van Dis Kievit Groeiende bdrijfsomvang in land- en tuinbouw Handen in Actie F MONUMENTEN jyyi ARENSMAN Jenne%. 'PieterneHa I Leo Qroemndijl<^ I Margriet Soeteman %!J. Stander M. 1! Stander-Van der Vliet Beroepen te MELISSANT mwWM uitrvaartverzQiging Zonovergoten openingstennistoernooi in Ooitgensplaat Uitvaartverzorging 0187-601166 0181-488088 Jannetje Hdma 'Eben-Haëzer' ADRIANA SOLDAAT ADRIANA SOLDAAT Met VW Ouddorp naar de Keukenhof BERTHA WILHELMINA BEKKER ~Bep~ BEP in de leeftijd van 57 jaar. Abonneert U op Eilanden-Nieuws Telefoon (0187) 491396 JANNETJE ADRIANA VAN ES weduwe van Adrianus Kaptein UW DROOMHUIS 6EVONDEN! Ring 54 - 56 Middelhamis GRIETJE VAN WIJK-BREEN DANKBETUIGING LEENDERT TROOST Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Al meer dan 25 jaar een vertrouwd adres Snelle levertijden Jarenlange ervaring waarborgt kwaliteit en deskundig advies De Nederlandse land- en tuinbouw wordt geconfronteerd met strenge maatschappelijke eisen aan de pro ductie, grote ruimteclaims voor andere functies en een krappe arbeidsmarkt. De totale productie capaciteit bleef de afgelopen jaren vrij stabiel, maar het aantal bedrij ven vermindert snel en de gemiddel de bedrijfsomvang neemt toe. In 2000 stuwden de bloeiende wereld economie en de zwakke euro de agrarische export naar een record- waarde. Mede hierdoor boekten de tuinbouw- en veehouderijbedrijven het afgelopen jaar relatief goede resultaten. De bedrijfsuitkomsten van akkerbouwbedrijven waren voor het tweede achtereenvolgende jaar slecht. Dit blijkt uit het zojuist verschenen Landbouw-Ëconomisch Bericht 2001. FAMILIEBERICHTEN 'Dit nmave. kvai düor Qod ons gegeven is met voC Verlangen in dan^aarfidd ontvangen. 'Wij noemen haar JOuiZ 2 a.-pri[200Z Mdrt &Mar[ien in 't Veld-Struijli^ 'Elzenstraat 20, 4306'DJl 9^uzi>erl(erl(i (0111)64 4746 I?a^^kbaa^* e.v\ blij 2iJK\ wij fr\ef de geboof*fe \/c\\r\ oy\z.e. zoon Kie+er T^rnold 3 apcil 2002 Kiefer" en é£lma van (^urp 7\]iewwst»*aat 2ó 3243 AA! Stad aan 't-Haringvliet Tel. (0187) Ó1 25 51 Wij ms+en van 13.00 tot 15.00 uui-. Dankbaar en blij ontvingen wij uit Gods hand een dochter en zusje Wij noemen haar Mariët Zij is geboren op 3 april 2002 om 22.34 uur en weegt 3920 gram. Johan en Thea van Erkelens-Stek Jacco Oudelandseweg 33 3253 LN Ouddorp Tel. (0187) 68 45 86 en Dankbaar geven wij u, ook namens onze ouders, kennis van ons voorgenomen huweüjk. De voltrekking zal plaatsvinden, zo de Heere wil en wij leven, op donderdag 18 april 2002 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Goedereede. Gods zegen over ons huwelijk willen wij vragen in de Ned. Hervormde kerk te Ouddorp, om 15.00 uur. In deze dienst zal ds. R. Veldman voorgaan. U wordt van harte uitgenodigd om deze dienst bij te wonen. Cichoreilaan 7 Hongaarseplein 9 3253 VA Ouddorp 3252 AR Goedereede Ons toekomstig adres wordt: Stenenbaak 7, 3253 VR Ouddorp Op D.V. 9 april hopen onze geliefde ouders en grootouders en te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwe lijk zijn getreden. Onze wens is dat de Heere hen voor elkaar en voor ons nog lang mag sparen. Arend en Annemieke Adrie en Ria Hans en Lia Nelie en Mijndert Rinus en Dinie en kleinkinderen Bisonstraat 4 3089 RB Rotterdam W. Vogelaar L. L. Vogelaar-v. d. Sluys Wij willen een ieder van harte bedanken (mede namens onze kinderen) voor de vele kaarten, bloemen en andere attenties, die we mochten ont vangen bij ons 50-jarig huwelijksjubileum. Bovenal dank aan de Heere, Die ons deze dag met elkaar deed beleven. "Ziet, God is mijn heil, ik zal vertrouwen en niet vrezen; want de Heere Heere is mijn