et|iefe Demonstratie hobbystempelen Zee in Ziciit PREDIKBEURTEN Kringloopmarkt EIIAHDEtl-tllEUWS Moeder (dag) Open avond Martijn Ketting in Fiakkeeciaiiteiten De Christenvrouw SGP belegt bidstond i.v.m. kamerverkiezingen Uitzien naar de morgen FLAKKEESE MUZIKANT bespeelt het grootse mechanische orgel van Europa Kerkdienst Ger. Gem. Reisje Christenvrouw Wat is er met Nederland aan de hand? Inkeer tot onszelf Waar komt het geweld vandaan? Autonomie Bekering W. H. Velema Onderstaand gedicht kregen we toegezonden door een 14-jarige lezeres, met het verzoek dit in ons blad te willen plaatsen, Zondag 12 mei 2002 MIDDELHARNIS - Zaterdag 11 mei is er bij 'Van Der Kamp Han denarbeid' aan de Westdijk in Mid delharnis een demonstratie met hobbystempels. Aïledaas l«il^^^^^ Pr^i#BBWSW9?fcW*Wfwlt Met deze titel kan maar één feit bedoeld zijn. Dat is de moord op Pim Fortuyn. Ik stel me voor dat het sterven van Prinses Juliana of Prins Bernard niet zo'n schok teweeg zou brengen als de moord op Pim Fortuyn. Nederland heeft in al zijn geledingen op zijn grondvesten getrild. Het is of heel onze samenleving door elkaar geschud is. Dui zenden mensen willen het condoléanceregis ter tekenen. Zij staan er uren voor in de rij. Onder hen zijn er ook velen die niet op For tuyn gestemd (zouden) hebben. Toch willen zij hun meeleven betuigen en hun emoties uiten. Zelfs politieke tegenstanders zijn geschokt. Zij die met hem in heftige discussies zijn geweest, voelen zijn dood als een zwaar ver lies voor Nederland. Na de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart was er een duide lijk gedemonstreerde afkeer van Fortuyn. Nadien is door vooraanstaande politici ver zet aangetekend tegen zijn denkbeelden. Wel wilde men na de botsing van 6 maart met hem debatteren. Daarbij behaalde For tuyn meestal het hoogste waarderingscijfer. Desondanks treuren zij, zelfs de felste poli tieke tegenstanders over wat hem overko men is. Wat is er met Nederland aan de hand, is de vraag die ik vele malen heb gehoord of gele zen. Deze moord had niemand voor moge lijk gehouden. Vandaar de verbijstering bij zo velen. Wat is er met Nederland aan de hand, zou ik nog vanuit een ander gezichts punt willen vragen. Niet enkel vanwege de verbijstering over het feit dat zo'n charisma tisch politicus in koelen bloede wordt neer geschoten. Inderdaad is in meer dan drie honderdjaar zo'n politieke moord in Neder land niet voorgekomen. Maar gebeurt er in Nederland op het terrein van het geweld niet verschrikkelijk veel? Niet altijd met dodelijke afloop, maar wel met een enorme buit aan geld? En hoe velen worden er vermoord zonder dat de dader gevonden en berecht wordt. Wie van tijd tot tijd 'Opsporing Verzocht' volgt, kan van afschuwelijke geweldsdelicten in onze samenleving niet meer opkijken. DE MOORD EÉN UIT EEN RIJ Wat is er met Nederland aan de hand? Wie oren en ogen open heeft zal - helaas - van deze moord niet opkijken. Het is er een uit een lange reeks. Zeker dat een politicus van op dit moment ongekende statuur vermoord wordt, is een aangrijpende en ingrijpende gebeurtenis. Ze is er echter een uit een lange rij. Dat weten we, maar daar zijn we aan gewend geraakt. Daarom schrikken we van de vele liquidaties niet meer op. De reactie van droefheid en verontwaardi ging is terecht. Waarom is die reactie er niet bij zo veel voorafgaande moordpartijen? We praten er liever niet over. Het zou ons maar een gevoel van onveiligheid geven. Die onveiligheid is er wel degelijk. We willen er echter niet aan. We mogen er eigenlijk publiekelijk niet over spreken. Fortuyn sprak openlijk over no-go-areas. Dat wil zeggen stadsdelen waar je maar niet moet komen. Je leven loopt er gevaar. Het werd hem bestreden en hoogst kwalijk genomen. Nu bleek het mediapark in Hilversum voor hem een no-go-area te zijn. Hij heeft de uit spraak met zijn leven betaald. Mijn