GGN \\J Provincie Zuid-Holland stimuleert bui^ers tot deelname aan culturele projecten ^PRO LIFE KQnif^woud yMj n n aa r d Jeugdsolistenconcours chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Een aanval op de christelijke school of een naïeve vergissing? 0900-8844 0,13 pm) Wegafsluiting Calandbrug ^-^S- Visser&Visser Kerkhistorische lezing te Middeiharnis \%ser Meubelen te Melissant Eerste regiobijeenkomst in 'Diekhuus 9 Rotterdam-Rijnmond Woninginbraak Snelheidscontroles actief in beeld en geluid BARENDRECHT* TEL 0180-642 111 WIDDELHARNIS»TEL.0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakloe B.V. Lichtgranaat onschadelijk gemaakt Administratie- en assurantiekantoor Uw adviseur in de regio voor Eigen plannen Van Kampenhout Groen sluit zich aan bij Maas-Delta Deurwaarders. Met vestigingen in Rotterdam, Schiedam en Sommelsdijk heeft Maas-Oelta Deurwaarders drie belangrijke steun punten in haar verzorgingsgebied (arrondissementen Rotterdam en Dordrecht). Heeft u debiteuren in een ander deel van 't land? Geen enkel probleem. Omdat Maas-Delta tot de GGN (Groep Gerechtsdeurwaarders Nederland) behoort, zijn wij u in heel Nederland van dienst! Schiedam Tuinlaan 88 3111 AW Schiedam Tel.: 010 - 427 23 45 Internet: www.maas-delta.nl Rotterdam Karel Doormanstraat 14 3012 GJ Rotterdam Tel.: 010 - 400 41 00 (JIUD'tMO/KDtUIIWWDtM.N'FnERl.lNB Sommelsdijk Sint Joris Doelstraat 7 3245 BA Sommelsdijk Tel.: 0187 - 66 72 00 E-mail: info@maas-delta.nl Minister Van Boxtel t}eeft gesproken. Of was tiet D66- londidaat van Boxtel? Natuurlijk het laatste. Stel je voor, hij brengt toch geen regeringsstandpunt over onderwijs naar buiten? Overigens is het zeer de vraag of de GPD-bladen kandidaat-kamerlid Van Boxtel gevraagd zouden hebben voor een inten/iew als hij geen minister van Grotesteden- en Integratiebeleid was geweest. tn die functie stuit Van Boxtel (minister) op het pro bleem van de slechte integratie van allochtonen in onze samenleving. Op de achtergrond speelde daarbij een rapport van de inspectie en een van de Binnen landse Veiligheidsdienst over de islamscholen. Van Boxtel (kandidaat-kamerlid) stelde dat als we de islamscholen op het matje roepen over zaken die niet kunnen, er ook gekeken mag/moet worden naar scholen van het protestants-christelijk onderwijs Gelijke monniken, gelijke kappen Alsof de wet dat verbiedt. Als we dat niet aandun/en of er niet aan wil len, moeten we het onderwijs geheel vrij laten, of openbaar maken. Religie dat regelen de mensen zelf maar, zo vond hij. Met dat laatste verwoordt hij zijn partijstandpunt Ver tegenwoordigers van 066 geven er steeds weer blijk van niets te hebben met 'religie'. Daarmee geven ze aan een ander waarden- en normenpatroon te zoeken dan dat door de christelijke religie eeuwenlang in de samenleving opgeld deed. Hoe men het ook wendt of keert, verzuild Nederland was een voorbeeld van een samenleving die was opgebouwd op diverse levensbeschouwingen. Omdat de onderscheiden richtingen niet dominant waren, moesten steeds weer coalities gesmeed worden. Dat bracht het debat in de politiek De politici stonden ergens voor. Zij wilden hun visie in de samenleving gestalte geven. Met het wegvallen of afzwakken van die levensbeschouwelijke uitgangspunten ebde het debat weg of veranderde het in een technisch 'ver haal'. In die sfeer werd het eerst artikel van de Grondwet geschreven. Het gelijkheidsbeginsel werd het ijkpunt voorpolitiek fatsoen. Als dat gecombineerd wordt met een waarden- en normenpatroon dat uitgaat van 'wat