sterkte en mijn Psalm, en Hij is mij tot Heil geworden. (Jesaja 12:2) Na een moedig gedragen ziekte heeft de Heere tot Zich genomen onze lieve en zorgzame moeder, schoonmoeder en oma in de leeftijd van 65 jaar. Middelhamis: Anja Blok-de Bakker Jan Blok Remco Danny Sommelsdijk: Johan de Bakker Mariska de Bakker van den Boogert 4 april 2002 Rembrandtlaan 104, Middelhamis Correspondentie-adres: J. L. Blok, Pr. Irenestraat 29, 3241 VE Middelhamis Gelegenheid tot condoleren zaterdag 6 april van 20.30 tot 21.30 uur in de grote zaal van 'De Sama ritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk en na de begrafenis. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op D.V. maandag 8 april om 10.00 uur in de Lukaskapel van 'De Samaritaan', waarna aansluitend de begrafenis om 11.00 uur zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats 'Vre- demst' te Middelhamis. Geen bezoek aan huis - Geen bloemen Mochten wij u vergeten zijn een rouwbrief te stu ren, dan gelieve u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Na een ernstige ziekte heeft de Heere tot Zich ge nomen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante in de leeftijd van 65 jaar. Hoogvliet: J. N. Soldaat-Boender Hoogvliet: A. Soldaat-Bakker Sommelsdijk: C. Koote-Soldaat Zuidland: E. H. Soldaat J. Soldaat-van Marion Vancouver (Can.): E. N. Vonk-Soldaat E. F. Vonk neven en nichten Middelhamis, 4 april 2002 Op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Gereformeerde Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. J. Veenendaal te Putten. Op woensdag 17 april a.s. organi seert VVV Ouddorp aan Zee een busreis naar De Keukenhof in Lis- se. In een luxe touringcar rijdt u naar deze mooie bloementuin van Nederland. De Keukenhof zit deze lente weer boordevol nieuwe ener gie. Miljoenen tulpen, narcissen, irissen en andere bolbloemen, eeu wenoude bomen en bloeiende hees ters kunt u hier bewonderen. De kinderen kunnen zich vermaken met een speurtocht door het park of zich lekker uitleven in het doolhof, het klimtoestel of bij de dierenwei de. Bent u benieuwd naar wat de Keukenhof u allemaal te bieden heeft?! Meldt u zich dan vóórl3 april a.s. aan bij VVV Ouddorp aan Zee of VVV/ANWB Overflakkee (of telefonisch 0187-681789). Prijs: 27,50 p.p.(incl. entree). Vertrektijden: 9.00 uur vanaf par keerterrein VVV Ouddorp en om 8.40 uur vanaf De Staver in Mid delhamis. Dirksland, april 2002 'Handen in Actie', wat is dit nu weer?' zult u zich waarschijnlijk afvragen. Wel, het gaat om een actie voor de verbouw van Hervormd verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' te Dirksland. Wie regelmatig in 'Onder de Wiek' komt, zal gemerkt hebben dat een verbou wing dringend nodig is. En om daar een bijdrage aan te leveren, wordt er op 15 april a.s. een creatieve avond gehouden. Daarop gaan de deelne mers aan de slag om een wecklicht te maken. Dat is een gedecoreerde weckpot, bijvoorbeeld voor op de tuintafel. Ook zijn er deze avond diverse geborduurde artikelen en Baby-Bom kleertjes te koop. Onderstaand nog even de gegevens op een rij. Datum: 15 april; Wat te doen: een wecklicht maken; Kosten: 12 euro waarvan de helft bij opgeven betaald dient te wor den; Locatie: Bovenzaal van 'Onder de wiek' Opgeven bij: Petra Bindels, Oude- wei 2, Dirksland, tel. (0187) 603782; iedereen is welkom. Met diepe droefheid geven wij kennis dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen, mijn geliefde vrouw, onze moeder en oma, onze zus, schoonzus en tante in de leeftijd van 57 jaar. K. Venneman Ciska en Ronald Denise Charlotte Rob en Irini Mika en verdere