De prins en de premier Plantjesmarkt Rommelmarkt PREDIKBEURTEN De holocaust Skeelerestafette mmrm: Blind Date-actie succesvol INLOOPCONCERT EIIAIIDEII-IIIEIJWS in Sommelsdijk Rectificatie Ooitgensplaat Stille tocht Oud papier Goedereede Redelyke Godts-dienst. Bijbels dagboek Arjan Kuijper Good-Luck verslaat Zwijndrecht Hans Vllierïus in Flakkeecïalïtelten In de krant Schroder is Kok te hulp geschoten Zondag 5 mei 2002 Door een technische storing is in de edi tie van vrijdag 26 april een vervelende drukfout in het artikel over de diploma uitreiking bij de computercursus voor senioren in Oude Tonge geslopen. Het vraagteken achter de naam 'Van Cursist C. C. van Strien behoorde eeiti 'kruisje' te zijn in verband met haar o^M^den vlak na het voltooien Van de cursus. Onze excuses hiervoor- J. M. J. Kieviet Op vrijdag 10 mei zal er een 12 uur durende skeelerestafette plaatsvinden op Goeree Overflakkee. Een tocht met als doel voor geld in te zamelen voor bouwprojecten in Kenia, welke gere aliseerd zullen worden door enthou siaste vrijwilligers. Wat hebben ze met elkaar te maken, zult u vragen. Ik breng ze in dit artikel met elkaar in verband omdat ze beiden in de pers voor komen; niet helemaal gelijktijdig, maar toch ook weer niet zo lang na elkaar. Premier Kok haalt de krant bijna dagelijks. Waar het mij om te doen is, is het feit dat hij zijn wekelijkse gesprek op vrijdagavond voor de T.V. heeft gebruikt om het tegen Pim Fortuyn op te nemen, en derhalve voor de paarse coalitie niet in het minst voor de PvdA. Deze handelwijze is uitvoering van zijn belofte aan het Nederlandse volk dat hij de weldaden van twee paarse kabinetten wat meer in het licht wil trekken. Rondom de uit slag van de gemeenteraadsverkiezingen zijn die weldaden wat ondergesneeuwd, vindt Kok. Kritiek op de politieke manoeuvres van Paars II doet voorbijzien aan wat in rege ringskringen nu soms de zegeningen van Paars II wordt genoemd. Hier luistert het nauw. Mag de premier de weldaden van zijn kabinet niet naar voren schuiven? Mag hij er niet op wijzen wat vooral dit kabinet goed gedaan heeft ten bate van het Nederlandse volk? De premier heeft zeker het recht daarop te wijzen, al zal er in de bevolking verschillend geoordeeld worden over deze weldaden. Dat blijkt nu al duidelijk het geval te zijn. Wat de premier echter niet mag doen, is de hem als voorzitter van de ministerraad toe gemeten zendtijd op vrijdagavond te gebrui ken om aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. Hij kan dat op twee manieren doen: door het positieve als argument ten gunste van de eigen partij te benadrukken, of door politieke tegenstanders te bestrijden. Zeker, op een verkiezingsbijeenkomst van de eigen partij hoeft de premier niet zijn mond te houden. Iets anders is het de verkie zingsstrijd te verplaatsen naar die plek, waar de premier in zijn hoedanigheid van minis ter-president het beleid van dit kabinet toe- Ucht. Ik zie de vrijdagavondgesprekken voor de T.V. toch als een vorm van toelichting op het kabinetsbeleid. De premier geeft dan een oordeel over zaken die spelen. Hij licht toe. Ik vind dit de jaren door een goede gelegen heid tot conmiunicatie van de premier met de bevolking. Geen propagandaspeech Die communicatie moet echter niet verwor den tot propaganda voor de eigen partij. Daaraan heeft de premier zich wel schuldig gemaakt. Ik gebruik welbewust het woord schuldig. De premier heeft misbruik gemaakt van zijn positie, van het voorrecht tot communicatie dat hij nu eenmaal bezit. Wie hiervan misbruik maakt, verlaagt die waardevolle manier van communicatie tot propaganda maken. De premier heeft zich beneden de waardigheid van zijn ambt gedragen door dit te doen. Dat uitgerekend een man als Kok zich hiertoe verlaagd heeft, wijst erop hoe zwaar hij aan de omstreden positie van zijn partij tilt. Het is mijn over tuiging dat hij zijn partij schaadt door deze vorm van propaganda. Ander partijleiders missen deze mogelijkheid. Ik concludeer - om het nog maar zacht te zeggen - tot een oneigenlijk gebruik van zijn voorrecht als premier. Het wekelijkse T.V.