\>J Dag Gerrit, het ga je goed! M-^^ IE e fl^e> Foami Joost Kievit geridderd Koninginnenacht ■^/Minnaard Ikorels, ^ciutoschcide 0900-8844 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuld-hoUandse en zeeuwse eilanden Dodenherdenking in Ooitgensplaat RAC zoekt onderkomen op Goeree-Overflakkee Dodenherdenking en kranslegging te Dirksland Dodenherdenking i^sr Visser&Visser Stille Tocht en Kransle^ingte Middelharnis Zendingsavond met diapresentatie KQnirg>woud Visser Meubelen Gehandicaptenbijeenkomst HELPENDE HANDEN www.knopsbv.nl Nieuwe gemeente secretaris Middelharnis <t!ODEm.i^^ Middelharnis B.V. geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. Administratie- en assurantiekantoor Uw adviseur in de regio voor PRl^J LIFE Boezemweg 26 ^^F asatëS^kweOiomia de shaviromivm instaitatiehe/tri/f Gas - Water - Warmte iÉ ISO 9002 0,13 pm) Ongeval Snelheidscontrole Inbraak Kettingbotsing Arbeidsongeval Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen GARiUiE fChÖpS Vrijdag 3 mei 2002 74e jaargang nr. 7100 Elk jaar, na de bevrijding in 1945, heeft de Oraiyevereniging Ooitgensplaat, in samenwerking met de gemeente Oostflak- kee, op 4 mei een dodenherdenking geor ganiseerd. Op zaterdag 4 mei 2002 wor den wederom de gevallenen herdacht die in de periode '40-'45 zijn gesneuveld. U wordt allen uitgenodigd aan deze herden king deel te nemen, 's Avonds om 19:45 uur vertrekt de stoet vanaf verenigingsgbouw 't Centrum aan de Van Weelstraaat in een stil le tocht naar het monument aan de Kerksin- gel. Na enkele korte toespraken is er voor een ieder gelegenheid om bloemen aan de voet van het monument te leggen. De her denking in Ooitgensplaat heeft in de loop der jaren het karakter gekregen van een centrale manifestatie, die vrijwel door de gehele gemeenschap van Oostflakkee wordt gedra gen. Daardoor wordt nog eens duidelijk de saamhorigheid benadrukt, die recht doet aan de doelstelling van deze herdenking. Na afloop van de plechtigheid wordt de deelne mers koffie aangeboden in het verenigings gebouw. Het bestuur van de Oranjevereni ging verzoekt de inwoners van Ooitgens plaat deze avond hun vlag halfstok (zonder wimpel) uit te hangen. De restauratie- en activiteitencommissie van de Ned. Herv. kerk te Middelhamis organi seert nu bijna 10 jaar allerlei activiteiten. De commissie werd opgericht met als belang rijkste doel gelden in te zamelen voor de res tauratie van het interieur van het kerkge bouw. Hoewel de restauratie van het interi eur reeds is voltooid en afbetaald, gaat de commissie nog steeds door met het verza melen van gelden voor kerkelijke en andere doelen. De meest in het oog springende activiteit die door de comrnissie wordt georganiseerd is wel de traditionele jaarmarkt. Deze wordt ieder jaar in september gehouden in de directe omgeving van het kerkgebouw aan de Ring, tegelijk met de open monumenten dag. Echter, met betrekking tot het opslaan van diverse materialen en de spullen voor de rommelmarkt doet zich thans een probleem voor. De huidige opslaglocatie, Hoflaan 44 te Middelharnis - het voormalige EMGO- gebouw, zal na de zomer worden afgebro ken, waardoor dit als onderkomen voor de RAC verloren gaat. Ondank allerlei pogin gen om een nieuwe locatie te vinden, is dit tot nu toe zonder resultaat gebleven. Daarom wordt u via deze weg gevraagd wie er binnen de gemeentegrenzen een geschikte ruimte aan de Restauratie- en activiteitencommissie wil verhuren. Daarvoor kunt u contact opne men met de heer J. Korteweg, tel. (0187) 486479. Vorige week woensdag werd oud-Flakke- naar Joost Kievit, chef Regionale Milieu Poütie en voorzitter van de vereniging Hoeksche Waards Landschap, benoemd tot de Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Kievit is geboren in Herkingen en woont sinds 1966 in 's-Gravendeel. De heer Kievit kreeg de koninklijke onderscheiding voor de wijze waarop hij in zijn werk begaan is met het milieu plus zijn inzet voor de natuur in de Hoeksche Waard. Inmiddels is hij al tien jaar voorzitter van de vereniging Hoeksche Waards Landschap. Een vereniging die 1500 leden kent. Het is een vereniging van natuur en landschapliefhebbers en beschermers. De Hoeksche Waard moet nu volgens het grootste deel van het kabinet worden benoemd als Nationaal Landschap. Volgens de gemeente 's-Gravendeel is dit dé erken ning voor de jarenlange inzet van Kievit. Samen met veel vrijwilligers heeft Joost Kievit de oude zalmvisserij Klein Profijt in Oud Beijerland herbouwd. Het gebouw is nu een bezoekerscentrum van de vereniging HWL. Joost Kievit bekend als een man van harde actie, maar wel als iemand die steeds op zoek is naar draagvlak. Hij vindt dat het meeste wordt bereikt door samenwerking. De Koninginnenacht op het eiland is volgens de pohtie over het algemeen zonder grote problemen verlopen. Wel was er de nodige overlast van bromfietsen en waren er wat vemieUngen en brandjes. Het politieperso neel surveilleerde van maandagavond tot dinsdagmorgen zeer intensief op Goeree- Overflakkee. In het centrum van Den Bommel werden de politiemensen geconfronteerd met lastige jeugd. Door het doorlopende toezicht bleef de overlast beperkt tot een aantal brandjes. Wel werd rond 04:00 uur een 15-jarige jon gen uit Den Bommel aangehouden die in het bezit was van een tankje, gevuld met benzi ne. De knaap werd door z'n ouders van het politiebureau gehaald en kreeg een verwij zing naar het Bureau Halt. In zowel Ooitgensplaat als in Oude Tonge werden wat vernielingen gepleegd van rui ten, terwijl in Middelhamis enkele brandjes werden gesticht. In Ouddoip zorgde de jeugd tenslotte voor overlast door het rijden met bromfietsen. Morgen, dus zaterdagavond 4 mei, organi seert Oranjevereniging Dirksland in het kader van de Nationale dodenherdenking wederom een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, met aansluitend een stille tocht naar het monument aan het Gelderspad. Aan de herdenkingsdienst zullen o.a. meewerken burgemeester Boonstra, het koor 'Excelsior', een predikant van de Ned. Herv. Kerk en leer- üngen van de basisscholen. Na de dienst zal er een stille tocht worden gehouden naar het monument aan het Gel derspad, met aansluitend de kranslegging, twee minuten stilte en het spelen van het Wilhelmus door muziekvereniging 'Amici- tia'. Daarna heeft u de gelegenheid in het naastgelegen zorgcentrum 'Geldershof' een kopje koffie te drinken en met elkaar van gedachten te wisselen. De deuren van de Ned. Herv. Kerk gaan om 18.45 uur open, de dienst vangt aan om 19.00 uur. De Oranjevereniging hoopt op een grote belangstelling van jong en oud. MAKELAARDI Voor de koop of verkoop van uw won'mg Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 De doden herdenken. Dat is goed, we weten om welke doden het gaat. Maar waarom ieder jaar herdenken? De doden zijn niet meer, in ons land is de oorlog voorbij, voor goed voorbij. De beklemming en de ruste loosheid van de bange oorlogsdagen ligt achter ons. Het getal van hen die het aan den lijve hebben meegemaakt wordt steeds klei ner. Zij ondervonden honger, angst, verdriet en ontzetting. Het vege lijf gered, maar het verlies van dierbaren, vrienden en bekenden stempelde hun bestaan. Daarom moeten wij de doden herdenken. Zij, die vielen op de slagvelden in Europa en daarbuiten. De moedige mannen en vrouwen van het 'stille' verzet. De jodemedders en de overvallers van bonkantoren. Zij die gevan genissen