Honda! Krokodillentranen PvdA en WD over gewasbeschermingsbeleid *H't vrieje gevoel!' Kok kiest vlucht naar voren met uitstel JSF VRiJDAG 10 Mil 2002« In Agrarisch dagblad van 25 april jl. staat een artikel waarin VVD en PvdA het CDA beschuldigen van het blokke ren van het debat over de gewasbe schermingsmiddelen. Op zich raar. Immers als PvdA en VVD een debat willen dan kunnen ze dat toch gewoon doen? Zij hebben de meerderheid. HONDA. www.janvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Brieile Cor Hameeteman, in het dagelijks leven docent gescliiedenis aan Scholengemeenschap Prins Mau- rits, doet aan genealogie. In de volksmond wordt deze bezigheid meestal stamboomonderzoek genoemd. Hoe Cor Hameeteman is begonnen met deze hobby, en wat het allemaal inhoudt, dat is een antiek verhaal. Hij heeft het al vele malen ver teld, maar hij wil het graag nog eens kwijt aan Eilanden Nieuws: PAGINA 7 ^^^8R Maar wat is het geval? CDA wil geen debat met de demissionaire bewindslieden Faber en Pronk om nog te praten over het onlangs afgekondigde verbod op het gebruik van de middelen Maneb en Mancozeb. CDA is uit gepraat met Faber en Pronk stelt Van Arden- ne: "al jaren proberen we een beter werkbaar middelenbeleid te krijgen, maar steeds komen deze bewindslieden met halfbakken oplossingen, waarbij ze worden gesteund door PvdA, D66 en VVD. Direct na 15 mei gaan we met een nieuwe kamer, die naar wij hopen daadkrachtiger is op dit dossier, aan de slag. Dan is er, hopen wij, een andere samenstelling in de kamer dan de huidige 75/75-verhouding". De middelen Maneb en Mancozeb zijn nu verboden omdat natuurorganisaties het gebruik van de stoffen juridisch met succes hebben aangevochten. Daar kan de Kamer niets aan doen tenzij er een Noodwet is; maar die is er niet, dus een debat in de Kamer heeft nu geen zin. De PvdA en VVD huilen nu krokodillentra nen over de uitwerking van het desastreuze gewasbeschermingsbeleid van Staatssecre taris Faber. Waarvoor de CDA-fractie bij monde van woordvoerder Van Ardenne al in november vorig jaar waarschuwde, gebeurt nu. Onmisbare middelen zoals Maneb en Mancozeb worden nu - midden in het teelt seizoen - door de rechter verboden. Maar Slagveld 19,3231 AN Brieile Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mall: info@janvandijk.nl noch de PvdA noch de WD hebben het voorstel voor een noodmaatregel van het CDA gesteund. Van Ardenne heeft in november die noodmaatregel voorgesteld om onmisbare middelen beschikbaar te hou den totdat er een Europees gewasbescher- Juule kenne dat oak wel.h't gevoel dat je vrie bint, bevoorbeeld als je niet hoeft te waarken ofas je as kind vrie van schoole heit, dat gevoel dat 'r lekker niks mot.je eige zin doewe. Vrieheid is een groat goewd óór.vraegt h't mar an de maansen die de oorlog hoa mee- gemaekt! Dat vrieje gevoel gaet saeme mit je eige veilig voele toch? Dus..dienk 'k as je dat noe s omdraoit, je zurgt earst voor je veiligheid, dan voel je je meschien wel vrie Waerschienl'k docht oak een goeije bekende van ongs d'r oak zo over, want hie las kear op kear in het Eilanden Nieuws dat 'r weer aargens ingebroke was, ze komme via een keukenraem naer biimen, deurzoeke h't heale huus, vinde dan in een laetje de auto sleutels van de auto die naest h't huus staet, pas geboend in naegekeke, de inbrekers kanne dan vervolgens bepakt in gezakt, lekker achterover in een luxe autostoel op weg gae naer h't volgende slachtoffer. Ongderlesten vertelde iemand tegen mien dat een kennis van hie dat oak overkonmie was, hie was vreaselijk gechrokke toen 'n uut bed kwam, hie rende naer de telefoon om de peUesie te bellen, een vriendelijke vrouwe stieng 'n te woord in vroeg h't ean in ang- der, mar ze zei oak dat hie angifte kon komme doewe, "Hoe mo'k daer dan konmie?". "De hoa geen auto méar... die hao ze vannacht gestole!".... Snappe juule deze 'voor- uutgang' van de maatschappij? Ikke