Nieuws Terminale Zorgopleiding Wetjes en Weetjes De bestelauto van de zaak Visser Visser mmÊi^ÊÊmÊm uit de kerken bü Calando Productschap Vis sluit icustwateren %.PMmA5^^ DIRKSLAND - Roparun Hospice Calando start een opleiding voor vrijwilligers die zich willen inzetten voor de ernstig zieke mensen in de laatste fase van hun leven. De oplei ding is niet alleen gericht op de zorg binnen Calando maar ook op de ter minale thuiszorg. Hoe verder. REGISTERACCOUNTANTS liêiSili'ic^Siiêi^jiiiMÊl^êlA'ilil^^^^ t^^ÊÊ^^MÊ^MÊtt^^SU^^^^^^SÊK^^^^^U^^^Ul^^l^iit'^tiiiSB^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^f^^^^^^^^^^^^^^^^^^^i^^^^M^ÊU:^ DINSDAG 7 MEI 2002 De Oranjekastanje Op 7 januari 1937 werd het huwelijk tussen Prinses Juliana en Prins Bern- hard voltrokken. Ter gelegenheid van dit huwelijk werd door de Oranjever eniging Sommelsdijk voorgesteld om op het oostelijke puntje van het in de Molenlaan gelegen plantsoen, een kas tanjeboom te poten. Om er zoveel mogelijk kinderen bij te betrekken werden de lagere scholen ingescha keld. Men telde er toen drie: de Open bare Lagere School, de School met de Bijbel en de Kleuterschool. Uit elke klas mocht één kind worden afge vaardigd. Dat kind moest een schep aarde aan de voet van de te poten kastanjeboom werpen. Daartoe werden per klas lootjes uitgedeeld. De loterijbrieQes waren allen blanco, behalve één. Op dat ene lootje stond met een oranje kleurpotlood getekend cirkeltje, of zo u wilt, een nul. Zo'n lootje kreeg de ondergetekende in handen en was uitgereikt door juffrouw Marie Joppe Math. dt. van de tweede klas. Ik dacht dat een nul niets zou voorstellen en liet teleurgesteld dit waardeloze cijfertje aan dejuf zienenzei: "Ik haawe niks!" Maar zij reageerde enthou siast dat ik juist wel het goede lot had getrok ken. In plaats van pech gehad, was ik de gelukkige van de klas. Het zullen in totaal zo'n zeventien kinderen zijn geweest die voor slechts even aan het werk werden gezet. In het boekje 'Sommelsdijk in vertel lingen' van Jaap Reedijk staat op bladzijde veertig een foto afgedrukt waar men bezig is het jonge kastanjeboompje te poten. Er werd om de nieuwe aanplant een keurig sierhek geplaatst met aan de voorkant de letters 'J' en 'B' plus de datum 7 januari 1937. Leerlingen van de Ambachtschool uit Mid- delhamis hebben uiteraard onder leiding van de leraren, dat metalen sierhek vervaardigd en van een vemisje voorzien. Een jaar of twaalf geleden hebben de groenbeheerders dat sierhek weggesmeten! Boompje groot, potertje dood. Dit keer is het andersom, tenminste voor de meeste van de planters zal dit gelden. De boom is maandag 29 april met behulp van de kettingzaag zowat met de grond gelijk gemaakt. Nadat de stormwinden van zaterdag en zondag daarvoor de reeds schitterende in bloei staande kastanjeboom voor meer dan een derde had verwoest. De kruin stond nog slechts in twee gedeelten op een ernstig gehavende stam. Men zal niet langer meer kunnen genieten van haar pracht. Oók de kinderen zullen van het najaar tevergeefs gaan zoeken naar de tot hun verbeelding sprekende vruchten. In de mooiste bruine Ideuren kwamen zij uit de ruwe stekelige bolsters te voorschijn. Zelfs al waren ze nog onvoldoende gerijpt, begon de jeugd al jacht te maken op de onrijpe kastanjevruchten door met stokken en latten tegen de forse takken te gooien. Wat later in de tijd vielen de kastanjes vanzelf uit de boom en lagen ze 9g. PA*RïïEMASTAN|E. j4i>jMhit h'pfiiitétkitmm. ,5F. Dcd -ïss hlnuiwipx rticu Is'sf. gr.-l». Wad. '2 gr- -r. Vmcht {holster efi aasd). Z'S gf.