i De dorpen van Flakkee 1 I Nieuwe leesboeken Kerkorgel Ned. Herv. Kerk Oude Tonge ondergaat haar eerste grote onderhoudsbeurt j (6, slot) door Hans Ottink, Gorinchem Stad aan 't Haringvliet (1528) en Den Bommel (1530) zijn nakomertjes van het in hoofdzaak 15^ eeuwse dorpsty pe. De Stad is nog vrij volledig van opzet, al is de Kerkring slechts in kiem aanvt^ezig. De hoofdrichting van de Voorstraat vertoont een aanzienlij ke buiging, wat aan dit dorpje iets vriendelijks geeft. R.G. den Uyl VAN DER BOOM ELKEDAGBOEK VROEGINDEWEIJ In het 500 jaar oude kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Oude Tonge is de laatste tijd flink wat onderhouds- en restauratiewerk verzet. Onder andere werden het dak en de muren onderhanden genomen. Het dak is open geweest, het werd behandeld tegen boktor en houtworm en waar nodig werden nieuwe delen aangebracht. Nadat slechte plekken waren afge- bikt zijn de muren weer mooi egaal gemaakt, de kroonluchters werden opnieuw gepolijst, de consisto rie werd opgeschilderd en zo heeft deze relatief kleine kerkelijke gemeente zich ingespannen om de conditie van haar monumentale kerkgebouw op peil te houden en voor verval te behoeden. Om een en ander te kun nen bekostigen heeft de Hervormde gemeente diverse acties gehouden, waaronder twee jaarmarkten. Aan de buitenzijde van de kerk wordt momenteel nog aan de dakgoten gewerkt en naar verwachting zal over niet al te lange tijd ook de toren - die eigendom is van de gemeente Oostflakkee - weer van haar spits wor den voorzien. En als afsluiting van de werkzaamheden binnen in het gebouw wordt momenteel het fraaie kerkorgel opgeknapt, wat wil zeggen: het instrument ondergaat een grote onderhoudsbeurt. Ook het kleine laat-gothische kerkje werkt daartoe mee. Achterstraten zijn er niet. Door het einde van de Voorstraat met de dijk te verbinden, de Nieuwstraat, heeft men waar- schijnUjk al in de 16^ eeuw uitbreidmg aan dit dorpje gegeven. Den Bommel had aanvankelijk geen kerk, een kerkring ontbreekt dan ook geheel. Het in 1647 gestichte pittige kerkgebouwtje werd niet aan het einde van de Voorstraat gesitueerd, doch er naast. Het is wel te betreuren, dat thans deze straat wordt afge sloten door de bijzonder plompe pastorie. Nergens is de Voorstraat zo onbelangrijk als hier, wat behalve aan de geringe breedte ook aan de afzijdige Ugging ten opzichte van de Kaai en de latere uitbreiding valt toe te schrijven. Stellendam (1782) vertoont nog duidelijk trekken van overeenkomst met de dorpen, die meer dan drie eeuwen eerder werden gesticht. Het is er een klassicistische uitvoe ring van, groots van schaal. Hoofdelement is ook hier de in de verkaveling van de polder ingepaste Voorstraat, zeer ruim en zuiver recht.De kerk als afsluiting ontbreekt ech ter, de straat zet zich zonder meer als land weg voort, waardoor het dorp beslotenheid mist. Daartegenover staat, dat, als alleen nog in Sommelsdijk en Middelhamis, de Voor straat hier weer boombeplanting rijk is. Aan beide kanten zijn achterwegen aanwezig. De kerk doet als stedenbouwkundig element niet mee. De haven speelt in dit vissers plaatsje een belangrijke rol, doch een eigen lijke Kaai ontbreekt; wel is later in de 19^ eeuw langs de Spuidijk bij de molen een karakteristiek Flakkees straatje ontstaan. Zeer zeker is de plaats van de Flakkeese dor pen bij de stichting met overleg gekozen, doch in onderling verband kan de situatie van de verschillende dorpen niet zijn bepaald, aangezien iedere ambachtsheerlijk- heid aanvankehjk een eigen dorpje kreeg. Wij zagen dan ook, dat Middelhamis en Sommelsdijk gelijktijdig gesticht werden op zeer korte afstand van elkaar. Over het alge meen is echter, afgezien van het voormalige St. Adolfsland, de spreiding van de dorpen op Flakkee vrij gelijkmatig, wat