Oud-Rabodirecteur maakt voetreis naar Spanje! Vleesvervanger soja onder vuur Goede doelen dertiende Omloop: Een terugblik op 117 jaar 'ziengschole' Good-Luck mist vorm Goede prestaties van zwemclub 'de Gooye' op de verenigingscompetitie Siermaisteler uit Oude Tonge eist bij recliter liogere vergoeding regenschade 0INSÖAG IG APRIL 2002 Liever biologisch Vegetariërsbond niet ongerust Bekend fenomeen Nieuwe route Verlichting Sponsors Vandaag is hij precies twee weken onderweg. Op dinsdag 2 april jl. vertrok oud- directeur van Rabobank Oude Tonge, Nier Winkels, met zijn vrouw Petra voor een voetreis naar Spanje. De vijf maanden durende reis heeft als eindbestemming San tiago de Compostella. Een goed begin is het halve werk, en zodoende werden zij enthousiast uitgezwaaid door niet alleen familie en vrienden, maar ook door een flin ke groep medewerkers - oud-collega's - van Rabobank Flakkee Oost. Zaterdag 13 april moest Good-Luck 1 aantreden in de belangrijke uitwedstrijd tegen R.K.C. uit Rotterdam. Beide ploe gen hadden voor deze wedstrijd 6 pun ten en de winnaar hoeft na deze wed strijd voorlopig niet meer aan degrada tie te denken. Good-Luck moest gehavend beginnen aan de wedstrijd, want Leo van der Made en Nico Over- duin konden vanwege lichamelijke onge makken niet aantreden in deze wed strijd. Daarom startte Arjan Zondervan, een A-junior, voor het eerst in de basis. Op de bank begonnen Heidi Kamerling, Gijsbert Gillen en Jeroen Kars. In de eerste helft had Good-Luck het betere van het spel, ondanks het feit dat ze tegen het verdedigende spel van de Rotterdamse for matie moesten opboksen. R.K.C, hanteerde het zogenaamde achterverdedigen, wat een koTfbalwedstrijd net zo interessant maakt als een gemiddelde voetbalwedstrijd Van F.C. Den Bosch. Niet aantrekkelijk voor de toe schouwers, maar wel regelmatig effectief. In de eerste helft bleek dit al, want Good-Luck met een goed spelende Arjan Zóndervan kreeg de betere kansen, maar bleef op 5-5 steken. Na de rust begon R.K.C, beter en kwam veel te snel op voorsprong. Good- Luck bleef tactisch wel goed spelen tegen het anti-korfbal van R.K.C., maar verzuimde de bal van afstand raak te mikken. De wisse lende wind hielp ook al niet, maar het was duideHjk dat veel spelers op dit moment niet in de juiste vorm verkeren. Gijsbert Gille en Heidi Kamerling werden nog ingebracht voor Ingmar Adam en Liesbeth Los om de wedstrijd trachten te kantelen, maar de tijd was te kort om echt een verschil te maken. Na het laatste fluitsignaal stond dan ook de teleurstellende eindstand van 12-8 op het scorebord. De Good-Luckers zullen hard moeten gaan knokken om de juiste vorm te krijgen, anders kan het einde van deze com petitie nog erg spannend en moeilijk wor den. Doelpuntenmakers: Marcel Kievit (4), Arjan Zondervan (3), Gijsbert Gille (1). DEN HAAG - Siermaisteler A. Korteweg in Oude Tonge heeft zich bij de Raad van Sta te beklaagd over de in zijn ogen te karige schadevergoeding die hij van minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft gekre gen. De zaadteler ontving in 2000, wegens het verlies van zijn oogst in het extreem nat te najaar van 1998, omgerekend 13.500 euro. Dat is maar een kwart van de werkelij ke schade die de landbouwer heeft geleden, zei zijn raadsman A. Comeüssen vorige week op een rechtszitting bij de Raad van State in Dén Haag". Korteweg is de enige teler in Nederland van het zaad van de Zea Mais Sabine, een sier- mais die bij boeketten wordt gevoegd. Omdat het gaat om een exclusieve siermais- soort, aldus raadsman Comelissen, kan Kor teweg een kiloprijs vragen van 80 euro. Dit bedrag wil de teler vergoed hebben. Hij stelt dat in 1998 zijn volledige oogst, 680 kilo siermaiszaad, verloren is gegaan. De water overlast onstond toen overtolüg water uit de bebouwde kom van Oostflakkee naar land bouwgebieden werd gepompt. Het land van Korteweg aan de Zuiddijk stond enige tijd onder