SGP Tweede Kamerlid C. van der Staay geeft visie op Taars' 50 jaar motortractie bij de RTM Nationale Reddingbootdag Prachtige bloemsierlcunst Groene Scliool Sommelsdijk Treinenbeurs en verzamelmarkt Meer kracht... ga voor een Honda! Website PvdA Middelharnis Deltawind richt zich meer dan op wind alleen Verantwoordeujkheid Gefaald Tot Uw Dienst Speerpunten Christelijke partijen Historisch besef Strafrecht Landbouw Visserij Collegebespreking Beleidsplan met nieuwe wegen naar duurzaamheid www.ianvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Brielie OUDDORP - Het RTM-trammuse- um op Goeree herdenkt dit het feit dat vanaf 1952, nu 50 jaar geleden, de RTM met succes haar tramdien sten hoofdzakelijk met motortractie ging uitvoeren. Veelal ging het om materieel dat van elders werd aange kocht (uit Limburg en Zeeuws- Vlaanderen bijvoorbeeld) en aange past vi'as voor dienst op het uitgebrei de RTM-tramnet maar ook om in eigen beheer verbouw materieel. Tweede Kamerlid de heer mr. C van der Staay komt normaliter naar Oud- dorp om te ontspannen van zijn ver antwoordelijke en zware taak als volksvertegenwoordiger. Afgelopen dinsdagavond echter werd van hem, op uitnodiging van de SGP kiesvereni ging, een inspanning gevraagd. Met 'genoegen' gaf hij daaraan gehoor én gaf hij een terugblik op het paarse kabinet, dat onverwacht is afgetre den. Inhoudelijk had Paars, aldus Van der Staay, daarvoor goede argumenten en wat dat hetreft is er vanuit de SGP Tweede Kamer fractie respect dat paars zijn verantwoorde lijkheid heeft genomen. "Maar het moet ook duidelijk zijn dat de SGP geen traan heeft gelaten dat het kabinet gevallen is. Het was reeds in de zomer van 1999 dat er iets knap te bij de fractie. Vanaf dat moment is de SGP echt een oppositiepartij geworden. Natuur- hjk werd er al oppositie gevoerd tegen het beleid, dat niet overeenstemde met Woord en Wet, maar nooit is de val van een kabinet bewerkstelligd, nu wel", zo verklaarde Van der Staay. Die oppositie is nog sterker geworden na de stroom van wetsvoorstellen die daarna kwamen. Opmerkeüjk vindt de SGP-er dat de val van het kabmet niet de vrucht is van de oppositie, maar van Screbe- nica. AfBLADEREND ZAAKJE "Bij de onlangs gehouden gemeenteraads verkiezingen kreeg Paars de eerste grote dreun te verwerken" zo vervolgde Van der Staay. "Niet alleen getalsmatig, maar ook inhoudelijk was het een afbladerend zaakje geworden. De partijen stonden duidelijk niet meer vriendelijk tegenover elkaar. Diverse staatssecretarissen werden door zowel PvdA als VVD aangevallen op de asielproblema tiek en het WAO-beleid. De hefde voor Paars is zowel bij de PvdA als de WD bekoeld en de onvrede bij de burgers is toe genomen. Voorbeelden te over, waarin het paarse kabinet heeft gefaald". Als het gaat om de concrete resultaten van het veilig heidsbeleid, dan stelt Van der Staay vast dat de criminaUteit sinds 1980 verdrievoudigd is. "Mensen durven in grote steden de straat niet meer op en deuren worden gebarrica deerd om inbraken te voorkomen. Er bestaat ergernis over de verloedering van de open bare ruimten en er zijn zorgen over de recht staat. Ook over de zorg is men ongerust, met lange wachthjsten, en het onderwijs moet beter geregeld. "Het is Fortuyn die bij dit alles garen spint. Toch komt ook hij niet echt met concrete overtuigende oplossingen, maar komt met formuleringen waarin men sen zich herkennen. In Rotterdam komt het al van de grond en ook in de opiniepeilingen scoort zijn partij onvoorstelbaar veel zetels". "Kunnen SGP-ers hier tevreden mee zijn?" Zo vroeg hij zich af. "Ja zeker", zo vindt hij, "maar toch steekt er iets. Er is namelijk wei nig ongenoegen over het 'paarse fundament' en over de 'paarse geest'Paars stelt