eerste conclusie is: Nederland heeft de ogen gesloten voor de verdorvenheid waaraan onze samenleving lijdt. Wij wil len haar niet zien, en er zeker niet van horen, totdat.ja totdat ze een niet meer te ontkennen werkelijkheid blijkt te zijn. Wij hebben als samenleving, ook in de politiek. verstoppertje gespeeld met het kwaad. De boodschapper van het kwaad werd de mond gesnoerd. Het is tragisch dat Fortuyn die in enkele opzichten een boodschapper van het kwaad is geweest, nu door de moord op hem definitief de mond is gesnoerd. Dat zou Nederiand moeten bedenken. De bezinning waartoe opgeroepen wordt, moet gebruikt worden voor inkeer tot onszelf Wij hebben het kwaad onderschat door het weg te dringen en te ontkennen. Fortuyn gaf in dit opzicht stem aan stemmelozen, aan mensen wier stem niet gehoord wilde worden. Van daar de reactie: eindelijk wordt het eens dui delijk gezegd. Spreken over een aanslag op onze democratie is alleen gerechtvaardigd, als die democratie tot zichzelf inkeert. En als zij gaat erkennen dat zij het zelf zo ver heeft laten komen. Zij wilde het kwaad niet onder ogen zien. Fortuyn's politieke tegenstanders zouden moeten erkennen, dat zij zijn boodschap op dit punt tot zwijgen wilden brengen. Laat ik het wat cru zeggen: dat ze zijn bood schap wilden vermoorden. En nu is de brenger zelf vermoord. Tegen deze achter grond zijn sommiger (ik zeg niet aller) tra nen krokodillentranen. Met moeite schrijf ik het neer. Toch kan ik de zin niet achter houden. Dan is er nog een punt, dat ik ter overweging mee wil geven aan ieder die tot inkeer roept. Dat is de vraag waar de geweldsgolf in onze samenleving vandaan komt. Dat ze er is, is onmiskenbaar. Ik wijs op twee voedings bronnen. Allereerst de geringschatting van het leven. De sterkste bewijzen daarvoor zijn de abortus- en euthanasiepraktijken van de laatste jaren, zelfs decennia. En de pleidooi en voor het recht op (hulp bij) zelfmoord. Een samenleving die het leven niet beschermwaardig acht, moet er niet van opkijken dat haar leden uit de weg geruimd worden als hun optreden op verzet stuit. Wat is een mensenleven in onze maatschap pij nog waard? De overheid heeft door de wetgeving en de rechtspraak zelf meegedaan aan de onderwaardering van het leven. En dan zeg ik het nog zacht! Dan is er - als keerzij van het zojuist genoemde - de claim van de mens op zijn autonomie. Het is bekend dat op basisscho len in het Westen van het land onderwijs krachten geen enkele zeggenschap meer hebben over kinderen; misschien dat dit niet van alle kinderen geldt, maar zeker van de helft van een klas. Als kinderen het in hun omgeving voor het zeggen hebben, dan ver wondere men zich niet over geweldsuitbars tingen. Dan klage men bij de dood van Pim Fortuyn niet alsof er iets onbegrijpelijks aan de hand is. Het geweld overvalt ons, maar het komt niet onverwacht. In de Bijbel wordt opgeroepen tot bekering. Daaraan zitten drie aspecten: inkeer tot ons zelf; afkeer van de zonder en van het kwade; en heenkeer tot God. Het laatstgenoemde is de kern van de beide andere. Tot die bezinning, tot die inkeer en bekering worden we door de gebeurtenissen van deze week geroepen. Dit artikel schreef ik op woensdagmorgen 8 mei. Er zitten aan deze moord nog andere aspecten. Wellicht kom ik daar nog op terug. Dit is mijn eerste weloverwogen reactie, om deze moord een plaats in onze samenleving te geven. ^edde a'OondIkmd üfcurt, en ie. wtrefd,ja, die f^urt: Wij gedenl<^n hm- die vielen en we moeten bCijven Iquden en 'üragcn, al zijn we dan in nood, OfQodons zuilÉewaren tloor de dood. "Eens drtvnde de grond van ooriogsgtweid. iign. nergens meer l(gme.n, want je werd neergeveld. 