water. Binnenlandse Zaken verklaart dat de zaad- prijs voor hoeveelheden boven de 100 kilo maximaal 22 euro per kilo bedraagt. Korte weg moet daar blij mee zijn, zo blijkt uit een brief van het ministerie, want gangbare prij zen zouden zelfs tassen de 2 en 4 euro lig- Soja is minder goed voor de gezond heid dan tot dusver werd aangenomen. Het tijdschrift Gezondheidsnieuws waarschuwt voor een overmatige con sumptie van deze populaire vleesver vanger. Een 'overdosis' soja kan de veroudering van de hersenen versnel len of schildklierziekten veroorzaken. Een onderzoek van de Amerikaanse weten schapper dr. Lon White toont aan dat men sen die minstens tweemaal per week het sojaproduct tofu eten, te maken krijgen met een snellere veroudering van de hersenen. Bij het onderzoek van White waren maar liefst achtduizend mensen betrokken. De onderzoekers vonden een directe relatie tus sen tofugebruik en gewichtsverlies van de hersenen. Orthomoleculair apotheker Gert Schuitemaker wijst in Gezondheidsnieuws bovendien op schildklieraandoèningen die meer voorkomen bij mensen die regelmatig sojaproducten eten. Waarschijnlijk worden de schildklierenziekten veroorzaakt door isoflavonen. Dit zijn fyto-oestrogenen, hor moonachtige stoffen, die een positieve invloed op de gezondheid kunnen hebben, maar bij een teveel juist een negatief effect hebben. Volgens Schuitemaker eten vegeta riërs vaak meer dan honderd gram soja per dag. Daarmee lopen ze het risico een over dosis aan isoflavonen binnen te krijgen. Mag er dan helemaal geen soja meer gegeten worden, is de vraag die Gezondheidsnieuws voorlegde aan Schuitemaker en aan de in nataurvoeding gespeciaUseerde diëtiste Henny de Lint. Beiden antwoorden ontken nend. Een lichte hoeveelheid soja heeft juist een positieve invloed op de gezondheid. Een tot twee keer per week is volgens hen de aan bevolen dosering. De Lint wijst bovendien op het belang van biologische soda. Regulie re telers gebruiken veel bestrijdingsmidde len. Daarnaast komt er steeds meer genetisch gemanipuleerde soja op de markt. Wat dit op de lange termijn voor de gezondheid bete kent, is nog niet bekend. Tot slot wordt bij de productie van 'gewone' soja gebmik gemaakt van zuurbaden in aluminium ketels. Dit heeft tot gevolg dat het eindproduct een grote concentratie aluminium bevat. De stof is schadelijk voor de nieren van baby's en wordt in verband gebracht met het ontstaan van de ziekte van Alzheimer. Sojaproducten als tempe, ketjap en tofu heb ben de laatste jaren een prominente plaats veroverd in de Nederlandse keuken. Niet de laatste plaats dsinkzij 'vleesschandalen' als varkenspest, BSE en mond- en klauwzeer. Toch maakt Hans Bosch, directeur van de Nederlandse Vegetariërsbond, zich niet echt ongerust vertelt hij in Gezondheidsnieuws: "De meeste vegetariërs eten gevarieerd en bovendien zijn naast sojaproducten steeds meer andere vleesvervangers verkrijgbaar." gen. Een afzetprijs van 80 euro is bij het ministerie in ieder geval niet bekend. Korte weg kan met factaren de hoge kiloprijs bewijzen. Het ministerie zegt hierop dat vóór de wateroverlast slechts 80 kilo voor de kUoprijs van 80 euro is geleverd. Een aantal landbouwgebieden met regen schade werd in 1998 door het kabinet aange wezen als WTS-gebied (Wet tegemoetko ming schade bij extreem zware regenval). De schadebesluiten die de minister nam, lok ten honderden procedures uit van ontevre den agrariërs. Bij de Raad van State lopen nog enkele tientallen zaken in hoger beroep. Uitspraak van de Raad van State volgt bin nen enkele weken. Calando en War Child STELLENDAM - Ropaninhospice 'Calando' in Dirksland en War Child Nederland zijn de goede doelen waar voor de deelnemers van de dertiende Omloop Goeree-Overflakkee geld bij een kunnen lopen. Dat maakte voor zitter Ewoud van den Ouden donder dagavond bekend in het Haagse Huus te Stellendam. Tevens presenteerde hij de exacte route, die 107 