Overdenking Bibliotheek Vlooienmarkt uit de Heilige Schrift Ophalen oud papier Ouddorp HET ,ÖJKVENSTER Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Eben Haëzer Ouddorp Blik op kerk ^^y en samenleving ij NIKKEI fitf SaO ucmicupLaNT PdlKKCLQ/lflE 0/IHM Uitslagen van 15 april 2002 fiEHEfMzritfflfrfiE imi Christus uitermate verhoogd i& K& «Sr I& i& HTf 1^ C* ^*V. k* k* STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD - Drama in Duitsland - Ook hier? - Het gezag van het Woord Wij zijn niet zo gewend om in deze rubriek over de grenzen heen te kijken, maar voor één keer maken we een uitzondering. We zijn natuurlijk allemaal verslagen en verbij sterd door het nieuws dat ons vorige week vrijdag vanuit Duitsland bereikte. Op een middelbare school in Erfurt schoot een voor malig leerling dertien leraren, twee leerlin gen en eeri politieagent dood, en sloeg daar na de hand aan zichzelf. Zeventien loden, alleen maar als gevolg van het feit dat de leerling van school was gestuurd en op deze manier revanche nam. Onze eerste reactie was, zoals die \an de direct betrokkenen: "Dat kan toch niet waar zijn?" Hoe komt een jongeman ertoe om zomaar in koelen bloede gericht te schieten om zo z' n gram te halen over wat hem - ove rigens volkomen terecht - is aangedaan? Wat een drama op zo'n school, en wat een onvoorstelbaar verdriet in zoveel gezinnen en families! We zeggen wel eens dat ergens geen woorden voor zijn, maar hier schieten inderdaad alle woorden tekort. 'P 'I' Dergelijke schietpartijen kwamen ook in het verleden in de Verenigde Staten voor. Nu gebeurt het in Duitsland, enkele honderden kilometers over onze oostgrens. Geen won der dat hier en daar de vraag werd gesteld: Kan dat ook in ons land plaats hebben, dat een leerling, of iemand anders, op een school een dergelijk bloedbad aanricht? De denk dat het antwoord op die vraag posi tief moet luiden. We hebben de neiging te denken dat zulke dingen vér van ons bed gebeuren. En vooral na de incidenten van, zoals we dat noemen, zinloos geweld wor den er protestmarsen georganiseerd, en wor den er op scholen eindeloze discussies gehouden over geweld. Maar dat alles kan niet voorkómen dat de een of andere dwaas kans ziet met een wapen een school of een ander openbaar gebouw biimen te dringen en daar z'n verwoestend werk te doen. In de krant las ik vanmorgen dat de betreffende scholier via z'n mobiele telefoon daags tevoren enkele mede-leerlingen gewaarschuwd, die bewuste vrijdag niet op school te komen. Hij heeft dus niet in een opwelling gehandeld, maar had zijn plan zorgvuldig voorbereid. Bovendien heeft de politie bij hem thuis een grote hoeveelheid geweldfilms aangetroffen. VermoedeUjk is deze jongen niet de enige die door het kijken naar dat soort films tot z'n daad werd geïnspireerd. De discussie over het causaal ve'band tu sen geweld op de t.v. en de criminaliteit - van bepaalde zij de heftig ontkend! - wordt er opnieuw door opgerakeld. In dezelfde krant stond te lezen dat er in Engeland op veel scholen politietoezicht komt. Zo'n agent moet zich wat onopvallend op een school ophouden. Hij krijgt ook de bevoegdheid spijbelaars op te sporen en weer naar school terug te brengen. Want wie op bijvoorbeeld acht- of tienjarige leeftijd spijbelt, loopt groot gevaar in de tienerleef tijd in het criminele circuit terecht te komen. Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn, maar of op deze manier een dergelijke ramp kan worden voorkomen, waag ik te betwijfelen. De Bijbel leert ons dat we van nature haters van God en onze naaste zijn - doodslagers en moordenaars in potentie - maar door Gods algemene goedheid is de samenleving nog enigszins leefbaar. Naarmate echter het gezag van het Woord afneemt, naar die mate zal het geweld toenemen en wordt het voor onze jongeren - die de ernst van leven en dood niet meer verstaan - heel gewoon om het recht in eigen hand te nemen. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Uit moeders erfenis kwam ook een nikkelen theeservies. De glans gaat er af. Hoe kan ik het mooi houden? Antwoord: Meestal zijn dergeUjke karmen en kopjes vermkkeld met een vliesdun laag je nikkel dat er gauw afgaat als u dat poetst. U kunt zo'n stelletje 't beste in een lauw warm sopje van weinig afwasmiddel reini gen en met een droge wollen doek opwrij ven. Gebruik geen chloor, soda, zilverpoets of dergelijke middelen die het nikkel kunnen aantasten! Hierbij een blad en een bloem van een plant die zomaar in mijn tuin ging groeien en erg lijkt op een motief op mijn Hindeloper-kast. Toch kan ik die plant niet in mijn planten- boeken vinden. Wat is dit? Antwoord: Dit is een zachte acanthus (Aca nthus MolUs) die hier vroeger vaker voor kwam, want we zien hem nog regelmatig afgebeeld op Hindeloper-meubels en beschilderde gebruiksvoorwerpen uit die '- contreien. Het is een van de vaste motieven in de volkskunst. In Griekenland hebben deze zeer lange, fraaie ingesneden bladeren reeds in de verre oudheid als voorbeeld gediend voor de versiering van kapitelen. U kunt hieruit afleiden, dat het een echte (ver)sierplant is, die in dat klimaat goed ged ijde. Bij ons bleek hij niet geheel winterhard en dus is hij uit de gunst geraakt., zodat een aantal schrijvers hem niet meer in hun tuin- boek opnamen. Dat is jammer, want deze acanthus is een fraaie verschijning en als hij bij gunstig weer vroeg genoeg bloeit, vormt hij doosvruchtjes die op een warme dag met een knalletje openspringen en grote, bruine zaden wegschieten. Zo verspreidt de plant zich in gunstige omstandigheden. Dek hem bij het invallen van de vorst af met wat stro en takken en geef hem een plaatsje op het zuiden, in de buurt van een beschuttende muur of heining. Omdat mijn darmen af en toe opspelen, ver mijd ik alle etenswaren die maar enigszins laxeren, zoals bruinbrood, uien, vette bak sels, krenten enz. Toch krijg ik telkens kram pen, maar heel ongeregeld. Er zijn foto 's gemaakt, maar ze kunnen niets vinden. Wat moet ik doen? Antwoord: Indien u verder geheel gezond bent, kan er sprake zijn van een gauw geprikkelde of zogenaamde spastische darm. De krampen worden dan veroorzaakt door De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Morgen, zaterdag 4 mei, wordt in het sport centrum De Eendragt aan Sporthal in Helle- voetsluis de maandelijkse vlooiermiarkt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooienmarkt in een behoefte voorziet blijkt elke keer weer uit de overweldigende belangstelling die bestaat, zowel bij de bezoekers als de deel nemers. Vele tientallen standhouders zien telkens weer hun overtollige goederen van eigenaar veranderen. De vlooienmarkt is voor het pubUek geopend van 09.00 tot 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 1,25 euro per persoon. Dammen: KI. Tanis - A. P. C. de MikO - 3 M. Bruinsma - J. VisbeenO - 3 Schaken: J. Santifort - J. W. Tanis'A - 'A M. Breen - A. C. BaasO -1 R. V. d. Wende - Kr. v. d. Wende1 - O F. L. Troost-P. A. Derrez1 - O W. H. M. van Geelen - W. T. Breen ....A - A E. Santifort - P. SpeelmanO -1 W. J. Tanis-Koole - J. GrinwisO - 1 E. T. E. Derrez - J. DijkstraO -1 Schaken: W. T. Breen - Jac. Santifort1 - O Heel vertassend. A. J. Kastelein - R. v. d. WendeO -1 A. C. Baas -F. L. TroostA - A Remise door herhaling van zetten. J. Dijkstra - J. SoetemanO - 1 E. Santifort - A. SchaeferO - 1 P. Speelman - J. GrinwisO -1 Kr. V. d. Wende - J. W. TanisO -1 W. J. Tanis-Koole - P. A. DerrezVi - A A. C. Baas kampioen bij de schakers. Door de nederlaag van de heer Jac. Santifort en de remisepartij van de heer Baas werd laatstgenoemde kampioen. Moest hij vorig jaar de titel nog delen met de heer P. A. Der rez, nu eiste hij alleen de titel op. Op de tweede plaats eindigde de heer Santi fort en de heer J. W. Tanis werd derde. De eindstanden van de dammers en schakers volgen nog. onverwachte samentrekkingen, waarvoor schijnbaar geen aanleiding bestaat. Soms is er sprake van enige spanningen of zenuwen, maar vaak tast men in 't duister over de oor zaak. Wel kunt u er iets tegen ondernemen. Elke dag veel drinken bijvoorbeeld. En vooral voedsel met veel vezels erin kiezen. Gebruik gerust zo'n 30 a 40 gram ruwe vezels per dag., dus kiest juist volkoren brood, bonen, noten en ongeschild fruit enzovoort. Dat zal zo'n twee weken enige extra krampen geven, maar daarna zullen die pijnscheuten geleidelijk afnemen. Zo niet, raadpleeg dan uw huisarts. Waar staat die eeuwenoude zuil die nooit zou roesten? Antwoord: In New Delhi, in India dus. Het is de Ashoka-pilaar, bedekt met inscripties van wetten van zo'n drieduizend jaar gele den en zeker duiden jaar voor Christus (of eerder) gemaakt van een nog onbekende metaallegering. Firuz Shah, de laatste vorst van de Tughlug-dynastie, heeft de zuil 1500 jaar terug naar zijn nieuwe paleis laten bren gen op een speciaal daarvoor opgebouwde wagen met 42 wielen, volgens de overleve ring voortgetrokken door achtduizend man nen. Veel geleerden hebben het gevaarte onderzocht, maar het niet oxiderende metaal bleef een mysterie. Daarom heeft Hem ook God uitermate verhoogd en heeft Hem een Naam gegeven welke boven alle naam is. (Fil. 2:9). Paulus heeft geschreven over de vernedering van de Heere Jezus. Hij is mens geworden, is in de positie van een slaaf gekomen, is in alle dingen gehoorzaam geworden, heeft Zich tot in de dood willen vernederen, heeft zelfs de schande van het kruis aanvaard. Inderdaad, zeer diep is de vernedering van de Zoon van God geweest. Maar daar is het niet bij gebleven. Dat kon ook niet, want het was aan Christus beloofd, dat het werk dat Hij in die staat van vernede ring zou verrichten beloond zou worden. De Knecht des Heeren - zo wordt Hij immers ook genoemd - zou loon ontvangen. Daar over waren afspraken gemaakt en aan die afspraken houdt God Zich. Daarom begint de tekst ook met "Daarom". De vernedering die ondergaan is brengt de verhoging met zich mee. De vernedering zou ook maar tijdelijk zijn en zou niet langer duren dan strikt noodzakelijk was. Als de schuld betaald zou zijn en op die wijze aan Gods recht voldaan zou zijn, behoefde Christus niet langer te lijden. En toen eenmaal gebleken was dat Hij gehoorzaam was geworden tot de dood des kruises - die verschrikkelijke vervloekte dood - toen was het genoeg. Daarmee was alles voldaan. De schuld van Zijn kerk, die Hij kwam betalen was daarmee betaald. Het recht van