als uit gangspunt de mens zelf tot norm. Hoewel minister president Kok in het begin heeft gezegd een minister voor alle Nederlanders te willen zijn, heeft het kabinet kleur bekend en sporen getrokken met D'66, als motor van het beleid dat ten diepste verzet was tegen onze christelijke samenleving". In het openingswoord van de voorzitter van de SGP-kiesvereniging, de heer Joh. Moer kerk, ging het reeds over een Toevlucht, een dijk tegen de vloed (Jesaja 25:4). De profe tie van Jesaja gaat verder dan de verlossing uit Babel, zo geeft Calvijn aan. Het ziet op Christus' kerk. Het is een voorrecht voor burgers om op 15 mei a.s. de norm van rege ren aan te geven. In dit kader wees hij op de verantwoordelijkheid van de burger om op de juiste persoon voor de juiste plaats te kie zen. Voor de SGP is het duideüjk: de Bijbel is de norm. "God heeft gesproken in de val van dit kabinet, die de oorlog aan God ver klaarde". Ook Van der Staay trok deze vergeüjking. Hij noemde de euthanasiewetgeving, het homohuwelijk ("hoewel een verkeerd woord") en de opheffing van het bordeelver bod - waarin het kwade goed wordt genoemd - een 'paarse dijkdoorbraak'"Een dijk is er voorbescherming, maar door deze dijkdoorbraken heeft men gefaald in de bescherming van het leven! Het zijn alle maal ingrijpende wetsvoorstellen die haaks staan op Gods geboden en waardoor grote groepen verplegers en gemeenteambtenaren in gewetensnood komen. Hoewel de weg terug moeiUjk zal zijn heeft de SGP op het gebied van het verbieden van kinderporno grafie onlangs duidelijk resultaat geboekt. Vele ogen zijn reeds geopend en op dit punt zal de wet worden aangescherpt", aldus Van der Staay. ,t w» Wat is nu eigenlijk de inzet van de SGP in deze verkiezingen? De SGP wil graag een aantal zaken naar voren brengen, hetgeen ook tot uitdrukking komt in het verkiezings programma 'Tot uw dienst!' 'De overheid is Gods dienares, u ten goede, zo formuleert de Bijbel'. Met deze uitspraak van de franse hugenoten wil de SGP een appèl doen op de bevolking en de overheid. Daarbij rijst ech ter de vraag of een onchristeUjke overheid nog aangesproken kan worden op de bijbel. "Jazeker" zo verzekerde het Tweede Kamer lid, die vervolgens inging op de geschiedenis van Daniël die koning Beltsazar waarschuw de, vanuit de geschiedenis verwijzend naar de hedendaagse werkelijkheid. De SGP heeft een uitgebreid verkiezingspro gramma. In het programma van de SGP zijn een aantal speerpunten genoemd. Als speer punten noemde hij o.a.: veiligheid (meer mensen in de politiezorg, meer officieren van justitie en rechters), zorg (elkaar dienen in mantelzorg en zorg in z'n geheel), gezins beleid, palhatieve zorg en de toekomst van de landbouw. De SGP heeft vanouds de tra ditie om niet alleen bezwaren te hebben maar ook om daarbij concrete voorstellen te doen voor hoe het wel zou moeten. Het ver kiezingsprogramma staat er vol van. De heer Van der Staay spoorde de aanwezigen aan om de onvrede niet terecht te laten komen bij partijen zoals Fortuyn, want dat is het waar Fortuyn het wel mee eens is, als het gaat over het homohuwelijk en de euthanasie. "Welke uitstraling hebben de de SGP'ers in dezen?" zo vroeg Van der Staay zich af. "Kwellen zij ook hun ziel, zoals Lot om de ongerechtig heid in onze tijd?" Het kamerhd sloot zijn rede af met de oproep tot gebed. "Laat geen stem onnodig verloren gaan! Niet om eigen eer of macht, maar om dienstvaardig te zijn tot Zijn eer!" Na de pauze waren het de aanwezigen die diverse vragen op het Tweede Kamerlid afvuurden. Zo kwam de houding van de andere christelijke fracties tegenover paars aan de orde. "Daarin zie je dat de SGP met de Christenunie veelal op dezelfde lijn zit ten, hoewel uit een onlangs gehouden