Overdenking 10.117 euromuntjes in betonmolen! uit de Heilige Schrift WWZ koor- en samenzangconcert in Grote kerk Dordrecht HET ^K[JKVENSTER Jaarvergadering Cliëntenraad Zorg en Welzijn HUK WOlHi iviMGtitwmp EUFGIINGtilS STUKENDE ÜFZaiGKlIP fnumumiikG SCHEIPENOUERULOEO Paasverschijning PAGINA Blik op kerk ^s/ en samenleving Ij Mevrouw Eringa Een verheugende uitspraak Geen rechtszekerheid Het is alweer een hele tijd geleden dat ik op deze plaats aandacht vroeg voor Nynke Eringa, de ambtenaar van de gemeente Leeuwarden, die inmiddels landelijke bekendheid heeft gekregen. Jarenlang sloot zij in de Friese hoofdstand huwelijken en zij deed dat tot ieders tevredenheid. Maar omdat zij beslist weigert zogenaamde 'homo-huwelijken' te sluiten heeft zij te horen gekregen dat haar contract met de gemeente Leeuwarden niet zal worden ver lengd. Haar protest, en dat van de christelijke par tijen, heeft de gemeente Leeuwarden niet van besluit doen veranderen. Toen stond mevrouw Eringa geen andere weg open dan- zich te beroepen op de Commissie Gelijke Behandeling. Eerlijk is eerlijk, vanuit de christelijke sector was destijds nogal verzet tegen de instelling van deze commissie. De vrees was bij velen dat vooral degenen die bij het Woord leven en zich op het Woord beroepen, door de uit spraken van deze commissie zouden worden getroffen. Maar het moet gezegd worden, tot nog toe ging de commissie strikt eerlijk te werk. Zij keert zich tegen elke vorm van discriminatie. Dat heeft zij ook gedaan in het geval van mevrouw Eringa. Zij heeft haar gewetensbe zwaren erkend en de gemeente Leeuwarden laten weten dat mevrouw Eringa ten onrech te is ontslagen, dus dat de raad het contract met haar dient te hernieuwen. Dat is zonder meer een verheugende ontwik- keUng. Uit deze uitspraak blijkt dat van hogerhand nog rekening wordt gehouden met gewetensbezwaren. Dit is overigens een symptoom van een trieste situatie. Het volk als geheel heeft de heilzame geboden van de Heere terzijde geschoven; wie nog wel naar die wet wil leven kan zich beroepen op gewetensbezwaren en wordt daarmee geplaatst in een uitzonderingspositie. Wie nu had verwacht dat de gemeente Leeuwarden de fout zou erkennen en terug komen op het ontslag van mevrouw Eringa, die heeft het mis! De raad heeft meteen te kennen gegeven de uitspraak van de com missie - die niet bindend is - gewoon naast zich neer te zullen leggen. En het COC, de belangenorganisatie van homo's, heeft ande re gemeenten geadviseerd, zich niets van de commissie aan te trekken. Inmiddels heeft de staatssecretaris, mevrouw Kalsbeek, in de Tweede Kamer gezegd dat zij instemt met het oordeel van de commissie en dat gemeenten om die reden geen ambtenaren mogen ontslaan en bij een sollicitatie niet weigeren. Maar zij vindt het opnieuw niet nodig, deze uitspraak wettelijk vast te leggen. Op zichzelf is het verheugend dat de com missie deze uitspraak heeft gedaan en dat de regering gemeenten oproept zich naar deze uitspraak te gedragen. Maar dat laatste is en blijft de vraag... Het is slechts een advies, dat gemeenten voor kennisgeving kunnen aannemen. In de toekomst zal er wellicht geen andere weg open blijven dan naar de rechter te stappen. En dan is het nog weer de vraag of de rechter de gewetensbezwaren zal erkennen... Waarnemer "^ym, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik heb jaren lang een prachtig gazon gehad, maar het vorige jaar had ik veel last van kla ver. Toch heb ik het gras altijd op dezelfde manier verzorgd. Wat kan ik straks tegen die overdaad aan klaver doen? Antwoord: Een teveel aan klaver in het gazon kan worden bestreden door het gewas direct vóór het maaien zoveel mogelijk over eind te harken en het maalsel daarna vooral niet te laten liggen, maar op te ruimen en zo mogelijk te verbranden. Breng het in geen geval naar een composthoop. Dit 