bestormden om de hunnen te red den uit de klauwen van de Duitse bezetter. De burgerslachtoffers en zij die stierven van honger en uitputting. Joodse burgers, waar van het grootste deel niet terugkeerde uit de vernietigingskampen. Zigeuners en homo seksuelen, politieke gevangenen en een ieder die zich niet wenste te schikken naar Hitler en zijn trawanten. Het aantal doden van deze wereldoorlog is nagenoeg ontel baar. Zes miljoen Joden werden gedood, anders gezegd: er is zes miljoen keer een joodse man, een joodse vrouw of een joods kind vermoord. Het bhjft onvoorstelbaar, zoveel doden is nauweüjks te bevatten. Daarom moeten wij blijven herdenken. Aan hen büjven denken. Ook aan wat zij hebben doorgemaakt en in weUce omstandigheden zij standvastig zijn gebleven. Blijvend gedenken, ieder jaar opnieuw. Als de beteketiis daarvan, voor hen die de oorlog niet hebben meegemaakt, levend bUjft, wor den de oorlogsdoden blijvend herdacht en was hun strijd tegen onrecht en willekeur niet tevergeefs. H.J. G. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Morgen, dus zaterdag 4 mei, organi seert de Stichting Evenementen Mid delharnis (StEM) een Stille Tocht en Kranslegging naar het monument aan de Hoflaan te Middelharnis. Tijdens deze plechtigheid worden allen her dacht - burgers en militairen - die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld, zijn omgekomen sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, hetzij in oorlogssitu aties of bij vredesmissies. De StEM krijgt hierbij medewerking van de gemeente Middelhamis, de politie, het Rode Kruis, Sempre Crescendo, de brandweer en mannenkoor 'Ons Koor'Middels dit bericht worden alle verenigingen, stichtingen, ker ken, scholen en particulieren (liefst jong en oud) opgeroepen om in groten getale aan deze tocht en kranslegging deel te nemen. De tocht start om exact 19.35 uur vanaf het gemeentehuis; daarom wordt u verzocht om uiterlijk 19.30 uur aanwezig te zijn. Een ieder krijgt tijdens de plechtigheid gelegen heid om een bloemetje of krans, e.d., bij het monument neer te leggen. Om 20.15 uur wordt het einde van de plechtigheid aange kondigd, waarna de stoet zich weer naar het gemeentehuis zal begeven en op het plein voor het gemeentehuis ontbonden zal wor den. De organisatie hoopt op een nog grote re deelname dan voorgaande jaren. op D.V. dinsdag 7 mei a.s. hoopt evangelist M. Nijsse een diapresentatie te houden over Guinee. Plaats: verenigingsgebouw 'Reho- both' van de Geref. Gemeente aan de Gel- dersedijk te Dirksland. Aanvang: 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Gerrit Lodder, de groenteman uit Den Bommel is gestopt met zijn handel. Al vanaf zijn vijftiende ging hij op pad met fruit en groente. Een half jaar eerder dan hij feitelijk van plan was, heeft hij zijn groentenmand in de hoek gezet en zijn geldtas aan de spij ker gehangen. Problemen met de gezondheid noopten deze buitenvogel vroegtijdig te stoppen. De groentewa- gen is verkocht. Het was de vijfde auto waarmee ik reed", zegt Gerrit. "Dat zijn best moeilijke momenten." We blikken met Gerrit en zijn vrouw Coby terug op die 47 jaren. Het ging heus wel goed op school met Ger rit Lodder, daar lag het niet aan. Maar Gerrit had geen zin om nog langer in de banken te zitten. Toen hij vijftien was, had hij het wel gezien. De handel trok hem meer dan de boeken. Hij werd leerjongen bij Piet Berk hof, die met zijn groentenwagen door de dorpen trok om de mensen thuis van de nodi ge vitaminen te voorzien. Zoon Wim Berk hof, vijf jaar jonger dan Gerrit, werd later zijn metgezel op de weg. Ze reden samen tot 1978. Toen Vader Berkhof stopte, gingen Wim en Gerrit afzonderlijk verder. Dat is nu vierentwintig