Genealogische dag succesvolle lustrumviering Prijsuitreiking Boomfeestdag Oostflakkee Leuke afsluiting van driekamp door de Gooye ENiyr«IBt4flEUlA Interkerkelijk avondgebed tijdens 4 mei herdenking Zeskamp P.V. De Combinatie PAGINA 5 DINSDAG 23 APEIL 2002 Dirksland cultureel centrum van het eiland Alva en de tiende penning Notaris en de historie Toekomst Drukkerij Gebr. De Waal Was de invoering van de tiende pen ning door Alva geslaagd, zou de opstand er missctiien anders hebben uitgezien of in ieder geval een ander verloop hebben gehad? Zo verhaalde prof. dr. F,A.M. Grapperhaus in zijn speech tijdens de lustraviering van het Genealogisch Centrum Goeree-Over- tlakkee afgelopen zaterdag. Voorzitter Cor Hameeteman verwelkomde een schare gasten en genodigden, waarvan sommigen al van heel ver gekomen waren. "Apetrots zijn we dat we deze lustra kunnen vieren: het 10-jarig bestaan van het Genealo gisch Centrum en het vijfjarig bestaan van ons archief Het Feyne kwartier. We beschik ken over een schitterende website en de nieuwsbrief is de zevende jaargang al inge gaan". (Penningmeester Jan Grinwis heeft ter gelegenheid vein de festiviteiten een bun del gemaakt van de uitgegeven nieuwsbrie ven, inclusief een index. Deze bundel kan bij hem besteld worden: tel. 492099.) Hameete man verwelkomde burgemeester Boonstra en noemde hem het cultureel dorpshoofd van Dirksland. "De andere gemeenten heb ben op de uitnodiging taal noch teken gege ven. We kunnen Dirksland wel het cultureel centrum van het eiland noemen!" Als gastspreker waren voor deze dag uitge nodigd: prof. dr. F.A.M. Grapperhaus en notaris M.A. Korbijn uit Oude Tonge. Pro fessor Grapperhaus, oud-staatssecretaris van financiën, is een expert op het gebied van de belastingen, zowel op de geschiedkundige kant ervan als op de ontwikkelingen in de loop van de tijd tot nu toe. Zijn betoog was vooral toegespitst op de belastingen voor de republiek en liep uit op de gevolgen van de belastingen die Alva invoerde. "Er was eigenlijk al eerder iets vreemds gebeurd. Tij dens Karel V werden de oorlogen die hij ont ketende, gevoerd met o.a. geld dat uit de Nederlanden werd gehaald. Tijdens Philips worden de kosten van de oorlogshandelin gen in de Nederlanden betaald door Spanje. Alva voerde niet alleen de tiende penning, maar ook de twintigste en de honderdste in, maar die hebben nooit een belangrijke rol gespeeld. Had hij de tiende penning echter op een goede manier ingevoerd, dan was de Ensemble Eeuwkant. Opstand misschien wel anders verlopen. Maar Alva was een generaal, en geen eco noom. Slechts in een paar plaatsen is het gelukt: priesters preekten tegen de tiende penning, er waren relletjes in Brussel, het openbare leven lag een paar maanden stil. Daarom besloot hij tenslotte tot een afkoop som in de vorm van een boete van twee mil joen per jaar voor de periode van twee jaar, maar toen begonnen de gewesten aan hun bekende techniek van dwarsUggen, tegen sputteren, tegenwerken, traineren en uitstel krijgen. Daarnaast werd een belangrijke dis cussie gevoerd over het feit of handel drijven met de vijand nu wel of niet mocht. Voor de Ubertijnse Hollandse regenten was het geen probleem, maar de Utrechtse dominees gooiden in dat opzicht roet in het eten." Het werd een zeer interessant betoog, waarbij verleden en heden verscheidene keren met elkaar verbonden werden en bijzondere gebeurtenissen voor het voetlicht kwamen, zoals het spannende moment waarop Hol land en Zeeland bijna