'opkam men' en afmaaien herhalen zodra het gras de maaihoogte weer heeft bereikt. Desgewenst kunt u de bestrijding versnellen door een aantal alleenstaande klaverplantjes met een appelboor uit te steken en te vernietigen, zodat de vorming van nageslacht op die plekken al wordt beperkt. U beschrijft het blad niet, maar zou het zogenaamde rolkla ver zijn, dan moet u elke plant wel degelijk met wortel en tak met een handschopje uit graven en alle restanten in de vuilniszak deponeren, want dat is een hardnekkig wild kruid, waarvan elk restant weer opnieuw kan uitlopen. Geef uw gazon voorlopig geen mest meer. Gebruik geen chemische midde len, want daarvan kunnen andere planten schade lijden. Op de volgende vraag heb ik nooit een ant woord kunnen krijgen. Ik de maanden van mijn 2e en 3e zwangerschap werd ik gekweld door hevige jeuk onder mijn voeten en in de handen. Ik heb pilletjes geslikt, diëten gevolgd, niets hielp. Zodra de baby geboren was, was de jeuk over. Kunt u me zeggen wat het geweest is? Antwoord: Keimierkend in uw verhaal zijn twee dingen: in de eerste plaats ontstond de jeuk bij een zwangerschap en ten tweede verdwenen de klachten na de bevalüng. Dit betekent dat u gevoelig bent voor allergieën bij het krijgen van baby's. De kans is groot, maar het hoeft niet, dat u bij een volgende zwangerschap weer last krijgen zult van deze allergische reactie. Wat precies de oor zaak is kan ik zonder verder onderzoek onmogelijk zeggen. Een allergoloog is de aangewezen specialist om de verschillende mogelijkheden te onderzoeken. Ook dan zal het echter moeilijk blijken om de allergie te achterhalen. Voor zover ik begrepen heb, heeft een voet ganger voorrang op een woonerf, maar mogen zij ook de volle breedte van de (smal le) weg blijven versperren, zodat een auto er niet langs kan? Antwoord: Volgens artikel 88 RW mogen bestuurders van voertuigen de voetgangers niet hinderen en mogen voetgangers de vol le breedte van de weg gebruiken. Maar dat geldt natuurlijk als zij normaal voortgaan. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 De cliëntenraad Zorg en Welzijn Groep - sector thuiszorg en Maatschappelijke zorg en dienstverlening - nodigt u uit voor haar jaarvergadering, die zal worden gehouden op woensdag 24 april 2002 in het regiokan toor van de Zorg en Welzijn Groep, De Vriesstraat 2 te Oud Beijerland, aanvang 19.00-21.00 uur. Agenda: 1. Opening 2. 'De zorg in de toekomst: de cUënt cen traal' mevrouw E. van Eijk, sector direc teur Thuiszorg van de Zorg en Welzijn Groep, zal een toelichting geven op de lokalisatie van de zorg. 3. Gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie 4. Jaarverslag Cliëntenraad 2001 5. Sluiting De Cliëntenraad vindt het van groot belang dat er zoveel mogelijk (potentiële) klanten van de Zorg en Welzijn Groep naar de ver gadering komen. In verband met de organi satie worden belangstellenden verzocht zich telefonisch aan te melden bij mevrouw I. de Jonge, tel. 0181-679871. Mochten zij opzettelijk het verkeer belem meren of de weg(en) versperren, dan gelden heel andere wetsartikelen en zijn zij wel degelijk strafbaar. De afzuigkap in de keuken werkt niet zo best meer. We blijven met condens tobben. Wat kunnen we daaraan doen? Antwoord: Uw afzuigkap met capaciteit van slechts 200 m3 per uur moet lang in wer king bUjven, of door een grotere worden ver vangen. Bij het koken verdampen immers vele liters water. Ook in de loop van de dag ontstaat waterdamp tijdens het wassen, afwassen en koffie zetten. Bovendien schei den mensen, dieren, planten, natte kleding, vaat- en theedoeken vocht af! Hebt u het fil ter, dat vet en vuil opvangt, wel regelmatig vervangen? De afvoer kan wel verstopt geraakt zijn en dan ontstaat door het vet boven het vuur ook brandgevaar. Omdat u het geluid van de motor zo storend vindt, adviseren wij u ten