Meer keuzevrijheid om zorgverzekering te kiezen Nieuwe manager bij Healtli Centre Ouddorp 'Lekker weg in eigen land' opnieuw populair Kollen in de ouderwetse liooilcist! DffiMlE émiokief^-fö/vten Kievit Warmte Tafeltennistoernooi Goedereede klaar voor dualisering Kleding voor Oekraïne Koninginnedag 2002 13 mei zorgcongres in Middelharnis Beperkt? Ken vw recht! Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. Piranha's Verboden souvenirs is het blad voor uw Vorige week is het rapport 'Kiezen met Zorg' tijdens een symposium gepresenteerd. Opdrachtgevers voor het rapport waren de christelijke zorgverzekeraars Pro Life en DVZ, die samen met de NPV en de vakorga nisaties RMU en GMV en de Federatie van Evangelische Zorginstellingen een werk groep "Kiezen met Zorg" vormden, waaraan ook de Apeldoomse ethicus, prof.dr. W.H. Velema, deehiam. Het NIPO kreeg de opdracht uit te zoeken wat de beweegrede nen zijn van mensen om voor een bepaalde zorgverzekering te kiezen en het Lindeboom Instituut voor Medische Ethiek onder leiding van prof.dr. ir. H. Jochemsen deed onder zoek naar de mogelijkheden voor christelij ke zorgverzekeraars in de toekomstige basis verzekering. Veel mensen denken dat er in de gezond heidszorg weinig of niets te kiezen valt. Patiënten zouden worden toegewezen aan de huisarts en de tandarts en je plekje in het ver pleeghuis is gewoon afhankelijk van een plaatsje ergens in een verpleeghuis. En ook de zorgverzekeraar is een gegeven groot heid, waar je maar bij neer te leggen hebt. Uit onderzoek blijkt dat dit beeld geen recht doet aan de werkelijkheid en dat er partijen zijn, die bepaald meer keuzevrijheid wensen voor de patiënt. Over het rapport 'Kiezen met zorg' wordt op 13 mei in Middelharnis 's avonds een con gres gehouden, waarbij politici zullen debat teren met de opsteller van het rapport, en waarbij mensen in de zaal zich ook in de dis cussie kunnen mengen (zie advertenties en uitnodigingen). Een van de vragen van het NIPO luidde: Waarom heeft u (indertijd) voor deze zorg verzekering gekozen? Ondervraagd zijn ruim 600 'gemiddelde' Nederlanders en daarnaast ruim 400 mensen uit de prolife-doelgroep. "Ik had geen keus, want het ziekenfonds bepaalde waar ik ver zekerd werd". Dat antwoord werd door 22% van de algemene doelgroep en door 15% van de proUfe-doelgroep gegeven. Het is maar de vraag, of deze beperking wel zo hard is. Het is wel de beleving van veel mensen en het was ook wel de gewoonte sinds jaren, maar als je zegt, datje geen keuze hebt, klopt dat nu niet meer. Een volgende categorie, respectievelijk 38% en 41% is verzekerd via de werkgever, die daar dan meestal ook aan mee betaalt. Soms zijn dat harde contracten, soms kun je er wel onderuit, maar dan verspeel je die werkge versbijdrage in de premie en dan word je een dief van je eigen portemonnee. Dat lijkt niet zo aantrekkelijk. Een "vrije" keuze is er voor 40% en 45% volgens het onderzoek. In feite liggen deze percentages veel hoger, en heeft zo'n 40% een beperking in de keuze. In Nederland wordt de patiënt centraal gesteld (op papier althans) en in de zorg heb ben de beleidsmakers de mond vol over het begrip 'vraaggestuurd'. U bent dus in goed gezelschap wanneer u zelf bepaalt naar wel ke huisarts u wilt, naar welk zorgcentrum of naar welke zorgverzekeraar. Slechts in dat laatste geval ligt er voor een (te grote) groep een beperking. En de vraag naar identiteitsgebonden zorg leeft sterk in de christelijke doelgroep. Uit