met elkaar in oorlog waren. Notaris Korbijn voegde daar nog een curieu ze noot aan toe. Delft en Rotterdam waren bijna slaags geraakt over de Schie. Beiden hadden hun leger en ze stonden klaar voor het gevecht. Prins Maurits stuurde zijn sol daten om de orde te herstellen. Zo was de lezing van notaris Korbijn doorspekt met komische gebeurtenissen uit het notarisle- ven. Zeer interessant was de historische ont wikkeling van het notariaat. Vanaf de vroe ge oudheid tot in het heden schetste hij de lijn. Onthutsend was wel het feit dat vooral de notarissen, waarvan bij de genealogie legio akten geraadpleegd worden, in ieder geval geen notarissen waren zoals wij die kennen. De meeste kenden de Latijnse taal niet eens, laat staan dat ze de Latijnse termen kenden die ze in hun akten schreven: het waren standaardmodellen. Desondanks blij ven de producten die ze in de archieven heb ben achtergelaten nog steeds de moeite van het doorlezen waard. Die leveren de franje aan genealogisch onderzoek. "Financieel werden ze er ook niet rijk van. Soms was de schoolmeester doodkistenmaker, doodgra ver en notaris tegelijk. Dat geeft al aan dat het ambt niet hoog gewaardeerd stond. Van een gereguleerde opleiding is pas sprake sinds de tweede helft van de vorige eeuw." Als slot volgde er een optreden van het Ensemble Eeuwkant. Met als domiciUe het zelfde kwartier wilden ze de lustraviering luister bijzetten met hun optreden. Opge steld op het podium leverde het de aanwezi gen een historisch kijkspel dat ze niet gauw zullen vergeten. "Ik ben er helemaal ont roerd van" zei een bezoeker, "want het ver leden komt weer tot leven". Bij de stand van het Genelogisch Centrrum was de nieuwste aanwinst aanwezig., aange boden door de heer Van der Valk. Per dorp zijn zijn alle doop-, trouw en begraafgege- vens gerangschikt en in mappen onderge bracht. "We maken het de huidige genealo- gen erg gemakkelijk. Als ze nu een Lodder in Dirksland opzoeken, vinden ze die alle maal in het boek van Dirksland, van 1598 tot 1812. En als Jan Grinwis zijn project afge rond heeft, staan straks alle namen van Oud- dorp tot De Plaat in alfabetische en chrono logische volgorde bij elkaar. U kunt even op een achtermiddag uw stamreeks komen samenstellen! Makkelijker kan het toch niet...?" "Ook voor de toekomst hebben we u weer veel te bieden. Het succes van deze dag vraagt om een jaarlijkse herhaling: een dag waarop men hier bij elkaar komt voor de uit wisseling van gegevens". Daarmee sloot de voorzitter een zeer geslaagde lustraviering. Op zaterdag 4 mei a.s. wordt op initiatief van de Oecumenische Werkgroep Goeree- Overflakkee een interkerkelijk avondge bed gehouden ter gelegenheid van de dodenherdenking. Het thema is 'Vrijheid luistert nauw'Het avondgebed begint om 19.00 uur en zal gehouden worden in de Gereformeerde Kerk aan de Kon. Juliana- weg te Middelhamis. Ieder is van harte welkom. Na het avondgebed is er vol doende gelegenheid om aan te sluiten bij de stille tocht van het Gemeentehuis naar het Monument. Het is bijna zover: koninginnedag!!! En jul lie hebben er natuurhjk weer heel veel zin in. Heb je eigenlijk niets te doen? Zorg dan dat je een team van zes mensen hebt en bel dan meteen naar Reinout (487450) of naar Heleen (470155). Zorg dat je een mascotte hebt, een leuke originele naam en opvallen de kleren, want dan krijg je een joker die belangrijk is. We gaan onder andere tob- bedansen en de zeephelling is er natuurlijk weer! Laatje eens van je sportieve kant zien en doe mee! We kunnen jullie niet missen! De kosten zijn €5.