hjst- trekkersdebat - georganiseerd door het Nederlands Dagblad -naar voren kwam dat Christenunie duidelijk een mssenweg pro beert te bewandelen. Het CDA komt veelal op hetzelfde uit, maar je kunt merken dat zij regeringsverantwoordelijkheid heeft gehad en dikwijls niet helder zijn omdat ze zelf ver antwoordelijk is voor de ruimte die er onder paars was. Veelal gaat dat gepaard met een zwakker en niet principieel geluid", aldus Van der Staay. Eén van de aanwezigen merkte op dat er in de Tweede Kamer een Bijbel in de staten vertaling aanwezig is. Deze wordt echter meer als naslagwerk dan als grondslag voor het handelen gebruikt. In de praktijk lijkt de Bijbel van tocht en inhoud te worden beroofd door de diverse interpretaties die o.a. kerken aan de Bijbel geven. Om het historisch besef bij de jongeren op een hoger peil te krijgen was een vraagstel ler van mening dat ook het openbaar onder wijs daarbij moet worden ingeschakeld. Minister van Boxtel stelde onlangs de waar de van het christelijk onderwijs ter discussie, die godsdienstonderwijs als 'slagroom op de pudding' beschouwde. Dat doe je maar in je eigen tijd, was zijn mening. Volgens Van der Staay wil men bij het vak Geschiedenis inderdaad af van thematische benadering en wil men er meer de chronologie in krijgen. Op de vraag hoe de SGP denkt over een hogere strafmaat, stelt Van der Staay dat het strafrecht een preventieve werking moet hebben. "Het strafrecht moet voorkomen dat een vergrijp nóg een keer wordt gepleegd en het moet anderen ervan weerhouden het te doen. De straf moet echter wel evenredig zijn met het delict. Met name rond geweid en zedendeUct wordt de straf als laag erva ren. Straf moet echter een pakket van maat regelen zijn. De pakkans moet omhoog, er moeten meer officieren van justitie komen en er moet snel een einduitspraak volgen", was zijn conmientaar. Daarnaast moet er meer aandacht zijn voor resocialisatie. Voorkomen is altijd beter dan genezen. De SGP koers over het landbouwbeleid is duidelijk. De partij wil de agrariërs zelf inzetten voor natuur-, weide- en landschaps beheer. Ook de aanpak van de mkz-crisis was bij de SGP niet in goede aarde gevallen. Op 24 april zou de heer B.J. van der Vlies in debat gaan met minister Brinkhorst om de aanpak nog eens te evalueren. Een aantal jongeren uit de gemeente Goede- reede was afgelopen zaterdag op de SGP- jongerendag, alwaar met verve het paarse huis aan puin werd geslagen. Maar Neder land moet verder. Daarom werd aan de hand van stellingen het huiss middags weer opge bouwd. Eén van de stellingen betrof de main- port. Een vragensteller was aanvankehjk gerust dat de SGP vindt dat eerst alle havens benut moesten worden voordat aan uitbrei ding van de Maasvlakte wordt gedacht. Van der Staay gaf aan dat, als het zover is, er een compensatie in de natuur voor terug komt. 'Is de SGP wel of niet voor een zeereservaat van 25.000 ha? Het kan toch niet zo zijn dat de ene beroepsgroep zich kan verrijken ten kos te van de andere? Dat zou zelfs tegen Euro pese regels zijn!' zo luidde de vraag van een ander. Als antwoord gaf het Tweede kamer lid duideüjk aan dat het niet de bedoeling van de SGP is dat de vissers de dupe zouden wor den van deze maatregelen. "Toch is het iimüddels zover dat het die kant op gaat", reageerde een visser vanuit de zaal. Van der Staay zou het met zijn collega Van den Berg bespreken, omdat die visserij in z'n porte feuille heeft. DUAUSME Na de beantwoording van Van der Staay kon de fractie zich verantwoorden over de onlangs gehouden coaUtiebesprekingen in de gemeente. Ook voor de SGP is het duaU- seringstraject nog heel pril en onwennig. Zo is de positie van het dagelijks bestuur (colle ge) en de raadsleden in theorie wel