--d. iis ie 'mm&, il voor het oprapen. Geduld is echter een scho ne zaak. Het zal een goed wens van velen zijn om op dezelfde plaats aanstaand najaar een nieuwe kastanjeboom te poten en waarom niet op dezelfde wijze met de huidige schooljeugd? Ik hoop dat de Burgemeester van Middel- hamis en de directeuren van de twee basis scholen plus de Groeneschool uit Sommels dijk een en ander op de rails willen zetten. Misschien is men op de Technische School in Middelhamis opnieuw bereid om een der gelijk sierhek te vervaardigen!?! Wat de boom betreft: het moet wel een kastanje boom zijn die net als de gevelde boom van die mooie glimmende vruchten kan voort brengen. Dus niet zo'n gekruist geval dat wel bloeit maar geen vruchten draagt! Gaar ne uw reacties hierop! D. Hoogzand Hacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk Landelijke Fietsdag GOEREE-OVERFLAKKEE - De 29e Landelijke Fietsdag staat in het teken van 'rijke historie van dorp en stad'. Vanaf 09.00 uur kunnen de deelne mers ook op het eiland op de fiets stap pen en onderweg kennismaken met veel bezienswaardigheden. Er is volop aanleiding en gelegenheid om even af te stappen! Zo beginnen op het gehele eiland, drie routes bij verschillende startpunten. Gedurende deze 35 kilometer lange fietsroutes maken de deelnemers kennis met de rijke historie van het mooie stadje Goedereede en de prachtige dorpskernen van Dirksland en Nieuwe Ton- ge. Al fietsend passeren de fietsers tal van bezienswaardigheden zoals de vele molens, de vuurtoren, het bezoekerscentrum De Gre- velingen te Ouddorp en theetuin De Bongerd in Herkingen. Onderweg is er volop gelegen heid om af te stappen want de Landelijke Fietsdag is geen wedstrijd. Op vertoon van de afgestempelde kaart kan tot 17:00 uur bij de verschillende eindpunten een medialle als aandenken in ontvangst worden genomen. Routeverkoop en landelijk informatienummer Bovengenoemde route is op zaterdag 11 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor 2,30 euro per stuk te koop bij het WV-kantoor te Oud dorp, molen de Windvang te Goedereede (Stadse Fratsen op de Kop van Goeree), bij Eetcafé Schippershuis te Stad aan 't Haring vliet, Meta's Koffiehuis te Den Bommel, Hotel de Lely te Oude Tonge en molen De Oranjeboom te Nieuwe Tonge (Vijfdorpen route) en bij molen De Eendracht te Dirks land, Theetuin De Bongerd te Herkingen, camping Elizabethoeve te Melissant en molen Korenlust te Stellendam (Vierdorpen- route). De routebeschrijvingen zijn vanaf heden in de voorverkoop verkrijgbaar bij VW/ ANWB Overflakkee en VVV Ouddorp aan Zee. Voor meer informatie over routes van de Landelijke Fietsdag op Goeree-Overflak- kee kunnen de fietsliefhebbers contact opne men met beide kantoren via 484870 en/of 681789. Informatie over startpunten in de rest van Nederland is telefonisch op te vra gen bij de Landelijke Fietsdag Infolijn: 070- 3141460 of te bekijken op de website www.landelijkefietsdag.nl. Een deel van de opbrengst van de routeverkoop is bestemd voor de Nederlandse Hartstichting. Zij finan ciert met deze opbrengst een onderzoek naar hartfalen en voorlichting over hartfalen. BRUINISSE - Het Productschap Vis heeft uit voorzorg een aantal gebieden gesloten voor de schelpdiervisserij. Tijdens een perio dieke controle naar de sanitaire situatie van schelpdieren en het water waarin zij leven, werd in een partij oesters uit defcreveUngen de giftige DSP-alg gevonden. Daarom is het Grevelingenmeer gesloten en zijn de uit dit gebied geoogste oesters vooralsnog voor de handel geblokkeerd. Volgens directeur A. Leerling van het