jaar geleden. En al die tijd is hij maar één keer ziek thuis geweest. Niet dat hij nooit iets voelde; dat is weer wat anders. Maar de inwoners van Den Bommel, Oude Tonge, Middelhamis en Sommelsdijk, konden hun groenteman op de vaste tijd ver wachten. In het begin leverde Lodder voornamelijk fruit. Later kwamen daar wat meer groente soorten bij. Groenten, die Gerrit tot genoe gen betrok bij de grossier. Eerst was dat bij Irus De Bakker, na anderhalf jaar bij Piet Mackloet. Vóór negen uur 's morgens waren Gerrit en Coby samen al aan het afwegen en inpakken in hun pakhuis aan de Emmastraat, zodat alles grijpklaar op de wagen lag. Hij ging daarna snel een hapje eten, soms moest hij nog wat telefoontjes afhandelen, maar dan ging hij toch echt van huis. Hij zou na die drie Uur inpakwerk nog heel wat uurtjes werken voordat hij zijn voeten weer bij Coby onder de tafel stak. Gerrit kan precies zijn rondje navertellen. Hij weet exact hoe laat hij bij welk adres arriveerde. De meeste mensen uit de klantenkring waren oudere mensen. Ook in de verzorgingshuizen in Oude Tonge en Sommelsdijk woonden klan ten. Gerrit: "Mensen gaan naar het rusthuis, en dan zeggen ze: "Konunie daer aok bie m'n?" Op maandag en donderdag was hij altijd in Sommelsdijk. Het Oudeland en De Goede Ree stonden dan ook op het programma. Op dinsdag en vrijdag reed hij in Oude Tonge, waarbij hij Ebbe en Vloed bezocht. Woens dag was Middelhamis aan bod, en zaterdag Den Bommel. Op die dag was hij meestal 'vroeg' thuis, rond zes uur 's avonds. Zo'n week was goed voor zeventig uren werk. "De laatste tijd werd het wel eens half tien" zegt Coby. "Maar dan was bij Gerrit wel eens bij zwager Jaap aangeland en dan was het soms moeilijk om weer op te staan." Dat het vlammetje lager ging branden, was dus wel duidelijk. Hij ging er tegen opzien om door de kou te gaan. 's Avonds was hij echt heel moe. "Zeker met dat gedoe met die euro's" zegt Gerrit. "Alles duurde eens zo lang als anders." Vakantie, daar had Gerrit geen zin in. Coby wel, maar ja... Je zit dan met je bestellingen, en je moet tegen alle mensen zeggen dat je niet komt. Nee hoor, veel te omslachtig allemaal. Gerrit bleef liever aan de draai, al ging het wat moeizamer. Vorig jaar zomer ging hij echt sukkelen met zijn gezondheid. Maar min deren met werken, dat was geen optie. Ger rit: "Tegen de één zeggen dat je niet meer komt en naar de ander wel toegaan? Dat kan niet." Eigenlijk hadden Gerrit en Coby al beslo ten om juli 2002 te stoppen met werken. Maar het liep anders. De dag dat hij vie rentwintig jaar zelfstandig werkte, beland de Lodder in het ziekenhuis in Dordrecht. Hij wist toen nog niet dat hij na die vieren twintig jaar geen appeltje meer zou verko pen. Gerrit is intussen weer thuis. Coby vindt dat fijn. Ze hoeft na 37 jaar nu slechts één keer per dag eten te koken. En ze ziet dat het beter gaat met haar man. Coby: "Lichamelijk doet de rust hem goed, maar in het hoofd lukt het nog niet zo. Hij heeft nooit tijd gehad om een hobby op te pak ken, dus de dagen zijn nog wat moeilijk te vullen." Een beetje in de tuin werken bevalt wel. De krant komt nu ook wel van pas. Voor Coby mag hij ook wel eens wat doen; zelfs bij de schoonmaak heeft hij geholpen. Gerrit beaamt dat. "Ik mis mijn werk ontzettend. Altijd druk in touw. Sommige mensen ken de ik al meer dan veertig jaar. Dat is nu voor bij en niks doen is erg moeilijk. De hele dag TV kijken, daar hou ik niet van. Ik heb nog nooit zo vroeg met de krant op de bank geze ten. Maar er zijn ook goede dingen. We zijn er nog en het gaat weer goed. Ik heb wel meer dan 200 kaarten gekregen en ook veel gezellige brieven met leuke herinneringen van Jan en alleman." Als we een