o.a. daaraan te danken is, dat in de heerlijkheid Grijsoord een tweede dorp verrees (Nieuwe Tonge) en in de kleinere ambachtjes ten noorden van Melissant geen nieuwe dorpen kwamen. De afstanden bedragen doorgaans 4 a 5 km, een behoorlijk dicht net dus. De huizen zijn bij na geheel geconcentreerd op de dorpen en daarbuiten treft men zelden dijkbebouwing aan. Geheel anders is dit in het voormaUge St. Adolfsland. De afstand van Ooltgens- Ooltgensplaat in 1728. Langs de Kerkring is weinig bebouwing aanwezig, een gevolg van de overs tromingsramp van 1682, die vooral dit deel van het dorp had getroffen. Ook in 1715 en 1717 had het dorp weer van het water te lijden gehad. Fragment uit de Kaarte en AJbeeldinge van de geheele Jurisdictie van St. Adolphslandt. Foto Rijksarchief. plaat tot Den Bommel bedraagt 6 km en van Ooltgensplaat tot Oude Tonge zelfs 9,5 km. Dit deel van het eiland is echter rijk aan buurtschappen en verspreide bebouwing laiigs de dijken. Reeds in het begin van de 1 Sleeuw was deze toestand aanwezig, zodat de ontwikkeling van lintbebouwing in de afgelopen eeuw niet de oorzaak kan zijn, doch misschien wel het ontbreken van een dorp. Immers, bij regelmatige spreiding had zeker ter plaatse van Achthuizen of Langstraat een dorp moeten liggen. Tegenover het stoere, Zeeuwse karakter van het overige Rakkee, heeft het zuidoosten door de dijkbebouwing meer overeenkomst met West-Brabant en de Hoekse Waard. De kleine huisjes langs de dijken geven aan het landschap een zekere vriendelijkheid en her- bergzaarnheid. Zuidzijde was aanvankelijk het grootste buurtschapje. Achthuizen, Langstraat en Kranendijk waren veel klei- De opkomst van Achthuizen is te danken aan de stichting in 1847 van een kerk aldaar, ten behoeve van de R.K. bewoners van Den Bommel en Ooltgensplaat, die tot dusver voor kerkgang waren aangewezen op Oude Tonge. Doordat bij dit kerkje de bebouwing een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan, heeft het geheel het aanzien van een klein dorpje gekregen. In karakter verschilt het volkomen van de overige Flakkeese dorpen. Epiloog De vele artikelen in Eilanden Nieuws over historie, cultuur en streektaal, de vele boekwerkjes welke er verschijnen over Flakkee, de activiteiten van het Streekmu seum en de Vereniging van amateurar cheologen 'De Motte', rechtvaardigen de gedachte dat de cultuur-historische waar den van ons eiland, breed worden gedra gen. Het verdient aanbeveling dat oude papieren geschriften, foto's en ansicht kaarten uit privé bezit centraal op Flakkee worden ondergebracht onder deskundig beheer. Ons nageslacht zal daar dankbaar voor zijn. Wellicht kunnen de lokale bestuurders, als ze met de vraag worden geconfronteerd naar verdere samenvoe ging van de gemeenten, zich tevens buigen over de vraag of een centraal gelegen cul- tuur-historisch centrum op Flakkee gere aliseerd kan worden. Over 25 jaar bestaan de Flakkeese gemeen ten niet meer! De 'opbouwwerkers' van na 1945 zullen er dan zeker niet meer zijn, maar hopelijk wel de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Hans Ottink Voermanstraat 3 4204 RC Gorinchem Tel.: 0183-634360 E-mail: h.ottinkhetnet.nl Bron: Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, jaarverslag 1952. DE KLEREN VAN WILMA LANDMAN Na een aantal boeken voor volwassenen heeft Martin Rutgers nu geprobeerd een 'meisjesboek' te schrijven. Wilma is het meisje waar het om gaat in dit boek. Haar vader is jong gestorven en daardoor nioet haar moeder alles doen om de boel draaien de te houden. Dat is dan ook de reden waar om Wihna niet met haar klasgenoten mee mag naar de reformatorische school. Ze moet naar een christelijke school die dich terbij is, maar waar ze zich helemaal niet thuisvoelt. Dat is voor Wihna, die voor haar gevoel alles moet