- 's Avonds draaien we nog een leuke film. We zien je dus: eerst met zeskamp (het gras veld voor het pohtiebureau) en 's avonds in de Hoeksteen! O ja, wees er snel bij, want je kan je opgeven tot 25 april. Het OJW-team Bovenstaande postduivenvereniging nam op 20 april deel aan een wedvlucht vanuit Strombeek. Afstand 96 km. In concours waren 640 duiven die om 13.30 uur met Stilwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 14.42.53 uur en haalde een snelheid van 1320,81 m.p.min. De gede tailleerde uitslag luidt: J. Groenendijk 1, 3, 8,22,23, 34,45, 80, 81, 85,109,111,148; L. Barendrecht 2,6,9,10, 12,14,15,17,26,27, 28, 33, 36, 38,47,48, 50, 51, 54, 55, 58, 60, 61, 63, 64, 87, 88,96, 98, 100, 101, 102, 103, 106, 118, 120, 127, 129, 131, 142, 157, 158, 160; André v. d. Lmde 4, 5, 49, 66, 89, 151; D. Vroeginde- wey Zn. 7, 11, 13, 16, 19, 24, 30, 53, 71, 72, 77, 78, 108, 110, 114, 115, 132, 133, 138, 155; C. v. d. Weide 18, 21, 29, 39, 40, 67, 97, 105, 112, 117, 137; Mevr. Dubbeld 20, 25,41,43, 57, 59, 62, 69,76, 79, 84, 95, 107,119,122,123,124,125,128,144,159; C. van 't Veer 31, 83, 130, 134, 139, 146, 150, 153; Comb. Van Driel 32, 46, 86, 90, 121, 154; J. C. HorseUng 35, 52, 99; W. de Vos 37, 136, 149, 152; I. Koese &Zn. 42, 56,65,68,70,73,74,75, 82,91,92,93,104, 140, 141, 143; M. de Blok 44, 94, 116, 126, 135,147,156; J. C. Polder 113; C. Kleyn 145. Tijdens de onlangs gehouden Boomfeestdag hebben de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen hun vertier gehad met het planten van bomen in hun gemeente. En als de kinderen daar geen vertier aan hebben beleefd, dan wel de moeders, die de laarzen en kleren van hun kroost mochten ontdoen van blubber. Alleen, de gemeente Oostflak kee heeft het toch wel wat ziehg gevonden dat de kinderen van de lagere groepen tij dens de Boomfeestdag binnen moesten blij ven, want die zijn pas aan de beurt als zij in groep 7 en 8 zitten. Daarom heeft de gemeente voor de leerlingen van de groepen 1 t/m 6 een kleurwedstrijd op poten gezet, waarmee ze flink aan de slag zijn gegaan. Heel veel mooie kleurplaten werden ingele verd en volgens oud-wethouder Van Dijke- van Daalen heeft het de jury dagen werk en slapeloze nachten bezorgd om er de mooiste uit te kiezen. Juryleden waren Wicher Perm (Staatsbosbe heer), Piet Noordermeer (WLTO), Arianda Hoogendoom (beleidsmedewerkster Onder wijs) en Rianda Stouten (medewerkster Onderwijs). Uit elke groep hebben ze de mooiste plaat gekozen, waarvan de jonge kunstenaars afgelopen woensdagmiddag in het gemeentekantoor te Oude Tonge waren uitgenodigd om hun welverdiende prijs in ontvangst te nemen. Die kregen ze uitgereikt door mevrouw Van Dijke. Van groep 1 sleepte Correm Goedegebuur van o.b.s. 'het Startblok' te Oude Tonge een prijs in de wacht. Van groep 2 ging de prijs naar Diana van Rossum van c.b.s. "t Kompas' te Oude Tonge. De prijs van groep 3 was voor Manou Beijer, ook van 'het Startblok' te Oude Tonge. Uit groep 4 was Niels van Otzel van rk.b.s. 'de Nobelaer' te Oude Ton ge de gelukkige. Simon van der Stoel van c.b.s. 