Nationale Reddingbootdag GOEDE MORGEN Productierecht: een lucratieve twistappel Maart 2002: zeer zacht, zeer zonnig en gemiddeld over het land droog Ap^^'f^ s u o s u z u u Oranjeconcert 27 april te Zierikzee W/. Uitslagen Damclub 'Denk -^ en Zet' it/ Marjolein Meijer VmmAQ 19 APRIl- 2002 Maandag 15 april 2002 Eindstand seizoen 2001 - 2002. Puzzfilreghment OomKo, ^fjrlC 7 (i/Gc)bc5\*) (»/Qbc5\f) Linda Koppenaal (Dirksland) Sabine had maart 9 dus mooi in de gaten? Ben je de repetitieweek goed doorgekomen? Economie moet je echt liggen. Buiten leren en bruin worden is zo gek nog niet. Bedankt voor je gezellig schrijven! (Ouderkerk a/d Ussel) zalD.V. 22 april 14 jaar worden. Bij deze een gezegende dag gewenst! Anne Co Heijstek (Middelharnis) Ontbyt: een witte boterham. Drankje: cola. Hobby: vakantie, kamer opruimen, postzegels verzamelen. Muziek: orgel. Mooiste bloem: een gekleurde roos. Lievelingskleur: blauw, roze, geel. APOLLO GEMINI MERCURY SCOUT VENERA AIÜANE HOPE MIR SKYLAB VOSTOK ATLANTIS HUBBLE PATHFINDER SKYLON ZARYA BURAN HYPER PIONIER SOJOURNER ZON COLOMBIA LUNAR PLUTO SPACE SHUTTLE EAGLE MAAN POLAR SPOETNIK EXPLORER MAGELLAN SALJOET TELSTAR FRIENDSHIP MARS SATURNUS VEGA E S K Y L A B E X P L 0 R E R P L U T 0 P A T H F I N D E R 0 V T A R A T S L E T M E R I H E I T H Y P E R K M N A A M P G A G U R A N S O E S R A M I A K E B H A E T L R S N S H C I M B K S L U L C N I A A S 0 N I L 0 0 E 0 0 U R T L L D L T N E T J N C P R U N E J N 0 E I R S O A Y T A G 0 E M 0 L U 0 L N I P A L G E I B P M G V R Y 0 T E S T A T R I S V A A N K A R Y A M A F A R I A N E S p I O N I E R R T L N A R B V E N E R A Succes met puzzelen en verder een fijne week gewenst. Landbouwpraatje Boeren zijn vertrouwd geraakt met productrechten. Maar wat te doen als deze rechten worden verhandeld? Kapers op de kust lonken naar de opbrengsten en promoveren. De pro ductiekracht tot een lucratieve twist appel. Gaat de boer het onderspit del ven? Productiebeperking Quotum, een marktbaar recht Weerpraatje PAGINA 13 ÊS^'lsLaié^i^èrêsÊl. Zaterdag 27 april is het weer de jaarlijkse Nationale Reddingbootdag van de Konink lijke Nederlandse Redding Maatschappij. Al haar stations houden dan open huis. In de boothuizen zijn mensen van de reddings maatschappij aanwezig om het pubUek te laten zien met welk materiaal zijn hun werk doen en om het één en ander te vertellen over de KNRM. De reddingboten maken tochten met het publiek, als het weer dat toelaat en als ze niet worden opgeroepen voor een wer- keUjke actie. Langs de gehele Nederlandse kust, langs het IJsselmeer en langs de Zuid hollandse en Zeeuwse wateren bevinden zich stations, waar grote en kleinere boten dag en nacht, zeven dagen per week, gereed liggen om bij een melding direct uit te varen. Op Goeree-Overflakkee zijn er drie redding boten. De 'Griend' in Ouddorp voor de Gre- yeüngen en de Noordzee, de 'John Stegers' in Stellendam voor het Haringvliet en de 'Prinses Margriet' voor het Goereese Gat en de Noordzee. De 'Griend' maakt tochtjes met het publiek vanuit de oude haven van Ouddorp. Daar, bij de haven, zullen ook mensen aanwezig zijn om het pubhek te informeren over het reddingswerk. In Stel lendam maken de 'Prinses Margriet' en de 'Rien Verloop', als vervanger van de 'John Stegers', die voor onderhoud in Umuiden Ugt, vanuit de buitenhaven bij het boothuis tochtjes met