eigelijk luet zo! Mar. Zo as 'k al zei.de beste man las kear op kear dergelijk berichten in de krangte.in h't onveilige gevoel bekroop 'm langzaemerhand, hie vouwde de krangte op, noe wat moeilijker is dan voorheen, want een tiedje geleje is de vurmgevieng van het Eilanden Nieuws gewiezigd, niet makkelijker is h't geworre.. mar je went 'r an, toch? De krangte wier in een krangtebak geschoven in de man zei tegen z'n vrouwe, "Ik gae earst m'n licht 's opsteke bie de tummerman wat we noe h't beste kenne doewe om de dieven buuten te houwen, want je ken geneans mear veilig in rustig slaepe... stel je voor.datje opkomt in je auto is verdwene!" Z'n vrouw knikte afwezig,h't maans had h't veuls te druk mit de kaemer op orde te briengen, waerom? Goeije vraeg, ze warre mar mit z'n beidjes in een rommel was 't niet, mar.dat hoarde noe eaimial zo! Ze wist wel dat de auto een heilig bezit was voor d'r man, zelf zat ze mear in de warre over dat 'r vreemde in heur huus zou rongd zwerve zongder dat j't wist! 't Huus was wel van saeme.mar zo voelde dat.buuten was d'r man de baes, mar binnen had 'n niet veul in te briengen.daer zwaoide ze zelfde scepter, zo as dat meas- tal overal zo is! Zo fietste Job, zo hiet m'n kennis, naer de mmmerman, "Mogge Bram.kouwe wind "Mogge Job... 'k hao d'r hier geen last van oor., wat ken ik voor je doewe?" vroeg 'n an Job. "H't zit zo Bram.mit al die inbraeken van d'n lesten tied voele wie- Ie, Grietje in ikke, we voele ongs wat minder veiUg m huus, in noe kwam ik 's vraege of joe mien 's kan vertelle wat wiele d'r an motte doewe om h't de dieven zo lastig te maeken.dat z't opgeve!?".Bram.veegde 's over z'n stoppelige kwibbe in zei, "Je vraegt daer nogal wat.want ze biime meraekels gehaoid oor om binnen te kommen, je zou kenne beginnen mit dubbelle sloten overal op, dieve pinnen in de sponniengen van de raemen die ope kenne, je ken oak nog van die veiligheids hangdgrepen op de openslaende raemen zette.dat binne van die grepen die je mit een sleuteltje op slot kan zetten... in.... o jao... vergeet niet om je brievekleppe vanbinnen of te sluuten zodat ze niet mit een haekje bie de griengel kenne!" "Wat oak buutengeweun veul toegepast wordt is, van de rolluuken voor de raemen!" Job hoarde h't heale verhael 's an in vroeg, "H't is nog al wat, wat gaet dat allemaele koste?" Bram was een zaekeman in bespiede al rekenend h't gezicht van Job, want jae... as de noad hoag is... kieke ze niet op wat extra uutgaeven. Bram noemde een bedrag.keek Job verzichtig an in zei gauw, "Rolluuken hoeft persé niet netuurlijk. dienkt 'r mar 's over nae!?" Hie zag dat Job schrok van h't bedrag "In.." Zei Bram, "Je kan netuurlijk oak zelf van alles anbrienge! Een hortje laeter zat Job bie Grietje in de keuken in vertelde wat Bram voorgesteld had. Grietje noe wel mit andacht zag h't wel zitte, teimiinste.totdat Job h't bedrag noem de wat h't zou gaen koste! Grietje verschoot van kleur in zei, "Bij je healemaele betoetert... da's opHchterij nee.daer komt niks van in.dan ken'k net zo goewd al m'n spulletjes buuten gae zet te mit een bordje d'r bie.gratis meeneme, dan bin'k ze kwiet zongder dat ze in huus geweest hao!"."In voor dat geld dat joe wil besteje an .an.in Bram zeker potte van ongze centen!" Job keek beteutert naer z'n vrouwe.was 'n daer noe voor naer 't durp geweest? Dan niet.docht 'n.mar.toch zat 't h'm niet lekker "Griet.luuster noe 's effen- tjes.stel je voor dat ze inbreke.dan loape ze mit hun vuule voeten overal overheen, neme juust dat mee watje niet kan misse in..meschien kan'k zelf d'r wat an doewe!". "Joe?!... lae me nie lache... nee Job... je maekt noait iets of... kiek mar naer de plin ten in de keuken, daer zou je altied nog wel 's een stikje hout voor haele.. da's noe al zeven jaer geleje.joe? kom niks van!" Grietje d'r gezicht stieng niet vriendelijk.ze was niet van plan om zoveul geld uut te geven, had