'De vrede was weg; niemand^nde die meer, er Was niets anders ais pistooi of geweer "De geweren scfioten, de ^ehfbten. Mken Qodl<m bewaren Voor aSe gevaren. Annelies Roozemond Oranjelaan 29, Dirksland chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-devifaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag slultlngstermtln zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per Jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag Uvee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Neder- hemert. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur ds. A. H. Veld huizen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur br. J. Seele uit Nieuwerkerk en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. van Wijk en 18.30 uur ds. J. C. den Toom. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. de Koeijer, Giessendam-Har- dinxveld en 18.00 uur ds. P. H. van Har ten, Ridderkerk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. H. Schip per, Kerkwerve. MELISSANT-Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet, bevestiging ambts dragers en 18.00 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur kand. A. v. d. Weel uit Den Haag - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. Veldman, Ouddorp en 18.00 uur ds. H. A. Samsom, Stad aan 't Haringvliet, belijdenisdienst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E, van Spanje en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. P. van Duijvenboden - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. K. H. Holtzapfell - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur mevr. Van Kempen, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C.Gielen en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. G. Klein, Nieuwerkerk - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. b. van Zuij- lekom. Ridderkerk en 14.30 uur ds. A. J. Balk te Maassluis. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur drs. E. F. Vergnst en 18.00 uur ds. J. C. de Groot - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. J. Teeuw, Veenendaal en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jong ste. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Klok, Putten en 18.00 uur ds. L. Schaap, Strijen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam en 18.00 uur ds. H. Westerhout, Krimpen a/d IJssel - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Krol. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. A. van der Sluijs, Rotterdam en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. Ausma en 18.00 uur drs. Romkes (avondmaal). LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. Stempelen is een heel eenvoudige techniek waar erg veel mogelijkheden mee zijn. Niet alleen zijn er tegenwoordig heel veel ver schillende stempels maar zijn er ook veel toepassingsmogelijkheden met stempels. Je kunt niet alleen stempelen op kaarten maar ook op servetten, op stof, op hout en zelfs op glas. Niet alleen het vlakke stempelen is mogelijk maar ook 3-dimensionaal. Stem pels zijn ook goed te gebruiken in combina tie met andere hobby technieken zoals embossing, zandschilderen, schudkaarten maken e.d. De variatie mogelijkheden met een stempel en een stempelkussen zijn er te veel om op te noemen. Vandaar dat mevrouw EUy Raaijmakers zaterdag naar de winkel van Van Der Kamp komt om u te laten zien wat er allemaal mogelijk is. De demonstratie is van 13.00 tot 16.00 uur. Moeder, zij staat altijd voor ons klaar, met een aai over de bol, een hord loarms soep en troostvolle armen. Moeder. De spil van het gezin, veel draait om haar, zoals koken en het bemchte strijkwerk, maar ook fietsban den plakken of een andere eenvoudige repa raties kunnen aan haar worden toever trouwd. De andere gezinsleden staan erbij en kijken er naar. Daar wordt moeder niet zenuxvachtig van, vader doorgaans luel Iets anders brengt haar wel tot geprikkeld heid en nerveuze irritatie. Niet vader of het oudste kind, die horen er, met hun nukken, gewoon bij. Het is de beroemde grote schoon maak. De vooijaarlijkse reiniging van het huis en de opstallen leidt tot gejaagdheid en licht geraakt zijn van moeder de vrouw. Alles wordt overhoop en van z'n plek gehaald om stof en ander vuil grondig te verwijderen. 