Zijn Vader, dat door de zonde geschonden was, was daarmee hersteld. De duivel, die zijn claim legt op alle mensen, ook op Gods kinderen, was daarmee versla gen, zodat hij zijn greep op hen die in Chris tus geborgen zijn voor altijd verloren heeft. Al het werk was volbracht. In de zekerheid dat dit zo was, heeft Christus nog voor Zijn sterven geroepen: Het is volbracht! Welnu, vanwege al deze dingen die Christus in Zijn vernedering tot stand heeft gebracht, volgt daarna de verhoging en lóijgt de Knecht Zijn loon. Daarom! Paulus gebruikt een heel sterk woord om die verhoging uit te drukken. Onze vertaling pro beert dat weer te geven door het woord "uitermate". Het is inderdaad een geweldige verhoging. Uit de diepten van dood en hel en godverlatenheid is Hij omhoog gevoerd. Eerst in de opstanding uit de dood, daarna in de hemelvaart met in het gevolg daarvan de zitting aan Gods rechterhand in de troon. Van de diepste diepte is Hij gekomen tot de hoog ste hoogte. Hoger kan niet. Als God tegen Hem zegt: Zit aan Mijn rechterhand! is dat de climax. Wat dat inhoudt kunnen we lüet eens bevroeden, zo onvoorstelbaar heerlijk is het. Die geweldige verhoging blijkt ook uit het feit, dat Christus een Naam - eigenlijk staat er: dé Naam - ontvangen heeft, die elke ande re naam ver te boven gaat. WeUce naam dat is? Uit het vervolg blijkt dat Paulus hier de Naam "Kurios" bedoelt. Dat is: Heere; de naam waarin openbaar komt dat Jezus, gebo ren uit Maria, tevens de Zoon van God is. Dat Hij die Naam mag dragen betekent dat Zijn Godheid niet langer verborgen hoeft te blij ven achter het kleed van Zijn mensheid. Er is niet langer een tegenstelling mssen wie Hij is - de Zoon van God - en hoe Hij gezien wordt - een wortel uit een dorre aarde. Die nieuwe Naam is dan ook op het allemauwste verbon den aan de Naam waarmee God Zelf genoemd wordt: Jahwe, Jehovah. Voor de christenen uit die dagen lag er nog een aparte boodschap in deze Naam. Paulus schrijft deze brief uit de gevangenis in Rome. Er is vervolging uitgebroken. De Filippenzen moeten er maar op rekenen dat ook zij door die vervolging getroffen kurmen worden. De keizer in Rome zal het de kerk des Heeren niet gemakkelijk maken. En het is deze kei zer, die ook 'Heere' genoemd wordt en als zodanig vereerd wordt. Wie is nu de echte 'Heere'? Wel, dat is Jezus. Dat wil zeggen, dat niet de keizer regeert, al denkt hij dat alle macht in zijn handen Ugt. Niet hij heeft het laatste woord. Dat is aan Christus. Hij regeert over alle dingen. Zou die wetenschap de onrustige harten van de christenen niet tot rust kunnen brengen? Als ze hun hoofden maar omhoog heffen en zoeken de dingen die Boven zijn. Vandaag is Jezus nog Heere. Die heerlijke Naam draagt Hij nog altijd. In de wereld is niet veel veranderd. Er is zeker niets verbe terd. Nog altijd regeert de boze, althans zo üjkt het. Er gebeurt zoveel dat niet naar Gods wil is. Overal zit het kwaad, tot in de kerk toe. Het zit vooral ook in het hart van de mens. En wat staat er nog te gebeuren? Hoe veel verwoestingen zullen er nog worden aangericht? Komen er straks misschien weer vervolgingen? Maar wat er ook gebeiut en wat ons ook vreesachtig zou kunnen maken, het staat vast, dat Jezus Heere is. Hij zit in de troon. Alle macht behoort Hem toe. Als we nu maar Zijn gezag in ons leven leerden erkennen en Hem leerden dienen als Zijn gewilhge diena ren. Ga eens na in uw leven wat het u persoonlijk zegt, dat Christus de Heere is. Zegt dat u wei nig of niets? Of Ugt daar voor u troost in en put u daar moed uit? P. den Butter D.V. zaterdag 4 mei komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs om oud papier op te halen. U mag ook uw karton inleveren. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Ook in de Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Vrien delijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kg. U wordt verzocht Uw deze uiterüjk 08.30 uur droog gereed te .hebben staan. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbaJdcen hebben gegooid worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gere cycled kan worden. VriendeUjk verzoek is om geen papier of karton bij de containers bij gemeentewerken of op schoof neer te zet ten. Als U het echt niet langer kunt bewaren kan het op telefonische afspraak ingeleverd worden (0187) 682124, 683676 of 682490. De ouders wordt verzocht kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De organisatie kan niet aansprakelijk worden gesteld indien zich ongevallen voordoen, dus kinderen jon ger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand maart was 23.420 kg, 819,70. Allen harteUjk dank daarvoor. School met de Bijbel 'Kon. Beatrix' Na een jaar van voorbereiding is de biblio theek van 'Eben Haëzer' te Ouddorp zover dat ze over wil schakelen op geautomati seerd uitlenen. Dat gebeurt op maandag t/m woensdag 6 t/m 8 mei. Daarom worden alle lenende lezers verzocht of ze één van deze avonden naar de bibliotheek willen komen met de biblio- theekboeken die ze momenteel thuis hebben. De openingstijden zijn van 18.30 tot 20.30 uur; in die week komt de middagopenstel- Ung voor een keer te vervallen. Voor verder informatie wordt u verwezen naar de brief die alle gebruikers van de bi- bUotheek hebben ontvangen. 1» t ^m ^0 ^m i<» «i 'Z* V» ,^.,.,.^...,,^„...^^„.^.,-"^-'^ Quinta de zwarte bouvier, een teefje van negen jaar is nog steeds bij ons. Het is een stevige meid, lief, maar tegenover vreemden goed waaks. Met Quinta in uw huis, zult u geen last hebben van ongewenst bezoek. Zij vindt het niet erg om alleen thuis te zijn, gaat graag mee in de auto en zij kent haar commando's. Quinta houdt niet van klei- ne kinderen, ook tegen over andere honden doet zij leHjk en zij houdt niet van katten. Voor haar graag een nieuwe baas waar zij het alleenrecht heeft. Boy is een Engelse Bull dog van ruim zeven jaar, een soort tank, maar heel vriendeUjk en hij past in ieder gezin. Boy is vriendeUjk voor kinde ren, Uef voor katten maar andere honden vindt hij niet aUemaal leuk. Hij kan alleen thuis bUjven en gaat graag mee in de auto, maar vuurwerk en onweer vindt hij niet leuk. Boy zoekt een leuk gezin waar hij de enige hond is, voor de rest maakt het hem niets uit. Boomer is een btuine kortharige hond, een reu, rüet zo groot en zes jaar. Het is een Uef dier en heel enthousiast. Hij moet even weimen aan katten en is soms erg bescher mend tegenover kinderen. Hij luistert goed, is bang voor vuurwerk en heeft er een hekel aan om alleen thuis te zijn. Voor Boomer graag een baas waar hij veel aandacht krijgt. Rakker is een zwart poedeltje van ongeveer vier maanden, gevonden in Rotterdam. Het is een vriendeUjk hondje, Uef voor katten, lief voor andere honden maar hij is niet gewend aan kinderen. Wie geeft dit diertje een nieuw tehuis? Heeft u belangstelling voor een van deze honden, u vindt ze in de Dierenstee aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp (0186- 655150). Openingstijden: maandag t/m vrijdag tussen 11.00 en 16.00 uur. -35- Zijn ogen kijken aUen tegeUjk en ieder afzonderlijk vast te houden. "Zo, doet u ze nu maar uit elkaar." Uitroepen van verwondering klinken door de zaal, er wordt hier en daar wat aarzelend geapplaudiseerd, een applaus dat spoedig door iedereen wordt overgeno men. Nonchalant wuift de man het handgeklap weg. Een klein kuchje, een korte beweging met het hoofd en de gespannen stilte keert weer terug. Opnieuw blikt hij de zaal rond. "U daar, achteraan op nummer 192, kom." Zonder aarzelen staat een kleine man met een pokdalig gezicht op en begeeft zich dwars door de zaal naar het podium. Een zelfverzekerd lachje krult om de lippen van de hypnotiseur. "Dat meisje ginds, ze heeft stoelnummer 274, kom." Het wordt nog stiller in de volle zaal. Krijntje en Nel kijken elkaar even aan. Ze voelen opnieuw de enorme kracht die er van deze man uit gaat. Ze ervaren de sata nische macht, die er Ugt in zijn ogen, in zijn stem. En ze bidden een woordeloos gebed tot Hem, Die satans kop vermorzeld heeft en een macht en een kracht bezit die ver uitgaat boven de heerschappij van de duivel en z'n dienaren. "Heere, doe alles misliïkken wat die man van plan is en toon vanavond Uw almacht en Uw heer lijkheid." Stil kijken ze toe als de man en het meisje via een trap je het podium oplopen. Het vrouwtje naast Nel geeft haar een duw. "Hij neemt ouwere ook, siet u wel, die man is seker feertig jaar, denk u niet? Nou ken ik straks fast naar hem toe in de pause, fin u niet?" "Wil die dame daar niet praten, dat leidt af', kUnkt plotseling de stem van de hypnotiseur. Het vrouwtje schokt recht. "Hij siet aUes, merk u wel?" tluistert ze nog gauw. Niemand let meer op haar, aUe ogen zijn gericht op het nu weer hel verlichte podium. "Heeft iemand in de zaal een rolletje drop in zijn tas? Ja, u daar op de tweede rij, naast die dame die zo straks iets tegen u zei." Nel voeh hoe ze een kleur krijgt, maar tegelijk ervaart ze ook de dwingende macht die deze man op haar uit oefent. Hoe weet die vent dat nou. Ze pakt haar grote tas wat steviger beet. Alles in haar verzet zich tegen wat hier gebeurt. Ze wapent zich met alle kracht tegen de drang die ze voelt om haar tas open te doen. Als een flits gaat het door haar heen, wat Krijntje zei voor ze hier heengingen. "Nel, ik heb gevraagd aan de Heere of Hij met ons wilde gaan. Of hij ons zou willen wape nen tegen alle listen van satan. Om nee te durven en te kunnen zeggen op alles wat hij ons gebiedt." Ze voelt even Krijntjes hand op de hare, ze hoort haar dringend gefluister: "Niet toegeven Nel, bid om kracht." Er valt iets zwaars, iets dreigends van haar af En op de dwingende, bevelende blik in de ogen van de man op het podium kan ze 'nee' schudden. Ademloos wacht het publiek op wat nu gebeuren gaat. De ogen van de hypnotiseur schieten vonken, maar Nel kijkt onbevreesd terug. Ze ondervindt opnieuw de satani sche kracht die er uitgaat van deze man, maar ze vecht, smekend om kracht van boven. Het gaat hard tegen hard, de spanning in de zaal is voelbaar. De bei de mensen, de man en het meisje op het podium zijn vergeten, ze staan daar wat verloren in die open ruim te. "Wedersta de duivel en hij zal van u vUeden." Met kracht komen deze woorden in Nels hart. De strijd wordt heviger, er parelen zweetdruppeltjes op het voorhoofd van de hypnotiseur, hij zal winnen. Nog nooit heeft hij een