Mosselkantoor in Yerseke gaat het om een vrij hardnekkige algensoort. Het consumeren van oesters uit de Grevelin- gen kan leiden tot diarreeklachten. Daarnaast is ook in het water van de Noord- zeekustzone AS? geconstateerd. In verband hiermee heeft het Productschap Vis uit voor zorg ook de productiegebieden Noordzee, Waddenzee en Eems voor de schelpdiervis serij gesloten. DSP en ASP zijn toxines, die door algen worden gevormd en kunnen ophopen in schelpdieren. Deze kunnen op de mens een schadelijke werking hebben. ASP kan bijvoorbeeld tot geheugenverlies leiden. De sanitaire morütoring van de kustwateren is met onmiddellijke ingang intensiever geworden. De schelpdieren die momenteel aan de consument worden aangeboden zijn volgens het Productschap voor de hierboven beschreven situatie opgevist en derhalve vrij van DSP en ASP-toxines. NED. HERV. KERK Beroepen te Veenendaal (wijkgemeente Vn), C. van de Scheur te Woudenberg (toe zegging) Aangenomen naar Nieuw Lekkerland (wijk West), I. A. van den Berg te Pretoria (Zuid- Afrika); naar 's-Grevelduin-Capelle, K.J. Kaptein, kandidaat uit Nieuw-Lekkerland; naar Nijkerk (buitengew. wijkgem.), A. den Besten te Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor Amemuiden en voor Veen, H. Westerhout te Krimpen a/d Ijssel Toegelaten en beroepbaar J. Stap uit Veessen; A Snoek uit Putten; A. Admiraal uit Woerden; W. L. de Jong uit Utrecht. Toegelaten en niet beroepbaar: W. F. Schormans uit Meteren; J. M. Nierop uit Karlsruhe (Duitsland); W. R. C. van den Ham-Sterk uit Utrecht. Wegens persoonlijke omstandigheden heeft ds. P. de Graaf te Waarde, moeten besluiten, het reeds aangenomen beroep van de gemeente Woubrugge terug te geven. GEREF. KERKEN Beroepen te Halfweg-Zwanenburg (SoW), beiden parttime, A. Ferwerda en mevrouw Ferwerda-Arends, beiden te Zuidland, die dit beroep hebben aangenomen; te Idsken- huizen, G. C. van Rheenen, kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam-Overschie (Sow), dr. D. Visser te Broek op Langedijk; te Zierikzee, J van Voorst en M. E. G, de Zeeuw, beiden te Ven- lo (beiden parttime) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft, M. Hogenbirk te Vee nendaal; te Werkendam, J. M. J Kieviet te Rotterdam-KraUngen, die bedankte voor Sliedrecht (Bethelkerk); te Zwaagwesteinde, G.M. Bijkerk te Beverwijk en Westzaan. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg, P. G. Sinia te Rijsbergen Bedankt voor Oostzaan (parttime), P. G. Sinia te Rijsbergen GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen, P. van Ruitenberg te Chilliwack (Canada) Bedankt voor MeUskerke, C. Vogelaar te Grand-Rapich (VS) OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ede, A. Kant te Rijssen. De opleiding bestaat uit drie gedeeltes en zal voornamelijk op donderdagmorgen plaats vinden. Deel 1 omvat vijf dagdelen waarin de nadruk komt te liggen op verkenning van de terminale zorg op houdingsaspecten. Deel 2 is een korte stageperiode, gemiddeld een dagdeel per week. In deel 3 worden de praktijkervaringen besproken en wordt er gelegenheid geboden nog enkele lessen te volgen in praktische vaardigheden. Thuiszorg Terminale zorg, ook wel palliatieve zorg genoemd, beperkt zich niet tot binnen de muren van Calando maar strekt zich ook uit naar de thuissituatie. We spreken dan van vrijwillige terminale thuiszorg. Deze zorg is aanvullend van karakter en vindt thuis plaats. Zij vervangt geen professionele hulp. De vrijwilligers worden ingezet om familie en vrienden te ondersteunen. Ze bieden een luisterend oor, zonder daarbij zelf op de voorgrond