-gesprek is immers een prerogatief dat geen andere poli ticus ten dienste staat. Nu ik me toch kritisch uitlaat over het optre den van Kok, moet er nog iets aan toege voegd worden. Bondskanselier Schroder heeft maandag avond 18 maart jl. de jaarlijkse Dr. Den Uyl- lezing gehouden. Ik zag de ontmoeting van Schroder en Kok op de T.V. De blijde, opge togen blik van Kok trof mij. Er werd aan toe gevoegd dat beide bewindsheden elkaar zondag in Spanje hadden gesproken. Ik het dan teveel om dit bericht te combine ren met wat ik in NRC Handelsblad las? Schroder week op een aantal plaatsen van zijn tekst af. Hij voegde er nogal iets aan toe. Het komt mij niet onwaarschijnlijk voor dat de uitspraak over Nederland als het land dat zijn positie als koploper in Europa aan het verliezen is, hier ook onder valt. Schroder waarschuwde dat Nederland een belangrijke verworvenheid als tolerantie jegens vreemdelingen en andersdenkenden dreigt te verspelen. Dat is een opstekertje voor Kok. Betere steun tegenover Fortuyn had hij zich niet kunnen denken. Zelfs op de foto in de krant heeft Koks gezicht een triomfantelijke lach. Hij wist kennelijk wat er komen zou. De ont moeting in Spanje wierp ook voor de Neder landse politieke verhoudingen vruchten af. Opnieuw een vermenging van partijbelang en staatmanschap. Politiek op eigen gezag Ten aanzien van Prins Bemhard hggen de zaken anders, hoewel... Men late de nu openbaar geworden gegevens goed op zich inwerken. De prins heeft in 1961 met Amerikaanse diplomaten een plan besproken om de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea over te dra gen aan Indonesië. Hij is daarvoor zelfs bij president Kennedy geweest. Er was volgens de prins slechts een struikel blok, de minister van Buitenlandse Zaken, J. Luns. Dit alles ging om buiten het kabinet De Quay. Ik kan de reactie die bij mij boven kwam niet achterhouden: Je moet maar dur ven. Staatsrechtelijk is dit optreden onbe hoorlijk - om het zacht te zeggen. Stel dat het toen bekend was geworden en Koningin Juliana zich achter het optreden van haar man had geplaatst, dan zou er een constitu tionele crisis zijn ontstaan. Zulk een optre den kan geen regering over haar kant laten gaan. Prins Bemhard heeft met vuur gespeeld. Vijftien jaar later deed hij hetzelf de in de Lockheed-affaire. Overeenkomst Ik denk dat er tussen de prins en de premier in die zin een overeenkomst is, dat beiden misbruik hebben gemaakt van hun positie. De hun toevertrouwde plaats was niet bedoeld om eigen inzichten door te zetten of eigen (partij)belangen te bevorderen. Wie de publieke zaak dient, moet publiek van zijn daden getuigenis kunnen afleggen. In zijn verantwoording moet duidelijk blijken dat hij op waardige wijze, binnen de hem toege meten grenzen, het volk dient. De conclusie, niet alleen voor hoog geplaat sten maar voor iedere lezer zal duidelijk zijn: bemoei je niet met zaken waar je niet mee te maken hebt. Gebruik geen enkele positie ten gunste van eigen belang, of voor het doorzetten van eigen inzichten. Ik zou deze les ook willen voorhouden aan mensen die in de kerken en in plaatselijke gemeenten leiding geven. Handel open en eerlijk. Dan kunt u ook altijd publiek verant woording afleggen van wat u hebt gezegd en gedaan. Misbruik van een positie - ten behoeve van wie of wat dan ook - keert altijd op uw eigen hoofd terug. De prins en de premier zullen dat in deze dagen ervaren. Maar ook degenen die in kleiner verband en op bescheidener posten, handelen zoals zij. Een gewaarschuwd man geldt voor twee! W. H. Velema OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee en 18.30 uur kand. K. J. Kaptijn, Nieuw Lekkerland. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. K. J. Kaptijn en 18.30 uur kand. C. M. Klok - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. R. van den Berg, Ermelo - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. H. A. Bakker en 18.30 uur ds. A. J. Krol. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 ur ds. C. A. van der Sluijs, Rotterdam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. kerk 10.00 uur ds. J. Kroeze, Steenbergen en 18.30 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. MELISSANT-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. A. Kot, Hoevelaken - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. Romkes, Zwijndrecht. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, Wezep, welkomstdienst en 18.00 uur ds. W. P. van der Aa, Renkum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluttlngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per Jaar 33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. van der Veen, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. G. C. Kunz - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dun- né-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (doop- dienst) - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur (bed. H.D.) ds. J. Karels - Ger. kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur lees dienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. H. de Bas, Waddinxveen en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Gorsel, Bergambacht en 18.00 uur ds. J. Willemsen, Dirksland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. B. Stam, Papen- drecht en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur P. A. Broere. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur kand. A. L. A. den Besten - Ger. Kerk 10.00 uur ds. M. van Krimpen en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Lingen, Oude Tonge en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L.H. Zweers en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje. Geen tijd gehad om op Koninginnedag plantjes te kopen? Of komt u plantjes te kort? Morgen, zaterdag 4 mei, heeft u een nieuwe kans. Bij verenigingsgebouw 'Vita Nova' in de van Aerssenstraat te Sommels dijk wordt van 9.00 tot 12.30 uur een verko ping gehouden van perkplanten, e.d. U kunt natuurlijk terecht voor fuchsia's, geraniums en perk- en kuipplanten. Vóór of na het uit zoeken van de plantjes is het mogelijk om een bakje koffie in Vita Nova te drinken. De opbrengst van deze verkoping komt, samen met de opbrengst van de Gemeentedag (25 mei a.s.), ten goede aan o.a. het jeugdwerk van de Ned. Herv. Kerk te Sommels dijk. Ook op de gemeentedag zullen er, naast de rommelmarkt, bloemen- en planten wor den verkocht. Zeven bibliotheken in de regio's Voome- Putten en Goeree-Overflakkee regelden tij dens de boekenweek blind dates voor hun leden. Met boeken en cd's wel te verstaan. Wie het aandurfde leende blind een aantal media rond het thema liefde, verpakt in een spannende tas. Een enkel citaat gaf een hint naar de inhoud, maar wat de tas precies bevatte werd pas