ik vind' leidt dat op den duur tot een anarchie. W/et alleen de integratie van allochtonen baart zorgen, die van Nederlandse jongeren is minstens zo onrustba rend. Het gaat misschien niet aan Van BoxteI's partij anti christelijk te noemen. Dan zouden ze wellicht het christendom nog serieus nemen als 'vijand' die te bestrijden is. A-christelijk, er geen antenne meer voor hebben, het met een schouderophalen afdoen, je eigen kennen en kunnen er voor in de plaats stellen, is veel erger. Dan luister je met respect naar de geachte opponent en dat was het dan. Geen debat Gepasseerd station. In dat kader is zo 'n opmerking over het onderwijs niet ongevaarlijk. Is het zelfs niet alleen maar een uiting van een geprangd gemoed Er zit een wijze van den ken achter, die het verfoeit dat een waarden- en nor menpatroon dat niet voortkomt aan het eigenmachtig denken van de mens, in het onderwijs ingebracht mag worden. Met de kans dat het ideeën propageert die op gespannen voet staan met artikel 1 van de Grondwet In de jaren zeventig van de vorige eeuw kwam er bij uitgeverij Kok in Kampen een serie "Cahiers voor het christelijk onderwijs" uit. Daar tekende de Unie school en Evangelie voor, een organisatie die voortkwam uit de Schoolstrijd. Bezinning op wat bijzonder onden/vijs moet zijn bleek broodnodig. In die jaren zeventig schudde namelijk ook confessioneel Nederland op zijn grondvesten. Langzaam, maar zeker werden de invloed van de religie terugvenvezen naarde geloofs gemeenschappen. Nederland werd echt neutraal. Voordat met een verwijtende blik naar derden geke ken wordt, dienen we wel te beseffen dat de princi piële erosie ook in de kerken plaatsvond. De moderne theologie werd de bedding voor de solidaire ontmoe ting met de verdrukte wereld Tegelijkertijd werd het godsbegrip gekneed in menselijk te bevatten ideeën. De ontwikkeling van de zo genoemde reformatorische (onderwijsjzuil is mede door dit proces bevorderd. Dat proces van secularisatie gaat onverminderd door. Het is een wonder dat het onderwijs als de meest uit gesproken rest van wat ooit een verzuilde maat schappij heette overbleef. Dat moet zo blijven Daar kan de burger aan bijdragen. Bij weizijn op 15 mei STELLEND AM - In de nacht van maandag op dinsdag is er ingebroken in een woning aan de Prins Bemhardstraat. Men kwam bin nen door het verbreken van de achterdeur. Uit een kast nam men geld en een portemon nee weg. OUDE TONGE/MELISSANT - Dinsdag middag werden snelheidscontroles gehou den op de Stationsweg in Oude Tonge en op de Noorddijk in Melissant. Tussen kwart over twee en kwart voor drie werd met de Lasergun gecontroleerd op de Stationsweg. Daar overschreden drie automobihsten de maximum snelheid van 50 km/h. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 72 km/h. Vervol gens werd gecontroleerd op de Noorddijk. Hier kregen vier automobilisten en een bromfietser een bekeuring omdat zij zich niet hielden aan de maximum snelheid. Hoogste score bedroeg 80 km/h, terwijl voor automobilisten 60 krn/h is toegestaan. COMBI 7 uur foto-iervito I OUDDORP- Weitsmtot 35 ld. (01B7) 681611 fax 6837)4 «NESSE- Printihop H9g«i«im 171 l«l. (0111) 462400 De minister van Verkeer en Water staat brengt het volgende ter kennis aan belanghebbende. In verband met een spoedreparatie aan het brugdek van de Calandbrug dient de N15 in de richting Rotterdam Maasvlakte tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats gedurende het week end in week 15, van vrijdag 12 april (van daag), 20.00 uur tot en met zondag 14 april, 7.00 