iiippiNpiiil 'Henk Koppelaar beroepscommandant met vrijwylligershart!' Cakeverkoping Leen Jordaan, brandweerman-af: Inzameling goederen voor Oost-Europa Oud papier Sommelsdijk P.V. De Luchtbode Resultaten driekamp zwemclub 'De Schotejil' Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 2002 Geslaagde voorspeelmiddag 'De Deltastreek' In de gemeente Middelharnis heeft vorige week vrijdag een wisseling van de wacht plaatsgehad van het brandweercommando. De wel haast legendarische Menheerse' Leen Jordaan heeft het comman dantschap op 1 april jl. - nee, 't was geen grap van Leen - neerge legd en een punt gezet achter een bijna 38-jarige brandweercarriè re. Plaatsvervangend bevelvoerder Henk Koppelaar van de blusgroep Sommelsdijk heeft de fakkel over genomen en heeft daarmee de lei ding gekregen over de korpsen Middelharnis, Sommelsdijk, Nieu we Tonge en Stad aan 't Haring vliet. Tijdens een afscheidsreceptie vorige week vrijdagavond is Leen afgezwaaid en heeft loco-burge meester Slootweg Henk geïnstal leerd als de nieuwe brandweer commandant van de gemeente Middelharnis. Meer beroepsmatig Commandant in knop Vliegtuig neergestort Opleidingen te Herkingen Favorieten maken geen fout in eerste ronde Onmisbaar: verantwoordelijk heid EN GEZELLIGHEID Het was bij Leen Jordaan al niet anders dan bij elke spuitgast van de vrijwillige brandweer: 'brandweerman zijn' maakt voor hen een deel van het leven uit. Bij sommigen lijkt het zelfs in de genen te zit ten: vol enthousiasme en toewijding zijn ze trots op hun vrijwillige functie, ze heb ben archieffoto van Leen Jordaan als commandant, tegen het decor van een afgebrande 'Staver', waarvan hij in het dagelijks leven manager is. Zelden zul je Leen met zo 'n bedrukt gelaat ontmoeten. "Graag had ik nog een hoogwerker voor 't eiland gerealiseerd gezien is een overgebleven wens van Leen Jordaan. ben er hart voor en weten zich gedreven vanuit het gevoel medeverantwoordelijk te zijn voor de veiligheid van de samenle ving. Leen Jordaan (h)erkent dat helemaal, al zegt hij er wel eerlijk bij dat 'ie zelf in 't begin niet bij de brandweer is gebleven vanwege 'de brandweer', maar "om de verhalen van die ouwe knarren". Daarmee doelt hij op de sfeer die de toenmalige oudere garde binnen het korps bracht door hun gezellige vertelsels over wat ze in hun leven allemaal al meegemaakt hadden. "De eerste paar maanden vond ik de brandweer gewoon minder dan die verha len..." En ook nu, na zoveel jaren korpservaring, benadrukt Leen dat gezelligheid een onmisbare factor, een bindende schakel is binnen een blusploeg. "Als daar om wat voor reden dan ook geen ruimte meer voor zou zijn, ligt binnen de kortste keren het hele korps plat", verzekert hij. Na BIJNA 38 JAAR UITGEBLUST Toch is ook bij hem de brandweervonk overgeslagen. Nadat hij in 1964 gevraagd was om eens bij de brandweer van Middelharnis te komen kijken of dat misschien iets voor hém zou zijn, bleef hij, en al vrij snel vond men de jonge Leen geknipt voor bevelvoerder, waar in die tijd jong bloed voor werd gezocht. Hij ging er de nodige cursussen voor volgen en al drie jaar na zijn aantreden werd hij bevelvoerder. In 1979 werd Leen ondercommandant, om vier jaar later - in 1993 dus - 'echte' commandant te worden. "Als commandant ben je meer sturend bezig dan dat je met directe incidentbe- strijding bezig bent" zegt Leen, "dat was in het begin wel een beetje wennen". Een goed commandant heeft een dienende taak, treedt open naar zijn manschappen toe en moet absoluut kennis in huis heb ben, vertelt de scheidende man "Eigen lijk ben je 'n soort manager, die - als 