te staan. De privacy wordt uiter aard in alle opzichten gerespecteerd en gega randeerd. Verder verrichten de vrijwilligers hand en spandiensten als dat nodig is, bijvoorbeeld het waken bij zieke of iets voorlezen. Ook eenvoudige verzorgende handelingen wor den door deze vrijwilligers gedaan zoals het assisteren bij een wasbeurt en het hulp bie den bij het nuttigen van de maaltijd. De aan vraag voor deze vrijwillige hulp kan door iedereen gedaan worden door te bellen naar Calando. Vaak ook vindt deze aanvraag plaats in overleg met de huisarts en de wijk verpleging. De opleiding is dus niet alleen voor het vrijwillige werk binnen Roparun Hospice Calando geschikt maar ook voor de bijzondere vorm van terminale zorg bij de patiënten thuis. Interesse De lesdagen voor de opleiding vrijwillige terminale zorg zijn op 12, 19, 26 september, 3 en 10 oktober. De eerste lesdag na de prak tijkperiode zal zijn op 14 november. De opleiding legt veel nadruk op een respect volle benadering en het belang van je eigen houding in dat proces. Voor meer informatie over de opleiding kunt u vrijblijvend contact opnemen met EUa Scheermeijer, coördinator Vrijwilligerswerk bij Calando: 609147. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, jïscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Eén van de meest besproken onderwerpen in het nieuwe belastingstelsel is de bij telling van de auto van de zaak. In het bijzonder de bestelauto die door de werkge ver aan de werknemer ter beschikking is gesteld. Sinds de invoering van de nieuwe regels zijn diverse wijzigingen aangebracht. In het onderstaande zijn de regels in hoofdlijnen uiteengezet. 2001 Vanaf 2001 geldt voor de bestelauto van de zaak een bijtelling voor het privé- gebruik. De bijtelüng kon in 2001 worden ontgaan door uitsluitend zakelijk te rij den en een sluitende rittenadministratie bij te houden. Ook een contractueel over eengekomen verbod met de werkgever op het rijden van privé-kilometers kon bij telling voorkomen. 2002 Met ingang van 2002 is een aantal belangrijke wijzigingen aangebracht. Als hoofd regel is ingevoerd dat voor bestelauto's van de zaak 10% van de cataloguswaarde wordt bijgeteld. Voor werknemers die naast het woon-werkverkeer verder géén privé-kilometers rijden, geldt echter een uitzondering. Volgens deze uitzondering wordt de bijtelüng verlaagd tot 2,5% van de catalogusprijs met een maximumbij- telling van 450. Dit betekent voor deze specifieke groep werknemers een aan zienlijke versoepeling. Het tweede aspect dat is gewijzigd betreft het in bepaalde gevallen aanmerken van woon-werkverkeer als privé-kilometers. Woon-werkverkeer wordt als privé aange merkt als de afstand woon-werk minder dan 10 of meer dan 30 kilometer bedraagt. Woon-werkverkeer kan dus in bepaalde gevallen een hogere bijtelling tot gevolg hebben. Tenslotte is ook de definitie van woon-werkverkeer gewijzigd. Vanaf 2002 wordt woon-werkverkeer gedefinieerd als het heen en weer reizen tussen thuis en de werk plek op minimaal 60 dagen per jaar. Al met al een groot aantal wijzigingen die per saldo voor de berijder van een bestel auto de nodige administratieve en financiële lastenverzwaring tot gevolg heeft. Naar verwachting is het laatste woord hier nog niet over gezegd. Wij houden u op de hoogte. De rubriefc 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand iu sameawerkiag met Visser Visser Registeraccoantants te Bareadrecht en Middelhamis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de itihoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of oajuistheid