'de Hoeksteen' te Ooltgensplaat mocht de prijs van groep 5 mee naar huis nemen en uit groep 6 was dat het geval voor Joey Bah- nert van de Olüe B. Bommelschool te Den Bommel. Met z'n allen gingen ze op de foto - mét drie van de vier juryleden en mevrouw Van Dijke - in de hal van het gemeentekan toor, waar de kleurplaten momenteel ook tentoon worden gesteld. Zaterdag 20 april werd de laatste wedstrijd gezwommen van een drie- kamp tussen de Stelle, de Duck uit Brielle en de Gooye. Voor de aller jongste was het wel spannend. Zij moesten voor de eerste keer de vlin der zwemmen. Gestart werd met de 4x50 wisselslag estafet te, deze werd door het viertal Lydia Ter- louw, Jeroen Zoon, Tirsa Konings en Bas- tian Zoon gewonnen in 2.30.41. Goud was er voor Ramon van Huizen op de 25 vlinder in 26.02, het zilver ging naar Jos Terlouw in 27.31Bij de meisjes nam Melis- sa Knops het zilver ook mee in 32.17, op de zelfde afstand maar dan bij de 92. En later haalde Anne de Kok ruim 3 sec van haar tijd af en liet ze 32.32 achter haar naam zetten. Brons was er voor Rowin van der Baan in 23.58 en goud voor Anna Kooijman in 23.31. Liefst 19 sec haalde Mandy Knops van haar tijd af op de 100 vrij, haar tijd: 2.03.43. Loraine van Huizen verbeterde haar tijd ook en liet 1.48.12 noteren. Danielle Lugthart verbeterde zich met ruim 10 sec en het de klok stoppen op 1.38.84. Bij de jongens was het goud voor Anne Terlouw in 1.12.46. Anthony Struik werd tweede met een pr in 1.19.09 en Lars Kalle verbeterde zich ook; zijn tijd was 1.20.95. Linda Hobbel werd eerste bij de 88 en later met een prinl.ll.81Pr's waren er ook voor Karola Hameeteman en Lizzy van Dijke in 1.21.10 en L22.93. Bij de jongens was het Jeroen van Dam die eerste werd met 1.09.58 en daarmee voor het eerst onder de 1.10 zwom. Derde werd Maikel Kalle in 1.12.81 Micky Hilgers en Pascal verbeterden hun tij den en brachten resp. 1.18.20 en 1.29.88 op de klok. Goud en zilver was er voor Lydia Terlouw en Tirsa Konings op de 100 m vrij in 1.24.28 en 1.25.65. Zilver was er voor Bastian Zoon in 1.00.47 en Bas van Driel haalde iets van zijn tijd af en liet 1.07.44 noteren. Anja de Gelder werd tweede op de 100 school in 1.32.12. Mark Zoon werd derde op deze afstand bij de heren in 1.22.40. Ramon van Huizen verpletterde zijn tijd op de 50 vrij, nam het goud mee in 49.90. Het zelfde deed Erik Donkersloot en hij nam het brons mee in 53.72. Melissa Knops was goed voor het zilver in 47.03 een verbetering van haar tijd met 12 sec. Anna Kooijman werd eerste op de 100 wis sel in 2.01.42 en bij de jongens nam Rowin van der Baan het brons mee in 1.53.76. Shirley Lako was goed voor het zilver op de 50 vhnder in 50.03 en zij haalde 3 sec van haar tijd af. Bij de jongens was het een en al de Gooye. De verrassing zat in de laatste 5 meter, Anthony Struik werd knap eerste in 40.64, gevolgd op een handlengte door Anne Terlouw in 40.81. Het brons was voor Lars Kalle in 43.58. De dames Linda Hobbel, Karola Hameete man en Lizzy van Dike dachten dat ook te doen. Zo werd het een, twee en drie op de 100 school in 1.35.70, 1.42.31 en 1.42.79. Bij de jongens namen Maikel Kalle en Jeroen van Dam het goud en zilver mee in 1.32.16 en 1.34.96. Bij de 86-ers en later werd Anja de Gelder eerste in 1.31.28 en Mirjam Kievit derde in 1.41.80. Dezelfde volgorde werd gehaald door Bastian Zoon en Jan Robbert Albrechts bij de jongens in 1.26.63 en 1.28.22. Goud en zilver was er voor Tirsa Konings en Lydia Terlouw op de 200 wissel in 3.14.66 en 3.20.97. Jeroen Zoon werd derde bij de jongens in 2.57.00 Mark Zoon en Frank Franzen werden twee de en derde op de 100 rug bij de heren in 1.13.91 en 1.14.40. Voor Mark was het een pr. Het sluitstuk van de avond was een ouder- estafette. Het dak van het zwembad werd bijna gelicht door de aanmoedigingen van de kinderen voor