onhoorbare keukenven tilator in een bovenraam te laten monteren. Als u de wieken regelmatig schoonhoudt, hebt u er beslist nooit last van. Vier jaar geleden hebben we een open haard gehad. Nu komt er steeds wit spul uit het steen. We halen het steeds weg, maar het komt steeds weer terug. Kunt u ons vertellen wat het is en wat we ertegen kunnen doen Antwoord: Dit zijn zouten die op het steen uitkristalliseren. Krab het spul goed af, maak de muur goed schoon. Wij raden u aan een zogenaamde muurgrondering toe te passen die u in verfwinkels en doe-het-zelfzaken kunt kopen. Waarschijnlijk bent u dan van dit vervelende verschijnsel verlost. Het viel mij op dat het strand bij De Kwade Hoek bezaaid lag met ongekende hoeveelhe den lege scheermesschelpen/meshelft-schel- pen. Op sommige plaatsen was de laag ruim 10 cm dik en het verbaasde me hoeveel klei ne, nog lang niet volwassen exemplaren ertussen lagen. Kunt u mij vertellen wat de oorzaak van deze invasie is? Antwoord: Overal in de natuur komt het voor dat er vrij plotseling een sterke toename te zien is van een bepaalde diersoort. De oor zaak hiervan is niet eenvoudig aan te geven, in dit geval zeker niet. In ieder geval kunnen de stroming en het seizoen zeker van invloed zijn geweest op het grote aantal schelpen dat u gevonden heeft. "De Heere is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien. (Lukas 2434) Deze tekst spreekt over een paasverschij ning: "En is van Simon gezien". Simon... een discipel van Jezus en niet de eerste de beste. Naar eigen inzicht een voortreffelijke volgeling van de Meester. Vurig van geest, vlug van woord en daad, graag haantje de voorste. Wel wat genoegzaam. De man van de belijdenis: "Gij zijt de Chrisms, de Zoon van de levende God". En dat méénde hij, want hij had Jezus Hef. Al zouden ook alle discipelen aan de Heere geërgerd worden... hij niet. Als het moest, zou hij zelfs met Christus sterven! Maar toen het er op aankwam, verloochende hij Jezus tot driemaal toe. Onder vloek en eed ontken de hij alle band met Jezus. De inkeer kwam. Er kraaide een haan en Jezus zag Petrus aan. En in de eenzaamheid schreit hij bittere tranen van berouw. Zulk een Zahgmaker zó te verloochenen. Diep bedroefd en schuldbewust wankeh Petrus ten dode. Het is uit tussen Jezus en hem. Hij is afgeschreven. Nooit zal de Meester nog met zulk een ontrouwe volgeling te doen willen hebben. Maar... wonder van genade! Jezus vergeet Zijn discipel niet. Hij schrijft hem niet af. Petrus behoort erbij. Dat kon hem reeds blij ken, toen in de boodschap van de engel aan de vrouwen, hij apart werd genoemd: "Zegt zijn discipelen én Petrus, dat Hij u voorgaat naar GaUlea". En aan welke discipel ver schijnt Christus na Zijn opstanding het eerst? Uitgerekend aan Petrus! Dat had niemand en zeker Petrus zelf niet, verwacht. Ook hier gold, dat laatsten de eersten zullen zijn. Pe trus moge ontrouw geweest zijn, de Heere is getrouw. Welk een ontmoeting! Wat zouden we er graag meer over weten. Het wordt ons niet vergund. Wat tussen Jezus en Petrus wordt verhandeld, is niet voor derden bestemd. Daar is de ontmoeting te intiem voor. Deze Petrus kan toch wel uit ervaring spreken. Maar hij stelt zijn ervaring niet op de voor grond. Hij stelt ze ook niet als maatstaf voor anderen. Zelfs heeft hij er in zijn brieven over gezwegen! Heel summier schrijft Paulus in de eerste brief aan de Korinthiërs, dat "Hij van Cefas is gezien". Dat is alles. Maar dit is zeker: Petrus heeft genade ontvangen. Volkomen vergeving van zijn grote schuld. En de vrucht van deze vergevende liefde was bij Petrus: ootmoed. Zijn hoogmoed, die hem steeds weer parten speelde, werd in beginsel gebroken. Als hij later in een van zijn brieven schrijft: "Zijt met ootmoedigheid bekleed, want God wederstaal de hovaardigen, maar de nederi- gen geeft Hij genade", dan weet hij bij