duideüjk, maar hoe het in de praktijk uitpakt is nog de vraag. Deze week zou de eerste vergadering in het duale systeem gehouden worden. Omdat het college meer bevoegdheden krijgt üjkt de betrokkenheid van de raadsle den juist kleiner in plaats van groter te wor den. De tijd zal het leren. Daarna ging wethouder A.C. Lokker in op de collegeonderhandelingen. "Door een dui delijk gekleurd persbericht in het Eilanden Nieuws is er welücht wat misverstand ont staan over de vorming van het college. De SGP heeft als grootste partij het voortouw genomen in de besprekingen en een proce dure afgesproken. Daarna is er met iedere fractie ^zonderüjk gesproken. Aan de hand van de gesprekken is een beoordeling gemaakt met welke partijen we de komende vier jaar mee verder zouden kunnen. Hierbij is zowel naar het programma als naar de voorgedragen persoon gekeken", aldus wet houder Lokker. "De PvdA viel met nsime af op haar programma. De SGP had op pro- grammabasis liever een coalitie gehad met VGB en ChristenUnie. De voorgedragen persoon van de ChristenUnie was voor ons niet acceptabel, omdat hij naar onze mening te weinig affiniteit met besturen heeft. We werden daardoor in de armen van het CDA gedreven". Ook het ingezonden stuk in Eilanden Nieuws, ondertekend door P. Tanis te Ouddorp kwam aan de orde. "Deze P. Tanis is niet 'onze' Pieter Tanis, die zitting heeft in de steunfractie en plaatsvervangend commissieüd is", zo verduideüjkte wethou der Lokker. "Ook het 'pettenverhaal' dat daarin genoemd wordt, is vervelend; de schrijver heeft niet geweten wat er aan de hand was". Het was in diezelfde vergadering dat wethouder P.T. Grinwis (VGB) mee deelde dat hij alle nevenfuncties had opge geven om zich voor 100% op het wethou- - dersschap te concentreren. Verder deelde Lokker mee dat hij zelf alleen de pet van ambtenaar van de burgerlijke Stand op heeft én die van President Kerkvoogd. Het heeft even geduurd, maar vanaf heden kunt u op de website van de PvdA Middel harnis het programma van het nieuwe colle ge van de gemeente MiddeUiamis lezen. Ook is op diezelfde website de reactie van de PvdA op dat collegeprogramma gepubli ceerd. Het adres: http://leden.tref.nl/~pvda- middelhamis. Morgen, zaterdag 4 mei, is voor de laatste keer in het voorseizoen weer de bekende treinenbeurs voor de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden in sporthal Dorpstienden te Ouddorp. Hier kan men nog voor de zomer dat lang gezochte wagonnetje of lokje op de kop tikken want de volgende beurs staat gepland voor 28 september. Op deze beurs tonen diverse hobbyisten hun gebruikte trei nen en anders 'spoorse' zaken te koop of te ruil aan. Ook kunt u bij hen terecht voor allerlei vragen over deze prachtige hobby. In de naastgelegen zaal is tegelijktijd een gezeUige snuffelmarkt waar iedereen zijn overtollige spulletjes kan aanbieden. De beurs is open van 09.30 tot 16.00 uur. MIDDELHARNIS - Het was een meer dan logische vraag vanuit de ledenvergadering van de coöperatie Deltawind. Is er op Goeree-Overflak- kee nog wel voldoende ruimte voor het realiseren van projecten met wind energie? Deze werd al gauw beant woord met de presentatie van het beleidsplan. Uit het plan komt naar voren dat Deltawind inderdaad de mogelijkheden tot het reahseren van windprojecten op het eiland ziet slin ken. Maar volgens hetzelfde plan lig gen er wel genoeg andere mogelijkhe den waarbij de doelstelling van de coöperatie, het promoten en reahse ren van duurzame energie, volledig tot haar recht komt. Zo'n dertig leden van de coöperatie kwamen hiervoor afgelopen dinsdag bijeen in recre atiecentrum De Staver te Middelharnis. De coöperatie telt rond de 500 leden die geza menlijk een geldbedrag beschikbaar stellen