helemaele geen vertrouwen in Job z'n kunde, nee.ze shep altied rustig in zeker lange, vooral 's ochends, in.as d'r wat mis was gieng Job wel uut bed. Al mokkend, alletwea mit hun eigen gedachten zatte ze an weerskanten van de keu- kentaefel. Job zag an h't gezicht van Grietje dat ze 'r toch over naedocht, ze roerde zongder andacht in d'r kommetje koffie in zei. "Nee Job.h't kost teveul allemaele in.trou wens ik snappe iets niet.as wiele alle diengen anschaffe die Bram anbevole heit in alles is gemaekt of zit op z'n plekke, dan zitte wiele zelf opgeslote in een bunker in de dieven loape vrie buuten!" Job keek verbaesd naer z'n vrouwe.verroest.eigelijk heit ze nog geliek oak! De groewte uut Dirksland, Joh.Wolfert mingsbeleid is. Onder dat voorstel hadden de WD en de PvdA eerst de handtekening gezet maar onder druk van Pronk moesten zij die weer intrekken. Zij kwamen vervol gens met een slap aftreksel van het voorstel van Van Ardeime, waardoor voor de beoor- deüng van sommige middelen de Brusselse agenda gevolgd wordt, maar voor de meest relevante niet (zoals Maneb en Mancozeb). Dat lost het probleem voor veel teelten dus niet op, zoals het CDA al heel lang opmerkt. En om op dit punt opnieuw te overleggen met Faber en Ftonk heeft geen zin. Er moet fundamenteel iets wijzigen, er is een beleid nodig dat gericht is op de praktijk. Dat kan straks hopelijk met een nieuwe Kamer. Kortom: PvdA en WD waren emd 2001 niet thuis om echt aan oplossingen te wer ken. Tijd voor een nieuw kabinet! Agnes van Ardenne, Tweede Kamerlid Met de beshssing van het Kabinet, afgelopen vrijdag, om nog geen besluit over de JSF te nemen, kiest Kok in feite de vlucht naar voren. Het demissionaire kabinet blijkt niet in staat om een besluit uit te voeren dat door een missionair kabinet genomen werd. Nu de Tweede Kamer er afgelopen donderdag geen 'nee' tegen kon zeggen, omdat de stemmen staakten, staat eigenlijk het kabinet niets meer in de weg om de gereedUggende contracten te tekenen. Het uitgangspunt dat Nederland moet kiezen voor het beste toestel voor de beste prijs met de beste kansen voor de Nederlandse indus trie, gaf op 8 februari ook voor minister-pre sident Kok de doorslag. Het kabinet koos toen nog voor deelname aan de ontwikkeling van de JSF. Een maandenlange discussie met de Tweede Kamer volgde, die na het houden van hoorzittingen en langdurige debatten in zelfs drie termijnen afgelopen week uiteindeUjk werd afgerond. Na veel 'mitsen' en 'maren' leek de PvdA-fractie, ondanks de grote interne verdeeldheid, zich te laten overtuigen door de solide financiële onderbouwing die minister Zalm aan het project gaf. Voorzichtig bereidde Melkert zijn achterban voor op het ja-woord. In een debat met Jan Peter Balkenende op 11 april jl. ging de kogel door de kerk. Melkert gaf aan dat de deelname aan de JSF 'een verstandige deal' was. De zaak was financieel rond en er waren "goede afspraken met de Nederlandse industrie", aldus Melkert. Hij voegde er zelfs aan toe dat aanschaf van de JSF 'onvermijdelijk' zou zijn. Deze onomwon den steun haalde het nieuws, terwijl het kamerdebat nog volop gaande was. Daarmee gaf Melkert de kritische woordvoerder Tim mermans een dolkstoot in de rug. Nu na de val van het kabinet het Paarse huweHjk voor bij is, blijkt diezelfde Melkert net zo wend baar als de JSF te zijn. De start van de PvdA- verkiezingscampagne greep hij aan om 180. graden te draaien en zich plotsklaps tegen het project te keren. Dit tot zichtbare erger nis van Kok. De opportunistische verkie zingsoekaze van de PvdA heeft de verhou dingen in het kabinet op scherp gezet. Kok kan op zijn fractie niet meer rekenen en kiest de vlucht naar voren. Maar nu niet besHssen, betekent toch besüssen, namelijk niet mee doen. Uitstel betekent afstel. Het is nu of nooit. Als Nederland nu niet tekent, zal Ita- Uë, die op hetzelfde niveau meedoet met de ontwikkeling, alle