uur. Op genoemde tijden zal het verkeer middels bebording met het nummer 2 wor den omgeleid. Contactpersoon met betrekking tot deze afsluiting is C. van Putten, dienstkring Rijn mond, Kantoorgebouw Schieburg, Over- schieseweg 226, 3112 NB Schiedam, tel.: 010-2080555. REGISTERACCOUNTANTS Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Op D.V. maandag 22 april 2002 om 19.45 uur hoopt ds. P. den Butter uit Middeiharnis een kerkhistorische lezing te houden over de persoon van John Newton: van slavendrijver tot predikant. Door ziekte van ds. A. Beens uit Katwijk werd ds. Den Butter bereid gevonden zijn plaats in te nemen. De aanvang is 19.45 uur. Plaats van samenkomst is het Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middeiharnis. De toegang is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Het is belang rijk om in deze tijd van afnemende kennis van de geschiedenis van de kerk opgescherpt te worden en zo ook de daden van de Heere te zien in die tijd en wat het ons nu ook nog te zeggen heeft. Wij hopen dat jong en oud de avond zullen bijwonen. Van harte wel kom! MAKELAARDIJ Middeiharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middeiharnis Tel. (0187)48 2606 STELLENDAM - Aan boord van een vis sersschip, bij reparatiewerkzaamheden aan een visnet, viel woensdagmorgen een licht granaat uit het net op de grond. Het Explo sieven Opruimings Commando kwam ter plaatse en heeft de granaat op het strand vlakbij de visafslag tot ontploffing gebracht. de SommefSEipse Haven 19, 3Z4S MA SoBimelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Dit jaar wordt al weer voor de 39e keer het Jeugdsolistenconcours ge houden in de 'Melishof' te Melissant. Deze jaarlijkse traditie is uitgegroeid tot een muzikaal festijn van formaat. De kwaliteit van de te spelen stukken belooft de toehoorders een dag van hoog muzikaal niveau. Voor muziekleraren, deelnemers en luisteraars zal het zeker weer een mooie, spannende dag worden. Ook dit jaar is het organiserend comité erin geslaagd profes sionele, landelijk bekende musici bereid te vinden, voor elke deelnemer een uitgebreid juryrapport te verzorgen, te weten: mevrouw Petra Veenswijk, organiste, de heren Jan Willem Nelleke en Wim Steinmann resp. pianist en fluitist. De leeftijd van de deelne mers varieert van 8 tot en met 18 jaar. De aanvang is om 9.30 uur en de sluitingstijd is om ongeveer 22.30 uur. Iedereen wordt van harte uitgenodigd het concours geheel of gedeeltelijk bij te wonen. I Z o 8 o V E R Z E K E R I N o E N Bel voor gratis informatie/offerte. Boezemweg 26 3247 BB DIRKSLAND Tel. (0187)602365 Zie advertentie Pro Life elders in deze krant MIDDELHARNIS - De provincie Zuid-Holland wil beduidend meer burgers betrekken bij cultuur en hen actief deel laten nemen aan culturele activiteiten, ofwel: cultuur zoveel mogelijk bij de mensen brengen. Daarbij wil ze niet alleen de kwaliteit van het culturele aanbod versterken maar ook de samenwerking bevorde ren, zowel tussen culturele instellingen onderling als met de gemeenten; anders ver woord: de regionale culturele infrastructuur versterken, dus werken aan een cultu reel netwerk. Daartoe hebben Rijk, provincie en gemeenten voor de periode 2002 tot e:- met 2004 afspraken met elkaar gemaakt, die vertaald zijn in een Actieprogram ma Cultuurbereik. Daarnaast heeft de provincie ter stimulering maar liefst ruim 17 miljoen euro 'nieuw geld' beschikbaar gesteld. Om gemeenten en culturele instel lingen in de regio's te informeren over de mogelijkheden die het Actieprogramma