missen wat andere meiden wel hebben, op een dag de druppel. Maar helaas, een dag spijbelen brengt niet de oplossing, ze komt alleen maar verder in de problemen. Ze komt met longontsteking in het ziekenhuis terecht.Dan wordt plotse ling alles anders. Haar klasgenoten Riadne, Gerarda, Gabriëlle en Anousjka, aan wie ze eerst zo'nTiekel had, komen haar opzoeken en worden zelfs haar beste vriendiimen. Niet alleen dat verandert ten goede, maar met z'n drieën (Wilma, moeder en haar broer Gijs) verhuizen ze naar een goed huis in het dorp! Dat kan ook omdat moeder een baantje krijgt bij de huisarts, in plaats van iedere dag fol ders rondbrengen. De dokter Dijkstal en zijn vrouw worden hele goede vrienden van Joke Landman en haar dochter... Zo is er heel veel veranderd, Wilma heeft een heel ander leven gekregen. Uitg. De Banier, ISBN: 90 336 2648 9, prys 5,79. BOAZ IS BRUIN (door Annemarie van den Berg Wille- mijn de Weerd-Vervoom, ill. Diny van de Lustgraaf) .De Heere heeft iedereen anders gemaakt. De één wit en de ander bruin. En weer iemand anders heeft rood haar.Een citaat (meteen ook de les?) uit het prachtige pren tenboek over het geadopteerde jongetje Boaz. Boaz mag voor het eerst naar school en daar heeft hij echt zin in. Het valt hem dan ook enorm tegen als de kinderen raar tegen hem doen. Zeker als hij ontdekt dat ze zo BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 - Fax (0187) 484520 32S3 >M< Oucddorp. doen omdat hij bruin isEenmaal thuis krijgt hij een goed idee om ook 'wit' te worden, net als de andere kinderen.De prachtige teke ningen van Diny van de Lustgraaf zeggen minstens zoveel als de woorden, zeker de middelste tekening: Boaz in de badkamer met een lege bus witte poeder! Mama legt hem uit hoe het komt dat hij bruin is en z'n broer en zus David en Jiska niet, maar dat ze van hem net zo veel houden. En dat is het ook wat de juf de volgende dag op school vertelt: iedereen mag er zijn zoals Mj is! Dit prentenboek probeert bij te dragen aan de acceptatie van kinderen uit andere landen en culturen. Mooi om voor te lezen, maar jonge kinderen kunnen er ook zelf mee uit de voe ten, d.m.v. de platen. Het eerste exemplaar van dit zeker aan te bevelen boek is vorig jaar op de Wegwijsbeurs aangeboden aan de stichting Woord en Daad. Uitg. De Banier, ISBN 90 3361700 5, prys: 8,86. Speciaal voor kinderen een eigen dagboek, om elke dag een stukje te lezen bij de Bijbel. Na een voorwoord van Evert Kuijt, ook spe ciaal voor kinderen, iedere dag een hoofd stuk uit de Bijbel en daarbij een klein smkje wat bij dat bijbelgedeelte past. Het dagboek je volgt de Bijbel van Genesis 1 tot Openba ringen 21, zo het hele jaar door, waarbij de wat moeilijkere Bijbelboeken (kleine profe ten, brieven van Paulus) overgeslagen wór den. Er staan geen illustraties in en het boek je is bedoeld voor kinderen vanaf ongeveer 8 jaar. Erg leuk is dat er voorin het boekje ruimte is gemaakt voor de kinderen om hun naam in te schrijven, en zelfs de datum wan neer ze begonnen zijn met lezen. Een boek voor elke dag, bedoeld om de weg naar de Heere en de Bijbel te wijzen. Uitg. De Banier, ISBN 90 336 0497 3, prys 6,69. DIE HET VERLORENE ZOEKT (serie 'Die eenvoudigen wijsheid leert, deel 16) Een nieuw deeltje, het 16e al, in de serie 'Die eenvoudigen wijsheid leert'. Ada Schouten- Verrips heeft deze serie in eerste instantie speciaal geschreven voor verstandelijk gehandicapten, maar is o.a door zijn eenvou dige verteltrant ook geschikt voor jonge kin deren. In dit deel worden verhalen verteld over Hem, die het verlorene zoekt: het verlo ren schaap, de verloren zoon, een tollenaar en vele anderen in wiens armoede Hij rijk dom schenkt. Telkens klinkt duidelijk die boodschap en oproep dat de Heere ook van daag nog het verlorene zoekt. De