slotsom opmaken zijn we het er samen over eens: Gerrit Lodder moet gewoon leren van nieuwe dingen te genie ten. Gerrit, het ga je goed! ZORGVERÏEKERINGEN 3247 BB DIRKSLAND ^k Bel voor gratis informatie/offerte. Boezemweg 26 3247 BB DIRKSLAND TeL (0187) 602365 Zie advertentie Pro Life elders in deze Icrant SsmtnKtsdiittse Haven 19, 3245 MA SottimeMqk, tel. (0187) 48 33 28 Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 De afdeling 'Flakkee/Schouwen/Tholen' van Helpende Handen nodigt mensen met een handicap met hun ouders en/of verzor gers uit voor een contactbijeenkomst op zaterdag 11 mei in Dirksland. De middag wordt gehouden in het gebouw Rehoboth bij de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Eerst wordt er een Bijbels verhaal vertelt, dan worden degenen uit de doelgroep, die pas jarig zijn geweest gefeliciteerd (met natuurlijk een presentje) en volgt een korte pauze waarin onder andere mededelingen worden gedaan over het uitstapje op zater dag 15 juni. De vereniging gaat dan op bezoek bij de geitenfokkerij. De bijeen komst in Dirksland begint om 14.15 uur. mM Langeweg 38 Nieuwe Tonge lel. 0187-651396 KEMA CEWnflMTE 36570 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GOEDEREEDE - Donderdagavond rond half acht vond op de Zuidzijde Haven een aamijding plaats mssen een 60-jarige auto mobiliste en een 16-jarige bromfietster, bei den afkomstig uit Goedereede. De bromfiet ster werd met een beenwond naar het zie kenhuis in Dirksland vervoerd. OUDE TONGE - De Verkeerspolitie heeft vrijdagmiddag tussen 16:00 en 18:00 uur op de Oostdijk radarsnelheidscontroles gehou den. Op de dijk reden 60 van de 341 gecon troleerde automobilisten harder dan de toe gestane snelheid van 50 km. Hoogste snel heid bedroeg 105 kilometer per uur. MELISSANT - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd rond twee uur ingebroken in een woning aan de Noorddij k. De achterdeur van de woning was opengebroken en de benedenverdieping doorzocht. Uit de woning werd onder andere geld, bankpasjes en autopapieren weggenomen. De 55-jarige bewoonster was wakker geworden van een wegrijdende auto en bemerkte daarna dat er bij haar was ingebroken. STELLENDAM - Zaterdagmiddag rond half vier ontstond op de rijksweg N57 een kettingbotsing waarbij vier personenauto's betrokken waren. Een inzittende van één van de auto's, een 61-jarige vrouw uit Melissant raakte hcht gewond. De aanrijding ontstond omdat het verkeer op de weg ging afremmen toen de slagbomen naar beneden gingen en de sluis werd geopend. Een auto botste tegen zijn voorganger, wat vervolgens een ketting reactie tot gevolg had. STELLENDAM - Op het terrein van een scheepswerf aan de Deltahaven vond woens dagmiddag een ongeval plaats, waarbij een man uit Ouddorp emstig gewond raakte. Rond half twee kwam het slachtoffer klem te zitten tussen een pallet dat op de lepels van een vorkheftruck lag en de deur van een vis- serijschip dat aan de kade lag. Het slacht offer liep emstig buikletsel op en is met een spoedtransport naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Langeweg Middetamfe Tel. (0187)476767 OPEL yo^r Mi^orJJdeii met plezier De heer Scholtens volgt de heer Feijter op als gemeentesecretaris van de gemeente Middelhamis.. De heer Feijter zal binnenkort met de VUT gaan. Scholtens werkte de afgelopen tien jaar als gemeentesecretaris op het gemeente huis van Goedereede. "Zo'n sollicitatie komt nu éénmaal op je weg. Ik zie het voor al als een nieuwe uitdaging om bij een ande re en grotere organisatie te gaan werken dan ik gewend ben." Met ingang van 1 augustus zal de heer Scholtens in dienst treden bij de gemeente Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1