eerder NIPO-onderzoek (2000) bleek dat 4,5% van de bevolking graag levensbeschouwelijke, christelijke zorg zou willen hebben, terwijl er maar 1% voorhanden is. Maar eerst moet die bewustwording op gang komen. Hebt u bewust uw huisarts gekozen, uw raadsman als het om gezondheid en ziekte gaat? En naar welk ziekenhuis wilt u, natuurlijk niet als u bij een verkeersongeluk betrokken bent en elke seconde telt, maar wel als u voor een ingrijpende operatie een aantal dagen in het ziekenhuis moet logeren? En als je niet meer zelfstandig kunt wonen, waar kiest u dan voor? De ene zorgverzekering is de andere niet. Pro Life bijvoorbeeld probeert daadwerke lijk iets te doen aan dat aanbod van christe lijke zorg. Probeert vooral in de doelgroep zorg in te kopen ter wille van de doelgroep. NatuurUjk niet alleen maar, want er is heel veel goede zorg in Nederland en Pro Life wil graag iedereen goed helpen, maar de welwil lende lezer begrijpt wat hier bedoeld wordt. Uit het eerder genoemde onderzoek blijkt ook, dat mensen naast een professionele en vlotte afhandeling en een redelijke premie, zeker de waarden en normen van de zorg verzekeraar belangrijk vinden. Concreet: 70% van de doelgroep vindt de levensbe schouwing van de zorgverzekering van belang, terwijl dat in totaal Nederland maar 30% is. Nog een cijfer: 55% van de algeme ne groep vindt de volledige beschermwaar digheid van het leven een belangrijk uit gangspunt, terwijl dat in de prohfe-doel- groep voor 94% geldt. Dat zijn dus zeker factoren die mee moeten wegen en ook mee kunnen wegen. Gelukkig wel. Op 24 aprU is er bij de famiUe Saarloos aan de Weesmolenstraat 2-4 in Ooltgensplaat een inzamelavond voor Oekraïne. U kunt hier goed gedragen (kinder)kleding afge ven. Knuffels etc. zijn ook van harte wel kom. Het inzamelen vindt plaats tussen 18:30 en 19:15 uur. Verder wordt u vriende lijk gevraagd of u met een financiële bijdra ge de transportkosten helpt te dekken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Bij Fitnesscentrum Ouddorp, gelegen aan de Ring op de hoek van de Weststraat, heeft de laatste weken een behoorlijke organisatorische wijziging plaatsgevon den. De 25-jarige Peter van Veen, al sinds de start van het centrum als instructeur verbonden aan het zogenaamde Health Centre, is aangesteld als algemeen manager van het Fitnesscentrum. Peter heeft al ruim 8 jaar ervaring in het les- en leidinggeven in de sport en is na het beha len van zijn CIOS diploma in 1997 fullti me bezig met fitness. Hij is erg enthou siast over fltnesscentrum Ouddorp. "Het is een uniek centrum, waar kwaliteit en gezelligheid, inspanning en ontspanning perfect samengaan", zegt Peter. Daarnaast vindt hij ook de medische begeleiding uniek. "Wij werken samen met fysiotherapeut Iskander Raad en dat werkt fantastisch. Na mijn ClOS-opleiding heb ik nog een medi sche fitnessopleiding gevolgd, wij vullen elkaar dus goed aan". Momenteel geeft hij samen met Arnold Breen, de 19-jarige Oud- dorpse instructeur, die nu de ClOS-oplei- ding volgt, de Big Diet cursus. "Dat is zo ongelooflijk leuk om te doen, vooral ook omdat de deelnemers er geweldig veel ple zier in hebben en resultaten scoren". Ook dat is volgens hem een uniek kenmerk van de werkwijze van Fitnesscentrum Ouddorp: het plezier in het bewegen, de persoonUjke trai ningsschema's en de begeleiding daarvan en het werken met Polar hartslagmeters. "De Polar hartslagmeter is voor ons centrum echt onmisbaar. De mensen leren