hun ouders. Bij de prijsuitrei king bleek dat de Gooye de driekamp in haar voordeel hadden beshst. j9:9 Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 -33- Er is trouwens geen steekhoudend bewijs. We vermoe den wel of beter gezegd, we weten zeker dat hij de oor zaak is van Henks verdwijning, maar dat is voor de politie nog geen reden deze man zonder meer te arres teren. Zij hebben hem wel enkele dagen vastgehouden maar wegens gebrek aan bewijs weer losgelaten." Meneer Van Wingerden zucht. "Als de Heere niet ingrijpt, wat dan? Toch mag ik af en toe moed vatten. De Heere is immers een Hoorder van het gebed?" Juffrouw Staat knikt. "En Henk is een kind van het gebed meneer Van Wingerden. Dat moeten u en uw vrouw ervaren hebben." Nu is de beurt aan meneer Van Wingerden om te knik ken. "Dat is zeker, anders zouden we er onderdoor zijn gegaan, niet waar vrouw?" Mevrouw Van Wingerden beaamt het grif. "Hij is geen dag uit onze gedachten, maar het is toch verschillend hoe." "Wat heeft Monica lang op de verhoring van haar gebed moeten wachten", zegt juffrouw Vink, die tot nu toe gezwegen heeft. "Maar zij hield vol. En het is uit gekomen: een kind van zulke gebeden kan niet verlo ren gaan. Houd dan maar vol, want diezelfde God leeft nog." Het is na deze woorden even heel stil. Ze klinken na in ieders hart: "En diezelfde God leeft nog!" Meneer Van Wingerden heeft verwonderd naar haar geluisterd. Zo is ze dus ook, de vroUjke, wat slordige juffrouw Vink, voor wie lekker eten het allervoor- naamste schijnt. "Dank u wel voor deze moedgevende woorden", zegt hij hartehjk. "Als we dat mogen gelo ven, is er uitzicht." De beide dames blijven nog een uurtje. Als ze wegge gaan zijn is het alsof ze van oude vertrouwde vrienden afscheid nemen. Ze zijn elkaar op deze avond nader gekomen, dan op tien gewone visiteavonden. Vader en moeder weten het: er zijn twee bidders meer voor Henk. "Nel, kijk nou eens." Er klinkt verbazing en schrik in Krijntjes stem. Toen 'de Damstreek' op de mat viel was ze er zoals gewooiüijk het eerste bij. ledere don derdagavond komt het streekblad. Ze spelt het altijd van a tot z. Ook nu heeft ze het op tafel uitgespreid en pluist alle mededelingen en advertenties na. Op de der de pagina valt haar oog onmiddellijk op een foto voor zien van een in het oog vallend onderschrift. "Nel, kijk nou eens!" Nel, geattendeerd door de toon in haar stem, komt direkt naar de tafel en kijkt en leest over Krijntjes schouder mee. "Dat is die vent", zegt ze verschrikt, "dat... dat is ook wat!" Langzaam woord voor woord leest ze hardop de opvallende advertentie. "Dit mag u niet missen, 's Werelds meest beroemde hypnotiseur, monsieur D. treedt a.s. vrijdag 9 mei op in 'Kunstzin'. Aanvang van de voorstelUng 8 uur. Kaar ten a 10,- verkrijgbaar aan de ingang." Terwijl Krijntje de krant opvouwt zegt ze beslist. "Daar ga ik heen." "Zou je dat wel doen?" aarzelt haar vriendin. "Je mag toch geen gemeenschap zoeken met de kinde ren der duisternis." "Ik ga niet uit nieuwsgierigheid Nel. Of met een bra- vour van: mij kan niets gebeuren, ïk kijk wel uit. De doe het om iets over Henk te weten te komen. We kunnen die kerel toch recht op de man af vragen?" "We?" vraagt Nel, "moet ik dan ook mee?" Krijntje knikt: "Twee staan sterker dan één. Als we er samen biddend heengaan, kunnen we de duivel weer staan. Want dat de duivel die avond aanwezig is, staat voor mij als een paal boven water." Nel moet even diep nadenken. "Nee", zegt ze einde