'Weg met die viezigheid,roept zij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De volgende morgen gaat zij weer met frisse moed er tegen aan. Maar aan alles komt een eind, ook aan dit megaschoonmaakgebeuren. Een jaar lang zijn de huisgenoten verschoond van de samengebalde schoonmaakwoede van moe der. Bijhouden wordt nu de kus en dat is net te doen. Moeder is het jaar rond: werk ster, wasvrouw, nijvere bij en 1000-en-één bezem. Ondanks kleine tekortkomingen blijft zij de as van het huishoudelijk gebeu ren, het ganse raderwerk staat stil als haar vrouwelijke hand dat wil. Alleen specifieke karweitjes als boodschappen doen of met kinderen naar zwemles wil zij ivel eens uit besteden aan vader. De broodnodige waar schuwingen zijn niet van de schone lucht: Wel zuinig zijn hoor' en 'zul je goed oplet ten. 'Dat is moeder ten voeten uit. Zij staat in gezins- en familieverband min stens een keer per jaar in het middelpunt van de belangstelling. Vaders: vergeet het jaarlijkse bloemetje niet. Moeders, bedankt voor al uw goede zorgen, ik wens u een gezellige moederdag toe. Hallo allemaal, Morgenavond is het weer zover: open avond! Darts, tafeltennis, tafelvoetbal, bil jart... het staat allemaal weer op jullie te wachten. Dus heb jij zin in een ontspannen de avond waar niets moet maar alles mag? Dan zien we jou natuurlijk morgenavond op het OJW, enne.neem je vrienden mee. Zoals altijd zijn jullie vanaf half acht van harte welkom in de Hoeksteen waar we de avond om acht uur willen beginnen. Tot morgen!?! het OJW team Zaterdagmorgen om 9.00 uur hoort u in het programma 'Fiakkeeciaiiteiten' een opname die werd gemaakt met iemand die nog maar 38 jaar jong is. Hoewel Jan Lodder in zijn programma meestal oudere gasten aan het woord laat, heeft hij dit keer aan Martijn Ketting uit Melissant gevraagd om te vertel len over zijn leven, werk en hobby' s. Martijn Ketting werd geboren in Rotterdam maar bleef daar niet lang. Hij verhuisde achter eenvolgens naar Sittard, Eindhoven, Den Haag, Amerika, Baltimore en Cambodja. Tijdens de oorlog in Cambodja was hij legerarts en bevond hij zich op een afstand van zo'n 5 km van het front. Hij kwam er levend vandaan en ging in het Havenzieken- huis in Rotterdam werken. Nu werkt hij als chirurg in het ziekenhuis in het ziekenhuis in Dirksland. Dinsdagavond om 18.00 uur wordt het programma herhaald. OUDDORP - De Doopsgezinde Gemeente organiseert zaterdag 15 juni van 08:00 tot 16:00 uur haar jaarlijkse kringloopmarkt aan de Dorpstienden. Nadere mededelingen over de markt volgen nog. Voor het ophalen van de kringloopspullen (geen grote meubels e.d.) kunt u bellen naar M. Koese (684525) of L. van Wijk (682036). De spullen worden dan op de zaterdagen bij u thuis opgehaald. DIRKSLAND - De afdeling van de Chris tenvrouw hoopt 15 mei bijeen te komen. Ds. J. Joppe uit Sirjansland komt bij de afdeling. Hij wil stilstaan bij het thema: 'De Persoon en het werk van de Heilige Geest'. De avond begint om 19:45 uur en wordt gehouden in 'Onder de Wiek' te Dirksland. ZIERIKZEE - De gemeentelijke kiesvereni ging van de SGP op Schouwen-Duiveland heeft met het oog op de Tweede Kamerver kiezingen voor D. V. dinsdag 14 mei een bid stond gepland. Deze wordt gehouden in het kerkgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente aan de Sint Domusstraat te Zie- rikzee. Voorganger in deze dienst is dominee J. Joppe uit Sirjansland. Aanvang 19.30 uur. In deze week, tussen hemelvaart en pinkste ren, vraag ik uw aandacht voor enkele medi tatieve boekjes die korter of langer geleden verschenen zijn. 