't dan tóch over de brandweer gaat - tussen twee vuren zit: enerzijds de behoeften en wensen van het brandweerkorps én de steeds strenger wordende eisen van het ministerie, anderzijds is er het ambtena renkorps met het gemeentebestuur dat - terecht - goede onderbouwingen vraagt bij het verlanglijstje van de brandweer. Daar moet je altijd maar weer tussen bemiddelen. Je moet overtuigen. Maar in Middelharnis is dat altijd buitengewoon gegaan. Het gemeentebestuur staat pal achter haar brandweer en daar ben ik altijd vreselijk dankbaar voor geweest", zo vertelt Leen een en ander over zijn voorbije commandantperiode. In een periode van bijna 38 jaar brand weer, waren er best gebeurtenissen die hem iets deden. "Grote bran den, ernstige ongevallen, het behalen van het landskam pioenschap in 1979, allemaal waar, maar de incidenten waar bij slachtoffers vielen die ik persoonlijk heb gekend, die zijn me bij gebleven. Maar óók doet het je wat als er naderhand een bedankje komt over de wij ze waarop je als korps hulp hebt verleend! Dan weet je weer waarvoor je het doet..." In zo'n lange tijd is er natuur lijk veel veranderd, ook bij de vrijwillige brandweer. "De technieken en de ter beschik king staande middelen zijn in de loop der jaren totaal veran derd, dat kan ook niet anders, maar de inborst, het brand- weerhart van de manschappen, die is hetzelfde gebleven!" Met het oog op de toekomst denkt Leen dat bij de vrijwillige brandweer meer beroepskrach ten aan zullen treden. Naar aan leiding van de gebeurtenissen in Enschede en Volendam zijn er (versneld) voorschriften geko men, die de hoeveelheid werk zaamheden binnen de brandweer zo zeer doet toenemen dat die niet nog eens door de vrijwilligers erbij kan worden gedaan. "Daarvoor worden op het gebied van preparatie en preventie de taken te veelomvattend; nu al hebben we een preventie-afdeling met twee beroeps krachten. Maar de repressie, het werkelijk bestrijden van brand, zal op 't eiland altijd door vrijwilligers uitgevoerd blijven wor den", verwacht Leen. Overigens mag best eens hardop worden gezegd dat door de voortdurend aanscher pende normen het opleidingsniveau van de vrijwillige brandweerman dusdanig is, dat gerust over 'professioneel' ge-sproken mag worden. "En wat een nieuwe commandant betreft, dat moet een beroepsman zijn met een vrijwilligershart - als je begrijpt wat ik bedoel - en ik ben blij dat Henk Koppelaar het geworden is. Want die wordt als nieu we commandant beroeps, maar wél één met een vrijwilligershart!", zo besluit Leen. Dat de nieuwe commandant het hart inder daad op de goede plaats heeft, lijdt geen twijfel. Als kleine jongen had Henk al iets met de brandweer. Niet zo heel verwon derlijk, als we weten dat vader Koppelaar in het verleden óók bij de brandweer was en daar best eens over verteld zal hebben, waarschijnlijk op een wijze zoals alleen een (oud-)brandweerman dat kan... Hét moment dat bij Henk de vonk oversloeg, was na nieuwjaarsnacht 1971, ruim een week voordat Henk 7 jaar werd. In een woning aan de Groene Zoom in Sommels dijk had een zolderbrand gewoed die de bovenverdieping geheel verwoestte. Voor Henk en z'n vader was het een onderwerp van gesprek, en daags daarna zouden ze er eens langs fietsen. En bij wat Henk tóen zag, voelde hij er iets van: als zoiets gebeurt moetje wat doen! Daarmee was in zijn jongenshart het brandweervuur ont stoken dat zich niet meer zou laten blus sen. In de (lagere schooljjaren die volgden, was Henk tijdens de wekelijkse oefen avonden op dinsdag steevast bij de brand weer te vinden. Hij mocht dan slachtoffer spelen. En ook op