familie 3 april 2002 Hoge Pad 30 3253 BJ Ouddorp Bep is thuis opgebaard, waar vrijdag 5 april en zaterdag 6 april van 19.00 tot 20.30 uur gelegen heid is tot condoleren. Maandag 8 april om 14.00 uur zal er een rouw dienst worden gehouden in de aula op de algeme ne begraafplaats aan de Dorpsweg te Ouddorp, waama de begrafenis zal plaatshebben. Samenkomst aan het woonhuis 13.15 uur. Geen bloemen Met diepe droefheid geven wij kennis dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen onze schoonzus en tante We wensen Klaas en de kinderen veel sterkte toe. Sien Venneman Diana en Jan Annie en Adrie Mierop Christiaan Kees Sjaan en Hans Mierop Christiaan en Tamara Ronnie Danielle Ouddorp, 3 april 2002 Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Catharinastraat 8 3252 AD Goedereede Vorig jaar was het openingstoemooi letter lijk en figuurUjk in het water gevallen. Dat zal dit jaar zeker niet gebeuren. Op 2e paas dag kwam meer dan de helft van de leden naar het Paasontbijt, om daama deel te nemen aan het openingstoemooi. Iedereen was ervan overtuigd dat het een prachtige zonnige dag zou worden, want de korte broeken waren in de meerderheid. Begonnen werd met een fantastisch aangekleed ontbijt in een sfeervol ingerichte kantine. Er waren vers gebakken broodjes en gekookte eitjes van eigen scharrelkippen. Ook het traditio nele paasbrood ontbrak niet en alles was keurig verzorgd door de dames Jaan Poort- vliet en Susan Hoeksma, onder regie van John Freen. Na afloop van het ontbijt was er dan ook een warm applaus voor dit team. Inmiddels stonden op het zonnige terras de tafels en stoelen klaar met fleurige parasols. De banen werden nog eens extra op orde gebracht door Wit Tiggelman, waarna het toernooi kon beginnen. De eerste acht deel nemers betraden in keurig gestreken tennis- outfit de geweldige gravelbanen en de eerste ballen deden het gravel opspatten. De deel nemers hadden er echt zin in. Ook oudere juniorleden waren van de partij en samen met de seniorleden werden leuke samenstel lingen tot stand gebracht door de wedstrijd commissie, die bestaat uit de heren Leen Huijer en Theo Spierenburg. Uitdagend was de nieuw aangeschafte waterzuigwals klaar gezet, met de zekerheid dat dit apparaat deze dag geen dienst hoefde te doen. Zoals gezegd was het een gezelligheids- en ken- nismakingstoemooi. Punten waren daarom niet belangrijk. Alle deelnemers waren win naar of winnares. Opvallend was dat relatief veel dames acte de presence gaven. De orga nisatie hoopt met dit toernooi een goede basis te hebben gelegd voor een prachtig ten- nisseizoen. Zaterdag 13 april speelt het jeugdteam (jon gens t/m 17 jaar) hun tweede competitie wedstrijd thuis tegen het team van Menheer- se. De wedstrijd begint om 's morgens om negen uur. Eveneens speelt het seniorteam (gemengd senioren) een thuiswedstrijd tegen het team van 't Slag. Deze wedstrijd begint 's middags om half twee. Correspondentieadres: TV.Ooltgensplaat® 1 Ivnmr^^ bezoek ook onze website: http://home.l2move.nl/~sMfi4^ Vandaag overleed onze allerliefste en wilskrach tige moeder, oma en 'ouwe oma' 28-08-1906 t 30-03-2002 Bilthoven: G. Kaptein B. A. Kaptein-van Eijken Middelhamis: M. A. Kaptein H. Kaptein-Lugthart Dirksland: J. C. de Man-Kaptein P, de Man klein- en achterkleinkinderen Sommelsdijk, 30 maart 2002 De Klaver 1 Correspondentie-adres: Philipshoofjesweg 21 3247 XR Dirksland Overeenkomstig de wens van moeder heeft haar be-grafenis op woensdag 3 april 2002 in besloten kring plaatsgevonden. Praat eene met een deskundige op het gebied van: assurantiën - financieringen en hypothelcen. Langs deze weg willen wij u dankzeggen voor de vele blijken van medeleven die wij mochten ont vangen na het overlijden van onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder In het bijzonder dank aan ds. Veldman en de ker- kenraad voor de geestelijke begeleiding en het lei den van de rouwdienst. Familie Grinwis van 'Eben-Haëzer' en medewer kers van Arensman Uitvaartverzorging voor de wijze waarop de begrafenis is verzorgd. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Ouddorp, april 2002 Voor uw medeleven zowel persoonlijk als schrifte lijk ons betoond na het overlijden van onze broer, zwager en oom zeggen wij u hartelijk dank. In het bijzonder gaat onze dank uit naar ds. J. Wil- lemsen voor de pastorale begeleiding en het leiden van de rouwdienst en ouderling Bouter voor het afsluiten van de begrafenis. Verzorgend en verplegend personeel van 'Ebbe en Vloed' en 'De Samaritaan' voor de liefdevolle ver zorging. Daar was hij jullie erg dankbaar voor. Tenslotte begrafenisverzorging Van Wageningen voor de correcte afsluiting van de begrafenis. Familie Troost Ooitgensplaat, april 2002 dag nacht bereikbaar: Wij verzorgen voor u alles rondom de uitvaart o.a. Thuisopbaring met koeling. Levering en plaatsing van grafmonumenten. M. L. Kievit Meidoom 4 Meüssant 0187-601166 D. N. Kievit Burg. Letteweg 36 Oostvoome 0181-488088 Garantiecertificaat van de Alg, Bond van Natuursteenbedrijven. PASCAL 6 INDUSTRIETERREIN OOSTPLAAT MIDDELHARNIS TEL.Ol 87-489088 FAX 0187-485088 v\/ww.corwagemaker.nl info@corwagemaker.ni Stagnerende wereldvoedselproductie Wereldwijd nam de landbouwproductie in 2000 licht toe, maar per hoofd van de bevol king viel er na een aantal jaren van lichte stijging geen verbetering te bespeuren. Niet alleen in Afrika, maar ook in Oost-Europa loopt de productie per hoofd de laatste jaren terag, in Oost-Europa zelfs met 20% in tien jaar. De FAO schat dat mim 800 miljoen mensen ondervoed zijn waarvan er ruim 60 miljoen acuut voedselgebrek hebben. De doelstelling van de wereldvoedseltop van 1996 - een halvering binnen 20 jaar van het aantal mensen dat honger lijdt - zal nog een enorme inspanning vergen. Strengere maatschappelijke eisen Een slinkend aantal steeds grotere super marktketens domineert in toenemende mate de detailhandel in voedings- en genotmidde len. Zij stellen naast de overheid steeds strengere eisen aan de agrarische producent, vooral op het gebied van kwaliteit en veilig heid van producten. Ook de voedings- en genotmiddelenindustrie is volop in bewe ging door grensoverschrijdende ovemames en herschikkingen. Voor wat betreft de mimte zijn er grote claims voor woningen. bedrijven, infrastmctuur, natuur en recreatie, vooral in het westen van het land. Om in de mimtebehoefte te voorzien, beveelt de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening onder meer gecombineerd mimtegebruik aan. Een voor beeld is agrarisch natuurbeheer, waarvoor de belangstelling groot is. Ongeveer 18% van de landbouwbedrijven had in 1999/00 inkomsten uit natuurbeheer, tegen 14% een jaar eerder. Gemiddeld gaat het om een ver goeding van 6.800 gulden per bedrijf. Op milieugebied zijn er ten aanzien van gewas beschermingsmiddelen, energieverbruik en mineralen belangrijke vorderingen gemaakt door de land- en tuinbouw, al blijken som mige eerdere beleidsdoelstellingen te hoog gegrepen. Steeds meer over de grens In 2000 steeg het saldo van de Nederlandse agrarische export en import tot bijna 43 mil jard gulden, tegenover 36 miljard gulden in 1999. Sierteeltproducten zijn het visitekaart je van de Nederlandse agrosector, maar