of voor de gevolgen daarvan. -36- Maar hij maakte ze al gauw machteloos. We moeten bidden, het zijn je eigen woorden." Voor de derde keer die avond bidden ze om hulp, vra gen ze of God deze boze werken wil verstoren en doen mislukken. En God verhoort! Als de man op het podi um wil suggereh dat hij in een touw zal klimmen, dat hij rechtop laat staan, mislukt dit volkomen. De bezoekers in de grote zaal zien geen touw, laat staan dat de man er in klimt. Ook de truc van de dikke wolk, waarin hij zal verdwijnen lukt niet. Niemand ziet de wolk, hij wordt uitgefloten en uitgejouwd. Als het pubUek eindelijk stil is, zegt de man, dat er tegenstromingen, tegenkrachten aanwezig zijn. Zolang deze zich in de zaal bevinden kan hij niets doen. Hij stelt voor nu pauze te houden en daarna de voorstelling voort te zetten. Hij is er zeker van dat de tegenkrachten dan verdwenen zullen zijn en hij het publiek kan tonen wat hypnose vermag. "Zou het alsnog mislukken, dan kunt u uw geld bij de kassa terugkrijgen." Het is al erg laat als Nel het Hcht op haar slaapkamer uitdoet. Wat een wonderlijke avond is dat geweest. In het donker komt alles weer helder voor de geest. De volle zaal, het praatgrage vrouwtje naast haar, de man en het meisje, die werkelijk dachten dat ze op een paard zaten en de moeilijkste hindernissen namen. Maar ook de mislukkingen. Als ze daar aan terugdenkt wordt ze weer blij van binnen. Tegenstromingen, tegenkrachten. Jawel, dat heeft hij goed gevoeld. En hij heeft ook heel goed begrepen Wie die tegenstro ming, die tegenkracht was! In de pauze konden ze hem niet te spreken krijgen, het vrouwtje met haar foto ook niet. Dat was even een teleurstelling. Ze zijn niet meer teruggegaan naar de zaal, maar naar huis gereden. De rest van de avond hadden ze niets meer gedaan. Ze hadden nergens zin in. Krijntje had m de kanttekening gekeken wat er stond over de Egyptische guichelaars en tovenaars. En vol verwondering had ze gezegd: "Luister nou eens Nel, wat hier staat. Jij had het immers over die tovenaars van Egypte? Nou, de kant tekening zegt: die door des duivels kunst de ogen der mensen betoverden, zodat dezen meenden te zien het geen er inderdaad niet was, en werden als wijzen in grote achting gehouden bij de Egyptenaars." Die hypnotiseur is ook z'n guichelaar, dat is vanavond klaar bewezen. Het is niet zo erg Nel, dat we niets van Henk te weten zijn gekomen. Het is misschien juist goed. Wie weet, wat we bij hem wakker gemaakt had den. Ik bedoel dit: als hij Henk nog in zijn macht heeft, zou het hem alleen maar aandrijven om deze jongen nog vaster in zijn greep te houden. Het kan best zijn, dat hij hem, met wie hij een duivels spel speelde, aan de kant heeft gezet voor anderen. We moeten Henk niet vergeten in ons gebed. Ik hoop één ding, dat die vent gauw uit ons land verdwijnt en er nooit meer terugkomt." Nel draait zich voor de zoveelste maal om. Het is stil in de aula van de Gomarus-Mavo. Toch is de grote ruimte gevuld met vaders en moeders, met meis jes en jongens. Op het podium achter de lessenaar staat de directeur, hij bidt. En daarom is het zo stil en zit bij na iedereen met gebogen hoofd. .Heere, U weet waar Henk is, want Uw ogen doorlopen de hele wereld, wat hebben wij hem dikwijls vergeten in ons gebed. We waren zo vaak bezet met allerlei bezighe den, met dingen die onze gedachten in beslag namen." Arie en Kees buigen hun hoofd nóg dieper over hun gevouwen handen. Meyndert schuifelt even met zijn voet. Peter ziet ineens zo duidelijk het ontredderde gezicht van Henk voor zich, toen hij