op hun eigen niveau te sporten middels het zogenaamde 'ownzone systeem' en weten daardoor pre cies hoe intensief ze moeten sporten om hun persoonlijke doelen te bereiken" vertelt Peter enthousiast. Hij heeft er ontzettend veel zin in om zijn eigen visie en ideeën samen met zijn team te gaan reaUseren. Hij nodigt u graag en vrijblijvend uit om eens langs te komen om u persoonlijk te informeren over alle mogeHjkheden van Fit nesscentrum Ouddorp. Hé hallo, mogen wij nog een keer julUe aan dacht! Misschien heb je de vorige berichten in deze krant gevolgd en weetje alles al over de zeskamp die wij organiseren, toch is het belangrijk datje even verder leest. Weetje er nog niets vanaf, dan moet je zéker verder lezen. In voorgaande berichten hebben wij vermeld dat je een team van 8 mensen moest verza melen, dit is veranderd. Dus let goed op: je kunt jezelf opgeven als je een team van 6 mensen hebt verzameld. Heb je er al 8, geen nood, een reserve is altijd handig, nietwaar! Nog een keer alles op een rijtje: 30 april: zes kamp OJW: op het veld naast het poUtiebu- reau: een team van 6 mensen: opgeven tot en met 25 april bij Reinout (487450) of Heleen (470155). Mis het niet! Zaterdagavond is het open avond, dus neem je vrienden mee en kom naar de Hoeksteen. Vanaf half acht ben je van harte welkom en om acht uur gaan we beginnen. Tot dan! Het OJW team Tafeltennisvereniging Des'85 heeft weer een succesvolle editie van het Kievit Warm te toernooi achter de rug. Het deelnemers veld bestond uit 35 senioren en 15 junioren. Spelers waren afkomstig van diverse Flak- keese verenigingen en enige deelnemers van buiten flakkee. Om 9.30 uur werd het start sein gegeven voor het spelen van de voor ronden. Die bestonden uit 6 poules waarin de nummers 1 en 2 doorstroomden naar de winnaarsronde, de nummers 3 en 4 naar de midden ronde en ten slotte de nummers 5 en 6 naar de verliezers ronde. Deze opzet zorgt voor een gegarandeerd aantal wedstrijden, waarbij iedereen tenslotte op het juiste niveau terecht komt. In de vervolgronde werden de deelnemers verdeeld over 3 pou les van 4 personen. Er werd volop gestreden door de deelnemers om nogmaals een ronde verder te komen. De nummers 1 en 2 werden over 2 poules van 3 verdeeld en voor de ove rige deelnemers zat het toernooi erop. Deze ronde was de sleutel naar de finale, dus er volgden spannende wedstrijden, waarbij iedereen het onderste uit de kan probeerde te halen. De finale van de winnaars ronde ging tussen MaartériVah Loon (de Sprint) en Erik Mackloet (de Treffers). De twee waren behoorlijk aan elkaar gewaagd en speelden een voor het publiek zeer aantrekkelijke wedstrijd. Erik bleek het best in vorm van de twee en won de finale uiteindelijk in twee sets: 21-16 en 21-18. De strijd om de 3^ plaats werd gewonnen door Maurice van Slobbe (Kerkwerve). De finale bij de jeugd werd gespeeld tussen Wim van der Wielen (Scaldina) en Ricardo van Gijzen (Bemisse '80). Een spannende eindstrijd tussen twee talenten. Wim was uiteindelijk de winnaar in twee sets met de eindstanden 21-16 en 21- 18. Danny Fish (Des'85) wist beslag op de derde plaats door te winnen van Jaap Buth (Des'85). Er kan weer worden teruggekeken op een sportieve en gezellige dag, waarbij de organisatie sponsor Kievit bedankt voor het mede mogelijk maken van deze dag. De uitslag: Winaarsronde; 1. Erik Mackloet 2. Maarten van Loon 3. Maurice van Slobbe Middenronde: 1Justin Prinsen 2. Theo Bakker 3. Johnny Mijs. Verliezersronde: 