kilometer lang is. De Omloop wordt dit jaar gehouden op 23 en 24 augustus. Calando en War Child vallen zonder moeite binnen de criteria die de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee heeft opgesteld voor als de goede doelen worden gekozen. Die goede doelen moeten erkend zijn door mid del van een keurmerk en er moet sprake zijn van een brede steun voor deze doelen. Vol gens Van den Ouden beantwoorden het Dirkslandse hospice en de landelijke afde ling van War Child daaraan. Hij presenteerde Calando als een bekend fenomeen op het eiland, een fenomeen dat palüatieve zorg biedt aan patiënten die veel al in hun laatste levensfase verkeren en in Calando een prettige, huiselijke omgeving vinden. War Child is een wereldwijd wer kende organisatie die hulp en ondersteuning biedt aan kinderen in (voormalige) oorlogs gebieden. "Spelenderwijs leren de mensen van War Child deze kinderen hun emoties en trauma's te verwerken en weer gewone wereldburgers te worden. Er wordt wat gedaan aan de geestelijke wonden, die ze hebben opgelopen in de oorlog; de kinderen wordt geleerd weer kind te worden", aldus Van den Ouden, die het woord namens War Child voerde omdat de vertegenwoordiger van de organisatie op het laatste moment niet naar Stellendam kon komen. Voor Calando voerde medisch directeur Van der Velden het woord. Hij vertelde de aan wezigen dat het hospice dne en een halfjaar geleden vanuit een bepaalde bevlogenheid is ontstaan, dat Calando een voorbeeldfunctie vervult die in den lande veel navolging krijgt, en dat de bevlogenheid van het begin nog lang niet verdwenen is. Hij zei bhj te zijn dat het hospice een vaste plaats in de gemeenschap heeft weten te veroveren en bedankte vervolgens het bestaur van de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee van wege de keuze voor Calando als sponsor- doel. Omdat er nog altijd geen sprake is van structarele financiering van hospices, is elke ondersteuning vanuit de bevolking immers maar al te welkom. Vorig jaar liepen de lan- geafstandswandelaars overigens 60.000 gul den bijeen. Van den Ouden zei te hopen dat dit jaar hetzelfde bedrag kan worden binnen gehaald, maar dan in euro's. De voorzitter maakte in het Haagse Huus tevens de nieuwe route bekend. Die verschilt niet bijzonder veel van de vorige Omloop. Wederom staat Port Zélande als verzor- gingsplaats op het programma. De 'omweg' die daarvoor gemaakt moet worden, wordt gecompenseerd door het afsnijden van het nataurgebiedje de Dolle Beer. Nieuw in ver gelijking met vorig jaar is het aandoen van de oude kem van Oude Tonge. "Wij hebben vragen gehad of de kom van het dorp weer in het parcours kan worden opgenomen, en aangezien we een democratische stichting zijn, hebben we daar gehoor aan gegeven", aldus Van den Ouden. De verzorgingsplaat- sen, controleposten en grote publieksplek- ken bevinden zich stuk voor stak op dezelf de locaties als in 2001. Het parcours telt 107 kilometer en loopt wederom over de buitendijken en via de dui nen en het strand rond het eiland. Wie de naar verwachting duizend wandelaars op vrijdagavond 23 augustus vanuit het cen trum van Ooltgensplaat zal wegschieten, is nog niet bekend. Als de stichting de traditie weet voort te zetten, zal het in ieder geval weer om een bekende Nederlander gaan. Vorige edities van de Omloop werden van een startschot voorzien door bijvoorbeeld Erica Terpstra, Lee Towers, Peter van Vos sen en Jack van Gelder. Verdwalen wordt tijdens de dertiende Omloop iets minder moeilijk, want de stich ting heeft fluorescerende bewegwijzering aangeschaft. De borden zijn bovendien voorzien van een paal die ver de bodem in kan, zodat ze naar verwachting minder gevoeüg zijn voor vandaUsme. Van den Ouden maakte voorts bekend dat er plannen zijn om verlichting aan te brengen op de kop van het eiland, het parcoursdeel waar de meeste lopers de donkerste uren doormaken. "Wellicht lukt dat nog dit