lezers wor den in de verhalen vaak persoonlijk aange sproken met dingen die goed in hun bele vingswereld passen. Boven ieder verhaal staat het bijbehorende Bijbelgedeelte en na het verhaal een kemtekst. Aan de hand hier van is er ook een goede gelegenheid om met de kinderen na te praten over het verhaal. Op iedere bladzijde vind je (een voor kinderen zeker sprekende) zwart/wit of gekleurde illustratie. Deze zijn van Jaap Kramer en Ben Horsthuis, en vormen een mooi geheel met de tekst. De kinderbijbeltjes zijn ongeveer 50 bladzij des dun en vrij klein van formaat. Een mooi middel om kinderen, al of niet met een ver standelijke handicap, met Gods Woord in contact te brengen. Uitg. De Banier, ISBN 90 336 0495 7, prijs 5,67. PAP, WAT IS EEN AMBT? Ook kinderen horen bij de gemeente. Soms gaan kinderen al erg jong mee naar de ere diensten. Begrijpen ze iets van wat er alle maal gebeurt? AUes wat met de eredienst te maken heeft, heeft Liesbeth van Binsbergen- Meesters uitgelegd in een serie van drie boekjes, waarvan 'Pap, wat is een ambt?' het tweede deel is. Het boekje is geschikt voor kinderen van 7-lOjaar. 'Het huis van God' is het eerste deel en is geschikt voor kinderen van 4-7 jaar. Een derde deel komt nog. De informatie in dit boekje wordt vooral gege ven aan de hand van een verhaal over Stefan en Thomas, twee vrienden die samen van alles beleven en meemaken. Om de verhaal- Ujn niet telkens te onderbreken, zijn allerlei moeiUjke woorden zoals 'consistorie', 'ker- kenraad' en 'ouderling' in een apart kader uitgelegd. Agnes de Noer-van Galen maakte een aantal illustraties. Uitg. Groen, ISBN 90 5030 642 X, priis 11,14. M.L.B BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR WMtdljk 46-48, 3241 QV MIddalhiml» 7.1. (0187) 482048 482844 - Fax (OUT) 48S4B1 Flllul:HowHtonlJk1B,32G3AK Ouddorp T*L (0187) aai27a Fw (0187) «83S1S Eigenlijk vloeien de reeds uitgevoerde werkzaamheden in de kerk voort uit de plannen die al eerder op stapel stonden om het orgel een grondige onderhoudsbeurt te geven. Dat is na de bouw in 1966 nog nooit gebeurd en na verloop van tijd vraagt een pijpor gel daar tóch om. In de loop der jaren slaan stof- en gruisdeeltjes neer in het instrument en als dergelijke smoezeligheid in de orgel pijpen terechtkomt, gaat de klank van een orgel erop achteruit. Ook in Oude Tonge bleek dat het geval, waarom de heer Aart Bergwerff - orgeladviseur en organist van de Evangelisch Lut herse Kerk te 's-Gravenhage - al in augustus 2000 een technisch rapport heeft opgesteld inzake de noodzakelijk uit te voeren werk zaamheden aan het instrument. Het zou echter onjuist zijn om eerst het orgel aan te pakken als reeds bekend is dat op relatief korte termijn ook andere onderdelen van het kerkinterieur onder handen moeten worden genomen. Daarom werd eerst daaraan uit voering gegeven, om tenslotte ook aan het orgel te beginnen. Daarvan werd eerst de balustrade gedeeltelijk in nieuwe kleuren beschilderd en zijn inmiddels ook de verdere werkzaamheden in volle gang. Na de watersnoodramp van 1953 werden in het getroffen deel van Nederland veel nieuwe kerkorgels gebouwd omdat bestaande in strumenten door de ramp totaal onbruikbaar waren geworden. Voor de bouw van nieuwe orgels werd geld beschikbaar gesteld door middel van het zgn. Rampenfonds. Ook het orgel van de Ned. Herv. te Oude Tonge is op die manier tot stand gekomen. In korte tijd moesten echter zoveel nieuwe orgels worden gebouwd dat buitenlandse orgelbouwers 'te hulp' moesten schieten, ook vanuit Denemarken. Zo bouwde - onder advies van wijlen de heer Lambert Emé, in die tijd een toonaangevend orgeladviseur - de Deense orgelbouwer Frobenius een nieuw instrument voor deze kerk. De invloed van Emé op de klank van dit instrument is zeer groot geweest. Overigens heeft