nederlaag geleden. Maar stap voor stap moet hij terug, hij voelt hoe hij langzaamaan ter rein verliest, hoe deze vrouw hem wederstaat door een kracht die sterker is dan de zijne. Nog even houdt hij vol, nog één keer gebruikt hij alle krachten, die zijn meester hem gaf. Maar het zijn verloren krachten. De kop van die meester is immers vermorzeld. Als bUkken konden doden zouden Nel noch Krijntje levend het gebouw verlaten hebben. In een poging zijn houding te redden, draait de man zich schouderophalend af en richt zich weer tot het publiek, dat deze stiUe strijd wel heeft gevolgd, maar niet heeft begrepen hóé zwaar dit 'gevecht' is geweest voor beide partijen. De mensen op de achterste rijen zijn onrustig geworden. Ze zaten te ver weg om precies te kuimen volgen, wat er tussen de man op het podium en de dame op de tweede rij aan de hand was. Als de hypnotiseur een nonchalant gevaar maakt met zijn hand, bedaart het geroezemoes achteraan. "Ek vraag u excuus voor dit intermezzo, wij zuUen doorgaan met het programma." De aandacht van het publiek is direct weer gespannen. "Zullen we weggaan?" fluistert Krijntje. Nel schudt het hoofd. "Nee, ik ben niet bang meer voor hem. Hij kan me niets doen. In de pauze wil ik hem vragen waar Henk is", fluistert ze zacht terug. "Mefrouw, ken u ook hypnotisere?" vraagt het vrouw tje naast haar niet al te zacht. "Wat keek tie fals, sag u wel? Hebbe u echt droppies in uw tas?" "Sstt" wordt er achter haar gesist. Ze draait zich om. "Hebbu het tegen mijn? 'k Sel pra te as ik wil. 'k Heb net so goed betaald as iedereen." Verontwaardigd recht ze haar rug en moppert nog wat na. Nel moet ondanks alles even glimlachen. De slanke in het zwart geklede figuur Ujkt het publiek weer in zijn macht te hebben. Hij heeft twee stoelen naast elkaar op het podium laten zetten. De man en het meisje moeten er op plaats nemen. "U doet mee met een paardenrace met hindernissen. Denk erom dat u wiimen moet. Let op, nu klinkt het startschot." Een harde knal en.de man en het meisje galopperen er vandoor. Ze wippen om het hardst op hun stoel en verbeelden zich dat ze werkelijk op een paard zitten. "Pas op, een hoge hindernis", klinkt plotseUng de don kere stem van de hypnotiseur. Beiden buigen voor over, bUjven even zo zitten en rechten dan hun rug om weer verder te wippen. De zaal brult van het lachen. De hypnotiseur wenkt met de hand. "Niet schreeuwen, niet lachen, als ze de volgende hindernis genomen heb ben, mag u even applaudiseren." Het gelach breekt abrupt af. Men ziet hoe hij even iets tot de man en het meisje zegt. Beiden buigen weer ver voorover om na een paar tellen weer rechtop te gaan zitten. Een kort handgeklap vanuit de zaal. Dan is het weer stil. "De zal hen beiden weer terugbrengen uit hun hypnose." Ademloos kijkt het pubUek toe. Wat hij precies doet, kan niemand zien, hij staat met zijn rug naar de zaal. Twee tellen later staan de man en het meisje op en lopen weer naar hun plaats. Nu applaudiseren de bezoekers lang en heftig. Krijntje en Nel hebben niet meegelachen. Afschuwelijk vinden ze het. "Ik ga weg Nel, wie weet wat hij straks gaat doen, kom." Krijntje staat al half op uit haar stoel. Maar Nel trekt haar weer neer. "Je hebt zelf gezegd, datje de Heere gevraagd hebt om de werken van de satan te verstoren. Wil je dan nu weglopen? God liet de Egyptische tovenaars ook dezelfde wonderen doen als Aaron en Mozes. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5