jaar, maar het kan ook volgend jaar worden", meldde de voor zitter over het aanbrengen van die verlich ting. Hij had er een tweeledig gevoel over "want", zo gaf hij aan, "verdwalen is nu een maal een aspect van het afzien, toch één van de belangrijkste en aantrekkelijkste kenmer ken van de Omloop". Ewoud van den Ouden had in het Haagse Huus ook nog nieuws van het hoofdsponsor front. De ING heeft zich temggetrokken en daarvoor in de plaats zijn de Rabobanken van het eiland gekomen. Twee medewerk sters van de bank maakten duidelijk dat de aspecten 'sport' en 'vrijwilUgerswerk' daar alles mee te maken hebben. Het zijn de speerpunten in het sponsorbeleid van de Rabobank. De andere hoofdsponsors zijn wederom Keukencentrum Tieleman, Aanne mingsbedrijf Kroon, WLB Vlamings, Aan nemingsbedrijf LBS en OZ Zorgverzekerin gen. Belangstellenden kunnen voor meer infor matie bellen naar: 0187-643968 of kijken op de website: www.flakkee.net/omloop. 30 jaar 'De Lofstem' Mannenkoor 'Wat niet is kan worden' in 1925. Zittend: v.l.n.r.: M. v.d. Broek, H. Roetman, M. v.d. Veer (dirigent en voorzitter), F. Razeiiherg, J. v.d. Baan en Jan Berits. Staand: T. v.d. Veer, G. Lodder, L. v. Antwerpen, Joh. v.d. Baan, L. Schellevis, R.. v. Heemst, J. Kattestaart, Abr. v. Antwerpen, St. Hargens- veld en H. v.d. Boom. Bovenste rij: Fr. de Leeuw, W. v. Antwerpen, J. v.d. Nieuwendijk, L. v.d. Boom, J. v.d. Veer, C. v.d. Sluis, P. Lodder, L. v.d. Nieuwen- dijk, Joh. V. Dongen, Jan Peekstok, J. de Boer, C. Lodder, L. Faase, Jan Schellevis, M. v.d. Doel en A. v.d. Sluis. Het dorpsleven in Sommelsdijk aan het einde van de 19e - begin 2Öe eeuw bood weinig ontspanningsmogelijkheden. Er waren een gymnastiekvereniging en een muziekvereni ging, verder was er weinig te beleven. Vanaf 1885 is er voor de zangliefhebbers ook een vereniging. Het mannenkoor 'Wat niet is kan worden' wordt dan opgericht. De ver eniging - in de volksmond 'de ziengschole' genoemd - bestaat voor al uit landarbeiders. Er wordt dan ook alleen gerepeteerd in de win termaanden, als het werk op het land wat minder is. Er wordt flink geoefend, elk lid moet de beurt alleen zingen. Wordt er een fout gezonden, dan blijft dat niet ongestraft, want dat kost een cent boete. Vierstemmige Psalmen en Hazeuliederen vormen het repertoire en er zijn vele leden die na verloop van tijd de Psalmen op het rijtje af kun nen zingen. Het zangseizoen wordt afgesloten met de jaarvergade ring, ook wel 'potvertering' genoemd. De kas werd dan opgeteerd, leeggemaakt. Voor deze gelegenheid wordt een groot aantal sigaren gekocht, een bus melk gehaald en poeder om chocolademelk te maken. De Sommelsdijkse vereniging was niet de enige 'ziengscho le'. Zo rond 1950 waren'er in bijna elk dorp op Flakkee wel een of meerdere te vinden. Nadat het eiland werd opengebroken door de verbindingen met 'de overkant' zette het verval van de 'ziengscho- len' in, vooral in de jaren '70 werden verschillende van deze vereni gingen opgeheven. Toch werd juist in deze tijd een nieuwe 'zieng schole' opgericht. Op 15 april 1972 was zangvereniging 'De Lof- stem' een feit. Gisteren dus dertig jaar geleden. Ter gelegenheid van dit jubileum is een boekje geschreven, waarin niet alleen de geschiedenis van 'De Lofstem' is beschreven, maar waarin ook de geschiedenis wordt blootgelegd van zangvereniging 'Wat niet is kan worden', 'Ons Genoegen' te Sommelsdijk, de zieng schole van Middelhamis onder leiding van G. de Ruiter en 'Zanglust' te Nieuwe Tonge. Ook wordt verteld wie Hazeu was, wat zijn liede ren zijn en hoe de vierstemmige psalmen in elkaar steken. Veel foto's en afbeeldingen zorgen voor een afwisselend geheel. Nieuwsgierig geworden hoe onze voorouders zongen en belangstelling voor een stukje folklore van ons voormalig eiland? Bestel dan het 50 pagina's tellende boekje. De prijs bedraagt (excl. verzendkosten) slechts 3,- Bestel en bel (0187) 483669. De zangvereniging