bevinding, waarover hij het heeft. De naam Petrus ging er meer en meer aan en dat tot meerdere glorie van Jezus' Naam. Van die Naam mag hij tegenover het hogepriesterlijk geslacht vrijmoedig getuigen: "En de zalig heid is in geen Ander; want er is ook onder de hemel geen andere Naam, Die onder de mensen gegeven is, door Welke wij moeten zalig worden". Voor die Naam is hij later in Rome, op last van Nero, gekruisigd en dat - volgens de overlevering - met het hoofd naar beneden. Wij zijn allen familie van Petrus. Evenals hij, verloochenen wij Jezus. Niet driemaal... ontelbare keren. Als dat zo uitkomt, ontken nen we elke band met Jezus, meestal door te zwijgen, als moest worden getuigd. Kan het dan nog Pasen worden? Ja.want bij Hem is veel vergeving. Nodig is de zonde te belijden met een verslagen hart. Wie een geredde wil zijn, moet eerst een verlorene worden. "En is van Simon gezien." Deze paasver schijning is tot troost voor allen, die zich schuldig kennen. Die een mishagen aan zichzelf hebben. Want juist als wij ons van wege onze zonden mishagen, openbaart de Heere Zich in de kracht van Zijn opstan ding. Hij zoekt het verlorene. Want de eer ste vrouw aan wie de Opgestane zich open baart, is de Magdaleense, uit wie Hij zeven duivelen had uitgeworpen. En de eerste man, die Hem als de Levensvorst mag zien, is Simon Petrus, die Hem driemaal verloo chende. "Van Simon gezien." Zalig allen, die mogen geloven, dat in de plaats van Simon, ook hun naam door genade daar kan staan. Zalig allen, die aan de voeten van Jezus hun zon den beweenden, hun schuld beleden en ver geving van hun zonden ontvingen. Mét Simon zingen zij de Paaszang: "Loof Hem, Die u al wat gij hebt misdreven. Hoeveel het zij, genadig wil vergeven. Uw krankheên kent, en liefderijk geneest. Die van 't verderf uw leven wil verschonen. Met goedheid en barmhartigheên u kronen. Die in de nood uw Redder is geweest. B. H.H. Op D.V, zaterdag 13 april organi seert de Stichting 'Wereld Wijde Zending'-concerten een Koor- en samenzangconcert in de Grote kerk te Dordrecht. Aan dit concert hopen mee te werken: Groot samengesteld Jongerenkoor (200 leden) met de jongerenkoren 'Con Amore' uit Dirksland en 'Jigdaljahu' uit Barendrecht o.l.v. W.A. den Hertog, Waddinxveens mannenkoor 'De Gou western' o.Lv. M. Mans, Lydia Struijk (sopraan) en R. van Ommen (prgel). De opbrengst van dit con- ce^rt komt ten goede aan het zen dingswerk van de stichting HCR (Hulp Christenen Roemenië). Het samengesteld jongerenkoor is al vaker te horen geweest tijdens een WWZ-concert en wordt dikwijls gevraagd voor vele andere concerten. Twee prachtige concerten waar het koor heeft opgetreden, waren de concertdag in de visafslag te Stellendam (2e Pinkster dag 2001) en het Kerstconcert te Dirks land op 15 december jl. Het Christelijk Waddinxveens Maimen- koor 'De Gouwestem' is een interkerke lijk streekmaimenkoor met een grote bekendheid onder de liefhebbers van mannenkoren. Het repertoire omvat voornamelijk geestelijke muziek, maar ook klassieke muziek. Vanaf juni 1993 repeteert het koor onder de enthousiaste leiding van Martin Mans. Beide koren hopen op deze avond een mooi en gevarieerd programma ten geho re te brengen, wat nog eiügszins in het teken van Pasen zal staan. Daarnaast verleent ook medewerking de sopraan Lydia Struijk uit Dirksland, die naast solo ook met beide koren zal optre den. Koren, soliste en samenzang worden deze avond begeleid door de wel bekwa me organist Ron van Ommen, die vaste organist is van beide jongerenkoren. Bij de uitgang is er een uitgebreide CD ver koop, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Wereld Wijde Zendingswerk. Tevens zal er een verkooptafel zijn van de Stichting Hulp Christenen Roemenie, waar de opbrengst van deze avond naar toe gaat. De aanvang van dit concert is 19.30 uur, de kerk is open om 