zaterdagmorgen, 52 keer per jaar, kon je hem aan de brand weerkazerne vinden, maar dan om de toenmalige pompbediende Piet van Nooit te helpen met het wassen van de brand weerauto. Henk woonde toen op steen worp afstand van de kazerne. En als de eerste tonen van de brandweersirene nog maar geklonken hadden, was hij door niets meer te stuiten: eerst ernaar toe! En als dat eens niet helemaal lukte, kwam er van opletten op school maar weinig terecht... Heel alleen, op' z'n kamertje, overdacht hij voor zichzelf verschillende branden of oefeningen en hoe hij, als hij den gegaan met de opleidingen tot 'hoofd brandwacht', en voor bevelvoerenden 'onderbrandmeester' of 'brandmeester'. "De opleidingen verschaffen inzicht in het proces van brand, wat er gebeurt als brand ontstaat, wanneer er zogenaamde flash- overs zijn te verwachten, enz.", legt Henk uit. "Je leert een incident interpreteren, zodat je daar je strategie op af kunt stem men. En als aankomend bevelvoerder wordt je voortdurend geconfronteerd met de vraag of het resultaat dat je beoogt wel opweegt tegen het risico dat je je man schappen laat nemen." Met de opleiding 'adjunct-hoofdbrand meester' - een opleiding die een officier van dienst van de noodzakelijke bagage voorziet - hoopt Henk dit najaar te begin nen en hij is de gemeente Middelharnis dankbaar dat hij de nodige opleidingen mag volgen, want uit ervaring weet hij dat ze een onmisbare ondersteuning vormen voor de praktijk. Druk OP DE KETEL Niet alleen zijn voorganger, maar ook Henk zegt dat voor de vrijwillige brand weerman steeds meer druk op de ketel komt te staan door de voortdurend stren ger wordende eisen die aan hen worden gesteld. "Je vraagt je wel eens af hoe lang ze dat nog vol kunnen houden" zegt hij, daarbij benadrukkend dat het grootste deel van brandweer-Nederland uit vrijwilligers bestaat. Op zijn eigen ketel ervaart Henk ook een zekere druk, maar die is heel anders van aard: met de overname van het conamando voelt hij namelijk duidelijk de hieraan ver bonden verantwoordelijkheid op zijn schouders rusten. En eerlijk komt hij ervoor uit: "zonder Gods hulp zal het me De wacht is gewisseld. bevelvoerder was geweest, de zaak zou hebben aangepakt. Zo was hij, zonder dat aan iemand te laten merken, al bezig met het nadenken over de meest juiste en ver antwoorde tactische inzet. Op den duur, bij zóveel enthousiasme, mocht hij mee naar wedstrijden. En als korps Sommelsdijk dan niet als éérste eindigde, dan was voor Henk de dag mislukt. Toen hij nog maar net 18 jaar was, ont stond er bij de Sommelsdijkse blusploeg een vacature. Mogelijke kandidaten daarvoor worden onder meer door de leden van het korps voorgedragen, 't Is dan ook niet verwonderlijk dat de toen malige bevelvoerder Wim van de Ree Henk daarvoor benaderde en 't is nog minder verwonderlijk dat die al 'ja' had gezegd vóórdat hij goed en wel gevraagd was. Op 1 maart 1982 werd hij aangesteld als adspirant-brandwacht. Zijn eerste uitruk weet Henk zich nog goed te herinneren, "'s Morgens vroeg werden we gealarmeerd: er was een vliegtuig neergestort bij BIK sloopwerken op de Oostplaat in Middelharnis. Van een dreun of iets derge lijks had ik niks gemerkt, maar ja, 't was ook nog vroeg... Ik had zó'n haast naar de kazerne dat ik thuis, zonder er erg in te hebben, de voordeur open had laten staan. Op gegeven moment stonden de overburen aan de open deur te bellen om te vragen of alles toch wel in orde was, want om met die vrieskou zó lang de voordeur open te hebben... Het hele huis was inderdaad steenkoud geworden, terwijl het bij BIK intussen om een oefening bleek