het publiek. In het boothuis is ook de reddingwinkel aanwezig, waar spul len van de KNRM te koop worden aangebo den. Met de koop van deze artikelen steunt u het werk van de redders. Dat werk wordt al sedert de oprichting in 1824 gedaan zonder overheidssubsidie en wordt nog steeds geheel betaald uit giften, legaten, donaties en dergeüjke. Het is de bedoeling dat er de gehele dag door ook demonstraties worden gegeven of oefeningen worden gehouden. Een ieder is van harte welkom in Ouddorp bij de oude haven en in Stellendam in de bui tenhaven bij het boothuis en bij de helling daar tegenover. y MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1 C. Spee - J.A. DekkerO - 3 J. van Hoorn - C. Polder1 - 1 Beker ronde 7: I. Koese-W. Vroegindeweij1 -1 J. van den Ouden-J. Lodder2-0 J. Jordaan- W.I.M. Peeman0-2 De beker competitie van afdeling 2 en 3 is gewoimen door de schaker en dammer W. Peeman. De tweede plaats is voor I. Koese en derde voor W.J. Vroegindeweij. Doorn- hein is de eerste speler van afdeling 3, hij behaalde een knappe zesde plaats. Afdeling 1: Wedstr. pnt. 1- C. Spee16 27 2. I.Mackloet16 27 3. A. van der Veer16 27 4. J.A. Dekker16 26 5. M. Künk16 18 6. J. van Hoorn16 17 7. A.Verohne16 17 8. H.H.Verohne16 13 9. C. Polder16 11 Afdeling 2: 1- J. vanden Ouden14 25 2. W. Vroegindeweij14 22 3. I. Koese14 21 4. I Lodder14 20 5. J. Verbiest14 19 6. R.Jacobs14 18 7. J. van der Kooij14 17 8. L. Taaie14 O Afdeling 3: 1. J. Jordaan12 33 2. H.Bijdevate12 33 3. M. Prins12 17 4. J. Groenendijk12 16 5. D.A. Doomhein12 12 6. B. du Pree12 7 7. A. Nipius12 6 1, Stuur je oplossuigeu aao het eind van de maand naar p/a £iiaaden'>HiettM^, Postbos 8, 3240 AA Middelhamis. 2. Per maand zija er 100 4120 ponten te verdienen. Zelfgemaakte raad- voorzien vaa oplossing leveren 15 extta punten cj>. Stuur af ea toe een hrieQe, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Ook vandaag gaan we verder met de oude vertrouwde dingen. Hopehjk bhjven jullie er plezier in hebben. Denkt iedereen nog aan de apriloplossingen? Stuur ze in voor volgende week vrijdag. Een alfabetkwis uit de Bijbel, zo noemt Jeannette v.d. Linde (Ouddorp) haar op gave, ledere keer begint het antwoord met de letter die voor de vraag staat. Jeannette, leuk datje ons aan zoiets helpt. Ga zo door! A. Hoe heette de eerste mens? B. Wat betekent het woord Bethlehem? C. Wie was de hoofdman over 100, die in Cesarea woonde? D. Wie werd er in de leeuwenkuil gegooid? E. Hoe heette de stormwind die loeide toen Paulus als gevangene in het schip zat? F. Welke man zei tegen de Moorman: "Ver staat gij ook, hetgeen gij leest?" G. Hoe noemen we de verhalen die de Heere Jezus vertelde om de mensen iets duideüjk te maken? H. Er waren 6 vrijsteden. Noem er één. (Jozua 20) Welke nieuwe naam kreeg Jacob? In welke streek had Naboth een wijn gaard? Wat gingen de broers van Jozef in Egyp te kopen? L. Wat schiep God op de eerste dag? M. Hoe wilde Naomi genoemd worden? N. Vanaf welke berg heeft Mozes het beloofde land gezien? O. Van weUce berg ging de Heere Jezus naar de hemel? P. Welke discipel verloochende de Heere Jezus? R. Wie was de opvolger van koning Salo mo? S. Hoe heette de vrouw van Ananias? B. Daar woonde Lydia de purperverkoop ster. C. Wie was de eerste man van Bathséba? D. Hoe heette het gouden deksel op de ark? E. Wat betekent Genesis? Z. Hoe heette de vrouw van