18.45 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwas senen 4 en voor kinderen t/m 12 jaar 2. Kaarten voor dit prachtige concert zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. Allen hartelijk welkom. Voor meer informatie over het werk van de stichting WWZ-concerten kunt u kij ken op: www.wwz-concerten.nl. Op 22 en 23 maart jl. heeft in Dirksland een consumentenbeurs plaatsgevonden. Rabobank West-Flakkee gaf daar als deelnemer acte de presence. De Rabobank had tal van instrumenten ingezet om goed beslagen ten ijs te komen en de bezoekers te entertainen. Zo konden de bezoekers deelnemen aan een prijsvraag, waarmee ze het aantal euromuntjes in een betonmolen moesten raden. Hiermee kon de deelnemer een compleet verzorgd weekend voor twee personen ter waarde van 250 winnen. Van de in totaal zevenhonderd deelnemers was mevrouw Bevaart uit Stad a/h Haringvliet de gelukkige winnares. Het totaal aantal aanwezige muntjes in de betonmolen was 10.117. Mevrouw Bevaart benaderde dit het dichtst met een geschat aantal van 10.098. -28- Het dienstertje bergt het geld in haar tasje en neemt het lege glas mee. "Die is niet goed siük", zegt ze terwijl ze de glazen in de spoelbak zet, "maar het is een aardig fooitje. Enge ogen heeft ie", voegt ze er aan toe. Met de handen in de zakken van zijn zwarte jas slentert de man intussen door de drukke winkelstraat om de hoek van het café. Voor de etalage van een kunsthan delaar blijft hij staan. Vluchtig gUjdt zijn blik over een aanplakbiljet op de ruit. "Orgelconcert in de Grote Kerk. Aanvang 8 uur." Zijn donkere ogen flikkeren even. Onmerkbaar knikt hij. Het klopt precies. "Nou ik ga hoor." Met de kruk van de kamerdeur in zijn hand draait Henk zich nog eens om. "U allebei goede reis en tot ziens." Mevrouw Van Wingerden loopt met hem mee de gang in. "Doe een sjaal om", zegt ze bezorgd als Henk de buitendeur opent. "Welnee moeder, het is geen winter, ik zet m'n kraag wel op. Ga maar gauw naar binnen, het is veel te koud zo in uw jurk. Daag." Onder de lantaarnpaal kijkt hij even om. Moeder heeft echter de deur al dichtgedaan. Hij loopt stevig door. Het is fijntjes koud. Aan de donkere hemel staan dui zenden sterren te stralen. Het zou vannacht best wel eens wat kunnen vriezen. Als hij bij Jan aanbelt, slaat de klok in de toren van de JuUanakerk halfacht. Prach tig op tijd, acht uur begint het concert. Meneer Harinck brengt hen met de auto en terug rijden ze met Arwin en zijn vader mee. Die houden twee plaatsen voor hen vrij. Arwins vader zit in de orgelcommissie en heeft gereserveerde plaatsen. Tien over halfacht glippen Henk en Jan door een zij-ingang de kerk bin nen. "Meneer mag ik uw kaart even?" In het ruime portaal van de Grote Kerk is het druk. Wie nog geen kaart voor het concert heeft kan er aan de tafel, waarachter enkele mensen zitten, één kopen. Degenen die er één heeft, moet hem tonen bij de deu ren die toegang geven tot het eigenlijke kerkgebouw. De man die wordt aangesproken kijkt op. Er flikkert iets in zijn donkere ogen. Hij grijpt in zijn binnenzak en toont dan, zijn blik strak gericht op het gezicht van de man bij de deur, een blanco velletje papier. Deze knikt en mompelt iets van "Dank u wel", terwijl hij met de hand over zijn voorhoofd strijkt. Daar staan zweetdruppeltjes op, hoewel het beslist niet warm is in het portaal. Hij ziet niet hoe een aardig meisje, haar kaart in de hand, vlak voor hem staat. Ze kijkt hem ver wonderd aan. "Voelt u zich niet goed, meneer?" vraagt ze vriendelijk. "Eh.o, nee het is al.eh ik bedoel.ja loopt u maar door, het is in orde." Het meisje wil nog wat zeggen, maar bedenkt zich en zoekt vlug een plaatsje in de bijna geheel gevulde kerk. "En hoe was het Henk? Jó, wat zie je emit, ben je ziek?" De vrohjke toon waarmee meneer Van Winger den zijn zoon bij de deur begroet krijgt een