'Uitzien naar de morgen' is de titel van het eerste. Geschreven door ds. W. van Gorsel, hervormd emeritus-predikant, wonend in Bergambacht. Maar op Flakkee vooral nog bekend uit zijn Oude Tongse tijd. Ik wees er al eerder op: ds. Van Gorsel bezit de gave in kort bestek veel te zeggen. Hier worden in slechts 118 pagina's 52 overdenkingen gegeven. Dus voor elke week één. Bijvoor beeld voor de zaterdagavond of de zondag morgen. De meditaties, telkens naar aanlei ding van een bepaalde tekst uit de Bijbel, zijn eenvoudig en toch veelzeggend, helder en puntig. Ze zijn, zo licht de schrijver toe, voor een deel gericht op ouderen. Maar dat hoeft voor niemand een beletsel te zijn ze ter hand te nemen. Rekening is gehouden met het kerkelijk jaar. Van dezelfde schrijver is een bundeltje met tiental uitvoeriger overdenkingen. De stof is ontleend aan het laatste Bijbelboek: de Openbaring van Johannes. Uitgevoerd in de bekende lay out, die ook is gebruikt in de (naar ik schat) zo'n twintig voorgangers van dit boekje, alle geschreven door ds. Van Gorsel. Dit is het tweede boekje over Open baringen. Eerder verscheen: 'Onder een open hemel'. Dit nieuwe boekje is getiteld 'Daar ligt Jeruzalem'. Besproken worden vooral gedeelten uit de hoofdstukken 12, 14, 21 en 22. De oude apostel Johannes is op Patmos getuige van de dingen die in het ein de van de aardse tijd gebeuren zullen. Over de wereld zullen oordelen en verschrikkin gen gaan. Maar de Gemeente van Christus zal door alles heen bewaard worden. Haar toekomst ligt in het nieuwe Jeruzalem. Eveneens uit het boek van de Openbaring aan Johannes is de stof geput van het vol gende boekje. Ds. J.J. van Eckeveld, predi kant van de Gereformeerde Gemeente van Zeist, schi'eef ooit een aantal bijbelstudies over de brieven aan de zeven gemeenten in Klein Azië, te vinden in Openbaring 2 en 3. Ze werden gepubliceerd in het kerkelijk weekblad 'De Saambinder'. Nu werden ze in boekvorm uitgegeven onder de titel 'Brie ven aan de zeven gemeenten'. Het zouden meditatieve bijbelstudies genoemd kunnen worden. Over deze zeven brieven is al heel veel gepubliceerd, in bundeltjes met eenzelf de karakter en opzet als dit. ïk denk bijvoor beeld aan de boeken van ds. H. Visser (1976) en ds. C.G. Vreugdenhil (1997). Ik vraag me af wat dit boekje daaraan nog toe voegt. Anderzijds is het goed telkens weer opnieuw dezelfde dingen onder de aandacht te brengen. En dat geldt vooral de inhoud van de zeven brieven waarin de in de hemel verhoogde Christus, de Koning van Zijn Kerk, getuigenis geeft aangaande de 'kerk- visitatie' die Hij aflegt. Scherp en ontmaske rend legt Hij de zonde en de slapheid van de gemeenten bloot. Waarschuwend betuigt Hij dat alleen bekering het oordeel kan afwen den. Anderzijds bemoedigt Hij ook Zijn ver volgde en aangevochten Kerk. Meer dan ooit zijn deze brieven actueel Ook de titel van het volgende boek is ont leend aan het boek de Openbaring: 'De getrouwe getuige'. Het betreft een bunde ling van vijftien preken van ds. Robert Mur ray McCheyne. Al eerder wees ik in 'Tolle lege' op deze jonggestorven Schotse predi ker uit de 19® eeuw. Hij was nog geen dertig jaar toen hij stierf. Nog steeds liggen er pre ken op vertaling te wachten. Het is bemoedi gend dat er kennelijk een markt is voor de bundels die af en toe in onze taal verschij nen. McCheyne was een gegrepene door het Evangelie van de Heere Jezus Christus. Met grote ernst en bewogenheid bracht hij het Woord dat hem op de ziel was gelegd. Het gewicht van de eeuwigheid klinkt in al zijn preken door. Zo was hij zelf een trouwe getuige, die echter maar één passie had: Christus, de grote getrouwe Getuige, aan te wijzen en aan te prijzen tot redding van ver loren zondaren. In dit boek is mede McCheyne's laatst gehouden preek opgeno men, over Romeinen 9:22 en 23, een diep ernstige preek. Over de 'vaten des toorns, tot het verderf toebereid' en over de 'vaten der barmhartigheid, die Hij bereid heeft tot heerlijkheid'. Binnen