1. Hans Both 2. Peter van de Water 3. Pavel Beglarjan. GOEDEREEDE - De gemeenteraad van Goedereede heeft in het kader van de dualisering van het gemeentebestuur een raadsgriffier benoemd in de persoon van de heer D.A. Koppenol. Als waarnemend griffier is de keuze gevallen op de heer R.A. Naberman. Beiden werden unaniem door de raad gekozen. Eveneens zijn in de gemeenteraad drie nieuwe raadsleden geïnstalleerd. Bij de SGP, CDA en VGB was door de benoe ming van hun wethouders een zetel vrijge komen, die nu is gevuld door respectieve lijk Peter (PC.) Grinwis, Dirk (D.) Pijl en Marieke (M.K.) van den Heuvel. Er is besloten tot het instellen van twee com missies: een raadscommissie Grondge biedzaken en een raadscommissie Publiek- zaken. Eerstgenoemde commissie verga dert onder voorzitterschap van T. Bakelaar en bestaat uit de volgende leden: T. Human en P.C. Grinwis (SGP), D. Pijl (CDA), mevrouw T. Tigchelaar (PvdA), H. van der Meer (VVD), R Feller (VGB) eft G. Moerkerk (CU). De raadscommissie Publiekzaken vergadert onder voorzitter schap van J. ïvlepper en heeft de volgende leden: B.L. Noorthoek en H. Tanis (SGP), H.T. van Oostenbrugge (CDA), T.A. Bake laar (PvdA), mevrouw E.R Mastenbroek (VVD), mevrouw M.K. van den Heuvel (VGB) en J. Goemaat (CU). De 'plussen' die de dag- en verblijfsre- creatieparken de afgelopen zes maan den laten zien, geven aan dat veel mensen, na de terreuraanslagen op 11 september vorig jaar in de Verenigde Staten, het besluit namen om hun vakantie maar eens in eigen land door te brengen. Groepsgewijs wordt blijkbaar eerst de kat uit de boom gekeken, met als achterliggende gedachte het zekere voor het onzekere te nemen. In eUc geval is overal in den lande het nodige gedaan om van Nederland een nog plezieriger vakantieland te maken dan het al was. Ook als het gaat om slechts enkele dagen of gewoon een dagje uit met z'n twee tjes, alleen of met z'n allen. Om de natuur te ontdekken in het 'Ecodrome' te Zwolle, op safari te gaan in de 'Beekse Bergen' bij Hil- varenbeek, dan wel de altijd prachtige flora en fauna van Friesland te bewonderen via diverse wandelroutes in het 'Otterpark' onder de rook van Leeuwarden. Elke dag is er variatie in recreatie, zowel voor u als voor uw kinderen. Het geheel vernieuwde Autopretpark Autor- ton te Rosmalen is er klaar voor. Evenals 'De Bergen' in Wanroy en Speelland Beek- se Bergen, waarvan het gelijknamig bunga lowpark camping zelfs één van de veelzij- digste recreatieparken van Nederland wordt genoemd. In de voorzieningen is dan ook zodanig geïnvesteerd dat zij een kritische vergelijking met identieke accomodaties in het buitenland absoluut kunnen doorstaan. Hetzelfde geldt voor het themapark Ecodro me dat zowel binnen als buiten fascinerende attracties biedt, waaronder 'Van Oertijd tot Nu'. Temidden van fossielen en woUiarige neushoorns uit de prehistorie wordt de geschiedenis van onze aarde er op eenvoudi ge wijze uit de doeken gedaan. En gelijk maakt u kennis met exotische diersoorten in een speciaal aangelegd stukje tropisch regenwoud, terwijl verderop de beruchte Piranhavis een vegetarische soortgenoot blijkt te hebben in de vorm van de notenkra- kende(!) Tambaqui... Het is hier met recht 'natuur ontdekken'. Dat kan zijn met een niet alledaagse kijk op hardwerkende bijen in een volwaardige imkerij dan wel door oog in oog te staan met rondscharrelende Brah ma's, de grootste kippen ter wereld. In het 'Kenniscentrum' krijgt u aanvullende