Mozes? Zo op het eerste gezicht een feestelijk plaatje van een kasteel. Een blijde dag? Jazeker, toch is er iets aan de hand wat niet kan. Zie jij wat? Jacob Meijer (Ouderkerk a/d Ussel) weet heel veel van reizen door het heelal. Vandaar dat hij er een doorstreper over maakte. Sommige woorden overlappen elkaar met een paar letters. Alles heeft met ruimtevaart te maken. Het zijn planeten, ruimteraketten, ruimte sondes, ruim testations en ruimtesateUieten. Wat lees je als de overblijvende letters achter elkaar zet? Sterkte met deze pittige kijk-en streepklus! (door B. Schouwing) De makers van het Europees landbouwbe leid konden nauwelijks bevroeden dat pro ductierechten die aan de boer werden toege kend tot speculatieve producten zouden lei den. Het neveneffect was niet voorzien maar doet in de praktijk van alle dag opgeld. Wat is nameUjk het geval? Toen Europa gebukt ging onder de geldver slindende melkplassen en suikerbergen bedachten 'de Brusselaars' productietoewij zingen. Aan de melkveehouders en telers van suikerbieten in Europa werd voortaan een productiekracht, ook wel quotum genaamd, toegewezen. De koeienboer mocht jaarlijks een bepaalde hoeveelheid melk afleveren. Hetzelfde systeem gold ook voor de suikerbietentelers. Wie binnen zijn productiequotum bleef mocht rekenen op een redeUjke opbrengstprijs; wie over het quotum heenschoot kreeg een boete aan zijn broek. Ondanks het boerengemor in de tachtiger en negentiger jaren van de vorige eeuw bewees het quotumsysteem goede diensten in de Europese landbouw. De melkplas en de sui kerberg zijn goeddeels bedwongen en de boeren kunnen binnen het quotumspeelveld hun bedrijfsvoering op orde houden. De introductie van productiequota in de Europese landbouw heeft ook neveneffec ten. Die verschillen van land tot land. Een feit is dat de Nederlandse boer meer dan wie ook last heeft van het gevecht bij de handel in productiequota. Toen de quota verhandel baar werden gesteld (weliswaar onder bepaalde voorwaarden) bleek dat de boeren- wereld met een hard marktmechanisme te maken had. De productierechten waren schaars en brachten op de markt dus geld op. Zo kon een melkveehouder die melkproduc- tierechten of melkquomm van de hand deed een fikse prijs beuren. Hij ontving soms wel 2 euro voor het recht om een liter melk te mogen produceren. Er is jarenlang redeUjk verdiend bij deze quotumhandel. Daar staat tegenover dat de boer ook veel heeft geïn vesteerd om te komen tot een efficiënte melkproductie (lees: modem melkveehou derijbedrijf). Voor de ^ikerbouw werd in Europa een soortgelijk quotumsysteem ingevoerd. Sui kerbietentelers mochten jaarlijks een bepaal de hoeveelheid suikerbieten afleveren aan de twee suikerondernemingen in Nederland (resp. Cosun, afdeling van de Suikerunie en de CSM of Centrale Suiker Maatschappij. Het systeem is in de praktijk erg complex uitgewerkt en vraagt van de akkerbouwer veel kennis en zorgvuldigheid. De toegeken de suikerquota zijn gebaseerd op historische gegevens van het akkerbouwbedrijf. Op basis van een meerjarige suikerbietenteelt kreeg de akkerbouwer een bepaald quotum toegewezen. Net als in de melkveehouderij zijn de bieten quota (productiekracht voor de teelt van sui kerbieten) verhandelbaar, zij het onder strik te voorwaarden. Daarmee is de akkerbouwer ook 'opgescheept' met een schaars (en dus lucratief goed dat op de markt