duidelijk op de plek waar hij geopend mocht worden: thuis. Het kon van alles zijn. Van thriller tot Bouquetje en van Bach tot Bauer. In het totaal leenden de bibliotheken achthonderd tassen uit. Uit de reacties bleek duidelijk dat de deelne mers het verassend vinden iets te lezen, te bekijken of te horen dat anderen uitgekozen hebben. Vooral omdat het doorgaans boe ken, cd's en/of video's betrof die zelf nooit gekozen zouden zijn. Niet alle media vielen in de smaak, maar ook dan werd meestal met uitrqeptekens aangegeven dat een volgend keer zeker weer meegedaan zou worden. Aan de vooravond van 4 mei een stukje over het Joodse volk. De zonen en dochters van aartsvader Abraham, het volk dat de Eeuwige zich heeft uitverkoren. Het volk dat wij kennen uit de Bijbel; het volk van de Wet, de tempeldienst en de sabbat. Het woord 'Jood' heeft een beladen klank gekre gen en is feitelijk onbruikbaar geiuorden. Het is, tenminste in onze spreektaal, joodse man, joodse vrouw of joods kind. De bijbelse verhalen zijn velen bekend. Adam en Eva, Noach, Jozef en zijn broers, de uittocht uit Egypte, Gideon, Ruth, Sims- on en Daniël in de leeuwenkuil zijn va- bonden met zondagsschool en de zondagse prediking. Na de verwoesting van de tem pel in 70 (na onze jaartelling raakte het joodse volk in de diaspora. Een verstrooiing die eeuwen zou duren. Het oude bondsvolk woonde verspreid over heel Europa en ten slotte over de gehele wereld. Soms woonden ze in een eigen wijk. Een getto. De Joden- straat werd wereldwijd bekend. Het Joden- kwartier' werd ook in ons land een begrip. Van daaruit werden ze. Wie zou niet wenen f Weinigen overleefden de verschrikkingen, gedompeld in rouw en verdriet keerden ze terug. Het leek voorbij met de joodse gemeenschap in ons land, maar Joodse mannen en vrouwen zetten de samenkomsten in de synagogen voort. Het mocht gelukken, op een aantal plaatsen werd de sjoel in ere hersteld. De Joodse ere dienst werd voortgezet, de hoge feesten wer den weer gevierd. De lofzangen van Abra ham's kinderen, klonken weer: 'Lof zij de God van Israël, de Heer' die aan Zijn erf- volk dacht. Op 4 mei gedenken vnj hen die hel leven lie ten onder bruut en redeloos geweld. De laars die stampend over mensen en de mensheid ging, was het begin van het eind zonder begin, maar 't verbond met Abra ham Zijn vrind, bevestigt Hij van kind tot kind. Zevenenvijftig jaar geleden waren de bevrij ders met afschuw vervuld door wat zij zagen toen zij de nazi-concentratiekampen betra den. In de uitzending 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee hoort u maandagavond om 21.00 uur een interview met een overleven de van de Holocaust, die al tijdens het Nazi tijdperk zijn mond durfde open te doen. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Het programma wordt dinsdag herhaald om 16.00 uur. Op zaterdag 11 mei hoopt de Nederlands Hervormde Kerk van Ooitgensplaat een rommelmarkt/verkoping te houden. De opbrengst dit jaar is ten bate van het restau ratiefonds van de Nederlands Hervormde Kerk. Er is weer van alles te koop; cadeaus voor jong en oud perkplanten, advocaat, zelfgemaakte kaarten en kaas. Natuurlijk kunt u tussendoor ook iets drinken en een broodje of ijsje eten. Voor de kinderen zijn er verschillende spelletjes en er kan bij goed weer een ritje met paard en wagen gemaakt worden. De rommelmarkt/verkoping vindt plaats in en om 'Elthato' aan de Zuid Ach terweg in Ooitgensplaat. ledereen is van har te welkom van 09.00 tot 15.00 uur. Zaterdag 4 mei is het dodenherdenking. Graag willen wij als jongeren daar ook bij stil staan. We willen de stille tocht lopen