twee weken na het uit spreken van deze predikatie ontving hij zelf die heerlijkheid. Het laatste boekje waarop ik u wijzen wil, heeft een wat ander karakter. Het betreft een serie voordrachten over de profeet Maleachi, door ds. J. Westerink gehouden voor de microfoon van de EO-radio. Dominee Wes terink is verbonden aan de Christelijke Gere formeerde kerk van Utrecht-west. Al eerder kwamen boekjes van hem uit over diverse profeten van het Oude Testament. Ik noem er hier enkele: over Daniël, over Hosea, over Joel Amos, over Nahum, Habakuk Zef- anja en over Haggai Zacharia. Nu dus over de laatste profeet, 'Profeet van de advent van God'. In tien hoofdstukken wordt dit aangrijpende profetenboekje besproken. En steeds met Hjnen naar onze tijd en naar het persoonlijke leven toe. Gespreksvragen besluiten elk hoofdstuk. Met name in de slot hoofdstukken klinkt de ernst van het profe tisch woord door. "Kinderkens, het is de laatste ure. Hoort u de dreiging? Hoort u het Evangelie? Welgelukzalig zijn allen, die bij Hem schuilen en op Hem vertrouwen. N.a.v.: - Ds. W. van Gorsel, Uitzien naar de morgen. 52 meditaties. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Gebonden. 118 pag. Prijs €11,12. - Ds. W. van Gorsel, Daar ligt Jeruzalem. Tweede tiental over denkingen over de Openbaring aan Johannes. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 78 pag €4,52. - Ds. J.J van Eckeveld Brieven aan de zeven gemeenten. Uitge verij Den Hertog te Houten. Gebonden. 106 pag. Prijs €10,66. - Robert Murray McCheyne, De getrouwe Getuige. Vijftien pre ken. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 165 pag Prijs €14,75. - Ds. J. Westerink, Maleachi. Pro feet van de advent van God. Uit geverij Bidjten Schipperheijn te Amsterdam. 70 pag. Prijs €8,40. J. M. J. Kieviet ■mimffi ';0ftMliétï"" Op woensdag 29 mei bespeelt Arjan Huizer het grootste mechanische orgel van Europa. Dit is het hoofdorgel in de Grote- of St. Lau- renskerk te Rotterdam. Naast orgel- en pianospel van Arjan Huizer en orgelspel van Martin Mans is er ook veel koorzang van de koren 'In Touch' en 'Creation' o.l.v. Ad de Jooda. Het belooft een gevarieerd program ma te worden! Kaarten kosten 8 euro per stuk en zijn verkrijgbaar bij Van der Boom Boeken&Muziek te Sommelsdijk en VVV- Rotterdam. U kunt als bewoner van Flakkee met een busreis mee die u naar het concert en weer terug brengt. Dit kost slechts 3 euro extra. OUDDORP - Dinsdag 14 mei 19.30 uur Ds. J. Beens uit Nijkerk. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De afdeling Middelhamis/Sommelsdijk van de Christenvrouw heeft op dit moment te weinig deelnemers voor haar jaarlijks reisje. Het reisje zal bij voldoende belangstelling plaatsvinden op 22 mei. Het bestuur verzoekt dringend leden en andere belangstellenden zich voor 15 mei telefonisch op te geven bij mevrouw Klink via telefoonnummer 0187-482469. "De zee is even overal!" In het kader van de Week van de Zee is de zee onderwerp van gesprek bij de rondlei ding in het Ouddorps Raad- en Pol derhuis en tijdens het beklimmen van de kerktoren met een adembenemend uitzicht op diezelfde prachtige zee. De museumgids vertelt over de schelpen, zeedieren en de van Naturalis uit Leiden in bruikleen ontvangen kust- en zeevogelcol- lectie waarvan de 'Jan van Gent' echt zeld zaam mooi is. Kinderen mogen schelpen of andere op het strand gevonden voorwerpen meenemen; de gids zal proberen de vragen hierover de beantwoorden. Deelname aan de excursies op donderdag 23 en zaterdag 25 mei (15.15 uur) is mogelijk door vooraf aan de balie bij het VVV Oud dorp kaartjes te reserveren. Bellen mag ook: 0187-681789. Deelname kost 2,50 euro voor volwassen en 2,25 euro voor kinderen tot en met 12 jaar en is inclusief gebruik van een verrekijker boven op de toren voor optimaal zicht op zee!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2