orders inpikken. Het Paarse kabinet dient zo in zijn nadagen als nog een nekslag aan de Nederlandse vlieg tuigindustrie toe. Die heeft het sinds 11 sep tember toch al zwaar te verduren en kan een flinke opsteker zoals een JSF-project maar al te goed gebruiken. Internationaal slaat het kabinet natuurlijk ook een figuur als modder. Er Ugt een deal en daarover is lang onderhandeld. Het is onbegrijpelijk dat de PvdA de argumenten van de vakbonden en de Nederlandse indus trie ondergeschikt maakt aan een vermeende electorale winst. Belangrijke impulsen voor de economie, de opbouw van hoogwaardige technologische kennis en werkgelegenheid, tellen van het ene op het andere moment niet meer mee. De JSF mag dan onzichtbaar zijn op de radar, de bedenkeUjke opstelUng van de PvdA en van minister-president Kok bepaald niet. Agnes van Ardenne, CDA-Defensiewoordvoerder De familie Hameeteman wilde graag een naam op de gevel van hun huis. Het leek hen leuk om een naam te kiezen die in de geschiedenis van de familie al eerder in gebruik was. Daar voor ging Cor op zoek naar namen die prijkten op de boerde rijen waar de famiHe vroeger woonde. Eerst kwam hij uit op de naam 'De Oude Stelle', afkomstig van de boerenstee van voorvaders die ooit aan de Stelleweg in Ouddorp woonden. Maar niemand vond die naam leuk; eerder wat oubollig. Er zat dus niets anders op dan verder te zoeken.Uiteindelijk kwam Cor terecht bij een historische plek in de Ouddorpse duinen. Een plek, waaraan hij mooie herinneringen aan had. Vroeger liep de Langedijk, die in de richting van het Noordzeestrand loopt, veel verder door dan tegenwoordig. Op de kaart geeft Cor aan hoe deze dijk met een boog omliep naar rechts rich ting de Middelduinen totdat hij eindigde ergens in de Oost duinen. Daar ergens lag de bunker Lombok, bij de Ouddorpers nog wel bekend. Dit deel van de polder is weggespoeld. In een hoek tussen twee dijken in deze vroegere polder lag de hoeve Pijpershoeck. Als jonge knaap heeft Cor daar heel wat uren gezwommen. Leuke heriimeringen dus, die aan de kinderen werden doorverteld. Iemand bekeek de naam nog van een andere kant; alle kinderen van het echtpaar Hameeteman bespeelden een instrument. Vroeger werden muzikanten wel pijpers genoemd. Het was al snel duidelijk; het huis van de familie Hameeteman ging Pijpershoeck heten. Iedereen was blij. Maar vooral vader Cor. Hij was met het zoeken naar een naam 'verkocht' aan het zoeken in oude gegevens. "Waarom je dan verslaafd raak kun je niet altijd verklaren", zegt Cor. "Het kan zijn datje onverwacht gegevens vindt die je al lang zocht. Of je valt voor de authentieke geur van een oud archief" Over het algemeen zijn er weinig gegevens die teruggaan tot voor 1500. Hoe dat kan is voor Cor vrij eenvoudig te verklaren. "De huizen waren vroeger van hout en de daken van riet. Dat alles was dus uitermate brandbaar. Dat er weinig eerdere regi straties zijn te vinden dan die rond dit jaartal, zal zijn doordat ze bij zulke branden zijn verloren gegaan. Doopplechtigheden, trouwerijen en begrafenissen werden geregistreerd. De gege vens, inclusief data, stonden in de kerkregisters. Deze registers werden ingevuld door pastoors en predikanten. De verpUchting voor deze registratie werd reeds in 1543 bepaald door het con cilie van Trenthe. De R.K. kerk ging het eerst aan de slag met deze registratie, de protestantse kerken volgden later, in 1568. Bijzondere gegevens zijn soms zijn nog wel te vinden bij het Hof van Holland. Maar dan moet er wel 'toevallig' iets bijzon ders met iemand zijn gebeurd, in de zin van processen of rechtszaken, na moord, of iets dergeüjks. Het lag voor de hand dat Cor allereerst op zoek ging naar de gegevens van zijn eigen voorouders. Cor: "Je staat er versteld van hoever je familie reikt. Voor je het weet blijk je familie te zijn van mensen als bijvoorbeeld Adèle Bloemendaal. We zijn op dit moment