bezorgde klank. "Doe je jas uit en kom gauw in de warme kamer. Juf frouw Staat en haar vriendin zijn net weg." Alsof het hem de grootste moeite kost, ontdoet Henk zich van z'n jas. "Die, die vent was er weer", zegt hij. Meneer Van Wingerden schrikt. "Vertel eens gauw. Nee, moeder is bij Ineke, die werd net wakker en huil de, zeker naar gedroomd." "Het was bij het laatste smk", begint Henk wat aarzelend. "Ik zat in de linker zijbeuk, u weet wel. Nou, en aan het eind, de organist begon aan het Adagio, voelde ik iets vreemds. Ik kan het geen naam geven. Ik moest opkijken, in de richting van de preekstoel. Ik keek recht in de ogen van die r. van die vent. De heb niks meer gehoord van dat Adagio, ik, o het was ellendig." "Hebben meneer Nieuwland en de jongens iets ge merkt?" "Ik denk het niet, die hadden alleen maar aandacht voor het orgel. Maar in de auto werd ik erg missehjk. De zei dat ik waarschijnlijk kou gevat had. Nou Arwins vader heeft mij het eerst afgezet." Ze horen moeder naar beneden komen. "Ben je al thuis Henk? Lc heb je niet horen bellen. Ine ke heeft overgegeven. Was het mooi? Ben je niet goed? Je hebt vast kou gevat. De maak een beker hete anijsmeDc voor je en dan gauw je bed in met een aspi rientje." Met een "had nou maar een sjaal omgedaan", loopt ze naar de keuken. "Dat Djkt me zeer verstandig Hendrik", zegt vader. "Ik wU hier eens goed over nadenken, want van toeval is beslist geen sprake jongen. Ik kom straks nog even bij je, als je er onder Ugt. Nee, we houden moeder hier buiten. Laat ze maar denken datje wat kou hebt gevat." Met een gevoel alsof er lood in zijn benen zit gaat Henk de trap op. Bah, de hele avond is bedorven. Anders kan hij nog nagenieten van de mooie muziek door erover te verteüen of er zomaar stU nog aan terug te denken. Nu is er maar één ding dat heel zijn denken en doen beheerst. Die ellendeling. En weer komt er een woede in hem op, die hem zijn vuisten doet ballen, dat de knokkels van zijn vingers wit worden. Weer komen er zuUce leUjke gedachten over de Heere bij hem boven, dat hij even de adem inhoudt. Zijn blik valt op het Bijbeltje op zijn buro. Hij moet zich beheersen om het niet op te pakken en het weg te smijten, zomaar, het geeft niet waarheen. Als moeder binnenkomt met de beker melk en het aspirientje, Ugt hij al onder de dekens. Gebeden heeft hij niet en zijn Bijbeltje ligt weggestopt in de la van z'n buro. "Drink maar warm op", zegt moeder op overredende toon. "Nee, wacht even, eerst het aspirientje." Om haar een plezier te doen neemt Henk het tabletje en drinkt dan met voorzichtige teugjes van de gloeiend hete meUc. Moeder wacht tot de beker leeg is en stopt zorgvuldig de dekens in z'n rug. "Als je wat nodig hebt moet je roepen hoor. Ik laat je kamerdeur op een kier staan." Ze kijkt nog even rond, verschrikt wat aan de kleren op de stoel, schuift een paar boeken recht op het buro en gaat dan op haar tenen de kamer uit. Ondanks alles ziet Henk het komische van dat stille weggaan. Moeder doet alsof hij emstig ziek is. Maar z'n glimlach veran dert al spoedig in een diepe zucht. Als dat zo doorgaat, als die eDendige vent steeds terugkomt, dan wordt hij werkelijk ziek, echt ziek. En weer ervaart hij de hyp notiserende blik in donkere ogen, die buk die hem gevangen houdt en hem dat misselijk makende gevoel geeft als toen bij madame Weleda. Madame Weleda, daar is het begonnen. Was hij toch maar nooit meege gaan. Waarom moest dat wijf nou juist hèm hebben. Arie of Kees zouden er zich besUst niets van hebben aangetrokken Pff wat krijgt hij het warm. Komt nataurUjk van de hete anijsmelk. Wat zou vader straks komen doen? O, wacht daar is hij al. "Zo jongen, moeder is in de keuken aan het redderen, ik kom even bij jou zitten. Nee, zeg maar niets, ik weet zomaar geen oplossing. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5