voor het reaüseren van projecten, het liefst op het eiland, waarmee de C02 -uitstoot beperkt wordt. De ledenvergadering werd geleid door de heer Van Pelt, de burgemees ter van Oostflakkee, die overigens unaniem werd herkozen als vice-voorzitter. Nieuwe wegen Alhoewel het grootste windproject van Del tawind, het windpark 'De Plaet' in Oolt- gensplaat, nog niet voltooid is, zoekt de coö peratie actief naar andere vormen van duur- ^me energie die zij kan ondersteunen. De realisering van de twaalf turbines (voorjaar 2003) aan de Binnenzijde Zeedijk is waar schijnlijk één van het laatste windproject op Goeree-Overflakkee. Een voorproefje op die ontwikkeüng nam Deltawind al met het plaatsen van PV-pane- len bij de Bosseschool in Middelharnis. Deze foto-voltaïsche zonnepannelen zetten licht om in elektriciteit. Ook bij het gebouw van de Rabobank aan de Langeweg in Mid delharnis moeten in de toekomst deze pane len op het dak gaan verschijnen. Daarnaast kwam wederom op de vergadertafel de plaatsing van een warmtepomp in het nieu we schoolgebouw van de Inktvis in Dirks- land. Met behulp van de pomp wordt warm te aan de bodem onttrokken die vervolgens gebuikt wordt om het schoolgebouw te ver warmen. Probleem is dat er over de precieze plannen en kosten van de warmtepomp nog geen duidelijkheid bestaat vanwege het nog ontbreken van de definitieve bouwtekenin gen. Het overgrote deel van de vergadering sprak al zijn voorkeur uit maar door het ont breken van een concreet kostenplaatje werd op aandringen van het bestuur besloten een extra vergadering te beleggen over de warm tepomp, als het zover is. Het beleidsplan 2002-2010 van Deltawind geeft verder een opsomming van andere mogelijkheden van duurzame energie zoals gebruik van waterturbines en bio-energie geproduceerd uit mest. Uit het plan kiest de coöperatie dit najaar een aantal concrete plannen die de komende jaren uitgewerkt worden. ''■0!!:7'!!g^M^7'JS^!l^$^P^^^?^^0!l^/^f0^!$^W^0l^'0 De oudste (1950) en de jongste (1963) dieseltram van de RTM in Ouddorp. Slagveld 19, 3231 AN Brielie Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mail: info@janvandijk.nl Zo ontstond in de jaren '50 de typische RTM-ontwerplijn die zo kenmerkend zou worden voor de rood-witte trammetjes van de Rosestraat. Op 9, 10 en 11 mei pakt de museale RTM aan de Brouwersdam te Oud dorp groots uit. Op Hemelvaartsdag wordt de tentoonstelling '50 jaar motottractie bij de RTM' geopend. Tevens is het dan ook Nationale Stoomtreindag en uiteraard zal het stoomtrammaterieel in actie komen. Maar speciaal voor de viering rijdt het motormate rieel - waaronder het pas verworven RTM- tramstel Sperwer - een intensieve dienst. De tramdienst vangt aan om 11.30 uur, waarna elk half uur een tram zal rijden (de laatste tram vertrekt die dag om 16.00 uur van de remise). Op vrijdag 10 mei en zaterdag 11 mei rijden de trams iets minder frequent maar begint de dienst op beide dagen met een '50-jaren stoomgoederentram met pas- sagieraccommodatie om 11.30 uur. De unie ke motorlocomotief Ml805 'Meeuw' rijdt om 16:00 uur de tram. Tijdens deze drie dagen staat een grote RTM-LGB-baan in de remise waar ook de Modelvereniging Oostvoome aanwezig zal zijn met haar RTM-modelbanen. De remise is open van 11.00 tot 17.00 uur en kaartjes voor toegang en één tramrit kosten 4 euro voor volwassen en 3 euro voor kinderen tot 12 jaar. Op zaterdag 27 aprU werkte het weer niet mee voor het houden van de jaarlijkse Natio nale Reddingbootdag. Er stond een koude gure wind en af en toe striemden de regen buien, met ook nog hagel er tussendoor, het water van de Grevelingen en de buitenhaven van Stellendam, waar de stations Ouddorp en Stellendam van de KNRM tochtjes wil den maken met het