en jij kan mee! Zorg dan dat je kwart over zeven in de Hoeksteen bent. Als je niet mee gaat, kom in ieder geval s avonds. We draai en een hele mooie film. De deuren staan dan om 19.30 uur voor je open. Het OJW-team De Stichting Koiunklijke Fanfare ApoUo uit Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en Goedereede-Haven- hoofd. U wordt verzocht het papier goed gebundeld voor 08.30 uur buiten te zetten. tn deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze 'm dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst In te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Geachte redactie. Als rooms-katholiek abonnee van uw blad heb ik mij mateloos geërgerd aan het artikel over de "Bekeerde (ex) moslim". Door het herhaalde gebruik van het begrip tot geloof komen" wordt de indruk gewekt dat de Islam geen geloof zou zijn. Ik ben van mening dat uit deze zinsneden een arrogantie spreekt die een christen niet waardig is. Tot een van de grootste deugden uit het christelijk geloof behoort nederigheid; iets wat ik in de gewraakte zinsneden niet terug kan vinden. Het zou uw blad sieren als er tenminste de bereidheid zou zijn het bestaansrecht van andere geloofsovertuigingen te respecteren en deze bereidheid tot uiting te laten komen door een andere zinsopbouw die recht doet aan het gegeven dat andere overtuigingen een gelijke waardering verdienen zonder daarbij tekort te doen aan uw eigen overtuiging. G. R. Helmreich Klinkerlandseweg 8 3244 BD Nieuwe Tonge "Moeckt kleyne geselschapjes van bekenden onder malkanderen, leest daer t'elkens een Capittel ofte een gedeelte, ende laet het gele- sene u stoffe geven tot stichtelyke t'samen- sprekingen. Dit advies geeft de schrijver voor het gebruik van zijn boek aan de lezer mee. Zoiets als een gebruiksaanwijzing om de winst van het boek zo optimaal mogelijk te laten zijn. De schrijver is een Rotterdam se dominee in het jaar 1700. Zijn naam is Wilhelmus a Brakel. De uitvoerige titel van zijn boek luidt: 'Logikè Latreia. Dat is: Redelyke Godts-dienst, in welke de Godde lijke Waarheden des Genaden-verbondts worden verklaart, tegen allerleye partyen beschermt ende tot de practijke aangedron gen Door Wilhelmus a Brakel Th: F., Bedienaar des Goddelijken Woordts tot Rot terdam. Het is ongekend populair geworden, dit boek met die toch eigenlijk wel vreemde titel: 'Redelijke Godsdienst'. De hele achttiende eeuw door verschenen er telkens nieuwe drukken van. In 1795 de twintigste. En tot in onze tijd toe wordt dit geschrift gelezen. En denk niet dat het een werkje is van het for maat van paperbackje of zoiets. De eerste druk telde wel 2268 dichtbedrukte bladzij den... In twee forse delen. Hoe dit boek te omschrijven? Niet zozeer als een theologisch handboek, maar eerder als een eenvoudig en overzichtelijk geschreven verhandeling over het christelijke geloof en het christelijke leven. Het eerste deel is een vrijwel complete geloofs-leer, een populaire dogmatiek. Het tweede noem ik een levens leer, een populaire ethiek. De schrijver zelf typeert de inhoud van deel I als "de verwer ving van de zaligheid en de toepassing aan de uitverkorenen"; deel II schetst "de chris ten in zijn levenswandel en in zijn zahg ster ven". Ds. a Brakel wilde met zijn boek voor al van nut zijn voor de praktijk van de god zaligheid. Voor het leven in de vreze des Heeren. "In de persoonlijke toepassingen graaft hij tot op de bodem van het menselij ke hart, ontdekkend en onderwijzerid, maar ook vertroostend en bemoedigend..." Deze laatste zin onüeen ik aan het Woord vooraf van het zojuist verschenen boek, dat ik vandaag onder uw