van Nieuwe Tonge in de jaren '50. V.l.n.r. vooraan: Thomas de Gast (geen lid), Hans Hoogstraten (dirigent), mevr. Oostende, Ma v.d. Velde, mevr. Klapmuts, Leny v. Heemst, mevr. Kieviet-v. Schouwen, Janny Kieviet, mevr. Bijdevaate, mevr. Knops-v. Schouwen, mevr. Kieviet-v.d. Valk. Achterste rij: Jan v. Weenen, Jaap Kieviet, Nooteboom, Dirk Wielaard (achter), Mientje Huizer, mevr. Dorst, dhr. Dorst, A. Nooteboom (achter), Jo V. Moort, mevr. Looij, Kees Oostdijk, mevr. Westdorp, mevr. v. Schouwen-Schol, dhr. Dorst, Teun Bijdevaate. Op zaterdag 13 april werd de laatste wedstrijd gezwommen van de vereni gingscompetitie in zwembad de Gooye te Dirksland. Met 29 persoonlijke records werd de competitie afgeslo ten. Net als vorige week werden de tij den verbeterd in alle leeftijdscatego rieën. Deelnemende verenigingen waren de Duck uit Brielle, DWF uit Sliedrecht en de Gooye. Voor Coen van der Wekken, Amanda Schaaf en Anne de Kok was het de eerste keer dat zij de 100 wissel zwommen. Hun tijden waren 1.59.15, 1.55.20 en 2.00.24. Lars Kalle kreeg het op de 100 vrij voor elkaar om 1.20.00 te zwemmen. Jammer, er net niet onder, maar wel goed voor het zil ver. De 50 school leverde voor Karola Hameete- man en Lizzy van Dijke een pr op in 48.31 en 46.71. Lizzy snoepte mim 5 sec er vanaf. Dan de grootste verrassing bij de jongens, Maikel Kalle werd eerste in 39.81. Het was Maikel's eerste wedstrijd na een langdurige periode van ziek zijn, een puike prestatie. Jeroen van Dam, Micky Hilgers en Pascal Lugthart verbeterden zich ook en brachten 45.19, 48.40 en 54.25 op de klokken. Mirjam Kievit blijft zich verbeteren. Nu zwom zij 7 sec van haar tijd af op de 200 rug; haar tijd was 3.17.03. Anja de Gelder was goed voor het brons in 2.55.97. Lortaine van Huizen haalde bijna 2 sec van de 50 vlinder af, eindtijd was 54.54. Lars Kalle werd tweede bij de jongens in 43.83 en haalde er bijna 6 sec af De 200 vrij ging voor Lizzy van Dijke in 3.09.17 Dit was bijna de tijd van Karola Hameeteman van een vorige keer. Zij haalde er maar Uefst 11 sec af en tikte aan in 2.58.54. Jeroen van Dam zwom bij de jon gens iedereen op grote afstand. Hij tikte aan in 2.33.03 een verbetering van 20 sec. Leo de Jong werd derde in 2.47.24. Mirjam Kievh verbeterde zich weer en wel op de 100 wissel, zij tikte aan in 1.26.38. Anja de Gelder werd eerste in 1.19.23. Bas- tian Zoon werd eveneens eerste in 1.12.64. Bas van Driel bracht 1.19.45 in de boeken. Lydia Terlouw verbeterde zich op de 100 rug en tikte aan na 1.29.97. Annelies Kievit werd eerste in 1.17.40. Na een korte mst moest AimeUes al weer aan de bak en wel op de 200 wissel, zij werd eer ste en met een pr in 2.44.85. Bij de jongens was het Mark Zoon die het zilver en Gerben de Jong die het brons meenamen. Voor bei de een pr in 2.36.19 en 2.36.73. Op de 25 school werd de ene verbetering na de andere genoteerd. Anne de Kok in 28.10, Ramon van Huizen in 28.42 Anna Kooijman verbeterde zich met bijna 3 sec en bracht 25.50 op de klok. Pieter Wolfert met 25.76 en voor Melissa Knops werd 26.47 geklokt. Jos Terlouw werd weer een medaille rijker, de kleur was zilver in 24.69. Loraine van Huizen en Danielle Lugthart verbeterden hun tijden op de 100 vrij: er werd 1.48.50 en 1.43.64 genoteerd. Voor Danielle een verbetering van 6 sec. Op de 200 rug verbeterde Jan Robbert Albrechts zich met bijna 7 sec, zijn eindtijd was 3.24.57. Bastian Zoon werd gemakke lijk eerste in 2.45.36. Lydia Terlouw verbeterde haar tijd op de 100 vrij en zij liet 1.19.56 achter haar naam zetten. Annelies Kievit werd eerste in 1.05.94. Bastian Zoon werd derde bij de jon gens in 1.00.76 en Bas van Driel haalde iets van zijn tijd af en bracht 1.08.29 in de boe ken. Gerben de Jong werd eerste op de 50 vrij in 27.19 en Mark Zoon haalde iets van zijn tijd afen liet 29.20 noteren Al met al prestaties die er weer mogen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7