biedt en hen te prikkelen om projectvoorstellen te ontwikkelen, belegt de provincie een serie regionale bijeenkomsten. De eerste daarvan werd afgelopen maandag avond gehouden in de grote zaal van het Diekhuus in Middeiharnis: een 'regionale Uitmarkt' voor de regio Goeree-Overflakkee&Voorne-Putten/Rozenburg. Cultuurbereik Het Actieprogranmia Cultuurbereik richt zich op vijf inhoudelijke doelstellingen. Allereerst: ruim baan maken voor culturele diversiteit. Met een relatief hoog aandeel inwoners uit andere culturen in de Randstad- provincie wil het programma ruimte maken voor wederzijdse beïnvloeding en 'kruisbe stuiving' op cultureel gebied. De tweede doelstelling: investeren in de jeugd. Het is belangrijk dat kennismaking met cultuur zo vroeg mogelijk begint, zodat cultuur voor iedereen een vanzelfsprekend onderdeel van het leven wordt. In de derde plaats wil het Actieprogramma culturele planologie op de agenda zetten, dit om discussies op gang te brengen over de (culturele) kwaliteit van de leefomgeving. Ten vierde wordt beoogt om de programme ring van culturele accommodaties te verster ken. Dit moet ertoe leiden dat culturele accommodaties een diverser aanbod gaan programmeren, zonder daarbij concessies te doen aan de kwaliteit. Het gaat hierbij om alle accommodaties die een podium vormen voor cultuuruitingen. Tenslotte wil het Actieprogramma het cultu rele vermogen (beter) zichtbaar maken. Zo kunnen bijvoorbeeld cultureel bezit dat tot nu toe verborgen bewaard werd, tentoonge steld gaan worden of archieven toegankeHj- ker worden gemaakt. Het Actieprogramma heeft drie onderdelen: 'Cultuurbereik', 'Cultuur en school' en 'Beeldende kunst en vormgeving'. Daarvan werd tijdens de Uitmarkt in Middeiharnis alleen het onderdeel 'Cultuurbereik' belicht. Dit onderdeel heeft tot doel bijzondere samenwerkingsverbanden te stimuleren. Samenwerking met een andere instelling versterkt je deskundigheid en verbreedt je publiek; bovendien kunnen, door samen te werken met onverwachte partners, bijzonde re projecten ontstaan, zo vindt de provincie. Gebiedsgedeputeerde Rinus Houtman en projectleider van het Actieprogramma Mary Anne Koster, beide van de provincie Zuid- Holland, waren deze avond in Middeiharnis aanwezig en vertelden er meer over. Integraal "In een regio is voor cultuur dikwijls veel potentieel aanwezig, maar velen houden zich in de luwte en hebben soms een duwtje nodig om ergens toe te komen", zei Hout man. "Het Actieprogramma Cultuurbereik is erop gericht dat mensen zich meer, hetzij actief of passief, in openbare ruimten met cultuurprojecten gaan bezighouden. Ook onderwijs en scholen moeten erbij betrokken worden. Daarbij is het belangrijk dat pro gramma's in de regio op elkaar worden afge stemd. Omdat het altijd veel geld kost om aan projecten te werken, heeft de provincie behoorlijk veel geld beschikbaar gesteld. Maar om voor subsidie in aanmerking te komen moet een project wel draagvlak heb ben." "Daarom", zo vulde Koster aan, "heeft .de provincie er de bepaling bij gemaakt dat de gemeentes moeten beoordelen of een pro ject voor subsidieaanvraag in aanmerking komt en door kan worden gestuurd naar de provincie. Die kan vervolgens voor de uit voering van zo'n cultuurplan maximaal 1,50 euro per inwoner verlenen aan de gemeente, op voorwaarde dat ook de gemeente daaraan een bedrag toevoegt van de helft van de door de provincie toegekende subsidie. Als meer dere gemeenten samen een cultuurplan indienen én financieel bijdragen, kan de pro vincie een extra bonus verlenen