zijn prijs doet. Al enige tijd wordt er stevig getwist over de vraag wie de 'winst' mag claimen als ver handelbare quota op de markt van de hand gaan. Heeft Brussel de rechten toegekend aan de producent van melk en van suikerbie ten of aan iemand anders? De vraag wordt actueel en bUjkt juristenvoer te zijn zodra er sprake is van boereneigenaren en van boe- renpachters. Zo heeft de pachtrechter ooit uitgesproken dat de melkveehouder die melkquotum verkoopt in het algemeen de aanspraak maakt op de opbrengst van de productiekracht. Anders ligt dat volgens dezelfde rechter bij het suikerquotum. Omdat dit recht vooral te maken heeft met de beschikbaarheid van grond (er zijn immers weinig extra investeringen nodig om suikerbieten te telen) wordt de grondeige naar beloond met een deel van de quotum- opbrengst bij verkoop. Dat is een interessan te overweging en erg pijnlijk voor akkerbou wers die een bedrijf hebben gepacht. Als zij het bietenquotum van de hand doen, mogen zij rekenen op de opgestoken hand van de verpachter (de grondeigenaar). In de Flevopolders heeft Domeinen (eige naar van aanzienlijke grondarealen en als verpachter ook onderdeel van het Ministerie van Financiën) een signaal afgegeven dat bij de verkoop van het bietenquotum (door de pachter alias grondgebruiker of bietenteler) 60% van de opbrengst naar Domeinen gaat. Daarmee gooit deze rijksdienst een flinke knuppel in het hoenderhok. De bietentelers in de polder slaan alarm en vinden de opstel ling van Domeinen heel merkwaardig. Zij protesteren op grond van het feit dat Domei nen part noch deel heeft gehad bij de toe kenning van suikerbietenquota. Het blijft nog onzeker hoe dit juridisch gevecht afloopt, maar de twistappel legt de akker bouwers ongetwijfeld het vuur aan de sche nen. Brussel heeft bij de invoering van het quo- tumbeleid niet kunnen inschatten wat de juiste (en ook negatieve) gevolgen zijn. Naast productiebeperking zijn er marktuit- wassen die voor de boeren tot nare gevolgen kuimen leiden. Op zaterdag 27 april zal in de Nieuwe kerk te Zierikzee een Oranje-zang avond worden gehouden, aanvang 19.30 uur. Voorafgaand aan het con cert is er vanaf ca. 19.15 uur voor iedereen gelegenheid om Vaderlandse Uederen mee te zingen onder begelei ding van Pieter Heijkoop. Aan deze avond werken 3 koren mee: het Christelijk mannenkoor Zeeland uit Wemel- dinge, kinderkoor Jong V.Z.O.S. uit 's Gra venpolder en het Christehjk gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee. Het kinderkoor (120 kinderen) staat onder leiding van Anneke Murre-Janse en wordt op het orgel begeleid door Erik Murre en op de piano door Huib Murre. Tevens zullen 8 viohsten de kinderen begeleiden. Het man nenkoor (45 leden) wordt gedirigeerd en op de piano begeleid door Peter Wildeman. Het gemengde koor (90 leden) word eveneens gedirigeerd door Peter Wildeman en op het orgel begeleid door Pieter Heijkoop. Er is deze avond niet alleen veel variatie in koorzang, maar ook het programma is afwis selend, met uiteraard 'Oranje'- of vaderland se muziek, maar ook geestelijke liederen; de samenzang bestaat uit psalmen. In een instrumentale ontmoeting met orga nist Pieter Heijkoop zal Peter Wildeman zal ook achter de piano plaatsnemen. Ds. Joppe uit Sirjansland verzorgt de opening en de sluiting van deze avond. De collecte is bestemd voor de slachtoffers van de aardbe ving