ook vlees en zuivel dragen veel bij aan het saldo. Maar hefst 80% van de export vindt zijn bestemming binnen de EU. Na enkele jaren van stagnatie groeide de agrarische export naar Duitsland, terwijl de exporttoename naar het Verenigd Koninkrijk doorzette. Dankzij de zwakke euro nam het prijsver schil met de wereldmarkt af, waardoor de landbouwsteun in de EU in 2000 lager uit viel dan in 1999. In de VS, waar voor het derde achtereenvolgende jaar extra subsidies aan de agrarische sector werden verleend, nam de landbouwsteun toe. Snellere terugloop aantal bedrijven Het aantal agrarische bedrijven in Nederland daalde in 2000 sneller dan in voorafgaande jaren, en kwam onder de grens van 100.000. De productiecapaciteit van de land- en tuin bouw nam in tegenstelling tot het voorgaan de jaar enigszins af. Bepalend hiervoor was de productiedaling in de graasdierhouderij het aandeel van de glastuinbouw is gegroeid tot bijna 25%. De bedrijven groter dan 100 nge vertegenwoordigen bijna twee derde van de productiecapaciteit van de Nederlandse land- en tuinbouw, tegenover ongeveer een derde in 1990. De tuinbouwbedrijven zijn gemiddeld het grootst. De werkgelegenheid in de land- en tuinbouw bleef vrijwel gelijk in 2000; de afname van gezinsarbeidskrach ten werd gecompenseerd door een toename van niet-gezinsarbeid. Voor de groei van arbeidsintensieve sectoren (waaronder de biologische landbouw) vormt de beperkte beschikbaarheid van arbeidskrachten een knelpunt. Wisselend resultaat in plantaardige sectoren Dankzij prijsstijgingen liet de glastuinbouw in 2000 over de gehele linie een rooskleurig beeld zien, al waren de verschillen tussen de bedrijven groot. In de glasgroentesector (tomaten, paprika's en komkonnmers) resul teerden hogere prijzen in een aanzienlijke verbetering van de gemiddelde inkomens, ondanks de flink opgelopen energiekosten. De resultaten van de potplantenbedrijven bleven enigszins achter bij die van de glas groente-, snijbloemen- en champignonbe- drijven. De opengrond tuinbouw wordt gekenmerkt door sterke inkomensfluctuaties als gevolg van oogst- en prijsschommelin- gen. In 2000 zagen de opengrond groentebe- drijven hun inkomens achtemitgaan terwijl fmitteeltbedrijven de beste resultaten van de afgelopen jaren neerzetten. In het algemeen hebben beide sectoren te kampen met een stmctureel groot aanbod waardoor prijzen vrijwel voortdurend onder dmk staan. De boomteelt en bloembollenteelt laten juist al jaren goede tot zeer goede bedrijfsresultaten zien. Inkomen dierlijke sector verbeterd Door hogere opbrengstprijzen en betere melkgiften per koe boekten melkveebedrij- ven in 2000 betere resultaten dan in het voorgaande jaar. In de biologische melkvee houderij liggen de resultaten gemiddeld hoger dan in de gangbare melkveehouderij. De invloed van de MKZ-crisis is in het boekjaar 2000/01 vooralsnog bescheiden. De BSE-uitbraak had wereldwijd dramati sche gevolgen voor de prijs van mndvlees. Toch verbeterden de resultaten van de Nederiandse vleesstierhouderij dankzij hogere EU-premies. Voor de intensieve vee houderijsector zorgde onder meer de BSE- crisis voor een opleving van de vraag en daardoor ook de prijs. Na de slechte resulta ten m 1998 en het beperkte herstel in 1999 trad er in 2000 een aanzienlijke verbetering op van de bedrijfsresultaten. Er werden over het algemeen forse besparingen gereali seerd. De gemiddelde bedrijfsomvang neemt relatief snel toe binnen de intensieve veehouderij: kleine bedrijven haken af en overblijvende bedrijven worden steeds gro ter.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4