van 10%, met een maximum van 12.500 euro. Een adviescommissie van externe deskundigen beoordeelt de projectaanvragen en brengt daarover advies uit aan de provincie." Bij het realiseren van cultuurplannen door de eigen regio kan ondersteuning worden gevraagd bij onder andere het Kunstgebouw, het Erfgoedhuis, ProBiblio en PJ Partners. Aanjagers Een belangrijke rol in dit geheel moet wor den vervuld door de 'culturele aanjagers': bevlogen en creatieve personen of (culture le) instellingen, die in de regio hun wortels en netwerken hebben en die gemeenten en instellingen kunnen stimuleren met elkaar samen te werken, om op cultureel gebied iets van de grond te krijgen. Op Goeree-Overflaidcee is Jan Trompper, chrecteur van 'Diekhuus', cultureel aanjager en op Voome-Putten is dat Taco Meeuwsen, medewerker van de gemeente Hellevoet- sluis. Beide gaven deze avond een praktijk voorbeeld van een succesvol cultuurproject: Jan Trompper het bekende Flakkeese Mee krapproject en Taco Meeuwsen het project 'Voome's Eigen Tijd' (VET), dat zoveel mogelijk inwoners van Voome zoekt te bereiken met cultuur van eigen bodem. VET is een programma vóór en dóór de Het winnende team, hier nog bezig hun project op de rails te zetten, in de grote zaal van 'het Diekhuus inwoners, met als rode draad de turbulente cultuurgeschiedenis van de Rijksstraatweg, die Brielle en Hellevoetsluis al sinds eeuwen verbindt. Het programma kijkt terug in de tijd en vertelt de verhalen die langs de Rijks- sstraatweg geleefd hebben en nog leven. Alle bevolkingslagen komen in het project aan bod, maar de nadruk Hgt erop om jonge ren te bereiken en blijvend te betrekken bij de cultuurgeschiedenis van hun eigen woon- en leefomgeving. Op zowel museale, the atrale, beeldende als digitale wijze wordt aan het cultuurproject vorm en gestalte gegeven. Na een informatief deel werden de aanwezi gen tijdens de Uitmarkt in Middeiharnis aan het werk gezet, om zich in groepsverband - de bewoners van de verschillende eilanden gemixt - bezig te houden met het verzinnen van een mogelijk cultuurproject; dit om de eigen bevolking op weg te helpen en te prik kelen om tot aansprekende projectvoorstel len te komen, die wellicht mét subsidieaan vraag ingediend zullen kunnen worden. Daarbij moest onder meer worden gelet op originaliteit, doelgroepen(mix), (nieuwe) methodieken en het 'met elkaar' iets realise ren. Aan het eind van de avond wierpen Hout man en Koster zich op als jury en maakten ze uit welk 'plan' als beste naar voren kwam. Dat bleek de ouderwetse tramrit van 'De Plaet tot de Rozestraet' te zijn, uitgedacht door de groep waarvan de Middelhamisse Jan Trompper en de Dirkslandse Cathy Westdorp - in de vorm van een samenspraak (Cathy op 'z'n plat Flakkees') - de presenta tie gaven. Andere 'projectplannen' richtten zich met name op de watersnoodramp, vol gend jaar 50 jaar geleden. "Typerend dat mensen met totaal verschil lende achtergronden mét elkaar dergelijke projecten kunnen bedenken" vonden Hout man en Koster, "genoeg potentieel om tot werkelijke cultuurplannen te komen. Daar voor is het woord nu aan de gemeenten en culturele instellingen, om plannen aan te dragen die deze idealen kunnen verwezenlij ken." Belangstellenden kunnen voor meer infor matie contact opnemen met de provincie Zuid-Holland, tel 070-4417186, of een bezoek brengen aan de website www.pzh.nl/cultuur. De 'jury' tijdens de uitgaansmarkt te Middeiharnis: Mary Anne Koster en gedeputeerde Rinus Houtman.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1