te gaan. In de jaren die volgden heeft Henk, net als iedere brandweer man, de nodige cursussen moe ten volgen. Als nieuwkomer ben je verplicht de cursus 'brand wacht 2e klas' te volgen; de meesten stromen daarna nog door naar 'brandwacht Ie klas'. Daar zitten, alles bij elkaar optellend, heel wat uurtjes in. Indien gewenst kan verder wor- niet gelukken". En daarnaast ook: "zonder de manschappen van alle de vier de blus- ploegen en hun aller inzet, zal het me óók niet gelukken". Henk drukt het in beeldspraak uit. "Ik zie het maar als een schip, dat op de boeg 'Vrijwillige Brandweer Middelharnis' heeft staan en in opdracht vaart van rederij 'Burgemeester&Wethouders'Het schip heeft een kostbare lading en een onver vangbare bemanning, waarover mij als kapitein de leiding is toevertrouwd. Naast de kapitein heeft ons schip ook bevelvoer ders, die de machinekamer, de stuur- en de navigatiehut bemannen. Dat geeft aan dat samenwerking ontzagge lijk belangrijk is. Maar de kapitein kan óók niet zonder de ervaring en steun van z'n manschappen - een schip zónder matrozen is geen schip!" Zo hoopt Henk, in goede haimonie en samen met z'n man nen, zich te gaan kwijten van zijn nieuwe taak. 0e nieuwe commandant, Henk Koppelaar. Op zaterdag 4 mei wordt er een inzameling gehouden voor de Oost-Europa Werkgroep 'Middelharnis'. De werkgroep is op zoek naar onder andere goede, gebruikte schone kleding, bedden, matrassen, kinderledikant- jes, kinderstoelen, dekens, schoenen, brillen, fietsen, naaimachines, tuingereedschap enzovoort (geen meubels). Er is verder grote behoefte aan wol, voor het breien van kleding en dekens. Ook is de vraag gekomen uit Roemenië of de werk groep kan zorgen voor goede handzaaima- chines. Wilt u nog eens kijken of er niet ergens ééntje staat die toch niet meer gebruikt wordt. U zou er een klein boertje in Roemenië een groot plezier mee doen. De inzameling is in de nieuwe loods aan de Westelijke Achterweg 20 te Sommelsdijk van 09:30 tot 11:30 uur. Daar een transport naar Roemenië ongeveer 2.500 euro kost, vraagt de werkgroep indien mogelijk een bijdrage van vijftien euro. Mocht u bewogen zijn met het werk voor onze arme naaste, en wilt u meer geven, stelt de Oost-Europa Werkgroep Middelharnis dit zeer op prijs. De nood zowel, financieel als materieel, is zeer groot. U kunt ook financieel helpen door een gift over te maken op rekening 3420.07.408 bij de Rabobank t.n.v. Oost- Europa Werkgroep Middelharnis. Heeft u nog vragen over de werkgroep of het inza melen van de goederen dan kunt u bellen: 0187-484228. Aanstaande zaterdag 4 mei staan de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' weer klaar. Het is dan weer de eerste zaterdag van de maand, dus zal in Sommelsdijk weer oud papier worden opgehaald (m.u.v. de Westplaat). Vanaf 9.00 uur komen de ploegen bij u langs en om 12.00 uur moet het karwei geklaard zijn. Papier gaarne goed verpakt aanbieden, zodat het niet kan verwaaien. Karton goed aanstampen en plastic/piepschuim in de vuilnisbak doen. Al het papier en karton wordt, zoals u ongetwijfeld weet, aangebo den voor recycling. Het is het streven van onze gemeente om een nog groter deel van het afval voor recycling in aanmerking te laten komen. Wij kunnen daar met z'n allen een bijdrage aan leveren door papier, karton en andere voor hergebruik in aanmerking komende materialen niet weg te gooien, m_aar ze te bewaren voor inzameling. De mannen dragen hun steentje bij. U ook? Uitslag van de wedvlucht uit Hensies d.d. 27 april. Afstand 144 km. De duiven wer den gelost om 10.10 uur met Westenwind, de eerste duif om 11.54.45 