aandacht wil brengen. Het is een Bijbels dagboek, samengesteld uit het genoemde geschrift van Wilhelmus a Brakel. De samensteller, de heer J.M. Ver meulen te Meteren, heeft de meest essentië le en praktische fragmenten geselecteerd en in de vorm van een meditatief dagboek gegoten. Niet dat deze bundel het oorspron kelijke werk vervangen kan; het bedoelt er zelfs geen uittreksel van te zijn. In zijn Woord vooraf verantwoordt de heer Ver meulen zich aangaande de werkwijze die hij volgde en de criteria die hij hanteerde. Gelet op het beoogde karakter van dit dagboek heeft de samensteller de behandeling van strijdpunten en theologische uitweidingen niet opgenomen. Ik heb de indruk dat hij redelijk verantwoord te werk gegaan is en in de geest van a Brakel is gebleven. Hier wordt de schat die in dat oude boek ligt opgestapeld in pasmunt aangereikt. Voor elke dag opnieuw. Twee inhoudsopgaven zijn aan het slot van het boek opgenomen: één op datum en één op thema. In het hart van dit boekwerk is een fraai katern van acht pagina's mee-ingebon- den. Daarin wordt het één en ander over de schrijver (typering en levensloop) en over zijn boek (verschijning, samenstelling, karakter) meegedeeld. Heel lezenswaardig! U merkt: er is veel aandacht aan de samen- stelUng van dit bijzondere dagboek gegeven. Het is een prachtige uitgaaf geworden. Min der gelukkig vind ik de kleur van de omslag. Het felle blauw geeft iets goedkoops aan dit overigens zo voorname werk. Een keus voor donkerrood of -grijs was meer geslaagd geweest, lijkt me. Verder niets dan goeds over dit werk. De prijs is zeker niet over trokken. Dit dagboek geeft u de gelegenheid in de cyclus van een jaar (al dan niet opnieuw) kennis te maken met een klassiek en stichte lijk werk. Een boek dat al drie eeuwen lang zijn sporen getrokken heeft in het leven van Gods kinderen. Het is een door en door bevindelijk boek. Geschreven vanuit de praktijk en gericht op de praktijk van het leven met de Heere. Ik besluit met de woor den waarmee zowel 'vader Brakel' als de samensteller van dit dagboek zijn inleiding beëindigt: "De Heere wone en wandele in het midden van u. Hij bestrale u met Zijn licht, Hij vervulle u met allerlei genade en geleide u door Zijn raad. En als gij uw loop zult hebben uitgelopen, zo neme Hij u op in de eeuwige heerlijkheid. Ik ben en blijve uw medebroeder en dienaar in Christus. Welke zij lof, eer en heerlijkheid tot in der eeuwig heid. N.a.v.: Ds. W. a Brakel, Redelijke Gods dienst. Bijbels dagboek. Samenstel ling en bewerking: J.M. Vermeulen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden 384 pag., prijs €19,95. RIDDERKERK - Op zaterdagmiddag 11 mei speelt Arjan Kuijper op het beroemde Van den Heuvelorgel in de Singelkerk te Ridderkerk. Hij speelt werken uit de orgeüi- teratuur, die velen zullen aanspreken, van Buxtehude tot Guilmant. Ook nu weer een inloopconcert in de Singelkerk waai' iedereen welkom is om te luisteren naar het mooie orgel. De Singelkerk is een kerk met een war me sfeer en het orgel spreekt tot veler ver beelding. Als u zin heeft een kijkje te nemen tijdens het winkelen, of om even uit te rusten, stapt u dan rustig binnen! Het concert vangt aan om 15.00 uur, en de toegang is gratis. In de spannende competitie van Good-Luck 1 stonden zaterdag 27 april twee ploegen, die beiden 8 punten hadden, tegen over elkaar. In een thuiswedstrijd moest Good- Luck het namelijk opnemen tegen Zwijn drecht, een ploeg waartegen Good-Luck in de uitwedstiijd in de allerlaatste seconde de wedstrijd verloor. Tijdens de poging tot revanchering werd er gespeeld met een wis selende harde