informatie over de meest uiteenlopende din gen. Dan hebben we het niet eens over de presentatie van in vijf maanden tijd door de douane op Schiphol in beslag genomen ver boden souvenirs en de mogelijkheid om met behulp van actuele satelUetbeelden zelf het weer te voorspellen. Eigentijdse activiteiten, met name voor de al wat oudere kinderen die trouwens in de zomervakantie op alle rr^oge- hjke manieren bezig worden gehouden. Hoe ze op de spannendste en beste manier in de wilde natuur kunnen overleven en dat soort zaken. Elke schoolvakantie staat Ecodrome in het teken van een op zichzelf staand the ma dat vanzelfsprekend altijd gericht is op het hele gezin, dus voor alle leeftijden. Sowieso vormen de bekende vakantieparken "Als je hindernissenparcours voor BigWheels met goed gevolg aflegt, levert het een stempel op in je Autotron-rijbewijs. een ideaal vertrekpunt voor een dagje uit in de nabije omgeving. Het Safaripark 'Beekse Bergen' is er een van. U kunt er per bus, boot, eigen auto of te voet een unieke reis maken langs de verschillende werelddelen en haar specifieke diersoorten. Maleise beren, Siberische tijgers, Aziatische wilde honden, gibbons, Rhesus-apen, rode panda's en voor het eerst in Nederland in vrije vlucht de koningsgier en de steppearend. Om maar wat te noemen, want in feite leven meer dan 1000 dieren binnen een gebied van 110 hec tare, inclusief het nieuwe Aziatisch bamboe bos. Vooral veel fun Het 'Otterpark' is een verhaal apart. Een heel interessant verhaal overigens omdat men juist de laatste jaren druk bezig is natuurgebieden weer geschikt te maken als leefterrein voor otters en het derhalve belangrijk is om hier wat meer over dergeUj- ke waterdieren aan de weet te komen. Van daar dat tijdens het voeren van de diverse ottersoorten, bevers, bunzingen... en ooie vaars uitleg wordt gegeven door de verzor ger over het gedrag van deze dieren. Boven dien ontvangt u bij de entree een boekje met wetenswaardigheden over datgene wat u langs de wandelpaden zult aantreffen. Een buitengewoon leerzaam uitstapje met veel fun, vanwege de nieuw ingerichte speeltui nen, de altijd beschikbare roeiboten en de typische 'funwheels' die kinderen in staat stelt om te fietsen met hun armen. Desalniettemin blijft 'Autotron' bij de mees te kinderen favoriet. Dé grote trekpleister, om het zo maar eens uit te drukken. Met als vaste prik bij de coureurs in de dop het beha len van het Autotronrijbewijs, dat ze echt niet zomaar krijgen. De jongens en meisjes moeten daarvoor hun best doen in de Jeeps, zich aan de snelheid houden in de Ferrari's, hun stuurmanskunst testen bij de BigWheels en in de voor dit doel aangelegde verkeers- tuin bUjk geven alle verkeersregels te ken nen. Maar hoe het ook uitpakt, de kinderen zelf vinden het kennelijk de leukste afslag van heel hun fantasiewereld. Prima toch? Van ALLES WAT In wezen gaat het om het ultieme speelple- zier en om dat verwezenlijkt te zien is het alleszins de moeite waard om in Recreatie park 'De Bergen', dat tevens beschikt over een grote 4-sterrencamping, uw tent op te slaan. In deze welhaast grootste speeltuin van Nederland, gelegen in het bos, kunnen ze behalve klimmen, klauteren, schommelen en glijden, ook ponyrijden, trampohnesprin- gen, roeien, midgetgolf en voetballen. Voor de kleintjes zijn er nieuwe minicars en voor tieners een heuvelachtige skelterbaan, waar ze de ooit in Autotron opgedane rijvaardig heid opnieuw kunnen beproeven. Als het maar hard