wegvluchtte van Madame Weleda, dat hij in een schrikreactie zijn ogen opent. Corrie voelt haar wangen rood worden. Zij als. klassevertegenwoordigster heeft meer schuld dan de anderen. Jan Harinck knijpt zijn vingers stijf tegen elkaar. Hoe lang is het nu al weer geleden dat hij bij Henks moeder binnenwipte? Hij hoort van het gebed niets meer. Aan het geschuifel en gekuch merkt hij dat er 'amen' gezegd is. Maar niet alleen Henks klasgeno ten hebben last van schuldgevoelens. Op de achterste rij zit mijnheer Roodbeen. Ook hij ziet plotseling zijn tekort. Eén keer na Henks verdwijnen is hij bij de fami- üe Van Wingerden geweest. Dat was vlak voor de Kerst en nu is het 30 mei. Bah, wat is toch een mens. De narigheid van anderen is toch zo gauw vergeten. In gedachten maakt hij een aantekening in zijn agenda. Morgenavond hoopt hij er heen te gaan. Heeft de direc teur iets gemerkt van de onrust, die hij ongewild heeft gezaaid? Zijn donkere ogen rusten het langst op de meisjes en jongens die ruim drie jaren met Henk zijn opgetrokken. "Het is vandaag een blijde dag", begint hij zijn toe spraak. "Jullie zijn geslaagd! Dat is iets om dankbaar voor te zijn en dat ben je ongetwijfeld. Vijfentachtig deden er examen, vijfenzeventig krijgen straks het zo begeerde diploma. Tien hebben een herkansing. Eén deed er géén examen. Jullie weten allemaal wie ik bedoel. Henk is weg, zomaar verdwenen en hoe er ook naar hem gezocht is, hij is spoorloos. Eén is er Die hem ziet, Eén is er Die weet waar hij is. En dat is bij alles wat benauwt, bij alle vragen die er zijn, een grote troost. Als jullie straks met je diploma in je zak naar huis gaan, zullen jullie zeker voor je naar bed gaat God danken voor dit mooie resultaat op je arbeid. Maar. vergeten julUe Henk niet? De Heere is machtig hem uit de klauwen van de duivel - want die heeft hem gevan gen, dat is zeker - te verlossen. We hebben grote zorg om Henk. Ik las in Matthew Henry, in 'Edelstenen' een treffende uitspraak. Hij zegt: "Wat de oorzaak is van onze zorg, moet ook de oorzaak zijn van ons gebed." Ik hoop dat Henk zo één van jullie grootste zorgen zal worden. Vergeet ook zijn ouders niet. Zij hebben jullie gebed net zo nodig als Henk." Het wordt een fijne avond. Ernst en vroUjkheid wisse len elkaar af. Er wordt hartelijk gelachen als enkele leraren eens stevig in het zonnetje worden gezet. Een kwiss tussen zes leerUngen en zes leerkrachten wordt glansrijk gewonnen door de eersten. In het raden van geluiden in en om de school, die via de bandrecorder ten gehore worden gebracht, moeten de leeriingen het afleggen tegen de leraren. Corrie, 'Turkic' en Tonja hebben het laatste woord. In een gedicht dat klinkt als een klok wordt dank gezegd aan directeur en concier ge, aan docenten en dekanen. Het wordt stil, heel stil als Corrie het laatste couplet voorleest. Ze is in de pau ze nog druk aan het dichten geweest. "We zijn nu aan het eind van ons gedicht gekomen We hebben nu definitief afscheid van school genomen. Straks, voor het naar bed gaan zullen we vragen "Om Gods bewaring over Henk, zoals u ons hebt opge dragen. HarteHjk dank nogmaals voor wat u ons wilde leren. Maar dank vooral aan Hem, Die is de Heer' der heren." Er wordt niet geapplaudiseerd, ieder voeh dat dit nu niet op zijn plaats is. Meneer Storm, de voorzitter van het schoolbestuur laat voor het dankgebed nog een psalmvers zingen: "God zij altoos op^ 't hoogst geprezen. Lof zij Gods goedertierenheid Die nimmer mij heeft afgewezen Noch mijn gebed gehoor ontzeid. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5