na 1953 de Deense orgelbouw een grote uitwer king gehad op de Nederlandse orgelbouw, die tot die tijd zowel bouwtechnisch als klanktechnisch op een beduidend lager nivo stond. Als reactie op die slechtere periode en onder invloed van de doorbraak van de Deense orgelbouw, is na 1953 in Nederland een orgelbouwperiode aangebroken die betiteld wordt als 'neo- barok'. Hoewel orgelbouwers in die tijd min of meer dachten terug te grijpen op echte barokorgels (gebouwd in de periode tus sen ca. 1690 en 1760), waren de neo-barokorgels beduidend scherper en strakker van klank, zó zeer dat Lambert Emé daar in 1966 wat van terag leek te komen toen hij voor Oude Tonge een andere orgeUdank in gedachten had. Weliswaar kreeg het instmment omniskenbaar een neo-barokka- rakter, maar anders. Het werd een orgel met een milde klank, meer kamermuzikaal van karakter. Daarmee onderscheidt het Oude Tongse orgel zich als één van de weinige in Nederland van de meeste andere neo-barokorgels. Opvallend hierbij is dat, alleen de pijpen die in het ofgelfront staan, naar de richting van het kerkin- Vrijwilligers zijn pijpen uit het orgelfront aan het oppoetsen. Het hoofdwerk is vrijwel geheel van pijpen ontdaan. teneur 'spreken' (geluid voortbrengen). De pijpen achter het orgelfront, dus binnenin de orgelkas, spreken alle naar achteren gericht. En door de speciale constractie van de orgelpijpen - voor de liefhebbers: zeer lage opsneden en daardoor zeer enge kem- spleten (geheel ongestoken) - werd het intoneren van het instm ment (het vastleggen van het klankkarakter) een zeer tijdrovend karwei, dat maar liefst drie maanden geduurd heeft. Vanwege haar bijzondere karakter heeft het orgel van de Ned. Herv. Kerk van Oude Tonge in zowel binnen- als buitenland een goede naam. Op Goeree-Overflakkee is het instmment in bijzon der in de belangstelling komen te staan sinds er in 1980 voor de eerste keer het Amateurorgelconcours werd georganiseerd - een inmiddels tweejaarüjks temgkerend orgelevenement dat landelijk goede bekendheid geniet. Over vijfjaar zal het Frobenius-orgel op de Monumentenlijst wor den geplaatst, waardoor het - als jong monument - in de toekomst dienovereenkomst behandeld zal worden. De huidige werkzaamheden aan het orgel worden uitgevoerd door de bekende Nederlandse orgelbouwer Reil uit Heerde. Voor deze firma is gekozen omdat die kwalitatief tot de beste orgelbouwers van Nederland behoort, terwijl men van Frobenius' huidige kwa liteiten onvoldoende op de hoogte is. Ofwel: voor het Oude Tong- se orgel is alleen het beste goed genoeg. Inmiddels zijn in het orgel de mechanieken en de daartoe behorende draaipunten geheel nagezien, bijgesteld en waar nodig vernieuwd; momenteel worden de orgelpijpen onder handen genomen: schoongemaakt en opgepoetst (bij deze werkzaamheden zetten zich ook enkele vrijwilligers in), waama wat intonatie betreft de puntjes weer op de i worden gezet en het hele orgel zal worden gestemd. Voor dit klanktechnische deel is de op Goeree-Overflakkee niet onbekende Jan Koelewijn verantwoordelijk, die als stemmer/into- neur zéker z'n sporen verdiend heeft en die op het eiland al bijna 25 jaar een respectabel aantal orgels onder z'n hoede heeft; aanvanke lijk als werknemer van de op Goeree-Overflakkee gestarte en later te Apeldoom gevestigde orgelbouwer Ernst Leeflang - irmiiddels opgeheven - en later bij orgelbouwer Reil. Naar verwachting zul len de werkzaamheden aan het orgel over een maand gereed zijn. Jan Koelewijn verwijdert de eerste pijpen uit het rugwerk. Een blik naar beneden, van achteruit een leeggemaakt hoofdwerk, kan doorgaans maar ééns in de 25 jaar worden geslagen. Op de voorgrond het pijprooster, dat in een orgel de pijpen op hun plaats houdt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7