wind, zware regenbuien en zelfs hagel. Toch scoorden beide ploegen er in de eerste helft op los, dit kwam mede doordat de scheidsrechter voor het minste of geringste een strafworp gaf. Zwijndrecht profiteerde hier het eerst van en kwam op een kleine voorsprong van 5-7. Vlak voor rust zette de ploeg uit Middelharnis nog even aan en boog de achterstand om in een belangrijke voorsprong van 11 tegen 8. In de rust kwamen de doorweekte spelers even op temperatuur, maar na zo'n 10 minuten moest er weer gekorfbald worden in de stromende regen. Het was Good-Luck die het scherpst uit de rust tevoorschijn kwam en met 3 snel le doelpunten was er een gat van 6 doelpun ten geslagen. Good-Luck maakte de klassie ke fout en schakelde een versnelling lager, Zwijndrecht profiteerde snel en kwam terug tot 15-13. Met de ingevallen Arjan Zonder van, voor de met ki'amp uitgevallen Nico Overduin, kon Good-Luck net op tijd weer het benodigde niveau op de mat leggen om een verdiende overwinning van 18-15 op het scorebord te zetten. De belangrijke 2 punten bleven op de Heuvelweg en nu kan Good- Luck op de ranglijst weer voorzichtig naar boven gaan kijken. Good-Luck 2 behaalde in de race naar het kampioenschap ook een belangrijke uitzege tegen Spirit 2. Doelpuntermakers: Jan-Willem de Vos (7), Samantha Krijgsman (3), Liesbeth Los (2), Marcel Kievit (2), Marielle de Looze (1), Heidi Kamerling (1), Arjan Zondervan (1), Ingmar Adam(l). In het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee vertelt eUce week iemand over zijn leven. Meestal zijn het mensen boven de 50 jaar die hun levensverhaal ver tellen. Maar zaterdagmorgen om 9 uur heeft Jan Lodder een jongere gast. Het is de 37- jarige Hans Villerius uit Dirksland. Hans werd geboren in Sommelsdijk en heeft Goe ree-Overflakkee nooit verlaten. Na zijn schoolopleiding koos hij voor het beroep van belastingambtenaar. Maar de journalis tiek trok hem toch meer. Hij werd redac teur/journalist bij het Eilanden-Nieuws en is nu overal op ons eiland te vinden waar nieuws is. Vroeger was Hans al bekend om zijn orgelspel. Hij behoorde enkele malen bij de winnaars van het orgelconcours in Oude- Tonge. Nog steeds speelt hij regelmatig op een orgel. Dat kan hij thuis doen want daar heeft hij een echt pijporgel staan. Dinsdag avond om 18.00 uur wordt het programma herhaald. Deze zomer zullen drie studenten - Tabitha van Immerzeel, Pieter Wilson en Jantine van Heemst - naar Kajiado in Kenia gaan. Zij zullen daar met een groep jongeren huizen gaan bouwen bij een basisschool, zodat leer krachten naai- deze school zullen komen om les te gaan geven. Dit alles gebeurt met de organisatie World Servants. Omdat dit niet kosteloos kan gebeuren, zal er een gesponsorde skeelerestafette worden georganiseerd. Deze estafette zal een tocht zijn van 12 uren over Flakkee en wordt in teams gereden. Op 10 mei wordt om 8 uur 's ochtends het startschot gegeven. De skeeler- tocht is één van de vele acties die gehouden wordt om zoveel mogelijk geld in te zame len. Het geld zal voornamelijk besteed wor den aan materiaal voor de huizen. Ze kunnen dus alle financiële steun gebruiken. Daarom wordt u gevraagd of u wilt sponsoren. Dit kunt u doen door een geldelijke bijdrage te storten op giro 2135 t.n.v. Worid Servants te Wolvega o.v.v. KE 201 Rotterdam. Voor verder informatie of vragen kunt u kij ken op de websit: www.geocities.com/skeeler4kenia of mailen naar skeeler4kenia@hotmail.com. Wilt u meer informatie over sponsoring van onze acties, kunt u ook contact opnemen met Jantine van Heemst (06-19352870).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2