lijk, "ik ben het niet met je eens. Je gaat als het ware de duivel opzoeken, nietwaar? En dat bedoelt de Heere niet. Als hij je aanvalt met zijn verzoekingen en listen, dan ja, dan zegt God: "Wedersta de duivel en hij zal van u vheden. Maar je moet hem niet expres gaan opzoeken. En als we daar heen gaan, doen we dat." "We doen het voor Henk", verdedigt Krijntje haar standpunt. "Hij zit gevangen in de klauwen van satan. Of die hypnotiseur hem nog in zij macht heeft, of dat hij hem heeft losgelaten, dat doet er niet toe. Henk komt niet terug en daarom geloof ik zeker dat hij nog steeds in de boeien van de duivel is. Als hem geen ongeluk is overkomen natuurhjk", voegt ze er zacht aan toe. "'t Kan ook zijn dat die vent hem bij één of andere oos terse sekte heeft geïntroduceerd of hem aan de drugs heeft gebracht. Misschien woont Henk nu wel de dien sten bij in één of andere satanskerk, die in Frankrijk als paddestoelen uit de grond oprijzen. In ons land staan er immers ook al twee, één zelfs in onze stad. Ik vind dat we er heen moeten, niet in eigen kracht - dat komt ver keerd uit - maar met Gods hulp." "Ja, maar als die kerel nou eens niks loslaat. Wij den ken nou wel dat hij de oorzaak is van Henks verdwij ning, maar bewijzen hebben we niet." Terwijl Krijntje en Nel er niet uitkomen en de zaak van alle kanten bekijken, is in een grote stad in België een kermis in volle gang. Voor de deur van de waarzegster staan de mensen in de rij. Een foto van deze vrouw prijkt door de hele stad. "Madame Weleda voorspelt u de toekomst." Voor het spookhuis verdringt men elkaar en stroomt het geld Melanies laadje binnen. Het grote rad draait honderden bezoekers hoog de lucht in en de bel van de botsautootjes jengelt en tingelt door al het rumoer heen. In één van de grote salonwagens zit Janus, met voor hem op de tafel een halflege fles. Somer staart hij naar zijn tot aan de rand toe gevulde glaasje. Hij draait het om en om in zijn grove knuisten. Dan, met een geroutineerde beweging, giet hij het in één teug naar binnen. Hij trekt een vies gezicht. Het smaakt hem niet. Alleen drinken daar is niks aan. Was Sjeffie er nog maar. Alles is veranderd sinds Sjeffie weg is. Die ellendeling van een h)^notiseur. Zijn schuld dat ie z'n allerbeste vriend kwijt is. Janus schenkt nog eens in. Wanneer begon al die narigheid ook al weer? O ja, eind november. Ze zwierven ergens in Zuid-Frankrijk rond. Het was een sombere, mistige dag. Hij ziet em nog ankomme, die misselijke goser met z'n poeha en drukte. En naast hem die knul. Arreme kerel, totaal in de macht van die vent. Die jongen wist niet eens wie hij was en hoe hij heette. Hij dacht van z'n eigen, dat ie een ander was. Dat had die vent hem wijs gemaakt met z'n valse ogen. Janus gaat even verzitten. Die ogen en die stem! Maar bij hem had-ie geen kans, hij keek glashard terug! Janus knijpt zo hard in het steekje van z'n glas, dat het knapt. De alcohol stroomt over het tafelkleed. Hij wordt er niet koud of heet van. Glaasjes genog op de wereld, trouwens zo uit de fles lust ie em ook wel. Vuile smiecht, die kerel. Dacht dat ie maar te bevele had met z'n fluweelzoete stem. "Janus, doe dat eens. Janus, breng dit eens." "An me nooit nie majesteit", had ie hem geantwoord. "Zoek maar een ander voor je vuile praktijken. Mij krijg ie niet." Als Janus aan het gevecht zonder woorden denkt, dat op zijn antwoord volgde, breekt het zweet hem weer uit. {-wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5