uur en haalde een snelheid van 1382.85 m.p.min. De ge detailleerde uitslag luidt: C. Logmans 1,4,6,7, 21, 27,42,70; A. Rie- dijk 2, 3, 11, 14, 30,48; A. Molenaar en Zn. 5, 8, 9, 10, 12, 16, 17, 18, 24, 25, 26, 32, 53, 62; J. den Boer 13, 20, 33, 37, 39,40,41,44, 47,55,56; A. het Jonk 15,19,43,45,59, 67; P. Hogerwerf 22, 51, 54, 58, 63, 66, 68; A. M. Volaart 23, 57, 61; J. Molenaar 28, 65; D. Kievit 29, 34; B. v. d. Ochtend 31, 69; M. V. d. Ochtend 35, 36, 46, 49, 52; M. Huizer 50, 64; G. van Drie 60, 72; H. Kamerling 71. Op zaterdag 2.7 april heeft zwemclub 'De Schotejil', samen met 'De Stelle' uit Stellendam en ZOB'66 uit Oud- Beijerland de tweede wedstrijd van een vriendschappelijke driekamp gezwommen in zwembad 'het Zuider- diep' te Stellendam. Over de 26 te zwemmen programma's wist 'de Schotejil' bijna 50 persoonlijke re cords te realiseren, waaronder een clubrecord op de 25m rugslag voor Mark Costeris in 20.07 bij de jongens onder 10 jaar. Er waren voor de Scho- tejillers in totaal ca. 40 ereplaatsen. Succes was er voor Esmee Koedoot (10), die de 50m schoolslag won in 44.78. Ook Sebas- tiaan Rosendaal (11) wist zijn 50m school slag winnend af te sluiten in 43.98, al werd hij wel op de voet gevolgd door Johan van Nimwegen (11), die 2e werd in 44.07. Sebastiaan Rosendsaal was ook de snelste op de 50m rugslag in een tijd van 39.07. Martijn van Hoorn (13) zwom op de lOOm ragslag met een p.r. van 1.25.28 naar de Ie plaats. Op de lOOm schoolslag zwom Annemiek Veltman (15) met een p.r. van 1.30.15 naar de Ie plaats, terwijl ook Maarten Blanke (15) bij de jongens met 1.24.91 naar een Ie plaats zwom. De even oude Thijs Trompper zette in een oudere categorie ook een win nende tijd van 1.22.06 neer op deze lOOm schoolslag. En op de lOOm rugslag wist hij in een tijd van 1.17.32 opnieuw Ie te wor den. Lieske van de Polder (18) won de lOOm rugslag in 1.15.32. Bij de jongens zwom Leander Jongejan (15) met 1.20.09 eveneens naar een Ie plaats op de rugslag. Op de 200m nummers bij de dames wist Rhiana van Kempen (13) zowel de 200m vrij als de 200m vlinderslag te winnen in tijden van resp. 2.27.89 en 3.01.07. Een uitschieter in de sfeer van persoonlijke records was er voor Leander Noordijk, die op de 200m vlinderslag bij de heren met 2.41.79 zijn tijd met bijna 12 seconden ver beterde. Ook in jongste categorie werden weer goede zaken gedaan. Zo zwom Jeroen Verduijn (10) op de 25m rugslag maar liefst 6 seconden van zijn tijd af in 25.55, tei-wijl Manon Verhage (9) bijna 5 seconden sneller zwom met haar 23.13. Na een openingswoord van de nieuwe wedstrijdleider, J. L. Minnaar, wer den de klokken aangezet. Er wordt de komende 7 weken gespeeld om het schaakkampioenschap van Goeree- Overflakkee 2002. De titelkandidaten zijn regerend kampioen Jan van Gen deren en oud-winnaars Martin Verol- me en Ronald Sparreboom. Natuur lijk denken alle overige 27 deelnemers ook een kans te maken. In zo'n eerste ronde heerst er altijd een bepaalde spanning. Want het is toch aan de favorieten om hun rol als aanstaand kam pioen waar te maken. Het maakt zeker indruk op de opponenten als er snel wordt gewonnen. Want dan kun je kritisch gaan kijken naar de partij van een andere favoriet. Maar snel ging het allerminst bij sommigen. Zo had Jan van Genderen een vreemde stel ling op bord weten te toveren, waar hij zelf nog het meest moeite mee had. Martin Ver- olme moest aantreden tegen de enige dame in het gezelschap. Zij maakte haar debuut bij dit toernooi. Met slechts 2 jaartjes ervaring bij haar Ouddorpse club, durfde ze de strijd aan. En niet zonder succes! Martin Verolme