en oorlog in Afghanistan. Er wordt een klein bedrag aan entree gevraagd: 3,00 voor volwassenen en 1,00 voor kinderen tot 12 jaar, maar maximaal 8,00 per gezin. De organisatie hoopt op een goedgevulde kerk en nodigt u dan ook van harte uit. (door Jan Versteegt) De gemiddelde maandtemperatuur is in De Bilt uitgekomen op 7,2 °C, tegen een langja rig gemiddelde van 5,8 °C. Ifiermee kan de maand als zeer zacht worden gekarakteri seerd. Het grootste deel van de maand lag de temperatuur boven het langjarig gemiddel de, afgewisseld door slechts drie korte kou dere tijdvakken. Op acht dagen daalde de temperatuur in De Bih toch nog tot onder het vriespunt; gemiddeld telt maart negen vorst- dagen. De landehjk laagste temperatuur (-7,1° C) werd op 2 maart bereikt in Soester- berg. De landehjk hoogste temperatuur (17,9° C), werd gemeten op 17 maart op de vliegbasis Twenthe. Eind maart wordt voor De Bilt het Hellmann- getal bepaald. Dit getal, genoemd naar de Duitse meteoroloog Gustav Hellmann, is een maat voor de koude in het tijdvak november tot en met maart. Het Hellmann- getal wordt verkregen door over dit tijdvak alle etmaalgemiddelde temperaturen bene den het vriespunt te sommeren, met wegla ting van het minteken. Over het tijdvak november 2001 tot en maart 2002 bedroeg het Hellmanngetal 21,6. Hiermee komt deze periode bij de categorie van zachte winters. Over het land genomen scheen de zon 166 uren, tegen 115 uren normaal. Daarmee was de maand zeer zoimig. Met name de laatste decade (21 tot en met 31 maart) verUep onder invloed van krachtige hogedrukgebie- den fraai, met op 25, 27, 28 en 29 maart gemiddeld over het land zelfs ruun tien uren zonneschijn. Het aantal zonuren liep uiteen van 183 in Valkenburg en Heino, tot 150 in Eelde en Gilze-Rijen. In De Bilt werden 176 uren zonneschijn geregistreerd, tegen nor maal 114 uren. Hiermee komt deze maand op de vijfde plaats in de rij van zonnigste maartmaanden sinds 1901. Op twee dagen het de zon er verstek gaan tegen op zeven dagen normaal. Met gemiddeld over het land 38 mm neer slag, tegen normaal 65 mm, was de maand droog. Het droogst was het in het noorden van het land. In het zuiden en midden van het land viel plaatsehjk ongeveer de normale maandsom neerslag. Van de KNMI-stations was het in Hoorn (Terschelhng) met 24 mm het droogst. De grootste hoeveelheid, 68 mm, werd afgetapt in Wilhelminadorp. In De Büt viel 33 mm, tegen 65 mm normaal. Een natte dag was 18 maart, met gemiddeld over het land ca. 10 mm neerslag. Sneeuw van enige betekenis viel alleen op 15 maart in de noordeüjke provincies. In Friesland en Drenthe lag korte tijd ca. 1 cm sneeuw. Van de amateurstations werd Apeldoorn met 79 mm het natst. Vooral op 18 maart viel op de Veluwe veel regen, Terwolde kwam zelfs uit op een etmaalhoeveelheid van 27 mm. In Grave werd over de maand die waarde niet eens gehaald. Daar kwam slechts 24 mm in de regemneter. Een actieve storing veroorzaakte op 9 maart aan de kust korte tijd storm; op het KNMI- station Umuiden kwam het zelfs tot een zwa re storm, kracht 10. In het gehele land kwa men zware tot zware windstoten voor die plaatsehjk schade veroorzaakten. Maart 2001 was in De Bih met een gemid delde temperatuur van 4,9° C koud. De hoe veelheid neerslag bedroeg toen 74 mm en het aantal uren zon was slechts 63.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 13