gaat... Met als alternatief een extra ritje naar 'Speelland Beekse B.ergen'. Hét speelpa- radijs van Brabant waar voor iedereen van alles wat te doen is. Optredens van clowns en goochelaars, maar bovenal dat waar het ze om gaat: de grote Formule-1 trapauto- baan. Voor één keertje Schumacher of Verstappen spelen, hoewel eigenlijk ieder een winnaar is die zijn racewagen veilig over het circuit stuurt. Maar met de start- lichten en de gebruikelijke pitstop moet dat kunnen: het felbegeerde Race-Certifi caat ligt in principe al voor ze klaar! Om vervolgens de tijd te vergeten op het Avontureneiland met heerlijk, kindervei- lig zwemwater. Ergo, het vermaak is vaak dichter bij huis" dan u denkt! Voor meer informatie, onder andere met betrekking tot Safari Beekse Bergen, kunt u het internet raadplegen onder www.beekse- bergen.nl en eventueel www.ecodrome.nl (voor Ecodrome), www.debergen.nl (voor De Bergen Wanroy), www.autotron.nl als Autotron uw belangstelling heeft en www.aqualutra.nl wanneer u het Otterpark wilt bezoeken. Over het algemeen zijn alle locaties dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zo ziet u maar, de slogan 'Lekker weg in eigen land' heeft in populariteit bepaald nog niet ingeboet, integendeel. De ouderwetse hooikist, nu niet meer gevuld met hooi maar met houtafval, dat de warmte zeker 3-6 uur goed vasthoudt, zorgt ervoor dat de pro ducten op een natuurlijke wijze warm worden gehouden, zodat het proces van naweilen kostenloos en gezond wordt voortgezet. Deze kist wordt speciaal gebruikt voor het nawarmen van allerlei graansoorten, bonen, rijst, maïs, cous-cous en erwten. Ook voor het rijzen van deeg en zelfgemaakte yoghurt of kwark is de hooikist te gek. Maar natuur lijk kan alles hierin warm worden gehouden. Je hoeft deze producten alleen vooraf kort op te warmen, en dan hup de hooikist in. Zo blijven de meeste voedingsstoffen ten volle bewaard. Het alternatief, bijv. bij erwten en bonen ongeveer 3 uur op temperatuur hou den maakt in het energieverbruik een enorm verschil en het hooikistenproces is dan ook veel natuurlijker. Het naweilen met een zachte warmte van minimaal 60 graden Cel sius brengt de ingrediënten op een makkelij ke manier tot ontsluiten. Het zet op een romige manier uit wordt beter verteerbaar en brandt niet aan. U kunt dit rustig 's nachts laten gebeuren en het de volgende dag mak kelijk weer even opwarmen voor het verder bewerken. Zout toevoegen vooraf bevordert het stukkoken, wat natuurlijk voor een soep gunstig is. De hooikist is ook als stevige bijzettafel te gebruiken. Er is een speciaal boekje voor het koken met de hooikist, waarin de kooktijden en bewaartijden in de hooikist duidelijk staan aangegeven. Ook vindt u hierin een groot aantal recepten. Dit boekje kost 7,95. De hooikist zelf met de isolatiekussens kost 89,90. Deze kist waaraan u geen onderhoud hebt zal u vele jaren plezier geven. Verkrijg baar bij De Natuurlijke Molen. Nog wat hooUdst-recepten: Cous-cous Doe de cous-cous in een zeef, spoel ze af onder de koude kraan en laat ze goed uitlek ken. Druppel er wat olie overheen (ca. el op 200 g cous-cous) en werk het er met de hand doorheen. Hang de zeef in een passen de pan met deksel waarin nog ten minste 2 cm ruimte is tussen de zeef en de bodem van de pan; de zeef mag er niet bovenuit steken. Giet zoveel heet water in de pan dat de zeef er niet in hangt. Maak een theedoek nat en wring hem goed uit, leg hem diagonaal dub bel en rol hem