weer bezig met het voorbereiden van een fami liedag. Daarbij horen niet alleen de Hameetemannen, maar ook alle mensen met afwijkingen in deze naam. Een 'e' meer of minder, ze horen er allemaal bij. Die naamsverschillen zijn per ongeluk ontstaan door bijvoorbeeld schrijffouten in archieven. Als je het gaat uitzoeken ze horen er echt allemaal bij. Ook alle Hameetes horen erbij. Frappant is dat er dikwijls tegenstrijdigheden voorkomen bij het natrekken van de gege vens. De een meldt dat die en die niet kon schrijven. Ergens anders vind je een verklaring die wel door diezelfde persoon is ondertekend. Hoe ik daarmee omga? De geloof ze geen van beide. Niet elk gegeven is echt traceerbaar, dat wil zeggen niet voor elk gegeven vind je een aantoonbaar bewijs." Met het natrekken van gegevens van het geslacht Hameete man heeft Cor gelijk de kant van zijn moeders geslacht mee genomen, het geslacht Mierop. "Soms maak ik daarbij gebruik van bestaande gegevens, maar heel dikwijls moet je zelf op zoek. Bij het uitpluizen van gegevens kom je steeds meer namen tegen. Bij ons waren dat namen als Grinwis en Tanis, bekende Ouddorpse namen. Leuk is dat de Grinwissen niet uit het Engelse Greenwich komen (dat is een wijdverbreid mis verstand), maar uit het Engelse Chatton. Die Grinwissen bewoonden sinds mensenheugenis de stee 'van de jongens." De Tanissen bewoonden de Palmstee. Het is natuurlijk je eigen keus met welke namen je verder gaat. De hobby van de genealogie stijgt wel wat boven andere hobby's uit. Het is een heel oude bezigheid, die je ook al in de Bijbel terugvindt. Later was het voornamelijk de society die zich met stam boomonderzoek bezig hield. Misschien is het ook een stukje volksaard in bepaalde streken dat mensen perfect weten hoe geslachten in elkaar steken. Hoe vaak hoor Je niet spreken in de zin van: "Ken Je die en die? Hij is pas getrouwd met die en die en dat is weer een dochter van..enzovoort." De hobby van het stamboomonderzoek draagt de naam gene alogie, maar Je maakt ook een genealogie. In de genealogie kun Je werken volgens verschillende vormen. Handig om mee in de war te raken. Je kunt bij het natrekken van gegevens wer ken aan je zogenaamde stamreeks. Dat is een reeks namen van alle voorvaderen in mannelijke HJn, zodat Je uiteindelijk uit komt bij Je allerverste voorvader. Van daaruit ga Je verder met het uitzoeken van alle nazaten in de mannelijke lijn, waar bij Je ook de vrouwelijke nazaten vermeldt, maar geen nage slacht. Je werkt dan dus weer richting heden. Dat is een gene alogie. De naam stamboom, waarbij wel eens letterlijk gebruik wordt gemaakt van de boomvorm, is eigenlijk niet Juist bij deze vorm van natrekken. Als Je op zoek gaat naar Je roots, Je wortels, zou Je, als Je het wilt zien als een boom. Je voorge slacht in de grondwortels moeten zoeken en de nakomelingen op de takken van de boom. Maar dat deert verder niet. Bij het 'afzakken' naar het heden zoek Je net zo ver tot een tak als het ware doodbloedt. Je kunt zoeken van tak tot tak. Wat Je ook kunt doen is alle nakomelingen opzoeken, zowel de manlijke als de vrouwelijke lijn. Dit noem Je een parenteel. Een meng vorm van de genealogie en de parenteel noem je een gene- agram. Cor is, in het verlengde van zijn hobby, voorzitter van De Stich ting Genealogisch Centrum Goeree-Óverflakkee, een stichting die is ontstaan uit een Werkgroep voor Genealogie binnen archeologievereniging De Motte, en is opgericht op 9 Juü 1992. Aanleiding voor de oprichting van de werkgroep was het aan bod van een aanzienlijke hoeveelheid gegevens over families op Goeree-Overflakkee, ontvangen van ene mijnheer Zaaijer uit Den Haag. Dit archief werd ondergebracht op de bovenverdie ping van De Doelen in Sommelsdijk. Wat toegankelijkheid betrof liet deze locatie wel te wensen over. Er werd vlijtig gezocht naar een eigen huisvesting. Dit wilde niet zo vlotten, maar de behoefte aan 