kwam wel beter tegen haar te staan, maar het kostte hem de nodige inspanning. De 35e zet werd voltooid met 1 minuut resterende bedenktijd op de klok. Daarna was het een kwestie van het punt binnenhalen. Ook Jan van Genderen wist de buit binnen te halen. Met een mooi paardoffer besliste hij de partij in zijn voordeel. Ronald Sparre- boom had vooruit gespeeld en ook gewon nen. Zij maakten dus hun faam waar. Huis- schaker Bram Mourik is wellicht de grote outsider. Hij overspeelde zijn tegenstander volledig. De uitslagen van de Ie ronde: 1. W.L Tanis - B. Loosjes1-0 2. J. Noordijk - J. Santifort0-1 3. J. Hennekes - L.C. Struik1-0 4. J. de Haan - G.J.H, van Genderen ..0-1 5. M.L. van der Waal - K.W. Wijnandsrem. 6. J.W. Budding - J. Boeter0-1 7. A.L. Mourik - J.P. Bosch1-0 8. H. Becker-T.C. van_Prooyen1-0 9. K. Hameeteman - W.T. Breen0-1 10. R. van der Wende - C. Bakelaar1-0 11. R. Sparreboom - MLagendijk1-0 12. R. Bom - J.H. van Dam0-1 13. M. Verolme - W.J. Tanis-Koole1-0 14. P. Lesuis - L.J.F, van den Ouden ...0-1 C. J. Smit-D. Mulder1-0 De tweede ronde wordt op 6 mei gespeeld in 'Dorpstienden' te Ouddorp. Er staan enkele topduels op het programma, zoals: Jaap Satv- tifort tegen Martin Verolme, Jan van Gende ren tegen Ronald Sparreboom en Jan van Dam tegen Bram Mourik. Website: http://www.flakkee.net/~schaken/kgo/ In de week van 6 t/m 10 mei, de week voor moederdag, zullen tientallen vrijwiüigers van de SVIK uit Dirksland op pad gaan om te trachten 1000 overheerlijke cakes aan de vrouw of man te brengen. De opbrengst is voor Johan Wachters in Kati (Mah, West Afrika) waar SVIK een basis school aan het bouwen is. Tachtig procent van de kinderen daar kunnen nog niet lezen of schrijven. Koopt een cake, dan steunt u de bouw van de school. Met een daverende finale, waaraan alle muzikanten meededen, kwam er een eind aan de voorspeelmiddag van de leeriingen klein koper en slagwerk van muziekschool 'De Deltastreek'. In een vol 'Haegse Huus' traden de leerlingen van docent klein koper, André Leer, en van de slagwerkleraren Anno Appelo en Michiel van Vliet op. Ondanks het stralende weer waren veel ouders, familie en belangstellenden naar Stellendam gekomen om de jongelui aan te moedigen. In de muziekzaal stond het indrukwekkende slagwerkinstrumentarium (van fanfare-orkest 'De Hoop') gereed om door een tiental slagwerkertjes gebruikt te worden. Er werden drumsolo's uitgevoerd, maar ook solo's op de pauken, op het klok kenspel, kleine trom of combinaties hiervan. Ook werd er in groepjes gemusiceerd of samen met de leraar. Afgewisseld met de blazers op bugel, trompet en cornet was het een zeer gevarieerd programma. Heel dap per werd er gespeeld door jonge leeriingen die nog maar net begonnen waren, met bege leiding van een heus orkest op cd, maar ook waren er overtuigende voordrachten te beluisteren van leeriingen die binnenkort hun C-diploma hopen te behalen. Het enthousiasme van het publiek was te merken aan het spontane applaus, dat volgde na elk optreden van de bijna 25 muzikanten. Muziekschool 'De Deltastreek' beschikt over gedreven en ervaren docenten, die hun enthousiasme en vaardigheid goed weten over te brengen op hun leeriingen; dat werd deze middag weer eens bewezen. De vier muziekverenigingen van de gemeente Goe- dereede zouden niet zonder kunnen. De vol gende voorspeelmiddag zal zijn op 25 mei in Oostdam' in Goedereede. Dan zullen dan de saxofoonleerlingen van Ankie Loos, docente aan de muziekschool sinds januari, aan de beurt zijn. Ook dit belooft een fantas tische middag te worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6