op. Drapeer deze reep tussen pan en deksel en leg het deksel er stevig op. Stoom de cous-cous krap gaar in ca. 15 minuten; schep hem af en toe om. Werk nu vlot: giet het water op een bodempje na uit de pan en stort de cous-cous in de pan. Roer het zout er door (1 tl op 200 g cous-cous) en doe het deksel op de pan, de theedoek ertus sen gespannen (vangt het condenswater op). Zet de pan nog tenminste een kwartier in de hooikist om de cous-cous helemaal gaar te laten worden. Bruine bonensoep met groente 200 g bruine bonen, 100 g haver, gerst of gort, 1 1 water, 1 ui, 2 laurierblaadjes, 5 kruidnagelen, 5 jeneverbessen, hcht gek neusd, 2 tl karwijzaad, 2-3 el olie, 4 el meel of bloem, 1 el paprikapoeder, 2 tl gember- poeder of 2 tl salie of rozemarijn gestampt met 2 tl zout evt. versgemalen peper. Week de gewassen granen en bonen een nacht in het water. Verwijder van de ui alleen de lelijke schil. Snijd de ui overlangs doormidden en prik de laurierbladeren met de kruidnagelen op de bolle kant. Leg dit samen met de jeneverbessen en de karwij bij de geweekte bonen en granen in de pan. Breng alles langzaam aan de kook en laat het op een spaarbrander 20 minuten koken (bij gerst en gort 45 minuten). Verwarm intussen in een pan met dikke bodem de olie met het meel en rooster het al roerende op een matig vuur hchtbruin. Doe dit meel bij de gekook te granen en bonen. Voeg het zout toe, plus paprika of kerrie als u zuurkool gebruikt, sahe of rozemarijn bij wortel of biet. Zet de pan ten minste 2 uur in de hooikist (gerst en gort 3 uur). Haal de ui en zo mogelijk de jeneverbessen uit de pan, verwijder de of schil van de ui en snijd haar klein. Doe dit in de soep. Knip de zuurkool zeer fijn of rasp de wortel of biet zeer fijn. Giet de bouillon erbij, laat alles nog een paar minuten prutte len en roer er van het vuur af de groente en de zure room door. Strooi de fijngeknipte verse kruiden erover. Serveer de soep met brood en rauwkost.. Geef wat fruit toe. Variatie ca. 3/4 1 bouillon of water, 250 gr. zuurkool, wortel of biet, 2-3 el zure room of viiU (niet bij zuurkool) 2-3 el peterselie of selderij. Zet voor niet-vegetariërs een kommetje met plakjes rookworst of uitgebakken plakjes ontbijtspek of dobbelsteentjes rookspek op tafel. Voorjaarspotje van gierst met basili cum en veldsla 250 gr. gierst, 3 dl volle melk, 3 bosuitjes, 2 el olijfoUe, 250 gr. veldsla, 250 gr. room-of geitenbrie, 15 blaadjes basilicum, zout, vers gemalen peper, 25 gr. boter. Ook lekker met raapstelen, andijvie of waterkers. Gierst wassen en 1 uur weken in 6 dl water. Gierst met het weekwater aan de kook bren gen en ca. 15 min. zachtjes koken. Melk tot tegen de kook aan verhitten en met wat zout door de gierst roeren. Gierst 1 uur laten naweilen in de hooikist (of dekens). Intussen bosuitjes in ringetjes snijden en beetgaar roerhakken in de hete olie. Veldsla wassen, even uit laten lekken en in stukjes scheuren. Brie in stukjes snijden. Basilicum in stukjes scheuren. Gierst met een houten lepel of mixer tot een luchtige puree kloppen. Boter erdoor roeren en op smaak brengen met zout en peper. Bosui, veldsla, brie en basilicum erdoor scheppen. Direct opdienen. Eet sma kelijk! Wilt u meer weten of wilt u onze catalogus: De Natuuriijke Molen, Hilversumstraat 98, 6843DL Arnhem, tel.: 026-3812320, fax 026- 3819840. Of kijk op internet: www.natuurlïikemolen.coniE-mailen kan ook: natmolen@antenna.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 15