'elck syn kwartier' nam toe. Door een prettige samenloop van omstandigheden vond de stichting onverwacht een eigen onderkomen in Dirksland. De Rabobank had een pandje aan het Achterdorp wat aanvankelijk was bestemd voor uitbreiding. Bij nader inzien bleek deze ruimte overbodig. Tegelijkertijd bestond bij de bank de wens iets te doen in het dorp op cultureel gebied. Cathy Wesdorp en de Rabobank legden contacten om een weg te banen naar een vorm van samenwerking. Dit resulteerde in een prettige overeen komst; 2 november 1996 vond de feestehjk opening plaats van 'Het Feyne Kwartier.Rabobank bhjde Stichting büjZe waren met elkaar uit de brand, om het zo maar eens te zeggen. Het archief, dat niet alleen door mijnheer Zaaijer, maar ook door dokter Braber werd aangevuld, werd aan het Achterdorp onder gebracht, zodat het plezierig toegankeüjk werd voor belangstel lenden. De verzameüng 'Zaaijer 'is intussen een begrip gewor den. Het totale archief, dat deels in de computer is onderge bracht, is in de loop van de Jaren steeds verder uitgebreid. Het prille begin, bestaande uit de collecties Zaaijer en Braber, vormt nu nog maar een klein onderdeel van het archief en de bibho- theek van de Stichting, die elke Ie en 3e zaterdag van de maand open staan voor het publiek. Donateurs hebben er vrije toegang, andere belangstellenden betalen entree om naar gegevens te kuimen zoeken. Gegevens uit doop- trouw- en rouwregisters van alle dorpen van het eiland, vanaf het moment dat men gege vens aanleverde, teruggaand tot 1812. In Nieuwe Tonge en Dirksland werden de oudste gegevens gevonden; van voor 1600. Van elke familienaam komen er wel gegevens in voor. Veel gegevens komen uit het Rijksarchief in Den Haag. Dat is mede te danken aan de inzet van de werkgroep binnen de Stich ting, die maandeUJks bijeenkomt en veel hand- en spandiensten verricht. Zo worden momenteel de huidige famiheberichten uit kranten op alfabetische volgorde verzameld. Gegevens van nu, belangrijk voor later. Een van deze werkgroepleden heeft goede connecties bij het Rijksarchief, zodat in het Feyne Kwartier een grote hoeveelheid gekopieerde gegevens aanwezig is, waarvoor men dus niet meer naar Den Haag hoeft te reizen. Cor J. Hameeteman bewaart zijn bevindingen niet alleen voor zichzelf of zijn hobbygenoten; hij deed er meer mee. Zo stel de hij een aantal boeken samen. Menigeen is in het bezit van het boek met de titel 'Middelhamis, een eeuw in foto's en her iimeringen' in handen; een fraaie verzameling van heel veel geschiedenis over heel veel families. Verder schreef hij een boek over Sommelsdijk en twee boeken over Ouddorp. De boeken verschenen in 1995 en in 1996 en zijn inmiddels uit verkocht. Aan een derde deel over Ouddorp wordt gewerkt. In het maandelijks uitkomende blad 'Genns Nostra' besteedde men twee Jaar geleden twee nummers aan Goeree-Overflak kee; diverse mensen van de Stichting schreven daar een arti kel; ook Cor. U heeft het in de plaatseUJke nieuwsbladen wel gelezen; op 20 april vierde de Stichting twee Jubilea. Het eerste betrof de tiende verjaardag van de Stichting zelf; het tweede jubileum betrof het vijfjarig bestaan van Het Fyne Kwartier. Op de feestdag, die werd gevierd in De Schakel in Dirksland, was als spreker uitgenodigd Prof Dr. F.H.M. Grapperhaus, die in zijn betoog de link legde tussen genealogie en belastingen in vroe ger tijden. Tweede spreker was de onder ons wel bekende notaris Mr. M.A. Korbijn. Leuke ontwikkeling is, dat het niet alleen bejaarde boeren en gepensioneerde heren zijn die zich bezighouden met genealogie. Ook bij jongeren is interesse voor deze wetenschap waar te nemen. Êen ontwikkeling, die de huidige genealogen uiteraard met vreugde waarnemen. Want als niemand deze vorm van vastleggen van geschiedenis voortzet, is er straks niemand meer die weet dat u ooit hebt bestaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7