publiek om de redding maatschappij te promoten. De weersomstan digheden waren van dien aard dat het station Ouddoip zelfs moest besluiten de tochten met publiek geheel af te gelasten. De wind stond recht op de Ouddorpse haven, waar door de passagiers van de Griend een door nat pak zouden krijgen. Wel is de beman ning van de Ouddorpse reddingboot de hele dag aanwezig geweest in het boothuis en heeft zij daar nog een aantal bezoekers kun nen ontvangen om het één en ander van de reddingmaatschappij te vertellen en te laten zien. Het station Stellendam bevond zich in een gunstiger positie, doordat de haven en het water net buiten die haven, zich in het opper van het eiland bevonden, waardoor ze niet de volle kracht van de wind op zich kregen. Vanaf 10.00 s morgens tot 16.00 uur s mid dags hebben de Rien Verloop, als vervanger van de John Stegers en de Prinses Margriet de gehele dag door met het publiek gevaren. Er zijn ongeveer 350 bezoekers bij het sta tion geweest. Daarvan hebben er 255 een tochtje meegemaakt met de Prinses Margriet en ongeveer 50 met de Rien Verloop. De in het boothuis te Stellendam aanwezige red- dingwinkel heeft voor ongeveer 600 omgezet en er werden 4 nieuwe 'Redders aan de wal' (donateurs) ingeschreven. Ondanks de weersomstandigheden voor waar geen slecht resultaat, waar de redding maatschappij dan ook goed over te spreken is. Ongeveer 14.00 uur hebben de beide red dingboten, samen met de Eurokoter GO 3, een oefening gehouden die vanaf de wal goed te volgen was. Er was 'brand' aan boord uitgebroken en er moest een gewonde aan wal worden gebracht. De oefening ver liep goed en al met al kan worden gesproken van een geslaagde dag. Sabine Bosland had als thema 'de huiskamer' gekozen. Een en twintig leerlingen van de Groe ne School in Sommelsdijk presenteer den donderdagavond hun eindexa menwerkstukken bloemsierkunst. Door hun creativiteit en enthousias me, maar vooral ook door hun vaar digheid was het geheel het bezichtigen zeker waard. Ongeveer 30% van de leerüngen van de Groene School in Sommelsdijk stromen door in het MBO bloemsierkunst en gaat verder in de bloemenbranche. Deze leerün gen sluiten het laatste jaar op de VMBO af met een presentatie van hun eigen eindexa menwerkstukken. Ze maken tijdens het exa men drie veiplichte werkstukken en een vrij stuk. Het vrije werkstuk heeft een thema dat de leerlingen zelf mogen kiezen en uitwer ken tot een presentatie waarbij de bloemsier kunst centraal staat. Ook dit jaar bleken de leerlingen daar weer erg vindingrijk in. Zo waren er onderweipen als '11 september 2001', 'hockey', 'pick nick' en vele andere. Niet alleen de thema's waren erg origineel, ook de uitvoering ervan toonde een enorme creativiteit van de leer lingen. Zo kwam er een leerUng met een VW cabriolet, die tot trouwauto was omge bouwd, terwijl een ander een bloementaart had voor het thema 'banketbakker'. Liselot- te Luijendijk, die toekomstplannen heeft in het kappersvak, liet zien hoe zij haar kap perszaak in zou willen richten met prachtige Ijloemstukken. Edwin van 't Geloof gaf met zijn thema 'digitale bewerking' een video presentatie van het afgelegde examen, omlijst met eigen werk. Docent Bloemsierkunst Tim Grinwis kijkt met veel genoegen en tevredenheid terug op de voorbereiding en het examen. "Het enthousiasme van de leerlingen was ook dit jaar weer erg groot. Je staat ervan te kijken hoe de leerlingen zich in hun werk in kuimen leven en hoe ze op zeer creatieve wijze hun thema naar voren kunnen brengen. Weken van tevoren zijn ze al bezig om hun onder werp in gedachten vorm te geven en bloe men en kleuren op elkaar af te stemmen. Het was weer geweldig", vond Grinwis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7